ATA Binnenland. Niet alleen gemak geeft^^ Geeft ook een gerust gevoel Krijgt U onverwacht visite, Nóóit zit U met vuile boel. nieuwstijdingen Donderdagavond acht uur kwam de raad in vergadering bijeen onder presidium van burge meester PSlot, welke na welkom en gebed zich in het bijzonder richtte tot wethouder Glas, die na een langdurige-Tdekte voor het eerst weder ter vergadering aanwezig was. Spr. hoopt dat de gezondheidstoestand bestemiigd moge blijven en dat hij zijn laatste levensjaren en krachier, moge wijden aan het belang der gemeente Met kennisgeving afwezig de heer Bonnet. Verder memoreert voorzitter de afwezigheid van secretaris Schelhaas, welke wegens bloed vergiftiging langen tijd re»eds verpleegd wordt in het ziekenhuis. Liet de toestand zich eerst- zoo ernstig aanzien dat gevreesd werd voor de terug gave van zijn gezondheid, thans kan te dien op zichte de verblijdende mededeeling gedaan wor den, dat de patient binnen enkele dagen weer kan terugkeeren naar zijn huisgezin. Alhoewel "het nog wel eenigen tijd zal duren voprdat hij zijn arbeid weer kan aanvangen. Voorztitér memoreert verder dat het een moei lijke tijd is geweest, wat betreft de afwezigheid van den secretaris, maar dat het toch niet veel stagnatie heeft veroorzaakt in gemeentezaken) daar de secretaris voor zijn ziekte met zijn ar beid in elk opzicht bij was, terwijl in de kleinere zaken de heer Baars als volontair der gemeente bijstand verleende, zoodat het niet noodig wertdi geacht een tijdelijkten hulpsecretaris aan te stel len. Voorzitter zegt, wel 'namens het geheele college te spreken, dat de secretaris eenkloek man is, welke altijd ten dienste stond ook op de commissievergadering en hoopt dan ook dat hij binnenkort zijn arbeid wederom in gezondheid mocht aanvangen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raais besluit betreffende verhuur woning aan A. Mo lenaar. Van den minister van onderwijs dat over 1932 een bedrag was toegestaan van 6140 gulden, maar dat zulks in werkelijkheid is 6253.70 gulden zoo dat nog te weinig is genoten 113.70 gulden. Verslag 1932 van de vereeniging tot bevor dering van het vakonderwijs in Westfriesland, met de mededeeling dat ide kosten voor deze gemente bedragen 38.52 gulden voor 2 leerlin gen. De totale onkosten hebben bedragen eeU bedrag van 1749.49 gulden. Van den minister van sociale zaken dat de steunregeling voor de transportarbeiders is ver lengd tot 4 November 1933. Van de commissie van/vijf uit de 50 Westi- friesche gemeenten de bekende circulaire aan gaande het demonstreeren. Van den commissaris der koningin in Noord- holland dat met ingang van 1 September de rijks veldwachter de Bokx is overgeplaatst naar deze gemeente. Dat aan subsidie op grond van het werkloos heidsbesluit, 1917 over 1932 een bedrag wordt terugontvangen van 747.78 gulden. 1 Van den directeur Rijksdienst der werkloos heidsverzekering dat de extra subsidie over het 2e kwartaal 1932 bedraagt 370 gulden volgens de raming. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. i Van de gezondheidscommissie ontvangen de rekening11932, waarhi de ontvangsten hebben be dragen 1899.19 de uitgaven 1071.73 saldo alzoo 827.46 gulden. De begrooting over 1934 is geraamd op 1203 gulden waarvan als bijdrage voor de gemeente is vastgesteld een bedrag van 23.60 gulden. Van den Ned. Bond van Koffiehuishouders en zoovoort een verzoek om eenige verzachtende ver betering aan t ebrengen in de verordening, betref feilde de personeel© belasting, daar deze voor adressanten zoo zwaar begint te worden. Besloten werd dit adres te behandelen bij Idie begrooting daa.r zulks ingrijpt in de belastinghef fing. Voerloopige vaststelling rekening 1932 Bij monde van den heer Koedijk werd mede gedeeld dat alle rekeningen zijn onderzocht en in orde bevonden, Seswege werd geadviseerd tot voorloopige vaststelling. Voor den gewonen dienst hebben de ontvang sten bedragen 95.197.39 gulden en de uitgaven 92.357.10 gulden saldo 2840.29 gulden Kapitaaldienst ontvangsten 78.269.82 gulden uitgaven 78107.32, saldo 162.50 gulden. Burgerlijk armbestuur ontvangsten 3641.44 gulder. uitgaven 3688.43 gulden, nadeelig saldo 46.99 gulden. Pachtbedrijven, gasontvangsten 95811,18 gul den uitgaven "94875.34 saldo 935.84 gulden. Eleetriciteit ontvangsten 80567.22 gulden, uit gaven 76949.81 gulden saldo 3617.41 gulden. Twu ij ver w ©gin is ere. Voorstel B. en W:. inzake overdracht Twuij- verweg. Voorzitter memoreert het standpunt in genomen door den raad in October van het vorig jaar betreffende de aanname van het voorstel zijnde 700 gulden. Daarna is het hoogheemraad schap weer gekomen, met een voorstel van 900 gulden waarop door den raad 'neen is gezegd, [daar het niet opging om na zulk een kort tijdsbestek weer over te gaan tot verbreeding. Voordat wc er toe overgaan om aan de wegen in andere ge meenten te beginnen kunnen we beter eerst bij onszelf beginnen. In verband met, de voorwaarden welke ons nu aangeboden wórden in het concept hebben B. en W: dit bezwaar dat wanneer er ©enige wij ziging komt in de uitki ering van het wegen fonds dit niet ten bate mag komen van het hoog heemraad maar van de gemeenten. Em wanneer het hoogheemraad het noodig Oordeelt dat de weg verbreed wordt, zulks kan worden voorge steld aan de raden. Wanneer die niet tot over eenstemming komen dan is de eindbeslissing bij Ged. Staten. 'B. en W. adviseeren dan ook deze eoncept- overeenkomst, iiiet te aanvaarden van Ged. Staten, betreffende de overdracht Twuijverweg ma,ar te handhaven het aangegane besluit van 700 gulden van het vorig jaar. De heer Koedijk heeft den indruk gekregen bij het lezen en hooren, dat men er vrijwel ze ker van kan zijn, dat aanvaarden ten genoege van het hoogheemraad, deze zal vasthouden aan ver breeding. Spr. is het volkomen met B. en W. eens er niet op in te gaan. Men ként de geschie denis van den Twuijverweg. Toentertijd is het goedkoopste plan naar genoegen uitgevoerd en nu komt het hoogheemraad om dat voordeeltje wat toen geboekt is er bij in te boeten. Als het moet zegt spr., dan later maar, maar nu nog niet. Voorlezing werd gedaan van een briefafschrift der gemeente Oudka(rspel, waarin- vermeld, dat in hun gemeenteraad ook beslist is het voorstel niet 'te aanvaarden. Niemand meer het woord verlangende werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Hierna werd de begrooting aangeboden over 1934 welke door de raadsleden behalve de wet houders zal worden onderzocht. Hiern asluiting der vergadering. Die nieuwe Spaansche Ministerpresident. De nieuwe Spaansche ministerpresident Ale jandro Lerroux wordt hierboven door journa listen geinterviewd. Mr. dr. W. M. Westerman lid van de Tweede Kamer heeft aan de ministers van Binnenland- sche zaken en van Waterstaat gevraagd: „Bevat het gerucht waarheid dat de NV. Atlanta" welke het dagblad „de Tribune" drukt, zoowel aan de administratie der Posterijen als aan die der Neda. Spoorwegen in verband met door deze li chamen verrichte diensten, niet onbelangrijke som men verschuldigd is en dat beide bedrijven in weer wil van het feit, dat de NV. „Atlanta" niet bij mach- is het verschuldigde aan te zuiveren voortgaan zich met het dagelijksche vervoer van duizenden exem plaren van „de Tribune" te belasten. Is de regeering indien het hiervoor meege deelde juist is niet van meening, dat het niet op den weg van een overheidsbedrijf als de Poste rijen en van een zoo nauw met den Staat verbonden bedrijf als de Ned. Spooregen ligt om aan een ven nootschap die „de Tribune" drukt bij voorttduring credietfaciliteiten te verleenen en op deze wijze actief mede te werken dat het 'staatsgezag onder mijnd wordt? Zou de regeering derhalve maatregelen willen overwegen om aan dezen merkwaardigen toestand een einde te maken? ATAschuurf en reinigt alles! E.Oaterniann Co's Handal Mii.N.V.. Fabrieken teJutph Met instemming heeft de Kamer er kennis van genomen dat ingrijpende maatregelen zajn getrof fen om te verkrijgen dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Over heid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag zoo mede dat de regeering het Overheidsgezag met klem zal handhaven. HET ONWEER VAN DEZE WEEK. Het blijkt thans wel dat het onweer van Woensdag niet alleen plaatselijk is geweest. Uit verschillende gedeelten van ons land komen berichten binnen, betreffende zwaar weer, dat in vele gevallen brand tengevolge heeft gehad. Zoo zijn in BERGUM een winkel en een woonhuis en een boerderen verbrand. Nabij HEERDE op de Veluwe zijn een vrouw en een kind door den bliksem getroffen terwijl zij in de kamerzaten. Beiden werden bewusteloos doch is hun toestand thans gelukkig redelijk wel. Verder is in deze buurt een hooiberg afgebrand en zijn een paar koeien doodgeslagen. Ook in ROTTERDAM is het zwaar weer geweest. Verschillende dakantennes zijn getroffen en daardoor de radiotoestellen ver nield. Een paar kinderen werden getroffen terwijl zij onder een kraan in de keuken hun handen waschten zonder dat het voor hen ernstige gevol gen had. Sommige dames, op straat door het on weer overvallen, vielen flauw. .Uit verschillende plaatsen worden voorts gevallen gemeld, van vee. dat in de weide getroffen werd. RAADZAAL—BOKSMATCH. Donderdag heeft zich in het deftige "raadhuïs te Hellevoetsluis een scene afgespeeld, die wel eenig zal zijn in onze vaderlandsche historie. De edelacht bare heeren van Hellevoetsluis en Nieuwenhoorn. die in de raadzaal aan het vergaderen waren, zijn kort voor den aanvang der besprekingen door den burgemeester van Hellevoetsluis daaruit verjaagd. Er zou een vergadering plaats hebben van een commissie van Hellevoetsluis en Nieuwenhoorn, om te beraadslagen over een waterleidingkwestie, tus- schen beide gemeenten. Nauwelijks was de verga dering begonnen of de burgemeester verjoeg de edelachtbre heeren van Nieuwenhoorn, omdat ze in „zijn raadzaal" geen boodschap hadden. Even later ontstond een vechtpartij waarbij de gespier de wethouder van Nijgh het won en den burgemees tre met deur en al de raadzaal binnentrok. Wederom gelastte burgemeester De Geus den indringers uit zijn raadhuis te vertrekken, en toen hieraan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven, riep hij de hulp in van een dienaar van Hermandad, doch voordat deze zich in de strijd zou gaan men gen, verliet men vrijwillig ht stadhuis. Over de watermeters heeft men maar niet meer gesproken Ook in dit gevecht zal nog nader beslist worden. De commissieleden van Hellevoetsluis hebben zich tot den Commissaris der koningin In de provincie Zuidholland, tot den minister van Biinnenlandsche zaken en tot den officier van Justitie gewend om hen van het gebeurde op de hoogte te stellen. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Zuidscharwoude, 21 Sept. 1933. M. de R, UIT DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is voor een korte vergadering bijeen geweest waarin een ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede is vastgesteld. Het ontwerp bleef onveranderd en werd zhs. goedgekeurd. Het Hbld. ontleent aan het ontwerp dat de Ka mer er van doordrongen is dat spoedig herstel van het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten ir. de Rijksbegrooting onafwijsbare eisch is. De door HM. in uitzicht gestelde voorstellen tot verdere in- wrimping der uitgaven en tot nadere versterking der middelen ziet zij met belangstelling tegemoet. Eveneens is zulks het geval ten aanzien van die voorstellen welke betrekking zullen hebben op de uitvoering van productieve werken teneinde de el lende der werkloosheid te lenigen. De mededeelingen inzake de economische en finan tieele omstandigheden in Nederlandsch-Indië ver vullen de Kamer met zorg. Ik vraag u eenige plaatsruimte naar aanlei ding van liet verslag van de Bestuursvergadej ring van de L.G.C., in het vorig nummer In dit verslag komt voor een aanmerking van den heer Tromp inzake niet.medewerking van dein betaalmeester van de L.G.C. met den keurings dienst. Ik voel mij verplicht mede te deelen' dat de heer Tromp nog onkundig was van het feit, dat deze kwestie veroorzaakt is omdat de betaal meester het desbetreffende verzoek van den keu ringsdienst niet goed bleek begrepen te hebben en deze zaak thans in orde is. 'Na deze' rehabilitatie van den betaalmeester is het echter toch nog noodig even in te gaan op de uitlating van den secretaris van de L.G.C. dat „de keuringsdienst altijd een geheimzinnige zaak is geweest." Die opmerking heeft op mij een eenigszins verbijsterenden indruk gemaakt en noopt mij tot de wedervraagwat is er dan voor geheimzinnigs aan den keuringsdienst!? Zoowel dit als in het vorige jaar hebben hon derden elden van de L.G.C. w.o. ook lie secreta ris, aan de keuringen van de N.A.1K. deelgeno-» men. Circulaires zijn aan die deelnemers gezon den, waarin de voorschriften en regelingen wer den uiteengezet, in Juli 11. nog een circulaire, waarin aanwijzingen omtrent levering en plom beering o.a. de tarieven werden gegeven. Deze circulaires moeten o.a. ook ontvangen zijn door den secretaris van de L.G.C, Eveneens ging een circulaire .naar den handel en eeue naar die betaalmeesters. Over deze laatste ging het "bij bovengenoemde zaak. Den betaalmeester werd hierin medewerking gevraagd voor een uniform toe te passen tarief bij plombeering en tegelijk verzocht dit bedrag met het oog op eventueelen toeslag volgens de tuinbouwsteunwet, geheel apart te houden, opdat het niet ten nadeel© van de tuinders een deel zou gaan vormen van deni gemaakten prijs. Het bestuur van den keurings dienst bood hiervoor den betaalmeesters een ver-' goeding aan of liever nam het marktperoentage hiervoor voor zijn rekening. Zooals gezegd bleek de betaalmeester van de L.G.C. dit aanvankelijk niet 'te hebben begrepen en is dit nu in orde. Maar al deze dingen zijn zoo openbaar door den keuringsdienst behandeld, fdie circulaires aan alle belanghebbenden gericht, dat het voor ons inderdaad verbijsterend klinkt, wanneer deson danks van een geheimzinnige zaak wordt gespro ken. De reden hiervan zal waarschijnlijk wel zijn dat men van de publicaties van den keurings dienst geen notitie heeft genomen. Doch dit rechtvaardigt dan toch nog niet om „zoo maar iets te zeggen." De Secretaris van den Keuringsdienst Noordholland. i Nu ik toch aan 'het schrijven ben, moge ik' in mijn kwaliteit als voorzitter van den RjKj. Tuindersbond L.T.R. in het bisdom Haarlem, nog iets zeggen naar aanleiding van een, in de op 14 September 11. gehouden vergadering van „de Toekomst" alhier, gestelde vraag, of wat rector Kok te Heiloo over een hooger steunbedrag dan 5 millioen gezegd heeft, waar is, waarop veron dersteld werd, dat idit een misverstand moet zijn. Ik zou dit niet doen als ik niet wist, dat er zoo langs de straat hieromtrent opmerkingen worden gemaakt, als: „nou, die heeft de Ri. K|. tuinders ook maar wat wijs gemaakt" om van nog minderwaardiger termen maar te zwijgen Ik zal er alleen dit van zeggen: dat minister Verschuur deze mededeeling aan rector Kok heeft gedaan, staat buiten allen twijfel, alleen over den vorm van verhooging kan misverstand bestaan. Ik voeg hier nog aan toe dat het zeker is ,dat voor sommige zeer noodlijdende streken iets bijzonders zal worden gedaan. Dat dit nu weer zoo erbarmelijk lang duurt waarvoor intussohen noch rector Kok noch de organisaties eenige verantwoordelijkheid dragen geeft niemand het recht om aan iemands waar heidsliefde te twijfelen en zeker niet van 'iemand die zooveel' verdienste heeft voor de tuinders als rector Kok. U, M. de R, dankend voor de plaatsruimte, ÏÏAC. GROEN Az. Wordt de New Yorksche beurs verplaatst? Het schijnt dat de makelaars van Wall Street in New York het plan koesteren om hun be dreiging om de Beurs naar de stad Newark in den staat New Jersey te verplaatsen, in da den om te zetten. Deze verplaatsing geschiedt uit protest tegen de nieuwe hooge belastingen' in New York. Onze foto geeft een beeld van Newark.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3