Uit den Osiïtrek Ir. Duijs en de S.D.A.P. Noordholland in een paar regels liet witte émk nek het talrijkst is, koopkrachtiger zal zijn en in staat is vele producten te koopen, waardoor de werkgelegenheid in alle takken van bedrijf bevor derd wordt. Dit heeft evenwel niet kunnen verhinderen, dat de crisis, welke sind 1929 in het bedrijfsleven woe^t zich niet alleen in de Ver. Staten van Amerika niet minder heftig dan in de andere landen openbaart doch het bedrijfsleven in de Ver. Staten in vele takken van bedrijf op een zoodanige wijze heeft ontredderd, dat de toestand uiterst critiek is ge Het probleem van de werkloosheid is voor de Ver. Staten wel het belangrijkste, waarmede het momenteel heeft te worstelen en het is dan ook niet te verwonderen, dat de nieuwe Regeering, die bij de verkiezing van President Roosevelt in Maart van dit jaar aan het bewind kwam. als haar be langrijkste taak den'strijd tegen deze werkloosheid beschouwde. Het groote probleem was echter, hoe men de 11 a 14 millioen werkloozen op een total'3 bevolking van ongev'eer liq millioen aan werk zou kunnen helpen. Na verschillende pogingen van kleiner kaliber kwam Pras. Roosevelt met een plan dat door het eenvoudige karakter, dat het draagt wel haast als een soort ei van Columbus moet worden beschouwd, tenmiinste als het lukt Pres Roosevelt redeneerde, dat de crisis te wijten is aan de lage prijzen. Hij zag echter we lin, dat een prijs- verhooging slechts zou kunnen plaats vinden, wan neer tegelijkertijd de loonen zouden worden ver hoogd, in het bijzonder de laagste loonen voor verschillende werkzaamheden. Verder meende hij, dat, wanneer de arbeiders, die thans werken, korter zouden gaan werken en daardoor een gedeelte van hun arbeid aan de werkloozen zouden olverdragen. Be werkloosneia eveneens verminderd zou worden. Daarom ze" hij een geweldige campagne op touw voor hoogere loonen en korteren werktijd. Door de National Re covery Act kreeg hij van het Parlement schier dictatoriale bevoegdheden om zijn plannen door te zetten. Op echte Amerikaansche wijze werd pro paganda gemaakt. De werkgevers, die hem steun den. kregen een insigne met de woorden: „Wij doen het onze." De blauwe adelaar werd het symbool van allen, die op die wijze hun plicht, deden. Ytoo tracht men in de Ver. Staten van Amerika de loonen te verhoogen en den werktijd te verkorte/ Wanneer wij als Nederlanders dit willen beoordee- len, moeten wij er steeds aan denken, dat de Ver. Staten een geweldige uitgestrektheid vormen met vrijwel onbeperkte mogelijkheden en een bin- nenlandseh afzetgebied van 115 millioen zielen, iets wat men in Europa door al de staten en staatjes en zijn tolgrenzen enz. niet kent. Zoo Pres. Roosevelt's plan gelukken? Het zou ongetwijfeld het welzijn in den wereldtoestand Zc.er ten goede komen. Zuiver economisch geredeneerd kan het niet, daarvoor is het te eenvoudig en is met te weinig moeilijkheden rekening gehouden. Wij hopen in een der volgende rubrieken nog eens op dit belangrijke experiment terug te komen. KOEDIJK. Donderdagavond werd door de tuinbouwvereeni- ging „de West" een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Visser. Aanwezig waren onogeveer 60 leden. De voorzitter opent met een woord van welkom, inzonderheid het hoofd der school, den heer Stuf- fers, in kwaliteit als tuinbouwleeraar, en hoopt op een zakelijke bespreking. De voorzitter vraagt en verkrijgt de goedkeuring dat er de vorige vergadering presentie geld is uit betaald. In bespreking komt het plan van den Vierbond om een betere regeling in het leven te roepen, voor den verkoop der kool aan de veiling, na eenige be sprekingen wordt besloten als er een tekort is. voor dien dag bonnen aan den koopman te geven voor f 1.00 per 100 Kg. Opgaaf moeten de leden bij het bestuur doen hoeveel witte kool er nog is voor Zondag e.k. Op een vraag hoe de Aardappel Centrale werkt wist geen enkele een afdoend antwgord te geven, er zijn in Nederland twee derde te veel ban aard appelen voor gebruik, ernstig wordt er geklaagd over het moeilijke om aardappelen bij den consu ment te krijgen. Bij de rondvraag dankt te heer Stuffers voor de vriendelijke woorden van djen Voorzitter en hoopt een steentje te kunnen bijdragen aan den tuinbouw als steun tot dat er betere tijden komen, De heer K. Koedijker zegt, als correspondent der Arbeidsbemiddeling, dat de kleine tuinders, om in de werkverschaffing te komen zich moeten opge ven aan het gemeentehuis. Op een vraag wanneer er weer eens een steun- uitkeering komt, wordt gezegd dat dit spoedig kan verwacht worden. De heer P. Zwetsman wenscht te protesteeren tegen het werken der Aardappel Centrale, door geen aardappelen te veilen. De voorzitter antwoordt, dat de aardappelen hoe veelheid in deze streek nog van geringe beteekenis is, hetwelk door den heer Hart als hoofdbestuurslid van den Neutralen Bond met voorbeelden wordt bevestigd, gepoogd zal worden in overleg met den Vierbond een adres te richten aan de Aardappel- Centrale voor de aardappelen hier moordend ge noemd kan worden. De voorzitter bespreekt dat het gewenscht is om de steunuitkeering niet meer door de vrachtvaar ders te doen maar door het betaalkantoor. De vrachtvaarders kunnen van eiken dag veilen een lijst aan den betaalmeester uitreiken opdat die het voor de tuinders kan uitrekenen en uitbetalen. Hierna volgt sluiting met dank aan den heer Stuffers voor zijn tegenwoordigheid en voor de ge zellige besprekingen der leden. Plaatselijk Nieuws Oudkarspel. Jubileum. Zaterdag 30 September a.s. zal de heer I. M. K. van Loo, inspecteur der Noordholl. Brand waarborg Maatschappij1 den dag herdenken, waar op hij voor 25 jaar in dienst trad bij voornoem-i de Maatschappij. Het zal den heer van Loo dien dag stellig niet aan belangstelling ontbrekeln. LANGENDIJK. Zooals uit verschillende gesprekken en vergaderin gij blijkt, is de aardappelcentrale niet populair bij de tuinbouwers Een der bezwaren is wel, dat er een leger van controleurs moet worden aangesteld om te zorgen, dat de regeling goed wordt uitge voerd en welke tenslotte ten laste komen van de tuinbouwers. Over de salarissen dezer controleurs doen dan ook allerlei geruchten de ronde. Zoo kon men op de vergaedring van de tuinbouwvereeniging De Toekomst te Zuidscharwoude hooren. dat er vol gens een der leden in Amsterdam 60 controleurs liepen met een salaris van 60 per week. wat door den voorzitter als zeer onwaarschijnlijk werd aan gemerkt en zal worden onderzocht Maar in ieder geval gaat zoo'n praatje rond en wordt de onte vredenheid der tuinders opgewekt, die toch al niet in hun schik zijn met de inmenging van de aardap pel-Centrale. waardoor zij op het oogenblik een ge deelte van de door hen gemaakte prijzen moeten af staan en sfelf in het geheel niets verdienen. Met de ruime salarieering bij de aardappel-Cen trale is het echter wel niet zoo bijster erg als het wordt voorgesteld, want nnaar wij uit welingelichte bron vernemen, hebben een tweetal controleurs uit deze omgeving het bijltje er bij neergelegd omdat een salarisveralging van 16—17 procent werd inge voerd waarmede zij geen genoegen wenschten te nemen. Er werd dan te weinig verdiend. Zal deze verlaging al een gevolg zijn van de ge uite klachtij van een te dure huishouding der Cen trale? NOORDSCHARWOUDE Zondag wordt door de wielerclub Ons Genoegen een afstandrit gehouden over 40 kilometer Er wordt gereden vanaf Koedijk langs kanaal naar Burger Vlotbrug en terug. De start heeft plaats bij café Groot te Koedijk des morgens 9,30 uus. Door den heer Groot wordt voor deze rit een medaille aangeboden voor den eerstaankomende. NOORDSCHARWOUDE. Nieuws van de Sjoelclub. De competitiewedstrijden vande Sjoelclub zijn begonnen Na de eerste wedstrijd is de stand als volgt. Jb. SchuitA. Boot 1181 G van Rijn—E. Bos 12—5—3 J Ootjers J. Bullooper 11—81 J. Bleek—A. Visser 128 P Koeman—J Deutekom 12—8 K. HeidsmaD. van Twuiver 1181 Het eerste en tweede cijfer achter de namen geven de door die personen gewonnen partijen aan het laatste de gelijkgespeelde. —BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Stins Jz. kommies le klas te Schiedam wordt de volgende maand overgeplaatst naar Hoorn bekent dat zy den luitenant hef heeft, stuurt Stur mde boot op een vrachtschip aan. Dan geeft hy het commando over aan Sempter op het oogen blik waarop de botsing plaats heeft De boot zinkt en de equipage is gereed om wraak te nemen op den luitenant. Dan komt Diana tus- schenbeide en verklaart dat kapitein Sturm waan zinnig is .Niet alleen heeft hij opzettelijk een bot sing veroorzaakt, doch hij heeft hen de gelegenheid willen ontnemen te ontsnappen door het radio-ap paraat te vernielen. De bemanning volgt thans te bevelen van Sempter die het commando op zich neemt, en allen slagen erin veilig de oppervlakte lk berelken- waar zij door de speu- reddingbooten worden opgepikt. Slechts ka pitein Sturm vlucht in zijn eigen kamer, opent een Klep en komt m de woeste watervloed om Weken later als de Krijgsraad hem onschuldig heeft bevonden aan het ongeluk, vinden Sempter en Diana elkander terug ditmaal voor goed Het is algemeen bekend dat mr. Duijs in zijn partij veel zoo niet alles van zijn populariteit heeft ingeboet om het schrijven van zijn bekende brochure. Al heeft het partijbestuur hem weer in, .genade aangenomen, waren toch door vele af delingen der s.d.a.p. bij het partijbestuur mo ties ingediend, alle inhoudende het verzoek maat regelen te nemen jegens den heer Duijs naar aan leiding van zijn bekende brochure. Het partij bestuur had tot op heden aan de uitnoodigingen in deze moties geen .gevolg gegeven. De heer Duijs is lid der afdeeling 6 te 's.Gravenhage van de s.d.a.p. en volgens de statuten kan een af deeling een lid royeeren. Nu is bij de genoemde afdeeling o een van toelichting voorzien voor stel ingediend om den heer Duijs van het lid maatschap der s.d.a.p. vervallen te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 Sept. té houden vergadering behandeld. Wordt het aan genomen dan is mr. Duijs dus geen lid meer van de sjd.a.p. Maandag wordt een levenswerk gegeven getiteld „Wanneer het leven begint." Het is een film met een diep aangrijpenden inhoud zooals er maar weinigen worden gemaakt PPn°«vJ^n+ die Uu?er Maandagavond gaan staat fnwr, Jv wachten die eindigen zal met diepe heeft gekregen 0Ver hetgeen men üen In den duinrand bij de gemeentelijke zandaf- graving aan den Hooge Duinendaalscheweg te Bloe- mendaal is Donderdagmiddag de 17-jarige Jan de Boer uit Haarlem op noodlottige wijze onder het neerstortende zand geraakt en gestikt. Het lijk is na vele mislukte pogingen eindelijk tegen den avond onder den metershoogen zandmuur vrij gemaakt. De ongelukkige man moet onmiddellijk dood zijn geweest, daar hij tevens vermoedelijk door den val een diepe hoofdwonde had gekregen. Door den visscher den heer H. V., van Buik sloot is in een zijner netten in het NH. Kanaal te Landsmeer, een bijzonder soort krab gevangen. De ze krab is op sommige deelen van het lichaam ge heel bedekt met een wolachtige beharing en bij nader onderzoek gebleken een wolhandkrab of wel Chineesche kreeft te zijn. Het is wel het eerste exemplaar dat hier ooit gevangen is zegt de „Zaan- lander." Boven Urk is het deze week zwaar weer ge weest. Sommige gedeelten geraakten in het donker, doordat de electrische geleidingen getroffen wer den. Het water stroom4e de huizij binnen. DOOR SPIT AAN BED GEKLUISTERD. Kon zich nauwelijks bewegen Nu dankbaar voor zijn herstel. „Ik leed aan spit in den rug" schrijft een man ons, „en wekenlang kon ik mij in bed haast niet bewegen. Ik onderging een behandeling maar de pijn verminderde 'niet, erg. Een vriend van me zei: „Maar man waarom gebruik je geen Kru- schen Salts?? Neem het eiken morgen en je zult zien dat je die afschuwelijke pijn in je rug kwijt raakt." Toen heb ik het. eiken morgen genomen. Ik ben nu aan den tweeden flacon be zig en ik kan weer zoo goed werken als po it, dank zij Kruschen. Ik vertel allen bekenden over Kruschen Salts. En ik zorg, dat ik altijd Krruschen in huis heb." C. B. TWat is de reden, dat spit, rugpijn, rheuma- tiek en indigestie zoo spoedig zwichten voor Kru schen Salts? De werking van Kruschen op het geheele leger van de meest voorkomende kwalen is een open geheim. Dat geheim wordt ontslui erd in de analyse op den flacon voor artsen en ieder ander te zien. Zes levenskrachtige mine rale zouten, dat is het geheim. Dezelfde zes zouten, die de natuur noodig heeft voor uw lichamelijk welzijn. Elk van deze zes zouten heeft een andere werking. Wat het eene niet kan bereiken, dat doet het andere. Zij hebben een Rirecten invloed op de spijsverteringsorganen, die tot gezond regelmatig functionneeren worden worden aangespoord. En wanneer uw organisme werkt als een volmaakte machine, zullen spoedig alle klachten vergieten zijn. U zult het heerlijke, vrrije gevoel hebben, dat ge van alle dagen kunt genieten zonder een enkele kwaal of pijln. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle aptohefcers en drogisten a f0.90 en fl:60 per flacon. Stralende gezondheid voor een cent perr dag. Let op dat op 'het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Bowntree Handelsmaatschappij Amsterdam voor komt. (Adv.) TALLULAH BANKHEAD De kermis aan de Luizeknip saat weer voor de deur en natuurlijk ontbreekt ook nu weer de biis- coop niet, en komt thans de combinatie N.H. Cinema —Centraal Bioscoop daar haar voorstellingen geven De directie heeft met de uiterste zorg een keurig programma samengesteld en de velen die een avond van genot van rust willen hebben, doen niet beter dan een bezoek te brengen aan deze biscoop, die reeds lang haar naam op dit gebied heeft verworven Zondag worden er twee voorstellingen gegeven en tevens een kindervoorstelling waarvoor wij naar de advertentie in dit nummer verwijzen, Als hoofd nummer zal loopen „De duivel van de U 69" een film waarvan in ongekende spanning het einde azl worden afgewacht. Wij wille van dezen film waarin Taliulah Bank- head en Gary Cooper de hoofdrollen vertolken den inhoud hier onder laten volgen: Goedgehumeurd, vriendelijk en beleefd in het pu bliek een brute, jaloersche echtgenoot achter de muren van zijn weelderige villa dat is Commander Sturm, gezagvoerder over een kleine duikbootbasis in een havenstad van Noord Afrika. Slechts zijn jonge vrouw. Diana is op de hoogte van de afwij kingen in zijn karakter, die het leven met hem tot een hel maken. De kleine kolonie van aangestelden bij het gouvernement zien slechts een vriendelijk man van middelbaren leeftijd die door zijn vrouw uiterst koel behandeld wordt. Sturm is zeer popu lair en zijn vrouw daarentegen het voorwerp van eindeloos geroddel en van de haat der andere da mes. Toch is Diana haar man nimmer ontrouw geweest. Als Sturm een van de luitenants laat overplaatsen wegens onbekwaamheoid weet Diana dat zijn ja loezie de werkelijke reden van deze degradatie is cn zij doet pogingen om den luitenant te helpen. Sturm krijgt een aanval van woede, en in haar angst vlucht Diana het huis uit en dwaalt de straat op. De inlandsche bevolking viert een godsdienstig feest en Diana dreigt in de dansende, dringende menigte het bewustzijn te verliezen. Een sterke hand helpt haar overeind een rustige slanke jonge man duwt haar een winkeltje binnen waar zij buiten het gedrang een oogenblik kan uitrusten. Om den winkelier tevreden te stellen die er op aandringt dat zijn bezoekers iets bij hem koopen, neemt de man een flesch goedkoope parfum. Beiden begeven zich naar de woestijn om de schoonheid van de stille sterrenhemel te genieten Als zij in het zand liggen morst Diana de parfum over haar japon en veegt de vloeistof af met den zakdoek van den jongen man. De romantiek van de situatie, de vrede en schoonheid van den nacht, werken op beiden in, en zij geven toe aan hun verlangen naar liefde Doch in den vroegen morgen als zij zich weer naar de stad begeven, dringt Diana er op aan, dat zij elkander nimmer meer moeten terugzien. Sturm is reeds weder jaloersch en zijn verdenking wordt nog grooter. wanneer hij het parfum ruikt Doch wanneer zijn nieuwe luitenant Sempter zich b ijhem aanmeldt, is hij weer goedgehumeurd totdat de luitenant zijn zakdoek laat vallen en Sturm hetzelfde parfum ruikt. Diana treedt het vertrek binnen en ontdekt tot haar ontzetting dat de nieuwe luitenant niemand anders is dan haar minnaar va den vorigen nacht. Sempter gaat aan boord van de duikboot maar Diana snelt hem na om hem te waarschuwen voor de wraak van haar echtgenoot Intusschen komt Sturm aan boord en wanneer hij verneemt dat zijn vrouw aan boord is geeft hij bevel te vertrekken en onder te duiken. Lagrsd» era Tuinbouw Wat <le kaliproefveldan uns Leeren. De .kaliproefvelden, welke door geheel ons land gijn aangelegd, demonstreeren wel op voor- trf ffelijke wijze de werking der kunstmeststof fen in het algemeen en die der kali in het biir zonder. j J Zijn de gewone kaliproefvelden reeds zeer leer' zaam, de Centrale Proefvelden dit zijn die wel ke een reeks van jaren blijven liggen, hebben ons m ue praktijk feiten leeren 'kennen welke van buitengewoon groot nut van den landbouwer zijn Zij hebben ons o.a. het groot absorptievermo gen van sommige grondsoorten aangetoond. Het is nog niet zoo lang geleden dat wij voor het raadsel stonden dat verschillende gronidsoor ten, voornamelijk klei en zavelgronden, waar- van met zekerheid gezegd kan worden dat zij kali-arm waren, niet op een kaligift reageerden. Het is duidelijk, dat, waar de kalimeststoffen toch niet werkten de landbouwers een bemesting daarmede niet achterwege lieten. De Centrale Kaliproefvelden nu hebben er veel toe bijgedragen de oorzaak van deze schijn bare tegenstrijdigheid op te lossen. Zij leerden ons dat de kalimest op deze gronden vaak geen resultaat geeft in verband staat met het groote absorptievermogen dezer gronden voor kali. Zoo sterk was het soms, dat hoe grooter het kaligebrek dezer gronden was, hoe grooter ge.- deelte, soms de geheele hoeveelheid der toege diende oplosbare kali tot zich genomen werd. Het was alsof de bodem de kali welke zij van nature bezeten had, en slechts noo.de door roof bouw afgestaan had, weer voor zich opeischte en als een kostbare schat vastlegde, als deze opzettelijk in den grond gebracht werd. Dit hebben de Centrale proefvelden dan ook volkomen aangetoond. Toen de eerste jaren vol doende kali gegeven was, de structuur van den grond weer volkomen normaal, toen begon ook de kali op een buitengewoon in het 'oog sprin gende wijze te werken. Ofschoon de tijd wel eenigszins gevorderd is, is op de Centrale Proefvelden nog veel te zien en te leeren. Wij kunnen dan ook niet nalaten nog maals de aandacht op deze belangrijke velden te vestigen. Onderstaand staatje geeft aan waar ze geelgen zijn, uit welke grondsoort ze bestaan en hoeveel gewassen ze dragen of gedragen heb ban- Provincie Groningen, Wehe, zavelgrond 18 gewassen, Provincie Friesland, FEinkum, za velgrond 16 gewassen, provincie Gelderland Am- merzoden, Hedel en Groenlo, respectievelijk 8, 13: en 6 gewassen, kleigrond, zavelgrond en zand grond, provincie Zeeland Westtdorpe zavelgrond 10 gewassen, provincie Noordbrabant Raams- donk, zavelgrond, 5 aardappelvarieteiten, en ten slotte provincie Limburg Guttecoven, losgrond 13 gewassen. Zooals men dus ziet is de grondsoort, klei en zavelgrond, uitgezonderd het proefveld te Groenlo. De gewassen zijn dan ook voornamelijk gewassen van de klei, suikerbieten, tarwe, enz. Wie alsnog in de gelegenheid is een of 'meer dere dezer proefvelden te bezoeken, het is wel de moeite waard er heen te gaan. En dan tenslotte raden wij den landbouwers aan het voorbeeld welke op deze proefvelden is gegeven na te volgen, nl. door voortgezette proe ven te nemen op gronden waarvain vermoed wordt dat ze behoefte aan kali krijgen. Zooals deze proefvelden leerden dat er wel degelijk ge brek was aan opneembare kali, ook al kwam dit de eerste jaren niet of weinig voor den dag, /al ook hen doen zien dat er nog zeer vele per- ceelen onder dezelfde omstandigheden verkeeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 5