OMTREK es ia ties Uit den lezerskring Hard zijn? Ter aardebesfelling Gerard Veldman De K.A. in actie Het N.S.B.-erskamp te Schoorl Heiloo aven en tëijkswerf ie CD en -fielder De vorige week Donderdag is de Rijkswerf te Den Helder weer onder Nederlandsche leiding in bedrijf gesteld. De eenvoudige plechtigheid werd bijgewoond door den chef van het MG., Kol. H. j. Bueninck, den directeur van de Werf, Ir. de Klerk, en personeel van Marine en Werf. Nadat de nationale vlag was geheschen £n front gemaakt was, ging men weer aan het werk. De haven van Den Helder heeft niets geleden; er zijn in den loop der jaren zelfs vele verbeteringen aangebracht. J. A. KRAMER arencorps, het leven is nog eel kan nog van formeele arakter heeft, de afzonder- rken 12 a 15 van hun func- t gezegd wor- het openbare worden z.g. de uitoefening behoud van bt verbonden p de publieke terieel onder- delijk) verlies 9 van de 10 initief ontslag, gevallen van en dienst ge- hetgeen in 't "och door den door !n zui- er raadpleging ormd wat oor 'n hoofd- tionaris; twee an de ilïega- en aan te wij- e Commissie kunnen oor- ie in twee kt. Kleinere ante gecom- e politie wijkt oor: 1. den van Justitie, O.M., 2. den dus de heer ter de Groot; s één man en enwoordigers gscommissies, doen 't voor- n stellen van ten dienste ek. nnen ook an- worden als eidsbedrijven Men ziet, we en nog meer an het par- kan moeilijk collaborateur gscommissies s en deskun- k kan maan- nder aanzien j de Mij „De a 6 maanden van B. en W. 'ding voorbe- missaris der et de illegali- ~ns de bezet- penoemd zijn, er bezwaren or 10 Mei '40 m niet dan fchorst of ge- van den C. al blijft ook >p voordracht ethouders en ■edenen werd :rde gemeen- We doen het Kier gemeen- ans aan B. en tthans veror- )aarom kun- college van Er zijn ge- Imet de oude waarrin hij naast zich [illeen voor 't o.i. minder ren bevrijd dr. A. Koelma, op weg naar :omen. Verder meirijk, rector eester, burge- iamburger, Mr. en, ambtenaar ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER H. J. SIJSTERMANS. HEILOO Dinsdag a.s. zal Pater H. J. Sijstermans, Montfortaan, van Egmond aan Zee, nu geëvacueerd alhier, zijn Zilveren Priesterfeest vieren. Het "is zeker te be treuren, dat de jubilaris niet in Egmond aan Zee, maar in ballingschap zijn feest zal vieren. Daarom zal de Kerkelijke her denking plaats vinden in de Kloosterkerk van de St. Willibrordusstichting te Heiloo met een Plechtige Hoogmis te 9 uur en een Danklof om 5.30 uur, beide toegankelijk, dien dag, voor alle oud-parohianen, vrien den en belangstellenden (ingang: onder het rechter booghek door). Van dit kwart eeuw bracht de jubilaris ruim 22 jaar in Nloord-HoUand door, in druk en zeer ge waardeerd priesterwerk, waarvan 9 jaar als Pastoor van Egmond aan Zee en de overige jaren als predikant in talrijke pa rochies. Wij twijfelen er niet aan, dat tal loos velen dien dag van hun belangstelling blijk zullen geven. De huiselijke viering vindt plaats Stationsweg K 55, Heiloo. BERGEN Door den Commissaris der Koningin zijn op voordracht van den wnd. burgemeester, den heer G. J. Lovink, tot wethouders benoemd de heeren J. E. Mil tenburg (tevens loco-burgemeester) en J. C. Tengbergen. Onder voorzitterschap van weth. J. C. Tengbergen is alhier een afd. Nederl. Volks Herstel opgericht; burgemeester Lo vink is eere-voorzitter; eereleden zijn de Z. E. Heeren Pastoor J. v. Beers en Ds. H. H. v. Minne; secretaris de heer J. J. Oldenburg, penningmeester de heer F. A. Lindenhoviers; leden de heeren P. Algra, H. K. Finkensieper, J. J. Kleene, J. Mil tenburg en J. Ranzijn. Vrijdagavond werd in De Rustende Ja ger een feestavond gegeven voor de B. S.; de leiding was in goede handen bij den heer G. Stokman. Cdt. v. Ulsen en „Karei" Postma hielden een toespraak; voorts werkten mede de conferencier André Karèl en de goochelaar Sijpheer. Behalve de ruim 100 B.S.'ers waren ook hun dames genoo- digd, terwijl drie Canadeezen als gast aan wezig v/aren. De avond, die een geani meerd verloop had, werd begonnen en| besloten met het Wilhelmus. De B..S. is de vorige week op jacht ge weest naar „grof wild". Bericht was, dat Rost van Tonningen zich in Schoorl schuil hield. Voor dag en dauw trok de B.S. er op uit; jammer voor de jongens, dat het loos alarm was. Rost is inmiddels elders gepakt. Tot Commissaris voor den Wederop bouw is voor Bergen benoemd de heer J. Roggeveen, directeur van Gemeentewer ken. DE WIERINGERMEER Welke schade is door de inundatie van de Wieringermeer aan de voedselpositie van ons land toegebracht? De totale productie aan akkerbouwgewassen' van dezen 20.000 H.A. grooten polder kan men schatten op 150.000 ton. Een juister beeld van de scha de kan van zich vormen, als men weet, dat van een normalen oogst de bevolking van een stad van 500.000 inwoners gedurende een jaar behoorlijk gevoed kan worden, d.w.z. met ruimer rantsoenen dan momen teel verstrekt worden. Verwacht wordt, dat de polder eind No vember weer droog komt, doch dat de oogst het volgend jaar slechts de helft be dragen zal van een normalen oogst. De schade aan gebouwen, dijken, wegen en bedrijven is nog niet te overzien. De heer Jack Smit schrijft ons van meening te zijn, dat medelijden ten opzichte van N.S.B.'ers misplaatst is. Dat is ook zoo. Er is slechts plaats voor een waardige vergel ding, door de bevoegde autoriteit. De N.S.B.'ers hebben meegeholpen onnoemlijk veel leed over ons volk uit te storten. Hij hoopt, dat de overheid een goede methode zal toepassen, en dat hopen wij ook) Maar of zijn methode een goede is, dat wagen wij te betwijfelen. Hij wil, dat, „zoo gauw de bioscoop gaat] draaien, films vertoond zullen worden waarin de gruwelen en schand daden der concentratiekampen aan het licht zullen worden gebracht, foto's verspreid en boekwerken zullen uitgegeven worden, waar door de oogen der weekhartigen eens zullen opengaan." Wij hopen, dat die bioscopen dan tenminste voor de jeügd gesloten zullen zijn en dat dergelijke foto's en boeken uit handen von de jeugd zullen blijven I - Red. In den vroegen morgen van 11 October '44- viel de 26-jarige Alkmaarder Gerard Veldman bij den „Slag van Ursem" door den kogel van een landwachten Doordat de Duitschers in de meening verkeerden, dat hij een Tommy was, werd zijn stoffelijk overschot niet meegenomen en verbrand, doch in Ursem, ©p last van de Duitschers op het nief-kalholieke kerkhof, otschoon het slachtoffer rozenkrans en medaille bij zich had, Ier aarde be steld. Dit geschiedde door bemiddeling van den marechaussee Kolenbrander, die ervoor zorgde, dat het graf tevoren door Pastoor van Haasier gewijd werd. Vrijdag j.l. is het stoffelijk overschot naar Alkmaar overgebracht; aan de groofe brug bij de Schermer werd het opgewacht door het korps van de B.S. uit Alkmaar, dat zich achter de lijkbaar aansloot op weg naar de St. Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord, waar een plech tige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den H.Eerw. Heer J. Th. Jacobs, geassisteerd, door kap. de Wit als diaken en Rector van Hoek van Heiloo als subdiaken. Evenals tijdens den tocht was in de kerk de kist gedekt met de nationale vlag Het koor zong een meerstemmige Mis van Requiem; na de H. Mis, die doop een honderdtal B.S.-ers staande werd bijge woond, verrichtte Deken Jacobs .de absoute en werd door het orgel het Wilhelmus gespeeld. Een schal van bloemen werd op den tocht naar het kerkhof St. Barbara meegedragen, waar Deken Jacobs wederom de absoute en beaaraingsceremoniën verrichtte. Terwijl de kist in het graf neerdaalde, werd de vlag halfstok geheschen en werden saluutschoten geloA, door de manschappen van de B.S. Nadat voor de- zielerust van Gerard Veldman gebeden was, bracht een zwager van den overledene, B. Meulenbroek, namens de familie dank voor de betoonde belangstelling. Wij vernamen nog. dal het feit, dat de Duitschers Veldman voor een Tommy hielden, de reden was, dat de gemeente Ursem voor ondergang in vlammen is gespaard; op de arrestatie van Veldman was evenals op die van Frits Co'nijn een premie van f50 000 gesteld. Gistermorgen kregen we bezoek van den heer W. Wester, Voorz. van de K.A. te Egmond a/d Hoef, die ons een lijst van meer dan 100 abonnees ter hand stelde, welke nagenoeg alle katholieke gezinnen van de parochie omvat. Reeds vóór de capitulatie was men met dit werk begonnen, om na de bevrijding direct het katholieke dagblad weer in alle katholieke gezinnen te kunnen brengen. Een eeresaluut aan de K.A. te Egmond a/d Hoef, die wij aan andere afdeelingen gaarne ten voorbeeld stellen. De vorige week zijn de circa 60 mannelijke N.S.B.-ërs uit Bergen van het kamp aan de Jan Oldenburglaan overgebracht naar de voormalige militaire barakken te Schoorl, dat bestemd is als kamp voor alle N.S.B.-ers en andere door de B. S. gearresteerden uit de kop van Noord-Holland. De vrouwelijke arrestanten uit Bergen zijn naar het kamp aan den Westerweg te Alkmaar vertrokken. Momenteel vertoeven er te Schoorl circa 180 arrestanten, w.o. uit Den Helder, Wieringen, Koedijk en Schoorl. Er zullen circa 1500 N.S.B.-ers in worden ondergebracht. Dr. A, Barnhoorn, Geneesheer-Directeur van de St. Willibrordui- Stichting, die in September 1944 zijn patiënten in Vught ging bezoeken en toen niet meer naar Holland kon terugkeeren, is dezer dagen als Majoor in het geallieerde leger thuis gekomen. Hij is belast met het medisch toezicht op alle Roode Kruis-inrichtingen in Neder land en is na een kort bezoek aan zijn gezin weer vertrokken. Vrbeiders uit Duitschland van vreemde nationaliteit moeten opgegeven worden ban het bureau voor Civil Affairs, Huize Voorhout, vanwaar zij op transport gesteld Jwordden naar Oud-Leusden om zoo spoe- lig mogelijk te kunnen repatrieeren. Alle Duitsche soldaten in Westelijk Nederland zijn nu in kampen bijeengebracht en ontwa pend Achtduizend Nederl. SS-mannen zijn naar een speciaal kamp in Otterloo gebracht. Eind Mei wordt met de evacuatie van all, Duitschers Wfi.'fcjderland begonnen. VERZORGi*o- ACHTERGELATEN TUIN. BOUWBEDRIJV^'Vanwege den rijkstuin- bouwconsuLnt worden momenteel door den hee. Bos, onder het vijftigtal in de Rijkswerk, inrichting te Hoorn gedetineerde tuinders ge gevens verzameld omtrent den toestand, waar. in hun bedrijven achterbleven. Dit onderzoek geschiedt op cultuur-technische tonden, opdat in dezen tijd geen bedreven onverzorgd zullen gelaten worden tot schade van de zoo hoog noodige productie. In afwachting van nadert* bepalingen van hoo. gerliand omtrent eventueele plaatsing van B.S 'ers, gedupeerde Wierlngermeerboeren e.a. op deze bedrijven, vindt thans alleen nog registratie van gegevens plaats. EEN PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK NATIONALE PARTIJ. Reeds geruimen tijd was in het illegale blad „Trouw" pro paganda gemaakt voor'de vorming van een groote Protestantsch-Christelijk Nationale Partij. „Trouw", dat nu als protestantsch dagblad verschijnt, verzekert, dat deze ge dachte in breede (protestantsche) kringen wortel geschoten heeft. Met belangstelling zien wij de verdere ontwikkeling op dit gebied tegemoet. De protestantsche concen tratie vindt in elk geval steun in het stre ven van het genoemde protestantsche dag blad, dat een onverdacht geluid laat hooren Wij staan, zoo schreef het blad terecht, voor een nieuwe wereld, waarin veel ver keerd en scheef zal gaan; de satan zal zich nu gaan vertoonen als een engel des lichts, er zullen tal van aantrekkelijke stroomin gen komen met liefelijke idealen, goede be doelingen en beste, zelfs christelijke men- schen. Daar zulleln wij doorheen moeten zien. Wij zullen moeten begrijpen, waar het in de wereld om gaat. Niet om vrijheid, vrede, sociale voorzieningen, enz., maar om de gehoorzaamheid aan het woord Gods. Op 10 Juni hopen onze dierbare ouders TH. PR1NSE en M. PRINSE-BAKKER hun 25-jarig Huwelijksfeest te vieren. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dierbare kinderen. Nico Prinse Nel Prinse-van Meeteren Tini Prinse, Nel Prinse Arie Prinse, Sjaantje Prinse en kleinkind De H. Mis uit dankbaarheid zal opgedragen worden in de St. Dominicuskerk om 9.30 u. op de Laat. Stuartstraat 15, Alkmaar. Morgen, 24 Mei, hopen onze geachte zwager en zuster P. GERRITSEN en W. GERRITSEN-de WIT hun 40-jarige echtvereeniging te vieren. Moge God hen nog lang sparen, is de wensch van de Familie de Wit, Heiloo DANKBETUIGING Voor de vele blijken lvan deelneming tijdens ziekte en overlijden van mijn vrouw en moeder H. E. TH. BAAN-VAN GEMONDEN betuigen wij onzen bartelijken dank. alsook voor de goede behandeling in bet St. Elisabeth-zieken- huis en ook aan buren en bekenden voor bun medeleven. C. J. W. BAAN en kinderen Nieuwpoortslaan 98 Alkmaar DAMESMODES ALKMAAR Hel eersle goede in de Vrede: LOTISICO TREKT a.s. MAANDAG! LOTCRIJKANTOOR OUD ALKMAAR Laai Uw schapen VAKKUNDIG KNIPPEN door Dr, Schaepmanskade 10 Alkmaar Stedelijke Muziektuin - Alkmaar Gedurende het Zomerseizoen eiken Zondag 3-6 7-10 uur eiken Donderdag 7-10 uur eiken Zaterdag 7-10 uur „DE DOLONANS'1 Groot archest, o.l.v. Wim de Lange Dancing in de Tuinzaal. Dancing in de openlucht Alkm. Wondertuin. Natuurschoon. Muzikaal genot

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3