NIEUW Belgische Koningskwestie leidt tot Regeeringscrisis DINSDAG 19 JUNI 1945 Paus over heiligheid van het huwelijk Groote vloot op weg naar Borneo's oliecentrum? Ingrijpend besluit inzake belastingheffing J C. O. raid 41e JAARGANG - NUMMER 18659 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs t 1.10 per maand: I 3.30 per kwartaal BUREAU: Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4550 „Eiyen po-iitie& u-eJikatid onmU&uaA" „Voor de taak van staatkundige vorming blijft in ons land met zijn gemengde geestelijke bevolking in het algemeen belang een eigen politiek verband der katholieke Ne derlanders onmisbaar in den huidigen tijd van geestelijke spanning meer dan ooit" ziedaar de uitspraak, waartoe de leiding van de Katholieke Staatspartij eindelijk is geko men. Zij bevreemdt ons niet. Wy hadden haar verwacht en mogen zeggen, dat wij de lezers er de laatste weken op hebben voorbereid en geestelijk bereid gemaakt, voor zoover dat noodig was. Eet interessante manifest behelst verder de mededeeling, dat de partijfunctio narissen hun mandaten ter beschikking moeten stellen, het dagelijksch bestuur van de Partij verklaart Zichzelf daarmede eveneens demis sionair. Het doet natuurlijk de loopende zaken af wat de gewestelijke en plaatselijke instan ties eveneens zullen doen. die vandaag of mor gen dus hun menschen bijeen zullen roepen, om het manifest van de leiding te bespreken. Wat de verkiezingstaak van dè Partij zal zijn wordt afgewacht, maar wat de vorming be treft, is bereids een Katholiek Staatkundig Centrum gesticht, dat aan de discussie over beleid en organisatie leiding zal geven. Dit centrum zal. naar wij vermoeden ook geweste lijk en plaatselijk een breede „vertrouwens basis" vormen, onmisbaar voor het staatkun dig leven der Katholieken. Het moge onnoo- dig zijn, na de jongste publicaties in dit blad, nog op te wekken tot eendrachtige samenwer» king voor den geestelijken en materieelen we deropbouw van ons vaderland. In het jongste verleden wat zijn tien jaren! heeft de Katholieke Partij voor dien wederopbouw bruikbare bouwstoffen aangedragen en belang rijke richtlijnen zijn in de bezettingsjaren ge reed gemaakt. Zoowel met de herordening van het sociaal-economisch leven, als met de herziening van ons staatsbestel was de Partij haar tijd Ver vooruit. Dat zes jaar geleden de mogelijkheid van verwezenlijking van deze richtlijnen door de internationale gebeurtenis sen gewelddadig verhinderd werd, is haar schuld niet. De Partij wilde toen reeds, en nu niet minder, een radicale vernieuwing van den opbouw van maatschappij en staat, door herstel van de organische gedachte. In dit opzicht ging de opzet zeer ver en was het Katholieke volksdeel den tijd vèr vooruit. Ook wat de staatkundige hervormingen betreft. Een rap port voor de herziening van ons staatsbestel bevatte plannen, welke ook thans zeer bruik baar zijn voor een grondige verandering. Heeft men wijders ooit krasser standpunt gehoord en gezien tegenover het kapitalisme, dan van onze zijde? Niet alleen negatief, maar ook positief! Niet alleen, zoo was het standpunt van de Katholieke leiding, moesten de uitwas sen van het kapitalistische stelsel worden uit gesneden, maar ook moesten wettelijke maat-^ regelen genomen wordentegen verkeerde machtsvorming van diverse kapitalistische ver schijningsvormen. Stellig zal in de naaste toe komst zeer ver moeten worden gegaan, zooaat de sociale rechtvaardigheid verwezenlijkt kan worden en....,de sociale liefde niet meer wordt miskend. Vergissen wij ons niet, dan zal bijv. nog meer dan in het verleden de riadruk vallen op het sociale' element in de orde ning. Wanneer er personen en groepeeringen zijn, die in dit opzicht vérgaande veranderin gen willen, dan kunnen wij met St. Paulus ge tuigen: Wij ook! En dat niet nu pas. maar dat reeds lang, op grond van overtuiging en stu die. In eigen verband stellen wij niet alleen geestdrift en voortvarendheid, maar ook erva ring en verantwoordelijkheid in dienst van het Vaderland, „in eendrachtige samenwerking van allen", maar in het licht van eigen beginse len, welker onschatbare waarde voor het ge meenschapsleven zooals het Manifest te recht doe* opmerken „andermaal gebleken is in den strijd egen den bezetter en den aan rander van onze nationale eer en ons natio naal cultuurbezit' RIJ WIELEN DISTRIBUTIE Volgens de laatste berichten zal de verdee ling van de rijwielen uit de krijghviit a's volgt plaats vindenAlle fietsen, welke van de Canadeezen zijn overgenomen, gaan naar de „Simplex" fabriek te Amsterdam om in rijdbaren staat te worden gebracht. Daarna wordt beoogd de rijwielen geheel in handen te stellen van Rijksmetallum (Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën, Sectie Metaal verwerkende Industrie), die t.z.t. nadere me- dedeelingen zal doen over de wijze van distri butie. NA EEN SCHISMA van 77 jaren heeft de orthodoxe kerk van Bulgarije zich wederom vereenigd met de Grieksch-Orthodoxe kerk te Constantinopel. 1 Een creigende en gespannen toestand is in België ontstaan ten gevolge van de bekende koningskwestie. Koning Leopold heeft n.l. besloten, naar zijn land terug te keeren, waarop de Socialistische Partij heeft besloten, de algemeene staking af te kondigen, indien dat ge schiedt! Men begrijpt wel, dat er meer achter zit, als dergelijke paardemiddelen in dezen tijd worden toegepast! Het kan eenvoudig niet waar zijn, dat de Socialisten, die toch ook in België wel weten, wat er in de wereld op het oogenblik te koop is, een dergelijk gewelddadig dwangmiddel gaan toepassen, alleen omdat zy meenen, dat de Koning ten onrechte in het land gebleven is in 194Ó en omdat hij eventueel een telegram gezouden zou hebben, toen Hitler in 1941 jarig was. Er zit hier meer groote politiek achter. Vergeet niet. dat Engeland en Frankrijk hoogst gebelgd waren, toen Leopold in 1940 capituleerde. Vergeet ook niet, dat België in de eerste maanden na de bevryding ontzettende binnenlandsche moeilijkheden heeft doorgemaakt, waarin ook de communisten een actieve rol speelden, die nu nog wel niet zal uitgespeeld zijn. Vergeet verder niet, dat de tegenstanders van den Koning diens jeugdigen zoon prins Boudewijn op den troon willen hebben, die natuurlijk met een regentschapsraad zou moeten regeeren, op de samenstelling waarvan de dan aan het bewind zynde regeering natuurlijk allen mogelijken invloed heeft. Voeg daabij de vrees van de tegenstanders, dat de Koning een bewind van te persoonlijk karakter zou willen voeren, en men heeft eénige verklaringen voor het feit. waarom deze zaak tot zulk een dreigende hoogte wordt op gevoerd. Vooral aan Katholieke zijcle vindt men de voorstanders van den Koning, die mee nen. dat aan Leopold niets te verwijten viel, dat hij als Opperbevelhebber van het leger het land niet kon verlaten en dat hij niets ge daan heeft, dat tegen de rechten van de con stitutie en de belangen van het land mdruischt; de kwestie van het telegram acht men een ver- Valsching. Volgens de laatste berichten zou Koning Leopold heden, Dinsdagmorgen, een verklaring afleggen voor de pers. Hij schijnt nog niet van plan te zijn, reeds direct naar Brussel terug te keeren. Zijn raadgevers zullen nogmaals in overleg treden met den minister president van den Acker, die op" zijn beurt al had verklaard, dat hij nog hoop had, aan het bewind te kunnen blijven. Hij zou: echter met zijn regeering aftreden op hetzelfde oogenblik, dat de Koning den. Belgischen bodem betrad. Bij voorbaat zou de Komng dus een nieuw kabinet by de hand moeten hebben! Minister v. d. Acker heeft de bevolking verder tot kalmte aangemaand, „totdat het aftreden van zijn regeering eventueel een feit zou zijn". Daarna is kalmte z.i. blijkbaar niet meer noo dig! Met stomme verbazing vraagt men zich af, of het onvermijdelijk moet zijn. het ook zwaarbeproefde Belgische land op 'dergelijke wijze in avonturen te storten. In smetteloos Fransch heeft Z. H. de Paus Zondagmiddag een radiotoespraak gehouden tot de Fransche katholieken, die ter gelegen heid van het honderd-jarig bestaan van het „Apostolaat des Getaeds" vereenigd waren in de „Sacré Coeur" op Montmartre te Parijs. De Paus behandelde hierbij in het bijzonder de heiligheid van het huwelijk, die in gevaar wordt gebracht door echtscheiding, een losban dig leven, onwelvoegelijke vertooningen en de onchristelijke pers. Hij wees op het belang voor Frankrijk, van gezonde en degelijke groote gezinnen, waarmede de toekomst van het land nauw verbonden is. DE KABINETSFORMATIE Dat in het komende kabinet geen Katholieken zouden worden opgenomen, noemt „Parool" een boosaardige bewering, die van eiken grond ontbloot is. Verwacht werd, dat het kabinet „begin deze week" gereed zou zijn. „Trouw" daarentegen meldt, dat de zaak nog lang niet in kannen en kruiken is. EEN VERLOREN SCHAT? In een diepe rots ten Zuidoosten van Mexico-stad meent men de verloren schat gevonden te hebben van Fernando Cortez, den veroveraar van Mexico. Men vond 15 kisten gevuld met goud en zeldzame edelsteenen. EEN ECONOMISCHE COMMISSIE onder leiding van oud-minister Weiter heeft in Zuid- Amerika een onderzoek ingesteld naar afzet mogelijkheden voor Nederlandsche producten en naar de mogelijkheid van emigratie naar dat land. f3idl en tverbi ONWRIKBAAR VERTROUWEN op God leerde ons de liturgie van den vierden Zondag na Pinksteren. „De Heer is mijn licht èn mijn heil, wien zal ik vreezen? De Heer is de Beschermer van mijn leven, voor wien zal ik benauwd zijn? Mijn vij anden, die mij kwellen, zijn mach teloos geworden" (intr.) En wij blij ven bidden met de Collecta: „Vergun ons, Heer, dat èn de loop der wereld door Uw Voorzienigheid rustig, voor ons geleid worde èn Uw Kerk zich over een ongestoorde godsvrucht moge verblijden." Volgens Amerikaansche berichten is een groote geallieerde vloot op weg naar Balik Papan, het groote oliecentrum aan de oostkust van Borneo. Heden, Dinsdagmorgen, waren deze berichten van officieele zijde niet bevestigd. Vier middelgroote Japansche steden zijn Maandag voor liet aanrbeken van den dag ge bombardeerd met 3000 ton brandbommen Omoeta en Kajosjima op Kioesjoe en Haraa- matsoe en Yokkaitsji op Housjoe. Op Borneo zijn de Australiërs van Broenei uit 6 mijl gevorderd in de richting van Sara wak. Gealieerde vliegtuigen, waaronder Neder landsche, hebben Japansche geschutopstellin- gen n Balik-Pa'pan gebombardeerd. Op drie belangrijke heuveltoppen vechten de Amerikanen tegen de overblijfselen van het Japansche garnizoen in het Zuiden van Oki nawa. In he centrum van de Yoejoehelling zijn de Japanners samengedreven op een gebied van nog slechts 8 vierkante mijl. Eenheden der Britsche Pacificvloot hebben op 14 en 15 Juni j.l. Truk, Japan's sterkste ves ting in het middenvan de Pacific hevig aange vallen. Geen enkel Japansch vliegtuig werd in de lucht waargenomen. Vierduizend Nederlanders in Noorwegen ontdekt! Naar uit Stockholm wordt gemeld, heeft de Nederlandsche regeerings-repatrieeringscommis- sie aldaar verklaard, dat in NooiAvegen 4000 Ned?rJnnders werden ontdekt. Zij worden goed verzorgd en zullen zoo spoedig mogelijk naar huis v:orden gezonden. De enorme schade aan onze cultuurgrond 230.0<KI H.A. cultuurgrond is in totaal in Ne derland door den oorlog en hoofdzakelijk door Duitsch wangedrag beschadigd. Door inundaties namelijk 180.000 H.A., waarvan 80.000 door zout water; het overige door aanleg van vliegvel den en versterkingen. EERSTE HARINGLOGGER NAAR ZEE! De eerste haringvisscher, de logger KW 37, schipper H. Plug. van de Reederij H. Parlevliet uit Katwijk, is Maandag uit IJmuiden ter ha- ringvisscherij vertrokken. Uit Schotland ont vangen berichten melden goede Vangsten op de Noordzee, gemiddeld van 150 cran (1 cranj^ anderhalf ton). c DE M.C. VAN NOORD-HOLLAND BIJ DEN BISSCHOP De Provinciale Militaire Commissaris voor Noord-Holland bracht een bezoek aan Z. Exc. den Bisschop van Haarlem, met wien hij in een langdurig onderhoud allerlei gebeurtenis sen uit den bezettingstijd en problemen van het heden besprak. PATER H. DE GROOT C.S.S.R. Zaterdagmiddag if^na een kortstondige ziek te op 71-jarigen leeftijd in de St. Josephsticn- ting te Bergen overleden de bekende retraiie- propagandist pater* Kenricus de Groot C.s.s.R. Na een verblijf van 21 jaren als vice-provin- ciaal der paters Redemptoristen in de missie op Suriname, begon pater de Groot zijn re- traitewerk te Amersfoort. Sedert ong. 10 jaren kent geheel katholiek Noordholland dezen sympatheken, hartelijken, eenvoudigen onder directeur van het St. Petrus Canisius Retraite huis te Bergen, die onvermoeid steden, dorpen en gehuchten afsjouwde op zijn propaganda- tochten voor het retraite- en bezinningswerk. Direct na de capitulatie van het Duitsche le ger toog pater de Groot vol goeden moed naar Bergen, om het totaal ontredderde Retraite huis voot de ontvangst van retraifcanten in ge reedheid te brengen. Helaas zal hij dezen dag niet beleven. Laat Katholiek Noordholland de zen pionier van het retraitewerk eeren, door zijn werk voort te zetten en zijn verlangen „iederen Katholiek periodiek een retraite te doen meemaken", te volvoeren. Pater de Groot wordt Woensdag a s. op het Zusterkerkhof van de St. Jozefstichting te Bergen begraven. De plechtige Uitvaartdienst is om half 10, de plechtige Metten Dinsdagavond 7 uur. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid deze plechtigheden in de kapel van de St. JV>zef- stichting bij te wonen. Jlante£&mmq£ri Op de Internationale Voedselconferentie te Londen heeft minister drs. Gispen verklaard, dat de voedselkwestie zoo ernstig is, dat, in dien wij er niet in slagen haar op te lossen, er. groot gevaar voor onlusten dreigt. De mi nister riep op tot internationale samenwerking, welke ook op dit punt zeker noodzakelijk is. Nu viel ons in dit verband een ander bericht uit Londen op, waarin staat, dat verleden jaar in Engeland duizenden tonnen voedsel verloren zijn gegaan door gebrek aan geschoolde werk krachten bij het oogsten, en daarom hebben de Britsche Landbouworganisaties gewaar schuwd, dat er weer schrale oogsten zullen ko men in den a.s. winter, wanneer de oogst in Engeland niet volledig wordt binnengehaald. Vandaar vroegen zij landbouwverlof voor boe renzoons en arbeiders. Wij mogen er natuurlijk niet aan twijfelen, dat in ons land bij de re- cruteering en dienstneming met dit punt ernstig rekening zal worden gehouden. Van hoogerhand heert men dit ten aanzien van de toelaatbaarheid van vrijwillige dienstneming al verzekerd: wie niet gemist kan worden, mag. niet gaan. Maar ook tèn aanzien van de op komst van dienstplichtigen heeft de landbouw onafwijsbare belangen, die de belangen van de volksgemeenschap en zelfs van de veiligheid van den Staat zijn; daarom kan er op ver trouwd worden, dat naast de noodzaak om vol doende te moh'iliseeren tegen den bui er'and- schen vijand, in casu Japan, ook de mobilisatie tegen den binnenlandschen vijand, het gevaar van weerkeerend voedselgebrek, afdoende zal zijn. De Minister van Financiën, dr. Huijsmans, heeft een en ander gezegd over den financiee- len toestand van ons land. Het zijn bekende klanken uit een iets verder dan het allerjongste verleden' „Wij kunnen in Nederland geen af zonderlijke monetare politiek voeren", „ons staatscrediet en ons prestige in het buitenland moeten worden gehandhaafd en versterkt", „de handhaving van den gunstigen naam van ons staatscrediet in het buitenlnd kan slechts be stendigd worden door een constructieve, maar tevens voorzichtige financieele politiek", „wij moeten hard werken, met gepaste soberheid", en dergelijke meer. In den grond van de zaak is dat alles juist, maar het is erg algemeen. Zoo op het eerste gezicht kon het gezegd zijn in de slechtste jaren van onze financieele po litiek, die de waarde van den arbeid en de afdoende hulp aan de werkloosheid opofferde aan het staatscreiet. Al is het onaangename woord uit dat verleden („wij moeten aanpas sen") niet gebruikt, het is natuurlijk wel be doeld. Wij zullen ook zeker moeten aanpassen, maar dan redelijk en niet in die vroegere neer drukkende mate, die geen perspectief bood. „Hard werken en soberheid" zijn twee kardi nale deugden in dezen tijd, die ook om andere dan zuiver financieele motieven aller inspan ning verdienen, juist omdat ze zoo in discre- diet zijn geraakt! GULDEN EN POND De Minister van Financiën heeft medege deeld, dat de gulden aan het Pond Sterling is gebonden. Wij kunnen, zei hij in een perscon ferentie, als klein land geen afzonderlijke mo netaire politiek gaan voeren. De koers van het Pond is bepaald op f 10.69. De Staat wenscht niet achter het net te visschen. Er is tot stand gekomen een koninklijk be sluit van slechts twee artikelen, dat den mi nister van financiën machtigt, „ter bevorde ring van de regelmatige heffing, zoowel van bestaande als van mogelijk nieuw in te voeren belastingèn, algemeen verbindende voor schriften uit te vaardigen met betrekking tot het verplicht of vrijwillig stellen van zeker heid, in geld of anderszins voor bestaande of toekomstige belastingschulden. Het behoeft wel geen betoog, dat de staat dringend geld noodig heeft. De belastingen, die daartoe thans noodig zijn, zouden reeds lang zijn ggïnd, als er door de verwarring van het laatste jaar niet een groote achterstand was ontstaan. Het nieuwe K.B. maakt het mo gelijk, die gelden reeds van de belastingbeta lers te vorderen, voordat hun voor elke belas ting afzonderlijke aanslagen worden opgelegd. Onze volksgemeenschap heeft voordeel van deze regeling, o.m. omdat de fiscus de hand op het geld kan- leggen, zoolang dat nog bij de belastingbetalers aanwezig is. Er is veel minder gevaar dan anders, dat aanslagen on inbaar worden, omdat zjj zoo laat zijn opge legd. Niet alleen voor bestaande, maar ook voor toekomstige belastingschulden kan de minister een regeling maken, volgens welke de belastingadministratie iemand kan ver plichten tot het stellen van zekerheid. Hierbij wordit in de eerstee plaats gedacht aan één of meer heffingen, waardoor in het bijzonder ook diegenen worden getroffen, die,, zich geduren de de bezetting hebben verrijkt op onmaat schappelijke wijze. Over den rechtgrond van zulke belastingmaatregelen zullen de meeste Nederlanders het eens zijn. zij zullen-ook be grijpen, dat de bijzonderheden van deze ko mende belastingmaatregelen nu nog niet kun nen worden tegengegaan. Het Ministerie van Financiën is uit alle macht bezig de belastingheffing zoo spoedig mogelijk weer in ordelijke banen te leiden. Daartoe zijn maatregelen noodig, die forscher zijn dan men in normale tijden goed zou ach ten. Het Koninklijk Besluit, waarover hierbo ven werd bericht, is een voorlooper van één van deze maatregelen. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; ventfitw. voor de advertenties raej. C. W. J. Smit; druk: drukkerij NoordhollandL

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1