cCwarle prgzen Met de „Sumatra" op avontuur (grondslagen en richtlijnen voor de opsporing Tot welke excessen het vrijgeven van de prijzen van groenten en fruit kan leiden, heeft de praktijk aan de veilingen van Heiloos en Beverwijk dezer dagen bewezen. Omdat hij geen kans zag de aan de veilingen aangevoerde producten via de grossiers onder dë consumen ten te brengen, omdat eenvoudig het vervoersvraagstuk nog niet opgelost is er is nu eenmaal nog geen ver- voersmogelijkheid voor gr<?ote kwan- tums, liet de directeur van de Voedselvoorziening, Ir. Louwes, de prijsbepaling der groenten- en fruit- productie vrij. Het veilingseizoen te Heiloo begon 18 April en 23 April kwamen de eerste aardbeien uit de kassen aan de veiling. Aanvankelijk varieerden de prijzen van f 3.— tot f 8.per doosje van 3 ons, doch de prijzen liepen op, totdat zij in de week voor Pinksteren stegen tot f 11.per doosje. De veilingleider kon hier niets tegen uitrichten; de overheid had de prijzen vrij gegeven en de grossiers en winkeliers boden tegen elkander op. zoodat een tuinder die rnet een 500 doosjes ter veiling kwam, maar eventjes f 5.500 ont ving. Prijzen van f 1.30 voor een kilo spinazie en f 5.voor een blomkooltje werden niet eens-over dreven genoemd. Aan de veiling te Beverwijk voerde een tuinder in 3 a 4 veilingen voor f 100.000 aan ra barber agp. Dat deze tuinders zwart geld ver dienden, kan niet gezegd worden, daar de overheid de prijsbepaling vrij had gelatendoch degenen die door tegen elkaar opbieden zulke formidabele prijzen betaalden, heb ben toch wel met zwart geld ge smeten. Van een en ander is het gevolg, dat de veiling te Heiloo nu alreeds een omzet heeft genoteerd die anderhalf maal zoo groot is, als de geheele jaaromzet van het vorig jaar. Thans heeft de Groenten- en Fruitcentrale de prijzen weer rede lijk vastgesteld; deze zijn nu o.m. voor aardbeien -f 2.50 per kg; as perges f 2.50 per kg (hiervan waren de prijzen tot f 14 per kg. opgeloo- pen). Wanneer de aanvoer van aard beien toeneemt, d.w.z. tegen dat de groote campagne verWacht wordt, zal de prijs nog aanmerkelijk dalen. DE VOEDSELVOORZIENING De aandacht .van het publiek wordt er op gevestigd, dat het voor de bon aanwijzing alleen kan afgaan op be kendmakingen in de plaatselijke bladen, daar deze aanwijzing per district, dus nog niet landelijk ge schiedt. De bonnen worden voorts niet ééns per* week, doch op ongeregelde tijdstippen bekend gemaakt, zulks i.v.m. den nog ongeregelden aan voer. Het district Alkmaar omvat de Kringen Alkmaar, Bergen, Haren karspel, H.H. Waard, Heiloo, Lan- gendijk, Oudorp, Enkhuizen, Hoorn, Medemblik, Spanbroek, Venhuizen, Wognum en Zwaag. Het district Den Helder, de krin gen Barsingerhorn, Den Helder, Te xel, W'meer en Zijpe. Om de levensmiddelen zoo spoe dig mogelijk onder de consumenten ten brengen blijven de z.g. Roode Kruis winkels ingeschakeld; is de voorraadvorming voldoende, dan worden de winkeliers weer inge schakeld. zooals fnet de verstrekking van vleesch en vet al het geval is. Het brood zal, daar er onvoldoen de tarwe is nog geruimen tijd door biskwie vervangen worden. Waren wij niet bevrijd, dan hadden we geen brood, maar ook geen biskwie. (vervolg van pag 1) Voor de kust van West-lndië bleef de Sumatra eenigen tijd in patrouille- dienst, en kwam dan na lange omzwervingen, via Kgapstad, in het najaar van 1940 te Soerabaja aan. Hier lag zij in reparatie, totdat japansche bombardementen in Dec. '41 noodzaakten tot het zoeken van veiliger ligplaats boven Colombo, en daarna bij Bombay. Koninginnedag 42 werd in Kaapstad, gevierd. Daarna keerde de Sumatra terug naar Noord-Engeland, aanvankelijk met de bedoeling om te zijner tijd des Prinses terug te halen uit Canada. Er verliep daar een lange, rustige tijd, na de doorgemaakte patrouille- en convoyeeringsdiensten met hun blijde en droeve momenten: het oppikken van schipbreukelingen, die" na torpedeering van hun Hollandsche koopvaardijer 43 dagen op het hooge water hadden rondgedobberd...; het overboord slaan in storm weer van manschappen of n ontmoeting in volle zee onder spelen van het Wilhelmus Die rustige tijd vond een einde, toen de bemanning, voorjaar 1944, order kreeg om in complete afzondering te blijven. Men begreep officieus, dat het iets te maken had met de op handen zijnde invasie. Zes weken van wachten, wachten; spannender dan een complete zeeslag. Nu weet Geertse in eenvoudige woorden te vertellen van de meest gigantische onderneming in de krijgsgeschiedenis, waar hij met zijn neus boven-op heeft gezeten. Nadat de eerste stoottroepen de Atlantic-wal hadden geforceerd, legden de geallieerden voor de Normandische kust kunstmatige havens aan. Daartoe werden twee, naar elkander toe reikende pieren aangelegd, vanaf het strand zee-inwaarts. En wel „eenvoudig door een groot getal schépen, van verouderd type, in rijen aan elkander te leggen, steven aan steven, en deze vakkundig te laten zinken. De rompen bleven ver genoeg boven water uitsteken, om de branding te breken. Onder een Ëngelschen commandant bleef Geertse met 17 anderen aan boord von zijn schuit, tot dat het hun beurt was om te zinken. Vier afgestelde ontploffingen, en in een oogwenk was het geschied. Toen de haven klaar was, werden het twee ononderbroken rijen van af- en aanvoerende schepen. Ontzaglijk om te zien, zegt Geertse. Maar rondom ploften de Duitsche granaten in de golven! De zeven dagen verlof, die hij vervolgens in Londen moeht doorbrengen, werden abrupt onderbroken door het neerploffen" van de eerste V-l s. Eerst wist men niet wat men er aan had; maar al spoedig werd tachtig procent van het duivelstuig vóór de kust kapot geschoten door jagers en grond-afweer. Na eenigen tijd arbeid in een fabriek te Glasgow kwam Geertse weer als machinist op een marine-sieepboot. Op 23 Nov. 44 arriveerde hij daarmede in bevrijd Terneuzen. En toen maar sleepen, de Schelde af en op. „Come on, boys, Eisenhower staat er op te wachten I was zijn oansporings-roep. Totdat de jongens tenslotte gekscheerden„nu s eentje voor Monty, jan; Eis heeft er al genoeg!' Enfin, 't bleef tóch in de familie, zegt Geertse. Na juli '44 had hij geen post meer van zijn vrouw ontvangen. Nu, na de bevrijding van Holland, kregen de mannen enkele dagen om hun familie op te zoeken, in afwachting van het groote verlof. „Wat ben ik gelukkig'besluit Geertse, „als ik denk aan m n collega, die in Apeldoorn een leeg huis terug vond. Ga maar zoeken .Distributiebeschikkingen en Prijsvoorschriften blijven gehandhaafd. De Militaire Commissaris in de Provincie Noord-Holland maakt bekend 1. Alle distributie_beschikkingen blijven bij K.B, 17 September 1944 vooralsnog van kracht en derhalve behouden de Rijks- bureaux voor Handel en Nijverheid volledig hun bevoegdheden en blijven alle door de Rijksbureaux uitgevaardigde regelingen onverminderd gelden. DE DUITSCHE LEGERPAARDEN. - Woensdag: 30 Mei a.s. zullen op de mirkt te Alkmaar de Duitsche legerpaarden wor den verkocht Een aantal van deze paarden zal door bem'ddeling. van het Bireau van den P. V. C. (afd. paarden) worden gere serveerd voor vervoerders, die deze dieren ln het belang van de voedselvoorziening het dringenst noodig hebben. 2. Alleen ten behoeve van voorziening in Nederlandsche behoeften mag productie voortgang hebben. Niet toegestaan is verwerking bewerking, transport, koop, verkoop en afleve ring van materialen, halffabrikaten en eindproducten, die waren bestemd voor Duitsche opdrachten in den ruimsten zin van het woord. 3. Evenzoo is niet toegestaan de verwerking, transport koop, en verkoop en aflevering van materialen, halffabrikaten en eindproducten, voor zooverre de feitelijke voorraad niet overeenstemt met die in de laatste opgave aari het Rijksbureau, afgezien van de sinds die opgave geoorloofde wijzingen in den voorraad. 4. In dringende gevallen kan van bovenstaande bepalingen ontheffing worden verleend door de Rijksburaeux. 5. In het bii20ncjer wordt er de aandacht op gevestigd dat ook de Prijsvoorschriften tot nader order onverminderd van kracht blijven, Opsporing en zuivering zijn twee los van elkander staande begrippen. De zuivering betreft vooral die func tionarissen -van overheidsdiensten en het openbare leven, die het ver trouwen van de bevolking niet meer genieten en die uitgeschakeld wor- derrf of in hun functie verlaagd. De ojpsporing, meest gevolgd door aanhouding en in bewaring stel ling betreft die personen, die door samenwerking met de Duitschers zich buiten de gemeenschap gesteld hebben en daar ook nu uitgestooten dienen te worden. De opsporing, die normaliter de taak is van de politieke recherche, is reeds voor de bevrijding aan de B.S. opgedragen, die echter een zuiver militaire organisatie is. Daar Z.K.H. Prins Bernard de arrestaties met een politieken achtergrond niet aan de B.S. wil overlaten, is hier het M.G. ingeschakeld, dat van de B.S. slechts gebruik maakt voor opspo ring. De politie is nog niet voor deze taak geschikt, omdat deze, als or gaan, niet individueel, niet meer het vertrouwen van de bevolking geniet en voorts niet opgewassen zou zijn tegen deze massa-arresta tie, die vijf procent der bevolking omvat. Als de politie gezuiverd is en aangevuld en door haar werk ge toond heeft voor deze zaak weer be rekend te zijn, zal zij weer worden ingeschakeld. Thans is een politieke opsporings dienst aan het werk, die in nauw contact met de illegaliteit, die de personen aanwijst, welke voor op sporing in aanmerking komende verantwoordelijkheid berust bij het M. G. Het is een pijnlijke geschiedenis voor een volk een deel van zich er buiten te stootenhoe sneller en doortastender dit geschiedt, des te beter en te spoediger ook kan aan den wederopbouw van onze natie gewerkt worden. Eerste vereischte is, dat het ge voel van rechtszekerheid, dat de laatste jaren ten zeerste geschokt is, weer spoedig terugkeert. De arres taties geschieden dan ook niet wil lekeurig en volgens Duitsche me thodes de leiding berust bij perso nen, die de algemeene achting en het vertrouwen der bevolking ge nieten. In het district Alkmaar kan dit ongetwijfeld aangenomen wor den, als men weet, dat Baron Mr. A. M. van Tuyl van Serooskerken, pre sident van de rechtbank, die door zijn waardige houding tijdens de be zetting zeker het vertrouwen der bevolking geniet, de leiding hier heeft, daarbij geassisteerd door Mr. Conijn en opperwachtmeester De Groot van Heiloo. Deze zijn bezig een volledigen dienst in te richten, die nieuwe arrestaties laat verrich ten en eventueel gemaakte fouten herstelt. Deze dienst verzamelt dos siers over de arrestanten en bereidt de rechtspraak door de tribunalen voor. Naast inliditingen over nog voor arrestaties in aanmerking komende personen, is deze dienst ook bereid inlichtingen te ontvangen over ge vallen, die ten onrechte tot arresta ties geleid hebben deze komen spo radisch voor, doch zullen zoo snel mogelijk behandeld worden. Men vervoege zich met inlichtingen aan het bureau op de 2e etage van Huize Voorhout, dat daarvoor van 10 tof 12 uur geopend is. Lt. Ir. D. Noordhof, Inspecteur van de Politieke Recherche te Zaan dam, aan wiens causerie wij deze gegevens ontleenen gaf ons de ver zekering, dat de schuldigen, die nog op vrije voeten rondloopen, hier te lande of in Duitschland niet aan het tribunaal Zullen ontkomen; men denke dust niet, dat ieder, die nog vrij rondloopt, ook vrij uitgaat. Pr. Otten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2