ALKMAAR Canadeesche legeronderdeelen demonstreeren Werk aan den winkel Poging tot diefstal N. S. B.-Kamp-Westerweg. Het kamp aan den Westerweg is volde kwestie „Lebens- raum" doet zich voor. Het bevat 'n 500 arrestanten w.o. 'n 180 vrouwelijke. Het ligt in de bedoeling dat dit kamp uitsluitend voor vrou wen gebruikt wordt. Toen we er dezer dagen eens gingen kijken, kwam er juist weer een 20-tal binnen de „dames" namen nieuwsgierig, maar zeer kalm haar nieuwe woonplaats op. De Kampcommandant F. Helder gaat zich de volgende week weer aan zijn tandartspraktijk wijdenzijn opvolger wordt de heer C. B. Termaat. De mannen worden volgende week overgebracht naar de barakken aan het Dr. Schaepmanplein, waar èr 900 kunnen worden opgeborgen; ze zijn dit kamp thans aan het opknappen, commandant "wordt hier de heer U. de Rie. Hoe maken het de arrestanten Naar omstandigheden redelijk wel zou men kunnen zeggen. Ze worden niet geslagen of geschopt; sterfgevallen of gebroken ledematen zijn nog niet geconstateerd. Maar werken moeten ze; barakken op ruimen, schuilkelders sloopen en het kamp schoonhouden. Voorts verrichten ze binnenwerk bij instellingen als zieken huizen aardappelen schillen, gebouwen schoonmaken, ver sperringen opruimen enz. Er is een aparte af deeling voor zieken onder medisch toezicht met assistentie van mann. en vr. verplegers. Wat het menu betreft, de kampbewoners krijgen dageiijksch 'n portie van VU L. van de Centrale keuken en 1200 gram brood per week. Dat lijkt op het eerste gezicht meer dan het publiek ontvangt, doch dit is niet zoobuiten dit, krijgen zij niets, geen boter, geen biskwie, geen chocolade, geen vleesch of visch. In calorieën uitgedrukt, zijn de rantsoenen dan ook aanmerkelijk lager dan die van het „vrije" publiek. De bewaking van hel kamp berust bij 46 man van de Stoot troepen, in twee ploegen verdeeld. Wat de geestelijke verzorging betreft, de protestantsche gods dienstoefening op Zondag wordt door n 150 kampbewoners bezocht, 's Maandags is er voor de Katholieken gelegenheid tot biechten, H. Mis bijwonen en communiceerenhieraan kunnen echter alleen zij deelnemen, die onder eede het nationaal-socialisme hebben afgezworen. En dit is nog niet met alien het geval. Met dé geestelijke verzorging van de katholieken is belast de Z.E. Pater G. Keijser O.P Half Alkmaar woonde gister (Vvij- dag)middag de demonstratie bij van Canadeesche legeronderdeelen op het open terrein ten Oosten van de Ferdinand Bolstraat. Vanuit de radio-auto, die er een onderdeel van vormde, werden allen speciaal burgemeester van Kinschot en echtgenoote, en vele andere ge- rioodigden, verwelkomd namens den Canadeeschen gezagvoerder. De speaker deelde mede, dat dit onderdeel van het Canadeesche le ger gestreden had in Afrika, Sicilië, Frankrijk, België, Nederland en Duitschland hij bracht dank aan de leiding van de 1ste Canadeesche di visie en aan de bevolking van Ca nada, waar al het materiaal ver vaardigd is. Spreker prees de hou ding van het Nederlandsche volk en dankte voor de hartelijke ontvangst waarvan de manschappen in hun brieven naar huis getuigden. De demonstratie werd met en thousiasme gevolgd en meermalen klonk er een dankbaar applaus op. De als een machine exerceerende infanterie, de 25-tons tanks met draaibare geschutstoren, de Roode Kruis-eerste-Hulp, de landmijnenve- ger, de drie German-tanks, het uit enkele de lucht ingeslingerde olie bollen opstijgende rookgordijn, het amphibievoertuig en de Buffalo, een installatie met 24 rubberbanden, dit alles en nog veel interessants meer, werd met belangstelling gevolgd. Het materiaal en de manschappen maakten een uitstekenden indruk. Een militaire kapel luisterde de de monstratie op; stedelijke en nationa le vlaggen van Canada en Engeland vroolijkten het terrein op. Verpleegsters collecteerden voor de oorlogsslachtoffers. Ongeschonden is dit oorlogsmate riaal uit den strijd gekomen; moge het nooit meer voor zijn eigenlijke bestemming gebruikt worden. VEEDIEFSTAL. De laatste 6 we ken werd herhaaldelijk vee in den Overdieppolder in de weide ge slacht; o.a. 3 koeien, 2 vaarzen en diverse varkens en schapen. Na lang speuren heeft de recherche de da ders., P. H., slager, Stationsweg, G. A., schipper, Oude Gracht en J. M., landbouwer, Laat, ingesloten. Bij huiszoeking in een perceel aan de Schelphoek werd. handig ge camoufleerd, een partij vleesch en slagersgereedschap aangetroffen; in een matras was een bedrag van eenige duizenden guldens verstopt. Het vleesch, dat voor den zwarten handel bestemd was, werd naar het slachthuis vervoerd. VISCHVERKOOP.' -- Vorige week is op de vischmarkt, via den plaat selijken vischhandel zonder bon 3000, deze week 2000 kg. visch ver kocht tegen 55 et. per kg. Het is nog niet bekend wanneer de volgende aanvoer verwacht wordt. UITREIKING M.G.-KAARTEN. Personen die niet in staat zijr. ge weest op den voor hen bestemden dag hun M.G.-kaart af te halen, kunnen dit alsnog doen op Maan dag en Dinsdag a.s. in het uitreik- lokaal aan de"'Ridderstraat. Zij, die geen 2e distributiestam kaart in hun nezit hebben, moeten zich in afwijking van het daarom trent reeds eerder gepubliceerde, op Maandag 28, Dinsdag 29 of Woens dag 30 Mei a.s. niet vervoegen aan het uitreiklokaal aan de Ridder straat, doch aan het Hoofdkantoor, Oude Gracht 168. NIET OP DEN RIJWEG. Het Mi litair Gezag verzoekt ons, het pu bliek erop te wijzen, dat het ge- wenscht is, dat men den rijweg vrij laat voor het steeds toenemende auto-verkeerfietsers en wande laars maken slechts gebruik van fietspaden en trottoirs, indien dit mogelijk is. Ongelukken zullen an ders niet uitblijven. Niet ieder, die vrij rondloopt, gaat vrij uit; er loopen nog heel wat toekomstige kampbewoners op vrije voeten. Maar daarom zijn nog niet alle mannen, die we in de stad aan het werk zien, N.S.B.'ers. De prikkeldraad-bencfè voor Huize Voorhout werd inderdaad door N.S.B.'ers opgeruimd, maar overigens werken de kamp bewoners binnenshuis. Een vijftal Alkmaarsche aannemers is begonnen de slad een meer vredig aanzien te geven; het zijn de firma's De Moei Hermes, Daalder, Vasbinder, Rein Bot en Schaap. In de Ber gerhout werkt b.v. eerstgenoemde firma met 70 man aan hef egaliseeren van hef terrein, het opruimen van de schuilkelders en hef aanleggen van paden en gazons. Elders worden betonnen muren geheel of gedeelfelijk wegge broken. straten hersield enz. In totaal zijn pl.m. 200 arbeiders,via de Arbeidsbeurs te werk gesteld. Het is niet noodig, dat dele menschen door de w an delaars als N.S.B.'ers worden aangegaapt; nog minder ge- wenschf is het, dat zij ervoor worden aangezienwant zij zijn het niet. Wij zouden hel toejuichen, als nog meer arbeiders er staan er nog genoeg niets te doen langs de straten aan andere objecten te werk werden gesteld; b.v. aan het opruimen van hef vuilnis, dat zich op fat van punten in de stad ophoopt en dat een gevaar voor de volksgezondheid vormt. In den nacht van„ Maandag op Dinsdag ontdekten surveilleerende agenten van politie op het platje van een woningop het Groot Nieuwland, waarvan de bewoners waren gearresteerd, twee personen die zich verdacht ophielden. Aan de sommatie te blijven staan, werd niet voldaan, waarop de politie schoof. Een der zich op het platje bevindende personen werd hierbij door een schot in den buik ge. wond, doch beiden wisten te ontkomen. De recherche wist de „heeren" echter achterhalen en trof den gewonde in bed aan; hij werd naar het ziekenhuis overgebracht waar de kogel verwijderd werd, waarna hij met zijn makker op hef politiebureau werd ingesloten. SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN De Directeur-generaal van de Voedselvoor ziening maakt bekend, dat met ingang van 22 Mei de volgende bon van de noodkaart geldig is verklaard: B 460 voor 500 gram sinaasappelen. Deze bon dient vóór 27 Mei bij de groentehandelaren te worden ingele verd, aflevering volgt zoo spoedig mogelijk. De groentehandelaren dienen deze bon op opplakvellen uiterlijk 28 Mei in te leveren bij het dichtstbijzijnde plaatselijke verdeel- kantoor van bet Bedrijfschap voor groenten en fruit, teneinde hiervoor te worden be voorraad. Op bon 425 (reeds eerder aangewezen) is 100 gram i.p.v. 50 gram puddingpoeder ver krijgbaar. DE KAASMARKT. Er werden gisteren twee stapels boerenkaas aangevoerd, samen 400 kg. De no teering was f 1.06 en f 1.07 per kg. Koopers de fa. Henneman en de fa. De Boer en Edel. SECTIE O.K. EN W. PROV. M.C. De Prov. Militaire Commissaris deelt mede, dat hij bij zijn Commissariaat heeft aangetrokken Prof. Dr. M. A. Donkersloot, die zich zal belasten met de leiding van Sectie 14, voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. HET JEU GD VRA AGTSUK In een ten stadhuize op initiatief van den burgemeester gehouden bijeen komst van schoolhoofden, predikan ten, Rechterlijke autoriteiten en jeugdleiders werd het jeugdvraag- stuk uitvoerig besproken; er zullen maatregelen beraamd worden om schoolverzuim en demoralisatie on der de jeugd tegen te gaan; tevens om de jeugd in haar vrijen tijd niet aan haar lot over te laten, zulks met inschakeling van ouders en opvoe ders. STROOPERS Donderdagmorgen hield de politie even voor 5 uur twee fietsers" aan die 65 kg. tar we, vier geslachte kippen en wat groenten vervoerden, dat alles bij nader onderzoek afkomstig bleek te zijn van diefstal, gepleegd in een boerderij aan de Zuidervaart. De daders zijn ter beschikking van de politie te Schermerhorn gesteld. NIEUWE STRAATNAMEN. - De bewo ners van de voormalige: Hard •ha ver slaan, Kiuislaan, Zuiderhoutlaan, Bo,boomstraat, J. H. A, Schaperstraat en F. Dcmela Nieu- wenhuisstraat, w lke straten bij besluit van II Mei weer herdoopt zijn in Wilhelmina- laan, Prinses Julianalaan, Prins Bernhard- iaan, Julianastraat, Karl Marxstraat en Ri- cardostraat, worden opgeroepen zich te melden aan het gemeentesecretarie voor het bijwerken van hun persoonsbewijzen i. v. m. deze naamsverandering. BURGERLIJKE STAND van 19-5-'45. Go- boren: Freder k J. z. van Bartelomena J. Appel en W. Fritsma; Anna L. d. van Jan S. Bakker en A. B. Kaat; Peironella M. J. d. van Johannes L. Bijl en C. J. Meijer; Cornells A z. van Machiel H. Jansen en A. M. Beentjes; Maria C. A. d. van Cor nelia Bree 1 en C. G. Vendel; Jozef J. J. s. van Jacobus A Smit en H. M. Selij; Klaas z. van Gerard Mazereenw en J. Bakker; Fredericus z. van Hentrik Burgering en E. B. A. Musen; Nicolaas J. z. van Hermanns Insing en C. C. Seijts. Overleden; Catharine H. de Jong, 3 j.; Pie- ter Blauw, geich van J. H. Pootjes, 76 j. 23-5-'45. Geboren: Krijne E. H., z. van Luitje K. Evenhuis en J. v. d. Wisiel; Bir- citta E., d. van Evert Brink en L. Meijroos; Hendr cus S. L., z. van Co nelis Smit en M. Suiker; Peter C z van Arend C. Brag- mans en F. Hengst; Maurits K. B., z. van Stefanus J. Schapen en M. M. Hornyafe; Ca tharine A., d. van Jan Mol en T. Meiling. Gehuwd: Cornelia P. Tromoert en Anthonia J. N euwenhuis; Johannes J Th. Reinierse en Catharina Groot. Overleden: Anna M. Tromp, oud 2 mnd., Johannes W. Brakenhoff, 3 w., Herderikus G. Buter, 15 dgnAnna N. Streicher, 3 m Jan Z. Luiting, geh. m C. Mei, 55 j., Willem de Boer, geh. met T. Mo'enaar, 44 jaar. 25-5-'45. Geboren: Paula M., d. van Hendr'kus J Hoogland en J. C. Hoogland; Alida M., d, van Cornells Koomen en M. H. Zoon. Ondertrouwd: Lambertus H. Woerde ei Maria Th. F. Genefaar; Johannes Egberg- i en Berendina M. van der Koo'j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3