NIEUW LANDING BIJ BALIK PAPAN bedrijf dering Stroomlevering aan particulieren MAANDAG 2 JULI 1945 BUREAUX: Grootste operatie op Borneo Aftreden van Leopold verwacht Gestolen schilderijen Buitenlandsche Bevindingen - en-de Wit, 15 s. 3raak (A.V. '23) hagen") 13 sec. eppard (REME) n") 28.65 M. A. v. d. Braak .amkin (REME) Blok (A.V. '23) IE) 5.55 M. V. '23) 1.04 min. 1. Paul Verra Roos (HAV) vr. Fievez-Ver- ppard (REME) agen") 9.08 M. 24 M.; 2. C. .Schagen"). :EME) 25.55 M.; 23.40 M.; 2. S. „Schagen"). A. Molenaar Blok (A.V. '23) lagen") 1.55 M. gale werk. 'enwoordig van ndergrondsch is ij heeft veel ge zien en er bijna Over deze ge- veel meer, zul* de illegaliteit ïard, spreken in rn op Zaterdag verwachten een voor verdere .entie. De op- >or de stichting n gevallenen in ATIE saris van de or Noorc'-Hol- e, dat op de VOOR BROOD _eleverd moet t op de nor- kbaar gesteld jsaris van de or Noord-Hol- Alkmaar en overeenstem van het Com- ziening mede, n verkoop van igevoerdë. als- eren artikelen keiiers worden iderd voor si- 'olge zijn de de te distribu- rekken van den wenschen van- k van hun Hierdoor nóet gekomen n wensch, den len. Verwacht Jjde van den ;rk zal worden 3 regeling ten Het eerder ge- ;an voorinleve- )t hierop reeds regelingen zijn is niet de be- net nadruk ge- eliers zich door aten bevoorra- e, dat zij meer nde deel der rangen. Anders jelmatige afzet geen een goe-? •hinderen. het Evacuatie- ïd" brengt ter ebbenden, dat vestiging- of nning tiebureau moe- doch bij den' gemeente van er op gewezen niet volledig in behandeling nen. reau reeds in- lienen niet te *.H. ster van Ber kennis van be- op Dinsdag 10 in het Gem.- Grootelaan 27 en gegeven tot n herinenting ken. r ouders of de kinderen zijn )EIEN ERLAND IA UX Hoorn, Tel. 4812 'atiekantoor .4, Alkmaar S, ir, Vlkmaar in café retaris van de i weg (C.O.B.) langs den weg gadering, waar et vak moeten Het is in het t. Zegt het voort NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18668 Buiten God is 't nergens ueilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: 1 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 In vereeniging met Nederlandsche afdeelingen zijn Australische troepen Zondagmorgen om 9 uur en half elf op Borneo, hij het belangrijke oliecentrum Balik Papan, geland, nadat er gedurende twee weken zware luchtbombardementen waren uitgevoerd en de jaatste da gen mede door de Amerikaansche vloot vanuit zee gebombardeerd was. Het betrof thans de omvangrijkste landing op dit eiland. In het officieele bericht van het Hoofdkwartier van generaal Mac Arthur zijn heden. Maandagmorgen, verschillende bijzonderheden over de lan ding medegedeeld. Er werd aanvankelijk weinig tegenstand ondervonden. Een bruggehoofd is gevormd van anderhalve K.M. breedte en een K.M. diep. Later op den dag is de Japan- sche tegenstand sterker geworden. De geallieerde verjiezen bij de landing zijn gering. Aan de landing ging nog een laatste krachtig bombardement van Australische, Amerikaansche en Nederlandsche schepen vooraf. Met brandbommen zijn de oliereservoirs van Balik Papan in brand gezet, om te beletten dat de Japanners de olie zouden laten wegvloeien en ze zoo als verdediging zouden gebruiken. Er woeden hevige branden. De landingsvioot bestond uit meer dan 300 oorlogs- en transportschepen. Na het genoem de gevormde bruggehoofd drongen de lan dingstroepen dieper het land in. De linker vleugel kwam onder goedgericht Japansch mortiervuur, de rechterflank rukte op een vliegveld aan. De beheersching van Borneo is thans verzekerd. Amerikaansche vliegtuigen zullen binnenkort geheel Ned. Indië kunnen bereiken zonder gebruik te maken van vlieg tuigmoederschepen. De geallieerden betrekken fï thans petroleum uit Tarakan en Noord-Borneo. Binnenkort zullen de geallieerden zes mil- lioen manschappen tegen Japan in den strijd brengen. Hedenmorgen, Maandag, heeft de grootste luchtaanval op Japan plaats gehad. Zeshonderd vliegende vestingen hebben 4000 ton brandbommen geworpen op vier groote Japansche steden. SDte akfreid u-ati de toeéamót De regeling van den arbeid voor de toe- komst is niet een vraagstuk van politie- ken aard alleen, maar toch wel heel sterk van staatkundige factoren en verhoudingen afhan kelijk. nationaal en Internationaal. In zijn groote radiorede heeft minister Schermerhorn op verschillende plaatsen over de beteekenis van den arbeid' gesproken en daarbij dingen gezegd, die wij volkomen kunnen onderschrij ven. Het komt in het kort hierop neer: wij zullen moeten werken werken, werken, de productie moet worden opgevoerd, hoe moei lijk dat in de practijk door het ontbreken van werkgelegenheid' ook nog zal zijn. Die ver grooting van d'e werkgelegenheid ook door het invoeren van machines en grondstoffen, is een dringende eisch. Wij moeten ernst maken met het herstel van ons productievermogen, van den arbeid. Zijn waarschuwing tegen de arbeidsschuwheio! was ad rem. Overigens is reeds in d'e rede zelf ook tot uiting gekomen, dat een waarschuwing en theoretische opwek king alleen hier niet helpen. Er moet veel meer gebeuren, allerlei dingen blijken hier in elkaar te grijpen. Van het besef der onder linge verbondenheid van de verschillende vraagstukken blijkt de nieuwe regeering ten volle overtuigd, dit heeft de Regeeringsver- klaring ons duidelijk doen zien. Herstel en vernieuwing op het gebied van de arbeidsver houdingen zijn van socialen, economischen en financieelen aard! Zoo is het bijv. ook een feit dat de arbeid'sschuwheid een gevolg is van de doorwerking van den zwarten handel-kanker. Ontstellende staaltjes kan men geregeld nog vernemen hoe het voorbeeld van de grooten en het algemeen ontwaarden van goede zede lijke normen bij de kleinen hebben doorge werkt. Er werd en wordt veel te gemakkelijk grof geld verdiend' wat zal men zich in het zweets zijns aanschijns werken voor een eer lijk, maar wellicht wat hard en niet altijd zwart gemeubileerd' stuk brood? Kier moet een deel van de oplossing worden gezocht en dat,niet alleen zooals indertijd' in een offi cieel commentaar is gezegd „door een slui tend stel van maatregelen van hoofdzakelijk fiscalen aard". Maatregelen van monetairen aard', duidelijke regeling en zuivering dus van het geldwezen, zijn noodig. om tot de vaak zoo begeerde radicale verbeteringen te komen, ook op economisch gebied. De stagnatie in den handel en de industrie in het zakenleven m het algemeen, wordt niet veroorzaakt doordat de zwarte handel weet, dat er op belastin g-gebied iets" boven zijn hoofd hangt, maar doordat men niet weet, of er iets, en zoo ja, wat, gebeuren zal op monetair gebied'. Op het terrein van het arbeidsherstel kan er veel niet gebeuren, wat men graag zou zien geschieden. Daar zal in moeten worden berust. Maar wat wel kan dat moet gebeuren, en zoo spoedig mogelijk, ir» het belang van ons volk en zijn grondslag, den arbeid JAMES BYRNES is thans inderdaad be noemd tot staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken van Amerika; hij is 66 jaar en was een der eerste politieke adviseurs ook van wijlen president Roosevelt. De B.B.C.-correspondent Talbot te Brussel seinde hedenmorgen, dat de politieke crisis In. België haar hoogtepunt heeft bereikt. Te Salz burg zijn nog verschillende besprekingen ge voerd, o.a. met een oud-premier Van Zeeland, een persoonlijk vriend van den Koning. Men neemt te Brussel aan dat Koning Leopold den raad "gekregen heeft, af te treden. In dat geval zou prins Karei regent blijven, totdat de oudste zoon van den Koning. Prins Boud'e- wijn, die nu zestien jaar is, over twee jaar meerderjarig is en aan het bewind kan komen. Tien schilderijen uit de beroemde collectie Goudstikker zijn volgens een Amerikaansch bericht ontdekt in Bilbao in Spanje, tusschen 22 gestolen schilderijen Stappen zijn gedaan, om de schilderijen weer terug te krijgen. Belangrijke benoemingen in hef Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat 's-Gra- venhage en tot Pastoor te 's-Gravenhage (H. Jac.) den Zeereerw. Keer W. J. Pompe; tot Pastoor te Scheveningen den Weleerw. Heer Th. P. Blom; tot Pastoor te Nieuwkoop den Weleerw. Heer S. A. J. Vloothuis; tot Pastoor te Rotterdam (H.H. Mart. van Gore.) den Weleerw. Heer K. Th. H. Heijink; tot Pastoor te Brielle den Weleerw. Heer G. W. van Diest. aie Kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Lidui- na); tot Pastoor te Zierikzee den Weleerw. Heer L. J. Bresser, die Kapelaan was te 's-Gra venhage (H. Jeroen). Vervolgens tot Archivaris van het Bisdom den Zeereerw. Keer F. H. J. A. Cornet; tot Pastoor te Boskoop den Weleerw. Heer C. A. Duwend ijk; tot Pastoor te Zwijndrecht den Weleerw. Heer W. J. V. Hessing die Kapelaan was te Rotterdam (H. Lambertus). Tenslotte tot Pastoor te Meije en Zegveld den Weleerw. Heer F. J. Bemelman; tot Pas toor te Oud-Vossemeer den Weleerw. Heer C. H. Olsthoorn; tot Pastoor te Houtrakpolder den Weleerw. Heer H. -Bakker, die Kapelaan was te Hoorn; tot Secretaris dér Commissie tot re., geling van het Kerkelijk Crediet in het Bis dom Haarlem den Zeereerw. Heer J. M. Groot; tot Rector te 's-Gravenhage (Mariagesticht, Toussaintkade 43) den Hoogeerw. Heer Mgr. J M. van der Tuijn, die om gezondsheidsredënen eervol ontslag heeft verkregen als Deken en Pastoor te 's-Gravenhage. Doodelijk ongeval bij motorraces Bij de motorraces, die Zondagmiddag in het Stadion te Amsterdam werden gehouden, had een valpartij plaats. De motorracer De Vleesch- houwer kreeg drie motoren op zich; hij liep een schedelbasisfractuur op en is in het Wil- helmlnagasthuis overleden. De motorraces wer den afgelast. De officier van Justitie stelde een onderzoek in. CHINEESCKE TROEPEN zijn bij hun zege vierende opmarsch tegen de Japansche over weldigers Indo China binnengetrokken JDersstem van den dag In heel het land, met ingang van 15 Juli Met ingang van 15 Juli komt er electrische stroom voor particulieren over het geheele land. Natuurlijk nog maar een beetje, er zijn maandrantsoenen vastgesteld die wisselen van aclit tot zestien K.W., maar het begin is er toch. Er zal streng worden toegezien dat de rantsoenen niet worden overschreden. Bovendien zijn, volgens een bericht van de „Evening Standard", Engelsche ingenieurs bezig, kabels te doen aanleggen van den Rijn, om daardoor stroom uit Duitschland naar Noord-Nederland te brengen. Die stroom wordt opgewekt uit zachte bruinkool uit do Keulsche vlakte. Wat het gas betreft dit wordt begin dezer maand aan de vier groote steden geleverd. Althans volgens het ministerie van Handel en Nijverheid. Het gemeentebestuur van Amsterdam deelt mede, dat er van gas levering voor de hoofdstad voorloopig niets kan komen. Wat d'e electriciteitsvoorzicning aan particu lieren betreft, vernamen wij nader: Zooals tot nu toe gebruikelijk, zullen de rantsoenen wor den vastgesteld' voor perioden van omstreeks 60 dagen. Voor alle particuliere verbruikers, die thans reeds aangesloten zijn en bij wie de eerstvolgende meteropneming plaats heeft na 15 Juli a.s., cVoch vóór 16 Augustus a.s.. dan wel in het tijdvak, gelegen tusschen 15 Sep tember en 1 October a.s., gelden dë volgende rantsoenen voor de perioden: DecemberJanu ari 26 kwh FebruariMaart 19 kwh. April Mei 12 Kwh, JuniJuli 8 kwh. Augustus Sept. 12 kwh. OctoberNovember 23 kwh. Deze rantsoenen gelden ook voor de verbrui kers, aan wie de stroomlevering wordt hervat na 15 Juli a.s. en vóór 16 Augustus a.s., c.'an wel in de tijdvakken 16 Sejt. 1945 tot en met 15 Oct. 1945, 16 Nov. 1945 tot on met 15 Dec. 1945. enz. Voor alle overige verbruikers geld'en de volgende rantsoenen voor de perioden: Ja nuariFebruari 22 kwh MaartAipril 16 kwh, MeiJuni 9 kwh, JuliAugustus 9 kwh. Sep tember—October 18 kwh, NovemberDecem ber 26 kwh. Bovengenoemde rantsoenen gelden uitslui tend voor verlichting en huishoudelijk ver bruik. Voor diegenen, die uitsluitend' of in hoofdzaak electrisch koken, gelden de volgen- 85 kwh per periode, voor elk gezinslid meel de rantsoenen: voor gezinnen van 2 personen 15 kwh per periode extra. Voor alleenwonende personen, die zelf koken 42V» kwh p. periode. Rantsoenoverschr ij dingen zullen streng wor den bestraft en wel door afsluiting van den stroomtoevoer. I3idl en werf HET KOSTBAARST BLOED is dat van onzen Heer Jezus Christus, voor onze redding en verlossing ver goten. Het heeft ons bevrijd van de slavernij van zonde en geestelijken dood en 'Satanische tyrannie. In de maand Juli wordt het bijzonder ver eerd. Het is de grondslag van de ver lossing van het menschelijk geslacht, van de verzoening van hemel en aar de, de prijs onzer zaligmaking. Wij bidden en werken, dat „Zijn Bloed voor ons worde tot een bron van wa ter, die opspringt ten eeuwigen le ven". „MILLIOENEN-NOTA ZONDER CIJFERS" noemt De Volkskrant" de minlsterieele rede. Behalve ten aanzien van Indië. ziet het blad de staatkundige vernieuwing beperkt tot het gebied waar zij het maatschappelijke raakt, tot het terrein van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. „Geen aankondiging echter van een overweging tot hervorming der de mocratie al lijkt het niet goed mogelijk, de maatschappij grondig te vernieuwen zonder het staatkundige gebouw aan revisie te onder werpen en al is moeilijk te negeeren 'n schuld van de vooroorlogsche gestalte der democratie aan d'e dreigende, nauw bedwongen onaergang der democratische gedachte. En ook geen woord over het probleem der grondwettelijke vrijheden hoewel we met cat probleem toch tot klaarheid moeten komen omdat niemand een herhaling wil van wat die vrijheden te misbruiken en misbruikt als even zoovele losbandigheden de Nederlandsche samenle ving hebben geleverd'. Maar ook over deze dingen zal nog wel nader te praten zijn. We staan nog pas aan het begin. En als begin was hët ongetwijfeld goed." CHINEESCHE VEROVERINGEN TSJOENKING, 1 Juli. De Chineezen hebben bij hun operaties tot het afsnijden van den Japanschen .weg overland naar Indo-Chlna, Stam en Malakka drie steden in Noord-Oost-< Indochina veroverd. F. l.T.-nieuwi» Ons telegraafverkeer met het buitenland is nog zeer beperkt. In het binnenland is een deel van het verkeer hersteld, o.a. onderling tusschen de belangrijkste plaatsen in Noord en Zuid-Hoiland. Ket telefoonbedrijf is zeer ernstig getroffen. Verschillende centrales in het Zuiden zijn vrijwel volkomen vernield. Tjerstel zal nog lang duren. Wat öe Post be treft, er is en wordt reeds een tweede bestel ling ingevoerd. Wat gepost word, kan soms reeds binnen 24 uur besteld wordeii. De post gaat vooral per auto. BEVRIJDINGSPOSTZEGELS De in Londen voor het eerstbevrijde gebied aangemaakte postzegels zijn ook hier verkrijg baar, maar zullen niet verder worden aange maakt. Er worden thans in Nederland' nieuwe gedrukt. Om de bevrijding te symbollseeren zal er een postzegel van zeven en een halven cent in oranjekleur worden uitgegeven, waar op de Nederlandsche Leeuw den Duitschen draak verslaat. De postzegel zal half Juli ver krijgbaar zijn tot 3l October en geldig zijn tot 31 December 1946. AcmteefcenUig,en Voor zoover wij kunnen nagaan, is het iets nieuws, dat de arbeidsbureaux zich than$ be zig houden met het dienstboden- vraagstuk. Dat zij dit doen bleek uit mededeelingen. vanwege de arbeidsbemidde ling aan de pers gedaan. Het dienstbodenpro- bleem eischt Inderdaad dringend voorziening. Hoe de arbeidsbureaux zich hun bemoeienis met deze zaak voorstellen weten wij nog niet. Wij hoorden, dat nagegaan wordt, welke voor waarden moeten worden geschapen, om den huishoudelijken arbeid voor meisjes aantrek kelijker te maken dan fabrieks- en ander werk. Deze kwestie moet in elk geval ter hand genomen worden. Of de arbeidsbureaux daar de aangewezen instellingen voor zijn, met name of deze daartoe voldoende zijn in gericht dan wel geoutilleerd, is een andere zaak. Wij meenen in het algemeen trouwens te moeten zeggen, dat die bureaux t.z.t. op de helling moeten. Zij zijn reeds in bet begin van de bezetting op Duitsche manier gereor ganiseerd. totaal buiten overleg met de orga nisaties van de betrokkenen. Herziening van hun grondslag komt natuurlijk t.z.t. aan d'e <prde. In afwachting c.aarvan is het toe te juichen, dat het dienstbodenvraagstuk wordt aangepakt ook van een anderen kant dan vroeger geschiedde. Op overleg met huisvrou wen- en jonge vrouwenverenigingen e.d' te kenen wij. Steeds duidelijker wordt het. dat in de staat kundige verhoudingen van ons volk de prin- cipieele part ij groepeer in gen hersteld moeten worden die vervolgens in eigen ver band beraad houden over de nieuwe oriëntee ring in de politiek. Zoo is thans ook van de zijde der Vrijzinnig Democraten een geluid vernomen. Ook daar zoo stelde mr. Oud op een bijeenkomst in Rotterdam, en de af deeling Alkmaar in een vergadering, vast gaat men het Partijverband' herstellen, na geconstateerd te hebben, dat het V.D.-beginselprogram nog niets van zijn actualiteit heeft ingeboet. Men wil samenwerken met anderen. Mr. Ouc staat gereserveerd vriendelijk tegenover de Volks beweging. Ook hij constateert intusschen, dat het woord socialisme al genoeg verwarring heeft gesticht. Maar hoe hij kan meenen, dat wel onze godsdienstige overtuiging onze plaats in de politiek bepaalt", maar tegelijk, „dat men niet weer tot partijverhoudingen op die basis moet overgaan" is ons een raadsel! HET ZUID-OOSTEN VAN EUROPA kan nog steeds aanspraak maken op den naam „heksenketel". De Pan-Sla- vische gedachte werkt krachtig. Rus land breidt zijn invloed op den Balkan steeds verder uit; het kreeg zoo juist Roethenië van Tsjecho-Slowakije ca deau. Het algemeene aspect op den Balkan werd reeds eerder in invloed rijke Engelsche bladen verontrustend genoemd. In Bulgarije roeien de com munistische machtshebbers hun poli tieke tegenstanders uit. Joego-Slaven en Bulgaren samen verlangen opname van Macedonië in een Slavische confe rentie, hetgeen Griekenland, dat ook nog steeds in beroering is, een aanslr op zijn dusgenaamd gebiedsdeel noemt. Rusland stelt verder eischen aan Tur kije. Het gaat om steunpunten aan de zee-engten. Turkije voelt er niets voor en houdt zich aan de beloften, die En geland en Rusland samen in 1941 ga ven, toen Duitschland intrigeerde. Maar Duitschland intrigeert nu niet meer en Rusland heeft een duidelijk internationaal doel, dat met voortva rendheid wordt nagestreefd. Uit eiyen land In de Rotterdamsclie haven is een wilde staking uitgebroken van vrij grooten omvang. Het ligt in de bedoeling van het Centraal bestuur voor het draf- en renwezen alle klas sieke draverijen in de eerstkomende maanden te laten verrijden. De directie van de Kon. Ned. Zout-Industrie te Hengelo (O) is „ge staakt" in afwachting van een nader onder zoek naar haar gedragingen tijdens de bezet ting. DE „BIG THREE", dat zijn dus de Groote Drie Truman Salin en Churchill, z-illen om streeks 10 Juli te Potsdam bij Berlijn bijeen komen. De annexaties van Duitsch gebied, ook eventueel door Nederland, zal o.a. ter sprake komen. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Fran» Otten; verantw. voor ü'e advertenties me j. C. W. «T. Smit; druk: drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1