NIEUW Internationaal front tegenSpanje Voeden wij de Duitschers? DONDERDAG 21 JUNI 1945 BUREAU, Hoe Polen den Noordoostpolder redden! Kans op terugkeer der monarchie? „Landmijnen" - Doodsgevaar Nederlanders in den strijd tegen Japan Volksstemming over de Belgische Konings kwestie? De laatste schoten op Okinawa Er gebeuren meer gekke dingen Zware straffen geeischt in Poolsch proces 41e JAARGANG - NUMMER 18660 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4330 SctyÜtóEeuCtl „Vernieuwing en beveiliging van het gezinsleven" is een der programpunten van de Nederlandsche Volksbeweging. Met groote belangstelling zien wij de nadere uit werking juist van dit punt tegemoet. De nieu we gemeenschap immers zal op het-gezin ge bouwd zijn of ze zal niet zijn. Sterke, groote gezinnen zijn het merg van de natie. Die ge dachte moet weer meer gemeengoed worden onder ons volk. Ook internationaal wordt dat meer en meer ingezien. Frankrijk verloor aan vankelijk den oorlog, omdat de zeden verslapt waren door een gedegenereerd gezinsleven. Het was de Paus, die dezer dagen het Fransche volk opgeroepen heeft, de heiligheid van het huwelijk pijler van het gezinsleven te herstellen en het gezinsleven te beveiligen door maatregelen van afweer, tegen de krach ten. die het christelijk gezin bedreigen. Maar ook positieve maatregelen van geestelijken -en stoffelijken aard moeten worden genomen. Dit Was, blijkens een van zijn laatste verkiezings redevoeringen, ook de meening van Winston Churchill: radicale maatregelen moeten wor den genomen, om tot grootere gezinnen te ko men. Zoo staat de zaak bij ons niet heelemaal, maar wel blijft zorg geboden voor het groote gezin, dat de beste bron is voor een gezond gezinsleven en voor een gezonde maatschappij. Actieve gezinspolitiek is een actueel probleem, waarbij het geestelijke voorop sta. Stelselma tig zal moeten worden aangekweekt het plichtsgevoel tegenover staat en maatschappij bij de zorg voor een voldoend groot nageslacht. Dat plichtsgevoel schiet het best wortel in een krachtig ontwikkeld godsdienstig leven. Er moet op nog grooter schaal weer een einde komen aan de materialistische levens houding, die de primaire levensplichten schuwt. Daarnaast zullen, ook door wettelijke maatre gelen van de Overheid, de materieele voor- waarden moetgn wordén geschapen voor de gezonde ontplooiing van het gezinsleven. Waar schijnlijk zal met de zeer goede maatregelen als de ruime kinderaftrek in de belastingen en de kinderbij slagregeling niet kunnen worden volstaan. Het gaat er nu niet meer om. de sociale draagkracht „naar behoeften te distri- bueeren" alleen. Het doel zal moeten zijn een zoodanige regeling, dat een toenemend aantal kinderen financieele voordeelen inplaats van kosten meebrengt. Wij leven in een tijd, dat „radicaal" een van de modewoorden is. Hier zullen wij zeker radicaal moeten zijn en wij gelooven ook, dat in heel wat kringen een radicale omwenteling in de houding ten op zichte van het groote-gezinnen-probleem het eerst-noodige is. „CANADAPLEIN" Burgemeester en Wethouders van Alkmaai hebben besloten aan het voormalig Zieken huisterrein, begrensd door de Paternoster- straat en de Molenbuurt, den naam te gever van „Canadaplein", als herinnering aan hel verblijf van de Canadeezen alhier. Aan de directie van den Noordoostpolder Is, naar het Leeuwarder Paroo] meldt, een rapport aangeboden, waarin wordt uiteengezet, hoe de Noordoostpolder gered werd. Volgens dit rapport, dat is samengesteld door Ir. J. Laan en H, de Lang van den dienst der Zuiderzeewerken te Lemmer, arriveerden in Januari met een nieuwe Duitsche bezetting vijf Polen, die ,tot militairen dienst waren ge dwongen. Vier van hen traden direct in con tact met de samenstellers van het rapport en met enkele marechaussees, teneinde de voor genomen vernietiging van de dijken te voor komen. Toen de Duitschers in den nacht v&n 16 op 17 April de aangebrachte lading wilden ontsteken, waren drie der Polen op hun post, n.l. Lipowski, Brillowski en Sloma; hun beide kamerrden waren door de Duitschers meege nomen. Gebruik makende van de verwarring, die de eerste schoten der Canadeezen brach ten, nam Lipowski de lont weg. De twee ande re Polen hadden int-usschen de wacht betrok ken achter een machinegeweer en daardoor waren de Duitschers niet meer in staat hun plan te volvoeren. PRESIDENT RECHTBANK ALKMAAR Wegens zijn benoeming tot procureur-fiscaal van den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage, zal Mr. A. M. Baron Tuyl van Serooskerken zijn functie van president van de rechtbank neerleggen, evenals die van Hoofd van den Polïtieken Opsporingsdienst; deze laatste functie zal hij, op verzoek van den M.C. echter nog eenigen tijd blijven waar nemen. tot een geschikt opvolger is benoemd. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. Smit; druk; drukkerij Noordholland. De Internationale Conferentie te San Francisco heeft een merkwaardig besluit genomen: Spanje wordt niet tot de wereldorganisatie der Vereenigde Naties toegelaten. Zoo is het natuurlijk niet gezegd, maar toch beoogd. Het besluit komt hierop neer, dat niet toegelaten worden „landen die regeeringen hebben, welke met militairen steun van de vijanden der ge allieerden aan het. bewind gekomen zijn". Dat is dus Spanje. Enkele vragen rijzen, ondanks het applaus, dat op dit besluit te Frisco volgde. Is deze beslissing juridisch juistToen in het voorjaar van 1939 de burgeroorlog eindigde en het Franco-bewind bevestigd werd, waren Duitschland en Italië nog niet de vijanden der geallieerden! Is het besluit sportief? De burgeroorlog toegegeven dat ze een krachtmeting was tusschen internationale dictatoriale machten is geëindigd, de democratie zou haar verlies moeten nemen! Ten derde: is de beslissing van Frisco democratisch? Democratie erkent toch ook de vrijheid, van anderen, om den. regeeringsvorm te hebben, die uit 'de omstandigheden voortvloeit! Intusschen ontgaat de ontwikkeling van de internationale politieke strooming Spanje niet. Franco heeft een staatsraad benoemd, die de mogelijkheden van de troonopvolging en de positie van den wet tigen troonopvolger Don Juan onderzoekeft zal. Franco heeft uitlatingen gedaan, die er op duiden, dat hij herstel der monarchie als ^een actueele mogelijkheid ziet. Het Provinciaal Militair Commissaraat in Noord-Holland vestigt nogmaals de èandachl op het groote gevaarwaaraan' men zich blootstelt door het betreden van gebieden, waar zich landipijnen bevinden, door het spe len met oorlogsmateriaal en het weghalen van dit materiaal. Verschillende ernstige ongevaHen hebben plaats gevonden; in één gemeente reeds een vijftal met doodelijk ge volg. Het ernstig advies is: Raakt niets aan wat u onbekend is maar maakt onmiddellijk melding van uw vondst, ook als ge twijfelt, aan de naasbijzijnde militaire of politioncele instantie. Het is voorgekomen, dat de afba keningen van mijnenvelden gesloopt waren; het is duidelijk, dat men hierdoor anderen in groot levensgevaar brengt en dus een ernstig misdrijf begaat, waartegen uiterst gestreng zal worden opgetreden. Ook is er sprake van verkiezingen, maar het is inderdaad niet precies duidelijk, hoever de gezonde vrijheid op dit punt in Spanje eigen lijk gaat. Overigens heeft Spanje nogal eens directe moeilijkheden met Frankrijk, dat veel linksche Spanjaarden huisvest, die tegen het Franco-regiem ageeren. De Fransche aanval op den trein met Spanjaarden te CLambery was er het laatste symptoom van. In een redevoe ring te Madrid heeft Franco zich beklaagd over de systematische wijze, waarop Spanje uit het buitenland wordt aangevallen. Hij zag daarin een strijd tegen de beginselen van het Evangelie, „de werkelijke vleugels van de vrij heid", die hij tot de zijne maakt „op een voor uitgeschoven post wat de moeilijke taak be treft. welke de wereld thans wacht". De eenige waarheid, aldus Franco, „welke den weg kan vinden in deze verstoorde wereld, is die der Katholieke Kerk". De wereld vergeet gauw, ook dat zij sommige dingen inderdaad moet zien in het licht van hun tijd. Van 1936 tot 1939 streed Spanje een heldenstrijd om den sprong van het bolsjewisme over de Middel- landsche Zee af te weren en heel de wereld zag met spanning toe. hoe het slóagde! Volgens een hedenmorgen uit Sydney ont vangen bericht, zijn aldaar 60 vrouwen en meisjes van het Nederlandsche Hulpkorps aan gekomen, die zullen deelnemen aan den strijd tegen Japan. Zij zullen'hun opleiding in Austra lië voltooien. Het betreft hier vrouwen en meisjes, die een rol hebben gespeeld in de Ne derlandsche Verzetsbeweging. Ook zijn te Syd ney 400 leden van het Nederlandsche leger en de Nederlandsche luchtmacht aangekomen, die na verdere opleiding tegen Japan ten strijde zullen trekken. TRIBUNALEN INGESTELD Bij Koninklijk Besluit zijn tribunalen inge steld voor de verschillende arrondissementen, o.a. Alkmaar en Haarlem. MIJNEN ONDER STAATSBEHEER De minister van Sociale Zaken heeft inge volge het Buitengewoon Mijnbesluit de mijnen Oranje-Nassau, Laura en Vereeniging, Willem en Sophia, en de Dominiale Mijn onder Staats beheer gesteld. Beheerder is Dr. Ir. C. Th. Groothoff, directeur der Staatsmijnen, die zijn functie reeds heeft aanvaard1 en reeds in con tact is getreden met de leiders der vakver- eenigingen. MR. ZONDERVAN. de voormalige leider van de W.A., is in de Duitsche stad Leer gearres teerd en naar Winschoten overgebracht. Hij was uit Nederland, zich voordoende als krijgs gevangene en met valsche papieren door de controle te Beerta gekomen, doch door «en van zijn vroegere kameraden verraden! OVER HITLER zijn nieuwe berichten. Ter wijl uit Russische bron was gemeld, dat Hitier als vrouw verkleed in Ierland zou verblijven, heeft Woensdag de Berlijnsche politie-beambte Kamnan omstandig verklaard. Hitler's lijk in den kelder van de brandende Rijkskanselarij te hebben gezien. Een SS-man zou uit het bran dende gebouw zijn gevlucht met den uitroep: De Fuhrer is dood en verbrandt nu! Uit Brussel wordt gemeld, dat zoowei de Katholieken als de Commurfisten het denk-> beeld hebben geopperd, de kwestie van den terugkeer van Konng Leopold aan een volks stemming te onderwerpen. In* een Woensdag namens koning Leopold III afgelegde officieele verklaring wordt gezegd: „Er is geen kwestie van, dat Zijne Majesteié afstand van den troon zal doen." In geval van staking is he*, geallieerde trans port verzekerd. De Belgische socialist de Brouckère heeft in een interview verklaard, <?at wanneer koning Leopold het bewijs levert, dut de monarchie in België een reden tot onrust geworden is, de Belgen 'zullen terugkeeren tot hun politieke overtuiging van 1830, die republikeinsch was. Dr. Dumarteau, communistisch lid van Van Ackers kabinet, heeft over den terugkeer van Koning Leopold gezegd, dat deze zenuwoorlog moet ophouden. „Ernstige ordeverstoringen en verwoede stakingen zullen uitbreken, zoodra de koning voet op Belgischen bodem zet". De rechtervleugel van het Belgische parle ment heeft een resolutie aangenomen, waarin Koning Leopold de verzekering van loyaliteit wordt gegeven. K'oning Leopold heeft besloten te - trachten een nieuwe regeering te vormen, vóór hij uit Salzburg terugkeert. Mijnen in de Japansche Zee Volgens Radio Londen heeft de geallieerde vloot de blokkade tegen Japan verscherpt. In de Japansche wateren zijn 11 Japansche sche pen tot zinken gebracht. Door het leggen van mijnen in de Japansche Zee zijn belangrijke verbindingen van de Jappen 'in gevaar ge bracht. Op Okinawa zullen weldra de laatste schoten vallen. Op N.W.-Borneo maken de Australische troepen vorderingen. Een niéuwe landing is uitgevoerd 16 km ten Oosten van de hoofdstad Broenei. De olie-installaties yan Ba- lik Papan zijn herhaaldelijk door de geallieerde luchtmacht gebombardeerd. De geallieerden maken vorderingen op Bougainville van de Sa- lonions-eilandengroep. EEN NATIONALE ADVIESCOMMISSIE Uit oude partijen en illegaliteit. In verband met uitlatingen in eenige bla den over de stichting van een noodparlement, verdient aandacht een bericht, dat dezer da gen aan de Regeering een lijst met 51 namen van personen, die gezamenlijk een Nationale Adviescommissie zullen vormen, is overhan- digd.^Van deze 51 zijn er 34 gekozen door het Vaderlandsch Comité, dat de oude politieke partijen, de oude vakvereenigingen en enkele andere sociaal-economische groepeeringen van belang vertegenwoordigt: de 17 andere leden zijn gekozen door de Groote Adviescommssie, vertegenwoordigend de gebeele illegaliteit. Deze Nationale Adviescommissie is gé'n nood parlement en komt niet in de plaats van de Volksvertegenwoordiging. Zij treedt als ad viescollege voor de Regeering op in dezen overgangstijd, nu nog geen normale volksver tegenwoordiging „bij de hand Is'. In grooten opmaak meldt „Parool", dat er via Delfzijl de laatste weken regelmatige voedseltransporten uit ons land naar Duitschland plaats vinden. Ook zou er belangrijke export vantextiel plaats hebben! In doozen, waarin azijn heet te zitten, blijktslaolie verpakt te wezen De Canadeesché Iegerautoriteiten achten een en ander noodig, om hon gersnood in Duitschland te voorkomen. Men vraagt zich echter af, of daar onze slaolie voor noodig is en.textiel van vooroorlogsche kwaliteit.. Terecht wordt gezegd, dat ophelde ring van bevoegde instanties hier gewenscht is. Er gebeuren trouwens meer gekke dingen, In Twente staat de textielindustrie stop wegens kolengebrek, maar even over de grens in Duitschland werken textielfabrieken op volle kracht! In Twente heeft men geen electrisch licht, maar aan de Duitsche grens kan: men verderop Ooswaarts de lichten volop *ien branden. Ons gestolen goed kunnen wij maar niet terug krijgen. De moffen spelen er mooi weer van. Het is natuurlijk zoo, dat wij verschikkelijk nuehter zijn, maar men moet daar op den duur niet teveel op vertrouwen en ons geduld in verschllende zaken niet al te lang op de proef stellen I3idi en werki SINT ALOYS1US De heilige Aloysius van Gonzaga (21 Juniis in een bedorven wereld uitgeroepen tot patroon der jeugd, omdat hij een toonbeeld was van kuischheid. Dat is een actueele over weging in den wereldchaosvan thans, die ook alle zedelijke waarden aan tast. Welk een afstand tusschen Aloy sius en de hedendaagsche jeugd! Zijn godsvrucht, zijn zuiverheid, zijn ge hoorzaamheid, zijn boetedoening, zijn naastenliefde mogen tenminste rich tingwijzers zijn, om de jeugd vooi God te bewaren. In het proces tegen de zestien gearresteerde Poolsche leiders, zijn tegen de vier hoofdbe- Schuldigden zware gevangenisstraffen geëischt. Tegen acht van hen lichtere straffen, de, overi gen vrijspraak. De openbare aanklager beschul digde hen van ernstige misdaden tegen het Roode Leger. De meeste beschuldigden hebben toegegeven, dat zij fouten hebben gemaakt. Zij ontkennen echter, zich aan daden van sabotage en terreur schuldig gemaakt te hebben. Ook de Poolsche regeering te Londen heeft in een verklaring deze beschuldigingen ontkend. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) den Weleerw. Heer A. H. Harst, thans Rector te Den Haag (St. Maria- gesticlit)tot Kapelaan te Zwaag: den Wel eerw. Hëer B. G. Stammeyer. thans assistent te Lisse (H. Agatha). OP HET TRAJECT HAARLEM—ALKMAAR rijdt thans dagelijks één goederentrein, welke vooral voor de groentevoorziening van de stad Haarlem en omgeving van groote beteekenis is. DE ARTSEN van het illegale Medisch Con tact hebben, onder voorzitterschap van dr. Barnhoorn uit Hejloo. een Centrum gevormd als overgang naar herstel van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde. NOG STEEDS DE VILDER! De Amsterdam- sche aannemer A. de Vilder zit nog vast; zijn broer F. de Vilder, ook gearresteerd, is weer vrij gelaten! Reserve R 9 48 50 Reserve 60 Reserve 77 Reserve 78 Qibtki&idimiemvJ) TWEEDE OFFICIEELE BONNENLTJST voor de 2e week van de 7e periode 1945 17 tot en met 23 Juni voor alle distributiekring en in de districten Den Helder Alkmaar Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 250 gram rijst of rijstebloem 1- tablet chocolade of 55 gram gebroken chocolade (gratis) 50 gram Engelsche zeep 40 gram koffie 300 gram biscuits 600 gram biscuits A 12 (Inlegvel) 1 doosje lucifers B 12 (inlegvel) 1 doosje lucifers Alle bonnen geldig t.m. 23 Juni 1945 De levering van rijst of rijstebloem is af hankelijk van den voorraad bij de winkeliers; de keuze berust dus niet bij het publiek. Zelfverzorgers graan moeten op d«or de dis tributiediensten aan te geven dagen aldaar in leveren: Reserve 77 en Reserve 78. H'et artikel koffie is eerst verkrijgbaar als de winkeliers zijn bevoorraad. Denkt om het verschil tusschen „Reserve" en „Reserve R bonnen. BON 51 MG. AARDAPPELEN tie Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening maakt bekend, dat op bon 51 der M.G.- kaart met ingang van Woensdag 20 Juni 1945 2 kg aardappelen verkrijgbaar is. Deze bon behoeft niet bij de Centrale Keuken te wor den ingeleverd. Zeifverzorgen voor aardappe len moeten deze inleveren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1