NIEUW Toestand in Syrië opgeklaard na ingrijpen van Engeland ngen MIT ient Kaas ZATERDAG 2 JUNI 1945 Abonnement 1110 per maan d; f 3.30 per kwartaal (gevaarlijk spel De Drinkwatervoorziening Reizen door het geheele land nog niet vrij „Het zwaarste komt nog" ^De f3issckoppen s n Alk- langheb- loot van en laste s raads- 160 170 425 440 619 627 845 863 081 1086 296 1325 1937 II), 420 461 599 607 672 675 855 869 992 1049 273 1283 564 1570 707 1714 852 1855 023 2032 227 2241 265 2291 518 2536 721 2742 891 2915 141 3149 449 3454 737 3744 11 4058 versche- worden 1937 (I) en kan te Alk en H. Amster- reft. op an den bij de sterdam, nd-Indxë Co.te rdamseh heodoor rnoemd, meester V. N.H. rovincie kantoor zouders- 87731 spassen t verbo om 14 Huize na 2 a zijn be- ewilligd hriftelijk eeraren EN zal NI in ks van ing der NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) BUREAU: Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4550 De oorlog in Europa is geëin- digd, maar de vrede, ook ver" der in de wereld, is er nog niet. Die moet nog worden gewonnen. Alle staatslieden, die zich daarover uiten, zijn daar wel van overtuigd. Natuur lijk zijn en blijven er verschillen, zooals ook de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken Stet- tinius heeft toegegeven, maar wij zullen het wel eens worden, heeft hij er bijgevoegd, zooals wij het in den oorlog ook eens geworden zijn en die eensgezindheid heeft het is te recht gezegd de nederlaag van Duitschland mogelijk gemaakt. Er zijn verschillen. Polen, Triest, Karin- thië, Oostenrijk, Syrië en de Liba non Wij zullen de verschillende kwesties, kort zooals het nieuwe ge bod luidt, op geregelde tijden toe lichten. In den Levant laait het Ara bische nationalisme op, met politieke oogmerken door het naziregiem aan gewakkerd. De beide Levantstaten Syrië en de Libanon staan onder mandaat van Frankrijk, terwijl nog volgens een recente uitlating van den Britschen minister Eden, de Le vant tot de Briische belangensfeer behoort. Frankrijk en Engeland hebben beide de onafhankelijkheid van de twee Levantstaten beloofd, maar de Franschen willen eerst een internat'onale uitspraak, omdat hun mandaat van een internationale in stantie, den Volkenbond, afkomstig is. Maar de Franschen hebben bij de beloofde onafhankelijkheid ook een restrictie gemaakt: zij willen mili taire steunpunten hebben en de eco" nomische en cultureele belangen van Frankrijk gewaarborgd zien. Dit versterkt natuurlijk het vertrouwen bij de Arabische elementen in de ge geven toezeggingen niet! Er wordt in den Levant een gevaarlijk spel ge speeld, nu het conflict tot uitbar sting is gekomen. Laat ons hopen, dat de kracht van de samenwerking van Amerika, Engeland en Rusland groot genoeg is, om dit gevaarlijk spelen met vuur snel tot een goed einde te brengen. De Directie van het Prov. Waterleidings- Bedrijf van Noordholland heeft besloten om de verbodsbepaling tot het in gebruik hebben van stortbakken voor closetspoeling voorloopig op te heffen. Het blijft verboden voor straatschrobben en tuinbesproeiing lei dingwater te gebruiken. Overtreding wordt gestraft met afsluiting. In het algemeen be lang wordt er op aangedrongen groote zui nigheid te betrachten, teneinde ongestoorde voortzetting van het bedrijf te helpen ver zekeren. RUSSISCHE MANOEUVRES zijn op til aan de grens van Mandsjoerije. Dit is van belang in verband met de ontwikkeling van den strijd in China. Onder den druk der aanvallende Chineesche legers wijken de Japanners steeds meer terug in de richting van de Russisch-Mandsjoerijsche grens, IN BIRMA komen groote geallieerde troe pencontingenten en luchtmachtonderdeelen aan. die tegen Japan worden gebruikt, nu de oorlog in Europa geëindigd is. De Engelsche troepen in Syrië hadden bevel gekregen, tusschenbeide te komen in de gevechten tusschen Arabieren en Franschen. als gevolg waarvan, zooals Engelsche berichten doen uitkomen, de strijd in Syrië gestaakt os. Van Fransche zijde wordt gezegd, dat het vuren reeds gestaakt was, toen het bericht van het voorgenomen Brit- sche ingrijpen in Syrië bekend werd. In Frankrijk staat men in het algemeen sceptisch tegenover de Engelsche berichten uit Syrië; gezegd wordt, dat ze overdreven zijn. Donderdagavond was in Frankrijk nog niets officieel bekend over een beschieting van Damascus. In Engeland is echter in nadere berichten daarover gezegd, dat er Donderdagavond reeds 500 dooden waren geteld. Hoewel in Engeland wordt gezegd, ook door Eden in het Lagerhuis, dat het vuren in Syrië is gestaakt en de Fransche troe pen naar hun kazernes zijn teruggekeerd, werd van Fransche zijde Vrijdagavond be richt. dat de Fransche troepen niet naar hun kazernes teruggekeerd waren. Heden, Zater dagmorgen wordt echter uit Parijs gemeld, dat dit wel is geschied; de Britsehe troepen bewaken de Fransche instellingen. De strijd is gestaakt, de toestand is opgehelderd, zoo werd in een mededeeling te Parijs gezegd. Reeds in een eerder bericht was de toestand „volkomen opgehelderd" genoemd. Maar de motieven van Engeland worden in Parijs niet alle even juist genoemd. Intusschen wordt verwacht, dat de besprekingen van de Fran sche en Engelsche met de Arabische verte genwoordigers in Londen -ten spoedigste zul len beginnen. De „Times»' sprak Vrijdag avond de verwachting uit. dat generaal de Gaulle zelf naar Londen zou komen! Niemand in Engeland, zoo kwam in berich ten, officleele verklaringen en persbeschou- wngen. ook in de Londensche ochtendbladen van Vrijdagmorgen, tot uiting, niemand in Engeland wenscht een conflict met Frank rijk dat Engeland van een bondgenoot zou vervreemden, maar Engeland staat ook op het standpunt, da- de toezegging van zelf standigheid aan de Arabieren moet worden nagekomen en de belangen van de Britsehe oorlogvoering in het Verre Oosten moeten worden veilig gesteld. Intusschen wordt er ook op gewezen, dat er teveel teekenen zijn var> eer» herboren solidariteit onder de Arabieren, om daarop geen acht te slaan. Maar o~k Frankrij* heeft in den Levant belangen, die niet verwaarloosd kunnen en mogen worden. Met spanning wordt de ver dere ontwikkeling van den toestand tege moet gezien. Vermoedelijk in verband met een bericht, dat van geallieerde zijde de demarcatielijn met ingang van 1 Juni des v.m. 5 uur op geheven is, werd gisteren in enkele bladen, en ook voor de radio eenige malen, medege deeld. dat het reisverbod voor het geheele land dus was opgeheven. Dit is echter later onjuist gebleken. In zooverre geldt die opheffing van de demarcatielijn niet voor Nederland. De bestaande beperkingen in zake het reizen moeten helaas nog eenigen tijd gehandhaafd blijven. In vervolg op een bericht in het vorig nummer moet mededeel!ng gedaan worden van een nadere bekendmaking van het hoofd van den Dienst voor Repatrieering en Evacuatie, dat het onmogelijk is alle hon derdduizenden repatrieerenden en evacué's in een paar dagen naar huis te brengen. Men moet nog wat geduld hebben. Er zullen een paar weken mede gemoeid zijn voor en aleer aller». thuis kunnen zijn Eerst komen aan de beurt degenen, die uit Duitschland teruggekomen zijn, daarna de evacué's uit Nederland. Voor inlichtingen terzake wende men zich uitsluitend tot de militaire com missarissen van dezen dienst te Assen. En schede. Ruurlo, Zevenaar Nijmegen, Tege- len, Maastricht, Eindhoven en Roozendaal. Alclus president Truman Vrijdag op een persconferentie in het Witte Huis met be trekking tot den strijd tegen Japan! De Amerikaansche verliezen aan schepen en manschappen worden grooter en zullen in de toekomst nog grooter worden. Japan be schikt nog over 3000 vlieguigen en kan, on danks de groote bombardementen op de oorlogsfabrieken, nog 1500 vliegtuigen per maai.d maken. Japan heeft 4 millioen man onder de wapenen, maar heeft nog geweldi ge hoeveelheden manschappen in den mili tairen leeftijd ter beschikking. Amerika zal zijn leger verdubbelen en over een jaar over 7 millioen manschappen beschikken. Als Ja pan den strijd wil volhouden, zal het. zoo eindigde president Truman deze belangrijke verklaring, op dezelfde manier als Duitsch land worden vernietigd. DE NOORDOOSTPOLDER is dankzij het snelle optreden van de Cana- deezen op het nippertje aan het lot van de Wieringermeer ontsnapt! Reeds waren er springladingen aangebracht, doch de moffen hadden geen tijd meer, om ze \ot ontplof fing te brengen. De polder is th^ns half in cultuur gebracht. De andere helft moet nog blijven rusten, wegens gebrek aan werk krachten en landbouwmachines. Indertijd hebben de Duitschers 30C0 mannen uit den Ooostpolder naaf Duitschland gedeporteerd. BENOEMING Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot diocesaaa aalmoezenier van de kath. mann. jeugdbeweging en tot assistent- dioc. directeur van de K. A. voor de mann, jeugd den Weleerw, Heer J. R. van Dael, die zich binnenkort zal vestigen in 's-Gra- venhage. Alsmede tot Kapelaan te Bode graven den Weleerw. Heer J, P. Knook, die Kapelaan was in de Wieringermeer DE GROOTE DRIE, Truman. Churchill en Stalin, zullen binnenkort in een nieuwe con ferentie bijeenkomen, zoo heeft president Truman Vrijdag te Washington verklaard. IN FRANKRIJK zullen nog dit jaar alge- meene verkiezngen plaats hebben. ALS OORLOGSMISDADIGERS zijn in Duitschland reeds 2540 personen genoteerd. OP OKINAWA lijden de Japanners bloe dige verliezen. De hoofdstad is door de Amerikanen bezet. De Chineesche troepen zijn tegen Japan in het offensief. In Birma is het laatste Japansche steunpunt gebom bardeerd. OP OSAKA, de groote industriestad van Japan, is een hevige aanval gedaan, tal van belangrijke oorlogsf abrieken zijn getroffen. ROTTERDAM EN IJMUIDEN konden hun havens weer voor de normale scheepvaart open stellen. Van de zijde der Regeering is, door een persoonlijk bezoek aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Nederland, hulde gebracht aan de vastberaden houding van het Episcopaat in de jaren der bezetting en de dank der Regeering is betuigd voor den steun, door deze houding aan het verzet in alle kringen gebo den. In zijn radio-rede heeft minis ter-president Gerbrandy Woensdag avond dien dank aan het Episcopaat met name herhaald. Voeg de gebeur tenissen, in deze mededeelingen ver meld, bij het feit, dat H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana een dankdienst een Pontificaal lof, gecelebreerd door Z. H. Exc. den Bisschop van Breda hebben bij gewoond in de Kathedraal te Breda, en de Katholieken van Nederland hebben alle reden dankbaar en trotsch te zijn. Trotsch op de houn ding van de Bisschoppen, die wij nog even willen belichten, juist na" dat dit van andere zijde eerst is ge daan! Wij schreven in een artikel in het nummer van 22 Mei over onze taak voor de toekomst, dat de Kerk in Nederland tijdens de jaren van de bezetting ondanks druk en vervol ging niet dood was. Zoowel de Kerk als Gezagsinstituut en als Gemeen schap der geloovigen, is levend Ka tholiek Nederlandsch gebleven voor de volle 100 procent. Aan de vastbe radenheid der Bisschoppen, die geen gelegenheid onbenut lieten om hun stem te doen hooren tegen onrecht en knechting en die moedig voor de waarheid en het recht hebben pal gestaan, brengen wij hulde en dank. En wij zijn er zeker van, dat Katho liek Nederland haakt naar 't oogen- blik, waarop het openlijk en massaal dien dank en hulde kan betuigen voor den onbezweken moed en trouw, door de Hoogwaardige Bis schoppen aan de Vaderlandsche Kerk en daardoor aan Nederland betoond! MEER DAN DUIZEND Nederlandsehe of- ficieren teruggekeerd uit Duitsche krijgs gevangenschap, zijn in Weert aangekomen; er worden er nog meer verwacht; velen zijn. reeds doorgereisd. IN BELGIE zijn op 25 Mei 8651 Nederlan ders uit Duitschland aangekomen. DERTIG VRACHTAUTO'S zijn in Amerika voor Nederland aangekocht en zullen bin nenkort in Rotterdam aankomen. IN DACHAU zijn alleen de laatste maan den 252 Nederlanders omgekomen; in het vernietigingskamp van Nazchweiler 116. „ZOO WAS HET EENS, ZOO ZAL HET WEER WORDEN" in de Wieringermeer die op 17'April door de overstroomingsramp werd getroffen, een ramp, die moedwillig door den vernietigingswil van onze vijanden veroorzaakt werd 1 Er wordt her en der gesprokén over de mogelijkheden om de zaken daar weer in het reine te brengen. De MUZ gaat de dijk nu eerst dichten, dan volgt het droogma- len, en dan zal het nog heel lang duren, vóór de Meer weer Ket „oude nieuwe" vruchtbare land is en de tractors weer aan den oogst helpen l Wij spraken pastoor Langedijk van Wiermgerwerf, den pastoor van een uitgestrekte parochie met drie ker ken, die nu allen aan het instorten zijn en wier banken op het water drijven Pastoor verwacht de nieuwe drooglegging niet eer dan in Maart. En in dien tusschen- tijd zoekt hij contact te houden met zijn verstrooide, maar daarom nog niet ver doolde schaapjes. Pastoor resideert in het Martinusgesticht in Medemblik. maar wacht u zich wel hem zoo maar zonder meer op te zoeken, want hij zwerft voortdurend door den kop van Noordholland, om via de diverse parochiekerken zijn parochianen te be reiken. Dan Ziet u hem in Hoogkarspel, dan in Wieringerwaard, dan in Schagen, dan in de Weere, dan in 't Veld, Overal zijn zijn parochianen verspreid. Natuurlijk is dat zwervend leven niet vol te houden voor een man. Ook de kapelaans doen hun werk. Kapelaan Knook was aanvankelijk met pater Beekema in de Weere werkzaam, doch eerstgenoemde is nu door den Bisschop overgeplaatst naar Bodegraven. Kapelaan Dekker is gevestigd in Anna Paulowna en bedient 40 gezinnen uit Slootdorp, die vooral in de Wieringerwaard zijn gehuisvest. De verschillende onderwijzers hebben ook hun werk in de verspreide parochies weer. Pastoor Langedijk leidde deze week het triduum in de parochie 't Veld. volgende week leest hij in Spanbroek. Een pastoor in ballingschap, die zijn verstrooide schaapjes bij elkaar houdt, ook door een gedrukte Parochiebrief met allerlei bijzonderheden over de parochie en de parochianen, om de veertien dagen rond te zenden. Want ook voor de parochie geldt Zoo het eens was, zoo zal het ook weer worden a i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1