ALKMAAR Onze organisaties Qiltki&uUenieiuui Het nieuwe college van B. en W. De Rechtbank gezuiverd De Kaasmarkt herleeft Demonstratie geallieerde militaire uitrustingen AlcmariaRoyal Artillary R.K. Lyceum Inkwartiering Stroom voor vitale bedrijven Uitvaart Floris Nielen B. Sijm Suivering en /Arrestaties fc Hard z Herstel van onze oude organisaties wij heb ben hier nu in het bijzonder de verschillende standsorganisaties op het oog loopt natuurlijk in geen enkel opzicht vooruit op de kwestie, of in de toekomst in andere vormen en met andere methoden zal worden gewerkt. Het gaat nu om den grondslag, die blijft. Het herstel van deze sociale organisaties is van zelfsprekend: haar opheffing was een onrecht, dat verdwijnt mèt degenen, die het begingen! En omdat de „organisatie-looze" toestand lang genoeg heeft geduurd, roepen wij alle betrok kenen op, zoo snel mogelijk aan de herleving van hun bonden en vereenigingen mee te werken. Men zoeke contact met de oude bestuursleden en den geestelijken adviseur. Boeren en tuinders, arbeiders, middenstanders, werkgevers, zonder verdere aarzeling aan den slag, ter bezinning op ons aller taak voor de toekomst! TAAK VAN DE OUDERS. Het zou een typeerend verschijnsel van den tijd kunnen genoemd worden, dat vele oproepen voor hernieuwde organisatie van de jeugd zich tot de jeugd richten. Maar voor de jongens en meisjes tot omstreeks zeventien jaar is men daar aan het verkeerde adres. Men moet bij de ouders zijn. Die hebben tot taak en tot plicht, te zorgen, dat hun kin deren zich aansluiten bij de voor hen pas sende vereeniging. In de afgeloopen jaren heeft de jeugd veel te veel zelfstandigheid geleerd, door hopelooze voorbeelden van boven-af. En de gezonde verhoudingen tusschen ouders en kinderen zijn geschokt en soms opzettelijk geschonden. Dat te herstellen, geschiedt niet in een hand-om draaien. Maar het moet gebeuren, syste matisch en snel. En aan het begin staat: de ouders beslissen, dat hun kinderen naar de jeugdvereeniging gaan. En als goede ouders weten zij wel, wat zij beslissen moeten, en welke vereenigingen voor hun kinderen de aangewezene zijn. Week van 20 tot en met 26 'Mei A 454 en B 458 400 gram brood of 300 gram biscuits. 423 300 gram biscuits. 441 1 kilogram aardappelen. 424 50 gram vet. 425 50 gram puddingpoeder. Biscuits bij de Roode Kruis-winkels ad 4 ct. per ons, en vet tegen betaling bij de slagers zoodra deze bevoorraad zijn. De Directeur van de voedselvoorziening maakt bekend, dat voor de week van 23 Mei t. m. 26 Mei de volgende bonnen van de noodkaart geldig zijn verklaard. Deze artikelen zijn ver krijgbaar (behalve aardappelen) in de Roode Kruiswinkels. Vet bij de slagers zoodra deze zijn bevoorraad. 426: 600 gr. biscuits 42750 gr. vet 428: 50 gr. chocolade 442: 1 Kg. aardappelen Zij die gebruik maken van de Centrale Keuken moeten bon 442 bewaren en deze bij de C. K_ inleveren; PRIJS LIJST GEALLIEERDE GOEDEREN Consumentenprijs per kg. of per pakBiscuits 0.40; Chocolade (1 tabl. is 56 gram is 2 o z) 0.10 p. t.Zout 0.20; Engelsche bloem 0.28; Engelsche huishoudzeep (in blokken van 225 gr. p. blok 0.23; Thee per 28 gr. (1 oz)0.13; Tinned meat (vleesch in blik) 1.40Meat 6 vegetable stew 0,80; Bak- en braadvet 1.30; Margarine 1.38; Melk in blik 0.17 per blik; Visch in blik 1.10; Canned Soup 0.80Suiker (kristal en basterd) 0.55Suiker (tabletten) 0.60; Kaarsen 0.70. Na 20 Mei zijn alleen noodrantsoenen brood geldig. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zullen de rantsoenbonnen brood met datum 30-9-44 vanaf Zondag 20 Mei 1945 waardeloos zijn. Met ingang van Maandag 21 Mei 1945 zijn derhalve alleen nog geldig de z.g. noodrantsoenbonnen brood, met dien verstande, dat deze thans ongeacht de op de linkerzijde voorkomende nummers in alle distri butiekringen der drie westelijke provincies on derling recht geven op het koopen van de daarop vermelde goederen. De hier bedoelde kringnummers zijn: 172 tot en met 203, 207 tot en met 216, 279 tot en met 450. Tot nader order mag op de noodrantsoenen brood ook biscuit, taai-taai of scheepsbiscuit jC worden betrokken en wel 100 gr. per rantsoen. In het westen des lands zijn alle Duitsche dis tributiebescheiden ongeldig verklaard. Hande laren dienen deze bescheiden zorgvuldig te bewaren ter verantwoording van hun voorraad. De Commissaris van de Koningin beeft op voordracht van den Burgemeester benoemd tot wethouders de heeren G. van Slingeland, (financiën en sociale zaken), F. H. Ringers, (personeelsaangelegenheden, plantsoenen, reiniging en slachthuis) L. A. M. Muris, (grondbedrijf en lichtfabrieken), de burgemeester heeft onderwijs. Tot adviseurs zijn benoemd: mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, Plas, ds. F. Kuiper. G. Hoytink en C. Couwenhoven. Na de arrestatie van Mr. Ubbens en Mr. Meijer is thans de Arrondissementsrechtbank gezuiverd. In de eerste zitting begroette de President Mr. Baron van Tuyl van Serooskerken speciaal den Officier van Justitie Mr. G. B. v. d. Feen de Lille, die na lang durige gijzeling weer behouden is teruggekeerd; ook Mr. Josephus Jitta, die zich aan de greep van den S.D, had weten te onttrek ken werd speciaal verwelkomd, eveneens bode Emmerich, die ook korten tijd van zijn. vrijheid was beroofd. De Offic. v. Justitie werd voorts nog verwelkomd door Mr, Langeveld, Deken van het Advocaten-College en den Griffier, Mr. Brandeler. Mr. van de Feen de Lille bracht allen dank voor hun woorden van welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat de Recht bank thans van verkeerde elementen is gezuiverd. De Rechtbank is thans samengesteld als volgt: Pres. Mr. A. M. Baron van Tuyl van Serooskerken. Plv. Pres. Mr. J. Krabbe. Bijzittend rechters: Mr. de Flines en Mr. Alblas; aanvullend rechters: Mr. Moens, Mr. Josephus Jitta, Mr. A. F. Kamp en Mr. Eecen. Griffier Jhr. Mr. L. A. v. d. Brandeler. Nadat wij jaren het schilderachtig beeld van de Alkmaarsche Kaasmarkt moesten missen, is Vrijdag j.l. met den aanvoer van drie stapels kaas deze markt weer herleefd. Ter eere van deze feestelijke gebeurtenis was de kaas geolied. De heer G. Grondsma bood met 'n toepasselijke speech burgemeester van Kinschot een kaasje aan voor H. M. de Koningin; voor den Koning van Engeland bood hij den Engelschen Cdt. eveneens een kaasje aan. Nadat beide heeren voor deze attentie hadden bedankt, werd in de Gildekamer der Kaasdragers koffie aangeboden en voor de gasten een uiteenzetting gegeven van het kaasdragersgilde. Vrijdagmiddag om 1 uur zal op hef Oude Ziekenhuisferrein voor hef publiek een demonstratie worden gehouden van geallieerde militaire uit rustingen, waaraan zal worden deelgenomen door een groep tanks, een verkenningsgroep, een arfilleriegroep en een compagnie infanterie. Een militaire kapel zal de demonstratie opluisteren. Zondagmiddag te half 3 zal het eerste elftal van Alcmaria Vicfrix een voetbalwedstrijd spelen tegen Royal Artillary XI. Een militaire kapel luistert den wedstrijd op. Heden zijn in de Sf, Adelbertusschool voor alle klassen de lessen van het RK. Lyceum hervat. De Burgemeester van Alkmaar verzoekt degenen, die eventueel inkwartie ring willen verleenen aan Engelsche of Canadeesche militairen, hiervan mondeling kennis te geven aan de afd, Militaire Zaken ter Gemeente secretarie, tusschen 9 en 11 uur. Met ingang van heden worden in het stroomgebied van hef P.E.N. de onderstaande bedrijven doorloopend van electrischen stroom voorzien: Canadeesche legeronderdeelen,'drinkwatervoorziening, rioolbemaling, polders, broodfabrieken en bakkerijen, meelfabrieken en maalderijen, koelhuizen, zuivelfabrieken, centrale keukens, dorschmachines, ziekenhuizen, politie en brandweer, P.T.T. en telefoon, dagbladpers, sluizen en bruggen, stations en spoorwegen, gevangenissen. Bij den „Slag van Ursem" is gevallen de 20-jarige Alkmaarder Floris Nielen, die met anderen naar de boerderij van De Boer aan de Zuidervaart gevlucht was, waar de B S. geregeld samenkwam en welke boerderij door de Duifschers in brand gestoken werd; hierbij kwam Nielen om het leven, zoodat van zijn stoffelijk overschot niets meer gevonden is. Vrijdagmorgen werd, eveneens onder belangstelling van drie secties B.S.'ers, in de Sf. Dominicuskerk een plechtige H. Mis van Requiem voor zijn zielerusf opgedragen door den Z.E. Heer Pasfoor H. Oorsprong O.P., geassisteerd door Pater G. Keyser als diaken en Pater J. Smulders als Subdiaken. Na de Uitvaart werd ook hier op het orgel het Wilhelmus gespeeld. De B.S.'er B, Sijm, die in den avond van 6 Mei door een dronken Duitscher gewond werd en een schot in de buik kreeg, is zooverre hersteld, dat hij dezer dagen uit het St. Elisabethziekenhuis kon worden ontslagen. De zuivering van het ambtenarencorps, het maatschappelijk en bedrijfsleven is nog lang niet ten einde Momenteel kan nog slechts gesproken worden van formeele zuivering, die 'n tijdelijk karakter heeft, totdat later de minister over de afzonder lijke gevallen beslist. In het district Alkmaar werken 12 a 15 zuiveringscommissies. Van alle functionarissen, die van hun func tie ontheven worden, kan niet gezegd wor den, dat zij voor goed^-uit het openbare leven verdwenen zijn. Zij worden z.g. „gestaakt" d.w.z. zij moeten de uitoefening van hun functie staken, met behoud van inkomen en de aan hun ambt verbonden rechten, zulks met het oog op de publieke opinie en hangende het ministerieel onder zoek; óf geschorst, met (tijdelijk) verlies van salaris en rechten. In 9 van de 10 gevallen zal dit leiden tot definitief ontslag. De volgende week worden de gevallen van schorsing gepubliceerd. De zuivering van 'n bepaalden dienst ge schiedt niet door dien dienst, hetgeen in 't Zuiden op 'n fiasco uitliep, doch door den minister, vooraf geadviseerd door ;n zui veringscommissie, welke, onder raadpleging van de illegaliteit wordt gevormd wat de ambtenaren betreft door 'n hoofd ambtenaar en 'n lagere functionaris; iwee burgers, die 't vertrouwen van de illega liteit hebben en een door dezen aan te wij zen vertegenwoordiger. Deze Commissie van Advies wordt geacht te kunnen oor- deelen over 300 gevallen, die in twee weken moeten zijn afgewerkt. Kleinere diensten worden met aanverwante gecom bineerd. De zuiveringscommissie voor de politie wijkt iets af en wordt gevormd door: 1. den burgemeester of den Off. van Justitie, een rechter of Ambtenaar O.M., 2. den wnd. C. v. P., in Alkmaar dus de heer Rijpma; den opperwachtmeester de Groot; van eiken rang van het corps één man en enkele burgers met vertegenwoordigers van de illegaliteit Wij hopen al deze- zuiveringscommissies, deze week te publiceeren; zij doen 't voor stel tot „staken" of schorsen en stellen van elk geval een dossier samen ten dienste van het ministerieel onderzoek. Naast staking of schorsing kunnen ook an dere maatregelen genomeen worden als huisarrest. Ook semi-overheidsbedrijven vallen onder deze zuivering. Men ziet, we zijn er nog lang niet en kunnen nog meer arrestaties verwachten. Bedrijfsleven Moeilijker is de zuivering van het par ticuliere bedrijfsleven; in feite kan moeilijk nagegaan worden of iemand collaborateur is geweest. In deze zuiveringscommissies worden o.m. Rijksaccountants en deskun digen benoemd. Het onderzoek kan maan den duren, maar geschiedt zonder aanzien des persoons, zooals bleek bij de Mij „De Schelde" te Vlissingen, die na 6 maanden onderzoek „gezuiverd" werd. B. en W.'s De zuivering van de colleges van B. en W. is reeds lang voor de bevrijding voorbe reid door den huidigen Commissaris der Koningin in samenwerking met de illegali teit. Functionarissen, die tijdens de bezet ting voor .den eersten keer benoemd zijn, verdwijnen automatisch. Zijn er bezwaren tegen burgemeesters van vóór 10 Mei '40 vertrouwt de bevolking hem niet dan wordt hij door het M.G. geschorst of ge staakt, dat altijd een besluit van den C. d, K. ongedaan kan maken, al blijft ook dit tijdelijk. De C. d. K. benoemt voorts op voordracht van den burgemeester de wethouders en soms adviseurs. Om allerlei redenen werd besloten de oude en verouderde gemeen teraden niet te handhaven. We doen het dus alweer tijdelijk zonder gemeen teraad, wiens bevoegdheid thans aan B. en W. gekomen is, welk college thans veror denende bevoegdheid heeft. Daarom kun nen ook adviseurs aan het college van B. en W. worden toegevoegd. Er zijn ge vallen, dat de Burgemeester met de oude wethouders werkt; andere, waarrin hij naast wethouders adviseurs naast zich heeft en het dus praktisch alleen voor 't zeggen heeft, hetgeen een o.i. minder gewenschte toestand is. V Mr. A. Koelma en anderen bevrijd De gemeente-secretaris, de heer Mr. A. Koelma, is uit Buchenwalde bevrijd en op weg naar Holland in Winschoten aangekomen. Verder zijn bevrijd de heeren Dr. J. Hemelrijk, rector van het Gymnasium, C. Ritmeester, burge meester van Den Helder, Dr. Hamburger, Mr. Bob van Hilten en J. van Helden, ambtenaar van de Rechtbank. ZILVEIj pater| HEILOO Sijstermans Zee, nu geëvj Priesterfeest treuren, dat aan Zee, r zal vieren. I denking plaa van de St. met een Plecl| Danklof om dien dag, vocj den en belai het rechter eeuw bracht Noord-Hollan waardeerd als Pastoor overige jaren rochies. Wij loos velen di^ blijk zullen vindt plaats BERGEN Koningin zijl burgemeester wethouders tenburg (tev C. Tengbergi Onder vol Tengbergen Volks Herste vink is eere; Z. E. Heerei H. H. v. M Oldenburg, Lindenhovieï H. K. Finite tenburg en Vrijdagavl ger een fees' de leiding vj heer G. Stok Postma hie' werkten meq en de gooche 100 B.S.'ers digd, terwijl wezig ware! meerd verlq besloten ma De B..S. weest naar Rost van Tc hield. Voor op uit; jam: loos alarm gepakt. Tot Coni bouw is voc Roggeveen ken. I DE YVIERI Welke scha Wieringerm ons land to aan akkerb H.A. groott 150.000 ton. de kan van van een no eert stad vi een jaar be d.w.z. met teel verstr^ Verwacht vember we oogst het v dragen zal schade aar bedrijven i Ui i De heer te zijn, dt N.S.B.'ers is slechts ding, do<j N.S.B.'ers veel leed hoopt, dal zal toepas of zijn m wij te bet de biosco zullen wor daden de zullen woi boekwerke door de c opengaan dan tenm zijn en d handen vc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2