II Een ramp voor Zwaag werd voorkomen UDa we wel eens graag wilden welen ■ACorle jSericliten Liturgische kalender Nieuwe Terreur Onze K. L. M. Door de geheime telefoonlijn van de ondergrondsche iSlad en (Dm frelz Zijn sommigen onder ons de goede normen kwijt geraakt in den loop der gepasseerde moeilijke jaren? Zijn ze het verdeden niet wat gauw vergeten? Jagen ze voor de toekomst geen hersenschimmen na? Moet een andere Schaepman opstaan, om ons te her-emancipee- ren? Dit alles overdachten we nog eens, toen we een artikel lazen van Mgr. Niekel, den Deken van Rotterdam, in de gelukkig herrezen „Maasbode". Het is n.l., op een hoogstzeldzame uitzondering na, de geheele roomsche pers, van groot tot klein, geweest, die, naar het woord van dezen Dekien, „in ons volk de noo- dige geestkracht gewekt heeft, waardoor het bestand was zoowel tegen de dwalingen van het nationaal-socialisme als tegen de ver schillende pogingen om ons verzet tegen den Indringer te breken". Bij alle lof aan de ille gale pers mag ook dit niet worden verwaar loosd! En dan dit woord van Niekel: dat men ook door een eereschuld te betalen aan de „Maasbode" niet mag vergeten „de betee- kenis van een katholieke principieele houding voor het welzijn van ons geheele volk"! Want inderdaad, het gaat om „het opbouwen van wat in het verleden waardevol is gebleken en waarborgen biedt voor de toekomst". Zouden sommigen onder ons begrijpen, dat hier vol zinnen staan afgedrukt, waarvan elk woord zijn beteekenis heeft? Een officieus Witboek over de handelingen van de Nederlandsche Regeering te Londen is in voorbereiding; het zal later worden gevolgd door een officieel Witboek. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, zal voortaan twee keer in de maand audiëntie houden te Amsterdam ten raadhuïze en wel den tweeden en vierden Zaterdag van elke maand 's morgens van 1012 uur. Voor reizen naar Texel kan alleen in zeer dringende gevallen toestemming worden ver leend, bijv. voor herstelwerkzaamheden ten behoeve van de voedselvoorziening. De kinderuitzending naar Engeland zal wor den gestaakt, in verband met de vervoers- moeilijkheden en de voedselsituatie in Enge land. Kinderen uit het Westen van ons land zullen nu vermoedelijk eenigen tijd in Gronin gen worden opgenomen. Voor de oorlogsslachtoffers is door de Re geering ingesteld een Centraal Bureau, geves tigd t>e Den Haag, Oranjestraat 10. Dit bureau is belast met de centrale leiding en de co ördinatie van alle werkzaamheden, aan de ver zorging der oorlogsslachtoffers van overheids wege verbonden. De schade door de Duitschers aan Neder land toegebracht, wordt in totaal geraamd op 16 milliard gulden. De nationale schuld is met 8 milliard gulden vermeerderd. Men poogt Amsterdam als financieel centrum te behouden. In Moskou verluidt, dat Japan de Sovjet- Unie verzocht zou hebben, een vredesaanbod over te brengen aan de Geallieerden. De aan wezigheid te Moskou van den Sovjetambassa deur in Tokio geeft aan deze geruchten eenig voedsel. De verliezen van het landleeer van Amerika bedroegen sedert ..D-day" 514.534 man; voor Engeland en Canada 184.512; voor Frankrijk 61.247 en voor Polen 5593 man. ..Een reusachtige achtmotorige vlïegboot beeft de Hughs Aircraf Cy te Culver City in Cali- foinië geconstrueerd, plaats biedende aan 750 soldaten met volledige uitrusting. Het toestel is bestemd voor internationaal vrachtvervoer. In Zweden zullen enkele wetten worden uit gevaardigd, die ten doel hebben te voorkomen dat de nazi's in het bezit zouden blijven van hun oorlogsbuit. In bo ven-Oosten rijk zijn nog 300 leden van een SS-garde-divisie in gevecht gewikkeld met Amerikaansche troepen! DE Russische koe ..Posloesjnitsa". een nieuw ras. heeft in een jarar omstreeks 16.000 liter melk gegeven. M.G. ROEPT VERPLEGEND PERSONEEL OP De Militaire Commissaris In de Provincie Noord-Holland heeft bij wege van advertentie een oproep doen uitgaan aan gediplomeerd verplegend personeel en 2e en 3e-jaars leer ling-verpleegsters, om zich beschikbaar te stellen voor de verpleging van hongerpatiën- ten. Door gebrek aan verplegend personeel be staat het gevaar, dat menschenlevens, die nog gered kunnen worden, verloren gaan. Onder verwijzing naar bovengenoemde advertentie, doet de Militaire Commissaris in de Provincie Noord-Holland langs dezen weg nogmaals een ernstig beroep op allen, die zich ten dezen nuttig kunnen maken, om zich ten spoedigste te melden bij den Inspecteur of plv. Inspec teur van de Volksgezondheid in hun gebied. PRINS BERNARD BIJ DEN AARTSBISSCHOP Naar de „Nieuwe Dag" verneemt, heeft Z.K.H. Prins Bernard een bezoek gebracht san Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong. aartsbisschop van Utrecht, met wien hij eenlangdurig on derhoud had. Z.K.H.die ongeveer 1 uur ten paleize ar riveerde. verbleef daar tot omstreeks 4 uur en zat met den aartsbisschop aan de lunch aan. Bij het vertrek van den Prins had zich een groote menigte voor het paleis verzameld, die Z.K.H. hartelijk toejuichte. ZONDAG 10. Zondag onder het octaaf van het H. Hartfeest. derde Zondag na Pinksteren, gedachtenis van de H. Margaretha, koningin van Schotland. Mis Respice, tweede gebed H. Margaretha, derde H. Hart; Credo; prefatie van het H. Hart. MAANDAG 11. H. Barna bas, apostel. Mis Mihi autem. tweede gebed H. Hart; Credo, prefatie van de Apostelen. DINSDAG 32. H. Odulphus, belijder, mis Os justi, tweede gebed H. Joannes a Facundo, 3e H. Hart, vierde H.H. Basilides enz.; Credo; prefatie H. Hart. WOENSDAG 13. H Anto- nius van Padua, belijder, mis Os justi. 2e geb. H. Hart; Credo; prefatie H. Hart. DON- derdag 14. H. Basilius, bisschop, belijder en kerkleeraar; Mis In medio; 2e geb. H. Hart; Credo; prefatie H. Hart. VRIJDAG 15. Oc taafdag van het feest van het H. Hart. Mis Cogitatlones. als op het feest; 23 geb. H. Vitus ien gezellen;* Credo; prefatie H. Hart. ZA TERDAG 16. Mis SaPve, ter eere van Maria, 2é gebed van den H. Geest, 3e voor de Kerk, pre fatie van de H. Maagd. Vijf jaren van terreur hebben we achter ons liggen. Terreur door vreemde hand, die nu van ons is afgeslagen. Maar een nieuwe ter reur benauwt thans de samenleving, en werkt in het duister het herstel tot een normaal functionneeren van die samenleving tegen. Een terreur namelijk van eigen „landgenoo- ten" uit de onderste lagen, wier vingers ver der reiken dan hun moraal. Het politie-appa- raat schijnt eenerzijds nog steeds niet vol doende op gang te kunnen komen tengevolge van de geleden ontwrichting in de afgeloopen jaren; door tekort aan personeel en materiaal. Anderzijds eischt de opsporing en aanhouding van „onvaderlandslievende schobbers" momen teel een onevenredig gedeelte van aandacht en werkkracht op. De onderwereld, en spe ciaal de afdeeling langvingers, maakt nu van de gelegenheid ijverig gebruik. Zóó ijverig, dat het hand over hand toenemend vergrijp tegen den eigendom, van het soort dat voor heen onder de rubriek „kleine misdaad" ge classificeerd placht te worden, tot een volsla gen terreur aan het uitgroeien is. De zwarte handel, die omgekeerd evenredig aan de schaarschte van goederen welig blijft gedijen, is de nog lang niet ontspannen drijfveer tot Wat is er vap de K.L.M.-vloot overgebleven? Wanneer en op welke lijnen gaat de K.L.M. weer vliegen? Wie van de vele gegadigden mogen hun voorgenomen vluchten uitvoeren? Allemaal op.en vragen. En toch in 1940, gedurende de bezetting, en nu meer dan voorheen, lieten velen zich op wachtlijsten plaatsen, om zoodra die mo gelijkheid zich opent, vliegensvlug contacten te herstellen. Vooral voor contact met Londen is groote vraag. Overigens aldus de K.L.M., die ons een en auder vertelde is er practisch géén plaats, waarop vroeger gevlogen werd, waarvoor nu reeds niet eenige gegadigden geboekt zijn. HET ORGANISATIEBUREAU VAN DEN LANDBOUW Van bovenstaand bureau ontvingen wij on derstaande publicatie Voorultloopende op een officieele verkla- aan de ring van onze drie centrale landbouworgani- saties, t.w. den Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond. den Katholieken Boeren- en Tuin- dat sluipend schrikbewind van de zwijntjes- dersbond en KJet Koninklijk iNederlandsch jagers. Van die langvingers-terreur is de fiets het algemeen symboliseerend lijdend voor- Landbouwcomhé, en de drie Landarbeiders bonden, met name den R.K. Landarbeiders- werp. Slot noch ketting kunnen meer een bond „St. Deus Dedit". den Nederlandschen waarborg zijn. Wij zoiiden de mannen' vap den bond van Arbeiders in" den Land- en Tuin- P.O.D. bijna willen adviseeren, bij de heeren bouw en Zuivelbedrijven en den Christelijken fietsenjagers in de leer te gaan. Als zij de Landarbeidersbond, kan thans reeds worden duistere elementen zóó gehaaid weten te scha- medegedeeld, dat gedurende den bezettingstijd duwen en weg te halen uit alle mogelijke enkele vertegenwoordigers van ieder der vo- schuilhoeken, als dag op dag aan onze fietsen rengenoemde organisaties sinds 1941 regelma- overkomt, zullen wij zéér tevreden en gerust kunnen zijn over de zuivering! Door de nood-omstandigheden moet de ge lig contact hebben gehad over den opbouw van ons organisatiewezen na den oorlog. Vooral gedurende den laatsten tijd heeft het bruikswaarde van de meéste goederen en contact zich ook uitgebreid tot het bestudee- daaronder wederom met name het rijwiel, ren en yoorbereiden van maatregelen, welke waarop wij voor vervoer over langeren af stand nog grootendeels aangewezen blijven momenteel veel en veel hooger worden geno- terstond na de bevrijding zullen moeten wor- aen genomen. Tengevolge van de tijdsomstandigheden kon teerd dan hun vooroorlogsche aanschaffings- dit overleg tijdens de laatste maanden slechts waarde. Dit. en niet minder het feit. dat de worden gepleegd door diegenen van eerder- bedrijvigheid der dieven in deze dagen van be- genoemde vertegenwoordigers, die in Den ginnenden heropbouw, een zeer ernstige extra Haag en omgeving woonachtig waren, zoodat belemmering beteekent voor het herstel van over de laatste voorbereidingsplannen geen het gemeensehapsverkeer, doet ons ernstig ruggespraak kon worden gehouden. Desalniet- naar een beduidend zwaardere bestraffing van temin hebben onze vertegenwoordigers ge- vergrijpen tegen den eigendom verlangen. meend goed te doen in Den Haag een centraal punt te stichten, van waaruit eenerzijds het directe contact met de overheid kan worden bereikt, terwijl anderzijds van daaruit het overleg met onze oude organisaties kan wor- Er wordt nog eens op gewezen, dat de wei- den gepleegd. Dit centrale punt bestaat uit een bureau, „AFTAPPEN VAN DRAADJES'» IS VERBODEN! nige electriciteit, die opgewekt wordt, natuur lijk in de eerste plaats toegewezen is aan de dat werkt onder den naam van Organisatie- bedrijven en instellingen, die ze absoluut noo- bureau voor den Landbouw, waarvan de da- gelijksche leiding in handen is van Ir. G. J. dig hebben, zooals de waterleiding, ziekenhui zen, bedrijven, die werken voor de voedsel voorziening enz. Het moet dan ook iedereen duidelijk zijn. dat het „aftappen van een draadje", dat tijdens de bezetting een sport was, die in bepaalde gevallen verdedigd kon u .worden, nu absoluut ontoelaatbaar is. Nu is het diefstal, bedreven aan het Nederlandsche Volk. Begrijp de moeilijkheden, waarvoor' zij gesteld zijn, die het leven in Nederland op gang moeten brengen. Heymeijer, fungeerend secretaris van de K. N. B. T. B., Mr. W. Rip, secretaris van den Chr. B. en T. B. en Ir. Vet, secr. van de Holl. Mij. van Landbouw. Dit Bureau is gevestigd te Den Haag. Anna Paulownastraat 20, tele- 337213. RIJVERGUNNINGEN LOUIS DE VISSER OMGEKOMEN De Militaire Commissaris in de provincie Noord-Holland deelt belanghebbenden mede, dat het verstrekken van rijvergunningen zoo- De oud-voorzitter van de Communistische wel voor vrachtwagens als voor personen- Partij en lid van de Tweede Kamer, Louis de auto's uitsluitend en 'alleen geschiedt door de Visser, is omgekomen aan boord van het schip Rijksverkeersinspectie, welke deze vergunnin- „Cap Arcona". toen dit op 3 Mei j.l. in de gen verstrekt, volgens een daarvoor vastge- Bocht van Liibeck werd gebombardeerd. Op steld prioriteltsschema. Voor personenwagens 20 April j.l. hadden de Duitschers de bevol- geschiedt zulks door de R.V.I., Pavilloenslaah king van het concer.'ratiekamp Neuengamme, ongeveer 8000 man, in goederentreinen naar 9 te Haarlem tèlX 17580, voor vrachtwagens door de R.V.I., Beursgebouw te Amsterdam, Op t Mei ontkwam Zwaag op het nippertje aan een ramp s een spion was door de onder grondsche weggewerkt en de landwacht kwam wraak nemen, honderd Zwaagers wer den gearresteerd, tien zouden er tenslotte gefusilleerd worden, ze stonden reeds voor de Veiling, dé machinegeweren ervóór, draaiden tergend naar de in doodsgevaar verkeerende onschuldige slachtoffers Hoe de geheime telefoondienst van de ondergrondsche uitkomst bracht, wordt ge schetst in een artikel in de „Pen-Gun", het nieuwe weekblad voor de Nederlandsche Stiijdkrachten, dat wij hierbij citeeren. Lubeck overgebracht en daar ingescheept in tel. 38579. Het richten van verzoeken om rij- drie schepen. Britsche vliegtuigen zagen de vergunningen dan wel aanbevelir -?en aa£ het schepen aan voor een deel van een troepen- Militair Gezag is dus volkomen overbodig en convooi. dat door hen was aangevallen. Vantf'deze zullen dan ook niet in behandeling wor de 8000gevangenen werden slechts 2500 gered, den genomen. Vlak voor de capitulatie van Duitschland ontving de Commandant-Noord (F. des Tom be) in den Commandopost te de Weere bij Abbekerk, via de geheime lijn der B.S. be richt, oat een twintig landwachters onder aanvoering van een zekeren van der Spek, alle toegangen naar het plaatsje Zwaag hadden af gezet. De omsingeling was in den vroegen ochtend ten uitvoer gelegd en niemand kon Zwaag in of uit. Dit bericht verwekte groote bezorgdheid op den Commandopost, om dat de B.S. eenige dagen tevoren genoodzaakt was geweest, een gevaarlijk lid Van de Duitsche Sieherhéidsdienst te „elimineeren". De vrees, dat een razzia, en de gevangenneming en te rechtstelling van burgers door de Duitschers werd beoogd, kreeg even later bevestiging, toen een bericht binnenkwam, dat het in de bedoeling lag, 100, bewoners van het dorp op te pakken en weg te sleepen. Wat te doen om een massa-arrestatie en wellicht een bloedbad te verhinderen? Een conferentie volgde in het kleine bureautje van den Commandopost, dat boven een manufac turenzaak in de Weere was ondergebracht. Het besluit werd genomen telefonisch in con tact te komen met de Ortskommandantur van Hoorn, om een bevel tot staking van de razzia te verkrijgen. Eenige dagen tevoren was het n.l. gelukt, de gearresteerde echtgenoote van een toplid der L.O. te bevrijden door den Orts- kommandant van Alkmaar, Major Sehausz, met de noodige bedreigingen te lijf te gaan. Hetzelfde wilde men nu met den Ortskom- mandant van Hoorn prob-eeren. Het was in middels kwart over 10 geworden. De meest ge schikte persoon om op te bellen leek Leutnant Obe te zijn. Nadat de telefoonverbinding tot stand was gekomen, bleek Obe zich echter niet in het gebouw te bevinden en moest hij bij de Wasserschutzpolizei worden opgebeld. Zoodra de verbinding tot stand kwam en Leutnant Obe vroeg wie hem wenschte te spreken, werd geantwoord: ,,U spreekt met den regionalen Commandant der B.S. 1" De Commandant vroeg aan Öbe. of hij ervan op de hoogte was, wat er in Zwaag gebeurde. Obe antwoordde, dat hij heel goed wist, wat er in Zwaag aan de hand was, maar dat. in dien de vermiste S.D.-man vóór 12 uur terug was, er niets zou gebeuren. De Commandant- Noord verklaarde, dat de S.D.-man nooit meer terug zou komen. Hij wees er op, dat de oor log voor de Duitschers verloren was, dat ook de Duitschers orde en rust in het district wil den handhaven en dat het derhalve ook in het Duitsche belang lag. te Zwaag geen gevaarlijke experimenten met menschenlevens te onder nemen. Obe maakte er zich af door te zeggen, dat Zwaag buiten zijn gebied lag. en dat hij Major Sehausz maar moest opbellen. Die bleek echter niet te bereiken te zijn en toen werd Leutnant Obe weer aan de telefoon geroepen. Tijdens het tweede gesprek werd uit een geheel ander vaatje getapt. Men deelde den Leutnant mede, dat hij met zijn leven verant woordelijk werd gesteld voor eventueele nood lottige gevolgen van het optreden der Land wacht te Zwaag. Hoe geheel anders werd toen ineens de toon van den eerst zoo arroganten Duitschen Leutnant. Hij verzekerde zijn com mandant te zullen raadplegen en verzocht of de^. Commandant der B.S. over een half uur de" Ortskommandantur van Hoorn wilde op bellen, om het antwoord te vernemen. Het was inmiddels half 11 geworden. Heel traag kropen de minuten van het halve uur, gedu rende hetwelk moest worden afgewacht, voor bij. Om 5 minuten over 11 werd Hoorn opge beld, echter niet dan nadat eerst door een ge sprek met de telefooncentrale in Hoorn de verzekering was verkregen, dat er niet werd afgeluisterd. De verbinding kwam tot stand en het antwoord bleek reeds geformuleerd te zijn. Het luidde: „Wir lehnen ab und warnen!" (Wij weigeren en waarschuwen). Daarna werd de haak op het toestel gelegd. Wat nu? Langs de ondergrondsche lijn kwam bericht binnen, dat tien gijzelaars uit Zwaag door de Landwacht werden weggebracht. Een plan werd ontworpen voor een raid op de Landwachters om de burgers te ontzetten. Men trof voorbereidingen daartoe. Maar gelukkig komt daar ipeens een geheel ander bericht binnen; De gijzelaars zijn vrij gelaten! Een Duitsche patrouille blijkt de Landwacht en de gevangenen achterna te zijn gereden en bevel te hebben gegeven de gijze laars aan hen uit te leveren. De Landwacht werd naar huis gestuurd en zoodra zij uit het gezicht waren verdwenen, stelden de Duit schers de burgers van Zwaag weer in vrijheid! Hoe was dit zoo opeens gebeurd? Het ant woord werd gegeven door een telefonist van de ondergrondsche lijn. die de telefoonverbin ding, waarlangs Leutnant Obe sprak, aftapte. Uit het rapport van dezen telefonist blijkt, dat Obe. direct nadat hij. de laatste maal met den Commandant-Noord had gesproken, over al heen telefoneerde, om te weten te komen, waar de Landwacht zich met zijn gevangenen bevond. Persoonlijk is hij toen naar Zwaag gegaan, en zorgde ervoor, dat de Landwacht naar huis werd. gestuurd. Een ramp was voor komen ALKMAAR DOODENHERiDENKING Woensdag, op den eersten verjaardag D-day, had op de begraafplaats te Bergen een herden king plaats van de gevallen strijders geduren de dezen oorlog, vooral van de 300 geallieerde militairen, die op dit kerkhof begraven liggen. Een 1000-tal manschappen van het Canadee- sche regiment Artillerie had zich in carré op het kerkhof opgesteld, waarbij een 100-tal manschappen van de B.S. uit de omgeving zicK hadden aangesloten. Vele genoodigden. waar onder de Burgemeester van Alkmaar en het gemeentebestuur van Bergen, waren aanwe zig. Vlaggen van de geallieerde naties en van de gemeente Bergen waren rond het spreek gestoelte aangebracht. Na de opening met zang volgden gezamenlijke gebeden voor de ziele- rust van de gevallenen en voorlezing uit de H. Schrift en predicatie. Nadat de Aalmoezenier van het Canadeesche leger in een toespraak de gevallen makkers had herdacht en een taptoe was geblazen, werden kransen gelegd namens het Canadeesche leger het Nederland sche leger en de B.S., alsmede het gemeente bestuur van Bergen. Luitenant A. van Ulsen sprak namens de B.S. woorden van herdenking voor hen. die den hoogsten prijs voor onze vrijheid betaald hadden. Tijdens de Duitsche bezetting, aldus spr., mochten kinderen zelfs geen bloemen leggen op djeze graven, daarom wilden wij direct na onze bevrijding deze doo- den eeren. Spr. gaf uiting aan de dankbaarheid van het Nederlandsche volk. dat de geallieer de vliegers zoo dikwijls had gadegeslagen en vooral verwelkomden, toen zij de B.S. wapens brachten. WH zullen hen, aldus spr. steeds dankbaar gedenken. Wegens ziekte van den Burgemeester van Bergen sprak nog de ge meentesecretaris, de heer G. Taapken. namens het gemeentebestuur en bracht ook namens de inwoners van Bergen dank aan de gevallen strijders. Nadat een escadrille van de Cana deesche luchtmacht bloemen op het kei khof had gestrooid, werd het Engelsche en Neder landsche volkslied gezongen, waarna de plech tigheid gesloten werd met den zegen. EENHEID IN DE w VWOT.IEKE JEUGD. BEWEGING Dinsdagavond vergaderden alle leiders en leid sters van het geheele Kath. jeugdwerk in Alk maar. Kap. de Wit opende met een bezielend woord, waarin hij o.m. den nadruk legde op de noodzakelijkheid, om tot eenheid onder ons katholieken te komen, met het oog op de pro paganda, die van verschillende zijden gemaakt wordt voor een eenheid onder het Ned. volk, zooals wij dit niet willen. Wel samenwerking, niets liever dan dat, maar alleen in federatief verband. Het doel van de vergadering is dan ook te komen tot een initiatief, dat de onder linge saamhoorigheid der ka.th. leiders en leid sters zal versterken en bevestigen, om zoo. in eenheid geschaard achjter onze Bisschoppen* die onze leiders zullen zijn, ons steentje bij te dragen tot den heropobuw van ons vaderland. Hierna was het woord aan den Weleerw. Pa-, ter G. Meijer O.P., die uiteenzette ontstaan en doel van den voorloopigen Alkmaarschen Jeugdraad. Deze raad staat voor een samen werking in federatief verband van alle richtin gen in het jeugdwerk, zoowel landelijk als pro. vinciaal en plaatselijk. Hij herinnerde aan zijn ervaringen, opgedaan in het concentratiekamp te Amersfoort, waar de wil tot eenheid reeds tot uiting was gekomen. Hij had groote waar-, deering voor het werk van den Jeugdraad en beschouwde het bovendien als een geschikte gelegenheid, onze meening ta.v. verschillende problemen kenbaar te maken. Een eerste ver- eischte is ook hier weer d i eex heid in de kath. jeugdbeweging. Iets wat vanzelfsprekend :s, aldus besloot aalmoezenier Meijer zijn uiteen zetting, want in hét „katholiek" zijn ligt de eenheid reeds opgesloten, als kenteeken van de Katholieke Kérk. Kap. de Wit stelde, na gewezen te hebben op het buitengewoon vele en goede werk. door de K.A. in oorlogstijd verricht, voor, deze richting te blijven volgen en noemde als eenige practi- sche mogelijkheden tot versterking der onder linge band het gezamenlijk volgen van recol- lectiedagen en retraites. Na een levendig debat, dat leidde tot enkele belangrijke practische besluiten, werd de ver gadering met den christelijken' groet gesloten. KOOPT GEEN AARDBEIEN OP DEN TUIN Wie herinnert zich niet den aardbeientijd van 1944? Half Alkmaar trok dagelijks naar Heiloo om 'n slof aardbeien te bemachtigen. De tuinders verkochten graag; ze konden vra gen wat ze wilden; op geld werd niet gekeken en de prijzen waren enorm. Gevolg was, dat in de fruitwinkels haast geen aardbei ver scheen en de minder goed gesitueerden geen frissche aardbei te proeven kregen. Dezer dagen als het weer warm wordt komen de aardbeien weer los; er wordt een groote oogst verwacht. Dat het verboden is, aan den tuin w groenten en fruit te verkoopen, mag algemeen bekend verondersteld worden; tuinders, die zich hier niet aan houden, zullen met rigoureuze maatregelen gestraft worden. Wij dringen er echter by het publiek op aan, geen pogingen te doen in Heiloo op de tuinen aardbeien te koopen. Wacht rustig den ver koop in de winkels af. Dan komen de sappige vruchten op normale wijze via ®de veiling onder het publiek; u behoeft dan slechts naar uw winkelier te wandelen en jaagt de prijzen niet op; u maakt het daardoor u zelf gemakkelijker en het algemeen belang is er mede gediend. Daar zit 'n luchtje aanToen in 1942 de Joden weggevoerd werden, gaf een Israëli tisch inwoner van Alkmaar, de heer E. aan een zekeren G., winkelier in Heiloo, een be langrijke hoeveelheid levensmiddelen en lijf goederen in bewaring. E. dook onder, niet ver van Alkmaar en zond eind '42 iemand met een volmacht naar G.. om een deel van de door dezen in bewaring genomen goederen mede te geven. G. ontkende toen iets van E. in bewaring te hebben ontvangen en dreigde diens boodschapper zelfs aangifte te doen bij de pplitie dat hij zich met ondergedoken Jo den inliet. Vermoedelijk speculeerde G. op 'n Duitsche overwinning of op een blijvende ver dwijning van E. Deze kwam echter na de be vrijding weer boven water en eischte nu per soonlijk bij G. zijn eigendom op. G. begon nu uit een ander vaatje te tappen, omdat hij moest bekennen, dat hij 100 pakjes thee, 30 kg. rijst, 30 kg. suiker. 20 L. slaolie, alsook di verse andere levensmiddelen en lijfgoederen had verkocht. Hij beloofde echter gaarne alles te zullen restitueeren. Er is echter proces ver baal tegen hem opgemaakt, niet alleen wegers verduistering, doch ook wegens gebruikmaking van de bezettende macht als dreigement. Oorlogsvrijwilligers Evenals te Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, zal ook in Alkmaar binnenkort een bureau wor den geopend voor aanmelding als vrijwilliger in leger of marine. Zij, die dus ^voornemens zijn, zich als vrijwilliger aan te melden, zul len nog even geduld moeten oefenen. Wellicht wordt nog deze week dit bureau geopend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2