MR Sï NIEUW Truman naar ons land? Duitsche bezetting duurt tientallen jaren In afwachting Invasie in Japan begonnen Nieuwe Stamkaarten ons Toch ontmoeting Churchill-Franco? Grootscheepsche Amerikaansche actie zal worden voortgezet Schoenreparatie op bon Petroleum-distributie Urk na de bevrijding Voor 5 Augustus door de Ket R. K. sser werd lat het ook fcrk bevon- noeite het Irgen werd I een auba- Hierna fisboom ge- |n er volks lem zal op 1/erleenen. Commissaris |AR, liet District jrdening uit- ur Levens hoofdzaak |raad plegen uitzondering keopend zijn des namid- namiddags lags achttien j ;swinkels op ■tig, en win- L'oducten, ijs, |ch op Dins- [)esloten zijn. listribueermg ['dzakelijk is, llast worden, ,-tikel 1, ook |edoelden tijd het publiek |hindering of van het be- |rdt als over- gevolge arti- op den bij- tt met hech- J] of geldboete fien. de Gemeen- ^kt door aan- jemeentehuis- Jin de dagbia- lond na haar |onder den ti- vensmiddelen- Commissaris Alkmaar llajoor M. Bokhorst legers die Irijd brengen de bevolking, ulp VAN de voedsel en d, gebouwen diensten in tusschen ons geallieerden h belang tal len. Dat gaat een tusschen- partijen be- van spreken zeggen„Ons ardt bij het Nederlandsehe liten en de autoriteiten burgers in dilitair Gezag. ten w/V leze de „Wie is er de iting Militair Gezag NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 JUU 1945 41e JAARGANG - NUMMER 18676 lOereldni Buifen God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal President Truman heeft verklaard, dat de bezetting van Duitschland in twee phasen kan worden verdeeld. De eerste phase zal er een van vijf jaar moeten zijn, de tweede zal eenige tientallen jaren duren. President Truman zal in dezen geest voorstellen doen op de confetenie van de Groote Drie, welke waarschijnlijk op 17 Juli a.s. te Potsdam bij Berlijn zal worden gehouden. Truman is reeds onderweg; in een Europeesche liaven staat een vliegtuig voor hem klaar, dat hem naar Berlijn zal brengen, onmiddellijk na de aankomst van den kruiser, die Truman overbrengt. Churchill komt naar Berlijn vanuit zijn vacantieverblijf Hen- daye. Ook Stalin en zijn staf maken zich gereed om naar de confereJïtie te vertrekken. De belangstelling van het Russische volk voor de belang rijke besprekingen van de Groote Drie neemt steeds toe. ii Lessen uiit het verleden zijn er voor ons te over. Wij moe ten er aandacht voor hebben en ze willen verstaan. Wij leven minder dan ooit op een eiland. Internatio naal is onze positie trouwens veran derd bij vroeger. Wij hebben veel meer actief contact met andere lan den. Politiek en geestelijk zullen wij veel meer georienteerd zijn op de Angelsaksische landen dan voorheen, toen wij merkwaardig in strijd met wat men ons van zekere zijde in de bezettingsjaren wilde verwij ten in veel opzichten gericht wa ren op Duitsche gewoonten en wet ten Die nieuwe oriënteering in wes telijke richting brengt ook nieuwe gevaren meel Als wij daar maar op letten, dan behoeft de grootere ge meenzaamheid, welke met Ameri kaansche en Engelsche denkbeelden ontstaat, ons niet op dwaalwegen te brengen, gelijk die eerder uit het Oosten waren geïmporteerd. Er is reeds eerder een overschatting van de techniek geconstateerd „in oude cultuurlanden en in nieuwe landen", reeds eerder is de onchristelijke op vatting in economie en industrie ge wraakt, want al te lang was de zorg voor culturee'e en economische welvaart in handen van politici, die de natuurlijke rangschikking der menschelijke behoeften omkeeren of verminken. En Ifoch zijn „in het licht der eeuwighcidsgedachte de omtrekken van de tallooze levens verschijnselen scherper te onder scheiden dan bij het schijnsel van - menschelijke theorieën-zonder-God. Ja, zonder den godsdienst en de ze delijke beginselen van het Christen dom is een duurzame, stoffelijke voorspoed uitgesloten", zeide dr. Cornelissen op den Kaderdag der R. R. Staatspartij in 1937. Het schijnt ons tijd te worden, misschien moeten wij zeg"gen, wéér tijd te wor den, de dingen duidelijk te zeg gen. Er heerscht verwarring en er is geen houvast. Het nieuwe, ook wat zich al meer concreet moest aandie nen in de staatkunde, toont een vaagheid en gebrek aan vastheid. Dat kan mogelijk niet anders. Maar het is een toestand, die gevaren schept. In diezelfde rede citeerde de spreker Paus Pius XI in zijn en cycliek over het Communisme anno 1937: ,Men haalt tegenwoordig de na latenschap binnen van die dwalin gen, welke onze voorgangers en wij zelf zoo vaak hebben .gebrandmerkt, en het kan niet verwonderen, dat in een reeds m groote mate ontkersten de wereld de communistische dwa lingen zich verbreiden". Het kon in 1945 gezegd zijnl Het wordt hoog tijd dat ook wij, Katholieke Nederlan ders, ons weer positief gaan rich ten. Een andere spreker op dien Ka derdag, de tegenwoordige minister van Justitie, mr. Kolfschoten, ver klaarde in zijn rede: „Aan een groot deel van ons volk is een zóó helder besef en een zóó onwankelbare over. (Zte vervolg 5e kolom) BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 teu tos De betrekkingen tusschen Moskou en Iran zijn verscherpt als gevolg van de beschuldiging, dat de Iraan- sche regeering een dictatoriaal be wind wil stichten. Volgens een rapport van den Amerikaanschen se nator Kilgors blijft het verslagen Duitschland. een groote bedreiging voor den wereldvrede, Men ver wacht de aankondiging van vérstrek kende hervormingen in Spanje in een rede, die Franco op 18 Juli zal houden. De antikoningspartijen in België dreigen met een gedocumen teerde aanklacht tegen Lpopold, in dien het parlement bijeenkomt, om de kwestie te bespreken; dit docu ment zou nadeeïig zijn voor de dy nastie als zoodanig, - President Tru man is uit Newport News in Virgi nia naar Europa vertrokken. Een groep partisanen drong de gevange nis te Schio bij Venetië binnen en doodde zonder vorm van proces 47 gevangenen. In Londen is kapt. Kosstecki, die verbonden was aan 'een Poolsch opleidingskamp, door Poolsche autoriteiten gearresteerd. Speciaal in Frankrijk en Engeland, en naturlijk ook in Spanje loopen steeds geruchten over een ontmoe ting tusschen Churchill en Franco. Volgens de laatste mededeelingen uit Amerikaansche bron zou zulk een ontmoeting dezer dagen inderdaad .plaats hebben op Fransch gebied. GEDENKPLAAT TE WAGENINGEN Door Prins Bernard onthuld Te Wageningen heeft Prins Ber nard op de plaats waar de Duitsche strijdmachten in Nederland de capi tulatie onderteekenden, in hotel „De' Wereld", onder groote belangstelling in de-met vlaggen versierde, groo- tendeels verwoeste stad, een gedenk plaat onthuld. Onder de gasten be vond zich ook de Fransche generaal Poillet, die namens den Franschen minister van luchtstrijdkrachten aan den Prins ter gelegenheid van zijn verjaardag een vliegtuig had aange boden. Uit eigen land In IJmuiden is een belangrijke partij hout, bestemd voor Zaandam, uit Zweden aangekomen; voorts 20.000 kg versche visch uit Esjberg. belangrijke tentoonstelling van meesterwerken^ uit de 16e en 17e eeuw in het Rijksmuseum te Amster dam zal door minister v. d. Leeuw goöpeiïd worden. H.M. de Konin gin heeft op het Loo verschillende illegale werkers en werksters in audiëntie ontvangen. De Billiton- maatschappij heeft bij een aantal Ne derlandsehe werven zes complete tinbaggermolens besteld. De Ne derlandsehe Regeering heeft de nieu we Poolsche regeering te Warschau erkend. yy Als gevolg van den grootscheep- schen aanval van de Amerikaansche luchtvloot op Tokio bezitten de ge- alieerden de volkomen heerschappij boven de Japansche hoofdstad. Geen enkel Amerikaansch oorlogsschip is beschadigd, geen enkel vliegtuig neergeschoten. Er was niets van eenigerlei Japanschen tegenstand te bespeuren. De Amerikaansche vloot maakt zich gereed voor verdere aan vallen. De blokkade der geallieerden tegen Japan zal verscherpt worden. Ook van Japansche zijde ziet men in de jongste operaties tegen Tokio den eersten slag der geallieerde invasie. Niet minder dan 152 Japansche vlieg tuigen zijn bij de aanvallen van gis teren, op den grond beschadigd. De waarnemend^ minister van Buitenl. Zaken in Washington heeft verklaard dat weliswaar van verschillende hoofdsteden in de wereld berichten zijn ontvangen over vredespogingen van Japansche zijde, doch dit betreft geen officieele stappen. Men wil blijkbaar een- openbare discussie over eventueele capitulatie voorwaarden uitlokken. Doch de eenige mogelijkheid, zoo verklaarde Crew, ft en blijft „onvoorwaardelijke overgave". De Australische troepen hebben een nieuwe landing uitge voerd in het Westen van Borneo en de geallieerden bezitten nu de vol komen heerschappij boven de Baai van Balik Papan. Er bestaat nog he vige Japansche tegenstand bij de Straat van Makassar. De Directeur van het Rijksbureau voor Kuiden en Leder te Amsterdam, maakt bekend, dat voortaan perio diek distributiebonnen voor repara tie van schoeisel geldig zuilen wor den verklaard (raadpleeg bonnen- lijst). De z.g. klantenbinding is ver vallen, het publiek is vrij in de keu ze van den schoenhersteller. JDersslem van den dag ZEDELIJKHEID De zedelijke ver wildering in deze dagen constatee- rend, schrijft de „Tijd", dat deze in den grond de openlijke en ontstel lende openbaring is van een zedelij ke leegte, die door veel langdurige vervlakking en verwaarloozing was ontstaan. De verheffing van het ze delijk peil der bevolking is in hoog- sten aanleg een zaak van den gods dienst, zegt het blad, maar dit neemt niet weg, voegt het daaraan toe, integendeel stelt vast, dat ook de Staat hier een taak en een stren gen plicht heeft. De zedelijke neu traliteit van den Staat is zeker een van de tekorten geweest, die tot de huidige moreele leegte het meest hebben bijgedragen. De Staat kan echter, als hij zijn zedelijke taak aanvaardt, enorm veel doen voor de gelding en het aanzien van de zede lijke beginselen in het openbare le ven; hij kan in de opvoeding van de jeugd onmisbare steenen bijdragen voor een gezonden, zedelijken karak- terbouw van het opgroeiend ge slacht. Wij weten, eindigt de „Tijd", dat de huidige Regeering haar taak niet als een zedelijk-neutrale of on verschillige opvat en wij vertrouwen daar spoedig de blijken van te kun nen zien. /QanleeUeitingen Het zijn belangrijke mededeelingen die minister Mansholt In een verga dering te Alkmaar heeft gedaan over de wijze, waarop z.i. de problemen in den land- en tuinbouw moeten worden behandeld. In het algemeen en in groote lijn ook principieel, kunnen wij met zijn .zienswijze vol komen accoord gaan. Het zijn vol ledig de katholieke ordeningsdenk beelden, die deze socialistische mi nister verkondigde, en als regeerings- plannen kunnen wij ze niet anders dan toejuichen. Of wij het daarom ook eens zijn met alle onderdeelen, is een zaak, die in volkomen gerust heid nadere overweging kan velen. De ordening door de organen van bedrijfsgenooten, met verordenende bevoegdheid e.d. is een zaak, die vele jaren tot concrete denkbeelden heeft geleid in onzen kring, dank zij het volhardend werken en studeeren van katholieke voormannen, gestuwd en gesteund door de katholieke or ganisaties op sociaal en politiek ge bied. Hier gaat bovendien in het maatschappelijk en staatkundig le ven van Nederland gestalte aanne men de groote gedachte van de Pau selijke encyclieken, met name van „Quadragesimo Anno", die in ons land door katholieke activiteit gesti muleerd zijn. Dat blijven wij, om meer dan één reden voor oogen hou den, als wij dankbaar en met voldoe ning den tijd begroeten, dat de oogst van veel werk gaat rijpen en kan worden binnengehaald! Ter verbetering van een foutieve zin in het bericht van gisteren wordt er op gewezen, dat, zooals trouwens reeds uit den kop van het bericht bleekt od bon 111 een halve liter pe troleum beschikbaar wordt gesteld én bovendien op bon R 24 een halve liter. Tot vyf jaar hebben de kinde ren dus een liter, boven vijf jaar krijgen kinderen en volwassenen een halve liter. Urk is klein en ligt geheel en al buiten het belangstellingsveld van „de rest van Nederland". Geen won der dus, dat slechts weinigen zich hebben afgevraagd, hoe de bevrij ding hier in haar werk ging -en voor welke problemen de bevolking zich thans geplaatst ziet. Het is in enke le woorden te zeggen. Op 14 April werden plotseling alle teletfoonlei- dlngen verbroken. De Urkers wisten toen natuuriyk allang, dat de be vrijding naderde. Deft volgenden dag, een Zondag, bereidden de Duit- schers hun vertrek voor. Zij ver sperden de sluis, door er twee sche pen in te laten zinken, bliezen een kraan in de haven op ep versperden ook de binnenhalen. Des middags vertrokken er twee schepen met Duitschers. Den volgenden dag ver trok de rest. Op Dinsdag 17 April was Urk vrij van de Duitschers en de Canadeezen waren er nog niet. Een onwennige situatie! Een laatste landwachter probeerde vruchtieloos om vla den Lemmerdijk en later per punter weg te komen. Nog denzelfden avond tracl de N.B.S. voor het voetlicht en werden de eerste landverraders en gevaarlijke elementen gegrepen. Den volgenden dag gingen de vlaggen uit. Donderdags kwam het bij het wegvoeren der N.S.B.'ers tot een schietpartij, waarbij helaas een doo- de en een zwaar gewonde te betreu ren vielen. Eindelijk konden op Vrij dag 20 April de Canadeezen met ge jubel worden begroet. Urk heeft overigens ook zijn tol aan het vaderland betaald. Het be treurt tien van zijn zonen, die in Duitschland stierven, doodgeschoten werden, sneuvelden of omkwamen by het op een mijn loopen van hun schip. Van acht bewoners van Urk, die in Duitschland verbleven, in krijgsgevangenschap waren geraakt of in Indië waren, heeft men •'hog geen bericht ontvangen. 18 man van een klein eiland. De president der Vereenigde Staten, Truman, zal na de conferentie van Potsdam een reis door Europa maken. HIJ zal, behalve Engeland, ook Intalië bezoeken. Volgens latere berichten, zou president Truman ook Nederland, België en Frankrijk bezoeken. Het commissariaat noodvoorziening heeft voor de kindervoeding, waar over den laatsten tijd zooveel te doen is geweest, een oplossing ge vonden. In verband hiermede zullen vóór 5 Augustus aanstaande, nieuwe nood-stamkaarten worden uitgereikt, waarbij de Nederlanders in vier leeftijdsgroepen worden verdeeld. (Vervolg le kolom), tuiging bijgebracht over datgene, waar het tégen is, dat t gevaar loopt zich minder bezorgd te maken over datgene waar 't vóór is, althans voor moest zijn en zich een overtuiging te bemachtigen". Ook dit kon op den dag-van-vandaag gezegd zijn! Wan neer wij claarna nog eenmaal dien anderen spreker van die bijeen komst, dr. Cornelissen mogen citee- ren, dan is het omdat in het vol gende uit zijn toespraak het klem mende van den huidigen toestand zoo juist wordt belicht: „Nu is het ónze tijd, benutten wij dezen niet, dan is naar mijn vaste overtuiging de kans voor de christelijke staat kunde voor jaren verkeken", en „te genover eigen volk, eigen land, en als voorbeeld voor het buitenland, zijn wij tot de hoogste krachtsin spanning verplichtZoo sprak men in 1937, „onder nieuwe verhou dingen". Zoo kan men, mutatis mu tandis, ook nü spreken. De verhou dingen zijn alleen nieuwer, de pols slag van den tijd gaat sneller! Zij mag niet dóórslaan. Wij gaan bou wen aan een nieuwe gemeenschap, maar wij moeten dat op de juiste basis doen. Wij hebben die voorhan den. Wij moetèn haar doorgeven aan en propageeren bij anderen. Ook de bekende actie Naar de Nieuwe Ge meenschap anno 1938, sterk gestimu leerd door een man als mag. dr. Stokman, die bij de Regeering ook in de bezettingsjaren het vertrou wen genoot, getuige zijn benoeming tot een der negen Vertrouwensman nen, was gebaseerd op het geheel der katholieke levens- en wereldbe schouwing, omdat „daarin alleen af doende waarborgen (te vinden zijn) om niet te verdwalen in het laby-3* rlnth van vraagstukken en proble men, waarvoor de opbouw der ge meenschap ons plaatst". Zij verdoe zelt de katholieke beginselen niet eii zij streeft evenmin naar een grootste gemeene deeler tusschen de verschil lende christelijke belijdenissen of naar een christendom boven geloofs verdeeldheid". Dat is de goede grondslag, de gezonde volgorde; im mers nadat dit gezegd is, verklaarde dr. Stokman in een radiovoordracht in December 1939, dat wij, levend te midden van een volk, dat in gods dienstig opzicht verdeeld is, niette min moeten streven naar een elkan der begrijpen en verdragen „eri alle aanwezige krachten en goede ele menten benutten om onze Neder landsehe staats- en volksgemeen schap zoo gelukkig mogelijk te ma ken". Zoo komen wij tot wat eert ideaal van Katholieke Staatkunde moet zijn: herstel en vernieuwing van de christelijke samenleving. Bet meest te bereiken, al3 Katholieken een Katholieke1 politiek voeren. Want wat is dat anders dan de maatschappij opbouwen op christe lijke beginselen? En geldt in storm achtige tijden niet dat de Katholieke^ daartoe eendrachtig moeten zijn, hoezeer ook open voor iamenwer- king met anderen?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1