NIEUW DOOR GETEISTERD NEDERLAND 27.000 ton gaskolen uit Amerika aangekomen Dubbele ring om Potsdam Verwoeste Veluwezoom MobHIsafie voorden oogst In afwachting ZATERDAG 14 JUtï 1945; BUREAUX: Luchtvloot verrast Japan liDereldmeuws Weg met valsche persoonsbewijzen land Uu eigen De bankbiljetten- blokkeering (2aaisle nieuws Twee milliard schade Ernstige spanning Griekenland en Albanië NOORDHGUANDSCH DAGBLAD 41a JAARGANG - NUMMER 18679. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand: f 3:30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 •SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Ik kon aan een gedetailleerde be schrijving van de oorlogsverwoesting niet beginnen, alvorens, na een alge- meenen indruk ervan te hebben ge geven, de bede om hulp door gezags dragers in Provincies, steden en dor pen en door de getroffen bevolking zelf ons zoo hartroerend gedaan, voor de lezers van de Noordhollandsche bladen te herhalen. Ik kón daar niet langer mee wachten. Nu gaan we onze reportagetocht beginnen. De streek tusschen Amster dam ons ui*gangspunt en Ren- kum liet het oorlogsmonster onge rept. Slechts sporadisch zag ik puin; oa. in Utrecht nabij het station. De Sfcichtsche waranda leek ons nog een lustoord voor vacantiegangers. Eerst in Renkum openbaarde zich de niets ontziende en alles-verwoestende wreedheid van het oorlogsgeweld. Den Helder en Velsen zijn gedeel telijk afgebroken en hadden ook van bombardementen te lijden; maar de ontreddering en het leed daar is niet te vergelijken met de ravage en den nood in de Veluwezoom; 3lechts de radicale uitwerking van het bombar dement van 3 Maart op het Bezu'.den hout-Kwartier te Den Haag, bena dert de verwoesting van deze streek, die eens het centrum was van vreem delingenverkeer en nu twee maal ir. vijf jaar door den geesel van den oorlog werd geschonden. Huis-aan. huls in Renkum werd beschadigd. We rijden door wallen van puin. In en om Renkum speelde een belang rijke episode zich af in den slag om Arnhem; hier werden de geallieerde parachutisten afgeworpen, aanvanke lijk met succes, doch na felle gevech ten met zware verliezen den strijd stakend. Geen huis? is meer bewoon baar door verwoesting en plundering; geen akker is te bebouwen, omdat ze bezaaid zijn-met mijnen en granaten, met bunkers en bommen en door ploegd met loopgraven. De papierfa brieken van Van Gelder aan den Rijn, die voorzag in 20 pet. van onze papierproductie liggen eveneens in puin. En toch de bevolking keerde terug en is aan den arbeid gegaan; met den moed der wanhoop. In Rhenen is de na '40 herbouwde Cunera-toren voor de zooveelste maal tot een ruïne geworden, waarvdn res tauratie onmogelijk lijkt. Het beeld van Sint Cunera boven den ingang staat er nog ongeschonden en hoog in den stukgeschoten, toren liggen op 'n brok muur nog de lijken van twee Duitsche uitkijkposten onbe^ reikbaar. De uit 1500 dateerende kerk van Wageningen, eveneens na '40 hersteld, ligt, opgeblazen tot een hoop puin, e? midden op het marktplein, omzoomd door na '40 nieuwgebouwde doch thans weer zwaar gehavende wonin gen en winkels. Keelsum en Oosterbeek bieden een zelfde treurig beeld van verwoesting; huizen in puin; kapotgeschoten oor logstuig langs de wegen, hier en daar graven van gesneuvelden, soms 'n enkel, «oms in massa bijeen; ver woeste steenfabrieken langs de ri vieren en door granaatvuur ontluis terde bosschen en parken, vooral op en om den Grebbeberg. ArnhemStalingrad De Arnhemmers noemen hun siad het Stalingrad van het Westen. En terecht. De stad is een puinhoop eif vuilnisbelt tegelijk en men vraagt zich af of hier herstel nog mogelijk is. Zou het niet beter wezen, als hier de aarde zich opende, om de puin- resten te verzwelgen en zich weer sloot, om een maagdelijk-nieuw ter rein te bieden voor den herbouw van een nieuw en nog schooner Arnhem? Bombardementen, brandstichting, granaatvuur, opblazingen met dyna miet, plundering en moedwillige ver nieling maakten Arnhem tot trooste- looze puinmassa. Het lijkt onbegon nen werk hier het herstelwerk &am te pakken. En toch word er aangepakt; door Overheid en inwoners. De burge meester van Arnhem en ds> Commis saris der Koningin van Gelderland verheugden zich in de komst v*n de Hollandsche pers, die zij begroetten als helpster in den nood. Door ver nieling van nagenoeg alle groote en kleine bruggen is het verkeer ont wricht; op technisch gebied is er een sfchrijnend tekort; de huizen zijn niet alleen door artillerie-beschieting ver woest of beschadigd, doch bovendien leeggeplunderd. De Groote Kerk te Arnhem is onherstelbaar beschadigd; de met ijzer en beton ommantelde graftombe van Karei van Gelder bleef gespaard. De telefooncentrale, die 'n knooppunt vormde van het automatisch telefoonnet in Nederland werd door 'de Duitschers opgeblazen evenals vele andere belangrijke ge bouwen, bruggen en kunstwerken. Van de bevolking van bijna 100.000 zielen' is ruim cve helft weer terug m Arnhem; men begrijpt niet waar de menschen wonen. Ze zijn in hun be schadigde huizen getrokken, waaruit huisraad en meubels gestolen zijn. Heel Arnhem is aangewezen op de Cenrale Keuken, omdat niemand z'n eigen potje kan koken. Langs heel de Veluwezoom is 40 pet. der bevolking dakloos; in sommige dorpen als Horst en Breedenweg zijn totaal verdwenen; Doetinchem Dir»x- perloo, Zutphen en Putten nebben zwaar geleden van de oorlogsver woesting. Gelderland vraagt om spoedige technische en sociale hulp van het Westen zonder welke wederopbouw niet mogelijk is. (Vervolg op pag. 2) De Japansche tegenstand bij Man- gaar, aan de Straat van Makassar, is ineengestort. De Australische troe pen zijn weer zes km opgerukt. Bij Balik Papan hebben de Ned. Indische troepen nieuwe vorderingen ge maakt. De Amerikaansche vloot heeft het Japansche moederland opnieuw door een tactische manoeuvre ver rast. Duizend vliegtuigen, opgeste gen van vliegkampschepen, hebben het Noordelijk gedeelte van Hondo en het nog Noordelijker gelegen Ho- kaido getroffen. Het betreft hier een belangrijk landbouw- en mijngebied, waar o.a. 25 vliegvelden en ver scheidene belangrijke industriën ge vestigd zijn. c Volgens nadere berichten bevinden Amerikaangphe oorlogsschepen zich op nauwelijks 30 km van de Japan sche kust. Eerst op 8 km afstand zijn ze door de kustbatterijen te treffen. Er is goed nieuws voor de buisvrouwen: in Rotterdam zijn drie schepen uit Amerika binnengeloopen, elk met ongeveer 9000 ton hoogvluchtige Amerikaansche kolen aan boord. Het spreekt vanzelf, dat dit niet wil zeggen, dat de gasvoorzlening van Nederland geen moeilijkheden meer oplevert en dat we de kolen nu maar voor het grijpen hebben, maar de komst van deze schepen illustreert wel het feit, m hoezeer onze bondge- nooten ons willen helpen. Nu wordt althans de gelegenheid geopend bo ven de groote rivieren niet alleen in vier groote steden, maar ook in andere plaatsen, geleidelijk en op bescheiden wijze met de gasvoorzie- ning een begin te maken, zoodat het geheele land straks hierbij weer zal zijn ingeschakeld. Voor elke gemeente zal het tijdstip van begin in verband met plaatse lijke omstandigheden afzonderlijk moeten worden vastjfisteld. Wel staat vast, dat de aangevoerde kolen op de snelst mogelijke wijze ter be stemder plaatse worden gebracht. Onmiddellijk na aankomst van de schepen is men met vier drijvende kranen begonnen in een zeer snel tempo te lossen. Zelfs in den nacht van Maandag op Dinsdag werd door de arbeiders doorgewerkt. «Tal van binnenvaartschepen liggen langszij de Amerikanen. Een deel dier schepen ligt at met volle lading gereed' om af te varen naar de plaats van be stemming. De geheeje lossing kan binnen tweemaal 24 uur klaar zijn. Bovendien wordt met behulp van eveneens uit Amerika geïmporteerde gasöhe in daarvoor ingerichte gas fabrieken gecarbureerd watergas van hoog gehalte geproduceerd, zoodat' ook op deze wijze de gasproductie zal worden opgevoerc' Op Sicilië is een aanslag gepleegd op mgr. G. Battista, bisschop van Agrigento, die doodeMjk gewond werd; het is op Sicilië zeer onrustig. In Tsjecho-Slowaklje zal een voor. loopige nationale regeering hijeen geroepen worden. In Amerika houdt men zich ernstig bezig met de problemen der beperkte voedselvoor ziening en de minder igunstige voor uitzichten van den oogst van som mige producten. Nieuwe bespre kingen zijn gevoerd tusschen Frank rijk en Engeland, om te komen tot ontspanning in de verhouding, die door de gebeurtenissen in Syrië ver slechterd was. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, ligt het in de bedoeling, binnenkort een landelijke regeling te treffen, waar bij een ieder de gelegenheid krijgt, een valseh persoonsbewijs, een ver anderd persoonsbewijs of een per soonsbewijs met een J er op, om te wisselen voor een goed persoonsbe wijs. Daarna zal zeker een strenge controle komen, zoodat eventueels ongewensehte elementen worden ge ëlimineerd, De Voedingsraad wijst er nog eeiis op, dat versche visch door en door gaar gegeten dient te worden. De eerste halen katoen voor de textiel fabrieken in Enschede zijn aangeko men, meer transporten worden nog verwacht. Hotels en café's krijgen binnenkort echte koffie en thee be schikbaar. De audiëntie van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland zal volgende week niet Woensdag, maar Donder dag (19 Juli) van 10 tot 12 uur zijn. In zijn eerste radio-rede he^jt minister Schermerhorn Vrijdagavond gezegd, dat wij economisch in een noodtoe stand verkeeren. Dit kan slechts zeer geleidelijk en op vrij langen termijn weer nor maal worden. De Regeering zal ten aanzien van loonen en prijzen met alle kracht zonder reserve ingrijpen. De loonbe- paling is in laatste instantie een zaak van de Overheid, evenals de prijsbepaling. Op al het voedsel dat wordt inge voerd, verliest de Staat 575 gulden. Dat is net zooveel als in normale jaren het bedrag van de Staatsbegrooting. Bij stakingen zal de Regeering niet lijdelijk toezien. Als er, na onderhandelen toch gestaakt wordtzal de Regeering met kracht optreden. De Minister zei, dat ook in het belang van de kosten van het distributie pakket, onze eigen producten als graan en aardappelen op de markt moeten komen. Om de oogst volledig te doen binnen halen, doet de Regeering een beroep op vrijwilligers. Daar over komen nadere (mededee- lingen van Minister Mansholt. Een organisatie daarvoor is in voorbereiding. „Wij willen het Nederlandsche volk mobilisee- ren, om den oogst binnen te halen en onze voedselpositie voor den winter te verzekeren op een dragelijke wijze". Er ztfri reeds verschillende maat regelen genomen om tegemoet te ko men aan moeilijkheden in verband' met de blokkeering van de ingele verde honderd-gulden-biljetten, Zoo wordt teruggave van geld in kleine coupures aan gepensioneerden toege staan en m^g een voorschot verstrekt^ worden voor loonbetalingen. indien' de betrokkene niet over andere mo gelijkheden beschikt, om zich daar voor de benoodigde contanten te verschaffen. In Berlijn-Potsdam worden in de grootste geheimzinnigheid de laatste voorbereidingen getroffen voor de bijeenkomst van de Groote Drie op a.s. Dinsdag 17 Juli. Voor het eerst immers wordt deze bespreking ge houden in een omgeving, waar zich veel nieuwsgierigen en waarschijn lijk een groot aantal ondergrondsche strijders bevinden. Rondom de plaats van de conferentie wordt een ring van Russische troepen gelegd, en daarbinnen nog weer een ring van Amerikaansche en Britsché solda ten. Nog verschillende andere veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Sta lin en Molotoff zijn naar Berlijn vertrokken. Truman's kruiser is In de Britsche territoriale wateren aangekomen en werd door een escorte van Engelsche marinevaartuigen begeleid. Men verwacht, dat de kruiser „Augusta", aan boord waarvan Truman zich bevindt, in Antwerpen zal aankomen, en dat Truman zich vandaar naar Berlijn zal begeven. Do „Times" schrijft, dat het op d'e conferentie vooral er om gaat, de mate var^ samenwerking tusschen de groote Drie vast te stellen. Daar hangt voor het verder verloop alles van af. In dit verband is het grootste probleem of men voor de bezetting van Duitschland tot een gemeen schappelijke gedragslijn kan komen. In verband' met de verwachting, dat behalve de precaire Grieksche kwes tie, ook de Spaansche kwestie aan de orde zal komen, is het van belang od te merken, dat volgens een bericht uit Londen toch besprekingen ge voerd zijn tusschen Churchil en Franco. Een Argsntynsch bureau be-- weert een radiotelegram uit Madrid' te hebben opgevangen, Franco reeds afgetreden zou zijn. Het is on waarschijnlijk; 18 Juli a.s. de dag der herdenking van den burgeroorlog, die in 1938 uitbrak, zal ons wel be slissend nieuws brengen; dan zou Franco spreken. Kardinaal Bertram is in Duitsche gevangenschap overleden. Het Va- ticaan zal een Concordaat sluiten met China. Bon 112 is aangewezen voor schoenreparatie. Binnenkort zal begonnen worden met de uitrei king van de vijfde noodkaart en in legvellen 508. Seys Inquart zit thans met Goering in Luxemburg gevangen. De schade aan verwoesto huizen in ons land' bedraagt twee milliard gul den. Er zullen tienduizend noodwo ningen worden gebouwd, waarvan 6000 in het Zuiden van het land. Uit Engeland komen berichten, dat daar op groote schaal aluminium huizen gebouwd worden! De ernstige spanning tusschen Grie kenland en Albanië duurt voort. Churchill heeft aan de Grieksche re geering echter verzekerd, dat er geen ehkele reden tot ongerustheid is. Engelsche troepen, in Grieken land nog steeds aanwezig, zullen de onschendbaarheid van Griekenland beschermen. In de Russische pers is men verontwaardigd over een 'anti- Russische bijeenkomst, welke 8 Juli in Athene zou zijn gehouden. IV Vasthouden aan de gedachte f der eigen katholieke partij- formatie, met een beroep op het vele goede, dat in het verleden is gedaan en met de vaste overtuiging, dat in de toekomst op dien grond slag nog veel gedaan kan worden, beteekent niet. dat wij de oogen sluiten, voor critiek, welke er te ge ven is. Dit werd ook in het verle den zelfs in eigen kring, niet gedaan. In een van de radiovoordrachten, welke voor de verkiezingsactie 1933 werden gehouden, heeft pater mr. D. Beaufort O.F.M., sprekend over de katholieke politiek, en de betee- kenis van de R. K. Staatspartij, ver klaard, dat de arbeid vandie partij niet volmaakt was. Ook aan dit stuk menschenwerk „bleef het mensche- lijk-onvolmaakte niet vreemd en critiek, soms ernstige critiek, was dan ook niet steeds misplaatst. Maar wel misplaatst was en is de vaak in matelooze taal zich uitend minach ting voor heel den arbeid onzer Staatspartij, waarbij soms nog een grievende verdachtmaking kwam van de bedoelingen har er leiders". Dik wijls waren de beschuldigingen ken nelijk een gevolg van zeer beperkt inzicht! Dat is nu nog wel zoo! En van nog meer gezaghebbende zijde is in 1934, in het Herderlijk schrij ven van de Bisschoppen over het Fascisme en Nationaal Socialisme, critiek gegeven! Wij weten zeer goed, schreven de Bisschoppen in 1934, dat allerlei grieven worden, in gebracht tegen de bestaande Inrich ting van den Staat, tegen de ver schillende partijen en ook tegen de R. K. Staatspartij. Het is Ons niet onbekend, dat ook vele goedgezin- den doortastende maatregelen vra gen ter vernieuwing van onze. ge heele samenleving. De bestaande po litieke instellingen zijn geenszins onveranderlijk voor de eeuwen vast gelegd. Ook is het verre van ons te beweren, dat niet op menig terrein ontzaglijk veel te verbeteren en ie vernieuwen valt. Zoo spraken, letter lijk, de Bisschoppen in 1934. Maar zij betoogden daarnaast toch, dat de Katholieken ook in het staatkundige één moesten blijven, al wenachten zij niet de politieke verdiensten van een partij als zoodanig te beoordee- len en al erkenden zij, dat. de Kerk de geloovigen niet zonder meer tot een bepaalde staatkundige organisa tie pleegt te verplichten. Al wat de Bisschoppen deden was „in naam der groote geestelijke belangen, die by deze vragen betrokken zijn, en met het oog op de historische ver houdingen en den tegenwoordige» toestand' in ons land opwekken, tot hechte eenheid, ook op staatkundig gebied". De „tegenwoordige toe stand" van 1934 is anders dan ede van 1945 maar hij eischt niet minder, dat de ^Katholieken zich zelf zijn en de gedachten van die Bisschoppelijke waarschuwingen, nadien trouwens (Vervolg op pag. 8, 1* kolom)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1