S&GKAVIT „VRll NEDERLAND" <5tad en KDmtrek MILITAIR GEZAG „Want vrijheid is geen marktwaar" ALKMAAR INDRUKWEKKENDE JEUGDMANIFESTATIE De Alkmaarsche jeugd wil eendrachtig samenwerken aan een nieuwe gemeen schap. Duizenden jongens en meisjes met vlaggen en vaandels en muziek Marcheerden in fleurige kleeren door onze zonbeschenen straten en zongen in den lom mer van den muziektuin onze nationale hymne; Zij zongen met geestdrift: ..Wij geven Holland nooit" en ,,'k Heb u lief mijn Nederland". De Alkmaarsche jeugd, gevrijwaard voor de ellende van een oonogsramp; eendrachtig er- spontaan bereid tot medewerking aan den we deropbouw van vaderland en volksgemeen schap. Voor oudere toeschouwers 'n indrukwek kende, ja. 'n ontroerende manifestitie! In lange rijen en volmaakte orde, begeleid door vier muziekcorpsen trokken zij door de stad naar de ideale plaats van samenkomst den muziektuin in den Hout, waar burgemees ter van Kinschot zijn groote voldoening uit sprak over dit blijk van eensgezindheid, dat voor de toekomst belofte inhield van blijvende samenwerking voor 'n beter vaderland. Met het door den burgemeester aangeheven drie werf Hoera voor onze Koningin stemden de duizenden kinderen geestdriftig in, daarop spontaan reageerend met een driewerf Hoera voor den burgemeester. Op de hem bekende vitale wijze leidde hier na de heer Corn. Jonker den massa-zang; op het Wilhelmus volgden het met geestdrift ge zongen Wij willen Holland houen en Waar de blanke top der duinen. In 'n 5-minuten-speech legde daarna 'n drie tal jongeren getuigenis af namens de groep, die zij vertegenwoordigden. Jan Warmer sprak namens de R. K. Jeugd beweging. die zich bewust was van haar grootsche* taak mede te werken aan den gees telijken en materieelen opbouw van ons ge teisterde Vaderland. Bij de vernieuwing van den Volksgeest aldus spr. is de jeugd ten nauwste betrokken. Spr. wees op de bo vennatuurlijke doelstelling van de R.K. Jeugd beweging, die gericht is op het zieleleven en de karaktervorming. In een vrij Nederland aldus besloot spr., gaan wij nu vooruit naar een nieuwe en betere toekomst. G. de Jong getuigde namens A.J.C. van goe den wil tot samenwerking in den Alkmaar- schen jeugdraad, vooral waar het gaat om de stoffelijke en geestelijke belangen dei* jeugd. De heer P. Homburg achtte vernieuwing van land en volk mogelijk, als wij ons laten leiden door het woord Gods en het Evangelie. Na samenzang van nogmaals een drietal va- derlandsche liederen, die wij vijf jaar lang sle<*hts binnenkamers hfbchtlen zingen, sprak C. Termaat namens de Alkmaarsche Interker kelijke Jeugdraad, tijdons de bezetting opge richt erop wijzende dat het Geloof niet alleen een bezit is doch ook 'n opdracht inhoudt het verder uit te dragen. W. Veldstra sprak een propagandistisch woord voor de sportbeoefening, waarna de padvinder Massink de rij van jonge sprekers besloot met het ideaal van de padvinderij te schetsen die beoogt onze jongens, en meisjes op te voeden tot volwaardige mannen en vrou wen. Namens den Alkmaarschen Jeugdraad sprak tenslotte de heer W. Veldstra over de nood zaak van samenwerking, willen wij niet terug keer en tot de verhoudingen van voor Mei 1940. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze indrukwekkende jeugddemonstratie besloten. POLITIERAPPORT Zekere S. uit de Over- diestraat en K. uit de Kabelstraat zijn opge sloten wegens diefstal van vier radio-toestel len, die zij moesten vervoeren. Twee onbeheerd staande fietsen zijn door bewoners van de perceelen, waar ze voor ston den, in bewaring genomen. Zware balken uit bet wegdek bij den muur op den Hoeverweg/zijn voor de zooveel- ste keer gestolen, hetgeen gevaar opleverde voor het verkeer. DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL Omwo nenden hebben Zondag de school in de Krela- gestraat, welke door de Canadeezen verlaten was, nagenoeg leeggehaald; volgens hun zeg gen, konden zij van de Canadeezen hun gang gaan. Kasten, schrijfbureaux, kachels, stoelen, tafels, enz. werden weggehaald. Bij 35 perso nen werd huiszoeking gedaan en het meeste werd opgespoord.. DE BEWONERS VAN DE COMANgSTRAAT hebben de gemeente een bedrag van f 320. aangeboden voor de beplanting van die straat. Burgemeester en wethouders hebben deze daad van burgerzin ten zeerste gewaardeerd en den bewoners hun bijzonderen dank betuigd voor het geschonken bedrag. Het gemeentebestuur van Alkmaar hoopt, dat het voorbeeld van de bewoners van de Comansstraat navolging moge vinden, opdat binnen afzienbaren tijd onze boomlooze straten weer van een mooie be planting zullen zijn voorzien; DE REMBRANDTSTRAAT vierde voor de 2e maal feest in verband met de terugkomst «van een politieken gevangene, Bertus Martin. De buurtschap had een gave bijeengebracht ter verwelkoming. Bijzondere dank wordt gebracht aan de Karmonie St.Cecilia, die geheel be langeloos ter opluistering was verschenen. SCHAGEN De stationschef verzoekt de in woners, om spoorweggoederen, welke zij om welke reden dan ook in hun bezit aantreffen, zoodra mogelijk weder bij hem te laten terug brengen. R. K. Verkenners De jonge bloeiende afd, Schagen van de R. K'. Verkenners omvat momenteel ong. 60 jongens onder vier leiders, terwijl ong. 50 welpen onder vier leidsters de volgende generatie uitmaken. Op Maandag 25 Juni a.s. wordt alhier een dekenale vergade ring gehouden van leiders en leidsters, met- het doel in Schagen te komen tot een centrale cursus voor leidervorming. 15 Aug. a.s. op het feest van den Hoogeerw. Deken, zal de afd. voer het voetlicht treden met tooneel en zang. HULPACTIE ROODE KRUIS Goedeieninzameling. De periode van 18—23 Juni is in Schagen vastgesteld om de inzame ling van goederen te houden >rbor de vereeni- ging Hulp aan het Iiocc'e Kruis. Daartoe is de plaats in wijken verdeeld, welke systematisch zullen worden bezocht, Le cntvangen goede ren gaan naar hen, die door het oorlogsgeweld have en goed verloren hebben, zoowel ingeze tenen onzer gemeente als wel voor hen, die in het Oosten en Zuiden achter de groote rivie ren wonen en waar het krijgsbedrijf zoo helsch woedde. De behoefte omvat vrijwel alle goe deren op huishoudelijk gebied, onder- en bo- venkleeding en huisraad. Van alle mogelijke tapijtresten maakt men bijv. pantoffels en winterschoenen. Drie avonden van deze week zal het feest zijn. Muziek en vlaggen zullen onze saamhoorigheid vertolken. Laten ze ook getuige zijn van de feestelijke stemming der getroffenen, welke w ij nu door den winter helpen. BERGEN De N.V.H.-collecte in deze ge meente heeft opgebracht de som van f19.726.75. Het mijnengevaar Dezer dagen is de heer A. Groen uit Egmond, bij het zoeken naar meeuweneieren in het duinterrein, nabij de vacantiekolonie op een landmijn geioopen. Eerst na zes uren werd hij zwaar gewond door Canadeesche militairen gevonden en naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. SCHERMERHORN Het plaatselijk comité voor „Nederlands Volks Hersel" bestaat uit de heeren J. Klippel, Joh. Krul, J. Tromp, P. Mantel, H. Pols, P. v. Langen en J. Tb. van Saase. REISPAS SEN De Militaire Commissaris voor het Distriat ALKMAAR deelt mede, dat, om in de provin ciën Noord-Brabant, Limburg en Gelderland te reizen, een REISPAS dient te worden aange vraagd bij het Militair Gezag te Alkmaar. Deze pas is echter niet geldig om zich naar de ver woeste gebieden te begeven. Aan personen, die :1e provinciën Friesland, Groningen Drente en Overijsel willen bezoeken, kan door genoemd Militair Gezag alleen in speciale gevallen een reispas worden afgegeven, n.l. voor: le. Landsbelang; 2e. dringende familie-aangelegenheden (al leen op doktersattest). Ter verkrijging van een reispas voor laatst genoemde provinciën moet een Bewijs van Po litieke Betrouwbaarheid worden overlegd. Dit bewijs dient men aan te vragen bij den Poli tieken Opsporingsdienst te Alkmaar, *s mor gens tussehen 10 en 12 uur. Voor de Provincie Zeeland (uitgezonderd Tholen en St. Philipsland) worden alleen réis- passen verstrekt voor een kort verblijf aldaar, door of namens den Burgemeester van de woon. en verblijfplaats van den aanvrager. Re-evacueerenden mogen niet terugkeeren zonder door of vanwege het Militair Gezag in Zeeland verstrekte schriftelijke vergunning. Voor het reizen naar de Provinciën Fries land. Groningen. Drente (en Overijsel gelieve men zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Afsluitdijk en de booten, varende over het IJselmeer. Het publiek wordt dus aange raden zch over land naar deze provinciën te begeven. De N.V. De Alkmaarsche IJzer en Metaalgieterij, Voormeer 1, Alk maar, vraagt voor haar kantoor en bedrijfsadministratie eenige jon gens en meisjes. Br. met referen ties enz. worden gaarne ingewacht Te koop of te ruilen gevr.: twee 2-pers. ledikanten m. toebehooren. J. Dekker, Prov. weg D 11, Oudorp De N.V. De Alkmaarsche IJzer en Metaalfabriek en Constructie- werkplaats, Alkmaar, zoekt voor haar Accoordafdeeling een jongen man. Zij, die een technische (theo retische of practische) opleiding hebben genoten, genieten de voor keur. De N.V. De Alkmaarsche IJzer en Metaalgieterij te Alkmaar vraagt eenige bekwame lasschers, draaiers, instrumentmakers, hoor ders, schavers en voorslagers in de smederij. Voor jongeren gelegen heid tot opleidingsschool aanwezig Gevr. net R.K. Dagmeisje op boer derij, goed k. naaien. Dora Hoedjes Nijeniburghlaan B jS9, Boekeler- meer, Heiloo. Terstond gevr.; Flinke nette R.K. dienstbode, v. d. of d. en n. Cor Rietveld, Heerenw. C 21, Schoorl. Gevraagd: Nette R.K. Dienstbode. C. Ursem, Winkelier, Heerhugo- waard Noord. GevraagdErvaren smidsknecht, bek. m. hoefbeslag en 'n halfwas- Wed. G. Polle, Tuitjehorn, Harenk. Gevraagd voor spoedige indiensttr. flink meisje met kantoorroutine v. d. geh. boekhouding. SchrifteL sollicitaties aan de Fa. Jan Stuij, Baangracht 6, Alkmaar. Limonade- fabriek en Groothandel in levensm. Mevr. Sutman Meijer te Heerhu gowaard vraagt een Net R-K. Dienstmeisje. Gevr.: R.K. Dagdienstbode, zelfst. k. werken, niet ben. 20 j. Aanm. Mevr. Koopmeiners, Metiesstr. 2. Alkmaar. Gevraagd R.K. Meisje, v. d. of d en n. C. Stam. Noordervaart D 23 Alkmaar. Te koop: Nieuwe 1-pers. kano, m. peddel. D. v. d. Fluit, Gaspad 7, Noord-Scharwoude. Te koop: Zwaar bewortelde Ta bakspianten (Ir. Slits). W. Dek ker Hz., D 1, Waarland. T© koop of te-ruilen: Goed. onderh Wandelwagen op kogellagers Adr.: Rijksweg 98, Limmen. Te koop gevr.: Breimachine, in g. staat. W. Woestenburg, Oudorper- weg 21b, Oudorp N.H. Te koop gevr.: In g. st. z. Kinder wagen, liefst nieuw model. Ook gen. te ruilen v. lap stof of zijde. J. Gootjes, Middenweg A 84. Heerhugowaard. Te koop: Motor toerboot. Blank eiken, 6-8 zitplaatsen. Te bevr, J. lek, Scheepswerf, Koedijk. Te huur: Tuin met woning in pr. st., in den omtr. v. Alkmaar. Te vervoegen bij H. Zonneveld, Hoo- gevoort 2, Castricum Ruilen; 1 p. beste werksch., m. 40, of 1 p. damessch. z.g.a.n., m: 40, voor 1 p. heerenseh., maat 45. Houtmanstraat 2, Alkmaar. In ruil aangeb.: zwart mantelpak, m. 40-42, voor h.-costuum, m. 50. Loudelsweg 17, Bergen N.H. R.I£. Huishoudster gevr. in gezin van 3 k. Kind geen bezw. L. Jacobs Dusseldorperweg 27, Limmen. Net Dagmeisje gevr. Een dag per week vrij. Mevr. Buers, Langestr. 56boven, Alkmaar. Gevr.: een hooitrekker. B. Modder Hargervaart 185, Schoorl, post Groet. B.z.a.: nette R.K. Huishoudster, 54 j., bij heer alleen. Br. nr. 413, Bur. v. d. blad. Daar ik mij als oorlogsvrijwilliger op langen termijn heb opgegeven en als zoodanig ben opgeroepen, zoek ik voor mijn druk beklante Kapperszaak een waarnemer. Vak- menschen, die zich hiervoor capa bel achten, gelieven zich schrifte lijk tot mij te wenden. J: M. Zand bergen, kapper te Castricum, Dorpsstraat 83. Wegens ziekte der tegenw. een los arbeider gevr., goed kunn. melken Aan zelfde adres eenige hooiers. D. Kramer, Glijnis, Stompetoren. Voor het Bureau voor Maatschap pelijk Werk van den Districts- Armenraad voor Alkmaar e.o. wordt gevraagd: een INFORMATOR en een INFORMATRICE Diploma School voor Maatschap pelijk Werk of van gelijkwaardige opleiding gewenscht. Brieven met opg. van leeftijd, staat van dienst enz. worden vóór 30 Juni inge wacht bij den Secretaris van den Districts-Armenraad, Langestraat 87boven, Akmaar. Accountantskantoor VOERMAN vraagt voor zoo spoedig mogelijke indiensttreding enkele bedienden: 1. Assistent-Accountant, diploma M.O. Boekhouden vereischt, 2. AankomedSe bediende, practijk- diploma Boekhouden vereischt, 3. Typiste,, diploma Nederlandsche Handelscorrespondentie vereischt. Sollicitaties (uitsluitend schriftelijk) te richten aan ons adres: Oude gracht 130, Alkmaar. Tel. 2705. Gevraagd voor directe indiensttr. aank. kantoorbediende en prima magazijnbediende. Aan te melden Fa. A. Klaver en Zn., Opmeer. Gevraagd voor directe indiensttr. schippersknecht. Aan te melden: Fa. J. v. d. Molen, Opmeer. Gevraagd voor direct TULPEN PELLERS en -PELSTERS bij J. Valkering en Zonen, Limmen. Wie is genegen een jongen van 10 jaar en 2 maanden tegen vergoe ding van kost 'in huis te nemen? Liefst op boerderij. Brieven Vlot- man, Stationsweg 58, Alkmaar. Gevr.: Meisje, bov. 15 j., v. d. of d. en n., in klein gezin. N. Berger, nabij station Heerhugowaard. Net R.K. Dagmeisje gevraagd, niet beneden 20 jaar. P. WSnder. Rijks weg 36. Limmen Gevr.: werkster v. 1 midd. in de week. Br nr. 406, Bur. v. d. blad Mlw. v. Buchem, Nic. Beetskade 47 II, vraagt zoo sp. mog. net dag meisje v. heele of halve dagen. Gevr.: 2e Meisje v. d. morgenuren. Mevr. Ypma, Langestr. 69, Alkmaar Terstond gevr.: flink R.K. Meisje v. d. of d. e. n. J. Beerse, bakker, v. Oldeb.weg 31, Bakkum (N.H.) Kapster gevr. Kapper KROON, Stationsweg, Heiloo. Bcilenrooierswerk gevraagd. Westerweg 38 - Limmen Gevr.: R.K. Meisje, v: d: of d. e. n. G. Aalbers, Heerenweg 236, Heiloo RJK. Huishoudster gevr., pl.m. 40 a 50 j. Kanaalweg I 136, Heiloo. Bej. heer zoekt gem. zit-slaapka- mer m. pension en verpleging te Bergen of Alkmaar. Br. aan P. Hopman, Kruisweg 37, Bergen. Spoed. Te huur aangeb. mét recht van koop Modern Kmideniersbedr. te H.H. Waard v. serieus gegadigde (liefst R.K.), fl. broodwinning. Te bevr. G. Appelman, Kruideniers- bedrijf te Heerhugowaard. Moeilijkheden met Uw administra tie? Wendt U tot: G. J. Nieuw- veen, Assistent-Accountant, Wes terweg 145, Alkmaar. Gevraagd: beEicaam TVHiZÏeÜ» dirigent voor 't fan -ecorps Mu- zieklust te Obdam N.H Afd. Uit muntendheid. Br. te richten aan G. Engel. A 56, Obdam N.H. Gevraagd een U.K. Huishoud» Ster tussehen 30 50 jaar. Br. No. 210 P. Mettes, Agent N. N. Holl. Dagblad A 135 B Obdam. Voor direct gevraagd een flinke tuin- bouwersknecht of arbeider. Tevens aangeboden plm. 1300 roede (in ge heel of gedeelten) te véld staande vroege aardappelen UVa voet) met tusschengew. r. biet. Wed. R. Bakker, Boschstraat A 82, Obdam Aan komen loopen: groote bruine hond. Smit. Stationsw. 28. Alkmaar Als de doktpr „kalk met D" zegt, ga dan DAGRAVIT gebruiken: de ideale bouwstof voor tanden en been- dergestel. Kalk, phos phor èn Vitamine D.. in juiste verhouding, dus de juiste combi- natiel Voor toekom stige moeders en groeiende kinderen! Bij Apothekers en erkende Drogisten. 0 A de G'aaf Handel industrie DAGRA C V Pestb 605. A dam C ALKMAARSCHE HUISHOUD EN ^INDUSTRIESCHOOL Aangifte van leerlingen voor de onderstaande opleidingen en cur sussen, liefst vóór 1 Juli a.s. iede- ren Dinsdag en Vrijdag v. 2-4 uur en iederen Woensdag v. 7-8 uur in het schoolgebouw, Emmastr. 52. a. Primaire opleiding v. leerlingen, die 6 klassen van de Lagere School gevolgd hebben. b. Opleiding huisnaaister v. meis jes, die in het bezit zijn van het getuigschrift van de Primaire Op leiding; c. Opleiding hulp in de huishouding v. leerlingen, die 2 a 3 klassen van "n mfddelb. school gevolgd hebben; d. Opleiding huishoudkundige voor leerlingen, die in het bezit zijn van het U.L.O.-diploma of die 3 klas sen van H.B.S. of Gymnasium of 1 klassen van de Handelsschool gevolgd hebben; e. Opleiding tot kinderverzorgster. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door de Directrice. Lange witte Comm. jurk m. witte kousen en handsch. in ruil aangeb. v. wandel wagen, event, m. bij bet. Adres: Lyceumstraat 55, Alkmaar. AANGIFTE van roerende goederen van vijande lijke onderdanen. N.S.B.'ers en landverraders De Burgemeester van ^LKMAAR maakt, in opdracht van het Militair Gezag, bekend, dat een ieder, die roerende goederen (hieronder zijn o.m. ook begrepen geld en gelds waardige papieren e.d.) van vijande lijke onderdanen, N.S.B.'ers en land verraders onder zich heeft, ver plicht isv hiervan onmiddellijk schrif telijk aangifte te doen bij het Bu reau voor roerende goederen van vijanden èn landverraders ten Stad- huize. Deze aangifteplicht geldt boven dien voor een ieder, die inlichtingen of aanwijzingen kan ver§chaffen om trent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn ont vreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Artikel 44 van het Besluit Vijandelijk Ver mogen (Staatsblad no. E 133) stelt het nalaten van de aangifte als mis drijf strafbaar met een gevangenis straf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste vijf tig duizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strekking hadden of hebben goederen aan in beslagneming te onttrekken, dieni hij eveneens hiervan het bovengemelde bureau kennis te geven. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Waarom Geen tijd voor halve maatregelen 1 Toen Nederland in begin 1940 reke ning moest houden met het gevaar van een Duitschen aanval, werd door de Regeering de staat van beleg afgekondigd. Dat was noodig om de autoriteiten en dat zijn onder de staat van beleg altijd de militaire autoriteiten in staat te stellen snel en krachtdadig op te treden. Ook nu verkeert Nederland wederom in nood en is er geen tijd voor langzame' of halve maatregelen. Daarom is er ook nu weer „staat van beleg", dat wil zeggen: „bestuur" door het Militair Gezag. Wie er meer ven wil weten leze de volgende advertentie Publicatie Sectie Voorlichting Militair Gezag DINSDAG 19 JUNI A.S. 's avonds half 8 (precies) in het „Gnlden Vlies" te Alkmaar spreekt Ds, Fr. Kuiper over: Toegangsprijs f 0.25 Gelegenheid voor gedachtenwisseling. Plaatsbewijzen verkrijgbaar bij: Mej. Hoekmeijer, Comansstr. 2: „De Vrije Alkmaarder", Westerweg 27; Fa. Jung v. d. Hoek, Langestraat 9,7 en 's avonds vanaf 7 uur aan de zaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2