II /Oai we wel eens graag wilden weien JW&efte kw-eAtie. ^Corie f3e fielt I en £>lad ett Otrilreh Acwteë&emrig&ri Een manifest van de R.K. Staatspartij ClfitAelaxacAde khxülapAqaAt DE B.S. ONTBONDEN Spelen de communisten d.ubbel spel in de in_ ternationle politiek? Spelen zij aan den eenen kant mooi weer met de moffen, om aan den anderen kant hetzelfde mooi weer te spelen met de fanatïeken. die de Duitschers tot holbe woners willen degradeeren? Wanneer wij de Nederlandsche communisten hooren, o.a. in hun blad „De Waarheid", what is in a name? dan gebeurt de onderdrukking van het oude Germanje nog lang niet goed genoeg. Dan wordt er tegen de Duitschers nog te veel aap wat heb je een mooie jongen gespeeld, enz. Maar de Russische communisten, met wie onze vrienden ondanks het opheffen van de zoo- veelste internationale stellig met Jiart en ziel politiek en geeselijk verbonden en verknocht zijn, zitten tegenover de Duitschers op en ge ven pootjes. De Berlijners eten er goed van en de rantsoenen voor sommige groepen van personen zijn zelfs voor ons, die tegeenwoordig zoo verwend worden, om te watertanden. En wetend, dat de mensch niet leeft van brood alleen, hebben de Russen in hun zóne ook al weer partijvorming toegestaan. Er zijn weer vrije vakvereenigingen, onder controle van de Russische militaire aut or feiten enz. Maar hoe is het nu eigenlijk? Wordt er aan den eenen kant. door dezelfde wereldbeschouwing, met de lijmpot gewerkt, en aan den anderen kant met slijk gegooid? Montgomery wil van ver broedering met de moffen niets weten en wil het nationaal-socialisme volledig uitroeien. Dat is toch nog al duidelijk. Maar hoopt het com munisme niettemin aan beide kanten op wind eieren? Met als resultaat een storm van om wenteling? (Vervolg van pag. 1) x Om deze reden meent het Dagelijksche Be stuur van de R. K. Staatspartij, in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid voor de politiek-staatkiindige ontwikkeling van ons nationale leven, dat de mandaten van alle plaatselijke, gewestelijke en nationale partij functionarissen ter beschikking moeten worden gesteld, teneinde de katholieke Nederlanders in de gelegenheid te stellen, hun politieke wenschen in en door de vorming van een ver nieuwd partij-apparaat tot uitdrukking te brengen. 4. Daar echter dit vernieuwingsproces voor al in de huidige omstandigheden een gemimen tijd vordert en het werk van vorming en voorlichting dat bovendien het genoemde pro ces moet stuwen en bevruchten, geen oogen- blik mag worden uitgesteld, heeft het Dage lij ksch Bestuur van de R. K. Staatspartij ge- meend te moeen overgaan tot de instelling van een CENTRUM VOOR STAATKUNDIGE VORMING. De instelling van dit Centrum biedt de ge legenheid de vertrouwensbasis, onmisbaar voor het staatkundig leven der katholieken, te ver- breeden en een wenschelijk gebleken discus sie over de thans actueele vraagstukken om trent beleid en organisatie mogelijk .te maken. Omtrent de samenstelling van dit Centrum en zijn werkwijze zullen zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen volgen. 5. In de jaren van de bezetting werd het voorbereidend werk op het gebied der staat kundige vorming en voorlichting niet stil ge legd. Door een^kring van deskundige en er varen kahcleken ^Werden het Dagelijksch Be stuur een aantal belangwekkende ..Richtlijnen voor den wederopbouw'' voorgelegd, welke als bijdrage tot de aanstaande- gedachten wisseling omtrent de belangrijkste na-oorlogsche staat kundige en maatschappelijke problemen, bin nenkort zullen worden openbaar gemaakt. 6. De geestelijke en mafcerieele wederop bouw van ons vaderland is de groote taak welke wij in de eerstvolgende tientallen van jaren te" verrichten hebben. Deze wederop bouw Van ons vaderland is de zaak van alle Nederlanders; slechts in eendrachtige samen werking vn allen kan deze wederopbouw in een snel tempo worden voltrokken. Het katholieke volksdeel heeft hierin zijn bijdrage te leveren in het licht van zijn eigen beginselen, welker onschatbare waarde voor het gemeenschapsleven andermaal gebleken is in den strijd tegen den bezetter en den, aan rander van onze nationale eer en ons natio naal cultuurbezit. Wij wekken daarom alle katholieke Neder landers op tot actieve deelneming aan den ge- meenschappelijken, nationalen arbeid. is een van de groote struikelblokken tus- schen de groote mogendheden, die thans in het stadium van een oplossing komen. Gis teren is te Moskou een conferentie begonnen, waarin de verschillende partijen aan één tafel komen te zitten. Dit is het gevolg van overleg tusschen de Groote Drie en vooral van de be moeiingen van den persoonlijken vertegen woordiger van President Truman, Hopkins, die vele besprekingen met Stalin heeft gevoerd. Er is, zoo men "Weet. een voorloopige Poolsche regeering te Warschau, het zgn. comité van Lublin, dat door Rusland wél, maar door Amerika en Engeland niet is erkend. Ook is er altijd nog de oude Poolsche regeering te Londen. Endan is er nog het Poolsche volk zelf, het gemartelde en deels door Duitschland uitgemoorde' Poolsche volk. dat in zijn bewo gen historie al zoo vaak een 'lijdensweg is ge- gaan..,. Wie nemen nu aan de belangrijke conferentie 'te Moskou deel? Ten eerste verte genwoordigers van de drie groote mogendhe den ten tweede- leden van de voorloopige Poolsche regeering, ten derde democratische Polen uit Polen zelf. ten vierde vertegenwoor digers van de .oude Poolsche regeering te Lon den. Moge het doel, 'een Poolsche nationale regeering te vormen," die de voorwaarden kan scheppen voor de ontwikkeling van een nieu we Poolsche natie, bereikt worden. Dit zal van enorm belang zijn voor de komende interna tionale rechtsorde. Het belang van Polen was eens de aanleiding tot den wereldbrand, Polen was een speelbal van internationale politieke verwikkel ngen envan eigen innerlijke ver- deeldhed. Maar ook een groot volk met een groote geschiedenis. Moge de oude leus van dit oer-katholieke land verwezenlijking vin den: En nog is Polen niet verloren' MGR. DE JONG OP AUDIËNTIE BIJ H. M. DE KONINGIN ROOSENDAAL, 14 Juni. Onlangs heeft H.M. de Koningin den Aartsbisschop, Mgr. Dr. de Jong, in audiëntie ontvangen. Ket bezoek vond plaats op het tijdelijk verblijf van H. M. te Breda. De Koningin wilde zich door den aarts bisschop persoonlijk laten inlichten omtrent het verzet van de Nederlandsche Katholieken tijdens 'de Duitsche bezetting. Z. H. Exc. bood de Vorstin eeii copie aan van het geschrift, dat binnenkort van zijn hand zal verschijnen en waarin de houding der katholieken tijdens de bezetting uitvoerig wordt uiteengezet. Aan de lunch was de aartsbisschop de gast van de Koningin. De Koningin heeft ook Mgr. Hop mans en Mgr. Lemmens ohtvangen. WAT DUITSCHLAND STAL MOET TEyftUG! Besprekingen in den Ministerraad. 's-GRAVENHAGE. 15 Juni. Gisteren heeft de Ministerraad weder vergaderd. Deze kabi netszitting werd ook bijgewoond door den mi nister van buitenl. zaken, Mr. van Kleffens, die verslag uitbracht over de conferentie van San Francisco. Over deze conferentie zal te zijner tijd een publicatie verschijnen. De Mi nisterraad heeft voorts een zeer omvangrijke agenda afgehandeld, waarbij een voorname plaats innam de vraag, hoe op de snelste wijze onze door Duitschlnd gestolen goederen kun nen worden teruggevoerd. Hiervoor werkt reeds een voorloopige organisatie, terwijl een definitieve wordt ingesteld. Alles wordt op alles gezet, om in den huidigen gang van za ken verbetering te brengen, omdat deze zaak op het oogenblik niet naar den wensch van de regeering verloopt. In dit verband kan ge zegd worden, dat ook het kolentransport te wenschen overlaat. Er wordt dan ook hard ge werkt om allereerst onze transportmiddelen terug te krijgen, welke naar schier alle landen van Europa vervoerd waren om door de Duit schers te worden gebruikt. Dit geldt ook voor onze schepen, waarvan er vele o.a. in Noorwe gen zijn aangetroffen, evenals vele koopvaar dijschepen op den Donau. WAAR AMERIKA AAN ONTSNAPT IS! In een ondergrondsche fabriek van V2 wa pens bij Nordhausen waren de Duitschers op het tijdstip der capitulatie bijna gereed met hun plannen voor de massaproductie van V2 raketbommen, waarmede Amerikaansche Ste den konden 'worden beschoten. Binnen zes maanden na „V.E.-Day" zouden zij deze bom men in voldoende hoeveelheid hebben kunnen vervaardigen om het geallieerde overwicht in de lucht te neutraliseeren. VON RIBBENTROP is in een kosthuis te Hamburg gearresteerd door de gea'lieercïe veiligheidspolitie. Hij gaf zelf het buisje met vergift over, dat hij bij zich droeg. Ook zijn gearresteerd de oud-burgemeester Lippert van Berlijn en een der beulen van 1 kamp Dachau. DE AMERIKANEN zullen in de komende zes weken de door de Russen te bezetten gebie den van Duitschland ontruimen. DE ONTMOETING van de Groote Drie zal volgers nadere berichten plaats hebben in de omgeving van Berlijn, na de Britsche werkie- zingen DAT GAAT BETER! In Engeland heeft men plannen om „geheime oorlogswapens" in dienst te stellen van de sport. Zoo b.v. het verdrijven van mist. welke een groote vijand van de veldsporten is. KONING HAAKON van Noorwegen is na vijf jaar ballingschap onder onbeschrijfelijke geestdrift in zijn land teruggekeerd. GENERAAL EISENHOWER, te Londen en te Parijs enthousiast gehuldigd is naar Amerika vertrokken. HITLER ZOU IN SPANJE ZIJN. is van Rus sische zijde beweerd. Van Spaansche zijde heeft men dit denkbeeld prompt tegengespro ken: hij is er niet. zeggen de Spanjaarden, dood noch levend! LEVENSMIDDELEN EN KOLEN zijn te Rot terdam aangekomen in een zevental schepen! DE HEER F. D. L. NIVARD. voorzitter van de lilt Fed. van Spoor- en Tramwegpersoneel, lid der Eerste Kamer en oud-wethouder van Rotterdam, geboortig uit Hoorn is te Rotter dam overleden. WIERINGERMEER MET KERSTMIS DROOG Peil IJselmeer verlaagd „Onze twee groote inundatiegebieden, Wal cheren en de Wieringermeerpolder. eïschen de bijzondere zor'g van de regeering, heeft de mi nister van Waterstaat in een persconferentie verklaard. In totaal werd op Walcheren 15.500 H.A. geïnundeerd. Hoeveel van de 67.000 bewo ners nog op de weinige droge plekken van het eiland verblijven, is nog niet te zeggen. Verre weg de meesten zijn geëvacueerd. Slechts zeer weinig huizen zijn er onbeschadigd afgekomen. Aan de dijken werken al 800 man. het moeten er 1500 worden. Vóór. den winter moet Walche.. ren dicht zijn! Een probleem op zich zelf vormen de land mijnen. Wij schatten hun aantal in Walcheren alleen op ^00.000. Het opruimingswerk is ge vaarlijk. In Limburg werden van de 22 vrij willigers 2 gedood en 2 zeer zwaar gewond. Ik kan echter mededeelen, dat een flinke brigade Duitschers hier zal achterblijven om. mijnen te ruimen. Laten de heeren hun eigen wandaden maar herstellenf In den Wier in germ eernol der staan 20.000 H.A, blank, zijn 500 boerderijen en 400 huizen ver loren. Hier is de situatie veel gunstiger dan op Walcheren. Om de twee gaten van 30 en 24 meter diep wordt een dijk van 700 meter ge legd. Daar zijn we half Augustus mee gereed. En dan pompen we met de Lely en de Leh- mans het milliard kubieke meter water eruit. Met dertig hulpgemalen verdubbelen we de' capaciteit, zoodat wij den polder in drie a vier maanden weer droog hebben. Om de zaak te bespoedigen, verlagen wij het peil. van het IJselmeer tot 50 N.A.P. Lastig voor de scheepvaart, maar niets aan te doen. Met Kerst zal de polder ontwaterd zijn; de ontzilting zal niet veel moeite vergen en volgend jaar zullen de boeren er weer/oogsten! EEN WARE VALLEI DES DOODS is het tusschen Venlo en Nijmegen, aldus zei 'minister ir. Tromp, de minister van Water staat, toen hij dezer dagen wederom mededee lingen deed aan de pers over het economisch herstel van ons land. De sporen van de aangerichte verwoestingen zullen nog wel 10 jaar zichtbaar blijven. Niet minder dan 6000 boerderijen zijn verwoest. Kleine dorpjes in Noord-Brabant zijn geheel„ verdwenen, van andere zijn 65 pet. der huizen verwoest. Voor den wederopbouw zullen van boven, af richtlijnen moeten "worden gegeven, maar het particulier initiatief zal worden in geschakeld; er zal geen bureaucratie moeten zijn. .die belemmerend werkt. Ir. Ringers, die uit het buitenland is weergekeerd, zal volgen de week zijn werkzaamheden hervatten. Als men bedenkt, dat jaarlijks vóór den oorlog 40.000 huizen werden gebouwd, dan is er in den oorlog al een achterstand ontstaap van 200.000 huizen, terwijl er ïh den oorlog ook nog 200 000 Luit. J. Schils, gemeente-ambtenaar te Roosendaal, wiens terugkomst uit krijgsge vangenschap door een vooruitgaanden col lega van te voren aan zijn familie werd ge meld. vond bij zijn aankomst in z'n woon plaats zich opgewacht door.... de bruids stoet van zijn zuster. Hij kon zoo bij zijn echtgenoote in het rijtuig stappen! ALKMAAR AANMELDINGSBUREAU OORLOGS VRIJWILLIGERS Maandag opent dit bureau in het gebouw „De Unie", Choorstraat, Alkmaar, zijn poor ten; het is' bureau nr. 46 van de 100 in den lande. Reeds lieten 350 vrijwilligers zich hier voorloopig inschrijven; zij komen met de an deren, die zich als oorlogsvrijwilliger zullen melden, eerst na de volgende week aan de beurt voor officieele aanmelding. De taak van het bureau- is tweeledig; het werven van vrijwilligers en het opbouwen van de Kon. Land- en Zeemacht. De volgende week zal het bureau zich hoofdzakelijk bezig houden met de registratie van het kader van leger en marine. Zij, die als krijgsgevangen f uit Duitschland 'terugkeerden en zich in Weert reeds lieten registreeren, behoeven zich niet te melden. Verder wordt al het kader opge roepen (-men zie de advertenties in dit blad). Bij de registratie worden de prestaties van de betrokkenen nagegaan en worden zij ook po litiek getest. De gegevens gaan naar de C. I. K. L., d.i. het Centraal Indeelingskantoor van de Landmacht te Eindhoven. Jonge officieren tot 3ö jaar zullen wellicht spoedig in dienst komen. Men hoopt de eerste week met deze registratie gereed te komen, om de week daarna te kunnen beginnen aan de registratie der vrijwilligers; deze kunnen zich echter de komende week voorloopig laten inschrijven. i NOGMAALS: DE AARDBEIEN Naar aanleiding van ons artikeltje in ons nummer van Zaterdag j.l. over den verkoop van aardbeien óp de tuinen, ontvingen we een schrijven van den heer Jb. Bakker Jbzn. te Heiloo. die betoogt, dat het juist de tuinders zijn, 'die de minder-gesitueerden geholpen hebben, door de aardbeien van den tuin te verkoopen. Achter de schermen werden ze met enorme winsten verkocht; f 2.50 per slof kan z.i. geen hoogen prijs genoemd worden en was zeker niet te vergelijken met de zwarte han- delprijzen van andere artikelen, zooals schoe nen, klompen, enz. Voorts vraagt inz., of er aan de minder-ge- situeerden gedacht is. toen in Mei de aard beien verkocht werden voor f 70 en f 100 per slof en hooger. Niet de tuinder, aldus inz., draagt de schuld van de hooge prijzen, maar de handel, en dit is nu ook weer het geval. De tuinder ontvangt fl.per kg., waarvan alle kosten nog af moeten en de handel f0.60 per kg. winst. Ts dit rechtvaardig, besluit inzender. Wij herinneren ons niet. dat wij in de eerste plaats de tuinders aansprakelijk gesteld heb ben voor de zwarte prijzen, al werd in vele gevallen meer dan f 2.5Ó per slof betaald. Het waren vooral de opkoopers, die de aardbeien in ie stad duur gingen verkoopen voor zwarte prijzen. Zij zouden daartoe geen gelegenheid gehad hebben, als zij niet op de tuinen hadden kunnen koopen. Tegen de hooge prijzen in Mei hebben wij ook geprotesteerd in een vroe_ gev artikel. Wij hebben er vooral op willen wijzen, dat de stedelingen, als de producten niet over de veiling gaan aan deze producten nut toekomen: in Amsterdam wil men eek wel eens aardbeien eten. Daarom betre iren wii het dat de run naar de tuinen al weer begonnen is. Als wij streven naar een geor dende samenleving, moeten wij daar niet aan medewerken, ZUIVERING EN OPSPORING Op de door Kapt. Noordhoff. hoofd P.O.D. Zaandam, belegde persconferentie, kwam o.m. ter snrake het feit, dat van de zijde van het pubiek zoo weinig klachten binnenkomen over gearresteerden en nog te arresteeren personen. Het blijkt, dat het publiek meent, dót wan neer een N.S.B.'er of bijv. een weermacht aannemer (van dit laatste soort zijn er al een kleine 20 uit Alkmaar gearresteerd), vast zit, de zaak voor mekaar is. De P.O.D. stelt het echter op prijs, wanneer er uit het publiek be zwarend eventueel ontlastend^feitenmate riaal wordt aangedragen, teneinde een volle dig overzicht te krijgen over de gedragingen van den arrestant. De P.O.D. houdt bureau op kamer 75 van Huize Voorhout, waar men mondeling of schriftelijk, maar dan ondertee kend. gegevens ten voor- of nadeele van ge arresteerde of nog te arresteeren personen kan indienen. Ook over vriilating heerscht er een ver keerde opinie. Het is voor^ekomep, dat per sonen, die voor de bevriiding hun mond vol hadden over ..bijltjesdag", nu verzoeken in dienen tot vrijlating. In Zaandam ziin circa 600 personen gearresteerd en voor 200 hunner is reeds een verzoek tot vrijlating ingediend. Ret spreekt, dat van die 200 maar enkelen daarvoor in aanmerking komen, doch die vele aanvragen maken het voor de serieuse geval len moeilijker Alleen het MG. heeft recht tot vrijlating, waartoe alleen wordt overgegaan na advies van de commissie tot vrijlating, die in con tact staat met den P.O.D., omdat het gaat om personen. die door den P.Q>D. in bewaring zijn gesteld. De gevallen, waarin de B.S. tot arrestatie overging, Worden beoordeeld door den P.O.D. zelf. Het Wit-Gele Kruis. In de maand Mei werden door de Wijkverpleegsters 172 bezoe ken afgelegd bij 22 patiënten, waarvan 89 bez. bij leden van het A.A.Z.E. en W.G. Kruis en 83 bezoeken bij- leden van het W.G. Kruis. De Wiikkraamverpleesster legde 325 bez. af bij 18 patiënten en verleende 3 maal assistentie bij den 'dokter. Burgerlijke Stand Geboren: Comelis A. z. v. Dirk Bakker en C. Laan: Ineke, d. v. Cor- nelis Pronk en J. Th. ten Kleij: Simon P., z. v. Jan Beniamin en J. M. Weel; Mariike I.. d. v. Ulhe J. Fakkert en M. B. Pool: Maria Th. B„ d. v. Gerhardus J. Slijmer en H. M. J. van de Kar. Overleden: Elisabeth Th. Nootebos| oud 19 dg.: Johannes H. de Jong; oud 22 j. Nog niet geïdentificeerd. Op 8 Maart 1945 zijn door de „Sicherheitspolizei" op „Woeste- hoeve in de gemeente Apeldoorn 117 personen gefusilleerd, in verband met den aanslag op Rauter. Na in een massagraf op „Heidebof" te Apeldoorn te zijn begraven, zijn de lijken in April 1945 wederom opgegraven. gekist en op nieuw ter aarde besteld. Van de lijken van de 117 gefusilleerde slachtoffers zijn er inmiddels 101 geïdentificeerd. De wnd. Commandant der gemeentepolitie te Alkmaar maakt bekend, dat- betreffende de nog niet geïdentificeerde biken inlichtingen (signalementen en andere bijzon derheden) zijn te verkrijgen bij de afdeeling van z!1n bureau. Rollen de koningskronen weer, als in 19^9, over de straat?- Wij kennen de kwestie in Bel- gië. Vooral van socialistische zijde wordt er tegen Koning Leopold geageerd. Niet altijd met mooie middelen, naar het schijnt. Men be weert nu bijv., dat "de Koning in 1941 een ge- lukwenschtegelegram gezonden zou hebben aan Hitier. maar in royalistische kringen wordt dit een vervalsching genoemd. Intusschen is België niet het eenige land, waar zich een koningskwestie voordoet. In België mag dat nog? geen monarchale kwestie zijn, omdat de socialisten op het standpunt staan, dat prins Boudewijn op -den troon moet ko men. maar in andere landen staat de monar chie' als zoodanig toch wel op het spel. Zoo in Italië, waar de vraag, of Italië een monar chie of een republiek zal zijn, aan een volks stemming zal worden onderworpen. Dit pro bleem doorkruist in het beproefde Italië de pogingen, om de kabinetscrisis op te lossen. In Grekenland is ook al een volksstemming aïffP de orde over de kwestie van het koning schap en in Joego-Slavië eveneens. Is er eigen lijk wel iets nieuws onder de zon? De volke ren verlangen na de verschrikkingen van de laatste jaren radicale verandering. Of dat ook altijd vernieuwing, verbetering is. mag wel eens betwijfeld worden. Gelukkig een land als het onze, waar de trouw aan het Vorsten huis, ondanks de oorlogsellende; niet gelede-** heeft! Dóór ligt het plechtanker voor de ge zonde nationale eenheid! Moeten wij gebiedsuitbreiding verwerven ten koste vati Duitschland? Ziedaar een van de problemen, een van de vele, die de aandacht trekken en de meeningen verdeeld houden. Deze kWeste van de annexatie is een gevaar lijke. die Voorzichtige behandeling vereischt. Hoofdzaak schijnt ons inderdaad de opvatting van het (socialistische) „Vrije Volk", dat het hier een zaak betreft, die moeilijk enuiterst ingewikkeld is, die gevolgen heeft, welke nie mand nog ten volle kan overzien. De openbare behandeling ervan hier en daar aangeprezen, is stellig ongewenscht. ..in een tijd van onrust en wankelbaar evenwicht". Zij vraagt „bezon ken oordeel en bezonnenheid" en daartoe Kan men niet kernen in een tijd „van sentiment en emoties vervuld". De publieke opinie is nu in dit punt niet tot een juiste keuze in staat. Ook hier geldt, dat men wel kan roepen om daden, maar daden moeten verantwoord zijn! Er is rondom allerlei dingen en zaken een bende critiek. Zonder eind. Mogen we geloo- ven. alles wat er zoo links en rechts geschre ven «Wordt. dan deugt eigenlijk van niets iets. Zoo erg zal het wel niet zijn. Maar soms zijn er toch vreemde dingen. Zoo betreurt men op het platteland het feit, dat men blijkbaar ver geten heeft, den Duitsehen zomertijd af te schaffen. Inderdaad zou men meenen, dat de Duitsche tijd nü letterlijk en figuurlijk voorbij was. Maar waarom dan dë klok niet veertig minuten terug gezet? De zomertijd blijft voor het platteland een heel ding. al had men zich in het algemeen wel verzoend met het verschil van het ééne uur. Maar die Germaansche veer tig minuten moesten er nu toch af! Vroeger dan velen verwacht en sneller dan velen gehoopt* hadden, gaan de Bin- nenlandsche Strijdkrachten in vervolg op de eerder begonnen reorganisatie liun ontbinding tegemoet. Dit geeft stellig eenige verademing om de gewenschte vereenvoudiging in de hui dige bestuursapparaten, van den anderen kant hebben wij volledig begrip voor de ontgooche ling in de B.S.-kringen, nu het zoo loopt. Ei is, ook wel terecht, critiek geleverd opgesties van de B.S. gestes van andere instanties zijn ook niet critiekloos en gebleken is, dat in de geweldig uitgegroeide B.S.-organisatie ele menten zijn binnengeslopen, die daar niet thuis hoorden. Hier en daar werd blijkbaar te soepel opgetreden tegen elementen, die politiek en anderszins, onbetrouwbaar waren. Boven dien hebben de omstandigheden, doox de wijze waarop de capitulatie tot stand kwam. ertoe bijgedragen dat de B.S. aan andere taken moest beantwoorden, dan bedoeld en ver wacht was. Feitelijk is het Strijdend Gedeelte, behalve dan voor bewakingsdienst, nooit mili tair opgetreden, hoewel men daartoe juist was voorbereid. In meer dan één opzicht hebben de B.S.'ers echter uitstekend werk gedaan na de bevrijding, om nu van het illegale werk, dat daarvóór is verricht, maar niet meer te spreken: daarmede hebben deze krachten Ne derland voor goed aan zich verplicht. Bij het besluit van het Hoogere Gezag heeft men zich uiteraard neer te leggen en in een militaire organisatie doet men dat natuurlijk ook. Dat zal wef begrepen worden, als de eerste beroe ping over de nu" gevallen beslissing^voorbij is. Intusschen zal het wei duidelijk zijn. dat met het naar huis zenden van een groot deel van de B.S. de kous nog niet af is. Een deel van deze strijdkrachten gaat straks over In het nieuwe Nederlandsche ïeger, een deel gaat naar huis met dank voor de bewezen diensten en een ander deel gaat met klein verlof, een en ander al naar gelang den tijd, Waarvoor men zich verbonden heeft. Maar een deel zal moe ten blijven onder leiding Van het Militair Gezag of den a.s. garnizoensconjmandant, den leider van het aanmeldingsbureau voor oör- logsvrijwilligers om verschillende diensten te verrichten, die noodzakelijk verricht moe ten worden, als daar zijn de bewaking der ge vangenkampen, het verrichten van politiermi- litaire diensten, als arrestaties, controle, enz., terwijl het ook de vraag is, of het huidige poli tieapparaat veelal voldoende is toegerust, om zonder medewerking van flinke, betrouwbare, oud B.S.'ers zijn taak naar behooren te kun nen vervullen. Wij rekenen erop, dat het ont binden van de B.S. de uitvoerende gezagsor ganen niet voor leemten plaatst. I Directeur E. Ji M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. Smit; druk; drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2