NIEUW Wilde staking in de mijnen Wereld viert Iiidependartee-day DONDERDAG 5 JULI 1945 BUREAUX: Hel camtiiimUfne. en rw-y umü Amerikaansche en Russische vlag in Berlijn Poolsche verkiezingen op de lange baan? Wordt Java ontruimd? Referendum in België De Wieringermeer De coloredo-kever te Heer iiugo Waard De Engelsche stembus De Amsterdamsche P.O.D. Mengelberg ai! lOereldiiieuws Waar blijft de actie „Voor God" Centrum van Balik Papan veroverd QióJM&uiienLeuoLé NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18671 Buiten God is 'i nergens aeiltg (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per Wartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Vandaag worden de verkiezingen in En- geland! gehouden. Om meer dan eene reden trekken zij de aandacht over geheel de wereld'. Ook bijv. omdat er een krachtproef in gezien wordt wegens het algemeen radicaler- woróen van de meeningen in de wereld!. In hoe. verre zal de Arbeiderspartij, in hoeverre zullen de Communisten met hun eigen partij'tje daar van profiteeren? Dat is niet alleen een zaak, die Engeland' aangaat Het gaat hier ook om gevaren, die in he oog gehouden moeten worden Zulk een gevaar is bijv. ook het communisme. Onlangs heeft Z. H. de Paus blijkens een mededeeling in het weekblad' „Sancta Maria" van het bisdom Breda in een schrijven aan het college van kardinalen uitdrukking gegeven aan zijn groote bezorgd heid over het communisme; de gevaren van deze strooming noemde de Paus grooter aan die van het nationaal-soeialisme. En de Aarts bisschop van Westminster, mgr. dr. Griffin hield eenigen tijd over dit onderwerp een rede in Huil. Hoewel aartsbisschoppen geen politieke redevoeringen plegen te houden, mag deze red'e zeker wel gezien worden in. verband met de verkiezingsactie, welke vandaag' haar hoog tepunt vond. Welnu, deze Kerkelijke Hoog waardigheidsbekleder zei o.a.: „Omdat het Communisme rechtstreeks ingaat tegen het ge loof in God. is het in zijn grondstelling ver keerd." Maar hij voegde er aan toe: „Ik ben niet een van degenen, die meen en dat Oost en West niet in vrede samen kunnen leven. Veel minder wore! ik in mijn geest achtervolgd door het bolsjewistische gevaar". De meeste rampen welke wij nu meemaken, schreef de Aartsbis schop echter toe aan 't feit, dat de menschen niet meer hun ziel als 't allervoornaamste van den mensch beschouwen. De materialisten, die verklaren dat godsdienst niets anders is dan opium voor d'e zwoegende arbeiders, zijn ver antwoordelijk voor de concentratiekampen van Belsen en Dachau 1 Want, zoo lichtte dr. Grif fin deze uitspraak toe, als het gezag van God ontkend wordt, dan is de eenig mogelijke ver vanging van die orde te vinden in het gezag van menschen, die de staten besturen. Ontken, nen die het gezag van God, dan moeten zij een nieuwen God stichten in den staat. En zulk een alvermogende staat kan niet bestaan zon der Gestapo en concentratiekampen. In 'n dic tatuur, hetzij van rechts of van links, is ge meenschappelijke onverantwoordelijkheid aan de orde van den dag. In het begin van zulk een dictatuur ziet de massa alles idealistisch in. Onmerkbaar sluipt het vergif van het verderf binnen. Niemand, zoo zei de Aartsbisschop toen, gelooft toch, dat de Duitschers de me thoden van het Nazi-regiem aanvankelijk zoo hadden toegejuicht, als ze geweten hadden, tot welke uitspattingen en terreur dit zou leiden 1 „Wat men ook moge beweren, het is een feit, dat het Nazi-regiem in den aanvang kwam als een dageraad van verlossing en verwachting voor de groote meerderheid van het Duitsche volk". Mgr. Grif fin liet daar direct op volgen, dat men dit in Engeland goed moet bedenken. En niet alleen in Engeland, voegen wij daaraan toe, want: „als er een drukkend gevaar is, dan is het dit. d'at wfj den staat zullen toestaan, te machlg te worden". En: „Er is gevaar, dat de aanmatiging-van den staat zoo geleidelijk ge schied, dat de burgers hun vrijheden kwijt zijn, voordat zij het beseffen". Het is er verre van, dat de Aartsbisschop een teugelloos en onbe perkt individualisme wilde prediken, wtant „als de wedijver of concurrentie van welke soort dan ook niet onder contróle staat van de ge meenschap zelf, dan wordt altijd! de arme en kleine man het slachtoffer". Wij geven deze uitlatingen van den Engelschen Aartsbisschop gaarne in overweging aan Nederland in onze dagen. De conclusie is duidelijk: geen dicta tuur, noch van rechts, noch van links. Even wicht tusschen gezag en vrijheid, tusschen persoonlijkheid en gemeenschap, de waarde van gemeenschapsbelang boven groepsbelang, van het groepsbelang boven het persoonlijke, met volle handhaving van de natuurlijke rech. ten van de persoonlijkheid, het zijn even zoo vele richtlijnen uit onveranderlijke christelijke levensprincipes. ïn dezen tijd meer dan ooit hebben wij, Katholieken, den plicht, het fier en onverbloemd voor die richtlijnen en die christelijke beginselen op te nemen. Wij heb ben geen enkele reden ons te schamen voor een streven naar een christelijke samenleving. Wij hebben evenmin reden, dat streven te ver bloemen onder andere benamingen. In het Christendom vinden wij alles, wat d'e wereld noodig heeft Hoe noodig het is geweest, dat de nieuwe R3geering duidelijke taal zou spreken tegenover de wilde stakingen, blijkt wel uit het feit. dat het gevaar van deze misdadige woelingen nog veel grooter is, dan bekend was op het moment, toen de minister zijn radiorede hield Deze was reeds niet alleen, maar wel in het bijzonder tot de Rotterdamsche havenarbeiders gericht, doch in het algemeen tot het volk van Nederland. Op talrijke plaatsen in ons land is het onrustig. Op verschillende plaatsen zijn inderdaad nieuwe wilde stakingen uitgebroken. Men vraagt zich af, waar het heen moet. welk spel hier gespeeld wordt. Dat het hier gaat om vitale belangen van ons volk, blijkt niet alleen uit de wilde staking in de haven van Rotterdam, maar ook uit de wilde stakingen, welke thans uitgebroken zijn in de Staats mijnen! Dit Is het geval, naar ons gisterenavond werd gemeld, in de mijn Laura ie Lutterade, in de Oranje-Nassau-mijn te Heerlen en in de mijn Maurits. Het betreft drie a vierduizend man. De directeur van de Staatsmijnen, de heer Ir. Groothoff, heeft verklaard, dat hij de motieven van de stakers niet kent De ironie van het lot wilde, dat de minister van Verkeer en Energie juist in Heerlen ver toefde voor een driedaagsche conferentie met Mijnbesturen. Militair Gezag en Vakbonden, ter bespreking van.... de zuivering op de Mijnen De staking in Rotterdam duurt voort, ook een beroep van oud-minister Oud op de arbeiders heeft nog geen effect gehad. In Gro ningen en Friesland is een tekort aan melk knechten tengevolge van de hooge looneischen der betrokkenen. Er moest reeds door vee artsen worden ingegrepen, om noodlottige ge volgen voor den melkveestapel te voorkomen. In Twente zijn enkele wilde stakingen uitge broken, ook in verband met den duur van den werktijd. Ondanks ingrijpen van het M.G. is de arbeid niet hervat. Het weldenkende deel van het Nederlandscne volk rekent stellig op een doortastend optreden van de Regeering, gelijk d'at in de radio-rede van minister Schermer- horn is aangekondigd. De groote overwinningsparade der Geallieer den worct Zaterdag tc Berlijn gehouden. In verband met de bezetting van het hun toege wezen deel van Berlijn dat zoo men weet door Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk bestuurd zal worden zijn gisteren Ameri kaansche en Engelsche troepen de stad binnen getrokken. Engelsche vliegtuigen cirkelden boven de stad. De Russen droegen een deel van Berlijn aan de Amerikanen over. De Russische en Amerikaansche vlag werden geheschen op de vroegere Adolf Hitlerkazerne. Een Russische generaal verklaarde daarin een symbool te zien van de eenheid tusschen beide landen uit het verleden en voor de toekomst om de democra tische gedachte over de geheele wereld in te voeren. De voorloopige president van Polen, Beiroet, heeft verklaard, dat zoo spoedig mogelijk alge- meene verkiezingen zullen worden gehouden in Polen „nadat de meeste Polen, die nog in het buitenland zijn, zullen zijn gerepatrieerd". Dat kan, mede in verband met de houding van de oude Poolsche Regeering in Londen, nog wel een tijdje duren De „Manchester Guardian" publiceert een verklaring van Radio New Delhi, dat de Japan ners begonnen zijn Java te ontruimen. Te Brussel heerscht de meening, dat de bood schap van den Koning aan de Regeering den wensch inhoudt, een volksstemming te doen houden over de vraag, of de Koning moet af treden. Dezer dagen is een begin gemaakt met de herstelwerkzaamheden aan den Wieringermeer- dijk. Een zandzuiger, enkele sleepbooten en onderlossers zijn aangekomen en konden on middellijk in bedrijf worden gesteld. Inmid dels zijn d'e plannen geheel gereed gekomen. Er zal ter plaatse van het gat in den dijk een nieuw stuk dijk worden gelegd ter lengte van 735 meter. Men rekent er op, dat met dit werk twee maanden zullen zijn gemoeid, zoo dat begin September met d'e bemaling kan worden begonnen. De Rijkslandbouwvoorlichtingsöienst meldt: Ook in Heerhugowaard zijn thans larven van de Coloradokever gevonden. Een simpele zin, doch een groot gevaar. Aardappeïverbouwers Utv toekomst staat op het spel, spuit Uw aardappelen met calcium of loodarsenaat, sproeimiddel wordt gratis ver strekt door de Langedijker veilingen. Bezitters van paardensproeïers helpt uw omgeving, laat uw sproeier niet stilstaan. De Coloradokever ziet geel, met 10 zwarte overlangsche strepen op de dekschilden. Lar ven: oranje tot oranjerood, kop en pooten zwart, twee rijen zwarte stippen aan beide zijden. Eieren: oranje kleur, in hoopjes van 18 tot 80 aan de onderzijde der bladeren. Iedere kever kan 800 tot 2400 eieren leggen, er kunnen dri» generaties per jaar voorkomen. 1 vrouw tjeskever kan «sen paar millioen nakomelingen biengen, die een aardappelgewas totaal kunnen rulnoeren, door het afvreten der bladeren. De uitslag van de heden gehouden Engelsche verkiezingen zal eerst op 26 Juli bekend zijn, daar ook de stemmen verzameld moeten wor den van de Engelsche soldaten, die op het vas teland van Europa, in Birma en in het Verre Oosten aan den oorlog deelnemen. En zijn 1600 candidaten voor 600 zetels, en er nemen bijna S3 millioen kiezers aan de stemming deel. De kwestie rond de Amsterdamsche P.O.D. is van de baan. De afgetreden commandant v. d'. Tak zit weer in de leiding, met het nieuwe driemanschap, dat nu een viermanschap ge worden is. De karthoteek is terug. Zij was door eenige leden van het personeel „in veilig heid' gebracht" uit protest tegen den gang van zaken DE „TROMP" IN ACTIE BIJ BALIKPAPAN De correspondent van de „Daily Mail" meldt uit Balikpapan, dat tot de geallieerde vlooteen- heden, welke aan d'e landingsoperaties bij Ba likpapan hebben deelgenomen, ook Hr. Ms. Flottieljeleider „Tromp" behoorde, De eere-raad voor de muziek heeft ver klaard, dat de houding van dr. Willem Men gelberg, zoodanig in strijd is geweest met de nationale eer. dat hij nooit meer den dirigeer- staf in ons land' zal mogen opheffen. Zijn broer dï. Rudof Mengelberg, is geschorst als direc teur van het Concertgebouw te Amsterdam. MINISTER CURTIN f De eerste minister van Australië, John Cur- tin. is na een langdurig ziekbed overleden in den leeftijd van 60 jaar. Australië eert hem als een groot staatsman. Griekenland wenscht ingrijpen van de Ge allieerden om een einde te maken aan de ver volgingen, waaraan de Grieksche bevolking bloot staat „in Noordelijk Epirus en Zuidelijk Albanië". Vijftigduizend studenten in Ar gentinië, hebben een staking afgekondigd als protest dat de regeering de constitutioneele wetten buiten werking heeft gesteld. Elf millioen noodwoningen moeten volgens de Amerik. bezettingsautoriteiten in Duitscbland worden gebouwd, waarvoor aibeidcis, kapitaal eu materiaal door de Duitschers zelf moeten worden geleverd. Tijdens het vegen van mijnen voor de Noorsche kust is een Duitsche mijnenveger in de lucht gevlogen, waarbij 23 Duitschers om het leven kwamen. Een vraag die dpor velen is gesteld, daar men terecht meent, dat de Actie „Voor God" juist in deze dagen bijzonder noodzakelijk is. Maar men vergeet, dat de Actie door de Duit schers van al haar middelen is beroofd. Met den grootsten spoed wordt getracht de Actie weer op te bouwen, waarbij een zeer nauwen band met de Katholieke Actie in den lande zal worden nagestreefd. Wie de Actie „Voor God" helpen wil in deze eerste moeilijkheden zende een postwissel: Postbus 2. Heemstede of s torte een bij Grage op de voorloopige giro rekening der Actie: Mr. A. Diepenbrock Pr., Heemstede No. 240177. Nederlanders toont weer Uw milddadigheid en de Actie zal toonen dat zij als een Phoenix uit haar asch zal herrijzen 1 VIER KINDEREN GEDOOD Te Heerlen zijn vier kinderen op slag gedood, die achter een boerd'erij een mijn tot ontplof fing brachten. DRIE OUDE MENSCHEN VERMOORD In Ensched'e zijn de lijken gevonden van drie oude menschen, die tien weken geleden vermoord zijn. Het zijn de 65- en 63-jarige zusters Van Beek en hun 65-jarige broer. Zij waren in d'en tuin begraven. Hoofddader is de 29-jarige Aanstoots, die gearresteerd is en be kend heeft. Zijn medeplichtige ontkent. Er is een bedrag van 3000 gulden ontvreemd en een aantal sieraden. Op 4 Juli 1776 werd op het Congres te Philadelphia de Amerikaansche onafhankelijkheid afgekondigd. Deze dag wordt in de Vereenigde Staten jaarlijks gevierd als „Independance- Day, Onafhankelijkheidsdag. Dit jaar meer dan ooit geschiedde deze viering over de geheele wereld, in verband met het groote aandeel, dat Amerika heeft gehad in de bevrijding van het menschdom van de nazibedreiging, in de verdediging van vrijheid en recht tegenover onrecht en willekeur. In alle steden ter wereld van eenige beteekenis werden plechtigheden gehou den, in het bijzonder bij de graven van de Amerikaansche soldaten. In ons land hadden dergelijke eenvoudige, maar indrukwekkende gebeurtenissen plaats op de kerkhoven van Amerikaansche soldaten te Margraten in Limburg, te St. Oedenrode-Son in Noordbrabant en te Molenbeek in Gelderland. Er werden kransen gelegd namens de Nederlandsche Regeering, namens Prins Bernhard en de Iienebrigade. Stoottroepen defileerden. De vlag werd halfstok geheschen. In Margraten werd de plechtigheid verricht door minister Schermerhom, in St. Oedenrode door minister Meynen. in Molenbroek door den luit. generaal baron van Voorst tot Voorst. Geallieerde troepen hebben het centrum van Balik Papan veroverd op Zuid-Oost Borneo. In d'e omgeving van de stad wordt nog felle strijd verwacht. Er worden elk oogenblik nieuwe wreedheden van de Japanners ontdekt. De veldtocht op de Philippijnen is geëindigd. Er vochten hier 23 Japansche divisies, welke zoo goed' als geheel vernietigd zijn. Bij Luzon voor den de laatste resten der Jappen opgeruimd. Volgens Amerikaansche berichten gaat het- hier intusschen nog om ongeveer 30.000 man De Chineesche troepen boekten nieuwe successen in het gebied van Kwangsi. De Amerikaansche luchtmacht was hier actief. .EXTRA LEVENSMIDDELEN VOOR TERUG GEKEERDE POLITIEKE GEVANGENEN Alle Nederlandsche gevangenen, die na de bevrijding door de Geallieerden gerepatrieerd zijn uit buitenlandsche concentratiekampen of gevangenissen en daar opgesloten warNn ten gevolge van hun goede vaderlandsche gezind heid', houding of gedragingen, komen in aan merking voor een extra levensmiddelentoewlj- zing. Hiertoe dienen zij ziet» zoo spoedig' mo gelijk schriftelijk te wenden tot het afwikke lingsbureau concentratiekampen. Taaistraat 60, Vught. HOOGHEEMRAADSCHAP De Militaire Commissaris voor het District Alkmaar heeft den heer P. Blaauboer te Kol- horn met ingang van 1 Juli 1945 benoemd tot hoogheemraad' van het hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier, zulks in de plaats van den heer Joh. d'e Veer te Schagen, die van dien datum af wederom in zijn vorige bestuursfunctie als hoofdingeland-plaatsver vanger zal optreden. BESTELBON VOOR MARGARINE. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening maakt het volgende bekend. Teneinde ook bij d'e verkoop van het artikel margarine de normale handel in te schakelen, zal het pu bliek evenals dit voor de artikelen boter, kaas, grutterswaren enz. reeds geschied is, in d'e ge legenheid worden gesteld een winkelier te kie zen van wien men margarine wenscht te be trekken. Hiertoe moet men de bestelbon K 12 (rood en blauw) uiterlijk op 7 Juli a.s. bij den gekozen handelaar inleveren. De handelaar zal een ontvangstbewijs afgeven. De eerste keer dat margarine beschikbaar wordt gesteld, zal men deze moeten koopen bij den detaillist bij wien men bon K 12 heeft ingeleverd. Daarna is men geheel vrij in de keuze van de winke lier. In het bijzonder wordt erop gewezen dat de bonnen K 12 alleen ingeleverd kunnen wor den bij cle detaillisten die destijds gewoon waren margarine te verkoopen (derhalve bij kruideniers, zuivelbedrijven en dergelijke). Bij den slager "kan men deze bon derhalve niet inleveren. H H. Detaillisten In verband met bovenstaand persbericht wordt U voor dé laatste maal gewaarschuwd dat het innemen van bestelbonnen tegen af gifte van lokmiddelen of het maken van kop pelverkoop enz., op straffe van winkelsluiting verboden is. Men gelieve overtreding van deze bepaling onmiddellijk te melden bij den Dis- tributedienst. Aangifte bij het C.D.K., bureau Handel, zal onverwijld plaats vinden, waarna sluiting van het bedrijf volgt. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor dé advertenties mej. C. W. J". Smit; druk: drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1