Ervaringen van een vrijwillig Aalmoe zenier bij de Krijgsgevangenen Met de Katholieke Middenstand naar een nieuw en beter Nederland L. Buitenlandsche Bevindingen JDers slem - Uit eiq,en tand ^ióJM^uüa-iieuiué Gloedvolle rede van Pater Meijer Als twaalf apostêlen meldden zich destijds twaalf priesters van de verschillende bisdom men vrijwillig, om de krijgsgevangenschap van onze landmacht- en marinemannen in Duitschland te deelen. Tot hen behoorde ook Majoor F. v. d. Vliet, voor den oorlog aalmoe zenier bij het Veldleger, thans aalmoezenier van de B. S. in de verschillende gewesten bo ven 't IJ. Bij ons bezoek aan Egmond' troffen wij hem bereid voor onze lezers iets van zijn ervaringen in Duitschland te vertellen. De eer ste, die vrijwillig naar Duitschland ging was 2Un confrater. Majoor H. v. d. Made, dié dus Vijf jaar vrijwillige gevangenschap onderging; thans is zijn benoeming te verwachten tot plebaan van de Kathedraal „St. Jan" te 's Ker- togenbosch. %r\ Mei '43 vertrok Majoor v. d. Vliet met Maj. J. de Sain, kapelaan te A'dam en Maj. A. Stoelemeijer, kapelaan te Breda. Deze twee namen de zielzorg op zich van de krijgsgevan genen te Altehgrabau bij Maagdenburg, ter- wHl Majoor v. d. Vliet terecht kwam in het krijgsgevangenkamp van de Kon. Ned. Marine te Stuttgart. Van de 1000 Jantjes die hier in een gebouw als dat van de R.A.I. te Amster dam waren ondergebracht waren er 200 ka tholiek. Op onze vraagof de Majoor vrijelijk de zielzorg kon uitoefenen, kregen wij ten ant woord, dat het hem verboden was te preeken en biecht te hooren en van tijd tot tijd ook om de K. Mis op te dragen. Natuurlijk trok Maj. v. d. Vliet zich van dit verbod niets aan en oefende hij in 't geheim zijn apostolische taak uit. Hij smaakte 2elfs het genoegen een zestal niet-Katholieken in de K. Kerk op te nemen. Onze jongens werden door de moffen slecht behandeld, zei de Majoor in antwoord op een volgende vraag; zij kregen zelfs nu en dan een pak ransel en werden door SS-onmen- schen met de geweerkolf geslagen. Wij had den geen communicatie met het Roode Kruis; de brieven, die wij er heen stuurden, werden verbrand of op andere wijze vernietigd. Ach teraf is ons gebleken, dat zij 32 Roode Kruis- pakketten per man, dat is dus 32000 R. Kruis- pakketten in totaal van ons gestolen hebben. Bombardementen We hebben 25 zware bombardementen mee gemaakt en leefden praktisch altijd temidden van puinhoopen. Stuttgart heeft een week lang in brand gestaan en er is niets meer van over; duizenden burgers werden er gedood; vele vrouwen renden krankzinnig door de straten, waarvan het asfalt in brand stond; er was in dit inferno niets te beginnen. Vijf maal kregen we een bominslag in ons gebouw te incasseeren; het was er dag en nacht lucht alarm. In October *43 werd het gebouw, waar in wij waren ondergebrachtt. heelemaal In DE POÓLSCnE RtOEERLsiD te Lon den heeft haar congé gekregen, nu de nieuwe Poolsche Regeering in War schau erkend is, ook door Engeland en Amerika. De Westelijke democratie vertrouwt op de toezegging van Bei roet, inzake het houden van vrije ver kiezingen. Wij zijn op het lot van Polen nog niet heelemaal gerust! Maar Rus land is een machtige factor in de inter nationale politiek van het oogenblik Moskou is er thans het groote centrum van. De activiteit van de Sovjets is buitengewoon groot. De regeling van het groote probleem Duitschland belet niet aan de kleinere dingen aandacht te schenken, die trouwens niet allemaal zoo klein ziin! Daar is Tanger, nauwe lijks fronst Stalin of Molotof zijn wenk brauwen, of hij wordt op zijn wenken bediend. Amerika en Frankrijk hebben er geen bezwaar tegen, dat de Rus ook in de kwestie van de regeling van het Tangerstatuut gemoeid wordt. Londen en Washington zullen de Oostenrijk- sche regeering onder leiding van den bekenden socialist dr. Karl Renner er kennen. In de door de Russen bezette Duitsche gebieden van Brandenburg, Mecklenburg en Saksen zijn provin ciale regeeringen benoemd door Tsjoe- koff, alle wt <socianl-dpr"^r-rr*i<!rhe wtnnJ oan den dag WERKEN, zegt ae ..Nieuwe Haagsehe Courant" in een artikel, wie niet werkt krijgt geen eten, zonder arbeid geen welvaart. En niet teveel mopperen. We kunnen zooveel en zoo lang bezig blijven met critiek en bezwaren, dat we straks zonder eten, schoeisel en warmte zitten. EERST BASIS.' De .Rotterdammer" wijst op de onrust, die allerwegen bestaat. De sa menleving is uit het lood geslagen. Er wordt geroepen om een nieuwe wereld, maar tot ieder dringt het niet door, dat deze pas kan komén, wanneer de basis ervoor gelegd wordt. HUMANISME. De „Maasbode" spreekt in een artikel over de Katholieken en de Volks beweging over christelijk en heidensch huma nisme. In dit verband is er de antithese. Maar deze behoeft niet het politieke leven te be- heerschen. Dat moet ze nu stellig niet, nu sa menwerking op den voorgrond moet staan. Het is ook minder noodig, doordat ook velen, die niet tot de rechtsehe partijen behooren, aan de christelijke beginselen op politiek terrein recht willen .doen wedervaren. Maar: huma nisme en christendom moeten klaren wijn schenken. puin gebombardeerc, waarbij we alles klee- ren en overige bezittingen verloren. Het Roode Kruis stuurde nfeuwe uniformen en onder kleeren, doch ook deze R.Kr.-gaven gunden de moffen onze jongens niet; ook dit werd gestolen en later in Grenobbe terugge vonden. Om ons te plagen staken ze ons in strijc met het oorlogsrecht in Russische uniformen, met de letters USSR op den rug. Met d^" voedselvoorziening was het treurig gesteld; Londenvleesch en rotte aardappelen vormden vaak het menu; gelukkig wisten onze jongens, die in .de stad moesten werken, op eigen gelegenheid' nog' wat te fourageeren. Werd U ook als gevangene behandeld, Ma joor? zoo vroegen wij verder. Eenige malen per week mocht ik me op bepaalden tijd en op bepaalden afstand bui ten het kamp bewegen; verder werd ilCals ge vangene behandelc'. Op een desbetreffende vraag zei Maj. v. d. Vliet, dat de Katholieke Marinemannen met de geestelijke verzorging zeer ingenomen waren; met groote dankbaar heid gewaagde de Majoor van de buitenge woon vele en goede zorgen van den Hoofd aalmoezenier Kol. v. Straelen, die zaken voor den eeredienst als miswijn, hosties, gewa den en boeken zond, evenals rozenkransen, kerkboeken en andere lectuur voor de jon gens; ook de door een comité van een Hee- ren-congregatie gezonden lees- en studieboe ken droegen er Veel toe bij. het moreel van onze jongens op peil te houden. We hebben aldus de Majoor op 'n andere vraag 16 dooden te betreuren gehad; tien stierven door een ongeluk of tengevolge van gebrekkige medisdhe verzorging; twee werden er tijdens de gevangenschap en vier na dé capitulatie door de SS gefusilleerd. Op 2 April moesten we op marsch in de richting UIm; de SS verbood ons de witte vlag mee te voeren, zoodat wij bloot stonden aan dé herhaalde aanvallen van duikbommenwerpers, waardoor velen onzer ge-wond werden. Op 21 April wer den we door de Franschen onder generaal -de Lattres d" Assigny bevrijd, waarna we in een filtration-kamp vdh de Amerikanen een, bui tengewoon goede ontvangst genoten; daar werden we uitstekend verzorgd. Eind Mei kwamen we in Holland aan; de landmacht in Weert en de Marine in Sluiskil; deze laatsten moesten na slechts drie weken verlof alweer naar Engeland vertrekken voor verde re opleiding. Pater Beekman en de Belgische priester Monchen verblijven daar nu tijdelijk als aalmoezenier. Tijdelijk is ook de taak van Majoor v. d. Vliet als aalmoeeenler bij d'e B.S., want deze wordt opgeleid voor land-,' lucht- of zeemacht in Indië, deels voor bezetting in Duischland en deels voor het staand leger in Nederland; de rest gaat naar huis. Zn Den Hel der alleen al zijn 'n 1000 jongens aan de ziel zorg van Majoor v. d. Vliet toevertrouwd. De Shaef heeft 16 kranen beschikbaar gesteld voor Nederland, acht voor Rotterdam, vijf voor Amsterdam en verder voor Vlissingen, Dordrecht en Delfzijl. Duindorp in Den Haag wordt ingericht als kamp voor politieke ge vangenen, 40.000 in getal. Bij puinruimen te Den Haag aan den Bezuidenhoutschen weg zijn twee arbeiders door gasvergiftiging omgeko men. In Drente zijn 1350 boerderijen van N.S.B.'ers tot staatsbezit verklaard. Met in gang van 15 Juli gaat er weer een trein van Hoek van Holland naar Oldenzaal. LEEKENORDE VAN ST. FRANCISCUS De mistdamp van droefheid, angsten en zorgen is opgeklaard. We staan in dé stralen de vrijheidszon. Vreemd, nog wat onwennig. We zijn als een kind dat van zijn vader een prachtige speelbal heeft gekregen. We hebben éen groot geschenk gekregen, een prachtig cadeau: de vrede. We hebben het in onze handen, we bekijken het, dtaaien het naar alle kanten, maar "t is alsof we nog niet we ten wat we er mee moeten doen. Het zou zonde r zijn als we die gave, dat mooie geschenk niet weten te gebruiken, als we het n/iet benutten, als we niet het gróótst mogelijke voordeel voor ons er mee weten te behalen. Zet de vrede als een 'facet in uw levenWVre- de in uw binnenste, in uw hart, in uw ziele- Ieven. Vrede thuis, in het huisgezin, in uw omgeving. Luister, 't is uit uw leefregel: zij zullen met zorg de welwillende liefde beoefenen, zoowel onder elkaar, als tegenover anderen. Overal waar ze maar kunnen, zullen zij oneenigheden trachten bij te leggen. Franciscus was een vredesapostel; ook gij het kind van hem. Pater Salvator Baselaar Visitator D.O. Klooster N. Niedorp OFFICIEELE PUBLICATIE In verband met de bepaling, dat het den melkhandelaren verboden is na 14 Juli a.s. aan het publiek melk af te leveren op bonnen, welke voor dien datum ontvangen zijn, mogen ook de standaardisatiebedrijven aan melkslij- ters die een zgn. tegoed bij deze bedrijven heb ben, dit tegoed na 14 Juli a.s. niet meer afle veren. Melkslijters, die op 9 Juli a.s. rantsoen- bonnen melk „201" van hun klanten ontvan gen, dienen deze bonnen zoo spoedig mogelijk bij de standaardisatiebedrijven in te leveren. De standaardisatie bedrijven kunnen deze bon nen uiterlijk Vrijdag 13 Juli a.s. bij den plaat selijken Distributiedienst inwisselen tegen toe wijzingen voorzien van den datum 4 Aug. 1945. Na 13 Juli as. mogen deze bonnen niet meer ingeleverd Wórden. BROOD VOOR RIJST OF KINDERMEEL In aansluiting op hetgeen gepubliceerd werd betreffende het ruilen van den voor de week van 1 t.m. 7 Juli 1945 voor 250 gram rijst e.d. aangewezen bon D 04 (blauw) voor een rant soenbon voor 4 rantsoeneii brood, maakt de Directeur Generaal voor d'e Voedselvoorzie ning, bekend, dat in den vervolge desge- wenscht steeds de vcor rijst of kindermeel aangewezen bonnen bij de plaatselijke distri butiediensten geruild' kunnen worden tegen rantsoenbonnen voor brood. De distributie diensten zullen voor iedere bon, waarop 250 gram rijst of kindermeel verkrijgbaar is, een rantsoenbon voor 400 gram brood uitreiken** TEXTIELVERGUNNINGEN ENZ. fVoor gebombardeerden, geëvacueerden, gerepatrieerde!! en jonge moeders. Binnenkort hoopt het Comité N.V.H.-H.A.R.K. zijn werkzaamheden aan te vangen in den vorm van uitgifte van vergunningen voor tex tiel en schoenen, voorloopig slechts aan: le gebombardeerden, 2e getroffenen-geëvacueer- den, 3e Gerepatrieerd en, 4e Jonge en a.s. moe ders. Men zal echter begrijpen, dat niet ieder die zich onder d'eze groepen kan rangschikken, in aanmerking zal komen voor directe hulp. Iemand die in den laatsten tijd gebombardeerd is en van geen enkele instantie iets ontvangen heeft, wordt in d'e gelegenheid gesteld een aanvraag te doen. Wie van Arnhem, Den Haag enz. naar het District Alkmaar, Den Helder, Hoorn verhuisd is en have en goed aldaar ver loren heeft, komt eveneens in aanmerking. Wat de gerepatrieerden betreft, komt hij, die inderdaad' alles verloren heeft, vanzelfspre kend in aanmerking om toewijzingen te ont vangen. Het Comité höopt, dat men geen aan-, vrage zal doen, indien men niet strikt onder deze categorieën valt. Kalk is een noodza kelijke bouwstof die dagelijks door het li chaam moet worden opgenomen. Neem DAGRAVIT, als de dokter kalk voor schrijft! Kalk, phos phor en Vitamine D als Ideale „samen- werkers"! Voor toe komstige moeders en groeiende kinderen! Bij Apothekers en erkende Drogisten. mmv DA de Graal» Hinde) Aindusine 0A£XA C.V Poiib. AOS. A'dam-C. DE ZESDE WERELDJAMBOREE De zesde wereldjamboree, die in 1946 in Frankrijk Zou worden gehouden, is uitgesteld tot 1947, zulks wegens de7 moeilijkheden van het transport. OORLOGSMISDADIGERS De oorlogsmisdadigers zullen op grond van één en dezelfde beschuldiging, n.l. samenzwe ring tegen den wereldvrede, terechtstaan. Rib- bentrop, Goering, Ley, Streicher. Doenitz en alle anderen zullen tezelfder tijd berecht wor den en de vraag. wie d'e grootste#oorlogsmis dadiger is, zal niet aan de orde komen. Leden van d'e Gestapo, SS en leden van andere mili taire of politieke organisaties zouden geza menlijk terechtstaan. ALKMAAR BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben de volgende besluiten genomen: a. tot verlenging van d'e ambsperiode van Dr. D. Mol als directeur van den Keurings dienst voor waren, tot uiterlijk 1 Juli 1946; b. tot benoeming van den Burgemeester tot gedelegeerde van de gemeente in de besturen der alhier gevestigde scholen voor nijverheids onderwijs; c. tot medewerking aan het verzoek der Vereenlging „St. Joseph" voor de R. K. Jon gensscholen te Alkmaar om gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de aanschaf fing van schoolboeken voor de onder haar be heer staande St. Josephschool voor u.l.o.; d'. tot vaststelling van een gewijzigde sub sidieregeling voor het bijzonder voorbereidend lager onderwas voor 1945; e. tot intrekking van dé .Rechtstoestand regeling wethouders" en het besluit van 16 No. vemerb 1943 tot wijziging van de „Kinderbij slagverordening"; f. tot opheffing van dé Streekcommissie voor natuur- en cultuurbescherming. Bergensche Kunsthandel. De bekende Bergensche Kunsthandel van den heer P. Hop man. welker voorheen in het pand gevesttgd was, waar nu onze krant is ondergebracht, is thans weer heropend' in het fraaie winkel pand naast de fa. Spaander, waaruit de heer Hopman in de oorlogsjaren 'door de S.S, ver dreven was, die er voor eigen standje recla me wilde maken. Dat de heer Kopmax! zijn kunsthandel weer geopend heeft, ondanks de voor zijn branche niet hoopvolle tijdsomstan digheden, getuigt van optimisme, dat we gaarne ten voorbeeld stellen. En fiij is er in geslaagd zijn zaak smaakvol met schilderijen en luxe artikelen te vullen. Daar zijn zaak te Bergen eerst gerestaureerd moet worden voor dat deze weer kan worden geopend, is deze zaak ln de Langstraat voorloopig het eenige acres van den van oud's bekenden. B'erger- schen Kunsthandel. Hengelaars-Nieuws. De afdeeling Alkmaar van het Centraal Nederland'sch Hengelaars Verbond' hield een druk bezochte vergadering in café Hecker. waar ook aanwezig was de heer Jansen Kok uit Haarlem, voorzitter van het Hoofdbestuur. Aan de leden werd vooral verzocht ertoe mede te werken het aantal le den der afdeeling op 1000 te brengen (thans 580) opdat wij met nog meer kracht kuntten protesteeren tegen de maatregelen, die de Duitschers hebben genomen in het nadeel der sportvisschers. De heer Jansen Kok deelde mede. dat het Hoofdbestuur een conferentie heeff gehad met den Minister van Landbouw en visscherij; toegezegd' is dat de Visscherij- wet op de helling komt. Besloten werd op 4 en 5 Augustus wederom een concours te hou den. In de pauze werd een collecte gehouden voor het N.V.H. welke f 100.opbracht. Hier na werden de prijzen uitgedeeld van het con cours, dat verleden jaar ïs gehoud'en. Burgerlijke stand. Geboren: Pieter z. van P. Leijding en W. A. van dér Vecht; Cornelia d. van J. de Pijper en E. C. Roomer; Jacobus H. M. z. van G. J. Leen en J. W. E. Voorman; Ida G. d. van K. Knol en A. C. de Hek; Ge- rardus P. z, van W. de Boer en M. Molenaar; Catharina-E. d. van P. Oostwoud'er en C. N. Renooij; Hendrikus M. A. z. van H. Schinkel en J. F. Engel; Pieter z. van P. d'e Vries en J. M. de Graaf; Cornelis J. M. z. van P. J. Kroon en C. A. Groot. Gehuwd: Jan W. A. v. d. Does en Sara E. Kuiper;. Jan L. Vreden- burg en Cornelia A. van Berkum; Willem de Moei en Lucia E. M. Kroeders. Overleden Aafje Ranzijn, gehuwd m. F. K. Savonije, oud 66 j.; Hendrik Booij, gehuwd m. N. Wognum, oud' 48 j.; Bartholomeus Vink. gehuwd m. M. Slaakweg, oud 69 jaar. Geboren Henri A. Th. z. v. A. A. H. van Roon en A. M. Blom; Elly d. van J. v. d. Zei en D. Visser. Gehuwd: Willem van Dijk en Helena M. M. Veeger; San Kok en Alida J. van Berkum. Overleden: Catharina Hemels, oud 1 jaar. Vischhandel geopend. Op het Verdronken Oord 47 is thans geopend de „Alkmaarsche „Vischhandel" van den heer S. Kopjes Jr. Wij Gloedvolle rede van Pater Meijer Gisterenavond sprak in het Gulden Vlies te Alkmar Pater Meijer O.P. voor den Katholie ken Middenstand. In een vurig betoog zette spr. de noodzaak van een Kath. Standsorgani satie uiteen, als grondslag nemend de algeheele vernieuwing. De sociale, cultureele, economi sche, godsdienstige en zedelijke nood is enorm hoog; de ontwrichting op alle gebied ontzet tend. Men vraagt zich af: „Wat zijn onze richt lijnen?" „Hoe krijgen wij de juiste samenwer king, waar thans nog alle middelen van trans port en post ontbreken?" »Toch moeten de kath. Middenstanders, de handen ineengeslagen, aan het werk gaan. Publieke opinie. Door de 5 oorlogsjaren heen hebben de mid denstanders geen al te schoone reputatie ver worven. De opinie bij ambtenaren en werklie den is niet gunstig. En daar was reden voor. En als er schuld Is, dan moeten gedane fouten weer goedgemaakt worden. En dat is alleen mogelijk door samenwerking in een katholieke standsorganisatie, om gezamenlijk uit te roeien wat hier verkeerd is geweest. Sociale wetgeving en cultureele vernieuwing. Wanneer er dan straks, aldus de eerw. spr., een sociale wetgeving zal verrijzen, dan willen wij middenstanders die wel eens bekijken. Den ken wij dan aan den sluitingstijd, de loonvast- stelling enz. Ook het gezin behoeft vernieu wing. Naast het soc. is ook het cultureele le ven juist voor den middenstand van zoo on schatbaar belang. Hoe dikwijls ontbreekt niet de juiste sfeer in het gezin, Ket gevolg is, dat vader en jongens de deur uitloopen. De jeugd, die voor een deel naar het buitenland ontvoerd Is geweest, staat hier vreemd. De rust is weg. De jcpngens willen uitvlieden. Het is hier in het vaderland te eng geworden. Het geweten, dat toegeschroeid was getuige de zwarte handel moet weer rein worden. Want dat ook de middenstand hieraan deel heeft gehad, be hoeft geen nader betoog. Dit alles wil niet zeggen, dat de standsorga nisatie e?n lichaam is. waar men alle mogelij ke grieven en klachten naar voren kan brengen. Daarvoor treedt de vakorganisatie op. En hier ligt het wezenlijke verschil tusschen stands- en vakorganisatie, waarbij door de laatste uit sluitend vakbelangen gediend worden, daarbij geleid door een prineipieele godsdienstige ideo logie, terwijl de eerste de standsorganisatie dus In harmonische samenwerking tr°de met werklieden- en boerenorganisaties en zoo wel cultureel als economisch en godsdienstig en nationaal werkt. Het is de middenstand, die de maatschappij in evenwicht houdt, en daarom moet hij uit menschen bestaan, die aan zich zelf werken, en bij w^e in het gezin sa menwerking is tusschen de verschillende leden, dus een gezond streven naar contact in fami lie- en zakenleven. ('Cultureel Dan is er op middenstandsavonden veel te leeren uit het schoone, dat onze stad en buurt schap voortbracht. Daarmee kunnen wij ons voordeel doen. Muziek, heemkundeja wat al niet kan ons omhoog voeren tot het schep pen van die sfeer, die wij middenstanders zoo zeer behoeven. Wij Katholieken. En laten de menschen dan maar weten, dat wij Katholiek zijn. Sinds 5 Mei 1945 behoeven wij ons heelemaal niet meer te schamen. Vele van de illegale werkers waren katholiek, dat is toen wel gebleken. Ket is uit met de opvatting, dat de katholieken geen goede va derlanders zouden zijn. Wij hebben anders be wezen! Sameiiwerking met de anderen ,geen éénwording; overkoepeling, geen samensmel ting. En als wij katholieke middenstanders dan één zijn, riep spr. in het vuur van zijn betoog uit, dan zou onze organisatie zoo groot en zoo sterk zijn, dat wij zeggen kunnen, wij zijn erl In het slot van zijn aandachtig beluisterde rede kwam Pater Meijer tot de conclusie, dat in onze cultureele, sociale, godsdienstige en economische opvoeding het individualistische egoïsme bestreden dient te worden. Hetzelfde, individualistische egoisme, waar Christus voor is gestorven en waartegen Zijn strijd gerichj is geweest! Wij moeten de jeugd bezielen met meer idealen. Zorgt er,dan voor, dat den vol genden keer vele kath. middenstanders de ver gadering zullen bezoeken. Pas als wij allen sa menwerken, zullen wij in staat zijn, te bouwen aan een beter en nieuw Nederland. pen di Landstr den tot Inënti v.m. bd pokinërf Ziekenlj maar. mede tl Schoi'E geschorf S. v. Gistei tijdens Radio burgen zending alle wi avond Markl 5 boerc_ schijnlif hebben van waarvaj hebben te Diri Schage? Heer, tuinboi| dame omg. dit bid HiermJ lijken kennis! belang: 25-jari; I Anna-! Voor deelnd lijden Echtge Grootvl PORTH onzen 't Vel| Openlil ClemeJ voor van d«J Onzen! betuig! dervor|l 12'/2-ja| Limmd Te k| ook tandeifl weg

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2