De zuivering van het geld De politieke ontwikkeling in Duitschland Ordening in land- en tuinbouw „De held van de Lang straat" ter aarde besteld Het bestuur eri de voe ding van Berlijn Prijsaanduiding waren en diensten De drastische maatregelen van de Regeering Het probleem van de van de landarbeiders! prijzen en de loonen <Siad en Omtrek OPBOUW VERGT MEER TIJD DAN AFBRAAK Dat weten wij zoo onderhand, maar misschien wordt het npg niet overal voldoende beseft. En toch kunnen wij niet in vijf maanden, laat staan in vijf weken recht zet ten, wat gedurende vijf jaar met de meest-perfide middelen en metho den scheef gezet isDit bleek ook weer uit mededeelingen, door het weekblad Economische Voor lichting-gedaan. Over aen invoer van kolen uit Duitschland en van overzee wordt met de geallieerde autoriteiten voortdurend overleg gepleegd. Naar verwachting zal reeds in deze maand een hoeveelheid gaskolen uit Duitschland worden aangevoerd;'n geregelde en voldoende invoer van kolen zal echter eerst mogelijk zijn, wanneer het transportwezen weer in meer normale banen is geleid. Ook moet er, ter voorkoming van teleurstelling, op worden gewezen, dat de hoeveelheid kolen, die naar verwachting in deze maand uit Lim burg en Duitschland zal worden aan gevoerd, nog lang niet voldoende is om alle vitale bedrijven ook maar op bescheiden schaal te voorzien. Men dient er rekening mede te hou den, dat in de eerstkomende maan den geen energie beschikbaar ge steld zal kunnen worden voor ande re doeleinden dan die, welke in on middellijk verband staan met de voorziening in de meest dringende behoefte der bevolking. Het begin is er intusscften en wan neer de thans nog bestaande ver- keersbelemmeringen eenmaal zullen zijn opgeheven, zal de kolenvoor- ziening ongetwijfeld op een meer be vredigend niveau kunnen worden ge bracht. Maar nog eens, men beseffe, dat de opbouw meer tijd vergt dan de afbraak Volgens den speclalen correspon dent van de „Observer" heeft de Rus sische regeering aan de regeeringen van de Westelijke geallieerde mo gendheden de stellige verzekering gegeven, dat zij op geen enkele wijze in het door de Russen bezette gebied van Duitschland het Sowjet-sys- teem zal invoeren, hoe lang de bezetting van Duitschland ook zou du ren. Deze verzekering vormt volgens den correspondent de basis van de overeenstemming tusschen de geallieerden voor de bezetting op langen termijn van Duitschland. Zij vormt vermoedelijk ook de basis voor het vertrouwen, dat door de Amerikaansche autoriteiten in Duitschland ■werd uitgesproken, dat het mogelijk zal zijn een enkele geallieerde poli tiek voor de vier bezettingszones in Duitschland te volgen. Groot belang wordt toegekend aan de samenwerking op economisch gebied tusschen de bezettende mogendheden. Het probleem van een gelijke ver- deeling der economische bronnen over de verschillende bezettingszones 2al vermoedelijk worden besproken op de a.s. bijeenkomst van de ,,Big Three". Een belangrijke stap in de richting van eenzelfde economische politiek werd reeds gezet, sedert slechts één soort van bezettings mark" door de vier bezettingslegers wordt gebruikt. De Russen geven de zelfde bezettingsmarken uit als de Britten en Amerikanen, waardoor de basis is gelegd voor een uniform va luta- en eredietsysteem in de ver schillende zones. In de Amerikaan sche kringen, welke belast zijn met de leiding der politieke aangelegen heden in Duitschland valt volgens den correspondent de duidelijke ten dens waar te nemen om af te wach ten en nauwkeurig gade te slaan in hoeverre de Russische houding en gedragingen in het bezette Duitsch land in overeenstemming zijn met de Russische verzekeringen. In welingelichte kringen te Londen wordt er op gewezen, dat de eventu- eele oprichting van een centrale Duitsche regeering nog niet in con crete vormen werd besproken. Het is mogelijk, dat deze aangelegenheid spoedig zal voorkomen op de agenda van den geallieerden controle-raad voor Duitschland. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat onge acht de dienaangaande te nemen be slissingen, Duitschland nog geruimen tijd onder het geallieerde militaire gezag zal blijven staan. Op de vraag hoe lang het verbod voor politieke activiteit en politieke partijvorming zal gehandhaafd blijven, gaven de Amerikaanschb bezettingsautoritei- ten ten antwoord, dat dit tijdstip nog niet kan worden aangeduid. De Amerikaansche politiek schijnt den groei van liberale en democrati sche bewegingen in Duitschland aan te moedigen, doch dit beteekent nog geen voedsel geven aan de vorming van politieke groepen en-richtingen. Amerikaansche waarnemers zijn zeer voorzichtig bij het uitspreken van meeningen aangaande de geestesge steldheid van de Duitsche bevolking; sommigen zijn echter van meening. dat deze min of meer overeenkomt met die ten tijde van de Weimar-re- publiek, met vermoedelijk een oriën tatie naar links. Volgens den corres pondent van de .Observer" kan men den laatsten tijd de publieke mee ning Jn Duitschland in drie groepen verdeelen, n.l. katholieken, die ver moedelijk aanhangers zouden zijn van den een of andefen nieuwen vorm van het vroegere Centrum, de ffociaal-democraten en de commu nisten. DUITSCHE INVAL IN ZWEDEN VOORBEREID? In Berlijn zijn documenten gevon den, waaruit blijkt, dat de Duitsche Regeering van plan was, in 1942 een Inval te doen in Zweden. Door een spion van den oud-burgemeester van Leipzig, die een rol speelde bij den aanslag op Hitier op 20 Juli. en die Zweden waarschuwde, is het plan verijdeld, omdat Zweden er op voor- bereid was. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Eere-Ka- nunnik van het Kathedraal Kapittel den Hoogeerw. Keer Mgr. J. M. van der Tuijn te 's Gravenhage; tot Hulpaalmoezenier van het Aposto laat /ter Zee te Amsterdam den Weleerw. Heer B. J. A. Haanen; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Hilde- gardis) den Weleerw. Heer A. S. van Rijn; tot Kapelaan te Haarlem (H. Joh. de Dooper) den Weleerw. Heer G. A. Beek, die Kapelaan was te Velsen (Noord). Vervolgens tot Ka pelaan te 's Gravenhage (H. Jeroen) den Weleerw. Heer N. Tromp; tot Kapelaan te Heerhugowaard (H. Dion.) den Weleerw. Keer Th. G. P. te Meij; tot Kapelaan te Monniken dam den Weleerw. Heer J. M. Th. Heiber; tot Kapelaan te Schiebroek den Weleerw. Heer R. W. M. Ge- raets; tot Kapelaan te 't Veld den Weleerw. Heer A. C. Cras; tot Ka pelaan te 's Gravenhage (H. Hart) den Weleerw. Keer P. J. van Stra len; tot Kapelaan te Schoonhoven den Weleerw. Heer "F. J. Blomme- stijn; tot Kapelaan te Tuitjehorn den Weleerw. Heer A. Saers, die Kapelaan was te Oude-Tonge. Ver der tot Kapelaan te Hoorn den Wel eerw. Heer C. A. van der Voort; tot Kapelaan te Lïsse (H.K. Engelbew.) den Weleerw. Heer A. Hammerstein; tot Kapelaan te Stompwijk den Weleerw. Heer N. van Paaschen, die Kapelaan was te Meije en Zegveld. Tenslotte tot Kapelaan te Rotterdam (H. Lamb.) den Weleerw. Keer H. J. Kooyman; tot Kapelaan te 's Gra venhage (H. Liduina) den Weleerw. Heer B. A. van Zijl, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Ger. Maj.). Dfezer dagen is het stoffelijk over schot van den 21-jarlgen Jan de Rooy uit Sprang, die bekend zal blij ven als „de held van de Langstraat in zijn geboorteplaats onder een massale belangstelling ter aarde be steld. Als lid van de Verzetsgroep André kreeg hij in December 1944 in het land van Altena een geheimen zender m bedrijf en kon hij zijn commandant de gegevens verstrek ken omtrent de plannen, de sterkte en de geschutsopstellingen van de Duitschers. Von Rundstedt had na melijk den aanval in België verge zeld willen doen gaan van een door stoot van het land van Heusden en Alena uit naar de Belgische grens, waartoe in die streek meer dan 16.000 Duitschers waren samengetrokken. Dank zij het werk van Jan de Rooy kon eeri ramp worden voor komen. De Duitsche opstellingen werden vernietigd. Eenigen tijd la ter werd de geheime zender ontdekt. Ter plaatse werden vijf personen ge arresteerd, die als répressaille zou den worden gefusilleerd. Toen Jan de Rooy dat hoorde, heeft hij zich bij de Duitschers gemeld. De vijf gear resteerden werden hierop vrijgela ten. De Rooy werd mee naar Am sterdam gevoerd, waar hij is dood geranseld. Hij beschikte over be langrijke gegevens, maar hij heeft geen woord losgelaten. Nadat het lijk van den held van de Langstraat van Amsterdam naar Sprang was over gebracht. werd het in de Hervormde Kerk aldaar opgebaard. De leden van de Binnenlandsche Strijdkrach ten betrokken de doodenwacht. Ver volgens heeft de plechtige begrafe nis plaats gehad, waaraan een dienst in de Hervormde Kerk is voorafge gaan. Overeenestemming is bereikt over de regeling van het geallieerde be- stuurvan Berlijn. De Amerikaansche, Russische en Engelsche commandant hebben besloten, als vierde aan het intergeallieerde bestuur een Fransch- man toe te voegen. Ieder dezer vier bevelhebbers zal om de 15 dagen het oppercommando voeren. Wat de voedselvoorziening van de drie mïl- lioen Berlijners betreft, is besloten, een yoedselcentrale te stichten. Ook Berlijn heeft met voedseltekorten te kampen. Onverminderd bestaat volgens het Prijsaanduidingsbesluit 1941 nog de verplichting voor een ieder, die als kleinhandelaar of anderszins voe- dings- en genotmiddelen, textiel- of "lederwaren ten verkoop aanbiedt, deze waren op duidelijk leesbare en zichtbare wijze van een prijsaandui ding te voorzien. Desgelijks zijn hiertoe gehouden o.m. schoen-herstellers, handelaars in vaste brandstoffen, houders van ho tels, logementen, café's, restaurants e.d., terzake van het verstrekken van spijs en drank als wel van nachtverblijf. Bovendien dienen v ten verkoop aangeboden meubelen, bloemen, pot planten en visch geprijsd te zijn als hiervoor omschreven. Een en ander geldt niet voor openbare verkooplngen van roeren de goederen. Op overtreding van deZe prijs- voorschriften zijn gelijk bekend zware straffen gesteld. Op naleving hiervan zal door de politie-organen terdege gelet wor den. CONCENTRATIEKAMP SLACHTOFFERS Deken Z. de Korte en pastoor i A. L. Onderwater. Dagelijks worden er uit alle dee- len van het land slachtoffers gemeld van de Duitsche concentratiekam pen. Pas nu worden geregeld dooden uit het kamp Belsen bekend, die al in Maart van dit jaar overleden zijn. Dit is o.a. het geval met deken Z. de Korte te Alphén, die aan onder voeding en typhus gestorven is. Hij was geboren in 1891*en maakte voor al naam als leeraar aan het Groot- Seminarie Warmond en als liturgist. Hij zat gevangen sinds Augustus 1944. Een tweede slachtoffer van de Duitsche methode is pastoor A. L. Onderwater van Hoek van Holland. Deze stierf tengevolge van dysenterie in een kamp in Duitschland, Hij was geboren in 3893 en gevangen geno men in het begin van den oorlog. Opnieuw zijn dus twee katholieke priesters door het nazi-regiem ver moord. Zij zijn gevoegd bij de tien tallen martelaren van de Nederlapd- sche Kerk, die velen van haar beste dienaren zag sterven als bloedgetui gen tegen een anti-godsdienstig en onmenschelijk systeem. Alles heet tegenwoordig zuivering of saneering. Beide beoogen het- zelfde; iets gezond te maken. Dit was met het geld dringend noo- dig. Er is nu een begin mee gemaakt, door de briefjes van honderd bulten gebruik te stellen. Minister Lieftinck heeft voor de radio de genomen maatregel toegelicht Hij heeft dat gedaan op een manier, die volkomen aan de verwachtingen van het volk in algemeenen zin genomen, beant woord. Iedereen, zal het toejuichen, behalve dan misschien de „vredes- misdadigers" zelf, dat „de Regeering op drastische wijze de hand zal leg gen op alle geld, dat tijdens de bezetting op laakbare wijze verdiend is". De Regeering zal er niet voor terugdeinzen, het besmette geld in zijn meest verborgen schuilhoeken op te sporen, zoowel in binnen, als in buitenland. Maar de minister heeft nog meer gezegd. Het is Inderdaad dringend noodzakelijk, dat de geldhoeveelheid in ons land wordt inge krompen. Hier begint de Regeering haar houding ten opzichte van de eigenlijke monetaire saneéring te verduidelijken. Er bestaat een teveel aan ruilmiddelen, kortweg gezegd tengevolge van de misdadige Duit sche financieele tactiek, die met het woord „bankroetierspolitlek" nog veel te zacht geteekend is. Het bedrag aan bankbiljettencirculatie is in den bezettingstijd van één tot vijf milliard gestegen! Het is inderdaad zooals de minister het zeide: als niet spoedig krachtdadig wordt ingegre pen, dreigt niet alleen een rampspoedige inflatie, maar komen de be schikbare schaarsche goederen en arbeidskrachten niet op die plaat sen terecht, waar daaraan de meeste behoefte bestaat. Ook de werklust wordt op beden kelijke wijze geremd door de zwarte markt. Ket gaat Kier, zei de minis- er, om „er op of er onder". En dan zei de minister dit belangrijke woord, dat als leitmotiv in alle bureaux en* op vele andere plaatsen in Nederland als een echte Nationale leuze zou moeten worden opgehangen: „Ons van nature gelukkig zoo arbeidzame Volk moet weer komen in het gareel van sociaal en economisch verant woorde prijzen en loonen." De Re geering "wil haar maatregelen van geldzuivering op de derde plaats aan wenden, om de zwarte handelaren en collaborateurs, die monetaire belas tingontduikers zijn. te treffen. De Regeering zal „niet aarzelen, de be wijslast van de rechtmatige verkrij ging en van de goede trouw te leg gen op hen, bij wie het besmette geld wordt aangetroffen". De intrek, king van de briefjes van honderd is slechts een onderdeel van de maat regelen inzake de geldzuivefirig. Ook zijn bijv. maatregelen genomen, om het in strijd met de wet naar het buitenland overgebrachte geld te achterhalen. Aan de groote banken in het buitenland is daartoe mede werking verzocht. In het binnenland moet, in het belang van de geldcir- ctSatie. natuurlijk niet zoo worden opgetreden, dat in één slag alle be staande papiergeld buiten - werking wordt gesteld. Dat Is onmogelijk. Maar er zal geen verschil worden gemaakt tusschen de verschillende coupures, met andere woorden, ook ten aanzien van de andere biljetten zal t.z.t. worden ingegrepen. De blokkeering van de rekening der in geleverde biljetten zal vermoedelijk een paar maanden duren. De minister deed een beroep op het publiek, om in bepaalde gevallen van moeilijkhe den door de gelciblokkeering elkaar te helpen. Ons land, zoo eindigde hij, heeft behoefte aan nieuw geld en nieuwe menschen. De minister ver trouwde. dat alle Nederlanders den weg zouden vinden, om als nieuwe menschen om te gaan met het nieu we geld,waar hij ons aan zal helpen. Wij hopen, dat Nederland het juiste antwoord zal geven op dezen oproep, die het slot was van een rede, welke een financieel probleem op zoo nieu we, menschelijke wijze behandelde, in een toon en op een wijze, die wij vroeger niet gewend waren! REGELING VOOR HET REIZEN NAAR DUITSCHLAND Met betrekking tot het reizen naar Duitschland gelden thans naar van de zijde van de S.K.A.E.F. wordt medegedeeld de volgende bepa lingen 1. Toestemming om Duitschland te betreden zal alleen worder gegeven aan personen onder militair 'bevel voor strikt militaire doeleinden, of aan personen, die in dienst staan van de bezettingstroepen. 2. Het reizen naar Duitschland wordt niet toegestaan voor per soonlijke-, familie- of zakenaange. legenheden. 3. Bijzondere bepalingen zijn van kracht ten opzichte van grensgan- gers (personen, woonachtig in Ne derland bij de Nederlandsche grens, wier werkkring het dagelijks betre den en verlaten van Duitschland vereischt)inlichtingen daaromtrent kunnen worden ingewonnen bij het hoofdkwartier van den dichtstbij zijnde grenswachtsector. 4. Slechts de geallieerde militaire autoriteiten zijn bevoegd om toe stemming te verleenen voor het be treden van Duitsch gebied door Ne derlandsche onderdanen. In een rede te Alkmaar heeft mi nister van Mansholt o.a. het vol gende opgemerkt: Het Js noodzakelijk, dat het land en tuinbouwbedrijf wordt gerationa liseerd, hetgeen o.m. moet omvatten de verkaveling, de bedrijfsleiding en den afzet. Ook het noodzakelijk, dat zoo snel mogelijk organisaties, uit de bedrijven zelf voortkomende, een regelende taak op zich nemen. De stichting van den landbouw be reidt een organisatie voor den land bouw voor. Met den tuinbouw is het nog niet zoo ver. De tuinbouw valt uiteen in tal van deelen, die elk hun eigen moeilijkheden hebben. Niette- mimn is het noodig, dat de bestaan de organisaties gecentraliseerd wor den, want op bet oogenblik werkt een apparaat met 20.000 ambtenaren. Deze toestand mag niet lang meer duren, maar dan moeten zij, die in den land- en tuinbouw werken, ook de organen scheppen, die het werk kunnen overnemen. Deze organen moeten zijn publiekrechtelijke orga nen, dus zij moeten zelf verordenen de bevoegdheid bezitten* Het is ech.- ter niet te verwachten, dat de regee ring zelf deze organen zal oprichten. De opbouw moet vanonderaf ge schieden. Spr. zette uiteen, dat Ne derland weer een exportland voor tuinbouw moet worden. Men heeft echterin het buitenland niet stil ge-» zeten en dus zal er hard 'gewerkt moeten worden, wil men h,et afzet gebied behouden. In de discussie, die op deze rede volgde, werd de vraag gesteld, waar- onï de groentenprijzen zoo hoog zijn. De minister antwoordde, dat de tus- schenhandel met een onevenredig groote winst gaat strijken. In het bijzondér krijgen vaak de grossiers een hooge belooning voor een mi nieme prestatie. Het apparaat van den handel deugt niet. Hier moet de georganiseerde tuinder samen met de georganiseerde veilingen ingrij pen. De winstmarge zal op korten termijn worden besnoeid. Wat het loon van den landarbeider betreft, dat moet gelijk worden aan dat van den stadsarbeider. Arbeids krachten op het land zijn zoo schaarsch, dat de oogst moeilijk of niet is binnen te halen. In den N.O. Polder moet een oogst van 16000 ha. binnengehaald worden en daarvoor zijn slechts 600 man beschikbaar. Ook het overbrengen van overtollige ar- EEN STICHTING VOOR DEN LANDBOUW Voor den oorlog bestonden hier te lande drie door de regeering erken de landbouw- en drie landarbeiders- organisaties. Door het optreden van 'den Nederlandschen Landstand en van Woudenberg in 1941 werden de ze vereenigingen óf geliquideerd óf opgenomen in den Nederlandschen Landstand, resp. het N.V.V. De lei dende figuren van de opgeheven in stellingen zochten contact, dat den geheelen oorlog door bewaard bleef. Men kwam na vele besprekingen tot de overtuiging, dat het wéhschelijk was na den oorlog een groote en sterke publiekrechtelijke landbouw organisatie in het leven te roepen. Dit wil echter niet zeggen, dat de bestaande vereenigingen zouden moeten verdwijnen. Ket doel van de publiekrechtelijke organisatie zou zijn, zich uitsluitend bezig te hou den met technische, sociale en eco nomische vraagstukken. Voorts zal zij zich dientengevolge moeten inla- ent met de uitvoering van eventueel noodzakelijke landbouwordenings- maatregelen. Een einde tot het in stellen van een dergelijk lichaam te komen, is dezer dagen in het leven geroepen de „Stichting voor den Landbouw", die de voorbereidende maatregelen zal treffen tot het op richten van een organisatie in be doelden zin. beidskrachten uit de stad naar het land stuit op bijna onoverkomelijke moeilijkheden. De regeering denkt er niet aan, arbeiders te gaan depor- teeren van stad naar land. Wel zul len misschien politieke gevangenen worden gebruikt. Tenslotte zette de minister uiteen, dat de prijs van het levensmiddelen pakket thans ongeveer f 3.50 is. Een dragelijke prijs zou echter f 3.zijn. De prijs moet dus nog wat omlaag. Maar men kan hegrijpen, voor welke moeilijkheden de regeering staat, als men weet, (dat nu reeds de staaft voor ƒ600 millioen bijdraagt als toe slag op de prijzen derlandbouwpro ductie om den prijs voor den consu ment te drukken. ALKMAAR ZEILWEDSTRIJDEN VAN DE „ALKMAARSCHE" Onder begunstiging van stralend zomerweer hield de A. R. Z. V. Zon dag onderlinge en invitatiewedstrij den. Het is dan ook een prettige wedstrijdmiddag geworden. In de Drakenklasse werd felle strijd gele verd om de eerste plaats, die in het laatste kruisrak ten gunste van Poorter beslist werd vóór Boersma. Ook in de 16 m2 eenheidsklasse is fel gestreden. Grondsma, die langen tijd aan den kop lag, zag zich ten slotte nog door Roem en Starreveld gepasseerd. Een opmerkelijke presta tie leverde Schmidt in de 16 m2 toer- klasse, die het klaarspeelde om bijna 5 min. in te loopen op de eenheids klasse, In de overige klassen was de strijd om de eerste plaats al heel spoedig gestreden en kwamen de winnaars met groot verschil op de rest van het veld als eersten door de finish. Hier volgen de gedetail leerde uitslagen: Drakenklasse, vier deelnemers: 1. Luchtlooper II, st. P. Poorter (ARZV); 2. 't Kondsbosch, st. J, W. Boersma .ARZV). Valken klasse, drie deeln.: 1. Sunbeam, R. Duiker (Uitgeest); 2. Forel, W. Bur ger (ARZV); 16 m2 eenheldsklasse, elf deeln.: 1. Holland's Roem, J. Roem (Onderlinge); 2. Ship ahoy, Starre veld (Uitgeest); 3. Girl Pat J. Grondsma (ARZV); 4. H. Kirke- nier (ARZV); 16 m2 toerklasse; negen deeln.: 1. J. Schmidt (ARZV); 2. Aloyna, C. Brandjes (Uitgeest); 3. Wlm, D. v. Tol (Uitgeest). A-klasse, vier deelnemers: 1. Wervelwind, C. Reek (ARZV); 2. Dodderif, C. Laan (ARZV). 12-voets jollen; zeven deel nemers; 1. Piraat. J. Keyzer (ARZV); 2. Pró Memorie, M. v. d. Stadt( ZZV) 3. Lucky Truclc, G. Hellema (ZZV). Gemengde klasse; zes deelnemers: I. White Rock. Dr. Steensma (ARZV); 2. Vrijheid, Klein (Uitgeest); 3, Vlin der. Tromp (Onderlinge). Met een geestig woordje reikte voorz. Keyzer de prijzen uit en besloot hiermede den goed geslaagden dag. .Doodelijk ongeval. Maandagmid dag is het 12-jarlg dochtertje van den heer Fontein voor haar woning van een .rijdenden vagen gesprongen, waarbij 'zij zoo kwam te vallen, dat het achterwiel over haar rug reed. Naar het ziekenhuis vervoerd, is zij aldaar aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Nu nog de Overdekte! Ket zo- merbad is, weer geopend! Directie en personeel slaakten een zucht van verlichting en terecht, want er is dag en nacht gewerkt om het weer zoover te krijgen. De groote toeloop reeds de eerste dag bewijst wel hoe intens de behoefte aan deze nuttige instelling wel is. Nu nog de Over dekte. De moeilijkheden daar zijn nog veel grooter, maar ook die hoopt de Directie onder de knie te krij gen, vooral omdat alles er op wijst, dat op de medewerking der autori teiten ten volle mag worden gere kend. Laten we dus hopen, dat de omstandigheden zullen medewerken, zoodat binnen korten tijd de onvol prezen zwemkunst weer onafhanke lijk van'het weer door jong en oud zal kunnen worden beoefend. INLICHTINGEN BUREAU VOOR DE ZUIVERING Het Kantoor van het Inlichtingen Bureau voor de, Zuivering is met in gang van 10 Juni verplaatst van' Nassauplein 43 naar Westerweg 15 Alkmaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2