Alkmaar 13 ld en li3erk Omtrek N.V.H.-Inzameling Spanbroek I0at we wel eens] graag wilden welen HET COLLEGE VAN B. EN W. In de samenstelling van het college van Burgemeester en Wehouders is eenige wij ziging gekomen. Daar de heer L. H. M. Muris. plaatselijk commandant van de B.S., in verband met zijn tegenwoordige en toe komstige militaire functie verzocht had van het wethouderschap ontheven te worden, heeft de burgemeester aan den Commissa ris der Koningin ter benoeming voorgedra gen den heer C. M. Hoogenboom arts al hier, onder wiens beleid Sportpark en Ge zondheidsdienst zullen ressorteeren. Dr. Hoogenboom kan beschouwd worden als de vertegenwoordiger van de illegaliteit, zooals ook met den heer Muris het geval was. Weth. van Slingerland, die belast was met Financiën en Sociale Zaken, heeft thans ook de Lichtbedrijven o .der zijn beheer, terwijl weth. Fr. Ringers Publieke Werken, Plant soenen. Reiniging en Slachthuis heeft. Van de reeds eerder door ons genoemde adviseurs zijn Mr. A. M. Baron van Tuyl van Serooskerken en J. Plas. evenals dr. Hoogenboom, als vertegenwoordigers van de illegaliteit te beschouwen; in de overige ad viseurs zien wij meer vertegenwoordigers van bepaalde volksgroepen; zoo kan de heer C. Kouwenhoven als den man van de vroe gere soc. democratische en de heer G. Hoy- tink als dien van de christelijke arbeiders groep gezien worden, terwijl naar onze meening de nieuwe ster. Ds. F. Kuiper, de meer links georiënteerde bevolkingsgroep vertegenwoordigt. Waar in een overgangstijd als deze het spoedig op gang brengen van het bedrijfs leven een voorname factor is, komt het ons voor. dat een vertegenwoordiger uit dien middenstand hetzij klein- of grootbedrijf, in dit 1' "-'ijk college toch zeer op zijn plaats v. geweest. Voorts herinneren wij aan een in vroeger jaren gerezen kwestie, waarin bezwaren werden gemaakt tegen een wethouder van Publieke werken, voortkomende uit het aannemersbedrijf. Waarmee wij niet willen zeggen, dat wiy bezwaren hebben tegen het wethouderschap van den heer Ringers; in tegendeel. hij heeft ons volle vertrouwen en ongetwijfeld ook dat van de geheele. bevol king. Verder verlieze men niet uit het oog, dat dit college een overgangscollege is en heen zal gaan, wanneer er weer van een normale volksverteglenwoordiging gesproken kan worden. POLITIEKE BETROUWBAARHEID De plaatselijk Commandant der B.S. te Alkmaar maakt bekend, dat men bij het aanvragen van een bewijs Van politieke be trouwbaarheid tenminste twee schriftelijke ïefeienties moet kunnen overleggen. Deze referenties moeten op het bureau van den Plaatselijk Commandant bekend zijn en hun politieke betrouwbaarheid moet boven a lie twijfel verheven zijn. Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat uit de door den referentie onderteekende verklaring moet blijken, dat de aanvrager politiek betrouwbaar is, het geen insluit, dat hij nooit lid of sympathi- seerend lid van de NSB is geweest, noch ooit voor de Duitsche Weermacht heeft ge werkt of anderszins den vijand heeft be gunstigd, noch als zwarte handelaar be kend staat. Aanvragen voor een bewijs van politieke betrouwbaarheid in verband met hel verkrijgen van een reisvergunning worden slechts afgegeven, indien men kan aantoonen. dat men om militaire redenen of om redenen van zeer algemeen bela-- op reis moet. BEKENDMAKING De wnd. Commandant der gemeent rjli- tie te Alkmaar maakt bekend, dat ieder in de gemeente Alkmaar wordt gelast om in te leveren 1. Wapenen, munitie, springstoffen en oorlogstuig, van welken aard ook 2. Zendtoestellen voor radiotelegrafie en voor radiotelefonie. De inlevering moet geschieden aan het Bureau van Politie te Alkmaar op Maandag 4 en Dinsdag 5 Juni van 9 tot 17 uur Over treding is strafbaar. HOE LANG NOG IN DE RIJ? Deze vraag tot een klacht geworden wordt ons meermalen gesteld. Waarom toch moet het publiek steeds zooveel tijd verspillen met het lang in de rij statfn voor winkels en kantoren, zooals bijv. Vrijdag voor het distributiekantoor voor het afhalen van de tabakskaarten? Kan er geen middel gevon den worden, om dit uitreiken wat vlotter te doen verloopen? Wat de winkels betreft, deze kunnen slechts allen ingeschakeld wor. den. wanneer de bevoorrading met alle ar tikelen voldoende is. Tot zoolang zullen wij nog dit oorlogsverschijnsel, lange files voor de winkels, moeten aanschouwen. R.K. LYCEUM Wij verwijzen naar een advertentiè in dit nummer over de aan gifte voor het R.K. Lyceum ALKMAAR Burg. Stand. Geboren Enno E J, zoon vn Jn Dekker en J van de Voo- ren; Frits, zoon van Hendrik Harte veld en C Dangerinond; Johanna M M dochter van Gerardus J W Langendijk til C J van Heel; Gerard J. zoon van Willem van Leersum en G C Schoorl, Gehuwd: Maarten Stam en Christina C Kaagman. Overleden: Aaltje de Boer, oud 32 jaar. Geboren: Maria, dochter van Theodorus Smit en M. C. Strooper; Comelis J, zoon van Pieter Blankendaal en A. Brouwer; Paul H, zoon van Hermanus van Rossum en J. C. Stoutjesdijk, Ondertrouwd: Johannes Noordhuis en IJda Pronk. Overleden: Char lotte C. van Randwijk, oud 80 jaar; Maria J. M. Rump, wed, van J F A M van der Wielen, 85 jaar VERONTSCHULDIG U NIET Doet in den dienst van God niet als degenen, van wie het evange lie voor den tweeden Zondag van Pinksteren zegt, dat zij zich allen tegelijk begonnen te verontschul digen. Alle menschen, tot welk volk, tot welken stam zij ook be- hooren, zijn tot de zaligheid en tot den dienst van God geroepen. Overwegen wij de actueele waar de van den introïtus: de Heer is mijn beschermer geworden en leidde mij in de vrijheid, Hij redde mij, omdat Hij mij liefhad. TERUG UIT DUITSCHLAND De heereri R. v. Helden en Nico Sluyter en de ge- meentesecretaris, mr, Koelma, zijn gisteren uit Dachau in Alkmaar teruggekeerd. Uit het krijgsgevangenkamp Stanislau zijn te ruggekeerd onze plaatsgenooten L. Peere boom, Burlage en De Kort. De buurtbewo ners hebben de driekleur uitgestoken. De gezondheidsoesand van mr. Koelma laat te wenschen over. Me andere'gevange nen heeft hij vlak voor de bevrijding acht dagen moeten loopen, waardoor hij zeer ver zwakt is. Hij moet voorloopig 't bed houden. Uit het concentratiekamp Dachau is Don derdag te Alkmaar teruggekeerd de heer G C. Sloof. Hij werd door zijn oud-illegale vrienden hartelijk begroet en reisde toen „per speciale ondergrondsche gelegenheid" door naar Hoorn. De heer Sloof, wiens vrouw sinds gerui- men tijd bij de familie in Hoorn vertoefde, was chef van de afd. landbouw van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Hij deed daar veel illegaalwerk, hielp onder duikers en hield veel menschen van den slavenarbeid in Duitschland terug, tot hij tenslotte tegen de lamp liep. Einde 1943 is hij. na Weteringschans en Vught, in het kamp te Dachau terecht gekomen. Hij heeft sindsdien in verschillende kampen gezeten, o.a. in den Elzas en Tirol, daar was het heel slecht. In Dachau teruggekeerd, is hij daar, op 30 April jl. door de Amerikanen bevrijd. Hij is, met een groep anderen, per autobus, gekleed in SS-uniform in Eindhoven aangekomen, daar goed ontvangen en toen doorgereisd naar Alkmaar. SPORT De hockeywedstrijd Alkmaar Royal- Artillery eindigde in een gelijk spel, 1—1. SCHADEVERGOEDING. Schade. aange_ richt door geallieerde troepen oorlogs schade komt voor rekening van den Ned. Staat) n.l. schade door plundering, ten gevolge van verkeersongevallen, te wijten aan geallieerde militairen, schade toege bracht in kwartieren (behalve in gevorder de gebouwen), in het algemeen dus alle schade uit onrechtmatige daad van geallieer_ de militairen, wordt door de geallieerden vergoed. Verzoeken tot schadevergoeding richte men tot den burgemeester, die ze in zendt bij het voor de streek competente Claims Hirings Office, waarvan het adres verkrijgbaar is bij het M.G.. Civil Affairs. Het bewijs, dat schade is toegebracht door geallieerde militairen moet worden gele verd of in hooge mate aannemelijk worden geacht. Schaden van zeer geringen omvang behooren door de getroffenen zelf te wor den gedragen; schaden van f 100 tot en met f 1300 worden na erkenning terstond door de Claim uitbetaald; voor hoogere bedragen moet de beslissing van hoogere instanties worden ingeroepen. VRIJLATINGSCOMMISSIE. Woensdag 30 Mei heeft de Militaire Commissaris (M.C.) in het District Alkmaar de Commissie van Advies tot Vrijlating geïnstalieei'd. Deze Commissie bestaat uit: Voorzitter: kolonel b.d. H. Riem. Alkmaar; secretaris J. Plas, Alkmaar; leden: ir. J. D. A. M. ten Brink, Alkmaar; dr. R. C. Posthuma, Warmenhui- zen, H. Nielen, wnd. burg. van Castricum, dr. G. Hoeneveld. Alkmaar, mr. A. M. ba ron van Tuyll van Serooskerken. Het se cretariaat is gevestigd in Huize Voorhout, kamer 62. Deze commissie, die geheel los van den Opsporingsdienst staat, bestudeert de bin nengekomen klachten en verweerschriften, hoort ook den Opsporingsdienst (die op de zittingen van de Commissie vertegenwoor digd is) en brengt tenslotte een rapport uit, waarin al dan niet tot vrijlating van een bepaald persoon wordt geadviseerd. Aan de hand van dit rapport neemt dan de M.C. zijn beslissing. NIEUWE FUNCTIONARISSEN. De bur- gemeeser heeft als leden van het college van Regenten van het Stadsziekenhuis alle dames en heeren, die door zijn voorganger benemd waren, ontslagten en het op 10 Mei 1940 bestaande college weer volledig in zijn functie hersteld. SCHAGEN Voor de event, heropening van de Centrale Keuken hebben zich ruim 500 personen aangemeld. De aanmelding is thans gesloten. BESMETTELIJKE ZIEKTE. Alhier doet zich in het gezin van den heer L. een ge val van diphterie voor bij een 3-jarig kind. ONTEIGENING. Ook het perceel Hoep B 135 alhier, hetwelk ten gevolge' van de munitietrein-ontploffing op 12 September j.l. ernstig werd beschadigd, is thans onteigend en zal worden afgebroken. De baanwach terswoning van den heer Dekker zal even eens met den grond gelijk worden gemaakt. SCHAGEN. 1 Juni. Marktbericht Aan gevoerd: 1 stier (centrale); 51 vette gelde koeien (centr.) 51 kalf koeien 250—540; 4 pinken 180225; 5 pinken centr.; 179 nuch tere kalveren, centr.; 8 magere schapen 80 —125; 77 vette schapen, centr.; 627 lamme ren 2562 244 konijnen fl per kg; 12'kip pen 0.90 per kg BERGEN Bij het zoeken naar meeu weneieren zijn de 17- en 19jarige Schreuder uit Egmond aan Zee Donderdagmiddag in een mijnenveld bij „de Franschman'' terecht gekomen en op een mijn geloopen. De 17- jarige Schr. was onmiddellijk dood; zijn 19-jarige broer kon na door dr. Lugter uit Bergen verbonden te zijn, naar zijn wo ning worden vervoerd. De plaatselijke af deeling van NVH is begonnen met het ontruimen van vroegere NSB'ers-woningén. Donderdag is een viertal groote Wehr- machts-aannemers uit Bergen gearresteerd en in het kamp te Schoorl opgesloten SCHERMEER Het polderbestuur heeft voor de restaurtie van de kerk van Stompe 1941 werd vastgeseld in onen en en toren f 1000 subsidie verstrekt. LANGENDIJK. Dezer dagen is de fede ratie van voormalige kiesvereenigingen der R.K. Staatspartij aan den Langendijk bijeen geweest. Besloten werd ontwikkelingsavon den te organïseeren met onze jongere men schen. om de politieke stroomingen te be- studeeren en van gedachten te wisselen over den nieuwen koers. In een bijeenkomst van de afd. Lan gendijk van N.V.H. werd o.m. medegedeeld dat de vorige week f 5000 was uitgekeerd aan behoeftige gezinnen. Medewerking zal worden verleend, om uit het buitenland terugkeerende arbeiders spoedig aan een werkkring te helpen. VENHUIZEN Twee kevers gevonden. Alhier zijn twee coloradokevers gevonden, een in een uienbaan met aardappel opslag en een op een grasveld. Bijzondere attentie is dus geboden! Aangemoedigd door het buitenge wone succes der voedselinzamel'-.g, wordt door de N.V.H.-comité's in het District Spanbroek, Woensdag 6 Juni een lijstcolleete gehouden, waarvan de baten weer ten goede zullen ko men aan de slachtoffers van oorlog en bezetting. De voedselinzameling heeft bewezen, dat het Nederland- sche volk zich van zijn taak van hulpverleening dompleet bewust is. De verwachtingen van den kant van het N.V.H. zijn dan ook hoog ge spannen. Geeft met milde hand. De behoeften zijn zeer groot. WATERSCHAP „DE SCHERMEER" In zijn openingswoord van de gisteren ten stadhuize gehouden vergadering van de Schermeer, gaf de Dijkgraaf, de heer C. Kramer Glynis uiting aan zijn voldoening over het feit. dat na 5 jaar van druk en spanning weer vrij vergaderd kan worden. Van J. de Boer. thans bewoner van een NSB-kamp, die destijds buiten de voor dracht om door Mr. Backer tot heemraad benoemd was, was een bericht van ontslag name ingekomen, dat voor kennisgeving werd aangenomen. De rekening 1944 werd goedgekeurd in ontvangsten op f 174.652 08; uitgaven f124,066,21; batig saldo f50.585,87. De begrooting 1945 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 201.791.15, ter_ wijl de omslag van den 4444 H.A. grooten polder werd gehandhaafd op f 20 per H.A. Op een vraag van H. Klaver deelde de dijk graaf mede, dat het in de bedoeling ligt alle nog bestaande grintwegen stofvrij te maken, om ze later te asfalteeren. De heer Baltus vroeg met het oog op de onkruidbestrijding beter toezicht op huur ders van dijken en wegen en sprak voorts woorden van waardeering voor het beleid van den dijkgraaf in de afgeloopen 5 jaar, vooral voor zijn taaie onverzettelijkheid ten aanzien van Duitsche verordeningen. De heer E. Govers drong aan op zuivering van het college van poldermeesters, voor zooveel noodig; het D.B. overweegt alreeds maatregelen. KUNSTPAUZE De Sectie O. K. en W. van het M. G. deelt mede, dat er een kunstpauze is inge treden, welke tot 9 Juni zal duren. Daarna zijn voorloopige vergunningen van het M.G. vereischt; formulieren verkrijgbaar bij Sec tie XIV. De kunstpauze geldt niet voor bands, mits de leden gezamenlijk optre den; zij moeten echter ook vergunning aan vragen voor na 9 Juni. Ook voor publicaties en tentoonstellingen na 9 Juni wende men zich tot Sectie XIV. HEREVACUATIE In een circulaire van den directeur van het Evacuatiebureau voor Noord-Holland aan de burgemeesters, deelt deze mede, dat met de herevacuatie is belast het Centraal Bureau voor woningdistributie en vestiging, tijdelijk gevestigd Langestraat 104. In nau we samenwerking met de betrokken ge meentebesturen regelt dit bureau de wo ningdistributie in de geheele provincie; het beslist ook. of een woning al dan niet voor bewoning door meer gezinnen geschikt ge maakt moet worden. De geëvacueerden zullen niet allen kun nen verwachten spoedig naar hun eigen huls te mogen terugkeeren, omdat hun huis ter beschikking blijft of toegewezen wordt aan gezinnen, waarvan het hoofd in ver band met uitoefening van zijn beroep ter plaatse moet wonen. Alleen met een strikt onpartijdige houding, zonder aanziens des persoons zal het algemeen en het gemeente, belang gediend zijn. Met het plaatselijK be lang wordt echter zooveel mogelijk rekening gehouden; wat Bergen betreft zullen dus niet alle groote gebouwen, pensions e d. voor andere doeleinden worden ingericht dan voor tijdelijke huisvesting van pension, gasten De herevacuatie zal hoogstens nog enkele weken op zich laten wachten. Men ga niet op eigen gelegenheid terug; want dan loopt men gevaar van uitsluiting van gas-, water, en electriciteitslevering. Wij vernamen nog. dat alle geëvacueer de Bergenaren die werkzaam zijn in Alk maar of Bergen toestemming kunnen krij gen naar Bergen terug te keeren; pension houders vallen hier niet onder. LTB-NIEUWS Naar wij vernemen, heeft het Hoofdbestuur in een nadere circulaire aan de afdeelingen medegedeeld, dat het zijn mandaat ter be schikking stelt van de e.k. algemeene ver gadering. Het Hoofdbestuur zal de loopende zaken afwerken. Een werkcomité van acht personen wordt gevormd om de nieuwe or ganisatie van de katholieke land. en tuin bouwers voor te bereiden. In afwachting daarvan moeten de afdeelingen en kringen aan het werk gaan en doorwerken, d.w.z. zich ook vast bezinnen op de vraag," wat en hoe er voor de toekomst veranderd dient te worden. ONZE BOEREN EN TUINDERS En de voedselvoorziening De tijd is gekomen, dat wij in krachtige samenwerking kunnen beginnen aan het herstel van ons economisch leven. De Voedselcommissaris bouWt, zijn apparaat, dat als gevolg van het schrikbewind der Duitschers eenigermate ontredderd was, weer op. Er wordt gestreefd naar een sfeer van vertrouwen en begrip en daarom zal hij zich niet meer werpen op de vele over tredingen van het verleden. Dit is een zaak voor den Nederlandschen rechter. Er wordt getracht op een schoone lei te beginnen. Op de landbouwbedrijven zit nog tarwe, loo. pen kippen teveel, wordt nog gekarnd, zit nog een varken verscholen. Deze overtre dingen werden vóór 5 Mei in vele gevallen gerangschikt onder het begrip „goed Neder, lander''. Nu wil een goed Nederlander ont last worden van dergelijke overtredingen en wij zullen hemhelpen. Als voorloopers op de Mei-inventarisatie aan de bedrijven, komen opzichters en con troleurs op bezoek en ze noteeren de wer kelijk openhartg verstrekte voorraadgege- vens. Deze gegevens dienen niet voor het instellen van een vervolging, doch uitslui tend voor het verkrijgen van een goede orde. Iemand.die te veel tarwe heeft, kan dit Inleveren. Iemand, di" te veel kippen heeft, kan deze in afwachting van een na dere regeling behouden, maar zal eieren moeten leveren voor zijn landgenooten. Als er taptemelk of ondermelk voor de kal veren betrokken kan worden, is het achter. D'r zijn een heeleboel dingen, die we wel eens graag wilden weten. Zoo nu en dan zullen we. desgewensclit mede onder den invloed van al dan niet booze inblazingen van lezers, sommige van die dingen langs dezen weg in het licht der openbaarheid brengen. Wat we wel eens graag wilden weten is bijv. hoe het toch zit met de vele wisse lingen in ons kabinet in Londen tusschen Mei 1940 en Mei 1945. D'r zijn van ciie din gen die we nog niet kunnen vergeten. Eerst de vreemde vlucht van De Geer, toen de uittocht van Steenberghe en Weiter, daarna het heengaan zelfs van Van Klef- fens (later weer teruggekomen), het aftre den van Van Angeren, van Justitie; hoe zit het met dr. van Rhijn. de vlak voor den oorlog minister van Landbouw is geworden, en waarvan we niets meer hoorentoen is er de bekende kwestie geweest met Al- barda en v. d. Tempel, die wegtrokken, omdat mr. Burger nogal eigenmachtig door Gerbrandy ontslagen werd, ook is er nog iets met mr. van Heuven Goedhart, die eens aan Justitie was en wiens naam nu weer opdook voor een mogelijke herbezetting van die post. Eenigerlei opening van zaken over al die politieke geschiedenissen zou menig een in ons vaderland interesseeren. En dat niet alleen: nu de democratie den oorlog gewonnen heeft, hebben we er ook recht op om het te weten houden van melk anders dan voor gezins behoefte niet toelaatbaar. De uitgifte van melk aan de boerderijen moet zich nu be perken tot de voorgeschreven rantsoenee ring van eigen personeel, clandestiene ver koop aan burgers moet beëindigd worden. Iemand die één of meer varkens heeft, kan deze behouden op huisslacnlingsvei gunning of mestcontract. overeenkomstig de nor male regelen. Als de schapenstapel weer vrijgegeven wordt, is dit een tegemoetkoming voor de praktijk. Maar daaraan koppelt de overheid de stel lige verwachting, dat de normale uitstoot van schapen en lammeren ter beschikking komt van het Bedrijfschap en niet van den zwarten handel. Zou zij in deze verwach ting teleurgesteld worden, dan is opnieuw ingrijpen aanstonds te verwachten. De voedselcommissaris verwacht ook, dat de landbouwwerkgevers zijn controleurs zul len inlichten omtrent de varkens, welke de wgrknerriers hebben. Want het is niet toe laatbaar. dat iemand zijn varkens ten koste van ons allen met graan mest voor eigen gebruik en tegelijkertijd het vleeschaandeel consumeert uit de geallieerde aanvoeren. Zoo is in openhartige bewoordingen de basis voor de voedselvoorziening van eigen bodem verduidelijkt vertrouwen, rede en orde. Wie zich vanaf heden aan zijn bur gerplichten onttrekt en de eerlijke voeding van ons volk belemmert, zal in den voed selcommissaris zijn onverbiddelijken tegen stander vinden. Deze zal zich voor 100 pro cent achter zijn controle-apparaat plaatsen. De hierboven aangegeven gedragslijn is ge toetst aan de opvatting van het Militair Gezag, met dien verstande, dat er op gere kend moet worden, dat de ]ei slechts eens schoon gemaakt wordt. De wrnd. voedselcommissaris voor Noord-Holland IN AMSTERDAM zijn dertigduizend ar beiders van de Arbeidsreserve in staking gegaan, om betere regelingen af te dwin gen, die beloofd waren. EEN MASSAGRAF met 350 lijken van mannelijke Nederlanders is aan den Zee weg bij Zandvoort ontdekt; de slachtoffers zijn de laatste maanden door de Duitschers vermoord. ALLE SCHOLEN krijgen vacantie van 1 Juli tot 1 September! MINISTER GERBRANDY heeft op een persconferentie te Londen officieel afscheid genomen van Engeland. NEDERLAND EN CHINA hebben een ver drag gesloten, waarbij wij onze bijzondere iexterritorialiteits-) rechten in China, in navolging van Amerika en Engeland, vrij willig prijsgeven. Directeur E. J. M, Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestelijk redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties: Mej. C. W. J. Smit; druk: drukkerij Noordholland Neem DAGRAV1T, als U kalk met D moet gebruiken. Bevat' kalk en phosphor in juiste onderlinge ver. houding èn Vitamine D om de opname door het lichaam té ver» zekeren.- Voor toe komstige moeders en groeiende kinderenl f \Bij Apothekers en erkende Drogisten: mum O* deGfflSl'sHandel&indust(1« c v.. Postb. tóS.A'di

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3