Haai Zuidsoiiarwoi Waarborgen voor hei geiuk zonder deze beide geen heldere Wasch! NEUTBALE BONO Zuidscharwoude >ar a. s. EEjN HUISELIJK PB;AATJE. Wacr twee geworden zijn tot eenj Maeck daer gemoet en goet gemeen. •Wij gelooven ons op een ©enigszins gewaagd terrein te begeven een huiselijk praatje te begin nen, dat eigenlijk, volgens het oordeel van velen misschien, binnen vier muren moest worden ge houden, inplaats van in het openbaar. Maar, zoo meenen wij, het kan toch waarlijk geen kwaad de richtlijnen aan te geven, langs welke het hui selijk geluk kan worden bevorderd en wellicht verworven. Want het kan niet worden ontkend, dat het, begrip „huwelijkstrouw" bij velen niet al' te zeer in de harten is doorgedrongen. Het „in eigen huis, o, bitter kruis, woont de een soms ver van <1' ander," zien wij eiken dag, rondom ons, overal. iWij vragen niet en Wij overwegen niet of het niet altijd zoo geweest zal zijn, wij constateeren alleen, dat het zoo is en waar de tijdsomstandig heden er wellicht schuld aan hebben, dat het „nauwte brengt grauwte" in vele gevallen als een droevig alternatief zich openbaart, daar meenden wij, kon het toch geen kwaad, onze ge dachten en gevoelens eens in het openbaar te uiten. f En het onderwerp is nu niet, naar wij mee nen, onbelangrijk. Het zou ons aangenaam zijn, wanneer het weer eens een andefl» «temming mocht teweeg brengen in de huiskamers, waar men dit leest, en vervagen den druk, onder wel ken een ieder tegenwoordig leeft. Geen beter waarborg voor het geluk in het gezin dan het goede karakter der huisvrouw. Iemand heeft eens gezegd: „de vrouw met een goed karakter is voor haar man een gouden kroop; zij verbant uit huis alle beslommeringen en zorgen." Wij kunnen hieraan toevoegen: „het geluk wordt alleen verworven door voortduren de inspanning en stille offers." Deze gedachte mogen de vrouwen geen oogenblik uit het oog verliezen, zelfs niet in de wittebroodsweken. In dien heerlijken tijd kan ©en ongelukkig gekozen woord reeds den vrede veilirij ven, en dat wel van twee menschen, die elkander liefhebben. Im mers, alle aardsche goed is broos- Daarom is het goed het karakter, dat al te driftig en levendig is, te leeren beteugelen. Spreekt ook nooit zonder erover te hebben nage dacht. Het is zoo waar, wat iemand eens zeide: „het woord, dat gij nog niet hebt uitgesproken, is uw slaaf; het woord, dat ge uitgespróken hebt, is uw Daarom, waakt over uw tong, dat gij uw echt genoot geen hard en scherp antwoord geeft, zelfs niet in onaangename oogenblikken of in drift. Dan zal de drift bekoelen onder uw zachtheid; het is u toch bekend, dat de zachtheid veel hooger staat Kalmte is een harnas zonder eenig gebrek. Misschien zijt ge niet zacht van aard, dan moet gij het zien te worden, door eiken aanval van drift of boosheid te onderdrukken. Men denkt wel eens, dat zachtheid gelijk is aan zwakheid; dit is echter volstrekt niet zoo. Blijft ge, bij voorkomende ge schillen, kalm en rustig, dan zulkt gij overwinnen. Wees dan zoo zoo verstandig, u niet op uwe over winning te beroemen; want dan zoudt gij het een anderen keer niet zoo ver brengen. Ge moogt nooit zeggen: „zie je wel, dat ik gelijk had en jij ongelijk." Laat het u in de stüte tot een verheuging zijn, dat het u is mogen gelukken, door uwe lief te te over- den. Ge moet leeren uwe lichtgeraaktheid te overwin nen, te matigen. Zonder het te bedoelen kan de beste man zijne vrouw kwetsen of beleedigen. De vrouw kan dan tooneelen voorkomen, door met kalm overleg te antwoorden of te weerleggen Als gij de vereischte verklaring hebt gegeven, verlaat dan de kamer en ga aan uw werk, ge zult spoedig uw kalmteterug hebben gekregen en kunt dan naar binnen gaan, terwijl ge uwe stem in uwe macht hew. Ge zult daardoor tevens uw hoogmoed weten te bëheerschen. Niet minder aan te bevelen is een goed humeur. Wil de vrouw haar man gelukkig maken, dan is ge lijkmatigheid van karakter een eerste vereischte. Wat onaangenaam voor den man, als hij van zijn werk thuiskomt, misschien eene slecht gehumeurde vrouw te ontmoeten! Toen hij het huis verliet was zij opgewekt en vroolijk; maar bij zijn terugkeer is zij norsch en mopperend, boos en gemelijk. Zij was teeder, maar werd koel. Leer u daarom beheer- schen. Laat uw humeur niet op den barometer ge lijken. Wees niet veranderlijk als ons Hollandsch klimaat. Wees vandaag niet overdreven en morgen onverschillig. Wees er diep van doordrongen, dat de heilige liefde der vrouw het leven van den man veraangenaamt en hem in zijn huis doet blijven Het oog van den ipan moet schitteren, wanneer hij uit de verte zijn woning ziet. Nu ontkennen wij niet, dat ons, zonder een be paalde reden, eene droefgeestigheid overvallen kan. Maar wij moeten er tegen strijden, voordat ons hu meur er door in de war gebracht wordt. Wij hebben het niet in onze macht, om altijd op gewekt te zijn, en dat is jammer genoeg; de vroo- lijkheid is een heerlijke hoedanigheid, bijna een deugd te noemen. Maar ge kimt er wel voor waken dat door uw humeur uw gelaat niet misvormd wordt, uw stem niet verandert en uwé manieren niet afstootend worden. (Wordt vervolgd) De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond ten gemeentehuize. Voorzitter Burgemeester Jhr. v. Spengler, Secretaris J Th. Kunnen, Voorzitter opent, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Bij de kasopname bij den gemeente-ontvanger bleek een saldo aanwezig te zijn van f 2337.68, ter wijl de ontvangsten bedroegen f 474-06.31 en de uit gaven f45068.63. Onder de uitgaven is begrepen f 1500.saldo boerenleenbank Van Gedeputeerde Staten is bericht ingekomen van goedkeuring op de leening van f 1500. Van de R. K. leesbibliotheek een verzoek om sub sidie. zal bij de begrooting 1934 behandeld worden. Verzoek afd. Schagen bond van Restauranthou ders enz. inzake personeele belasting. Idem Verslag van de St. Jozefsgezellen vereeniging over de werkzaamheden betrekking hebbende op de ont wikkelingscursussen voor R.K. jeugdige werkloozen. Er zijn 1402 bezoeken gebracht en bedroegen de onkosten f 173.78. Indertijd besloot de Raad in prin cipe tot een subsidie, wanneer zou blijken dat deze cursussen levensvatbaarheid hadden. Voorzitter merkt op, dat uit de cijfers wel blijkt, dat dit het geval is. Nochtans adviseeren B. en W. nog even met besluiten te wachten, daar nog onder zocht wordt, hoeveel inwoners van Zuidscharwoude hebben deelgenomen. Aldus besloten. Verzoek plaatsing voor gemeenterekening door de ouders van hun dochter in een bepaalde inrichting. Voorzitter deelt mede. dat nog in onderzoek is, welke inrichting het meest geschikt is, en de minste onkosten voor de gemeente met zich brengt. Den Raad wordt voorgesteld te besluiten het meisje te plaatsen en B. en W. vrijheid van keuze der inrich ting te laten. In Limburg is een inrichting, welke ongeveer f500 per jaar kost. De heer MULLER dringt er op aan, zoo mogelijk een inrichting dichtbij te kiezen, met het oog op bezoeken van ouders en naastbestaanden. De VOORZITTER meent dat in Noordholland geen geschikte inrichting is. maar zal natuurlijk met het verzoek rekening worden gehouden. Conform voorstel B. en W.-besloten. Bericht van Ged. Staten, dat zij beewaar hebben tegen een salarisvermindering van den veldwachter, als ook niet de salarissen van lagere ambtenaren, als klokluider, schoolschoonmaker enz. verlaagd worden. De VOORZITTER merkt op, dat deze korting over onnoozele bedragen gaat, maar dat B. en W. of schoon niet van harte, voorstellen aan den eisch van Ged. Staten te voldoen. Over een en ander dient nog met de betreffende personeels organisa ties geconfereerd te worden. Wethouder BEKKER is verontwoordigd, dat hierin de organisatie gemengd moet worden. Het zijn volgens spreker, gewone gemeente zaken, deze wijze van behandeling is veel te grootscheeps. D VOORZITTER: U heeft indertijd van harte uw stem gegeven aan het besluit tot georganiseerd overleg, meneer Bekker. (Gelach). Weth. BEKKER (pruttelend). Niet van harte. Ik hou niet van die drukte. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangeno men Overdracht Twuyverweg. VOORZITTER geeft een resumé van de bekende geschiedenis, hoe Zuidscharwoude besloot tot het aannemen van het zg. „kleine" plan. zonder voor waarden. Over een en ander bleek in Haarlem een misverstand te bestaan, wat nu opgehelder is. B. en stellen nu voor te besluiten, zooals Oudkarspel gedaan heeft, dus het kleine plan, van f7.00 met dien verstande, dat uitdrukkelijk gezegd wordt er niet mede accoord te gaan, dat de bijdrage verhoogd kan worden, als de verhoudingsbreedte op 6 M. ge bracht zal worden. (Zoo men weet, heeft het Hoog- hemraadsctap een bepaling in de concept over eenkomst gezet, waarbij de gemeentebesturen tot een hoogere bijdrage verplicht kunnen worden, wanneer eerstgenoemd lichaam de verhoudingsbreedte van 5 op 6 Meter brengt. De beslissing hiertoe berustte enkel bij het Hoogheemraadschap. Verslag.). De heer GROEN meent, dat Gedep. Staten wel zullen dwingen. Spreker vindt f2700.— voor een kolimeter weg reeds veel. Als dewegenfondsbijdrage niet komt, zal de bijdrage toch wel hooger worden, wat niet de bedoeling is. Ook hiertegen moet ge protesteerd worden, want in 1934 kan de bijdrage al hooger zijn. omdat in 1933 geen onderhoudskos ten geweest zijn. De heer DIJKHUIJZEN zegt, dat men hieruit met moet concludeeren, dat het onderhoud niet noodig is. Als gebeurd was, wat gebeuren moet, zoo dit een grooter offer van de gemeente gevraagd heb ben. Overigens begrijpt spreker niet,, hoe men nog met het plan van de negenhonderd gulden blijft schermen, omdat toch duidelijk genoeg gebleken is, dat de gemeentebesturen er wel aan willen. Verder noemt spreker de bezwaren van den heer Groen meer theoretisch, en adviseert den Raad het voor stel van B. en W. aan te nemen in de hoop dat de anderen zoo ook zullen doen. Aldus besloten, Verslag over de rekeningen. De heer GROEN brengt verslag uit over het na zien der verschillende rekeningen en merkt op, dat uit verschillende posten wel blijkt, hoe de gemeente achteruit boert, bijv. bij de rekening van het Burg. Armbestuur. Namens de Commissie noodigt de heer Groen B. en W. uit bij de begrooting met een voor stel te komen tot salarisverhooging van de Arm bestuursfundtaonarissen, da&r de werkzaamheden zeer zijn toegenomen. Ten aanzien van de gemeen terekening merkt de heer Groen op, dat het batig saldo van f 3247.09 geflatteerd is. omdat een post voorkomt van f5000.— voor bestrating, ontvangen uit de lichtbedrijven, waarvan nog slechts een ge deelte besteed is. Het verheugt spreker dat de licht bedrijven een winst hebben kunnen maken; on danks de kosten aan de 'kabileering verbonden. Op een vraag van den heer Dijkhuizen of rekening ge houden is, met de opmerking van den accountant, die de afschrijving op de gebouwen van de gas fabriek te laag vond, antwoordt de Voorzitter, dat deze'afschrijving gebruikelijk is, en de commissie uit de lichtbedrijven er mede accoord gaat. De re keningen worden nu goedgekeurd, die van het Burg. Armbestuur in ontvangsten f4618.52, uitgaven f3677.06, saldo f941.4&. en Gemeenterekening, ge wone dienst: ontvangsten f67289.22; uitgaven f64042.13, Saldo batig f3247.09, kapitaaldienstont- vanagsten f 100601.42; uitgaven f 112296.60, saldo na- deelig f 11695.18. De Voorzitter dankt den heer Groen voor het uitgebrachte rapport en vestigt er de aandacht op, E.Qsiermann S Cos Handel Mij.N.V.,Amsterdam. dat alvorens de begrooting in behandeling komt, het wel noodig zal zijn, dat de Raad vooraf de moge lijkheden tot belastingverhooging onder de oogen ziet, daar het sluitend maken van de begrooting veel hoofdbrekens zal kosten. Rondvraag. De heer MULLER brengt nogmaals de wensche- lijkheid van een baggerregeling naar voren. De voorzitter merkt op, dat op een desbetreffend verzoek aan den minister nog geen antwoord is binnengekomen. Hierna sluiting. 'Afghanistan vievt zijn onafhankelijkheWsfcest Al-et 'groote feestelijk heden gepaard gaande, heeft Afghanistan den verjaardag van zijn onaf hankelijkheid gevierd, bij welke gelegenheid ko ning Nadir Khan zijn volk door de radio heeft toegesproken. Ons beeld geeft den Afghaanscben monarch voor den microfoon. De afd. van den Neutralen Bond vergaderden Donderdagavond in het cafe Stoffers. Aanwezig waren ongeveer 30 leden. Voorzitter KLINGELER opent, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden goed gekeurd. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede een onderhoud gehad te hebben met den Inspecteur van de Belastingen en met den Penningmeester van het Hoogheemraad schap. De ontvangst was zeer welwillend. Uitstel van betaling voor het Hoogheemraadschap is moge lijk, afstel niet. Belasting afstel is in sommige ge vallen te verkrijgen, door naar den directeur-gene raal te schrijven. Men zou dit gezamenlijk kunnen doen, ter besparing van porti. Het is wenschelijk spoedig uitstel van het Hoogheemraadschap te vra gen, daar in October weer betaald moet worden. Tuinder ssteun. Voorzitter wijst op de miserabelen toestand en merkt op, dat nu genoeg geadresseerd is, en het niets geeft. Het gemeentebestuur is niet bevoegd steun te aan de bedrijven te geven. De eenige uitweg is thans het Armbestuur, hoe treurig dit ook is. De een na den ander zal den gang moeten doen. meent Voorzitter, en is daarom in het bestuur de gedachte opgekomen, het gezamenlijk demonstratief te doen. De heer S. de Boer, weet dat allen er stil van zijn, nu het zoover gekomen is. Echter geld van het Armbestuur is gemeenschapsgeld, en zou, in dit licht bezien, de stap minder zwaar zijn, dan men denkt. Tenslotte moet de tuinbouw toch gesteund worden. De heer Du Burck acht de opmerking van den heer de Boer zeer juist. Echter is van de gemeente piet veel te halen. Aanstonds komt zelfs belasting verhooging. Spreker zou de scherpe kantjes van de Armbestuurshulp willen afvijlen en een instelling van maatschappelijk hulpbetoon of een contact commissie in het leven willen roepen. Alle zeilen moeten worden bijgezet, en daarom zou spreker alles willen mobiliseeren, die bij den tuinbouw be trokken zijn, te weten gemeentebesturen, boeren leenbanken, middenstandsorganisaties enz. Een ge combineerde vergadering zou gehouden kunnen worden. De heer S. de Ruiter kan zich maar niet inden ken, dat de tuinders zich zonder meer aan het Armbestuur moeten overgeven, en zou een actie voor loonende prijzen willen voeren. De heer J. Glas is het hiermede eens. De tuinders moeten de boel maar ophouden. Laat de koopman en gebruiker maar eens zonder zitten, zegt spreker. Fabrieken te Jutphaa's bij Utrecht. De heer B. v. d. Wal vindt het geen schande naar het Armbestuur te gaan. Het is beter dan de men schen, die aan de deur komen voor te liegen met beloften van betaling, die toch niet vervuld kunnen worden. Het plan van den heer du Burck is toe komst, maar nu is er hulp noodig. De heer Jb. Kramer acht een beroep op het Arm bestuur geen schande voor den tuinder, maar de regeering moest zich schamen. Den heer du Burck is het niet duidelijk wat de het Armbestuur te gaan geen vergadering noodig is. De heer S de Boer zegt, dat de Neutrale Bond meer naar buiten moet komen, door groote verga deringen en demonstraties. Na nog eenige bespreking wordt besloten den leden te verzoeken, zich vóór Vrijdag a.s. bij het bestuur aan te melden, om dan en bloc op te trek ken naar het Armbestuur Congresbespreking. Van het Hoofdbestuur is een brief ingekomen, (die wij in ons vorig nummer publiceerden) waarin congres wordt aangekondigd. De meerderheid in het Hoofdbestuur wil de bestaande werkwijze langs wettelijken weg blijven volgen. De heer du Burck is het niet duidelijk wat de minderheid in het Hoofdbestuur wil. Revolutie? De heer Kramer zegt, dat de minderheid wil als het Boerencomité, dus actie voeren, door alles te vertikken, belastingbiljetten inleveren, geen water leiding betalen enz. De vergadering is in het alge meen met de houding vïfn de meerderheid van het Hoofdbestuur eens. Uitgifte Vlugschrift. Het Hoofdbestuur is van plan een vlugschrift in groote oplage uit te geven en vraagt het oordeel der afdeelingsbesturen. De heer du Burck vreest dat de kosten niet ver houding tot het succes zullen blijken te staan. Eeni ge leden meenen dat het Hoofdbestuur hierin niet over één nacht ijs zal gaan. De heer S. de Boer brengt een etalage reclame ter sprake, zooals die thans in Amsterdam voor Ne- derlandsch fabrikaat gevoerd wordt. Algemeen is men wel voor een vlugschrift, als het niet te veel kost. De afgevaardigden zullen op dit punt vrij mandaat hehben. Bespreking propaganda. Algemeen wordt te behoefte gevoeld den bond grooter te maken, door het provinciaal karakter te doen vervangen door een landelijk. In dit verband wijst de heer Jb. Kramer op den bond van landpachters, die door middel van pro visiepropagandisten heeft gewerk. De heer S. de Boer merkt op, dat deze heeren ook salaris genieten, en het een dure geschiedenis zal worden De heer Du Burck meent, dat er plaatselijk meer propaganda gevoerd dient te worden. Landelijke propaganda lijkt spreker moeilijk, omdat de bond het karakter van tuinbouworganisatie heeft, en de boeren landelijk reeds in groote vereenigingen ge organiseerd zijn. Alleen in Zuidholland is iets te be reiken. Een stem: Daar mogen wij niet komen. (Gelach). De heer Jb. Kramer wijst er op, dat de door den heer du Burck bedoelde organisaties zich meer op technisch gebied begeven en geen strijdorganisa ties zijn Besloten wordt ook op dit punt de afgevaardigden vrij mandaat te geven. Voorstellen Congres. De heer Jb. Kramer neemt het voorstel Du Burck over. De vergadering besluit deze kwestie aan ge combineerde vergadering op het congres aanhan gig te maken Het voorstel De Ruyter, om te komen tot vast stelling van hoogere minimumprijzen, omdat de regeering in casu de gemeenschap de tuinders toch moet onderhouden geeft aanleiding tot een leven dige gedachtenwisseling. De heer S de Boer wijst o.a. op de aardappelen centrale en bloembollensaneering Er wordt gewel dig geknoeid, want het goed kan de minimumprijzen niet opbrengen, omdat er te veel van is. Ieder tracht nu voor zich te halen, wat hij krijgen 'kan. Alle maatregelen zullen afstuiten op gebrek aan solida riteit onder de tuinders zelf. Prijsverhooging geeft onvermijdelijk teeltbeperking. In de toekomst zal alles in centrales worden ondergebracht, die ten slotte meer beteekenen voor den tuinder, als thans gedacht wordt De heer Kramer zegt, dat de regeering alle steun haalt uit het product zelf. Het is geen steun, maar taktiek Eenig politiek debat tusschen de heeren Kramer en Du Burck volgt nu. waarbij de salarieering Nin het ambtenarencorps in bespreking komt. Alge meen vraagt de vergadering zich af, waar de steun bedragen blijven. Achter de 100 millioen zuivel- steun kan een groot vraagteeken gezet worden. De heer S. de Boer wenschte dat krachtige actie gevoerd zal worden, voor premievrije opname van kleine boeren en tuinders in de sociale verzekerings wetten. als ongevallen, ziekte en pensioenwet De heer Du Burck merkt op, dat de bond voer Staatspensioen voor dit laatste al 35 jaar strijd voert. De goede bedoeling zal ook hier weer afstui ten op een gebrek aan middelen. Rondvraag. Nadat enkele vragen gesteld waren, oa. of een baggerregeling in het levén wordt geroepen, waar omtrent gegadigden aangeraden werd, zich onver wijld aan te melden, sloot te ongeveer half twaalf de voorzitter met een opwekkend woord, deze ge- nimeerde vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1933 | | pagina 3