NIEUW DE LUCHT- EN ZEEVLOOT TEISTEREN JAPAN Oproep van de Bisschoppen van Nederland Leopold treedt niet af Het H. Mirakel m dankbaarheid herdacht MAANDAG 16 JULI 1945 BUREAUX: Zielig of kwaadaardig De Litanie van Potsdam Van Noord naar Zuid Italië in oorlog met jjapan JDerssiem aan den dag Prins Bernhard voor de radio Groote duinbrand bij Monster 41e JAARGANG - NUMMER 18680 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is nergens oeilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; I 5.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 23B3 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 i het lioen ver- de Mig heeft fcdde. ation n de recht rectie EN is in In een gezamenlijk herderlijk schrijven hebben de Aarts bisschop en de Bisschoppen van Nederland gisteren in alle kerken tot de geestelijkheid en de geloovigen een schrijven gericht over de „vijf zwaun jaren die achter ons liggen". Het zwaarste was de ondragelijke druk van een wreeden vijand. De Bisschoppen zijn vervuld van grooten dank. Wat de laat ste twintig jaar is geschied, is een verschrikkelijke les voor de geheele wereld. Uitvoerig betoogen de Bisschoppen, dat het Duitsche volk God verliet en overgeleverd aan het ma- terialisische nationaal-socialisme zich een führer tot afgod koos. In ons land hebben de nazi's, waartegen de Bisschop pen herhaaldelijk gewaarschuwd hebben, op allerlei wijzen hun onbetrouwbaren aard getoond. Nu moeten wij een goed gebruik maken van onze vrijheid. Geen wraak, maar het recht moet zijn loop hebben. Naastenliefde moeten wij too- nen ten opzichte van het Duitsche volk. Wij moeten alles doen wat wij kunnen om te voorkomen, dat ons volk in de macht van den helschen geest raakt en door gewetenlooze leiders aan den rand van den afgrond wordt gebracht. Dat is een> zware taak, want al is het Nationaal-socialisme als regiem vernietigd, zijn geest is in andere vormen nog zeer levendig in het materialisme en het nieuw-heidendom. Wij zullendaartegen den strijd móeten aanbinden, wil het chris tendom in Europa blijven bestaan. De Bisschoppen roepen allen op om nu reeds in eigen kring te werken: voor het herstel en de hernieuwing van den christelijken geest in on ze huisgezinnen; voor de heiliging en de reinheid van leven, zoowel in als buiten het huwelijk; voor de openbare zedelijk heid; voor de arbeidzaamheid en de waardeering van den ar beid als roeping van God; voor het aankweeken van offer vaardige liefde; voor de heiliging van den dag des Heeren. (De volledige tekst van der.' brief zullen wU in de komende dagen op nemen. Red.). Koning Leopold' treedt niet af. Hij zal echter ook niet naar België te- rugkeeren. Dit is een voorloopige oplossing in de koningskwestie, die het land verdeeld houdt, mede door het ondemocratisch optreden van de minderheid. Het staat w.l. vast, dat de meerderheid van het volk achter den koning staat l Intusschen heeft het kabinet-v. d. Acker zijn ontslag aangeboden aan den Prins-regent, die dit geweigerd heeft. De regeering blijft dus aan, zal heden vergaderen en zoo spoedig mogelijk het parle ment bijeenroepen. Een merkwaardig staaltje van de Duitsche mentaliteit wordt door A.N.P.-Aneta ge meld. Tegenover een 'ver slaggever, die zei, dat de toe stand in Nederland nog veel slechter was geweest dan die in Duitschland, verklaarde 'n Duitsche dame: „Dat kan ik niet gelooven, want onze sol daten brachten toch tot het laatst aan toe van alles uit Holland meeWat moet je van een dergelijke zielige onwetendheid nou zeggen Of is het werkelijk kwaad aardigheid tegen beter we ten in? Itrekt. Iroctie Zoolang groote kwalen nog groote middelen efscher.; moe ten wtj met belangstelling en span ning uitzien naar conferenties als van de Groote Drie, welke volgens de laatste berichten' heden In Pots dam bl) Berlijr; begint. President Truman van Amerika, Maarschalk Stalin van Rusland en Minister-pre sident Churchil van Engeland zijn wederom bij elkander in een histo rische gebeurtenis van d'en allereer- sten en allerhoogsten rang, onder omstandigheden en In een omgeving, welke aan deze vergadering een zeer bijzonder relief geven. Een relief, dat nog verhoogd wordt, door den om vang en de kwaliteit van het gevolg, dat da Groote Drie hebben meege bracht. Het feit, dat dergelijke bij eenkomsten nog noodig zijr.1, duid't er Intusschen al op, dat er een vloed van kwesties bestaat, van zoo alge meen-Ingrijpenden en universeel, precairen aard, dat het gezag van de grootsten onder de mogendheden zich moet laten gelden, om moeilijkheden te voorkomen. Na San Francisco im mers, dat de grondslag legde voor de ■wereldorganisatie van vrede en vei ligheid, en in het Handvest als zoo danig geen bijzondere bevoegdheden aan drie mogendheden afzonderlijk toekent; zou men principieel mogen veronderstellen, dat de regeling van internationale geschillen en het be teugelen van nationale aspiraties binnen grenzen van redelijkheid, overgelaten zou worden aan de lei ding var.' de nieuwe volkerengemeen schap. Haar autoriteit is evenwel nog niet gevestigd, de-kwesties welke loopen, zijn dringend en de feitelijke verhoudingen zullen nog wel eenigen tijd zoo blijven, dat de Groote Drie het gewicht van hun gezag In de schaal moeten werpen. Het komt er nu maar op aan, dat een degelijke grondslag voor samenwerking kan worden gelegd en verstevigd. Voor da naaste toekomst hangt daarvan alles af. Er zijn zooveel kwesties en (Zie vervolg in 5e kolom) Plechtige H. Mis in den Muziek- tuin Ruim 4000 deelnemers In den stillen, zoelen zomernacht, waarin het licht niet week voor de duisternis, trokken honderden mannen naar de Mirakelstad van Hollands Noorden. In het Oosten hing de morgenster, ais 'n Godslamp. Biddend pelgrimeerden de mannen van Holland, van Kennemerland en West- Friesland, van de duinstreek en uit de polders naar de stad van hot H. Sacrament van Mirakel en ais het sombere grijs van den ochtendsche- nier overgaat in den gouden glans van den zomerschen morgen, zet zich de lange rfl in de Choorstraafc in beweging, om langs den weg, welke de luisterrijke processie in de 16e eeuw volgde, langs Paternosterstraat, Koningsweg, Houttil en Langestraat, naar de Steenenbrug te trekken, rond do plaats, waar de grond eens geheiligd werd door het bloed der Alkmaarsche martelaren, die als helden den dood ingingen voor hun H. Geloof. Aan de reliek van het H. Bloed, op deze traditioneele plek ter veree ring uitgesteld, werd door de omme- gangers een stille, eerbiedige hulde gebracht. Via Kapelsteeg, Laat, Boterstraat en Langestraat bereikte de omme gang weer zijn uitgangspunt. Kwinkeleerend'e vogels verwelkom den blij en luidruchtig de pelgrims in den muziektuin, waar in de blanke nis, geflankeerd door de vaandels van Sint Laurentius en van den Stil len Omgang en bekroond door een Engelenfiguur, de reliek dragend, het hoogaltaar was geplaast, temidden' van het groen van vele palmen. Begeleid door het koper van St. Caecilia weerklonk het Christus «vin- cit, Christus regnat, Christus impe- rat door den koepel van groen; 'n ideale plaats van samenkomst voor de honderden pelgrims, om zich te vereenigen voor deelname aan het H. Offer. De plechtige H. M's werd oogedra- gend oor den H. E. Deken J. Th. Ja cobs, daarbij geassisteerd door den Z. E. Keer W Moll O.P., pastoor der St. Josephparochie als diaken en den Z. E. Rector W. Zijlstra. als subdia ken; als ceremoniarius fungeerde de Weleerw. Kapelaan W. van Leeuwèn. Een mannenkoor zong onder leiding van den heer Joh. Kuiper, met bege leiding var/ orgel en strijkmuziek de vierstemmige mis van fr. Bartholo mews; vol en machtig klonk de zang van dit voor deze gelegenheid var- sterkt mannenkoor door den tuin. De Weleerw. Pater G. Meijer O.P. hield de feestpredikatie, r.'.a.v. d'e tekst; Gij zijt vrijgekocht door het Kostbaar Bloed van Jezus Christus. Spr. beschouwde dezen omgang eerstens als de herdenking van het H. Wonder, dat Alkmaar maakte tot mirakelstad; het wonder, dat de geestelijkheid verborgen wil de houden, doch bekend gemaakt werd door eenvoudige visschers. Maar deze ommegang is er ook een van dank. die wij, bewoners van een stuk ongekwetst Nederland, willen uiten vöor het feit, dat wij dank zij de H. Reliek door Gods goedheid ge spaard zijn gebleven- voor den ramp van den oorlog. Het H. Sacrament/is ons een sym bool van eenheid; wij zijn hier ge- noodigd door denzelfden Gastheer, hebben hier deel aan hetzelfde gast maal. Vooral K itholleken, hebben deze eenheid in tfeze dagen zoo noo dig; wij scharen ons achter onze bisschoppen en den H. Vader en vol gen geen andere richtlijnen, dan zy ons aanwijzen. Laten wij, aldus spr., na onzen dank aan God voor het H. Wonder, dat ook voor ons gewrocht is, na onzen dank ook voor de red ding uit den oorlogsramp, God vra gen om eenheid en saamhoorigheid onder elkander, om aldus te kunnen bauwen aan één groot en hecht ka tholiek Nederland. (Zie vervolg pag. 2) 125.000 evacué's keeren terug. In c«te provincie* Friesland, Gronin gen en Drente bevinden zich 125.000 evacué*» uit het Zuiden. Met. hun te rugkeer wordt thans een begin ge maakt. Voorloopig gaan er 1000 per week terug. Dat tempo zal natuur lijk wel worden opgevoerd, anders zou er meer dan twee jaar meé ge moeid zijn.... JOURNALISTEN GESCHORST De Militaire Commissaris te Alk maar heeft overeenkomstig de advie zen van de commissie voor de pers zuivering gelast, dat de journalisten A. Jonker, H. Marlnus, H. Schroder, Fred. Groot en H. P. v. d. Aardweg, allen leidende redacteuren van het voormalige Dagblad voor Noordhol land. voor den duur van den Bij- zonderen Staat van Beleg alle werk zaamheden van journalistieke!.- aard zullen nalaten. De autoriteiten zullen moeten beslissen over ae maatrege len ten opzichte van deze journalis ten na de opheffing van der.' Staat van Beleg. Ten aanzien van de hou ding der overige journalisten van genoemd blad heeft de perscommissie een afkeurend' oordeel uitgesproken in een rapport, dat wij morgen zul len publiceeren. Italië heeft den oorlog aan Japan verklaard. Er zal 'n vrijwilligerscorps worden opgericht er.' ook piloten zul len aan den strijd deelnemen. De Ita- liaansche vloot is nog van voldoende belang om zich bij de geallieerde vlootstrijdkrachten te scharen. DEZEN ZOMER. IJS? Het ligt in de bedoeling om, zoo dra de suikerpositie het toelaat, en dat zal hoogstwaarschijnlijk binnen niet al te langen tijd het geval zijn, de fabrieken met de noodige grond stoffen te bevoorraden, zooclat wij waarschijnlijk dezen zomer nog ijs zullen kunnen eten. Uit het vooruitgeschoven hoofdkwartier van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan op Goeam wordt gemeld, dat eenige van de machtig-, ste en modernste superslagschepen v an de Pacificvloot heden het vuur geopend hebben op Moeroran in het Zuiden van Hokkaido, aldus het communiqué van admiraal Nimitz. Onder de aanvallers bevonden zich de slagschepen Iowa, Missouri en Wisconsin, elk van 45.000 ton. Er werden staalfabrieken en andere industrieele doelen gebombardeerd. Tegelijkertijd beuken meer dan 1000 vliegtuigen, die hun bases hebben op vliegdek schepen, het Noorden van Japan. Zaterdag was aan de bombardemen ten vanuit zee deelgenomen door de groote oorlogsschepen South Dakota, Indiana en Massachusetts. Alleen Zondag zijn by Hondoe en Hokadasji 54 Japansche sphepen tot zinken gebracht en beschadigd. Moeroam is een groote kolenhaven en belangrijk fabriekscentrum. Groo te schade is ook aangericht in de haven van Kamaisji, aan de Oostkust. 440 km noodoostelijk van Tokio. Vol gens mededeeling van admiraal Ni- nvlts is verscherpir.'g van de blokka de en vernietiging van de Japansche oorlogsindustrie het doel van deze lucht- en zeevlootaanvallen. Meer dan honderd Japansche vliegtuigen zijr.' Zaterdag buiten gevecht gesteld. Intusschen verzekert Radlo-Tokio, dat het tijdstip niet ver meer is, dat de Japansche vloot ter zee en in de lucht zal ingrijpen. Ook boven China was de geallieerde luchtmacht actief. Op Borneo hebber.' de Australiërs het belangrijke oliecentrum Sambodja tot op km bereikt. ARBEIDSCONFLICTEN Dertig arbeiders van de oprui mingswerkzaamheden alhier zijn Za terdag ontslagen, met $de mededee ling, dat zij zich heden moesten mel der.' aan het vliegveld te Bergen voor werkzaamheden onder leiding van de Heidemaatschappij. Zij hebben dit geweigerd. Arbeiders bij de oprui mingswerkzaamheden te Egmond hebben zich gewend tot den Rijks- bemiddelaaar, naar aanleiding van een loonconfUct. Zij verdienen 61 ct. per uur en vinden dit te laag. ARBEIDSDIENSTPLICHT is het ac- •tueele onderwerp, dat door het ka tholieke orgaan voor Limburg „Veri tas" aangesneden wordt. Van ver schillende kanten is er op gewezen, dat de Regeering een burgerlijken dienstplicht schijnt te willen invoe ren. op grond waarvan iemand van overheidswege voor een bepaald werk kan worden aangewezen. De arbeidssehuwheid is een zoo funest en algemeen ingeworteld' kwaad, dat de regeering in de gegeven omstan digheden niet mag terugschrikken voor maatregelen, waaraan een nor maal functioneerende maatschappij behoefte heeft. De arbeidssehuw heid Is een ontzaglijk vraagstuk, dat voor de Innerlijke kracht van ons volk bepalend is, aldus „Ve ritas". Het heeft een zeer onge-" wensehten Invloed op de ontwikke ling van het loonpeil, dat een chao tisch beeld gaat vertoonen, doordat werkgevers particuliere bedrijven, maar ook overheidsinstellingen de arbeidskrachten „koopen", waar zij krijien kunnen of in hoogere loonklassen plaatsen, dan waarin zij thuis liooren. Van recht op arbeid' mag men niet spreken, zoolang de plicht tot arbeid niet algemeen ia erkend. In het bijbrengen van dezen plicht ligt mede een taak van de overheid, waaraan men met een be roep op d'e individueele vrijheid niet het recht zal mogen ontzeggen tot het treffen van bijzondere maatre gelen, die aan het afschuwelijk euvel van de arbeidssehuwheid een einde maken. AUDIëNTIE Z. H. Exc. ae Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 17 Juli a.s. géén audiëntie verleenen. Z.K.H. Prins' Bérnhard zal heden, Maandagavond, om acht uur voor de radio een toespraak houden in ver band met de demobilisatie van da B.S. De commandanten worden ver zocht, de manschappen In de gele genheid te steller,', naar deze reda te luisteren. Tussch&n ter Heide en Monster heeft gisteren gedurende niet mlnaer dan zeven uur een groote duinbrand gewoed' over een gebied var.' drie km lengte en bijna een km breedte. In verband met het mijnengevaar werd het blusschingswerk, waaraan veel brandweermateriaal deelnam, zeer bemoeilijkt. Aar.' de duinbeplanting is groote schade aangericht. (Vervolg var.' Ie klolom) problemen van internationalen aard met geestelijke, politieke, ecor.-omi- sche, sociale en andere aspecten, dat men wel van de wereldlitanie van problemen kan spreken! Er komen wel dertig grenskwesties aan de or de; men vraagt zich af, of Polen af gedaan' is, hoe het staat met Triest en Tirol, met de vele voetangels en klemn:*n op den Balkan, met Italië, met Turkije en den Levant, met Ma cedonië en Tanger, met Griekenland en de minderheden, met Cnina en Japar.', met het groote Duitsche vraagstuk, met de hulpverleanings- mogelijkheden aan den wederop bouw, met de regeling van de voed selvoorziening voor het bevrijde Europa enz. En dat alles wordt bë- heerscht door de vraag, Ir.' hoeverre het onderling vertrouwen aanwezig is, tusschen ae leiders van de Groot machten der aarde; dat is de eerste voorwaarde voor het welslagen. De situatie op dit punt wordt verschil lend beoordeeld. Er zijn pessimisten en optimisten. Wij willen or.s scha ren bij de laatsten. Wij willen hopen en vetirouwen dat Truman, Stalin en Churchil. uiteen loopende karak ters van verschillende levensbeschou wing, die synthese van opvatting zullen weten te bereiken, waardoor althans de grondslag gelegd wordt voor regeling en oplossing van zoo vele kwesties, die de rust en de orde in de wereld, buiten den .strijd' tegen Japan om, nu nog verstoren. Naar rust en orde, dat isr naar vrede, snakt de wereld. Onverdroten en met waarachtigheid' daarnaar streven, ge doogt' „geen uitstel, geen aarzeling, geen uitvlucht". Daarom bidden wij, nu de Groote Drie aan de litanie van Potsdam beginnen, voor dien waren vrede in Itefde en gerechtigheid; Keer, wij bidden u, verhoor ontü

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1