NIEUW Parlement tegen Koning DE „BIG THREE" COMPLEET In afwachting Textielkaart voor noodgevallen WOENSDAG 18 JULI 1945 BUREAUX: Crisis in Begië uitgebroken Scholing van arbeiders Vredesvoorstellen van Japan? JDersslem VOLKSHERSTEL (H. A. R. K.) Vreemde verschijnselen Almeria in /^anieekeningeH NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18682 Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330. DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Als gevolg van de koningskwestie is thans in België een parlemen taire crisis uitgebroken. De zes Katholieke ministers hebben hun ont slag genomen in verband met het te verwachten debat over de inge diende motie, welke uitspreekt, dat de Koning thans in een positie ver keert, die het hem onmogelijk maakt, de regeeringsmacht uit te oefenen. De Katholieke Fractie staat op het standpunt, dat de wet een debat over den Koning niet gedoogt. Zij meent terecht, dat eerste eisch van democratie is, de wet hoog te houden. De Katholieke fractie heeft het standpunt van de Kaholieke ministers goedgekeurd, die, naar gisteren avond uit Brussel werd gemeld, de vergadering van de Kamer niet zou den bijwonen. Daarmede is uitgemaakt, dat de Katholieken in de oppositie zijn, het geen sinds 1884 niet is voorgekomen. Thans is ook de inhoud bekend ge worden van het schrijven, dat de Koning aan1 zijn broer, den Prins Regent Karei, gericht heeft. Daarin laat hij uitkomen, dat hem uit in lichtingen bekehd geworden is, dat een aanzienlijke meerderheid van de bevolking voor den Koning is. Daar om wil hij met een beslissing wach ten tot het volk door middel van de verkiezingen uitspraak zal hebben gedaan. Onder protesters der Katholieken heeft de Belgische Kamer en daarna de Belgische Senaat een wet in be handeling genomen, die practisch aan Konir.'g Leopold het regeer en verbiedt. Zij spreekt uit, dat de Ko ning zijn grondwettige functie niet mag uitoefenen, zoolang de beide hulzen var; het parlement - niet heb ben uitgesproken, dat de Koning niet langer in de onmogelijkheid verkeert, om te regeeren. Deze wet is in de Kamer met 98 tegen 6 stem men en 32 onthoudingen, aanger:o- v. In afwachting van de nood'- zakelijke verheldering in de politieke verhoudingen, schreven wij eenige gedachten om in eigen kring het goed recht van de Katho lieke Partij formatie te verduidelij ken. Dat bleek noodig, ook tegen over misverstand in eigen kring. Ook tegenover de meening lr: de propa ganda van anderen, die wel degelijk afwijzend tegen Katholieke Partij - formatie stonden. Wij hebben den indruk, dat in de laatste weken de taal der feiten duidelijker begint te spreken. Een oude leuze: de Staats partij juist mi, doet opnieuw opgeld. Niet omdat men niet, maar juist omdat men wel wil samenwerken met anderen. In de jaren der bezet ting is er veel overleg geweest tus- schen de oude partijen. Het is te verwachten en te vertrouwen, dat als gevolg daarvan beter begrip, gezon de verdraagzaamheid en onderlinge waardeering voor elkanders stand punt de bovenhand zullen hebben boven oude politieke tegenstellingen. In die verhouding kan men herstel van politieke verschillen op basis van levensbeschouwing zonder onrust voor de gezonde nationale eenheid tegemoet zien. Principieele verschil len moeten niet verdoezeld, maar uitgestreden worden. Ook nu, juist nu. Reeds onderkent men hier en daar gevaar voor het feit, dat de Re geering geen principieele dingen aansnijdt. En voor zoover zij wel van plan is, dit te doen, moet men zeg'- gen, dat in die zaken een duidelijk katholiek geluid moet worden ge hoord. Neem de kwestie van de so cialisatie. Daarmede kunnen wij niet accoord' gaan wel met vergaande be moeiing van de Overheid met vele zaken, zoolang de noodtoestand duurt, waarin wij ons bevinden. Maar er zijn grenzen, waarover niet en nooit gegaan mag worden. Wij moeten overwoekering van het maatschappelijk leven door recht- streeksche staatsbemoeiing, zooveel mogelijk keeren. Al zijn wij volko men overtuigd', dat duurzaam econo_ misch herstel alleen mogelijk is door ordening in productie en handel. (Vervolg in de 5e kolom) men. In verband met protesten van de Katholieken in den Senaat zei minister-president van Acker, dat de monarchie voor België broodnoodig is maar dat een debat over de positie van den koning' thans onver mij Gelijk was geworden. In beide Kamers het schrijven van den Kor.ing aan den prins-regent voorlezend, voegde van Acker daaraan toe, dat hij het be treurde, dTt de Koning onderscheid maakte tusschen parlement en volk. Koning Leopold had er n.l. op ge zinspeeld dat de meerderheid van het volk anders over de kwestie denkt, dan de huidige meerderheid in het parlement! Naar wij vernemen, werkt thans een commissie oneer leiding van mr. dr. A. A. van Rhijn aan het vraag stuk der scholing van arbeiders en het scheppen van werkgelegenheid. Arbeiders, die naar Duitschland zijn weggevoerd en jeugdige arbeiders, die na hun leertijd nog practisch ge vormd moeten worden, zoodat de in dustrie weer de beschikking krijgt over voldoend geschoolde arbeiders, zullen met medewerking van de Ar- beldsbureaux in het sehoüngsproces worden gebracht. Daartoe zullen scholingsbureaux woraen ingericht. Zij zullen hun taak over duizenden arbeiders hebben uit te strekken. De arbeider zal tijaens zijn opleiding een gegarandeerd loon krijgen. Het leer lingstelsei wordt alcus uitgebreid tot de volwassen arbeiders.... „HET WEERZIEN DER MEESTERS" Minister v. d. Leeuw heeft Zater dagmiddag in het Rijksmuseum de tentoonstelling van schilderijen, meesterwerken van Nederlandsche schilders, welke verborgen geweest zijn, o.a. in de Sint Pietersberg te Maastricht, geopend. Jhr. dr. Roëll is benoemd tot hoofddirecteur van het Rijksmuseum. Gisterenmiddag zijn de Groote Drie te Potsdam voor het eerst bijeen ge. weest. De twijfel over Stalin werd opgeheven, toen des middags om 12 uur een groote auto stopte voor het hotel van Truman, in welke auto zich maarschalk Stalin bevond, met Molotoff en een tolk. Een conferen tie van een uur werd gehouden. De eerste officieele bijeenkomst van de drie staatslieden Truman, Stalin en Churchill heeft Dinsdagmiddag om 5 uur plaats gehad. Truman is op ver zoek der beide anderen voorzitter. De dagbladcorrespondenten blijven zich beklagen over het feit, dat er zoo weinig nieuws bekend wordt. Des te meer geruchten zijn er. Zoo wordt gezegd, dat Stalin vredes voorstellen van Japan zal meebren gen. Daarmee in verband staat een gerucht^ dat Truman, in tegenstel ling tot zijn oorspronkelijk plan, di rect na afloop van de conferentie naar Amerika zal terugkeeren. DOMINICAANSCHE MISSIE IN CURASAO GEëERD De bevolking van Curasao heeft m grooten getale deelgenomen aan de viering van het 75-jarig bestaan der Dominicaansche missie aldaar. De herdenkingsplechtigheid werd bijge woond' door den gouverneur dr. P. Kasteel, mgr. Verriet en andere autoriteiten. Dr. Weber hield een rede in het Nederlandsch en de heer Consten Cassino in het Papiemento. Beide brachten zij de Dominicaansche missionarissen namens de bevolking van Curasao hulde voor hun arbeid in al deze jaren. van den dag Annexatie De Maasbode zegt o.m. in een vervolg-artikel over het an- nexatievraagstuk: „Onwrikbaar en onherroepelijk zal bij iedere oplos sing moeten voorop staan: 1. dat Ne derland een zoo groot mogelijk herstel krijgt voor de misdadige vernieling, waarvan het het slacht offer is geworden; 2. dat dit ge schieden moet zonder de relaties met andere mogendheden, ook op annexatie belust, te bederven; 3. dat eventueele annexatie niet ver der moet gaan dan de schaaelöos- stlellng eischt; 4. dat die annexatie ook werkelijk schaceloosstelling geeft (met het annexeeren van industrie-gebied, behalve hét on middellijk aan ons steenkolen- en oliegebied grenzende Duitsche terrein, zij men in dit opzicht voor zichtig; 5. dat de betrokken bewoners niet harder worden behandeld dan strikt onvermijdelijk is, en dus al leen bij volstrekte noodzaak ge dwongen worden hun gebied te ont ruimen. BOUWONDERNEMER DOOR TRIBUNAAL VEROORDEELD Het Bredasche tribunaal heeft den 49-jarigen bouwondernemer J. Kor- teweg veroordeeld tot interneerlng met het advies, deze te beperken tot twee jaar, verbeurdverklaring van het vermogen tot een beurag van f 30.000 en verlies van het recht om openbare ambten te bekleeden. Hij was ervan beschuldigd, de eerste ja ren van den oorlog lid te zijn ge weest van eenige nationaal socialis tische mantelorganisaties en in die jaren blijk te hebben gegeven van een pro-Duitsche gezindheid. Voorts had hij vrijwillig een meubelleveran tie gedaan aan da. Duitsche weer macht. TOT DIRECTEUR GENERAAL \'an de afdeeling handelsaccoorden van het Ministerie van Handel en Nij verheid zal binnenkort worden be noemd de oud-secretaris-generaal te Londen van dit Ministerie, de hr. A. B. Speekenbrink. VOOR WIE GAAN WIJ ZORGEN? Eindelijk hebben wij bericht ontvan gen waar onze ingezamelde goederen voor bestemd zijn. Alkmaar zorgt voor: Waalwijk. West-Friesland voor: Dongen, Ber- kel, Huiten en Chaam. Omgeving Alkmaar en Kenncmer- land voor: Loon op Zand, Sprang Capelle, Vlijmen en Waspik. Kop Noordholland voor: Gilzen, Alfen en Baarle-Nassau. Het vervoer zal per schip plaats vinden. Wij zullen trachten in ons „hoekje" U van alles op de hoogte te houden. Toont nu, waartoe ons district in staat is! „VOLKSHERSTEL" (Het Districtsbureau Volks-Herstel is gevestigd: Kennemierstraatweg 103 Alkmaar.) „IK BEN PATER BEVERS" Wat een missionaris op de Philippijnen overkwam. „Ik ben pater Bevers, missionaris van het Heilig Hart. U heeft naar ik meen geen Katholiek priester en ik wensch U aaarom mijn diensten als zoodanig aan te bieden", aldus sprak de priester, ingedeeld bij een Filip pir:o - eenheid tot Amerikaansche in fanteristen op een buitenpost der guenllastrijders in Mindanao. Het resulaat was dat pater Bevers tot aalmoezenier der Amerikaansche troepen aldaar werd aangesteld. Pa ter Bevers kwam in 1936 als missio naris op ce Philippijnen. Hij voegde zich in 1944, toen de Japanners de drie dorpen van zijn zending aan de Oostkust van Mindanao hadden ver woest, bij de guerillatroepen. Tot dat oogenblik hadden de Japanners pater Bevers die zich te Ortelza be vond geen'moeilijkheden ir: den weg gelegd en zij schonken hem zelfs si garetten. Wij hebben de guerilla- strijders eenigen tijd geholpen, aldus pater Bevers maar de situatie begon gevaarlijk te worden. De bevolking was gevlucht en toen zij terugkeerde vond zij de dorpen in puin. Dit was aanleiding voor pater Bevers om zijn diensten als priester aar: te bieden aan Kolonel Wendell Fertig, com mandant van de binnenlandsche strijGkr achten in Mindanao. Hij heeft thans den rang van eerste lui tenant en zijn liefste wensch is met de Amerikanen naar Tokio te gaar:, waarna hij met een jaar verlof naar Nederland zou kunnen terugkeeren. Pater Bevers heeft sinds de Duitsche bezetting van Nederland r.iets meer gehoord van zijn moeder, die in Boxtel woonde. Zelf staat hij onder het Missiehuis te Tilburg. Met ingang van I Augustus zal een aanvankelijk zeer beperkte, doch refslmatige distributie van textiel - goederen ten behoeve van het pu bliek beginnen. De voorziennig zal voorloopig beperkt blijven tot nood gevallen. De plaatselijke distributiediensten zullen ir: deze gevallen voor boven- en onderkleeding (ook babykleeding) punten uitreiken, waarop bij den winkelier een bereidverklaring ver krijgbaar isr die door het distributie kantoor moet worden gewaarmerkt. Daarna kan men dan de gewenschte goederen betrekken. Het ligt in de bedoeling voor den aankoop van zgn. kleinvak-artikelen, zooals garen, band, stopzijde e.d. zoo spoedig mogelijk een nieuwe textiel- kaart uit te reiken. De beschikbaar komende huishoudgoederen en stof fen voor woninginrichting zullen in de eerste plaats bestemd zijn voor de gebieden, welke het zwaarst door den oorlog zijn getroffen. Aflevering zal plaats hebben op vergunning van den distributiedienst. De distributie van werkkleedingpak- ketten is gestaakt. Met de uitreiking van baby-pakketten zal echter binnenkort een begin wor- der: gemaakt. Vervallen zijn ver klaard met ingang' van 16 Juli alle punten der totdusver uitgereikte textiel-» en toeslagkaarten, alle luiers-, kousen- en linnenbonnen, alsmede alle machtigingen en ver gunningen, gedateerd vóór 1 Juni 1945, met uitzondering van die voor oorlogsgetroffenen in de provincies Zeeland, Noord'-Braabnt en Limburg, afgegeven na 28 Februari 1945 en van die voor a.s. moeders In alle pro vincies, uitgereikt na 31 Maart 1945. Een correspondent van de Lon- densche „Evening Standard" ir: Spanje maakt melding van een wonderlijk geval: Een in het wit gekleede vrouw die liep over een veld In de Mid- dellandsche Zeeprovincie Alme ria, terwijl de zon op de aarde neerbrandde vanuit 'r: wolken- looze hemel, had plotseling vlam gevat. Dergelijke vreemde dingen her haalden zich bij andere menschen en dingen: witte schuren, witte dekens, wit vee, enz. De geleer- •den die in groote drommen r.aar de vlakte van Almeria zijn ko men opzetten staan voor een raadsel, doch er zijn aanwijzin gen. Het heeft daar om te begin nen in geen drie jaar geregend, en het is dezen zomer uitzonder lijk warm. Mogelijkerwijs bevat de grond ijzer met magnetische kwaliteiten. De warme lucht is met electriciteit geladen. Witte voorwerpen weerkaatsen het licht. Maar hoe dan ook, er is nog geen oplossing var: het mysterie gevonden. De vreemde verschijnselen gaan voort. Soms schijnen de vlammetjes die een rood-groenen glans hebben, van voorwerp tot voorwerp te springen. Zoo vatte een meisje in het plaatsje Laroya vlam. Ze rukte haar brander.-de jurk van zich af maar even later stond haar witte ondergoed in brand. Een dikke man stond! er naar te kijken met een vette grijns, tot hij plotseling felle pijr: op het hoofd voelde. Zijn hoed stond in lichte laaie. 'n Zeemansvrouw, de echtgenoote van een koopvaardijer bij de Maat schappij Necerland, wier man in geen zes jaar thuis is geweest, vroeg ons of wij er niets aan konden doer:, dat de koopvaardijers eens verlof werd gegeven, om na de vele jaren van varen eens eenige dagen in den hui- selijken kring Goor te brengen. Wij geven deze vraag gaarne ter overwe ging door aan de directie van de Mij. Nederland en aan den Minister van Scheepvaart, Ir. de Booij Over de berechting var: landverra ders en collaborateurs is heel wat te doen. Het gaat te langzaam, maar men suggereert nu in enkele bladen, dat dat binnenkort wel beter zal worden. De Procureur-fiscaal bij het Bijzoncere Gerechtshof te den Haag, mr. J. Zaaijer, heeft daar een beetje den domper op gezet ir: een onder houd met een man van het A.N.P. Dat de zaak tot nog toe niet beter heeft geloopen weet hij „aan het fundamenteele gebrek, dat de wet telijke regeling ervan r.iet ceugt en een werkelijk afdoende verbetering is alleen te verkrijgen als -men be gint met deze te veranderen". Dan komt er tenminste in de toekomst een behoorlijke werkbasis. Mr. Zaaijer zeide verder o.a. het onge duld van het publiek te begrijpen, maar hij riep het toe: KouGt uw on geduld in toom. Wij hebben, zei hij, r.u pas een nieuwe regeering die, evenmin als het publiek zelf, kan helpen dat zij de zaken in dezen toe stand gevonden heeft en die bij haar pogingen om Ge schier wanho pige moeilijkheden te overwinnen, waarin Nederland nu verkeert, ons aller steun verdient, ook al kan zij niet het onmogelijke doen, en éven- mir: alles tegelijk. Vervolg le kolom. Ten aanzien van deze en andere principieele dingen zullen de stukken duidelijk op het schaakbord moeten komen staar:. Daarbij kan, ook in het belang van het land, de vorming en voorlichting van de Katholieke Partij niet worden gemist. Ook in het belang van het land. War.t nog geldt het fiere woord van Ruys z.g. dat onze staatkundige eenheid een kostbaar goed is voor land en volk, een factor van nationale kracht, Ruys! Wie aan hem en aar: anderen, ook onder zijn opvolgers, denkt, be grijpt een gevoel van heimwee naar krachtige karaktervolle leiders, van roomsche gaafheid en nationale grootheid! Wel missen wij op het oogenblik de kracht van leiding ir: grootschen stijl, zoo brood en brood noodig, thans! Van leiding ook, die mede op grond van traditie en on- vervalschte geschiedenis, doelmatig* en verantwoord verzet zou plegen tegen typeerende wildheid in da vernieuwing, die zelfs de naam van de Partij in discrediet brengt. Vroe ger heeft nooit ernstige twijfel om trent een naam, dien onze partij moest dragen, bestaan. Dat verklaar de Steenhof f z.g. in zijn nu nog zoo interessant en voor velen leerzaam boekje „Erfg'oed", anno November 1939, een bijdrage tot de geschiede nis van de Katholieke Staatspartij, uit het katholieke gemeenschaps besef, dat van den beginne af de Katholieken tot elkander trok en bijeenbracht, ook op het terrein der politiek: „Er was slechts één naam mogelijk, en elke poging, om voor „katholieke partij" een anderen naam in de plaats te stellen, was tot mislukking gedoemd. Wij kunnen daarvoor slechts dankbaar zijn. De partijnaam kreeg aldus den zuiver- sten klank, welken hij hebben kan. Kort en krachtig', voor een ieder duidelijk verstaanbaar, drukt hij uit, wat wij zijn en wat wij bedoeler:. Elk misverstand is daardoor bij voor. baat uitgesloten. „Dit geven wij eerbiedig in overweging aan hen, die bij hun streven r:aar vernieuwing van alles onder den voet willen loopen. Wij hangen niet teil koste van alles aan dien naam, maar belangrijker lijkt het or.s, dat de inhoud' wordt vernieuwd. Daar hopen wtJ nog eenige slotgedachten aan wijden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1