NIEUW GEVAARLIJKE KLIP TE FRISCO OMZEILD ZATERDAG 9 JUNI 1945 BUREAU: Hei SWe t Rusland geeft toe in veto-kwestie f3idl en werkt Strijd op Okinawa in laatste stadium Een „dropping"-demonstratie te Spanbroek De Kabinets-formatie. Het gewestelijk arbeidsbureau te Alkmaar Aattteeéening^n 41e JAARGANG - NUMMER 18655 NOCRDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4330 Met de onderteekening van de gezamen- lijke verklaring der vier mogendheden, die de voogdij over Duitschland op zich heb ben genomen, is het lot van het Derde Rijk bezegeld. Het is de logische consequentie van de „onvoorwaardelijke" capitulatie, die weer veroorzaakt werd door de volkomen en totale nederlaag. Van eigenlijke voorwaarden der overgave is dan ook geen sprake, hoogstens van enkele algemeene grondslagen; onderhan delingen daarover waren niet aan de orde. Thans is het hoogste gezag in Duitschland in - handen van de opperbevelhebbers van Ame rika, Engeland, Rusland en Frankrijk, elk in hun gebied, overeenkomstig instructies van hun regeeringen. In kwesties, die geheel Duitschland betreffen, handelen zij gemeen schappelijk en gezamenlijk vormen zij den controle-raad. Daarmede hebben de Groote Vier de volledige en absolute controle over eiken tak van leven en activiteit in Duitsch land op zich genomen. De verklaring beteekent de totale onderwerping echter niet de an nexatie van Duitschland aan de geallieer den, het ophouden van het bestaan van hot Derde Rijk als souverélnen staat en het be zegelen van het feit, dat eenig centraal Duitsch gezag niet langer bestaat. Het is van groot belang, dat de publieke opinie thans eens eenigen tijd afwacht, wat de gevolgen van een en ander voor het Duitsche volk zullen zijn. Het lijdt geen twijfel, of de vergelding komt in volle zwaarte op dat volk neer, in overeenstemming met de verbijsteren, de verantwoordelijkheid, welkeV dit volk als geheel heeft te dragen. Hoe feroot die schuld is. kan niet zoo-maar voor het wereldtribunaal der publieke opinie worden vastgesteld. Te genover uitersten van wraakzucht en chauvi nistische haat denken wij aan de woorden van den objectleven kampioen voor de internatio nale rechtsorde van het Vaticaan, dat het Duitsche volk, zelf veelzins slachtoffer van terreur en verdrukking, „haar eigen redding mag verdienen". En de martelaar van het Nazi-verzet, de bekende dominee Niemöller, hoopt eens naar Duitschland terug te keeren, „om aan zijn volk het evangelie van dén le venden Christus te brengen". Voor deze idea len werkelijkheid zijn. zal het Duitsche volk echter den zwaren kruisweg, een langen boete gang hebben te gaan, als een voltrekking van de gerechtigheid. In het belang van een wer kelijke internationale rechtsorde, zal stellig door de bezettende mogendheden een zoodanig beleid worden gevoerd, dat eenerzij ds een her opstanding van een Duitschland als onruststo ker in Europa onmogelijk wordt. Anderzijds zal op het program staan een gezonde en af doende her-opvoeding van dat volk van ruim. 50 millioen mensehen. om te voorkomen, dat in Europa's centrum een ordelooze massa van 'hopeloozen en onterfden gevormd wordt, als welkome voedingsbodem voor nieuwe revolutie en toekomstige anarchie! De conferentie van San Francisco, die de wereldorganisatie van den vrede voorbereidt, was op het doode punt gekomen door een meeuingsverschil, dat vérstrekkende gevolgen dreigde te hebben. Het ging over de veto-kwestie. Rusland nam een verdergaand stand punt in dan Amerika en Engeland, maar thans heeft Rusland toegegeven en kan de confe rentie op dit belangrijke punt voortgang hebben. De regeeringen van Amerika en Engeland hadden zich terzake rechtstreeks met de Russische regeering verstaan. Het verschil liep hierover: In de overeenkomst van San Francisco zou worden bepaald, dat de groote mogendheden het recht van veto zouden hebben, indien bij internationale moeilijkheden, die tot een conflict dreigden te. leiden, een uitspraak na arbitrage zou worden gedaan. De toepassing van dit veto-recht (veto, ik verbied) zou dus tot gevolg hebben, dat de uitspraak practisch ongedaan werd gemaakt Rusland nu wilde, dat dit veto-recht niet alleen toepassing moest vinden ten aanzien van de arbitrage-uitspraak, maar ook ten aan zien van de twee daaraan voorafgaande fasen van de procedure, n.l. de vraag of een aan klacht gewettigd is, en de vraag van het onderzoek. Dit zou de mogelijkheid van de geheele procedure van den Veiligheidsraad op losse schroeven zetten. Geruimen tijd heeft dit meeningsversch.il als een schaduw over de conferentie gehangen, thans komt, volgens radio- Londen, uit San Francisco het verheugende bericht, dat Rusland in deze veto-kwestie toege geven heeft, zoodat een gevaarlijke klip voor de belangrijke conferentie omzeild is. De slot zitting kan over tien dagen tegemoet worden gezien. H. HART-OCTAAF Het H. Hartfeest is het groote feest van liefde van den God-mensch, waarheen de Kerk in de Junimaand bijzonder in het octaaf sterk onze gedachten richt. In het doorwonde hart van den Zaligmaker, waar de Kerk als Bruid van Christus gebo ren is, ligt de toegang tot de Ark, tot redding van de menschheid. Wat ligt er niet een brandende actuali teit in dit woord: Komt allen tot Mij, die vermoeid en overladen zijt, en Ik zal u rust geven! ST. BONIFACIUS MISSIEHUIS, HOORN Bijna vier jaren hadden we vastberaden, met veel behelpen en tobben ons werk in ae bal lingschap voortgezet, toen wij op den tweeden Pinksterdag de bevrijdende boodschap ontvin gen: „Morgen kunt U het Missiehuis weer be-' trekken!" We konden het onszelf bijna niet indenken, weer terug te gaan naar het Missie huis, maar een week later woonden we er al en waren de studenten van heinde en ver ook reeds aangekomen. We voelen ons rijk met de mooie kapel, de flinke lokalen, de ruime speel plaats! Hadden we alleen nog maar wat ge bruikte tennisballen dan kon er gespeeld wor den ook. Wie geeft' ons dat laatste zetje? Dan zouden we in de wolken zijn! De strijd op Okinawa, waar reeds 66000 Ja panners sneuvelden, is in zijn laatste stadium gekomen. De Chineezen zijn op verschillende fronten het offensief begonnen. Kioetsjan in Zuid-China is bevrijd. Hier zijn 200.000 Japan ners van de hoofdmacht afgesneden. In Hopel bij Mandsjoerije is een 50 km strook aan de kust bij Tientsin door de Chineezen bezet. Het Japansche kabinet schijnt het parlement buiten werking te willen stellen, om vertraging m beslissingen te voorkomen. EEN AANTAL. NEDERL. DUIKBOOTEN, die o]R den Ailar.tischen oceaan en in de Mrddel- landsche Zee tegen de Duitschers gestreden hebben, is verplaatst naar den Pacific ter vét- sterking van de Nederlandsche marinestrijd krachten in den strijd tegen Japan. DE VOEDSELPOSITIE IN BEIEREN, Wurt- temberg en het Noorden van Baden is ernstig, aldus Reuters correspondent te Munchen. In sommige deelen zal de voorraad over enkele weken uitgeput zijn, in de rest van het gebied over vijf tot zes weken. ROST VAN TONNINGEN, de landverrader en bankroover, is uit het raam van de vierde etage van zijn gevangenis gesprongen en ge dood. HET KABINET BODONI in Italië is afgetre den. Het blijf< de loopende zaken waarnemen. Als formateur schijnt verwacht te worden een socialist of een Christen-democraat. HET VATICAAN hlfeft den Duitschen am bassadeur laten weten, dat het djens taak bij het Vaticaan als geëindigd beschouwt. MEER DAN 2 MILLIOEN dwangarbeiders en krijgsgevangenen zijn thans uit het Engelscli- en Amerikaansch bezette gebied van Duitsch land gerepatrieerd. Aanstaanden Maandagmiddag zal op de Groo te Zomerdijk een demonstratie worden gege ven van de droppings, het afwerpen van wape nen door vliegtuigen, zooals deze tijdens de bezetting aldaar, evenals op verschillende an dere plaatsen in Noordholland, in nachtelijke uren hebben plaats gehad. Van te voren zullen, te twee uur, op het gemeentehuis te Spanbroek de belangstellende autoriteiten worden ont vangen. De prachtige voorraad gekleurde para chutes zal eveneens worden tentoongesteld. In het gebouw van 'de Eerste Kamer heeft Donderdag een vergadering plaats gehad van de voorzitters met de senioren conventen der beide kamers en de heeren Drees en Scher- merhorn, welke laatsten, zooals bekend, met de kabinetsformatie zijn belast. DE KUNSTENAARS, die niet bij de Cultuur kamer aansloten, hebben te Amsterdam. in aanwezgheid van Prins Bernhard. een opvoe ring gegeven van «enige nieuwe Nederlandsche stukken, waarvan o.a. het vierdeelige historie spel „Vrij Volk" groot succes had. Een tournee staat op het program: HET NOORDZEEKANAAL wordt zoodanig verbreed, dat ook de zgn. Liberty-schepen van ruim 9000 ton, de haven van Amsterdam zullen kunnen bereiken. DE BELGISCHE PREMIER keerde Donder dag terug in Brussel van zijn bezoek aan Ko ning Leopold. Het Chrijrtelijk-democratische orgaan „Cité Nouvelle" ziet aanwijzingen, dat de koning besloten heeft terug te komen. Oud-minister De Geer, die kort na zijn ver trek als minister-president naar Londen, af trad en naar Nederland terugkwam, om," vol gens zijn zeggen, als ambteloos burger verder te leven, zal zich binnenkort moeten verant woorden; A.N.P.-Aneta meldt, dat bevorderd wordt, dat tegen hem een instructie zal wor den geopend. Het artikel in „De Vrije Pers" over lande lijke organisatie, waarop wij in ons nummer van Donderdag reeds reageerden, was aanlei ding voor het M.G. een persconferentie te Alk maar te beleggen over het arbeidsvraagstuk. Lt. Kennis begon met erop te wijzen, dat be doeld artikel blijk gaf, dat men de juiste ver houdingen niet kende. Spr. hield een pleidooi voor het Gew. Arbeidsbureau, dat in de- oor logsjaren werd misbruikt. Meer dan de helft van het personeel is thans echter naar huis gestuurd; de overblijvende zijn volkomen be trouwbaar, de meesten hebben zichzelf zeer verdienstelijk gemaakt. De volgende week hoopt het bureau weer op normale wijze te kunnen werken. De taak van dit bureau wordt nog uitgebreid. Als tegemoetkoming aan de de mocratische gevoelens van het Nederl. volk wordt er een commissie van advies gevofmd uit vertegenwoordigers van representatieve vereenigingen van werkgevers en werknemers. Arbeidsbemiddeling is uitsluitend de taak van het arbeidsbureau. Het is onwettig en strafbaar dat anderen zich daarmee inlaten. Er zal worden gezorgd voor scholing, her scholing en omscholing van de vakopleiding, aanpassend aan de nieuwe eischen van het be drijfsleven; er zijn voorschriften voor het bin den van de werkgevers aan de werknemers. Ieder, die zonder werk is, is verplicht zich te doen inschijven. Ook is men verplicht, op aan wijzing van den directeur van het A.B.bur. werk te aanvaarden, doch het spreekt, dat de dir. daartoe slechts in het uiterste geval over gaat. De dir. bevordert heropname van arbei ders in hun vroegeren werkkring, waaruit zij door den bezetter zijn gehaald. Het ontslagver bod blijft gehandhaafd; ontslag is mogelijk als beide partijen het eens zijn of als de werkge ver toestemming heeft van het A.B. Ook werk nemers, aangesloten bij N.S.B. of verwante vereenigingen, worden ontslagen. Bij redelijke positieverbetering mag het A.B. het ontslag niet tegenhouden. Geen personeel mag aange steld worden zonder ontslagbewijs van den vo- rigen werkgever of een ontslagvergunning van het A.B. Voor elk bedrijf is een wachtgeld regeling mogelijk. De werkverschaffing, later werkverruiming, is vervangen door den Rijks dienst Uitvoering Werken (D.U.W.). De loonen bij de D.U.W. zijn gelijk aan die in het parti culiere bedrijf, terwijl zoo mogelijk voor een warmen maaltijd en voor# vervoer wordt ge zorgd. Ook voor de D.U.W. kan de dir. van het A.B. arbeiders aanwijzen. De D.U.W. heeft be halve deoude objecten ook nieuwe objecten i.v.b. met den wederopbouw op zijn program. De gemachtigden voor den arbeid zijn weer vervangen door de Rijksbemiddelaars met be slissende bevoegdheid. Wat het personeel van het A.B. betreft, wordt gestreefd naar tech nisch geschoold personeel, waarbij zeker men-, schen uit de illegaliteit en onderduikerskrin gen de voorkeur zullen genieten. Wij komen op hr-t arbeidsvraagstuk nog nader terug. Deze oorlog was. wisten we, een oorlog om de olie (en de benzine)! Dit is niet alleen in den Pacific nog zoo. Er is een olie-oorlog in zakformaat, die de huisvrouwen voeren. Een zenuwen-oorlog om de mogelijkheden van de brandstof. Er is geen steenkool, het hout raakt finaal op, gas komt er nog niet, enz. Niet om te mopperen, maar om feiten vast te stellen zeggen we dat. Nu lezen wij, dat de geallieer den tot 1 Juni niet alleen 79.000 ton levens middelen naar het Westen van het land heb ben gebracht, maar tot dienzelfden datum ook 47.000 ton brandstoffen, hoofdzakelijk vloei bare. 47.000 ton olie en benzine, dat is nog al wat. Door de geallieerden ter beschikking ge steld. staat er in het bericht. Voor wie, waar voor? vragen de huismoeders. Is die oliestroom al heelemaal binnengeloopen ook? Bestaat er geen kans, dat de naar brandstof snakkende huismoeders daar een paar keer een litertje van krijgen? Wat zou dat een uikomst zijn! Niet sympathiek is de manier waarop ver schillende, vooral vroegere illegale, bladen de figuur van prof. de Quay bespreken. Hij was vroeger een van de mannen van het Unie- driemanschap. Nu heeft de Unie in eenige gestes ten. opzichte van de Duitsche bezetting fouten gemaakt. In hoeverre de Quay zelf aan die fouten debet is, weten wij niet en weten de meeste schrijvers van de critiek ook niet. Maar de Quay is een man van formaat en die hebben we in Nederland niet te veel. dus op zulke menschen moeten we zuinig zijn. Vreemd is het ook, dat men in kringen, die spuwen op de methoden van de oude politieke partijen, nu zelf meedoet aan een ouderwet- sche hetze tegen een verdienstelijk vaderlan der van volstrekt zuivere allures, die onlangs door de Kroon tot minister van het nu de missionaire kabinet geroepen werd. De ma nier, waarop dat gebeurt, is eenvoudig klem. En dat in een grooten tijd! Prof. dr. ir. J. GOUDRIAAN, afgetreden als president-directeur van de Nederl. Spoorwegen, is benoemd tot regeeringsadviseur voor het ge heele energievraagstuk, dus de voorziening,van brandstoffen, gas. electriciteit enz., het zoo ge. wichtige probleem voor bedrijfsleven en gezin! NIEUWE BONNEN Aardappelen Tot en met 16 Juni a.s. geeft bon 12 van de MG-kaart recht op het koopen van 2 kg aard appelen. Deze bon behoeft niet bij de Centrale Keuken te worden ingeleverd. Boter en kaas Bon 13 van de MG-kaart als bestelbon inle veren bij den gewonen leverancier voor 125 gr. boter, ai' te leveren tusschen h) en 13 Juni, door denzelfden winkelier. Bon 14 idem voor 100 gram kaas. Deze bonnen uiterlijk Zaterdag 9 Juni inle veren tegen ontvangbewijs, dat met de in de week van 1016 Juni aan te wijzen koopbon recht geeft op de aangewezen artikelen. Zelfverzorgers mogen de boterbon 13 M.G. ook inleveren. Biscuits Op bon reserve 18 M.G.-kaart is tot en met 9 Juni 300 gram biscuits verkrijgbaar. DE DISTRIBUTIEKRINGEN Nogmaals wordt het publiek erop attent ge maakt. dat tot het district Alkmaar behooren de distributiekringenAlkmaar. Helloo, Ber gen, Oudorp, Langen dijk. Harenkarspel, Heer- hugowaard. Spanbroek, Wognum. Zwaag, Ven huizen, Hoorn, Enkhuizen en Medemblik. Tot het district Den Helder behoorèn: Zijpe, Bar- slngerhorn en Wieringermeer. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. Smit; druk: drukkerij Noordholland,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1