NIEUW Het kolenfront heeft hulp noodig Koningin Wilhelmina weer „thuis" ZATERDAG 7 JULI 1945 BUREAUX: lüat rtw-dqakdifo U Enthousiaste ontvangst in de Residentie i*Corl liDereldn ieviws Aanie^cmmg&ti Koningin tijdelijk in Noordwijk Prins Bernhard naar Indië, 13 id en werk Het herstel van het land begint bij de kolen Een beroep op jonge werkkrachten Locomotieven keeren terug 41e JAARGANG - NUMMER 18073 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Ab'onnementsprtfs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Laten wij het eerlijk zeggen: het heeft hier en daar eenige deining veroorzaakt, dat wij in ons nummer van 12 Juni een artikel wij delen aan het feit, dat het tegenwoordig mode schijnt te zijn, nieuwe bewegingen en strevingen aan te duiden met den naam „so cialisme". Daartegen stelling nemend, bleven wij in de consequente lijn van het standpunt, dat wij verdedigd hebben ook in de maanden, dat onze krant in dien bezettingstijd nog kon verschijnen. Wij hebben toen bijv. de Neder - landsche Unie verdedigd, ondanks de bezwa ren, welke wij hadden tegen haar methode, om zich socialistisch te noemen. Immers, het. socialisme is voor velen, die algemeene samen werking willen, onaanvaardbaar. En als men iets dat geen socialisme is, alleen maar zoo noemt, dan sticht men verwarring. Dit alles nu nog te beweren; zei men echter; was ouder- wetsch en conservatief. Maar nu komt patei dr. Cassianus Hentzen O.F.M., blijkens een verslag in de „Volkskrant" van 3 Juli in een groote rede te Haarlem o.a. ten aanzien van de houding der Katholieken tegenover de Ne derlandsche Volksbeweging precies het zelfde betoogen als wij op 12 Juni schreven. De Volksbeweging, zegt hij, wil zich richten tegen het individualisme, dus tegen overschatting van het persoonlijke, en ook tegen het collectivisme, de overschatting van het gemeenschappelijke. En zij vindt als derde mogelijkheid het personalistisch socialisme. Maar, zegt dr. Kentzen, socialisme beteekende tot nog toe, dat het individu opging in de gemeenschap. Dus van tweeën éénóf de Volksbeweging is geen eigenlijk socialisme, maar waarom noemt zij zich dan zoo, of het is een logische onmogelijkheid. Reeds in 1904 kwam pater Pesch, de beroemde katholieke econoom, met dezelfde gedachten naar voren .en toen heette het solidarisme. Men doet dan ook, constateert hij, in het andere kamp niet ander3 dan coquetteeren met ons solida risme, met onze uitvinding. En daarom wil hij waarschuwen en zeggen waar het op staat precies als wij dedent Wij, Katholieken, zoo voegde dr. Hentzen daaraan toe, met onze eigen sociale organisaties, laten ons niet in den conservatieven hoek drukken. „Wij heb ben één program: Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno en wie heeft meer voor dit alles gestreden dan het Katholieke volksdeel van Nederland? Onze Katholieke organisaties heb ben dezen tijd voorbereid. Hadden wij er onze eigen schouders niet met alle kracht on der gezet, da publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie ware nog niet tot stand gékomen." En verder: „Wij zijn geen achterlijke organisaties, omdat we Katholiek zijn! Wij laten onze hei lige principes nooit aantasten door de zoo genaamde eenheidsbewegingen. Wij gevoelen niet de minste behoefte om samen te smelten met groepen, die slechts ten deele onze waardevolle beginselen erkennen. Wij willen als Katholieken on3 zelf zijn in onze eigen Katholieke organisaties! Die Katholieke sociale organisaties blijven noodzakelijk, daar grijpen we de verschillende brandende problemen di rect tot in de diepste kernen aan." Zoo is onze taak een grootsche nationale taak! Wij Willen samenwerken, niet samensmelten. Ook in d,e toekomst' zullen de Katholieke stands- en vakorganisaties een taak hebben, zelfs al zou de corporatieve maatschappij verwezenlijkt zijn. Eu daarbij legde dr. Hentzen er den nadruk op,, dat de door het Episcopaat gegeven richt lijnen inzake het toetreden tot niet-katholieke organisaties niet zijn ingetrokken, terwijl ook het mandement der Bisschoppen inzake de politieke organisaties anno 1934 nog steeds van kracht is. Pater dr. Hentzen behoort tot de vooraan staande werkers in het katholieke sociale le ven, wiens woord gezag heeft. Zijn betoog zal er toe dijnen, die verheldering te brengen, welke in deze dagen zoo dringend noodig is. UIT EIGEN LAND In de bakkersbedrijven is overeenstemming bereikt over een algemeene landelijke loónSver- hooging van 25 'pet, in Groningen openbaren zich ernstige gevolgen door inundatie met brak water; er zUn duizenden doode boomen. Vrijdag heeft den Haag zijn grooten dag beleefd: den intocht van H. M. do Koningin in de Residentie. Bezien in het licht van hetgeen achter ons ligt, een feit van historische betee- kenis; voor de Hagenaars de vervulling van een lang gekoesterden wensch; voor onze Landsvrouwe ongetwijfeld een „thuiskomst", zooals Zij zich moeilijk hartelijker had kunnen denken. Geen motregentje kon de wachtende menigte van duizenden rond het feestelijk met oranje doeken en bloemen versierde Paleis deprimeeren. Een groote menschenmenigte wachtte aan de stadsgrens de aankomst van Hare Majesteit af. Om 11.20 uur kwam de Ko ninklijke stoet de Laan van Nieuw Oost Indië afrijden. Op de grens der gemeenten Voorburg en 's-Gravenhage stopte de Koninklijke auto. De Koningin werd hier hartelijk begroet door Haar Grootmeesteres C. M. Baronesse van Tuijll van Serooskerken. Vervolgens trad de Gou verneur der Residentie, Luitenant-Generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, naar voren, die Hare Majesteit begroette, gevolgd door den Burgemeester van 's-Gravenhage, den heer Mr. S. J. R. de Monchy. vijf jaren van verdrukking, en zorg de Ko ningin, onze Koningin, weer „thuis" was. Een bijzonder plechtig oogenblik was het, toen, de Koningin na de inspectie der eere- wacht, zich op het bordes van het paleis ver toonde, een hoornsignaal het begin van één minuut stilte voor de gevallenen in het onder- grondsche verzet aangaf en de vaandels eer biedig neigden. Zacht en plechtig speelde de militaire kapel het Wilhelmus. Een drietal kin deren, wier vaders in den verzetsstrijd waren gevallen, hadden een oogenblik tevoren bloe men aan Hare Majesteit aangeboden. Nadat de stilte door luid gejuich van de dui zenden menschen (alleen al ruim 10.000 padvin ders stonden langs het laatste deel der route opgesteld) gevolgd was, betrad de Koningin haar paleis. In het paleis werd H. M. allereerst met een warme toespraak begroet door den burgemees ter, Mr. de Monchy. Hierna heeft de waarne mende Commissaris der Koningin in Zuidhol- land een kort begroetingswoord gesproken, waarop de Konihgin een aantal vooraanstaan de personen ontving, alsmede vertegenwoor digers der Binnenlandsche Strijdkrachten van burgerlijke illegale groepen. Na deze ontvangst verscheen H. M. nog eeni- gen tijd op het balcon van het paleis. Dit was het oogenblik, waarop het publiek langen tijd had staan wachten. Een luid enthousiasme steeg op en men zong de Koningin plechtig toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal"! De var stin bleef men toejuichen tot het oogenblik, dat H. M. zich in het paleis terugtrok. In den middag maakte de Koningin een rij toer door de stad. Toen begon de intocht in Den Haag. Het wa3 een blij, hartelijk binnenkomen. Door de lange route, die werd gevolgd was het de bevolking mogelijk, zonder dat men in dichte drommen opeengepakt behoefde te staan, Hare Majesteit te verwelkomen. Op verschillende plaatsen ver brak de enthousiaste menigte ~~de cordons. In het Noordeinde gekomen, kon de politie de juichende, opdringende menigte nauwelijks tegenhouden. Hare Majesteit werd niet moede links en rechts met buigingen en handgebaren te danken voor de warme, hartelijke begroe ting, die Haar ten deel viel, toen Zij het Pa leis naderde. De Koninklijke Militaire Kapel zette het Wil helmus in en de Koninklijke Standaard werd boven het paleis geheschen ten teeken, dat na Tusschen Frankrijk en den Libanon zijn bespre kingen gaande. De Gaulle gaat op verzoek van Truman naar Washington. In Loriden- sche politieke kringen is men verwonderd over de mutaties in de Amerikaansche regeering. De nieuwe Poolsche regeering eisckt de eigen dommen in Londen op, die de oude niet wil afstaan! Vandaag is het acht jaar geleden, dat Japan den oorlog tegen China begon. Australische troepen hebbeneen landing ge daan op een nieuw punt op Borneo. Zes honderd vliegende vestingen hebben gisteten opnieuw jdjf fabriekssteden op Hondoe aange vallen. i>e Britsche libefale partij verwacht 80 a 100 van de zeshonderd zetels in het La gerhuis. De Reegeering van dr. Renner in Oostenrijk is door Engeland nog niet erkend. In September a.s. wordt een bijeenkomst van de drie Scandinavische koningen verwacht. Fred Vinson, directeur van het bureau voor de oorlogsmobilisatie, is opvolger geworden van Morgenthau als minister van Financiën in de V.S. De Australische minister van Oorlog, Forde, is beëedigd als minister-president van Australië ter opvolging van minister Curtin. Er wordt een Russisch-Chineesch vriendschaps verdrag verwacht als gevolg van de besprekin gen te Londen. VOOR DEN EINDAANVAL OP JAPAN Op Okinawa, dat thans gebruikt wordt als basis voor de Liberator-vliegtuigen, welke Ja pan aanvallen, wordt een startbaan aangelegd van een totale lengte van 25 mijl, welke ge bruikt zal worden voor den eindaanval op Ja pan. De vliegvelden, welke op het eiland door de Amerikanen worden aangelegd', zullen naar door een der Amerikaansche ingenieurs van de luchtmacht werd verklaard tweemaal zooveel verkeer kunnen verwerken als .het groote La Guardia vliegveld bij New York. Okinawa zal eerlang de grootste eilandlucht basis zijn, welke ooit heeft bestaan. Men heeft al meer gezegd, dat mede door de raciored'e van minister-president Schermer, horn, waardoor de Regeeringsverklaring tot ons kwam, een periode is afgesloten. Ook in dit opzicht, dat niet langer voet gegeven moet worden aan de meening, die al tamelijk door gewerkt is, dat er onderscheid gemaakt moet worden en tegenstellingen bestaan tusschen da illegaliteit en de rest van ons volk. Dat on derscheid heeft bestaan en moest in zekeren zin aanvankelijk bestaan. Ket heeft bereids tot tegenstellingen aanleiding gegeven. Dat moet nu uit zijn en daarean moet iedereen mede werken. Ook in dit opzicht, dat vertegenwoor diging van ons volk en burgerij niet langer al leen of allereerst aan illegalen worden toever trouwd. Dit gebeurt nog veel te veel. Zoo be staan er links en rechts adviescommissies uifc de illegaliteit, die hier meer. daar minder als officieele adviescommissies uit de burgerij be schouwd werden (worden). Bij het ontbreken van anderen contacten mei de burgerij was dit m d'e eerste weken na de bevrijding onvermij delijk. Nu kan en moet de volksinvloed anders geregeld' woraen. Waar een regeling voor het samenstellen van noodgemeenteraden nogal op zich laat wachten, verdient het sterk aanbeve ling, dat gemeentebesturen zich op voldoende breede basis uit de burgerij doen voorlichten en adviseeren Naar „de Tijd" verneemt, worden in Noord- wijk eenige villa's in gereedheid gebracht voor een tijdelijk verblijf'van H. M. de Koningin en een kleine hofhouding, ■*- Naar de „Pen Gun", het weekblad voor de B.S1., mededeelt, heeft Z.K.H. Prins Bernard in een interview met het Amerikaansche persbu reau „International News Service" verklaard, het voornemen te hebben naar Indië te gaan. „PRAATJES BIJ DE HAARD" Hield wijlen Roosevelt vroeger zijn gewaar deerde „Praatjes bij de haafd", onze Minister- President heeft het voornemen binnenkort te beginnen met des Vrijdagsavonds van 9 uur tot kwart over 9 voor de radio het woord te voeren tot het Nederlandsche volk en daarbij vraagstukken van regeeringsbeleid te bespre ken en toe te lichten. CYRILLUS EN METHODIUS Deze twee heilige broeders herdenkt de Kerk op 7 Juli. Zij hebben bijna elf eeuwen geleden hun geheele leven gewijd aan de bekeering van de Sla vische volken. Zij hebben tot de ken nis van Gods heiligen naam geleid de voorvaderen van de volken, die thans in het centrum van de wereldbelang- stolling staan. En, die door gevaar lijke levensstroomingen bedreigd, een nieuwe crisis van huit veelbewogen bestaan doormaken. Behoort het niet tot onze katholieken missie-plicht, dat wij voor hen bidden en offeren Wij, die gelooven aan de gemeenschap der heiligen, mogen niet verzuimen, de groote Slavische Bisschoppen en Be lijders van dit feest, om voorspraak te vragen. gDe kolenvoorziening is voor ons land van eminent belang, het herstel van het land begint bij de kolen", aldus is vandaag medegedeeld in een communiqué, dat uitgegeven is na de uitvoerige driedaagsche besprekingen, welke de Minister van Verkeer en Energie, ir. van Schaik te Heerlen heeft gevoerd met alle instanties en organen, direct en indirect bij het mijnbe drijf betrokken. Alle kwesties, van groot belang voor het mijnbedrijf, zijn hier besproken. Richtlijnen voor de pensioenregeling zijn vastgesteld, nieuwe maatregelen getroffen voor een gezonde zuivering. De staking op de „Maurits" is afgekeurd in dit communiqué, er was vol doende contactmogelijkheid om grieven te bespreken, bepaalde wenschen zullen in dezen tijd onvervuld moeten blijven, een onderzoek naar de gedragingen van de rustverstoorders zal worden ingesteld. Het communiqué eindigt met den oproep: Hard werken, niet kankeren, een oproep, die.... niet alleen voor het mijnbedrijf geldt! Ir. Groothof heeft in een pers conferentie eenige mededeelingen gedaan, die.van algemeen belang zijn. Hij wees er o.a. op, dat de kolenproductie in de Limburgsche mijnen vóór den oorlog 45.000 ton per dag bedroeg. Door allerlei oorzaken is de dagproductie op het oogenblik slechts.... 16.000 ton. Voor be perkte voorzieningen aan brandstof, electra en gas is een dagproductie van 26.000 noodig 1 De oorzaken van de vermindering zijn vele, op de eerste plaats de vernielingen door de Duitschers, tekort aan voedsel, kleeding enz., vermindering van het aantal mijnwerkers, ook gebrek aan werklust. Ir. Groothoff meende, dat de mijnindustrie recht heeft op prioriteit bij bepaalde voorzieningen. Hij deed een beroep op jonge werkkrachten, om zich naar het ko lenfront te begeven. Intusschen is gisteren te Amsterdam een vergadering gehouden van de Eenheidsvakbeweging, waar behalve de ge beurtenissen in de haven van Rotterdam, ook die in het mijnbedrijf besproken zijn. Een spre ker uit de mijnstreek deelde mede, dat de Een heidsvakbeweging bijna de helft van de 27000 mijnwerkers georganiseerd heeft. Van die helft is naar zijn zeggen tweederde katholiek, dat zou ongeveer 8000 zijn. Dat zal du3 spoedig an ders moeten worden! Een andere spreker her haalde de reeds gedane uitspraak, dat een sta king over het geheele land zal worden afge kondigd, indien de verschillende eischen, te Rotterdam gesteld, niet vóór 26 Juli worden ingewilligd. Mede in verband met de aange kondigde Straffe houding van de Regeering te gen degenen, die strijd en chaos ln ons land willen ontketenen, lijkt het ons onjuist, dat in openbare vergaderingen gelegenheid wordt ge geven, op zulk een wijze tegen de levensbelan gen van het land te ageeren. GEëVACUEERDE FAMILIE OP THUISREIS VERDRONKEN Elf slachtoffers De gezinnen van den Bout-Viergever en Akkerdaas-van den Bout, uit Schouwen, eva cueerden na de overstrooming in Zeeland naar familie In den Wieringermeer vanwaar zij op 17 Aprl 1.1. weer genoodzaakt waren te ver trekken als gevolg van de onderwaterzetting door de Duitschers. Zij vonden onderdak in Nieuwe Niedorp. De familie die uit twaalf le den bestond, wilde eind Juni weer terug naar Schouwen en scheepte zich in op een 100-tons Schuit. In da Zeeuwsche wateren aan gekomen. liep de boot op een mijn en zonk. Slechts één van de opvarenden kon gered worden. In den loop van deze week zijn via Oldenzaal 23 Nederlandsche locomotieven, die door da Duitschers waren geroofd, „gerepatrieerd". Ook vele goederenwagens keeren terug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1