NIEUW Naar zelfbestuur voor Britsch-Indië! EEN MANIFEST VAN DE R.K. STAATSPARTII ZATERDAG 16 JUNI 1945 BUREAU- Langestraat 42* Alkmaar Telefoon 4350 n 2),e gAaatót e.e.tid'iacM Fietspad en trottoir Bedrijfsorganisatie in de DE BERECHTING VAN LANDVERRADERS weer ïrt eere Mijnindustrie Geheime wapens Brunei gevallen 41e JAARGANG - NUMMER 18658 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens oeiliq (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal t) „Dat de grootst mogelijke eendracht der verschillende godsdienstige en politieke richtingen thans geboden is om de schrijnende nood te lenigen, de verwoestingen te herstel len, alle corruptie te bannen, het arbeidspro ces weer op gang te brengen en vooral het Overheidsgezag op nieuw vertrouwen te grondvesten'gelijk de Nederlandsche Volks beweging blijkens "zijn beginselverklarihg „in het bijzonder varf oordeel is, dat is een uit spraak met den geest waarvan wij volkomen instemmen. Gelijk wij, naar gebleken is, met den geheel en opzet van de N.VrB.. voor zoo ver wij die uit de> voorloopige publicaties kunnen kennen, onze instemming heeft, nade- maal men zich eenmaal op het standpunt heeft gesteld, dat een dergelijke vernieuwings beweging thans weer noodig is. Wij willen er nog enkele gedachten aan wijden, om- niet te worden misverstaan-^ Wanneer wij lezen, wat de N.V.B. wü, en dok begrijpen, wat zij, in tegenstelling tot aanvankelijke indrukken, niet wil. dan is men geneigd te vragen, of daar een nieuwe beweging voor noodig was. Ontplooiing van de menschelijke persoonlijk heid. vernieuwing en beveiliging van het ge zinsleven, verheffing van den arbeid in een geordend sociaal-economisch bestel, verster king van de nationale gemeenschap, vernieu wing van de. staatsgedachte, actieve buiten- landsche politiek, bereidheid in het brengen van offers, trouw aan Oranje, om maar enkele punten uit het program te noemen, zijn be kende dingen, die niet alleen in groote groe pen van ons volk leefden, maar door de groote partijen ook krachtig werdeg. gestimuleerd. Nu mag dit niet vergeten worden bij de beoor deeling van de nieuwe verhoudingen, dat het groote opbouwende werk. ook van de politieke partijen, reeds in September 1939 werd onder broken en later gewelddadig stopgezet, zoodat practisch reeds zes jaar aan de vervulling van staatkundige idealen niets kon worden gedaan. Maar van den anderen kant erkennen wij gaarne, dat het daardoor ontstane v a c u u'm moest worden gevuld. De naar vernieuwing strevende voortvarendheid, welke in de illega- liteit is gegroeid, kon ook niet wachten tot de aarzelende politieke' partijen zich duidelijker in het openbaar hadden uitgesproken, al mag ook niet worden vergeten, dat dit zijn goede redenen had. Wij betreuren o.a. zeer het steeds maar uitblijven van leiding in het ka tholieke kamp, maar ook al weer erkennen wij de moeilijkheid, om totverantwoorde, voor het; geheele land geldende lpiding te ko men gezien de practische onmogelijkheid tot voldoende contact over het geheele land.. Dit moge ook de ongeduldigen onder ons tot be zinning en nog eenige oogenblikken geduld manen. Dat ook de Hoogwaardige Bisschop pen. wien men toch waarlijk wel geen gebrek aan moed om te spreken en durf om te ge tuigen, „.te pas en te onpas", zal durven ver wijten, nog niet zijn gekomen met de Bood schap met richtlijnen, waarnaar he Neder landsche Katholieke Volk smachtend uitziet, is ook in verband met de geschetste moeilijk heden, heel goed te begrijpen. Bovendien weet men toch. dat het standpunt van het Episco paat, hetzij dit inhoudt spreken of afwachtend zwijgen, door goede redenen ingegeven is. Maar omdat wij bijv. ons niet geroepen ge voelen, leeke-bisschop te spelen, achten wij ons niet gerechtigd in bepaalde dingen ,prin- cipieele uitspraken te forceer^n, waar het be voegde gezag den tijd daarvoor nog niet ge komen acht. Een heilige önrust om de dingen van den nieuwen tijd aan te grijpen, moge van ons allen gevraagd worden, daarnaast moeten de zaken worden bezien met die nuchterheid, die ons voor fouten en dwalingen bewaart.- Voortvarendheid is goed. voorbarigheid is fout. Wat nu verder den N.V.B. betreft, willen wij haar vooral zien als een poging, om het Nederlandsche volk in bejveging te brengen voor en te bewegen tot samenwerking en een dracht, om te komen tot herstel en vernieu wing. Waar ons ook elders nog eens dudelijk gebleken is. dat de N.V.B. de politieke partijen erkent, willen wij haar zien als het politieke geweten van het Nederlandsche volk, als het openbare geweten vs\n de politieke partijen. In hoeverre haar meening, „dat het politieke partij leven in ons volk zich langs andere scheidslijnen dan vóór 1940 zal moeten bewe- geningang vindt in katholieken en christe- lijken kring, zal de ontwikkeling in de naaste toekomst leeren. Men kent het standpunt, dat wij ook in dit opzicht duidelijk hebben uitge sproken: de meening. dat de antithese niet meer bestaat op politiek en sociaal terrein, is een dwaling. De vraag is niet, of die antithese Uit mededeelingen van den Engelschen blijkt, dat de Britsche regeering thans heeft den weg naar zelfbestuur voor Britsch-Indië. stellen moge het feit der op handen zijnde rijkheid der Engelsche voornemens is er niet waarin behalve de Onderkoning en de Brit uitsluitend Britsch-Indische politici zitting zul daarin evenredig vertegenwoordigd zijn. Er Indië en de diplomaten, die Britsch-Indië in Indiërs zijn. Hoewel ook de huidige oppositie leider in het Lagerhuis, met voldoening van Indische ideaal van zelfbestuur hiermede na stap is gezet en het opofferende werk van leider Gandhi draagt merkbaar vruchten! „een vruchtbaar beginsel is voor de oplossing van maatschappelijke vraagstukken". Dat ge- looven wij niet. Maar de antithese is een evi dent feit, dat consequenties meebrengt. Haar ontkenning, dat willen wij maar zeggen, zou ons in de samenwerking op dwaalwegen kun nen brengen. Maar wij willen, ondanks de antithese, samenwerking en eendrachtig wer ken, „onverveerd" snel en krachtig. In de vrije discussie, die de N.V.B. voor de geeste lijke vernieuwing ook op politiek gebied noo dig acht en die na de bevrijding trouwens van zelf spreekt! pleit ieder naar zijn eigen aard voor zijn eigen overtuiging. Zoo wij voor de onmisbaarheid van het eigen zelfstandige staatkundige verband van de Katholieke Ne derlanders, waaraan, naar wij van bevoegde zijde hebben vernomen, hard wordt gewerkt. Het kan ons niet hard genoeg gaan. Eerst als de leiding daar ook duidelijk gesproken heeft, staan de stukken zuiverder op het nationale schaakbord. Wij zijn er van overtuigd, dat dan zal blijken, hoe het eigen staatkundige werk van de Katholieken een onmisbare bijdrage vormt voor de nationale eenheid, waardoor in belangrijke mate tegemoet gekomen wordt aan het groote en mooie doel, dat de Volksbe weging zich stelt. Want, uit een gezonde ken nis van de leer der katholieke beginselen op staatkundig gebied moet vanzelf dat gezonde begrip van gemeenschapsleven voortvloeien, dat Katholieke Nederlanders van nature njet vreemd is! P.S. Nadatr dit artikel geschreven was. ont vingen wij het elders gepubliceerde manifest van de R.K. Staatspartij, eindelijk! Onderkoning voor Britsch-Indië, lord Wavell, besloten, een belangrijke stap te zetten op Aan het tijdstip der publicatie van deze voor- verkiezingen niet vreemd wezen, de belang- minder om. Er komt een uitvoerende raad, sche opperbevelhebber, generaal Auchincleck, len hebben. Hindoes en Mahomedanen zullen komt een Hoage Commissaris voor Britsch- de wereld vertegenwoordigen zullen, zullen blijkens een uitlating van Attlee, den Labour- deze voorstellen kennis heeft genomen, is het tuurlijk nog niet bereikt. Maar een belangrijke den merkwaardigen Indüschen nationalisten- Bijzondere Raad van Cassatie en Bijzondere gerechtshoven inge steld. Ingesteld zijn een Bijzondere Raad van Cas satie en Bijzondere gerechtshoven te Den K'aag en Amsterdam, ter berechting van land verraders President van den Bijz. Raad van Cassatie is mr. H. Haga. raadsheer van het gerechtshof te Den Haag. Procureur-fiscaal: mr. A. M. baron Tuyl van Serooskerken, pre sident van de rechtbank te Alkmaar. Presdent van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag: mr. A. L. M. van Berckel raadsheer van het Gerechtshof te Den Haag. Procureur- fiscaal: mr. J. Zaayer, ambtenaar O.M. aan de kantongerechten van het arrondissement Den Nu de Duijschers zijn vertrokken, heeft het overtreden van bepalingen veel van zijh aantrekkelijkheid verloren. Maar men leert niet plotseling af, waar men zich ge durende eenige jaren aan gewend heeft. Zoo fietste men bij voorkeur niet op de rijwielpaden. Bij het sterk toegenomen verkeer is dit niet alleen hinderlijk (het zoo belangrijke levensmiddelenvervoer on dervindt er o.m. -vertraging door), maar ook in stijgende mate gevaarlijk Tevens is het noodzakelijk, dat de kinde ren. die eenige jaren zoo zorgeloos op den rijweg speelden, zich weer naar de trot toirs terugtrekken. Ieder moet zichzelf opleggen: fietsers op het fietspad, voetgangers, groot en klein, op het trottoir. President van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam: prof. dr. J. A. van Hamel, oud- hoogleeraar. Procureur-fiscaal: mr, N. J. G. Sikkel, substituut-officier van de rechtbank te Haarlem. De beëediging van de functionarissen zal Maandag a.s. geschieden door den minister van Justitie a.i., prof Gerbrandy. ER KOMT KOFFIE! De Sectie Pers van den Staf van het Com missariaat Noodvoorziening te 's-Gravenhage- deelt ons mede: Uit Amerika zijn in ons land aangekomen duizenden kilo's koffie, gemalen en geblikt Deze koffie komt volgende week in distributie met 40 gram per persoon, behalve v kindeken, DE VERLIEZEN VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MARINE De Kon. Ned. Marine heeft tot 5 Mei 1945 verloren: 2 kruisers, 9 torpedojagers, 12 on derzeebooten, 3 kanonneerbooten en 70 ande re schepen. VOEDSEL UIT.... ZAAGSEL Dr. Bergius. een Oostenrijksche 'geleerde, die nu samenwerkt met de derde Amerikaan- sclve Infanteriedivisie, heeft een methode ont dekt om uit houtafval en zaagsel voedsel te bereiden met een hoog proteïne- en vitamine gehalte. Fabrieken in Mannheim en Regens burg vervaardigden reeds 800 ton van dit hout- voedsei per maand, voldoende om 1.700.000 menschen te voeden. Het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Staatspartij maakt het volgende bekend: „Nu de overweldiger van ons land en van zijn Instellingen Is overweldigd; de nazl-verorde- ning, waarbij de R. K. Staatspartij ontbonden is verklaard, krachtens Koninklijk Besluit geacht wordt nimmer van kracht te zijn geweest; en verschillende politieke groepeeringen van vó6r 15 Mei 1940 wederom voor het voetlicht zijn getreden; rekent het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Staatspartij het tot zijn verantwoordelijkheid, na voorloopig contact met de Zuidelijke, eerder bevrijde provinciën des lands te hebben opgenomen, zijn stand punt betveftendc HET POLITIEKE OPTREDEN DER KATnOLIEKE NEDERLANDERS IN DE NAASTE TOEKOMST ter algemeene bekendheid te brengen De Regeering heeft een belangrijke beslis sing genomen. Er zal een bedrijfsorganisatie voor de mijnen in het leven worden geroepen, op den grondslag van art. 152 e. V. van de Grondwet, waarbij de instelling van lichamen met verordenende bevoegdheid mogelijk is ge maakt: Over de definitieve redactie van het statuut van deze bedrijfsorganisatie wordt nog onderhandeld met de werkgevers en de werk nemers. Zoo blijkt toch telkens, dat bereids een goede grondslag voor ingrijpende sociaal- economische verbeteringen aanwezig is. DE VOORMALIGE COMMANDANT van het concentratiekamp Buphenwald is met 18 van zijn stafofficieren gearresteerd in een krijgs gevangenenkamp bij Munchen. 1. In den loop van haar bestaan heeft de R. K Staatspartij zich in het algeméén be lang ten doel gesteld, de katholieke Nederlan ders te vereenigen, a. tot de vorming hunner politieke opvattingen op den grondslag hun ner katholieke beiginselen, en b. tot verkrij ging van de krachtigst mogelijke afvaardiging in de vertegenwoordigende lichamen. 2. Wat laatstbedoelde verkiezingstaak be treft, dient te worden afgewacht, op welke wijze en in welken vorm de invloed van de katholieke Nederlanders in de vertegenwoor digende lichamen onder een herboren staats bestel tot gelding gebracht zal moeten worden en aan welke personen het katholieke volks deel zijn vertrouwen in dit opzicht zal wen- schen te geven. 3. Voor de taak van staatkundige vorming blijft in ons land met zijn gemengde geeste lijke bevolking in het algemeen belang een eigen politiek verband der katholieke Neder landers onmisbaar in den huidtgen tijd van geestelijke spanning meer dan ooit. Gezien de ingrijpende^ ontwikkelingen wel ke zich in de laatste jaren hebben aigetee- kend en welke zich thans in ons herboren ge meenschapsleven aan het voltrekken zijn, be hoort d?t ver"k van vorming en voorlichting op zoo breed mogelijken grondslag te worden aangevat, hetgeen practisch beteekent. dat de onderscheiden politieke opvattingen, welke in het katholieke volksdeel leven, direct daarbij betrokken moeten worden. (Zie vervolg op pag, S) Een speciale Britsche organisatie heeft alle Duitsche militaire geheimen opgespoord. Zoo b.v. de aanwen ding van infra-roode stralen voor het ontdekken van schepen; vliegertde bommen met messen die door vliegtuigen heen moesten snijden; vliegende bommen die vanuit vliegtuigen werden gericht; raket- en lange afstand-torpedo's, etc. Op Borneo hebben de Geallieerden de stad Brunei veroverd. De J apanners pogen bij hun terugtocht de oliebronnen in brand te steken. Op Okinawa plegen vele Japanners zelfmoord, vele troepen geven zich over. De Geailleerden blijven verwoed opdringen. De Chineezen hebben een nieuw offensief ontketend tegeji de havenstad Wentsjau. Een eigen opname van de Dropping demonstratie aan den Zomerdijk onder Wognum en Spanbroek: „Cor Klaassen" legt aan onzen hoofdredacteur de wer king van de S'phoon uit, het zend- en ontvangstation, dat contact met de aan komende vliegtuigen tot stand bracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1