NIEUW TRUMAN NAAR HET VATIC A AN? Grensincidenten in e In afwachting Aanval op Sumatra verwacht VRIJDAC 13 JULI 1945 De conferentie van de Groote Drie „Geen vreemde macht in Polen" Ierland is een republiek Groote textielvoorraad achtergehouden Prins-regent bij den Koning I0ereldft teuws Uil etgen land De Poolsche vloot in Engeland Aftreden van Franco? In de schaduw van vreeselijke cijfers! Vijfhonderd vijf en twin tig duikbooten vernield rotplooiing, n haar ac- vernomen Kapelaan ochie gaan zijn benoe- n parochie zond Zon- e Gemeng- ia -Paulow- wils" pro- in de zaal s Breezand. precies be- nsiders be te v'orden, ius niet en ;en, om een te maken. ilclub. Zon- Korfbalclub •ig bestaan, 'érden korf- n.l. Jong 1—4; Jong Jong Le- Het waren en. 't "Was even I twee 13 voor jon- Th. Sinnige, en partijtje Bloemen- en Schagen. 31N >rgens 6 uur 4 uur Plech- lstalling en ig en -avond rambling •IS BERGEN nHiiimiiiiiiiDDniDn) \BANK bankbiljetten ng gehouden i des namid- ijdag 13 Juli F. C. JONG voeten niet; taan, zooveel nuOei! het niet een schuld? Om- ilde, liet de 'te wenschen mstonds mee. in de Magda- komt weer ,ng dagelijks ERZORCINO R16 TEL MO Theorie Sehagen ha en Omstr. ^AT 93 de bank- ierom de van Uw bij een iet deed, kunt U gging be- irerstrekt. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18678 Bulten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 "N In een bericht uit Washington wordt gezegd, dat men een bezoek van Truman aan het Vaticaan verwacht. Uit Vaticaanstad meldt Reuter, dat Z. H. de Paus zijn vertrek naar het zemerverblijï Castel Gandolfo^ h^elt uitgesteld tot na de Conferentie van de Groote Drie, Dit wordt zoo uit gelegd, dat de Paus niet alleen in het Vaticaan op de hoogte wil blijven met het verloop van de conferentie, maar ook, dat na afloop der bespre kingen van de Groote Drie Trnman bij zijn bezoek aan Italië ook een bezoek zal brengen aan het Hoofd der Katholieke Kerk. De voorbereidingen voor de eerste conferentie der Big Three na de ne derlaag van Duitsehland zijn zoo goed als voltooid. Men rekent er op. dat de conferentie a.s. Dinsdag te Potsdam bij Berlijn zal beginnen. Stalin zal dan voor het eerst voet op Duitschen bodem zetten. Men zegt te Washington, dat presidëht Truman voorstellen meebrengt voor de Vre desconferentie van 1946. Ook de kwestie van Duitsche gebiedsafstand komt ter sprake, o.m. ten aanzien van Nederland. Bij de vele groote problemen, welke aan de orde ko men, is ook de toekomstige positie van de Japansche koloniën. Verwacht wordt, dat Rusland' de gebieden, die het vroeger aan Japan heeft -moeten afstaan, zal terugeischen. Ook ver wacht men in politieke kringen in Londen de vaststelling van een ge- mebenschappelijke politiek tegenover Franco. in. Het valt op, dat reeds eenige politieke partijen in deze da gen teruggrijpen naar.... hun prin cipieel program uit het jaar.... 1937. Dit schijnt geschikt om schrik te brengen in de kringen van hen, die banbliksems slingeren naar den ouden tijd'. Wij deelen die schrik niet. 1937 was in meer dan een op zicht n.l. een mijlpaal en een keer punt. Het' was het jaar, dat de inter nationale actie begon te komen op het kookpunt, door de politiek der voldongen feltep van de as-mogend'- heden. Eet was het jaar, waarin het Vaticaan scherper dan ooit stelling meende te moeten, nemen in de prin- cipieele kwesties welke met de ge varen der opdringende nationaal- socialistische, fascistische en commu nistische bewegingen samenhingen. Zoo verschenen de encycliek over den toestand van de Kerk in Duitsehland en die over het goddelooze commu nisme enkele dagen na elkaar! Een mijlpaal was 1937 ook in de politiek van ons land, en 't beslissende keer punt werd duidelijk ingeleid. Zoo als anderen thans nog durven terug grijpen naar hun principieele stand punten van dat jaar, kunnen wij, sprekend met Sint Paulus, zeggen: wij ook! De Partij had véen jaar te voren haar algemeen staatkundig program in groote eenstemmigheid vastgesteld, waarin zij uitdrukkelijk vaststelde, dat zij, instede van een kerkelijke par ij te zijn, wilde zijn en blijven de zuiver staatkundige ver- eeniglng d'er katholieke Nederlan ders. Zij deed zulks op grond van traditie en geschiedenis. Haar alge- meene beginselverklaring was deze: het algemeen welzijn van het Neder- landsche volk te bevorderen door in wetgeving en bestuur beginselen tot gelding te brengen, welke zij put uit de Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk leergezag wordt vertolkt, zoomede uit de natuurlijke eischen van het persoonlijke en het ge meenschapsleven in zijn verschillen de vormen. Wjj nu meenen, dat met -groote waardeering voor pogingen tot samenwerking en eensgezindheid, de katholieke beginselen over staats doel en staatsgezag, over staatsgezag en bouw van den staat, over staat en individu, over staat en gezin, over staat en ordening, over internatio- (Zie vervolg 5e kolom) Generaal Roednicki, de bevelvoe rende generaal van de Eerste Pool- sche Gemotoriseerde Divisie, die deel uitmaakt van de Britsche bezettings troepen in Noordwest Duitsehland heeft in een dagorder tot zijn troe pen gezegd: „Wij zullen terugkeeren naar Polen, maar enkel met de wa pens in de hand, naar een Polen, waarnaar we in onze droomen ver langd hebben gedurende vijf jaren van strijd voor een onafhankelijk vaderland. Ten slotte zullen wij dat recht verwerkelijken en geen enkele vreemde macht zal heerschen over ons land." Ierland Is thans een republiek en maakt niet langer deel uit van het B'ritsche gemeenebest. Dit volgt uit het antwoord, dat de Valera tijdens de bijeenkomst van den Ierschen Dail gaf op een vraag van den on- afhankeiijken afgevaardigde Dillon. „Thans weten wij, waar we aan toe zijn, en de Vereenigöe Volkeren we ten het eveneens", verklaarde Dillon. De twee te Dublin verschijnende kranten, de Irish Independant en de Irish Times, drukken de verklaring vdn de Valera in groote koppen af. De Irish Independant schrijft: „De Valera heeft thans ondubbelzinnig gesproken. Hij heeft het Iersche volk op duidelijke wijze verzekerd, dat wij leven in een republiek." HET DUITSCHE VOLK is opgeroe pen, op het land te komen werken, zelfs al zou het zijn als trekdier.... BOB SCHOLTEN, de bekende ra diozanger, is uit Auswitz in ons land teruggekeerd. Grensincidenten, die in de historie "I 1 1 zoo vaak aanleiding geweest zyn tot 1 l£ 8 ¥1 ff ernstige conflicten, hebben zich thans in Griekenland voorgedaan. In dit land ligt de conflictstof hoog opgestapeld. Men zegt van ver schillende kanten, dat een reactionaire staatsgreep in Griekenland zou dreigen. Bulgarije en Joego-Slavië ageer ens tegen deze situatie. Thans worden uit Londen incidenten gemeld aan de Grieksclie grenzen van Joego Slavië en Bulgarije. Dertig Bulgaarsche soldaten zouden de grens overschreden hebben. Hiertegen is van verschillende kanten, ook van Russische zijde, geprotesteerd. Van Engelsche zijde is ontkend, dat de Grieken incidenten zouden hebben uitgelokt met de Joego Slaven. Ook Albanië is bij de drei gende moeilijkheden in dezen lastigen Balkanhoek betrokken. Albanië heeft vier lichtingen gemobiliseerd, Grleksche burgers zijn in Albanië geïnter neerd. Griekenland heeft twee lichtingen opgeroepen. Ongeveer 7'/s mlllioeii meter tex tiel had de N.V. P. F. van ^lissingen Co's katoenfabrieken. te Helmond' in voorraad, waarvan bijna 3 millioen meter gereed was. De directie had. ook na herhaalde aanvragen, niet meer dan 121.800 meter aan het tij delijk Rijksbureau voor Textiel te Tilburg opgegeven. Aldus stelde de officier van Justitie, die een onder zoek in deze fabriek instelde, vast. Om practische redenen zijn de voor raden niet in beslag genomen. Het Rijksbureau voor de Textiel ziet er echter op toe, dat deze belangrijke voorraad zoo spoedig mogelijk, nog in den loop van dezen zomer, ter be schikking van getroffen gezinnen zal kunnen worden gesteld. Ook de Belgische Regent, Prins Karei, is thans in Sankt Wolfgang, de residentie van Koning Leopold bij Salzburg, aangekomen. Men verwacht spoedig een verklaring van den Ko ning. Wie voor een rijksstudiebeurs in aanmerking wil komen moet zich per gezegeld adres wenden tot het de partement voor Onderwijs, afdeeling V.H.M.O., Deventerstraat 24, Apel doorn, vóór 1 Augustus a.s. Als eerste promoveerde aan de Universi teit te Leiden na den oorlog de heer mr. P. Sanders, secretaris van den minister-president, cum laude in de rechtswetenschap. Albert van Dal- sum, de groote acteur, is tijdens een voórstelling ernstig ongesteld ge worden en thans lijdende aan long ontsteking. De Koninklijke Schouwburg te Den Haag is weer voor het Ned'erlandsche tooneel ge opend. De stichting Nederlandsch Volksherstel is dezer dagen in een plechtige bijeenkomst op het depar tement van Binnenlahdsche Zaken definitief opgericht. Het kiescol lege in Den Bosch heeft den gemeen teraad van Den Bosch samengesteld uit 26 Katholieken, 2 Protestanten en 3 leden der S.D.A.P. Het bericht over de schorsing van dr. Rudolf Mengelberg als directeur van het Concertgebouw wordt tegengespro ken, er is alleen een uitspraak van den eere-raad die zijn beleid als ar tistiek leider heeft gewraakt. KARDINAAL HLOND TERUG NAAR POLEN Kardinaal August Hlond, primaat van Polen, is per vliegtuig naar zijn vaderland vertrokken. In kringen van het Vaticaan wordt vernomen, dat de Kardinaal, die 3 jaar krijgs gevangene is geweest in Duitsehland en daarna m Vaticaanstad heeft ver toefd, thans naar zijn land terug keert als bijzondere afgezant van den Paus om de levensomstandighe den van zijn landgenooten te ofoset- veeren. HET BEFAAMDE VERBOD om in Kampen op Zondag te -mogen voet ballen is opgeheven; er komt een groot sportpark tot stand. De Poolsche Minister-President Osoebka-Morawski heeft tegenover geallieerde correspondenten te War schau verklaard, dat de vroegere Poolsche regeering te Londen een poging heeft gedaan, de Poolsche vloot tot zinken te brengen. „Rac- kieswicz (oud-president) en Arcis- zewskl (oudpremier te Londen) heb ben, naar wij vernemen, inderdaad getracht de Poolsche vloot tot zin ken te brengen, om den terugkeer van onze matrozen naar Polen te verhinderen", aldus Osoebka-Mo rawski. „Door de loyaliteit van onze zeelieden werd' deze poging verijdeld, doch zij zal tot gevolg hebben, dat het geheele Poolsche volk de Lon- densche groep voor goed veroor deelt." BIJ KEDEL zal door het leggen van een schipbrug een tweede vaste verbinding tusschen Noord en Zuid tot stand' komen binnen zeer kor ten tijd. EjÜN NIEUW INCIDENT heeft zich in Syrië voorgedaan tuschen Fran- w sche soldaten en de Syrische bevol- van de Amerikaansche strijdkrachten kmg. in Europa. Van Japansche zijde verwacht men een aanval op Sumatra. Dit werd gisteren te Toltio verklaard naar aanleiding van een mededeeling, dat aanzienlijke zeestrijdkrachten by de kust van Sumatra kruisen. Ook te van Japansche zijde gemeld, dat 200 vliegtuigen vanaf Britsche vliegdek schepen Sabang op Sumatra hebben aangevallen. Het verzetscentrum der Japanners op Borneo by Balik Papan is van twee zyden gepasseerd, eener- zijds door de Australische, anderzyds door de Nederl.-Indische troepen. Aan de Westkust van Borneo hebben de Australiërs tüeuwe landingen verricht. Van andere fronten wordt toenemende Japansche tegenstand gemeld. In Birma gaat het Japansche offensief voort. In Bougainville stui ten Australische troepen op hevigen Japanschen tegenstand. De Sovjet-Unie treedt den laatsten tijd op als internationaal bankier door het aanbieden van dollarcredie- ten aan omliggende staten. Manil la, de verwoeste hoofdstad van de Philippijnen. zou door. Duitsche krygsgevangenen worden herbouwd. De Egyptische Regeering zou te rugtrekking van de Engelsche troe pen uit Egypte vragen. Turkije rekent op steun van Engeland, en Amerika voor zijn standpunt tegen over Rusland. Groote droogte dreigt ernstige gevolgen, te hebben voor Marokko. In de Turksche pers komt ook tot uiting, dat Tur kije belang heeft by een vriendschap pelijke verhouding met Rusland. De Grleksche premier vraagt geal lieerde bezetting van Albanië en Epirus, twee omstreden gebieden in de huidige Balkanmoeilijkheden. De Grieksche Regeering spreekt be richten over grensincidenten tegen. Van Poolsche zUde wordt be weerd, dat de Poolsche regeering te Londen getracht zou hebben de vloot tot zinken te doen brengen, om te beletten, dat zij in handen zou vailen van de nieuwe Regeering! CONVOOI BINNENGELOOPEN Te Rotterdam is Woensdag het grootste convooi aangekomen, dat sinds de bevrijding de haven van Rotterdam binnenliep. Het bestond uit niet minder dan 18 schepen, n.l. 6 Nederlandsche, 6 Amerikaansche en 4 Engelsche, benevens een Noorsch en een Zweedsch schip. De lading bestond voornamelijk uit levens middelen en stukgoed. Volgens Reuter-bcrichten uit Lon den doen in Spkansche en Engelsche kringen geruchten de ronde, dat Franco iiv Spanje de macht zou over dragen aan een militair kabinet DE GAULLE heeft zich in zijn aangekondigde rede van Donderdag avond' bepaald tot het bespreken van de nieuwe grondwetsvoorstellen. DEN BEURSE AN DEL wil men in ons land zoo spoedig mogelijk her vatten, voornamelijk voor staats fondsen. IN BUSSUM Is Donderdag het eer ste verlofscentrum voor Engelsche oorlogsverpleegsters in Europa ge opend. DE CONFERENTIE VAN SIMLA over de Britsch-Indische voorstellen zal morgen gesloten worden, denkt men te Londen. De tegenstelling tus schen de Congrespartij en de Mo- hamedaansche Liga inzake de candi- daatstelling is onoplosbaar. HOOGE ONDERSCHEIDINGEN zijn d'oor Montgomery te Berlijn uitge reikt aan verschillende Russische maarschalken en generaals. DE S.H.A.E.F., het hoofdkwartier van de geallieerde expeditiestrijd krachten, wordt vannacht om twaalf uur ontbonden. Generaal Eisenhower is vanaf dat oogenblik commandant Engelsche bladen wijdden Don derdag beschouwingen aan eenige verliescijfers uit den oorlog! Ket Engelsche Gemeenebest heeft ong. 500.000 dooden te betreuren op de slagvelden, Amerika 300.000. Voor wat Engeland betreft, is dit de helft van de verliezen uit den vo- rigen wkereldoorlog, maarte recht wijst o.a. de „Daily Herald" erop, dat de som der menschelijke ellende van dezen oorlog alles overtreft, wat tot nog toe in de geschiedenis is voorgekomen, als men let op de verliezen van de burgers en van de legers van de andere landen, de verwoeste ste den, de ontwrichte landen, de ge heele volkeren, die in gevangen schap zijn. De staatslieden vertrek ken naar Berlijn met deze cijfers voor oogen. Op alle muren moesten die cijfers geschreven staan. Hoe nietig zijn de problemen van Pots dam in hun schaduw! Er moet nu aan den vrede gewerkt worden. De oorlog overwint men niet, alleen door er afschuw over uit te spre ken Uit in'Engeland gepubliceerde cij fers blijkt, dat geallieerde vliegtui gen en schepen op den Atlantischen Oceaan in den loop der oorlogsjaren 460 Duitsche en 65 Itallaansche duik booten hebben vernietigd. (Vervolg le kolom) nale verhoudingen, kerk en staat, enz. ook nu nog gepropageerd en tot gelding gebracht moeten worden. Da Staat Is gehouden God openlijk te er kennen te huldigen en te dienen, vooral door in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richtsnoer te nemen. De beginselen van de partij der Katholieke Nederlanders kunnen „niet zonder ernstige schade voor het algemeen welzijn verwaarloosd worden en zijn in hun toepassing land en volk ten zegen". Ook nu nog. Daaruit volgt, dat ook nu nog een positief-christelijke grondslag voor Staat en Maatschappij onmisbaar is. Die grondslag moet worden be schermd en wetgeving en bestuur moeten van dien christelijken geest doortrokken worden. Ook nu nog. En zeg nu niet, dat het conservatief is, als men terugdenkt en teruggaat naar meeningen en beschouwingen en denkbeelden van zoo veel jaar ge leden. Dat is een slagwoord In dezen tijd, die bewering over behoud-zucht. Wij zijn gaarne zoo conservatief als het.. evangelie, waarvoor we bijna tweeduizend jaar terug moeten. Dat iets oud is, beteekent ook nog niet, dat het conservatief Is. De vraag is alleen, of het goed is. Laten wij ook niet vergeten, dat wij juist' in Noordholland de Noordhollander is over het algemeen conservatief van aard aan gezonde behoudzucht veel te danken hebben. Het was die gezonde conservatieve opvatting, welke terugschrikt voor nieuwe din gen, die ons immuun maakt voor het Nationaal-Socialisme, j die Winter hulp en Landstand' en Arbeidsfront en zoovéél dingen van den bezetter meer, dedén mislukken! Het conser vatisme heeft ons gered voor de be smetting met het afschuwelijkste sy steem, dat ooit ter wereld is uitge dacht En nu is het prachtig te zeg gen, dat alles radicaal moet verande ren, maar met dergelijke dure woor den moet men ook wel eens voor zichtig zyn. Radicaal beteekent: van den grond af. Wie Veranderingen wil van den grond af, zal er toch reke ning mee moeten houden, dat er grondslagen en beginselen zijn, die niet veranderen, die niet veranderen finnen en niet veranderen mogen I Het ïykt ons plicht, daarvoor te Wer ken en te getuigen met one allen ge« zamenlJjk en eendrachtig In ongebo gen katholieke lijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1