Nil F 1 1 W ZATERDAG 30 JUNI 1945 Zegetocht van Prins Bernhard Luchtvloot en zeevloot bedreigen Japan den helder Deensch Varkensvleesch Van Utrecht over Rotterdam, Delft, Den Haag en Haarlem naar Alkmaar; tot slot Amsterdam Duitsch gas in Twente Typhus-epidemie in Overijssel. en toer sint P au lus Vandaag staat Sint Paulus voor ons als de groote leeraar der Volkeren en apostel der heidenen! De groote mis sionaris, de wondervolle bekeerling van God. Van principieel Farizeeër en hartstochtelijk Christushater werd hij vurig minnaar van Christus en uitgelezen Apostel! Hij trok onver moeid te voet de wereld door, zielen veroverend voor God en voor de Kerk, waarvoor hij werkte en leed. Slechts uit de verte kunnen wij hem navolgen, maar laat ons het moge lijke doen. Heilige Apostel Paulus, verkondiger der waarheid en leeraar der heidenen, spreek voor ons ten ■beste. Groote Japansche havens gebombardeerd Terugkeer van Dokter van Dommelen I lie WW 41e JAARGANG - NUMMER 18667 NOORDHOLLANDSCH Ml H Ml Buiten God. is 'l nergens veilig (Vondel) I V M^L. ^La^f I m I V schagen É^Jf re», mL__ Aft- H_JS Molenstraat 52 Abonnementsprijs I t.10 per maand: I 3.30 per kwartaal K ^1 WÊÊÊP WÊBÊÏ WkWÊ^r Telefoon 439 Uo-op o-fi, lidht „Spero lucem" hoop op licht, dit devies, dat eens de Katholieke Missie in Noorwegen voerde, komt ons in de gedach te bij het overdenken van het groote resul taat van San Francisco. Er is bij de wieg van dezen nieuwen Volkenbond' vreugde en terug houdendheid, er worden schoone woorden ge sproken, maar er zijn, voor den goeden ver staander, ook openhartige dingen gezegd, die tot nadenken stemmen. Bouwt niet te veel op de menschen, is men geneigd sommigen afgevaardigden van de vijftig-landen-confe- rentie toe te roepen, als zij stuk voor stuk te hooge verwachtingen bouwen op de nieuwe grondwet van de Vereenigde Volkeren. Als President Truman, de 'leider van de Vereenig de Staten, zegt, dat de dood van miliioenen had kunen zijn voorkomen, indien men een dergelijk handvest eenige jaren eerder had gehad, dan zou men willen vragen: waar was dan de Volkenbond, toen in 1939 de wereld oorlog uitbrak? Ook nu zullen er weer doo- den vallen, met andere woorden, zal er weer oorlog kunnen komen, als de goede wil ont breekt en, voegde lord' Halifax daar later aan toe, als de volkeren niet bereid zijn, voor den vrede offers te brengen. In Let verleden, zoo mogen wij dus concludeeren, heeft die goede wil al eens ontbroken! Een ander punt is ae vrees voor overheersching van de grooten over de anderen. Truman heeft aan die vrees uiting gegeven. Maar de vraag is, of de in richting van het Handvest in zijn eerste grond slagen gelegd trouwens op de conferentie van Yalta door de Groote Drie! die over heersching niet al tot een feit maakt. Wij den ken daarbij aan de befaamde kwestie van Let veto-recht. In den Veiligheidsraad, de kern van het practische werk voor vrede en bevei- ging, kan geen besluit worden genomen, tenzij de Groote Vijf Amerika, China, Engeland, Frankrijk en Rusland' eenstemmig zijn. Als een dezer grooten af wij zend staat, komt geen besluit tot stand. Dat is en blijft een zwak punt. dat echter in de bestaande verhoudingen onvermijdelijk moet worden geacht. Zonder dit zou niets tot stand gekomen zijn en het is ook Lier beter een half ei dan een leege dop. Er is opgemerkt, dat de besprekingen te San Francisco zoo zeer onder den indruk van Amerika en Rusland stonden. Voorheen zei men echter, dat een wereldorganisatie nooit een redelijken grondslag met betere vooruit zichten kan hebben, als de grootsten afzijdig blijven. Wij weten, dat president Wilson dertig jaar geleden een Volkenbond bepleitte, maar dat Amerika afzijdig bleef, toen deze Bond tot stand kwam. Het moet winst worden geacht, dat dit land thans meedoet en het gewicht van zijn invloed in de schaal werpt. Rusland, een politieke realiteit op dit oogenblik, blijft een probleem, dat noch de lichtvaardigheid, waarmede sommigen het behandelen, noch de overdreven angstige zorg. die het anderen ver vult, verdient. Indien van dit land construc tieve medewerking aan den heropbouw van de wereld en objectieve samenwerking met de beveiliging van vrede en welvaart mag wor den verwacht, kan dit dankbaar worden aan vaard als een versterkng van den grondslag van den toekomstigen vrede. In de redevoe ringen te San Francisco is ook tot uiting ge komen, dat dit Handvest niet volmaakt is. En dat is het natuurlijk niet. Hoofdzaak is echter, dat d'e wil tot eensgezindheid deze grondslag voor samenwerking mogelijk maakt. Op de gezindheid zal het ook verder aankomen. Zoo geeft dit nieuwe Handvest „hoop op licht" in de menigte van donkere problemen. Wij „ho pen op licht", opdat waarlijk een internatio-( nale rechtsorde kan opbloeien, waarin recht vaardigheid en gerechtigheid, zoo kwistig ten tooneele gevoerd in de redevoeringen ter slot- conferentie, zich voor de werkelijkheid van de toekomst niet behoeven te schamen! Naar wij vernemen zal d'e aangekondigde uitvoer van Deensche landbouwproducten op de eerste plaats varkensvleesch en eieren be treffen. De Deensche export geschiedt vooral naar de landen van West-Europa. Indertijd is aangekondigd, dat Denemarken ook aan Ne derland zou leveren. Krijgen wij dus Deensch varkensvleesch? BUSDIENST ALKMAARAMSTERDAM Alleen op werkdagen Met ingang van Maandag 2 Juli a.s. door de Nederl. Spoorwegen bovenstaande busdienst geopend worden. Vertrek vanuit Alkmaar sta tion: 6 uur, 7.30, 9.— 10.30, 12.— 13.30. 15.—, 16.30. 18.—, 19.30 uur. Vertrek Amsterdam Centraal Station: 7 uur, 8.30, 10.—. 11.30, 13.—, 14.30, 16.—. 17.30, 19.— en 19.45 uur. De reisduur is ongev. 5 kwartier. Op zijn vier en dertigsten verjaardag bezocht' Prins Bernhard verschillende steden in ons land en zijn tocht werd een ware zegetocht. Reeds om acht uur kwam Z.K.H. uit Apeldoorn in Utrecht aan, waar hij ten stad huize werd ontvangen, zooals ook in Rotter dam, waar Burgemeester Mr. P. Oud hem gelukwenschte met zijn verjaardag en in de stad verwelkomde. In Delft legde Z.K.H. ver volgens" een krans op het graf van Willem de Zwijger, terwijl het orgel het Wilhelmus speelde. In de Residentie werd Prins Bernhard eveneens op het stadhuis ontvangen en toegesproken door burgemeester de Monchy; hier kwamen ook Minister Mr. Meynen en Generaal Dijkxhoorn hun opwachting maken. Evenals in de andere plaatsen stond hier de B.S. voor het Stadhuis opgesteld voor de inspectie door Prins Bernhard. In Den Haag trok de uit tien auto's bestaande stoet langs de Fredcriks- kazerne, waar eveneens de B.S. stond opgesteld. Van Den Haag trok het gezelschap naar Haarlem, waar de Commissaris der Koningin, Baron de Vos van Steenwijck, den burgemees ter, den heer Reinalda, aan Z.K.H. voorstelde. Na Haarlem kwam Alkmaar aan de beurt. Evenals elders hadden zich ook hier bonder den voor het stadhuis verzameld, al was er dan ook aan het bezoek geen officieele bekendheid gegeven. De B.S'. stonden voor het stadhuis aangetre den onder commando van den Comp. Cdt. Veis Heyn. Punctueel op tija'.om half vijf, reed' de autostoet de Langestraat in. Prins Bern hard in een Jeep, die hij zelf bestuurde. Een algemeen gejuich en hoera-geroep steeg uit de enthousiaste menigte op. Prins Bernhard. ver welkomd door den Burgemeester. Jhr. Mr. F. H. van Kinschot en den Mil. Cdt.. Majoor Bokhorst, inspecteerde, nadat een zoontje van Mr. Boscher, adjudant van Z.K.H., hem bloe men had aangeboden, de B.S., welke keurig stond opgesteld. Het publiek juichte daarbij den prins hartelijk toe. In de raadszaal werden de wethouders, d'e Leeren G. v. Slingerland. Th. Ringers en Dr. Hoogenboom, aan Z.K.H. voorgesteld en werden ververschmgen aange boden, waarbij het traditioneele stukje Alk- maarsche kaas niet ontbrak. Voorts werd ben Prins een doos Ringers chocolade, een portret van H.K.K'. Prinses Juliana en bloemen aan geboden. De Prins was vergezeld van Kol. Doorman, Chef Staf B.S. en Lt. Kol. van Houten van den Staf B.S.. Bij de ontvangst waren voorts nog aanwezig Overste Wastenecker, geweste lijk cdt. B.S. met den chef-staf De Bijl Na- chenius. Toen. Prins Bernhard weer op Let bordes van het stadhuis verschëën, ".girig er een oorverdoovend gejuich uit de menigte op, die hierop spontaan het Wilhelmus inzette; de Prins dankte hiervoor op joviale wijze en beantwoordde de hem gebrachte ovaties. Spontaan zong het publiek een „Lang zal hij leven" en „Oranje boven", terwijl het gezel schap zich v/eer in de Jeeps begaf, om. onder luid' gejuich en hoerageroep, de reis naar Am sterdam te aanvaarden, waar het gezelschap om 6 uur op het stadhuis verwacht werd. Langs de rijk bevlagde straten hadden zich velen opgesteld, om den Prins bij zijn vertrek uit Alkmaar toe te juichen. Z.K.H. ging naar Amsterdam en vandaar per vliegtuig terug naar Apeldoorn. In Bentheim had'den de Duitschers een gas bron die gas leverde aan Hamburg! Thans wordt met de geallieerden overleg gepleegd, om te verkrijgen, dat deze bron gas kan leve ren voor Twente. De stroomlevering voor Overijsel en een deel van Gelderland', die uit Hengelo werd voorzien, zal binnenkort v/eer mogelijk worden, omdat de centrale gestookt zal worden met olie van de olieboringen te Schoonebeek. Uit zLty&n tand 'n Ambulancecolonne is naar Duitschland ver trokken, om 28 zieke inwoners uit Putten naar huis te brengen. Zuidelijke fabrikanten dringen sterk aan op een brugverbinding tus- schen Noord- en Zuid-Nederland. Ons boschbezit heeft gedurende de bezettingsjaren veel geleden, de Duitschers liebben ook hier ergerlijk huisgehouden. De uitzendingen van Herrijzend Nederland gaan nog door tot 1 Augustus. De typhus heerscht in Overijsel in zoo ern stige mate, dat van een epidemie kan worden gesproken. In Zwolle is het aantal gevallen zeer groot. In Almelo is het zwembad wegens besmettingsgevaar gesloten. DE POOLSCHE REGEERING De Poolsche Regeering van nationale eenheid is reeds door Frankrijk en Zweden erkend. De Poolsche Socialistische Partij heeft een con gres gehouden in Warschau. Vier ministers uit 't nieuwe kabinet zijn tot presidenten van deze partij gekozen. Kort lÜereld n ie was De Fransche communisten wen- schen een eenheidspartij van arbei ders. Vier gevallen van builenpest zijn op Malta geconstateerd. Op de Britsch-Indische conferentie te Simla komen tegenstellingen tusschen Mohammedanen en Hindoes tot uiting. Frankrijk, Engeland en Amerika zouden voornemens zijn, een einde te maken aan het Spaansche bezit van Tan- ger- In Londen zijn de verwachtingen in verband met het a.s. bezoek van president Truman hoog gespannen. Een Fransch ex peditie-leger is gevormd voor den strijd in het Verre Oosten. In Frankrijk vormen Spaansche anti-Franco-groepen een eenheids front tegen de huidige Spaansche regeering. Een nieuw middel tegen pokken, pencilline, heeft een zeeman in Engeland in zeven dagen genezen. De opgegraven lijken van Katijn zouden volgens een Noorsche verklaring niet van Poolsche officieren zijn. Duitsche ge- evacueerden terroriseeren het platteland in de Engelsche bezettingszone. Stalin heeft den president van Tsjecho-Slowakije, Firlin- ger. ontvangen en gefêteerd. A<mdeeJlemng,efi De Weermachtsaannemers vormen het ge sprek van den dag. Er zijn er, die gearres teerd zijn 'n 50 in ons district maar er zijn er ook. die nog vrij rondloopen en het publiek vindt dit onverklaarbaar. In dit ver band wijzen er wij ten overvldede op, dat wanneer men termen aanwezig acht, om weer machtsaannemers te doen arresteeren, men het beste doet zich te wenden tot d'en'P O.D. of de Commissie tot zuivering van het Be drijfsleven; cleze instanties zullen gaarne in gediende klachten, welke met bewijsmateriaal gestaafd worden, onderzoeken. Maar er is nog een ander verschijnsel, dat ontstemming wekt. Aannemers, die voor de Weermacht werkten, en nu om de een of andere reden niet gear resteerd worden, zijn nu weer volop aan het werk voor den wederopbouw, terwijl aanne mers, die niet voor den mof werkten, ook nu nog niet aan den slag komen. Deze laatsten meenen en zeer terecht dat op de vijf vette jaren van die weermachtsaannemers nu maar eens- vijf magere jaren moeten volgen en voor hen, na de vijf magere, een paar vet te jaren. Wij zijn het met deze goede aannemers er over eens, dat particulieren. maar zeker ook en vooral de overheidsinstanties aan hen de voorkeur dienen te geven bij het werk voor den wederopbouw. Dat hebben zij door hun prmcipieele vaderlandslievende houding zeker verdiend. Fr. O. &MbL&utiemeuuM OFFICIEELE BONNENLIJST voor de 4e week van de 7de periode 1 tot en met 7 Juli 1945 voor alle distributiekringen in de districten ALKMAAR en DEN HELDER Nieuw aangewezen bonnen: 81 400 gram brood 82 400 gram brood Reserve 97 400 gram brood Reserve 98 600 gram biscuits D 04 (rood) 300 gram biscuits D 04(blauw) 250 gram rijst of rijstebloem 83 Vj liter soep in blik 84 125 gram versch vleesch zonder been of 4 oz. (plm. 112 gr.) vleesch in bilk en/of visch en/of M. en V. .85 4 .oz. _tplm. 113 -gr-i idem Reserve 99 4 oz. (plm. il2 gr.) idem 86 100 gram vet 87 100 gram vet 88 125 gram suiker Reserve R 17 125 gram suiker 89 1 tablet chocolade (55 gram) 90 100 gram kaas 91 2 liter melk Reserve R 18 4 liter melk 92 1 kg nieuwe aardappelen Reserve 100 1 kg nieuwe aardappelen 93 50 gram zout 94 50 gram Engelsche zeep R 14 (tabak) 20 st. Amerikaansche sigaretten Alles geldig tot en met 7 Juli. Bij deelneming aan warme maaltijden uit de Centrale Keukens moeten aldaar bij den kaart verkoop op Maandag 2 en Dinsdag 3 Juli a.s. de bonnen 85 voor 4 oz. vleesch of visch in blik worden ingeleverd. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening maakt het volgende bekend: Ten einde aan het dikwijls geuite verzoek, om aan oudere kinderen, die in het bezit zijn van een MG-kaart voor personen beneden den leeftijd van 5 jaar. een grootere hoeveelheid brood beschikbaar 'te stellen, te voldoen, is besloten, om aan hen. die er geen prijs op stellen op de bonnen 'D 04 (blauw) 250 gram rijst of rijstebloem te koopen. de gelegenheid te geven, deze bonnen bij den plaatselijken Distributiedienst in te wisselen tegen rant soenbonnen voor brood. Per bon D 04 zal één rantsoenbon voor 400 gram brood verstrekt worden. j3idl k De zevende Amerikaansche vloot opereert in de Straat van Makassar, voor het eerst na drie jaar. Van officieele Amerikaansche zijde is hedenmorgen ontkend, dat Amerika een vredesaanbod van Japan zou hebben ontvangen. De bombardementen op het land van de Rijzende Zon gaan onverpoosd door. Japan is al doende, zijn zware oorlogsindustrie over te brengen naar het vasteland van Azië, n.l. Mandsjoerije. Men schijnt te hopen, op deze wijze den oorlog te kunnen voortzetten, indien het Japansche moederland bezet zou worden! Ja, ja, dat dachten de moffen ook! Meer dan 450 supervestingen hebben aan vallen gedaan op drie belangrijke zeehavens op K'ioesjoe en op het industriecentrum van Honsoe. Celebes en Java zijn gebombardeerd. Ook op Borneo en Formosa zijn d'e bombarde menten voorgezet. Aan het bombardement van Borneo werd deelgenomen door de geal lieerde vloot Admiraal Sherman, die is toegevoegd aan admiraal Nimitz heeft verklaard, dat d'e Ja pansche vloot als marinemacht niet meer be staat. Hij raamde de sterkte van deze vloot nog op 5 pantserschepen, 30 torpedojagers, eenige kruisers en een klein aantal vliegdek schepen. Radio-Ottawa meldt, dat Japansche explo sieve ballons zijn gesignaleerd aan d'e West kust van Canada. Na anderhalf jaar geled'en door de Duit schers te zijn weggevoerd, is Dr. v. Domme len Zondag j.l. in d'e Cocksdorp teruggekeerd. Van alle dorpen op het eiland waren men schen naar de Cocksdorp gekomen om geza menlijk d'en heer v. Dommelen te begroeten. Nadat de heer Westdorp een welkomstwoord had' gesproken, werd door alleen een wel komstlied gezongen. Onder den incTuk dankte Dr. v. Dommelen voor de belangstelling die bij zijn terugkeer betoond werd. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. Smit; druk: drukkery Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1