NIEUW DINSDAG 5 |UNÏ Ï945 Abonnement I t.10 per maan J: f3.30 per kwartaal (Doer ^Socialisme Geallieerden bespringen Borneo Acmte^mLru^eJti In Syrië is het weer rustig De Paus over de Nazi-terreur f3iel en I0erk QjLWiiAidiémeMtM i NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) BUREAU: Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4330 bij de ,S. (B) Er wordt "verschrikkelijk met „socialist me" gecoquetteerd. Dat smaakt ons niet erg. Net als in de vijf afgeloopen jaren. Toen smaakte het ons ook niet. Het was toen zelfs zoo erg, dat veteranen in de katholieke pers wereld, die een menschenleef tij d tegen de dwalingen van het socialisme hadden gestre den, gingen schrijven, dat we eigenlijk altijd allemaal socialist geweest waren en dat we nu ook allemaal nationaal waren, dusO.i. is het socialisme door de vervloekte woord koppeling uit het jongste verleden voldoende gecompromitteerd, om tot voorzichtigheid te manen. Maar neen. niet genoeg, dat de sociaal- democratie weer eens een omzwaai mapkt in de richting van.... democratisch-socialisme. en dat de communisten propaganda maken voor een broederschap van socialism!. tracht de Nederlandsche Volksbeweging ons warm te maken voor een „personalistisch socialisme", waarvan de nobele bedoeling schijnt te zijn, te betuigen, dat de waarde van de persoonlijk heid toch vooral gehandhaafd moet worden in het nuttige en noodïge streven naar gemeen schapszin. Dat is allemaal (goed en best. Maar waarom toch zulke gevaarlijke woorden met een verleden, besmet toit Marx aan toe? Socia lisme is socialisme en als we willen weten, wat dat is. dan komen we op een terrein, waar we niet willen wezen! AI lang voor er equili- britische toeren waren uitgevonden.' om het woord socialisme voor het heele menschdom aannemelijk te maken, was het door de katholieke sociale leer bijv. bekend, dat de mensch niet alleen een individueel, maar ook een sociaal wezen is; niet minder dan de hoog heidsrechten van de menschelijke persoonlijk heid zijn door de Pausen verheven en verde digd en tegelijk is de waarde van de gemeen schap boven eigenbelang én ikzucht gemani- mesteerd. Had men het, naar eenheid willende streven, niet eens kunnen worden op de for mule van het solidarisme? Wie buigingen maakt naar het socialisme, moge eens denken aan een waar woord, uit zekere Encycliek, dat wij aldus samenvatten: als de verkeerde be ginselen van het socialisme gewijzigd en ver vlakt wórden, kunnen dan die van de christe lijke waarheid ook niet verzacht en gematigd worden, zoodat men elkaar halverwege tege moet treedt? De hoop. op deze wijze socialis ten voor christelijke denkbeelden te winnen, is ijdel. Wie apostel, wil zijn onder de socialis ten, moot de christelijke waarheid in haar ge heel en onverminderd, openlijk en oprecht be lijden en niet de minste concessie doen aan de dwaling. De gerechtvaardigde eischen van de socialisten vinden een veel krachtiger verde diging in de beginselen van het christelijk ge loof en worden veel nader tot hun verwezen lijking gebracht door den invloed der christe lijke naastenliefde! PRINSES JUfclANA heeft onder groot enthousiasme van de bevolking een bezoek gebracht aan Nijmegen, om als presidente van het Nederl. Roode Kruis f 12.000.in ontvangst te nemen, bijeengebracht door in Nijmegen gelegerde manschappen van het Engelsche Kentington Regirr.'-üa-t. Directeur E. T. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten: verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. Smit; druk: drukkerij Noordholland. Geallieerde troepen zijn geland op Borneo bij Sandakan, in het Noord-Oosten van het eiland. In Japan zijn de Amerikanen op een nieuw punt op Okinawa geland. In andere sectoren belangrijke Amerikaansche vorderingen. Bij Okinawa gingen twee Ameri- kaansche torpedobootjagers verlóren. Formosa is bestookt met raketten en bommen. Op de Japansche havenstad Kobé zijn hedenmorgen 3000 ton brandbommen neergeworpen. Voordat het geallieerde offensief op Tarakan begon, sproeiden vliegtuigen ontsmettingsmid delen nlt ter bestrijding van typhus, dysenterie en andere ziekten. In Syrië is de Fransche generaal Rouchet vervangen. De laatste Franschen worden ge- evacueerd. Het normale leven keert geleidelijk terug. Egypte heeft zich solidair verklaard met Syrië en den Libanon, en Engeland bedankt voor het krachtig ingrijpen. De Gaulle wil niet alleen Syrië, maar het gelieele Midden-Oosten aan een internationale bespreking onderwerpen. De groote Arabische conferentie is te Cairo begonnen. DRIEHONDERD-DUIZEND DuUtsche krij gevangenen zullen dezen zomer in 't Engelsch- bezette gebied bij den oogst of elders te werk gesteld worden. Alle losgelaten krijgsgevange nen zullen worden geidentificeerd naar hun duimafdruk. Zij zullen gekleed moeten gaan in speciaal geverfde militaire uniformen ven op hun rechter borstzak een groen stukje stof In een rede voor den radio heeft Z. H. de Paus onder de tallooze terreurdaden van moeten dragen. Officieren worden niet vrij- ],et Nazi-regiem er eenige opgesomd, van S dTbINNENVISSCHERIJ in Neder,ar.a is met ingang van 2 Juni weer opengesteld. De trekking hadden op de Ke-k. au de 3(500 vooruitzichten zijn nog niét erg hoopvol, daar Poolscfee priesters, die in concentratie kampen zijn opgesloten, vonden er 2000 den dood. Het aantal Duitsche geestelijken, dat in gevangenissen en concentratiekatn- HET LEEGPOMPEN van de geïnundeerde pen werd opgesloten bedroeg 830, waarvan 1 800 Katholieke priesters. Hiervan zijn er 350 gestorven. De H. Vader heeft een groot aantal Duitsch-sprekende katholieken in audiëntie ontvangen, o.a. prins Ruprecht van Beieren, veel vaartuigen zijn weggevoerd en de rivie ren nog door mijnen gevaarlijk- zijn. Zoowei voor beroeps, als sportvisscherij blijven ver gunningen noodig. gebieden in Nederland verloopt volgens plan. Binnen enkele weken zal het grootste gedeelte van het werk klaar zijn. De Wieringermeér- polder en Walcheren denkt men, tegenslagen voorbehouden, nog vóór het einde van dit jaar droog te krijgen. P. T. T. Thans zijn toegelaten voor het geheele land: briefkaarten, brieven tot 200 gr., dr. Schuschnigg, den vroegeren foondskan- kwitanties en postwissels. Postverkeer met van rinstptiriik dip <?5nd<; 1S37 se- Engeland is VTijwel geheel hersteld. seiicr van "ostennjK, aies,nas ïsi J se SACRAMENTS-OCTAAF In het octaaf van Sacramentsdag zingt de Kerk dagelijks de heerlijke Sequentia, om lof te brengen aan den Zaligmaker, Leidsman en Her der, die ons in de Eucharistie de hoogste liefde in een onophoudelijk wonder bewijst. Of één of duizend Hem nuttigen, de een ontvangt zoo veel als de ander, goeden nuttigen Hem en kwaden, doch met ongelijke uitkomst; voor de kwaden is Hij de dood, voor de goeden het leven. Het Brood der Engelen is de spijs ge worden voor ons, zwervelingen. Goe de Herder, waarachtig Brood, Jezus, heb medeleden met ons, leid ons en bescherm ons. VOOR DE TABAKSTEELT, oogst 1945. zul- len dezelfde voorwaarden betreffende fermen teering e.d. blijven gelden, als vorig jaar EEN ENGELSCH VOETBALTEAM zal einde Juni wedstrijden spelen tegen Nederlandsche vertegenwoordigers, te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. EISENHOWER, Montgommery, Schukof en De Lattre komen in Berlijn bijeen voor een gedachtenwisseling, alvorens de Raad van toe zicht in functie zal treden. TEN BEHOEVE VAN INDIE zal de Nederl. Regeering in Amerika een credlet van 4 a 5 millioen dollar opnemen. Met de -rubber- en tinproduotie verwacht men geen ernstige her- stelmoeilij kheden. SenAeCdd/j^tMeuAe^ütg, De initiatiefnemers voor de Eenheidsvakbe weging hebben ook in Alkmaar een openbare vergadering belegd, waar een zekere heer, die z'n naam niet mee had hij heette n.L Blok zijl de vereeniging van alle vakbonden in de Eenheidsvakbeweging propageerde. Wij zijn overtuigd van de goede bedoelingen, die deze initiatiefnemers hebben, doch willen er hen op wijzen, dat voor het eendrachtig samenwer ken van alle vakbonden nog geen Eenheids vakbeweging noodig is. De grootste vijand van de eendracht is de eisch tot eenheid. Voor onze katholieke arbeiders geldt nog steeds het Pauselijk woord, dat zij geen lid kunnen worden van socialistische of neutrale vakvereenlgingen. Als we ons in het propa- ganda-orgaan van de Eenheidsvakbeweging een uit Parool" overgenomen bericht aan treffen, volgens hetwelk Z.H. de Paus voor 4000 arbeiders in een audiëntie gezegd zou hebben „Een Eenheidsvakverbond zal alleen dan gunstig kunnen werken, wanneer het binnen de grenzen van zijn taak blijft", kun nen we dit gevoegelijk voor kennisgeving aannemen. In de pauselijke encyclieken over de sociale vraagstukken wordt de katholieken door den Paus voorgehouden, de richtlijnen te volgen, die-hen door den bisschop worden aan gegeven. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat onze katholieke arbeiders zich zullen houden aan het voorloopig Bisschoppelijk besluit over het verbod tot toetreding in de Eenheidsvakbe weging. Na de inleiding van den heer Blokzijl vroeg de heer Van Slingerland het woord, om aan te toonen, waarom 'n katholieke arbeider niet tot de Eenheidsvakbeweging kon toetre den er werd echter geen tijd voor beschik baar gesteld. Dat is nu niet zoo heel erg; onze eigen arbeiders weten zulks reeds lang. Voor hen is bovendien het woord van hun bisschop voldoende en na het vernemen van den wekroep van hun voorman, den heer G. van Slingerland, gepubliceerd in ons nummer van Donderdag 31 Mei, weten zij. waar zij zich aan te houden hebben. FR. OTTEN vangen heeft gezeten en dr.. Schmidt den vroegeren burgemeester van Weeneu. N ederland V raagt Huip Steunt de col lecten voor het N.V.H. die in vele plaatsen reeds morgen beginnen Wij zijn nog in oorlog met Japan. Dat moet om verschillende redenen voortdu rend bedacht worden als we meer snel heid verlangen bij herstel en vernieuwing in ons vaderland; ons Koninkrijk is over vier werelddeelen verspreid! Bovendien lijdt Indonesië onder de Japansché bezetting en schreeuwt om verlossing, niet terwille van de rubber-aandeelen en de olie-divi denden, maar om eerherstel te geven aan de Indische gemeenschap èn om het ont zaglijke belang, dat Indonesië voor Neder land beteekent. Henri de Greeve ds doende 5000 kinderen uit Rotterdam, die op den dood af onder voed zijn, te verzorgen. Deze actie in zijn „Lichtbaken" voor Radio „Herrijzend Ne derland" besprekend, noemde hij Rotterdam „de metropool der verborgen ellende". Als deze kinderen zouden sterven, zou dit een nationale ramp zijn. De Radio verspreidt het bericht, dat Rau- ter, de S.S. en Polizei-führer in bezet Ne derland, in Duitschland gevangen genomen is. Hoe zit dat? Benige weken vóór de be vrijding zou in Apeldoorn een aanslag zijn gepleegd op Rauter, tengevolge waarvan deze overleden zou zijn en meer dan hon derd Nederlanders gefusilleerd. Het een of het ander moet dus een mystificatie zijn! BEZOEK VAN CHURCHILL AAN NEDERLAND Dat ons land eerlang een bezoek te ver wachten heeft van den Engclschen Mi nister-President,'. kan afgeleid worden uit de radio-afscheidsrede, welke Minis ter Gerbrandy tot het Engelsche volk heeft gehouden en waarin hij, zich tot Churchill wendend, o.a. zeide: „Als gij straks een bezoek aan Nederland brengt en wjj verwachten zeker, dat gij dat doen zult zullen wij U een daverende ontvangst bereiden". ARBEIDERS UIT DUITSCHLAND. De eerste trein met arbeiders .uit Duitsch land, die via Maastricht en Eindhoven in Holland aankwam, had in Alkmaar zijn eindpunt. Hier stapten 'n veertig arbeiders uit, waarvan de helft Alkmaarders en de rest uit Den Helder, Wieringen, enz. Een repatrieeringscommissie van de L. O. was aanwezig voor de ontvangst. Door honder den belangstellenden bij hun aankomst toe gejuicht, werden de Alkmaarders in Pa viljoen Kinheim ontvangen, waar Burge meester F. van Kinschot hen hartelijk ver welkomde en den wensch uitsprak, dat zij spoedig de ellende van Nazi-Duitschland zouden vergeten en in eigen milieu weer op verhaal zouden komen; wij zullen, aldus spr. al onze medewerking verleenen, opdat u allen hier weer aan het werk kunt gaan. De mannen er waren ook een paar meis jes onder werden vervolgens op een warmen maaltijd onthaald. De niet-Alk- maarders vereenigden zich in restaurant Butter aan den maaltijd en werden van daar met auto's, beschikbaar gesteld door het M. G„ naar hun diverse woonplaatsen vervoerd. Hun D. P.-kaarten werden door de L. O. in ontvangst genomen; aan het kantoor, Kennemerstraatweg 107 kunnen zij deze week hun persoonsbewijs en bonkaarten in ontvangst nemen en verdere instructies ont vangen. De Roode Kruis-hulp, die op het station aanwezig was, behoefde geen hulp te ver leenen, daar allen, dank zij de hulpverlee ning door de Amerikanen, die voor voedsel en kleeding zorgden, in goede conditie ver keerden. Deze ploeg arbeiders kwam uit Maagdenburg; zij hadden de laatste jaren geen verlof gehad en enkelen kwamen voor het eerst weer thuis. Duizenden zitten nog in Maastricht en el ders aan de grens op vervoer naar Holland te wachten, doch in den loop van deze en volgende week worden nog meer treinen verwacht Velen, die Zaterdag teleurgesteld werden, kunnen dus dezer dagen hun man of zoon thuis verwachten BONNENLÏJST TOT 9 JUNI A 470 noodkaart: 800 gram brood 01 M.G. kaart 400 gr. brood Reserve 17 M.G. kaart: 400 gr. brood e alle drie gratis Roode Kruis verstrekking 02 M.G. kaart: 300 gr. biscuit 04 M.G. kaart: 125 gr. suiker 436 noodkaart: 250 gr. suiker 05 M.G. kaant: pLm. 112 gr. vleesch in blik 06 M.G. kaart: pl.m. 112 gr. vleesch in blik 07 M.G. kaart: pl.m. 112 gr. vleesch in blik reserve 19 M.G. kaart pl.m. 224 gr. vleesch in blik en/of visch in blik en/of vleasch en groenten en vegetables 08 M.G. kaart 200 gr. vet A 04 inlegvel 21/- liter melk 09 M.G. kaart 50 gr. kaas 10 M.G. kaart 1 tabl. chocolade of 55 gr. gebr. 11 M.G. kaart 2 kilo aardappelen reserve 20 M.G. kaart 2 kilo aardappelen R 13 tabakskaart 1 pakje sigaretten Bon 03 400 gram regeeringsbrood Nog geldige bonnen tot 9 Juni: B 468 noodkaart: 12 liter melk B 03 inlegvel 10 liter melk C 07 inlegvel 10 liter melk Voor de Centrale Keukens moeten de bon nen 11 voor aardappelen en 05 voor vleesch worden ingeleverd. Zelf verzorgers moeten de hieronder aangegeven bonnen zorgvuldig be waren: graan 01, 02 en res. 17; vleesch 05, 06. 07 en res. 19; melk B 468 noodkaart). A 03. A 04 B 03 en C 07 inlegv.; aardappelen: 11 en rés. 20. Indien op bonnen voor vleesch in blik afle vering plaats vindt van blikken meat en vege tables (vleesch en groenten), dan ontvangt men hiervoor het dubbele van' de voor vleesch aaangewezen hoeveelheid. Bij aflevering van „Irish stew" ontvangt men de voor vleesch aangewezen hoeveelheid, dus niet het dubbele kwantum. DE NIEUWE MELKBON De Directeur-Generaal der Voedselvoorzie ning maajet bekend, dat op bon A 03 (inleg vel), die van 29 Mei tot 2 Juni recht geeft op 2 liter melk. alsnog afgeleverd kan worden, (na 2 Juni) */e L. gepasteuriseerde karnemelk. Het Bedrijfschap voor Zuivel kan bepalen, dat in sommige districten in plaats van Vi L. karne melk afgeleverd zal worden V» L. melk, zoodat in die kringen bon A 03 recht geeft op in *otaal 2Vt L. melk. NOG EEN BROODBON. Voor alle kringen in de districten Delf Hel der en Alkmaar geeft bon 03 recht op het koopen van 400 gram brood, en wel voor de periode van 3 t.m. 9 Juni. Zeifverzorgers van brood moeten de bon 03 op de door den dis- tributiedlenst aan te geven dag aldaar inle-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1