NIEUW Onderwijsmaatregelen ongedaan gemaakt! Teschen en Tanger: nieuwe kwesties "~N Co. J DINSDAG 3 JULI 1945 BUREAUX: De stafmuziek der Koninklijke Marine 5ijna 2000 arrestanten Hoe staat het met de salarissen der kloosterlingen-onderwijzers? „Niet alleen materieel herstel Gaat Leopold naar Zweden Weer cacao! De strijd op Borneo Instructeurs voor ons leger we wel eetts graag wilden welen en werf NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18669 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs i 1.10 per maand: i 3.30 per Icwnrtaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Hei faieariclttte. pAoftieem Het is verheugend te constateeren. dat het kabinet-Schermerhorn, blijkens de aankondigingen in de regeeringsverklaring, voornemens is, ten aanzien van verschillende punten oude, platgetreden paden te verlaten. Zoo ten aanzien van het financieele probleem. Daar is natuurlijk niet in een handomdraaien een oplossing voor te vinden. Maar het blijkt duidelijk, dat het kabinet niets wil weten van de befaamde budgetpolitlek. waaraan vroegere kabinetten te lang halstarrig hebben vastge houden. Vooral in de laatste jaren die aan den oorlog vooraf gingen, had ook van Katho lieke zijde op dit punt een duidelijk geluid ge klonken. De financieele politiek van de Over heid diende gericht te zijn op het algemeen belang van de volkshuishouding. Men kan zeg gen, dat het kablne-Schermerhorn de zaken ook zoo ziet, al kan men niet goochelen of tooveren. Er komt financieele saneering ook in het economisch leven, de belastingpolitiek, prijs- en loonpoltiek vormen kernonderdeelen van het noodplan en het herstelplan, dat op stapel komt. Wat de monetaire politiek betreft, aanvaardt de Regeering geen internationaal dogma. Het komt haar belangrijker voor dat het peil van den gulden maatschappelijk ver antwoord is. dan dat hij „gaaf" is ten opzichte •van de buitenlandsche valutaverhoudingen. Aan de Regeering worde wijsheid geschonken, om hét juiste evenwicht te vinden en te bewaren! Om alle misverstand uit te sluiten, zet de Regeering het bespreken van kaar eigenlijke financieele politiek voorop, zulks in verband met de zware erfenis" der laatste vijf jaren, dat de bestaande openbare schuld als een nationale verplichting wordt erkend. De bestaande openbare schuld als een natio nale verplichting wordt erkend. De bestaande geldovervloed zal gelukkig zoo spoedig moge lijk moge de nadruk vallen op spoedig! verdwijnen. Heffingen ineens zullen onvermij delijk zijn. Het staat er bout, en moet het einde beteekenen voor oude theorieën, welke voorheen over dit probleem zoo dierbaar wer den gekoesterd. Slechts over den vorm en de mate waarin kan men van genachten wisselen, heffingen ineens, eenige nog wel. zullen er komen,. Het geld wordt populair gezegd, ge- hwaar het zit. Moge het gevonden wor den! En dan volgt spoedig daarop in de Ver klaring die andere aankondiging, die de klas sieke financiers als een vloek in ae ooren moet klinken: den eersten tijd zal een sluitende be grooting niet mogelijk zijn, dekking wordt ge zocht in hoofdzakelijk buitenlandsche leenin gen l Groote tijden en groote problemen vra gen nu eenmaal groote oplossingen en maat regelen in grooten stijl. Het is geen tijd' meer voor kleine dingen en pietepeuterigheid. Wij lezen, dat Denemarken voor zijn economisch herstel meer uitvoer noodig heeft. Daarom worden de rantsoenen in Oenemarken vermin derd, en boter, vleesch en eieren worden uit gevoerd. Dat is een drastische maatregel in het algemeen belang. Zoo roept ook onze Re geering op tot dïastisch ingrijpen zoo vraagt zij aan het groote publiek niet om minder te eten, daar zijn we nog niet aan toe! maar om de uitgaven te beperken „en aldus? het werk van nationalen wederopbouw door de vrijkomende gelden te ondersteunen". Daarbij zullen de belastingopbrengsten groot moeten zijn. Maar aan fiscale eischen zullen [die van het sociaal-economisch leven zich pa ren. De bijzondere omstandigheden, waarin wij voorloopig nog wel zullen blijven leven, zullen het vinden van het noodzakelijke evenwicht hier niet gemakkelijk maken. Maar de vooruit strevende financieele politiek van het nieuwe kabinet verdient warme ondersteuning. Men meldt ons uit Den Helder: De marine kapel wordt weer samengesteld uit die musici, die in 1940 van bovengenoemd orkest lid wa ren. Zij ontvingen dezer dagen, voor zoover dit mogelijk was, in Den Haag hun instruc ties. Naar wij vernemen is de heer B. Stein- :oth met de leiding belast. Zoo wordt onze 5tad weer letterlijk nieuw leven ingeblazen. Maar.... niet in Den Helder. Of Den Helder weer standplaats zal worden, valt voorloopig :e betwijfelen. Volgens geruchten gaat de staf /an Den Kaag naar Rotterdam waar zij wordt toegevoegd aan het corps mariniers. Door de P.O.D. zijn in het district Alkmaar gearresteerd 1967 personen, waaronder 66 zgn. noffengrieten. Vrijgelaten werden 72 arres tanten. op grond van begane vergissingen. Van le 1895 arrestanten is thans van 838 personen aet verbaal in orde. Van 362 is het dossier af gesloten. zoodat zij klaar zijn voor behande- ling door hot tribunaal. Naar wordt medegedeeld door den secretaris-generaal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn de meeste maatregelen, welke de Duitschers ten aanzien van ons onderwijs hebben genomen, ongedaan gemaakt. Dit betreft o.a. die ten aanzien van Joodsche studenten en andere aangaande het Hooger Onderwijs de gelijk stelling van Duitsche en Nederlandsche diploma's en de bemoeiing van het departement met de benoemingen van het bijzonder onderwijs. Deze worden geacht niet te hebben bestaan. Andere maatregelen worden gewijzigd. Enkele worden gehandhaafd, zooals de pensioneering van onderwijzers op 60-jarigen leeftijd en het -achtste leerjaar. Wij zouden de vraag willen stellen, of met het vervallen van de bemoeiing van het departement met de benoemingen bij het bijzonder onderwijs nu ook vervalt de hatelijke bepaling ten aanzien van het beperken van de bevoegdheid van religieuzen, om als schoolhoofd op te treden. En dan missen wij in deze opsomming de mededeeling, dat ingetrokken wordt de onbillijke en vooral door de omstandigheden waarin zij genomen werd pijnlijke bepaling, inzake den extra-aftrek van het salaris van de kloosterlingen-onderwijzers. Voorloopig volstaan wij met de verwachting uit te spreken, dat bovenstaande opsomming een samenvatting zijnde van maatregelen, door de radio opgenoemd, voorloopig is en dat spoedig zal blijken, dat de zuivering van ons Onderwijs van Duitsche maatregelen volledig zal zijn! Men spreekt veel over herstel en vernieu wing. Maar denkt men wel voldoende aan dt noodzaak van geestelijk hersel? Het ge vaar bestaat, dat allerwegen den nadruk te zeer valt op het materleele. Dat gevaar on derkent ook de Wachter van het Vaticaan. ,Niet alleen materieel herstel", het klonk als een hartekreet van den Paus. toen de K'. Va der, blijkens een bericht uit Londen, dezer dagen in het Engelsch het woord voerde tot de Commissie voor Vlootaangelegenheden on der leiding van Harry Sheppard. Teneinde een blijvende vrede te vestigen, moeten de ver antwoordelijke mannen zich niet uitsluitend met het materieele herstel bezig houden, maar moeten zij ook, voor elk volk. het politieke geestelijke en godsdienstige herstel verzeke ren." Aldus de Paus. De correspondent van de Newts Chronicle, die mededeelde dat de Koning van België binnen enkele dagen zal aftreden, een bericht, dat overigens nog niet bevestigd werd, voegt daaraan toe, dat Leopold zich waarschijnlijk in Zweden zal vestigen waaraan hij door nau we banden verbonden is. Zooals men weet. was Leopold's eerste vrouw de Zweedsche Prinses Astrid. die In 1934 bij het tragisch on geluk bij Kussnacht in Zwitserland om het leven kwam. Enkele jaren geleden is de Ko ning opnieuw getrouwd met de dochter van den Belgischen oud-minister Baels. Gelijk wij gisteren meldden, zou Leopold opgevolgd wor den door zijn zoon prins IVoudewtjn, die tot zijn achttiende jaar onder regentschap vaiv Prins Karei zou staan. De vlaggen wapperden gisteren op de Rin gers chocoladefabrieken te Alkmaar, want dë eerste zending cacao van 17Vb ton is binnen gebracht. De hoeveelheid suiker, die voor ver werking noodig is, is reeds toegewezen. Nu is het wachten nog op brandstof. Wij hopen dat spoedig deze voor Noordholland's Noorden zoo belangrijke industrie weer zal gaan draaien hetgeen een teeken zal zijn, dat het normale bedrijfsleven zich langzamerhand gaat her stellen. Australische troepen hebben hun brugge- hoofd op Borneo uitgebreid bij Balik Papan. In Noordwest Borneo rukken de troepen op langs d'e spoorlijn. Formosa is zwaar gebom bardeerd, er woeden groote branden. Opnieuw hebben vliegende vestingen hef Japansche moederland zelf gebombardeerd. Het Hoofd van het Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Alkmaar deelt mede, dat in Engeland ongeveer 2000 man in daar voor ingerichte scholen tot instructeurs voor d'e E. M. (Expeditionaire Macht) zullen wor den opgeleid. Deze opleiding zal zeer spoedig aanvangen. Vandaar dan ook, dat reeds 9 Juli a.s. een transport vertrekt naar Milligen en vandaar verder naar Engeland. Deze toekomstige instructeurs komen na een opleiding van ongeveer 3l/s maand weer terug in Nederland en zullen dan hier de opleiding van de vrijwilligers ter hand nemen. Het spreekt dus wel vanzelf, dat voor instructeur slechts de allerbesten in aanmerking zullen komen, ornaat voor een groot deel van hen zal afhangen, hoe ons leger, hoe onze expeditionaire macht straks zal zijn. Waar deze opleiding in Engeland geschied, is het noodig, dat de toekomstige instructeurs een behoorlijke kennis van de Engelsche taal moeten hebben met uitzondering dan van de korporaals en manschappen, al wordt ook in dat geval kennis van de Engelsche taal wel gewenscht. Het bureau Alkmaar zal. ongeveer kunnen leveren 30 officieren, 60 onderofficieren en 40 tot 50 korporaals en manschappen. Korporaals en manschappen moeten specialisten zijn: monteurs, chauffeurs, teekenaars, schrijvers bankwerkers, radio monteurs electriciëns. timmer lieden, enz. In het algemeen geldt, dat d'e a.s. instructeurs den leeftijd van 40 jaar niet mogen overschrijden. Waar het hier werkelijk een onderschei ding beteekent, er worden immers de besten uitgezocht, zal deze kans door de meeste O.V.W.-ers met beide handen worden aan gegrepen. Daarom O.V.W.-ers, en gij die O.V.W.-er worden wilt. meldt U onmiddellijk aan het bureau te Alkmaar (Koorstraat). Hier dient in enkele dagen een beslissing genomen te worden en straks is misschien Uw kans voorbij! lOat Wordt de plicht van iedereen, om mede te werken aan de zuivering, wel voldoende begre pen? Ziet men-dergelijke'zaken werkelijk altijd wel zuiver? Klampt men zich niet te gauw aan vrees en menschelijk opzicht vast, om een vervelend karweitje maar liever achterwege te laten? Want, laten we het eerlijk zeggen prettig is het niet, om je buurman of een goede kennis of een stad- en volksgenoot „aali te brengen". Maar vervelende karweitjes moe ten nu eenmaal ook gebeuren en ze kunnen in dit geval niet ongedaan blijven. Er kunnen gevallen zijn. dat het gemoedsbezwaar over- heerscht. Maar waarom aan eens niet gepraat met bevoegden, bij voorkeur met den leider van den P.O.D. of den voorzitter van de be trokken commissie? Het is natuurlijk niet zóó dat de zuivering alléén geschieden kan op grond van particuliere inlichtingen, maar voor een groot deel is men daar toch wel op aange wezen. Men kome niet met praatjes aan, maar met gefundeerde gegevens. Hier schuilt ook een opvoedend element voor de toekomst, om geen waarde meer te hechten aan kletspraat en achterklap uit te bannen. Toe te geven valt, dat vooral in kleinere plaatsen, waar iedereen iedereen kent, de zaak wel eens moeilijk staat. Vrees voor v.'raak in de toekomst is soms niet denkbeeldig vooral als beschuldigingen niet houdbaar blijken of niet voldoende grond voor maatregelen opleveren. Maar men moet ook weer niet te benauwd zijn. Een hoofdonderwij zer ergens in Noordholland' noemt ons bijv. een geval van een P.W.N. opzichter, die aan leiding is geweest tot arrestatie van 23 bur gers. Geen hunner heeft dezen man nog aan gebracht. Maar wat heet men van hem in dat dorp te vreezen? Wij kunnen maar moeilijk inzien, dat hij zoo'n potentaat is. dat men voor hem in z'n schulp moet kruipen! En willen dus maar zeggen, dat men niet te gauw bang moet zijn, om bij de zuivering zijn plicht te hoen ST. ADELBERTUS-VIERING TE EGMOND Zondag vierde Roomsch-Kennemerland op den St. Adelbertusakker te Rinnegom het feest van den patroon van Kennemerland. 's Morgens om 6 uur droeg dë Z. E. Heer Rec tor J. Henneman een Gezongen H. Mis op waaronder hij in een preaikatie het missie werk van St. Adelbert schetste. Katholiek Eg- mond was in groote getale verschenen, even als onder de Plechtige Hoogmis, welke om half 10 op den akker door den Pastoor van Rinnegom, den Z. E. Heer J. Duijves werd' opgedragen. Nog grooter was d'e opkomst van Katholiek Kennemerland bij het Plechtig Lof, des middags gecelebreerd door den Z. E. Keer A. de Boer, Pastoor van Egmond' aan den Hoef, met assistentie van den Z. E. Heer F. v. d. Vliet als diaken en den Z. E. Heer P. Visser, Rector van het St. Elis. Ziekenhuis te Alk maar als subdiaken. Het mannen- en jongens koor zong zeer verdienstelijk de Gregoriaan- sche gezangen, terwijl het fanfarecorps voor muzikale omlijsting zorgde. Maj. v. d. Vliet hield de feestpredikatie waarin hij St. Adelbert schetste als den Vaan deldrager in het Leger van Koning Christus; St. Adelbertus was nog geen priester, hij was diaken, maar hij heiligde het zand van onze Westerstranden door zijn voetstappen. Hij kwam niet onder de vrome Kennemerlanders van 1945, maar onder wilde en woeste kanine- faten, wier bloed vermengd was met dat der Noormannen. Ret was geen gemakkelijke taak hier den boodschap des Vredes te brengen. Wij brengen hem daarvoor dank door in ons en anderen den Geest op te wekken, die St. Adal bert bezielde; den geest van geloof en dank baarheid om dat Geloof. Na de processie rond' den akker, waarin vele bruidjes in 't wit bloemen strooiden werd het Te Deum gezongen. Na het Lof was er gele genheid dë relikwie van St. Adalbertus te vereeren. I3idl MARIA BEZOEK De feestdag van Maria's bezoek aan haar nicht Elisabeth houdt ons het groote voorbeeld van Maria's hulp vaardigheid voor oogen. „Zij ging met spoed over de bergen" en zij zorgde voor haar nicht drie maan den lang. In deze dagen wordt van ons allen meer dan ooit de plicht tot helpen gevraagd. Vele menschen staan voor bergen moeilijkheden. Goddelijke ingeving leidde de H Maagd. Moge Gods liefde ons leid den: naastenliefde uit God is bidden en werken. Nieuwe kwesties vormen nieuwe obstakels op den weg naar internationale vrede, die immers rust en orde beteekent! Daar is eerst het probleem Teschen. Dit betreft een belang rijk gebied tusschen Polen en Tsjecho Slowakije. Beide landen maken op het bezit van dit gebied aanspraak. Besprekingen erover zijn reeds gevoerd, maar zijn afgebroken. Beide partijen handhaven hun standpunt. De Groote Drie hebben nieuwe conflictstof op te ruimen! Een volgend punt is Tanger. Dit had een internationaal statuut. In 1940 nam Spanje dit Noord-Afrikaansche gebied in bezit. Nu gaan Frankrijk en Engeland met Amerika er over spreken. Italië en Spanje, die aanvankelijk dit stntuut, anno 19123, mede hadden ondertee kend zijn tot de besprekingen niet uitgenoo digd. Rusland ook niet. Dit land heeft nu zichzelf maar uitgenoodigd. Dat wil zeggen Rusland heeft thans te kennen gegeven, dat het er bij wil zijn en deswege is de conferentie, die vandaag zou beginnen, uitgesteld. Amerika heeft tegen deelname van Rusland geen bezwaar! CONTACT EX-GEVANGENEN EN GIJZELAARS Nederlanders van allerlei politieke, maat schappelijke en godsdienstige groepeeringen zijn door hun lotsverbondenheid in gevange nissen, concentratiekampen, gijzelaarskampen gedurende de vijf oorlogsjaren nader tot el kaar gekomen. Het was de in 1944 in het kamp te Amersfoort gestorven Ir. Hüssen, die tegen over zijn medegevangenen het initiatief opper de, om na de bevrijding dit contact voort te zetten, uit te breiden en te verstevigen door een organisatorisch verband, teneinde daar door elkander, waar noodig, geestelijken en materieelen bijstand te verleenen. Gedacht wordt o.a. aan een orgaan en aan bijeenkom sten, om tot dit doel te geraken. Zij, die in de bezettingsjaren als gijzelaar, politieke gevangene of als principieel onder duiker in Nederland of Duitschland of Polen in gevangenis of concentratiekamp vertoefd hebben, en met dit initiatief instemmen, wor den verzocht hun naam en adres op te gevert aan den heer A. van Wikkeren. Westerweg 52, Alkmaar, die hiermede een poging wil onder nemen, het initiatief van Ir. Hüssen tot uit voering te brengen. Bladen, die dit communi qué niet ontvangen hebben, worden verzocht dit over te nemen. De Patriarch der Maronieten heeft verklaard dat wanneer de Franschen zich uit den Liba non zouden terugtrekken dit een ramp voor de christelijke bevolking zou beteekenen. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor dë advertenties mej. C. W. J. Smit; druk: drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1