Scherpe critiek op Het Uniformverbod Proces van der Lubbe Rubriek van den Arbeid Eenige bezwaren te berde gebracht ter alge- meene vergadering van de Hollandsch Mij. van Landbouw. Te Alkmaar is de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden onder voorzitterschap van dr. Lovink. In zijn openingswoord sprak dr. Lovink er zijn vreugde over uit, dat in de Troonrede een executie recht wordt toegeegd volzgens de in de vorige vegadreing gedane belofte. Hij herinnerde er voorts aan de in werking getreden aardappelsteunwet en aan de door minister Verschuur te Breda gebezigde uitlating inzake teeltbeperking. Wijzende op hetgeen op dit gebied reeds in Duitsch land gebeurt, meende spreker, dat ook in ons land in dien geest moet worden gehandeld. Spreker kon digde aan. dat de gewestelijke tarwecentrale pver dit onderwerp een onderzoek zal instellen en daar van een rapport zal publiceeren. Met voldoening merkte spreker op, dat het on derzoek van het hoofdbestuur der H.M. van L. in zake de schapenhouderij tot resultaat heeft gehad, dat de Nederlandsche wol geen afkeuring verdient. Als bewijs voor het gezegde, dat de regeering doet wat mogelijk is, voor landbouw haalde spreker aan dat de varkensprijzen met 4 cent zijn verhoogd en dat er een uitkeering van 5 per koe zal worden gegeven. Tenslotte wekte spreker ernstig op tot samenwerking in het belang van den Nederland- schen landbouw. De afgevaardigde uit Moordrecht wees erop, dat er wijziging komt in de werkzaamheden van den geneeskundigen dienst terzake het mond- en klauw zeer. Spreker wenschte voor de veeartsen de be- voegdehid om een verklaring af te geven, dat het vee gezond is. z Prof. dr. De Berger merkte op, dat het mond- en klauwzeer zoo snel om zich heen heeft gegrepen dat het 10,000 per week zou kosten het vee te registreeren. Het wetenschappelijke onderzoek zal voor bestrijding het middel moeten worden, met schriftelijke maatregelen komt men er niet. Inter nationaal wordt ingezien, dat men den weg op moet naar een biologisch product, een instituut is daarvoor reeds in het leven geroepen. In de Rijks seruminrichting te Rotterdam is thans een aparte afdeeling ingesteld onder leiding van dr. Frenkel. die vermoedelijk de moeilijkheid reeds heeft over wonnen om de smetstof in glas te weeken. Met 152 van de 187 stemmen werd tot voorzitter gekozen de heer P. Stapel te Hoogkarspel .In de vaea ture Blaauboer werd tot hoofdbestuurslid gekozen de heer A. de Haan te de Beemster. De heer Smit (afdeeling Goeree-Overflakkee) be treurde ae late uitbetaling van de steungelden voor den aardappelverbouw volgens hem veroorzaakt door het feit, dat die betaling loopt over de aardappel- centrale. Hij vroeg of het niet mogelijk zou zijn de uitbetaling onmiddellijk te doen plaats vinden door den kooper. Overigens meende spreker, dat de garantieprijs niet altijd gegarandeerd blijkt. Hij verzocht voorts verruiming van de maten tegen te gaan De secretaris antwoordde dat het hoofdbestuur zich achter het aanbevolen stelsel had geschaard, ofschoon men wist dat den landbouwers voor het product geen loonenden prijs gebracht kan worden. Spreker vroeg, ondanks alles, vertrouwen voor de personen met de uitvoering belast. Er wordt al gewerkt in de richting van rechtstreeksche beta ling. Men hoopt n minimumprijs te kunnen ver- hoogec en de inhouding van 50 cent tot de ge schiedenis te kunnen laten behooren De afdeeling Overflakkee drong er op aan. dat in ieder geval de minimumprijs al wzorden uitbe taald. De heer Barendrecht (Amsterdam) noemde de aard appelsteunwet een ondergangswet. In zijn omgeving moest men de gioepen steuntrekkers met de re volver uit het land houden en nu komt de regeering die alles afneemt. Spreker maakte thans voor 1 hl. 3evelanders 1,05 en hij moest 3 hl. voor veevoeder verkoopen tegen een zoo lagen prijs dat hij dien niet crufde noemen. De handel geniet 1 per hl. voor zijn bemoeiingen zei spreker en kan wel te vreden eijn maar wij hebben het verlies te dragen Op scherpe wijze laakte spreker de vaststelling van de maten. De afgevaardigde van Haarlemmermeer onder schreef dit betoog ten volle, omdat ook voor zijn polder de wet onaanvaardbaar is. Tengevolge van ie astgestelde maten kunnen de bouwers niet meer dan 3ó procent van hun product afzetten. De heer Smit van Overflakkee verzekerd, dat men ook in zijn afdeeling dezelfde bezwaren heeft als in den Y- en den Haarlemmermeerpolder. De secretaris stelde vast dat de maten niet de instemming hebben gehad van de vertegenwoordi gers uit de streken vlak bij de steden, maar dat de wet voor de Nederlandsche aardappeltelers goea is. Spreker drong er op aan. de wet te steunen, het geen niet uitsluit, dat men mag wijzen op een even tueel onrechtvaardige wijze van verdeeling. LEVERING CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. De leden van de veilingsvereeniging Stavenisse en Omstreken hebben besloten om zich met een request te wenden tot den minister van Economi sche Zaken. In dit request zal den minister ver zocht worden ei. de huidige afmetingen voor de te leveren consumptieaardappelen aanmerkelijk te vergrooten; 2e directe en algeheele uitbetaling van de door de regeering vastgestelde prijzen. De telers wenschen dat hte ook nu in te houden een vierde deel van den prijs, hun uitbetaald zal worden. Ge zien de groote ontstemming die er en in ianci bouwers en in handelaarskringen heerscht betref fende de huidige bepalingen inzake de levering enz. van aaprdappelen. is het wel te verwachten dat er zeer druk geteekend zal worden. Het request zal ter tekening aan alle aardappel producenten op het eiland Tholen worden aange boden. Overtreding wet Evenredige Vrechtvardeieling. De politie te Wieringen heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee schippers op grond, van het feit, dat zij goederen vervoerden binnen, het gebied der Bevrachtingscommissie V"U" (zetel te Alkmaar), zonder in het bezit te zijn van een geldig bewijs, waaruit blijkt, dat zij door een Bevrachtingscommissie hier te lande tot dit ver voer gerechtigd waren. De minister van Justitie heeft een aanschrijving gericht tot alle procureurs-generaal bij de gerechts hoven naar aanleiding van het uniformverbod. De minister meent goed te doen, voor wat de eer ste toepassing van deze wet betreft, het volgende onder de aandacht van de procureurs-generaal te brengen De wet verbiedt het „in het openbaar dragen of voei en van kleedingstukken of opzichtige onder- scheiüingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig sterven." Voor wat de afzonderlijke elementen van deze omschrijving beterft, teekent de minister aan de hand mede van de parlementaire behandeling van de wet, het volgende aan: „In het openbaar" heeft, ook als elders in het Wetboek van Strafrecht, de beteekenis van: „ten aanschouwe (of ten aanhoore) van het publiek). Onder het artikel valt dus ook het tenaanschouwe van het publiek op den openbaren weg. op eigen erf of in eigen huis dragen van kleedingstukken of op zichtige onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. „Dragen" schijnt een op zichzelf duidelijk be grip .Het omvat de handeling van hem. die te midden van een groep menschen een vlag of vaandel „draagt" hetwelk onderscheidingsteeken is voor de geheele groep. „Voeren" ziet bv. op vlaggetjes op fietsen en mascottes op autos. Voorts op vlaggen en andere onderscheidingstee kenen. welke door een groep personen worden „gevoerd" zij het, dat zij door enkele personen voor die groep worden „gedragen." „Kleedingstukken" omvat alles wat men ter be kleeding draagt, dus ook bv. een das, een sjaal of li andschoenen, niet echter horlogés ringen insignes enz. ..Opzichtig" wil zeggen door vorm, kleur, afmetin gen of bv. door de wijze van dragen bijzonder ïn het oog vallend. „Onderscheidingsteekenen" zijn alle tekenen wel ke hetzij bevestigd aan de kleeding. hetzij daar van afgescheiden ter onderscheiding worden gedra gen of gevoerd. „Uitdrukking zijn van" „Uitdrukking zijn van" duidt tweeërlei aan. Ten eerste dat het hier gaat o mde objectieve beteeke nis welke de kleedingstukken en onderscheidings teekenen in het verkeer als blijk van bepaald staat kundig streven bezitten, dus nie om de wellicht af wijkende subjectieve bedoeling van hem, die de klee dingstukken of onderscheidingsteekenen draagt of voert. Dan, dat het gaat om de algemeene de in het verkeer vaststaande beteekenis van die klee dingstukken en onderscheidingsteekenen, welke tot embleem tot symbool van een bepaald staatkundig streven moeten zijn geworden. „Uitdrukkelijk zijn van" staat hier dus bv. tegenover „uitdrukking geven aan' of „uiting zijn van. Het praedicaa: „uitdrukking" wijst op het symbolisch karakter van de kleedingstukken en onderscheidingsteekenen. „Staatkundig" sluit o.a. de uniformen en onder scheidingsteekénen van organisaties uit, welke niet werkzaam zijn op staatkundig gebied. Als voorbeel den kunnen genoemd worden de Graal, het Leger des Heils en soortgelijke organisaties. ..Bepaald" duidt aan, dat de uniformen en ondev- scheidingsteekenen kenmerkend moeten zijn voor een bepaalde richting, in tegenstelling met andere. Daarmede vallen dus buiten hte artikel de unifor men van de overheidsorganen en van de met de overheid in verband staande aan deze dienstige organisaties (officieel erkende weerbaarheidsver- eenigingen, vrijwillige burgerwachten enz.) Ook het dragen van de vaderlandsche kleuren voor zoo ver niet onder bepaalde omstandigheden tot uit drukking gemaakt van bepaald staatkundig stre ven. Ook „sterven" wijst in deze richting. Buitenland VEREENIGDE STATEN. DUITSCHLAND. De schoone slaapster. De bekoorlijke 23-jarige Patricia Maguire te Chi cago is beroemd geworden als Amerika's „schoone slaapster" zonder er zelf iets van te weten. Vele vergeefsche pogingen zijn reeds gedaan door deskundigen op medisch gebied om Patricia te doen ontwaken uit haar bewusteloozen toestand, welke veroorzaakt wordt door de slaapziekte, waarvan zij negentien maanden geleden het slachtoffer werd. In teegnstelling met andere lijders aan deze ziekte is Patricia aangekomen in gewicht en is ze gedu rende haar ziekte nog bekoorlijker geworden. Haar gezicht is rond, vol en aantrekkelijk. Verleden win ter kreeg zij een aanval van longontsteking doch dank zij het feit, dat zij daardoor niet was afgeval len is zij dezen aanval te boven gekomen. De familie van het meisje heeft reeds verschillende aanlokke lijke aanbiedingen ontvangen om de „schoone slaap ster" in het openbaar te laten optreden. Het is wel opmerkelijk dat Patricia in haar sla- penden toestand veel meer kan verdienen dan als secretaresse welke betrekking zij voor haar ziekte vevrvulde. Vier weken voordat zij de slaapziekte kreeg viel het haar des morgens moeilijk op te staan. Tenslot te werd het zoo erg, dat zij op weg naar huis in de tram in slaap viel. Op een avond kan zij juist thuis komen en viel toen in een slaap, waaruit zij tot nu toe niet ontwaakte. Patricia wordt gevoed met sisaasappelsap eieren en melk. ZWITSERLAND. De aardappelinvoer. In de Tel. lezen wij hieromtrent dat de Zwitsersche alcoholdirectie thans de nieuwe beperkende bepa ling mededeelt, voor den invoer van aardappelen. Voorwaarde voor den aanvoer is dat de importeurs welke reeds in het jaar 1931 aardappelen hebben ingevoerd, voor iederen wagen van 10 ton buiten- landsche aardappelen 30 wagons van 10 ton bin- nenlandsche aardappelen koopen. Voor hoeveelheL den onder de tien ton wordt geen vergunning ver strekt. Crimineel om den kop van Torgler po litiek om de beschuldiging van brandstich ting door de Nazis zelf. Zoo is dan te Leipzig het proces begonnen tegen MARINUS VAN DER LUBBE als hoofddader en den Duitschen communist TORGLER en twee Bulgaren als medeplichtigen aan den Rijksdagbrandstichting in Februari van dit jaar. De hoofdindruk die dit proces geeft is vervat in bovenstaande kopregels. Wie en wat is deze van der Lubbe? Een imbiciel, een gek, die zonder aanleiding grijnst, als een der deftige heeren in roode toga's ht woord tot hem richt? Een wereldverachter, die alle pogingen hem van den strop te redden afwijst en volhardt in nietszeggende antwoorden of stilzwijgendheid? Een tooneelspeler die als eenig redmiddel zijn rol van onevenwicthig psychopaat speelt, met een hui veringwekkende juistheid? Na twee lange zittin gen is daar nog steeds „het raadsel van der Lubbe" Zeker is het echter, dat deze figuur in de sche mering wegzakt, en dat er feitelijk rechtgesproken wordt bij hen, over hen, maar zonder hem." Van Hollandsclucommunistische zijde hejeft hij geen sympathie ontvangen. De „Tribune" scheldt ver toornd op den Nazi-provocateur Van der Lubbe. De Telegraaf toont in lange verslagen van de zit tingen aan, dat elke verstandhouding met 'de Hit- Iermannen uit de lucht gegrepen isHet Bruin- boek uitgegeven door een zekeren Willy Munzenberg een communist van bedenkelijke reputatie, schrijft van der Lubbe zekere tegen natuurlijke neigingen toe welke de deskundigen ontkennen. Na het Bruin boek verschijnt thans een Roodboek dat weer een ander licht op den persoon van der Lubbe wil wer pen. In de rechtzaal zijn aanwezig schijnwerpers persfotografen en filmoperateurs. Gramofoonplaten worden opgenomen om via de radio gedeelten van het proces uit te zenden. Zoo tracht het Derde Rijk tegen de Wereldpers de onbesprokenheid van zijn rechtbank te bewijzen en de beweringen te ontze nuwen dat de brand in den Rijksdag moest komen omdat het dit zelf zoo wenschte. Het proces. Begonnen is met de verschillende getuigenverhoo- ren die hoofdzakelijk tot doel hebben het vroeger leven van van der Lubbe te ontrafelen. Deskundigen komen verklaren, dat de verdachte geen geestelijke afwijking vertoont. Zijn schijnbare imbeciele hou ding kan veroorzaakt zijn doo(r lichaamszwakte, waar van der Lubbe zich in de gevangenis vrijwillig aan een hongerstaking onderworpen heeft Het blijkt dat van der Lubbe ook de verdediging door mr. Stomps uit Haarlem niet verzocht heeft noch wenscht, en dat geruchten als zouden hem brieven uit Holland, die hem dit dringend aanraadden niet bereikt hebben uit de lucht gegrepen zijn. Als mr. Stomps gelegenheid krijgt zijn landgenoot onder vier oogen te spreken kan hij geen twee woorden uit hem krijgen. De toegevoegde verdediger van den eommunistenleider Torgler doet zijn uiterste best te bewijzen dat tusschen van der Lubbe en Torgle- geen contact estaan heeft, wat hem tot dusver schijnt te gelukken. De politiebeambten die van der Lubbe na zijn daad arresteerden doen hiervan uit voerig verslag. En der ambtenaren zekere Heissig zegt o.a.: DE MODERNE RECHTSPRAAK Overal in de Duitsche (restaurants, caféTs en bazars zijn luidsprekers aangebracht, waardoor het verloop van het proces v. d. Lubbe voor het publiek te volgen is. "'Tóen ik' na hem' de eerste keer door het Rijks daggebouw te hebben rondgeleid nog eens met verdachte door het gebouw moest wandelen bleek hij zeer goed georiënteerd te zijn. In werkelijkheid heeft hij ons geleid. Van de plaats, waar de brand had gewoed, bleek hij beter op de hoogte te zijn dan ik. Terugkomende op het eerste verhoor zeide Heisig, dat verdachte niet terneergeslagen was en openhar tig en vrij heeft bevestigd, dat hij den brand had gesticht en ook daarvoor wilde opkomen. Hij vroeg of de zaak in de Nederlandsche bladen zo ukomen. Toen ik bevestigend antwoordde, zeide hij verheugd „zoo is het goed." Hij heeft door zijn daad en ar beiders willen aanvuren, die reeds te lang ge:- draald hadden. Am de bestaande staatsorde ten val te brengen moest gewelddadig opgetreden wor den. Het doel van den strijd noemde hij een arbei- dersregeering. De meening van mr. Stomps. Een verslaggever van de Telegraaf heeft nog met mr. Stomps een kort onderhoud gehad en vertelt daarvan als volgt: „Wat nu?" vroegen wij den Nederlandschen ver dediger. ,Wat nu?" ,Zou er nog een mensclr* zijn die door dat net van zwijgen heen kan breken" zeide mr. Stomps. „Men heeft mij de kans gegeven en het valt mij ontzaglijk mee. dat men mij zoover tegemoet is gekomen. Men heeft mij volkomen cor rect,, gehandeld „Wat denkt u van het proces en de wijze, waarop het gevoerd wordt?" „Tot nog toe heb ik het gevoel von volkomen ob jectiviteit, en ik heb ook den indruk dat de advo caten op de goede manier werkelijke verdedigers zijn, vooral dr. Sack. Hij benut elke gelegenheid om Torgler te ontlasten en ieder bewijs van rela tie met van der Lubbe te ontzenuwen terwijl hij tegelijkertijd tracht het Bruinboek te weerleggen. Het Bruinboek heeft de groote verdachtmaking de wereld geholpen, en in dit proces zijn twee ele menten de wenschelijkheid om zoo objectief moge lijk het proces te voeren en aan te toonen dat in Duitschland recht gesproken wordt en tevens de strijd tegen den wal van leugens dien het Bruin boek opgetrokken heeft. De president leidt het proces rustig en overzich telijk. Voor een jurist is elke vraag die hij stelt, duidelijk en strikvragen zijn totjiu toe pijnlijk ver meden. Ik moet nog zeggen dat ik de houding van Van der Lubbe volkomen onverklaarbaar vit.d. Zitting verdaagd. De ondervraging van verdachte Van der Lubbe is thans beëindigd en het hof wil, alvorens de brand stichting zelf te bespreken, eerst de personaliën van de andere verdachten vaststellen. De zitting is tot hedenochtend halftien verdaagd, dan zal worden begonnen met de bespreking van Torgler's leven. Journalisten gearresteerd. Een tweetal Russische journalisten, dat tenden tieuze berichten naar Moskou had gezonden zijn gearresteerd, onderzocht en gefouilleerd, maar kort daarop weer vrij gelaten. Mieuwstijciingen Een gezellige vrijer. Op last van den officier van Justitie uit Roer mond heeft de gemeentepolitie te Tegelen aan gehouden den 26-jarigen chauffeur Th. W. S. De aangehoudene heeft zijn meisje C. L., met wie hij verkeering had, doch die deze verkeering wenschte te verbreken herhaladelijk met dood slag bedreigd. Op de Reuversche kermis heeft S. zijn ven-loofde in tegenwoordigheid van veel publiek onder het uiten van allerlei bedreigin gen de keel dichtgeknepen. Omstanders hebben het meisje toen uit haar netelige positie bevrijd. Na door den officier van Justitie te zijn ge hoord is de aangehoudene in de strafgevangenis ingesloten. i Ongeluk te Rotterdam. Gistermorgen vroeg om kwart voor zes, reed een zeswielige vrachtauto bestuurd door J. v. R uit .Leiden op de Willemsbrug alhier op 2 lijnwerkiers van de REIT. in van wie er oen zeer ernstig is gewond. Mijnwerker bekneld geraakt. In de ondergrondsche werken van de staatsmijn Emma is de Poolsche arbeider Rartnicki bekneld geraakt tusschen ©en stempel en een groot stuk kool. De man is in het ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. De moord te Oss. De fiets van het slachtoffer gevonden Zooals pien zich herinnert werd Woensdagmid dag 'J Augustus jl. in een eenzaam weiland on der ^Bexghem het gruwelijk verminkt lijk van G. de jBie gevonden. Als verdacht van dit opzien barend .misdrijf werd een neeff van den ver moorde Piet, de Bie gearresteerd, die zich noig steeds .in het Huis van Bewaring te 's Hertogen bosch. bevindt. Deze ontkent evenwel hardnek kig de dader van dit afschuwelijk misdrijf te zijn Sedert den moord op hun zoon zijn de ouders onafgebroken jn de weer geweest om 'te trachten licht in dit vreeselijk drama te brengen. Overal heeft de vader inlichtingen ingewonnen en bij een van zijn speurtochten is hij te weten geko men, dat de zich thans in arrest bevindende neef die .ernstig van den moord verdacht wordt, op den. piiddag, waarop het verminkte lijk werid gevonden .zich naar den genoemdën waterplas zou hebben begeven. Omwonenden hadden aan de po litie verteld, dat de verdachte idles middags aan den oever van de Meer was gezien. Ofschoon feeds eenige weken geleden door de politie zonder resultaat in demi waterplas naar het vea-miste .rijwiel werd gedregd, heeft dit toch 'dien. vader er niet van kunnen weerhouden om zelf nog .eens persoonlijk ©en nader onderzoek in te stellen. 'Hij heeft toen van de brandweer een 'lange haak geleend en heeft daarmede in zijn ©entje den plas afgedregd. Tiegen vijf uur werd zijn Verk met succes bekroond. Op ongeveer vier meter van den kant haalde hij de vermiste fiets van zijn vermoorden zoon boven. Onmiddel lijk heeft hij de marechaussee van zijn vondst in kennis gesteld. Het rijwiel is naar de kazerne overegbracht. Tel. HET AMERIKAANSCHE EXPERIMENT. Zooals bekend verondersteld mag worden heelt men in de Ver. Staten van Amerika in het algemeen in de laatste jaren de z.g. koopkracht-theorie aan gehangen. d.w.z., men meende, dat, wanneer men hooge loonen betaalt, de arbeidersklasse, die nume-

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 4