NIEUW Rotterdamsche havenstaking geëindigd 13 id VRIJDAG 6 JULI 1945 BUREAUX: Met den E.V.B.-stok achter de deur H.M. Koningin in de Residentie Zweedsche Locomotieven De Engelsche-verkiezingen Beweging in de Ameri kaansche politiek Katholieken in België verlangen volksstemming en werl Japan belaagd van Okinawa uit Katholieken en S.D.A.P. Rusland tegen Japan „Londen Polen" exit De Volksbeweging en de politieke partijen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18672 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) g| m rm—r. jfN^'S H If H SC'HAGEN MolenstTücit 52 Abonnementsprijs f 1.10 per maand: t 3.30 per kwartaal S3 ÜËtë&iSf Telefoon 459 De leiding van de wilde staking in de Rotterdamsche haven heeft gisterenmiddag be sloten, de staking op te heffen, de arbeiders zouden heden, Vrijdagmorgen, weer aan het werk gaan. Dit geschiedde, nadat burgemeester Oud door middel van een proclamatie vrijwilligers had opgeroepen, om de schepen voor de voedselvoorziening te lossen. De Communistische Eenheidsvakbeweging heeft echter een voorwaarde verbonden aan haar beslissing en wel deze, dat de gestelde eischen vóór 26 Juli moeten zijn Ingewilligd, anders zal opnieuw een staking worden afgekondigd en wel voor het geheele land! Op deze wijze wordt het spel voor de arbeiders en voor het algemeen belang opnieuw be dorven. Het spreekt immers van zelf^ dat de Regeering onder dergelijke omstandigheden niet met de heeren van de Eenheidsvakbeweging onderhandelen kan. Wij begrijpen, dat de communisten niet tevreden waren met den gang van zaken in het organisatieleven. De nieuwe Stichting van den Arbeid erkende de communisten niet, terwijl vroeger niet drie, maat vier arbeidersorganisaties als regel bij overleg betrokken waren. Men sprak ook nu al sinds eenige weken van „bona-fide" werknemersverenigingen, waarmee de E.V.B. niet bedoeld' was. In theo rie blijftt de mogelijkheid van erkenning van deze vierde organisatie natuurlijk open, maar dan zal zij op zijn minst genomen blijk moe ten geven van constructieven aard te zijn. De Regeering is dan ook bereid, de E.V.B. te er kennen, zoo heeft minister Schermerhorn verklaard', doch dan moet deze beweging de spelregels erkennen en daar naar handelen. Bovendien kan de Regeering bij haar streven, om een nieuwe orde van den arbeid te stich- yiao&dPLoZdand hetpl £ün&-uAg, Naar wij vernemen, heeft de hoofdlei- ding van het N.V.H. (Nederlands Volks herstel) besloten, dat de goederen welke in ons gewest zijn en hier en daar nog worden ingezameld, bestemd zullen zijn voor Lim burg. Het is altijd prettig, als men weet, waar de goede gaven, die men beschikbaar heeft gesteld', heen gaan. Zoo weet Noordholland dus nu, dat al wat in onze provincie aan goe deren voor de oorlogsslachtoffers is opgehaald, bestemd is voor de Limburgers. Men zou kun nen zeggen, de uitersten raken elkaar. Wan neer achter deze beslissing van het N.V.H. meer zit dan alleen maar een technische be slissing, dan juichen wij dat toe. Het wordt nl. hoog tijd, dat de verschillende deeien van het land weer aan elkander worden gesnoerd. Te lang waren we kunstmatig gescheiden door de oorlogsomstandigheden en dit zou het ge vaar in de hand werken, dat zekere kunst matige scheidingen van weleer ook weer nieuw leven ingeblazen werd. Dat moet niet. Nederland' moet weer een en ondeelbaar wor den, niet alleen met sohoone woorden, maar ook met de daad. Dat wij hier in Noordholland metterdaad voor anderen medegevoel hebben, toont het resultaat van de goedereninzame ling, dat we hier en daar konden opnemen. Dat is in het algemeen goed, al kon het hier en daar, vooral in enkele indivdueele geval len, nog wel beter. Nu wij weten, dat Noord holland Limburg mag helpen ja, mag hel pen, zoo moet het inderdaad .worden opgevat I nu weten wij ook, dat onze ingezamelde goederen naar zwaar getroffen gebieden gaan. En daarom wagen wij het. vandaag te veron derstellen, dat menigeen misschien bij zich zelf te rade zal gaan, of hij eigenlijk wel ge noeg gedaan heeft. Wij hebben dezer dagen majoor Receveur, de Militaire Commissaris van Noord-Limburg, voor de radio hooren spreken. Zijn rede was één noodkreet, zijn verhalen over den noodtoestand waren in één woord verschrikkelijk. Kunnen wij. die er zoo goed afgekomen zijn, ons daar eigenlijk wel een voorstelling van maken? Laat het d'an vol doende zijn, als wij zeggen, dat hier dtiizenden menschen zijn, die niets, totaal niets meer hebben. Laat men zich dit eens realiseeren! En dan ééns nagaan, of men genoeg gedaan heeft. Dat zal niet spoedig het geval zijn! Nu wij weten, dat onze hulp bestemd' is voor Lim burg, en wij onlangs hebben kunnen lezen, dat zich hier een gedeelte bevindt van de vallei des doods, die zich tot Nijmegen uitstrekt, nu gelooven wij te mogen zeggen, dat Noordhol land nog eens goed bij zich 2elf te rade zal gaan, of het niet nog meer kan doen. De plaat selijke N.H.V.-comité's, die met d'e H.A.R.K. en de Bisschoppelijke Hulpactie samenwerken, weten er wel raad op. Men wende zich tot hen! Uit de nauwere banden, die op deze wijze tusschen Holland en Limburg gesmeed' wor den, kan niet anders dan goed voor het groote vaderland voortkomen. Zuid hielp Noord. Nu zal Noord Zuid helpen! En samen zullen ze weer sterk word'en. ten, geen menschen betrekken, die wilde sta kingen organiseeren. En minister Drees, d'le overleg pleegde te Rotterdam, heeft daaraan terecht toegevoegd, dat hij niet wil onder handelen, als men eerst staakt en dan wil overleggen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat hetzelfde geldt als met staking, en dan nog wel voor 't geheele land, gedreigd wordt. De verstandige arbeiders zullen dat inzien. Inttusschen wordt uit Limburg nader gemeld, dat de wilde staking op de mijn Maurits te Lutterade verloopt. Gisteren is 65 procent van de arbeiders weer aan Let werk 'gegaan. De beweegredenen van de stakers zijn nog steeds niet duidelijk geworden. De cokesfabriek van de mijn werkt nog niet. De staking op de Oranje Nassau-mijn xe Heerlen is op het laat ste oogenblik niet doorgegaan. K.M. de Koningin zou heden een bezoejfc aan 's-Gravenhage brengen en ten Paleize Noordeinde verschillende genoodigden en en autoriteiten ontvangpn. De eerste twee Zweedsche locomotieven, van de vijftig, die de Nederland'sche Regeering heeft besteld, zullen dezer dagen via Gothe- borg verscheept worden. De Engejsche verkiezingen zijn gisteren ge houden. Zoowel de Labour als de Conserva tieven waren tevreden over de opkomst. De stembussen zijn verzegeld tot 25 Juli, om dan vereenigd te worden met de biljetten van de soldatent die over d'e geheele wereld ver spreid zijn. Den volgenden dag zal met de tel ling worden begonnen. Het nieuwe parlement zal óp 1 Augustus bijeenkomen en op 8 Aug. zal de Koning de troonrede uitspreken. Er schijnt beweging te zijn in de politiek van^Amerika. Onlangs hebben wij het aftre den gemeld van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Stettinius, die maar kort na het heengaan van Huil afscheid nam, „om gezondheidsredenen". Zijn opvolger, Byr nes, was 66 jaar. - Thans komt er een bericht uit Washington, dat de Amerikaansche minis ter van Financiën, Henry Morgenthau, afge treden is. Dat is dé tweede belangrijke minis terspost in de Regeering -van Truman, die wij ziging ondergaat. Dat zal wel geen toeval zijn. We zijn benieuwd wat er achter zit. President Truman zal vóór de conferentie van de Groote Drie geen onderhoud hebben met Churchill, zooals gemeld was. De Katholieke leden van de Belgische Ka mer hebben gisteren vergaderd' en in een mo tie het houden van een referendum over de Koningskwestie verlangd. Er moet aan deel genomen worden door Belgen vanaf 21 jaar. IN PAVLUS' GEEST Door den geest van den apostel Pau- lus tot Christus, dat was de korte inhoud van het leven van den H. Antonius Maria Zaccaria (5 Juli). Dat is ook voor ons zijn voorbeeld, vooral in de liturgie. Ongeveer hon derdmaal in het kerkelijk jaar spreekt de apostel van de volkeren tot ons in het epistel van de Mis. Dat wij in den geest van den heiligen apostel Paulus het allesovertreffende begrip van Jezus Christus leeren kennen De eerste bombardementen van het Japan- sche Moederland van de nieuwe basis Okina wa uit hebben plaats gehad 36 uur nadat de vliegvelden daar in orde waren. Voorts hebben honderd Amerikaansche jagers met een lange actie-radius militaire doelen in en om Tokio gebombardeerd. Ook heeft het eerste bombar dement van Korea van zee uit plaats gehad, terwijl Korea ook weer uit de lucht is aan gevallen. Op Z. O. Borneo zijn de Australiërs 8 K.M. opgerukt. Zij hebben een tweede vlieg veld bezet. Andere Australische troepen zijn in de Japönsche verdedigingswerken doorge drongen, 16 K.M. ten N.W. van Balik Papan. Er wordt opgerukt naar het laatste olieveld', dat de Japanners nog bezet hebben. Corres pondenten geven te kennen, dat Balik Papan een spookachtige ruïne is en spreken van de hel van Dante. De Japanners hebben op het nog bezette deel van Borneo een gunstig ter rein ingenomen en zijn van voldoende wapens voorzien, doch de luchtmacht zal hen wel ver slaan. Volgens een verslag in „Parool" heeft mi nister Drees op een vergadering van de S.D.A.P. te Den Haag gezegd, dat het verbod' voor Katholieken om lid te zijn van dé S.D.A.P. niet is herhaald. Wij weten niet pre cies wat de bedoeling van deze mededeeling geweest is. Maar wel weten wij, dat bedoeld verbod nog steeds bestaat en derhalve onver anderd van kracht is. Er is niets aan ver anderd. Indien dat al gebeuren mocht, zullen de Katholieken dat t.z.t. natuurlijk wel ver nemen van de bevoegde instantieMaar zoover zijn we nog niet. De Russische Regeering voert sinds eenige dagen besprekingen met de Chineesche Regee ring van Tsjoengking, in de persoon van dr. Soeng, den Chineeschen minister-president. Gisteren is de minister-president van de Mon- goolsche Sovjetrepubliek door Stalin ontvan gen. In welingelichte kringen te Londen acht men het aannemelijk, dat de mogelijkheid van deelneming van Sovjet-Rusland aan den oor log in Let Verre Oosten bij deze Russisch- Chineesche onderhandelingen aan de orde komt. De Regeeringen van Engeland en Amerika hebben thans de voorloopige Poolsche Regee ring van nationale eenheid erkend. NIEUWE MASSAGRAVEN zijn ontdekt op drie plaatsen in Noorwegen. Amerikanen heb ben een nieuw vernietigingskamp ontdekt in Beieren. Kier zijn honderden Duitsche vrouwen en meisjes, die mismaakt of volgens nazi-op vatting geestelijk onvolwaardig waren, op we tenschappelijke wijze aan den hongerdood prijsgegeven De Nedërlandsche Volksbeweging hield een vergadering in den Haag, waar de voorzitter van de Haagsche afdeeling, mr. Bachg, mede deelde dat prof. ir. Schermerhorn in verband met zijn drukke werkzaamheden als minister president zal aftreden als voorzitter van het bestuur van de N.V.B. Dezelfde spreker liet zich uit over de mogelijkheden van den N.V.B. De houding van de Volksbeweging tegenover het kabinet noemde hij een geheel andere dan die van de S.D.A.P. - bijv. De N.V.B. draagt geen partij-politieke verantwoordelijk heid voor het beleid der regeering, omdat zij geen politieke partij wil zijn. Dit bevestigde nog eens een andere spreker op die vergade ring, de heer mr. Willemse, zelf lid van de S.D.A.P. De N.V.B. wil de vernieuwing zien via de polittieke partijen. Naar de partij politieke verhoudingen van vóór 1940 achtte mr. Bachg een concentratie van Sociaal democraten, Roomsch-Katholieke Staatspartij, Christelijk Historische Unie, Vrijzinnig De mocraten, Liberale Staatspartij en Anti-Revo lutionairen mogelijk, waarbij dan nog de politiek-dakloozen komen. Men moet zich in het komende jaar, met het oog op de dan komende verkiezingen, be zinnen op de nieuwe maatschappelijke verhou dingen. Mr. Bachg hoopte ook de R. K. Staats partij bereid' te vinden tot mede-werking, „omdat deelname van alle groepen aan deze reconstructie noodig is". Echter moet er geen eenheidspartij komen van gelijkschakelaars, geen politieke eenpansmaaltijd, zei Mr. Wil lemse. Wat dan wel? Een organisch verband van groepen, wat practisch leidt tot contact van d'e leiders alleen in de topleiding, een soort federatief verband? Dat ook weer niet. Want mr. Willemse zei in Den Kaag: „Wij willen geen organisatie als E.D.D. waar alleen in den top eenig contact tusschen de samen werkende partijen bestond". Het zal zich nog wel verder ontwikkelen. Hoofdzaak is, dat we ten overvloede nog eens weten, dat de Volks beweging geen politieke partij is en wil zijn. Dit onderstreept nog eens de taak van de Katholieken, om hun eigen partij, of hoe het dan moet heeten, zoo sterk mogelijk te maken. AcMdzeÊefLÜu^ett Drs. M. J. F. Oppen, arts te Limmen geeft in een schrijven aan onze redactie lucht aan zijn verontwaardiging over de stakende ha venarbeiders. Het is jammer, dat wij door ge brek aan plaatsruimtte den inhoud van een geheelen brief niet kunnen publiceeren, want Drs. Oppen slaat hier met een buitengewone trefzekerheid de spijker op den traditioneelen kop. Kij maakt o.m. gewag van de honoree ring der medische werkers, in het bijzonder van de specialisten, en inderdaad zijn dan óók hier nog wel eenige dingen recht te zetten. Maarnooit zullen de artsen hun wenschen „eischen" trachten door te zetten, door middel van een plichtverzakende staking. „Dat is aristocratie", schrijft hij. Inderdaad: aristo cratie naar den geest! Waarom zou een Ne- derlandsch arbeider geen aristocraat naar den geest kunnen zijn? Ten slotte pleit Drs. Oppen nog voor strenge strafmaatregelen, teneinde in hef algemeen Nederlandsch belang de stakers weer tot werken te dwingen. We willen echter hopen, dat dergelijke methoden niet noodig zullen zijn, maar dat de arbeider eens om zich heen gaat zien en dan zijn verstand gebruikt! Benzine wordt er nu in ruime mate aange voerd. Ook de petroleumposittie is gunstig. Binnenkort kan een distributieregeling ver wacht worden, zoodanig, dat degenen „die vroeger petroleum voor verlichting en kook- doeleinden kregen, ook nu weer deze brand stof kunnen koopen". Aldus lezen wij in een blijkbaar officieel bericht. Dit is echter niet bevredigend. Wie „vroeger" petroleum konden koopen, dat waren degenen, die geen gas en geen electriciteit hadden. Nu er nog maar heel weinig electriciteit is of komt en in het grootste deel van ons land van gas nog geen sprake is. dient, nu de petroleumpositie gun stig wordt genoemd, deze kostbare vloeistof zoo gedistribueerd te worden, dat Iedereen, die niet op andere wijze eenigermate van brandstof is voorzien, voor petroleum in aan merking komt. Het is uitstekend, om alsmaar in radioredëvoeringen te roepen: kolen, kolen, kolen, maar daarmede komen die kolen er niet. Als het dus mogelijk is, moet er op an dere wijze geholpen worden. Dit schijnt nu inderdaad mogelijk te zijn. Dus behoeft de roep dér huismoeders, om „petroleum, petro leum, petroleum", niet onverhoord te blijven. JAPANNERS UIT INDIE? Ook de „Daily Mail" te Melbourne meldt, dat een Japansche uittocht op groote schaal uit Nederlandsch-ïndië en zelfs uit Malakka m Noordelijke richting begonnen zou zijn. Ket karakter van de jongste vijandelijke activiteit' in dezen sector verleent aan deze berichten een groote geloofwaardigheid. FORENSENVERKEER AMSTERDAM—ALKMAAR Voor forensen, die gebruik wenschen te ma ken van de busdiensten op het traject Am sterdamAlkmaar, kunnen voorrangskaarten worden aangevraagd op daarvoor bij de Ka mer v. Koophandel en Fabrieken voor Noord- Holland, Oudegracht 182, Alkmaar, te ver krijgen en in te dienen formulieren. Voor werknemers moeten de aanvragen door dé werkgevers worden ingediend. Deze voorrangskaarten worden en dan nog in een zeer beperkt aantal uitsluitend verstrekt aan hen, die werkzaam zijn bij den wederopbouw van het bedrijfsleven en daarbtf een belangrijke taak vervullen. QisJAi&uümUuuM OFFICIEELE BONNENLIJST voor de le week van de 8e periode 1945 8 t.m. 14 Juli, voor de provincies Noord-Hollend, Zuid-Kolland en Utrecht. 101 102 117 4oo gram brood 118 9oo gram biscuits R 21 250 gram rijst of kindermeel 103 125 gram versch vleesch of 4 oz (112 gr.) vl. in bl. of 4 oz (112 gr.) visch in blik 104 119 4 oz (112 gr.) vl. in bl. of 4 oz (112 gr.) visch in blik 105 ïoo gram vet *06 125 gram boter 107 R 22 125 gram suikeF 108 i tablet chocolade of 55 gram gebr. chocolad» 109 2 liter melk R 23 4 liter melk U0 2 kg nieuwe aardappelen Geldige bonnen tot en met 14 Juli: B 08 (inlegvel) 8 liter melk C 08 (inlegvel) 8 liter melk Bij deelneming aan de warme maaltijden uit de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 104 voor 4 oz vleesch of visch in blik worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op door de distributiediensten aan te geven dagen aldaar inleveren: Zelfverz. voorgraan 101 102 117 118 vleesch 103 104 119 melk 109 R23 aardappelen 110 De bonnen zijn met ingang van Zondag 8 Juli geldig; er mag evenwel reeds des Zater dags 7 Juli op worden verkocht. Winkeliers echter, die bereids Vrijdag 7 Juli op deze bon nen zouden verkocpen. zullen niet worden her- bevoorraad. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewesteL redacteur Frans Otten; verantw. voor aë advertenties mej. C. W. J'. Smit' druk' drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1