Bmnenlandsch Overzicht FEUILLETON Langs Dwaalwegen Nieuwstijdingen NGEZONDEN DE TROONREDE. WAT DOET DE RE GEERING VOOR DE BOEREN? HET UNIFORMVERBOD. TEGEN TOELOOP VAN BUITENLANDSCHE STUDENTEN. De Troonrede die de koningin zoo juist in de Ver- eenigde vergadering der Staten Generaal heeft voor gelezen en die door het luisterend Nederland en Nederlandsch-Indie voor het eerst door de radio kon worden gevolgd, heeft weinig nieuws gebracht en an de regeeringsverklaring van enkele maanden geleden ook niet kunnen brengen al is zij veelzeg- gender dan de meeste harer voorgangers der laatste jaren. De uitvoering van het werkplan der regeering zal krachtig worden voortgezet, daar komt de inhoud van het staatsstuk eigenlijk op neer. De Troonrede gewaagt van den economischen toestand, waarin de wereld verkeert en van het feit, dat de crisis in menig opzicht een blijvend karakter draagt. Eischen van aanpassing aan dezen toestand zijnder halve geboden. Nu nagenoeg alles uit het lood is geslagen dienen maatregelen ter verkrijging van re delijke verhoudingen worden genomen, speciaal op het gebied van in- en uitvoer. De vardere afbrok keling van de welvaart is van grooten invloed ge weest op de publieke geldmiddelen nder de maatre gelen welke moeten worden genomen om het ver stoorde finantieele evenwicht te herstellen, noemde HM. als eerste een nieuwe redelijke verlaging van de loonen van het Rijkspersoneel. Voor 1 Jaunar zal een nieuwe salarisregeling moeten zijn tot stand gekomen En verder zijn noodig: een doelmatige organisatie en een besnoeiing van verschillende diensten aast deze bezuinigingen zullen de middelen nader moeten worden versterkt Aan het misbruik, dat ge maakt wordt van de wet op de NV. om belasting te ontduiken zal een eind worden gemaakt Een nieu we regeling wordt aangekondigd van de finantieele verhoudng tusschen rijk en gemeenten waarnaar opnieuw een onderzoek zal worden ingesteld In af- wachting van dit onderzoek zal op de uitkeering j van het gemeentefonds voor 1934-1935 een korting moeten worden toegepast welke verband zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een verscherpt toezicht zal worden gehouden op de finantieele ge- dragingen van verschillen de gemeenten Verder zal een wetelijke regeling worden voorgesteld der afbetalingsovereenkomst. De regeering zal werk verruiming in het leven roepen door bevordering j vanwoningbouw tegen verlaagde kosten, terwijl de huurprijzen meer in overeenstemming zullen wor den gebracht met het loonpeil Wat de koloniën betreft zal al het mogelijke wor den gedaan om de gevolgen der crisis te verzachten. Op het stuk der buitenlandsche politiek zegt de regeering niets bijzonders Over de nieuwe maatre gelen voor de boeren wordt dit keer gezwegen. Op dit gebied is reeds veel gedaan al behoeven de mees te regelingen herziening en verbetering In elk geva is deze Troorede over het algemeen concreter en uitvoeriger dan de niets-zeggende dito's waarmede men ons de laatste jaren heeft vergast. Wij weten nu zoo ongeveer wel wat ons te wachten staat Op het platteland wij hebben ons er dezer dagen persoonlijk van kunnen overtuigen wordt wel a lte veelvuldig de klacht vernomen, dat de regeering bijna niets voor de koeien zou doen Ook de nieuwe Troonrede zio boven zou deze meening kunn end oen postvatten. Wij weten wel, dat de toestand van de agrarische bevolking verre van rooskleurig is. maar is de klacht gegrond om daar de regeering een verwijt van te maken? Deze zit toch waarachtig niet stil zouden we denken Het is derhalve niet overbodig om op deze plaats nog eens de verschillende maatregelen te memoree ren, welke van overheidswege genomen zijn ten be hoeve van boeren en tuinders. Wij maken daarbij gebruik van een vrij volledig lijstje onlangs door het Alg Handeslblad gepubliceerd: TARWEWET maalgebod en richtprijs van f 12 f 13 oppervlakte plm 130,000 ha. SUIKERBIETENSTEUN compenseerend invoer recht van een rijksdaalder eh f 15 millioen uit de schatkist, opp. plm 50,000 ha VARKENSWET crisisaccijns op varkensvleesch richtprijs gepaard gaande met teeltbeperking en 1 gegarandeerde richtprijs ZUIVEL WET ccrisisaccijns op boter, margarine en rauwe vetten menggebod en toeslag op de in- dustriemelk, benevens garantie prijs voor consump- tiemelk. eenmaal f 2H,25 en eenmaal f 5 per koe in eens uitgekeerd. GRAANMONOPOLIE practisch invoerrecht op j granen AARDAPPELSTEUNWET. AARDAPPELMEELSTEUN. TUINBOUWSTEUNWET minimumprijzen, geld 1 uit de schatkist BLOEMBOLLENSANEERINGSWET. FRUITINVOERMONOPOLIE practisch invoer recht op fruit en fruitconserven. VLASSTEUNWET garantieprijs GRIENDSTEUNWET. ROGGESTEUNWET op het oogenblik f 4,50 steun per 100 kilogram rogge van de daartoe in aanmer king komende bedrijven. CRISISINVOERRECHTEN op rundvleesch en aard appelen. Hoe het ook zij ongetwijfeld zal er van de nieuwe wet een kalmeerenden invloed uitgaan op de poli tieke hartstochten en al zijn de gemoederen niet zoo verhit als bij onze Oostburen en elders in Mid den-Europa toch alz men algemeen het nut van het uniformverbod wel inzien Behalve uniformen vallen onder de wet vaandels en vlaggen welke symbool zijn van een bepaald staatkun dig streven voor zoover ze worden meegevoerd in optochten Wel mogen vlaggen en opzichtigeg em blemen worden uitgestoken aan de huizen. De beide Kamers hebben voorts een einde ge maakt aanden toeloop van buitenlandsche studen ten aan onze universiteiten, tengevolge waarvan de Nederlandsche studeerenden in het nauw dreig den te geraken Het is hier hoof dakelij k ezen kwestie van plaats ruimte en hoewel reeds thans geen buitenlandsche studenten mogen worden ingeschreven al zde minis ter alsnog zien wat fiij voor de geweigerden kan doen en of er misschien toch no geen plaatsje voor hen te vinden is Een andere kwestie natuurlijk is die der belangen der afgestudeerde Nederlandsche studenten, welke hiermede veel verband houdt, maar die toch op een andere wije zal moeten worden geregeld „Blijf nog even blijf nog even!" vroeg Niemitz. „Waartoe? U kent mijn inzicht, meer heb ik U niet mede te deelen," antwoordde de kapitein en verliet de kamer en het huis. Met de grootste kalmte bestelde hij eene ver- frissching in het hotel, omdat hij de vaste over tuiging had, dat de apotheker zijn raad zou volgen. En er was dan ook nog geen uur verloopen toen Niemitz zich bij hem liet aanmelden. „Nu?" vroeg Plösznitz. „Mijn dochter heeft toegestemd," gaf Niemitz ten antwoord. „O, ik wist wel, hoe innig zij mij liefheeft en dat zij elk offer zou brengen om mij te redden. Zij heeft een edel en grootmoedig hart! Maar niets in de wereld zal mij ooit meer toe bewegen voor de tweede maal zulk een droevig spel met haar te spelen. Ik heb er diep berouw over en ik wenschte, dat ik mij daartoe'niet had moeten laten leiden. De kapitein trok de schouders op, want hij hechtte aan deze woorden al heel weinig waarde. ,,U heeft nog gelegenheid het te herroepen," sprak hij. „U behoeft uw dochter slechts te zeggen, dat het alleen uw doel was haar liefde op den proef te stellen." „Neen, nu ik eenmaal die zware taak heb vervuld zoo zal het dan nu ook blijven! Maar nooit zal ik den verschrikten en starren blik van mijn dochter vergeten! Het heeft mij diep aangegrepen, totaal vernietigd." Niemitz liet zich op een stoel neervallen alsof hij inderdaad geheel was uitgeput. Plasznitz moest over deze goed gespeelde comedie in stilte lachen. INVOERCONTINGENTEERING van boter en rund vleesch. CRISISPACHTWET Bovendien komt het ons gewenscht voor om in ver band met de genoemde verwijten hier enkele woor- j den aan te halen door den voorzitter van Kring I der Geld Overijselsche Maatschappij van Landbouw op een der laatste vergaedringen gesproken: j „Gij zijt ontevreden en moedeloos tengevolge „van den langen duur van de crisis en richt ver- „wijten aan het adres van den minister van „Landbouw, maar bedenkt, dat men in den Haag j.niet uitsluitend voor den landbouw heeft te zor- „gen d;e land- en tuinbouw zijn niet de eenige „takken van bedrijf, die in noodlijdenden toestand „verkeeren. Uw ontevredenheid is vaak onrecht vaardig. Bij u ontbreekt het ook nog vaak aan „voldoende samenwerking" „Voert de wetten en voorschriften zoo loyaal „mogelijk uit en bedenkt goed dat ieder die ze „ontduikt, zijn medelandbouwers bssteelt.," Wij hopen thans van harte dat er nu-een einde komt aan de vaak onredelijke critiek op het ragee- ringsbeleid Dat als ht er op aan komt, het parlementaire sy steem nog niet zoo stroef is als velen meenen, heeft de vlotte behandeling bewezen van het uniform verbod. Nog voor de Tweede Kamer het ontwerp had af gedaan was men in de Eerste Kamer al met !het vooronderzoek aan den gang en in een minimum van tijd hebben eiede Kamers het aanvaard De algemeene strekking van het ontwerp heeft zoo goed als geen bestrijding gevonden. Immers her doel van de wet is redelijk Het beoogt het uittartend optreden door middel van uniform of opzichtige emblemen tegen te gaan en te voorkomen Dat het vraagstuk van het dragen van uniformen door particulieren opgeworpen is door de gedragin gen van de rechtsche extremisten ain navolging van buitenlandsche voorbeelden kan niet worden erkend. De sociaal democraten en de met hen ver wante groepen, die nimmer aan leiding hebben ge geven tot ingrijpen van overheidswege, worden dan ook wel ernstig in hun propaganda gedupeerd Al leen de AJC is er genadig afgekomen evenals de rk. Graal Het uniformverbod dat Dinsdag al van kracht is geworden, is een n avolging van een dergelijke maatregel in het buitenland, en is ondergebracht in een aanvulling van het wetboek van strafrecht, waarbij strafbaar wordt gesteld hij die in het open baar kleedingstukken of opzichtige onderscheidings teekenen draagt of voert, welke iutdrukking zijn van een bepaald staatkundig sterven. De wetgever heeft er zich van onthouden eten verbod uit te voardigen voor bepaalde met naamgenoem.de voli- tieke groepen. Voor een groot deel is de beoordeeling overgelaten aan de rechterlijke macht Velen ver- wachtij hierdoor groote moeilijkheden bij de toepas sing van de wet, vooral zij, die niet al te veel ver trouwen stellen in de justitie „Uw dochter is dus vast besloten den baron haar hand te schenken?" vroeg hij. „Ja," antwoordde Niemitz met zachte stem. „Zij heeft beloofd met geen woord te verraden, waarom zij het doet?" „Zij heeft het mij beloofd." „En zij zal stellig haar woord houden?" „Ja wat zij beloofd heeft, dat volbrengt ze." De kapitein lachte bevredigend. „Waarde vriend, tot zoover is nu alles goed," sprak hij. „Maar nu moet ik u echter nog iets zeggen, eigenlijk ben ik wel verplicht er nu op te wijzen De baron mag niet vermoeden zelfs, dat eeni- gen drang op uwe dochter is uitgeoefend, want dat zou hij niet kunnen, verdragen, daarvoor is hij veel te trotsch, elke schijn daaromtrent mmoet verme den worden. En nu. wil nog even naar mij luisteren u is handig genoeg daartoe wend al uw invloed bij uw dochter aan om haar vriendelijk te doen zijn tegenover den baron." „Ik zal het doen," antwoordde Niemitz, die nog steeds een min of meer terneergeslagen houding aannam. „Verzuim dit niet, ik verlaat mij thans op u! zoo ging de kapitein verder. „Buschbeck zal in ieder geval mogen tot u komen, alles ligt op het oogen blik in uw hand." „Ik zal alles doen wat in mijn vermogen is," ver mogen is." verzekerde de apotheker, de rechterhand tegen het hoofd drukkende. „Niemitz, speel toch tegenover mij geen comedie!" riep de kapitein op min of meer geërgerden toon. „Wij beiden weten toch. dat wij geen eerlijk spel spelen, waartoe dan die aanstellerij! Wij moeten gans eendrachtig samenwerken, opdat ons spel niet verloren wordt. Wanneer u rustig en kalm .met uzelf overlegt, zal u inzien, dat ik minder heb te verliezen dan u. U wilt de Schoonvader worden van den baron, welnu, wanneer ik u bij die poging wil helpen, handel dan nauwkeurig naar mijn raad en volg dien nauwgezet op." De apotheker stond op en reikte den kapitein de Binnenland MILLIOENENGEGOOCHEL. Steeds meer bezuiniging. Als gewoonlijk heeft de Minister van Finantiën, dezen keer Mr. Oud de Staatsbegrooting voor 1934 met de „beruchte" millioenennota ingediend. Uit de cijfers blijkt dat voor 1934 zijn geraamd: Uitgaven gewone dienst Inkomsten gewone dienst f 730.534.792 463.446.818 AUTO IN BRAND GEVLOGEN. Op de Zutphenscheweg bij Lochem brak Dinsdag de stuurstang van een auto, die tegen de hoornen reed en in brand geraakte. De vijf inzittenden lie pen meer of minder zware verwondingen op. De auto werd vrijwel vernield. GROOTE BRAND TE DREUMEL. Woensdagavond heeft te Dreumel een felle brand gewoed, waarbij een winkelhuis met boerderij en groote hofstede verwoest is. Een groote partij hooi werd een prooi der vlammen, terwijl een partij kippen gedood werden. JONGEN VERMINKT. Een 14-jarige knaap te Rotterdam kreeg door het spelen met een katapult een stukje ijzer in het rechteroog, dat hij zal moeten missen. Nadeelig saldo f 267.087.974 Op dit bedrag brengt de minister aanstonds in mindering een bedrag van f 76,398,000, dat hij hoopt te verkrijgen door verlenging van een aantal tijde lijke, per 1 Januari a.s. of 1 Mei a,s. vervallende heffingen. Deze zijn: 1. de onderscheidene heffingen, geheven ten bate van het Leeningfonds 1914. 2. de alleen voor 1933 toegestane heffingen van opcenten op eenige invoerrechten en accijnzen. 3. de alleen voor 1933-34 toegestane heffingen van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting. Bij handhaving van den bestaanden belasting druk zal dus het nadeelig saldo op den dienst 1934 bedragen f 267,087,794 f 76,398,000 is f 190,689.974. De kapitaaldienst wijst voor 1934 een totaal in uitgaven aan van f 73,382,526 en in ontvangsten van f 22,475,622, zoodat het nadeelig saldo bedraagt f 50 906' 904. Dat het tekort op den gewonen dienst f 136.269.720 hooger is dan het geraamde nadeelig saldo der be- grooting-1933 (f54.420.254), vindt zijn oorzaak voor namelijk in een andere wijze van financiering der crisisuitgaven, behalve die voor den landbouwsteun, ten laste van den gewonen dienst gebracht. WAAR HET MES WORDT INGEZET. De minister kondigt aan, dat dringende bezuini ging noodig is, en dat hij verschillende maatregelen wenscht te nemen. Op het programme staat, coupon- en crisis-inkomstenbelasting, heffing op vermogen in de doode hand, verhooging van tabaksaccijns en salarisverlaging van vijf procent. De autonomie der gemeenten zal nog verder aangetast moeten wor den. Waarschijnlijk zal de Kamer, dus ons volk al deze bittere pillen moeten slikken, maar even waar schijnlijk zullen verschillende punten scherp in de volksvertegenwoordiging becritiseerd worden. Vooral van R K. zijde zal wel het belastingontwerp op de goederen in de doode hand worden aangevallen. CRISIS-VARKENSWET 1932. De Gewestelijke Varkensceritrale Noprdholland vestigt er hierbij de aandacht op, dat het met in gang van 15 October 1933 aan niet-leden der ge noemde Dentinal© verboden zal ,zijn varkens te houden. Varkenshouders, die nog geen lid zijn, worden dus in hun eigen belang dringend aanbevolen zich ten spoedigste als lid bij den Secretaris hunner Plaat selijke commissie aan te melden DE AMERIKAANSCHE N. R. A. GENERAAL SPREEKT. De generaal Johnson, door Roosevelt met den wederopbouw van Amerika belast, opgenoiwsn tij dens het uitspreken van een groote rede, die hij over het programma van wederopbouw op de inter nationale tentoonstelling te Chicago heeft gehouden. Mijnheer de Redacteur Het is naar aanleiding van het goedkoop® Volksconcert waarmede E|xoelsior het seizoen be sluit, dat ik uwe gastvrijheid inroep voor onder staande regelen. D.at Eixcelsior dezen keer de entree op slechts 10 cent heeft gesteld, zal zijn oorzaak wel vin den in haar ^treven, om meer publiek op hare concerten te krijgen. (Want wil de dilettant met toewijding zijn par tij vervullen, zoo kan dat op repetities geheel ten eigen genoeg© gaan. Op een concert, wanneer hij ten aanhoore van publiek speelt is dit wel wat anders. Dan zal dat publiek een stimulans voor zijn toewijding zijn. Is er weinig publiek zoo werkt dit verslappend. Is ér echter flinke belang- stelling dan komt dit de uitvoering der muziek stellig ten goede. Heeft het niet meerderen met mij getroffen op het de vorige maand gehou den gezamenlijk concert de wijze, waarop toeji door Eixcelsior de muzieknummers werden vertolktPrachtig nietwaar? Daarom zou ik het muziekminnend publiek willen opwekken, in grooten getale dit laatste concert te bezoeken. De toegangsprijs kan nu toch stellig geen bezwaar meer zijn. Em weest er van verzekert, gij verschaft E|xcelsior ©en grooten moreelen steun. Toont het bezit van een dusdanige veieeniging te waardeeren en komt allen luisteren ©n genieten. Ba**. È©n belangstellend muziekminnaar. Ik zal nooit vergeten welken dienst u mij hebt bewezen," sprak hij. „U moet echter ook rekening houden met het hart van een vader, die zijn kind innig liefheeft." „Nu goed. daarom heeft u haar dan ook tot een barones willen verheffen, daarin kan ik met u overeenstemmen!" zeide de kapitein lachend. „Afge sproken dus! Buschbeck komt morgen en wanneer het gaat, zal ik hem begeleiden, want ik ken hem beter dan u, en ik hoop, bij het verlovingsfeest den ouden wijn niet te versmaden, heden heeft u my wel wat droog ontvangen." „Mijn innerlijke ontroering ik heb het vergeten, verontschuldigde zich de apotheker. „Laat dat loopen," zoo weerde Plösnitz des apo thekers verontschuldiging af. „Wanneer het niet erger is, dan heb ik u dit allerminst kwalijk ge nomen." Hij liet zijn paard halen en keerde naar het landgoed terug. Onderweg drong toch de gedachte zich aan hem. op, dat hij ©en zeer gewaagd spel speelde, doch lichtzinnig als hij over de dingen, dacht, zette hij ook deze gedachte spoedig op zy, hij rekende op de hartstochtelijke toegenegenheid die de baron voor het meisje gevoelde en de liefde is blind! Toen hij was gearriveerd ontving de baron hem met het grootste ongeduld. Hij schudde zijn vriend de hand en voegde hem fluisterend toe: „Buschbeck, ik feliciteer je!" Dan trok hij hem als het ware mede in de kamer om maar spoedig den feilen kouden wind te ontgaan. „Spreek spreek!" zoo drong de baron met onvaste stem aan. „Wat zal ik zeggen?" antwoordde Plösznitz, zich bij" den haard warmende. Je aanzoek kwam het meisje geheel onverwacht, zij was niet voorbereid. Een jong meisje is niet in staat, zch haar toestand zoo spoedig te kunnen indenken zij wist zelf niet meer wat Zij eigenlijk geantwoord had." „En zij en zij vroeg de baron. „Zij is bereid je vrouw te worden." antwoordde de kapitein. „Plösznitz, is dat de waarheid?" „Zou ik het je anders zeggen?" haar ook liever niet spreken, want ik sta nog ge heel vreemd tegenover haar. Ik wilde haar niet in verlegenheid brengen, maar haar vader vertelde mij alles." „En Niemitz is met mijn aanzoek ingenomen? vroeg Buschbeck. „Beste vriend, ik verbaas mij steeds over de ge ringe mate van zelfbewustheid, waarover je hebt te beschikken. Welke vader zou niet ten hoogste verheugd zijn zijn dochter aan een baron van Buschbeck te kunnen schenken. Haha! Ik heb har telijk gelachen over de wijze, waarop Niemitz je aanzoek ontving. Ook hij had dit niet verwacht, of laat ik mij beter uitdrukken, hij zou het nooit gewaagd hebben dit zelfs te vermoeden. Hij was onthutst, opgewonden, zichtbaar ontsteld, omdat hij zich de eer van een aanzoek uwerzijds, niet kon voorstellen. Maar ik heb hem geantwoord, dat hij zich bewust kon zijn van de volle waarheid en zich van uwe liefde voor zijn dochter overtuigd kon houden. En verder, dat een meisje, dat een baron van Buschbeck tot man krijgt, altijd als zijn gade geëerd en met eerbied behandeld zou worden, on geacht of het uit den hoogsten adel of uit den geringsten stand zou komen!" „Plösznitz, je hebt de waarheid gesproken!" riep de baron en stak zijn vriend de hand toe. „Ik heb den inspraak van mijn hart gevolgd en dat vraagt niet naar afkomst!" „Daar ken ik je voor." antwoordde de kapitein lachend. „Nou kom, en laat ons op den goeden uit slag klinken! Je weet waarop!" En zij klonken en dronken beiden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4