Het verlaten van God Duitschland's grootste ongeluk Prins Bernhard spreekt tot de B. S. Hoe is het in Mill? &iAtü(kdienieuujLó <Stad en Omtrek Zuivering van het Perswezen DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDER LAND aan de hun toever trouwde Geestelijkheid en Geloovigen. Zaligheid in den Heer. Beminde Geloovigen 1 Het zijn- vijf zware jaren geweest, die achter ons liggen. Wij hebben ontzettend veel armoede, gebrek en ontbering geleden. Hoe vele duizen den zijn van ons weggesleurd om on der groote lichamelijke en zeoelijke gevaren voor den vijand als slaver.' te werken. Eveneens zijn duizenden door de Gestapo vermoord; nog veel meer hebben voor korteren of lan- geren tijd in ondragelijke kerkers gezucht. Er zullen weinig families zijn, die niet min* of meer door den oorlog hebben geleden. Honderddui zenden hebben moeten evacueeren en hebben tengevolge van oeze evacua tie of door bombardementen have en goed verloren. Vele fabrieken en be drijven zijn stelselmatig leeg geplun derd en vernield, vele boerderijen verbrand. Doch het zwaarste is geweest de ondragelijke druk van een wreeden en mlsdadigen vijand, een schande voor de menschheid, waaronder wij allen hebben gezucht en gekreund. Nu zijn wij weer vrij; wij kunnen ons weer vrij bewegen en vrij met elkander spreken, zonder door aller lei soorten Duitsche politie-agenten en Nederlandsche verraders bespion- neerd' te worden. Een juichkreet stijgt op, als wij ons goed bewust worden, wat vrijheid beteekent. Op de eerste plaats danken wij God, die ons heeft verlost en ons de vrijheid heeft teruggegeven. Wij bie- dën Onze eerbiedige gelukwenschen aar.' aan Hare Majesteit de Koningin en betuigen Haar Onzen diepgevoel den dank en erkentelijkheid, omdat Zij ons land in een der moeilijkste perioden van zijn geschiedenis met zooveel kracht en wijsheid heeft be stuurd. Wij zij r: dankbaar jegens on ze bor.-dgenooten, die onzen vijand hebben verslagen. Grooten dank zijn wij verschuldigd aan de dappere mannen, die het mo reel van ons volk krachtig wisten te houden en het op allerlei manieren hebben geholpen, van wie velen de trouw aan het vaderland met hun leven hebben moeten betalen. Tenslotte, beminde geloovigen, zijn Wij U allen bijzonder dar.kbaar, dat Gij zoo trouw de leiding van Uw bis schoppen en priesters hebt gevolgd, die niet ophielden U te waarschuwen tegen het doocelijk gevaar voor ge loof en zeden, dat in het Nationaal- Socialisme gelegen is. Dankbaar zijn Wij voor Uw milde giften voor de Bijzondere Nooder.' van het Hoog waardig Episcopaat, die meerdere mlllioenen bedroegen en die besteed werden voor de slachtoffers van het Nationaal-Socialisme; voor de ruime bijdragen voor de Bisschoppelijke Hulpacties in de verschillende Bis dommen tot leniging van den nood van vele geëvacueerden en oorlogs slachtoffers. Wat echter de laatste twir.tig ja ren is geschied, beminde geloovigen, is een verschrikkelijke les voor ge heel de wereld. Ket Duitsche volk, dat nu gebroken en vernietigd ter aarde ligt, was in verschillende op zichten een groot volk, dat op gebied van techniek en wetenschap, en vroeger ook op het gebied der be schaving veel groots tot stand heeft gebtacht. Geen volk overtrof het Duitsche in werklust en ijver. In den vorigen oorlog was een groot deel var.' ons land pro-Duitsch en na de toenmalige ineenstorting werden vele Duitsche kinderen hier liefdevol opgenomen. Wel gevoelde het Duitsche volk zich boven anaere volkeren verheven en werd het se dert een paar eeuwen beheerscht door een noodlottig militairisme, het streven om op militair gebied andere naties te overheerscher.' en men stelde het voor, dat militaire roem het grootste ideaal was van een volk. Maar het allergrootste ongeluk was dat het Duitsche volk God heeft ver laten, tenminste in zijn leiders en in een groot deel van de bevolking. En wat niet op God gebouwd is, is op zand gebouwd en zal op oen duur als stof verstrooid' worden. ,,Als de Heer het huis niet bouwt, werken de arbeiders tevergeefs" (Ps. 126, 1). Reeds sedert geslachten was het Christelijk geloof in Duitschland in breede kringen ondermijnd. Velen hadden geen hoogere geestelijke ide alen meer. Zij kenden geen hooger doel meer dan dit korte aardsche leven zoo dragelijk mogelijk te ma ken en er zooveel mogelijk van te ger.-ieten. Toen is Hitier opgestaan als een profeet, die een nieuwe we reldbeschouwing, een nieuwen gods dienst wilde stichten, die steunoe op „ras en bodem". Het Duitsche volk is volgens hem het meest begaafde ras en het is daarom van nature aange wezen de wereld te beheerschen en te leiden. Het Duitsche bloed, van vreemde smetten vrij, moet zuiver bewaard en zooveel mogelijk ver edeld worden. Doch het Nationaal-Socialisme is ondanks zijn mooie phrasen zuiver materialistisch. De stoffelijke wereld is God, die van eeuwigheid bestaat en zich uit eigen krachten ontwik kelt, waarbij het Duitsche bloed' een overheerschende rol speelt; een per soonlijke God, buiten en boven de wereld, is er niet, nog minder een God-Mensch Jezus Christus. Zedelijk goed en kwaad bestaat er niet; goed is wat nuttig en aangenaam is; kwaad is, wat schaadt of hindert. Verdragen en beloften behoeven slechts gehouden te worden zoolang het nuttig' is. Uit tactische overwegingen werd het Christelijk geloof aanvankelijk in het particuliere leven geduld, doch hoe langer hoe meer door aller lei gewelümaatregelen onderdrukt, en vooral bij de jeugd werd door ge~ wetenlooze en handige propaganda het ongeloof verbreid. Met een voor ons onbegrijpelijk gebrek aan inzicht en crltiek werd alles geloofd, wat Hitier zeide en be loofde; hij kon alles, hij wist alles; er ging een soort goddelijke kracht van hem uit. Want Hitler was de bron en de maatstaf der zedelijkheid; wat H'itler beval, was goed en ge oorloofd. Wij zijn er getuigen van geweest, dat de meest afschuwelijke misdaden en gruwelen gepleegd en uitgevoerd werden door uiterlijk fatsoenlijke mer.schen, met het ex cuus-: ,,De Führer heeft het bevolen; wij moeten gehoorzamen". In den volksmond sprak men reeds van SS.- beesten en zij vormden de keurtroe. pen van Hitier. Wij mogen- er niet aan denken, wat met de wereld ge beurd zou zijn, als God aan dit Sa tansrijk niet een einde had gemaakt. Deze in onze oogen bijr.a krankzin nige gehoorzaamheid aan den Führer heeft den oorlog zoo lang' doen duren, toen een kmd reeds kon begrijpen, dat hij verloren was. Dit is wel de sterkste veroordeeling van de mis dadigheid van het Hitler-regiem, dat het een reeds verloren strijd heeft voortgezet en daardoor nog millloe- nen menschen ongelukkig maakte, al leen om nog' een paar maanden zijn veeg bestaan te redden. Hier was toch geen sprake meer vai.- het wel zijn van het volk, ook niet van moed, doch het was slechts slaafsche vrees voor den Führer. De Nederlandsche Bisschoppen heb ben reeds vroegtijdig, geleerd door hetgeen in Duitschland gebeurde, het doodelijk gevaar ingezien voor ge loof en zeden. In een herderlijken brief van 1934 hebben zij reeds gewe zen op de gevaarlijke nieuwe ten- denzen en in een brief van 1936 het verleenen van belangrijke steun aan het Nationaal-Socialisme op straffe van weigering der H.H. Sacramenten voor ongeoorloofd verklaard, wat la ter nog in scherperen vorm meerma len is herhaald. Hier en daar gingen stemmen op, dat de Bisschoppen hier door de grenzen van hun bevoegd heid overschreden en zich op het ge beid der politiek bewogen, doch het ging hier niet over politiek: de hoogste geestelijke belangen stonden op het spel; het ging er voor de Kerk om: om te zijn of niet te zijn. (Slot volgt). DE EXPLOSIES TE BEVERWIJK EN WESTERVELD Naar wij vernemen zijn ln verband met de explosies te Beverwijk en Westerveld de Duitschers, die bezig waren met het ruimen van de mij nen, geconsigneerd. Een van hen, die zich niet aar: het bevel om binnen te blijven heeft gehouden, werd door het hoofd geschoten en op slag ge dood. De bewoners van Driehuis kregen den raad voor eigen veilig heid het dorp te verlaten; later werd dit acvies ingetrokken. ZIEKE AARDAPPELEN De persdienst van het Departement var: Landbouw en Visscherij deelt mede: In vrij sterke mate treedt thans weer de zoo gevreesde aard appelziekte op. Ket is daardoor on mogelijk ziekte vrije partijen in de steden aan te voeren. Nietfemin rust op de V.B.N.A. de plicht de aard appelen althans zonder zichtbaar „ziek" aan den kleinhandel af te le veren. Den kleinhandel is de ver plichting opgelegd de aardappelen in goeden staat aan het publiek af te leveren. Aardappelen met zichtbaar „ziek" kunnen dan ook worden ge weigerd, mits direct bij de aanbie ding door den kleinhandelaar. Is de aflevering eenmaal geschied door den kleinhandelaar dan is deze tot g'een enkele vergoeding, hetzij in natura, hetzij in geld, meer ver plicht BOERENACTIE VOOR ZIEKEN EN GEWONDEN Een nationale boekeninzameling voor zieke en gewonde Nederland sche militairen en burgers in binnen- en buitenland is een der nieuwste plannen van het Nederlandsche Roo- de Kruis, waartoe met vertegenwoor digers van den Ned. Boekverkoopers- bond en den Nederl. Uitgeversbond een bespreking heeft plaats gehad. In zijn radiorede tot de leden van- de B.S., in verband met de a.s. de mobilisatie van de Binnenlandsche Strijdkrachten, heeft Z.K.H. Prins Berr.hard Maandagavond o.a. het volgende gezegd: „In overleg met en onder verant woordelijkheid van de nieuwe regie ring zijn planner: samengesteld, vol gens welke degenen onder U, die daartoe den wensch te kennen ge ven, deel kunnen uitmaken van de gewapende macht. De minister van oorlog zal daaromtrent in den loop van de volgende weken nadere bij zonderheden over de radio mededee- len. Een overgang' uit Uw gelederer; naar andere verbanden zal daartoe mogelijk, moeten plaats vinden. Be houden blijft de mogelijkheid om met denzelfden wil er: volharding als voorheen ook in de toekomst de va- derlandsche zaak te dienen, terwijl belangrijke verbeteringen m de om standigheden, waaronder dit dient te geschieden, in het vooruitzicht kun nen worden gesteld. Dit geeft mij aanleiding' stil te staan bij de gees teshouding, welke van U verwacht mag worden bij de oplossing van problemen, waarvoor gij ongetwij feld zult worder: geplaatst, proble men, die in den grond' niet tot de Binnenlandsche Strijdkrachten zijn beperkt, doch in de geheele wereld een oplossing vrager:. Ook onder Uw geallieerde strijdmakkers zijn er tal- loozen, die zich zullen moeten om schakelen en die daar onwennig te genover staar:. Ook van hen wordt een positieve houding verwacht bij den wederopbouw van een wereld, die al zijr: krachten heeft aange wend in den strijd tegen den over weldiger. Van hen zoowel als var: U wordt deels een positieve bijdrage voor de oorlogvoering gevraagd, deels het besef, dat door het inspan nen van een ieders krachten alles gedaar: moet worden ook den vrede te winnen." „Ongetwijfeld' zal de regeering bij het zuiveren en het wederopbouwen van het openbare leven vele moei lijkheden moeter: overwinnen. Ook zal hiermede eenlgen tijd gemoeid gaan. Bij zijn pogingen, Nederland den doodsteek toe te brengen, heeft de vijand zoowel materieel als mo reel groote ontreddering teweeg ge bracht, maar de geest van verzet is ongeschonden gebleven. Het zal U daarom duidelijk zijn, dat iedere twijfel aan dezen geest uit den boo ze is. In wezer: beteekent dit een be- leedig'ing van hen. die in den strijd zijn gevallen en het kan er slechts toe bijdragen, Neaerland een figuur te laten slaar:, dat met de wenschcn van onzen vijand overeenkomt." Men meldt ons uit Den Helder: Klopt er ïe'e niet in Mill? Worden onze oorlogsvrijwilligers onjuist voorgelicht? Is de stemming van on ze jongens beneden peil? Deze en nog vele andere vragen stellen zich de bezorgde ouders en allen, die met belangstelling' de belevenissen en prestaties der vrijwilligers volgen. En dat zijn wij allemaal! De berich ten over Mill waren alarmeer end. Hier en daar werd zelfs het leelijke woord „ronselen" gebruikt. Kapitein Velthuijs, hoofd van 't bureau voor oorlogsvrijwilligers in Den Helder beschouwde dit alles als een per soonlijke zaak en stelde ter plaatse een onderzoek in. Hij was zoo wel willend ons het relaas van zijr: be vindingen te laten hooren. De indruk, die de jongens bij hun eerste intrede in het kamp kregen, moet niet overweldigend zijr: ge weest. Ket kamp was uit den grond gestampt en er werd nog volop ge werkt. Bij de inrichting van het kamp. wordt uitsluitend Engelsen materiaal gebruikt. Engelsche spij kers. Engelsche planken, kortom al les wat noodig' is. moet door onze bondgenooten worden geleverd. Wij zelf hebben het niet. Door dit alles is het verklaarbaar, dat de inrich ting nog niet up to date was, dat er inplaats van behoorlijke W.C.'s kis ten met gaten als zoodanig moesten worden gebruikt. Maar is dat nu wel zoo verschrikkelijk voor een sportie ve jongeman, toekomstig soldaat en bevrijder van Indië? Mogelijk zullen ze nog' wel eens onder primitiever omstandigheden hun goede humeur dienen te bewaren. Er: ze vinden het niet erg, wanneer ze zich eens wat moeten behelpen. Ze beschou wen het als een onderdeeltje van hun militaire training. Er waren jongens, die onmiddellijk r:a hun aankomst in het kamp het naadje van de kous wilden weten en op informatie uitgingen. Met het ge. volg, dat ze niet daar informeerden waar ze moesten zijn en volkomen onjuiste inlichtingen ontvingen. O.m. zouden ze naar Birma worden ge stuurdZoo is het sprookje van uitzending naar Birma in de wereld gekomen. Indien zij, die ontgoocheld' huiswaarts keerden, rustig hadden afgewacht, zouden ze gelegenheid hebben gehad een causerie bij te wo nen waarin een kapitein van de kampleiding' duidelijk en onomwon den uiteenzette, waar de oorlogsvrij willigers rekening mee dienen te houden. *t Volgende werd hier o.a. aan de jongens medegedeeld'. 1. Je gaat voor een opleidIngstIJd van 11 maanden naar Wolverhamp ton, Engeland. 2. Denkt eraan, je wordt soldaat. Indien dit noodig mocht zijn, legt de monteur zijn gereedschap neer en de schrijver zijn penhouder, om het geweer ervoor in de plaats te nemen. 3. Je wordt ingezet, daar waar dit noodig mocht zijn, al ligt het voor de hand', dat dit in Indië zal zijn. 4. Een ieder heeft de kans om of ficier te worden. Wie na het ontvangen var: deze in lichtingen wenschte te vertrekken, kon dit doen en kan dat nog, zoo lang htf zich door te teekenen r.-og' niet heeft verbonden. Zoonoodig wordt hiervoor door den kampcom mandant een wage.n beschikbaar ge steld. Of er toen veel jongens weer naar huis wilden? Niet éér:! Des avonds om zes uur kwamen ze van de keuring uit Nijmegen. Ze vertel den van het kampleven, d'at ze zwemmen en andere takken van sport beoefenen en dat ze marchee- ren. Ook zingen ze veel en r.iet „laat de klok maar luiden", maar het frlssche, Hollandsche lied. Het kamplied is een succes. Gemaakt door een vrijwilliger met een dicht en muziekknobbel, wordt het lede ren dag gezongen door 2000 kelen. Het eten is er beter dan bij moeder thuis. Ook drinken de heeren thee. Driemaal per dag! Hur: ligging is in orde. Ze slapen op britsen, waarvan de meeste staan in speciaal daar voor gebouwde afdeelingen, die door de jongens naar hun vorm „mols- hoopen" worden genoemd'. Ze zijn dubbelwandig' en daardoor is de tem peratuur er dragelijk. Typeerend voor de stemming van de jongens is wel, dat zij in de krant een Ingezonden stuk wilden plaatsen, om te verklaren dat in 't kamp te Mill alles prima in orde is Een dezer dagen zijn de jongens per boot van Ostende naar Wolverhamp ton vertrokken. Een week dus, na dat zij in Mill waren aangekomen. De kampcommandant, oud-officier van het Kor:. Ned. Indische leger, is militair in hart en nieren. Bij de tot- standkomng van het kamp heeft hij groote organisatorische prestaties verricht. Kij werkt dag en nacht voor zijn jongens en kent geen on derscheid tusschen werk- en rust dag. Tot zoover Kapitein Velthuijs. We behoeven hieraan niets toe te voe gen. DE ARBEIDSBUREAUX Met ingang var. 1 Augustus komen er inspecteurs aan de Gewestelijke Arbeidsbureaux, opdat er meer een heid kome, meer lijn in de opvat tingen van de verschillende G.A.B.'s. Tot inspecteur in Noord- en Zuid- holland is benoemd de heer mr. J. A. Vermeulen. Als hoofdinspecteur fungeert de heer Mr. B. L. Werner, directeur van he G.A.B. te Eindho ven. GELDIGHEID VAN RANTSOEN. BONNEN Personen, die hun woonplaats ln d'e prov. Noordholland, Zuidholland en Utrecht hebben en zich voor korten tijd naar het overige deel des lands begeven, waarbij in verband met den tijdsduur van hun verblijf aldaar omruiling van bonkaarten overbodig Is, kunnen zich in de andere provin cies op de volgende wijze van le vensmiddelen voorzien. Ruiling bonnen tegen rantsoenbonnen. Nadat ten genoegen van den Dis- trrbutiedlenst van de woongemeente van betrokkene is aangetoond, dat men op reis moet r:aar een der ove rige provinciën, kan dóór dezen dienst worden overgegaan tot rui ling van de reeds aangewezen bon nen tegen rantsoenbonnen. Het aan tal te ruilen bonnen zal uiteraard afhankelijk zijn van den tijdsduur van ae reis. De rantsoenbonnen „20-1-45" zijn ln het geheele land geldig. Anderzijds zijn eveneens de rantsoenbonnen, welke worder: uitgereikt in de Zui delijk, Noordelijke en Oostelijke pro vinciën in het geheele land' geldig. De verschillende rantsoenbonnen zijn als volgt kenbaar: Westen des lands: groen; in rech ter. of linkerbovenhoek de datum aanduiding „20-1-45". Noorden des land: groen; g'een da- tumaanduiding. Zuiden des land: ir: den onder grond' de aanduiding „B.N.G." en in den linkerbovenhoek „45". De kleur verschilt per artikel. RANTSOENBONNEN MELK De Directeur-Generaal voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat zij, die nog rantsoenbonnen voor melk „20-1" in hun bezit hebben, op deze bonnen evenals tot dusverre 2 liter melk kunnen betrekken. De Zuiveringscommissie voor het Perswezen in het District Alkmaar heeft over de journalisten, die werk zaam waren aan het Dagblad voor Noord-Holland, het volgende rapport uitgebracht aan den Militairen Com missaris „Na ampele overweging van d'e motieven, die de houding der jour nalisten verbonden aan het Dagblad voor Noord-Holland, en de daarin opgenomen dagbladen tijdens de be zetting en in het bijzonder na 1 Ja nuari 1943 hebben bepaald, meent d'e commissie voor de perszuivering het volgende te moeten adviseeren: 1. In verband met het feit, dat zij door handelen en nalaten den vij and hebben gediend, voor immer uit te sluiten van alle journalistieken arbeidA. R. Jonker, K'. J. J. Mari- nus, H. M. C. Schroder en Fred. Groot; 2. Naar aanleiding van het schrij ven en publiceeren van artikeler: in pro-Duitschen en nationaal-socialis- tischen geest, voor den tijd van drie jaren den heer H. P. v. d. Aardweg iedere medewerking, in welken vorm ook, aan dag- en nieuwsbladen be nevens het beklèeden van een leiden de functie aan andere periodieken, te verbieden; bij dit voorstel is als verzachtende omstandigheid in aan merking genomen, het feit, dat de heer v. d. Aardweg cp verzoek van den hoofddirecteur van de N.V. Dag blad voor Noord-Holland, d'en heer F. Butter, gedurende het hoofdre dacteurschap van den heer Jonker een nationaal-socialistische gezind heid heeft geveinsd, om de plannen van dezen hoofdredacteur te leeren ker.nen en die aan den hoofddirec teur mede te deelen; 3. Een afkeurend oordeel uit te spreken over de houding van hen, die nog na 1 Januari 1943 als waar nemend hoofdredacteur, redacteur buiten- en binnenland bleven wer ken aar: en dus mede de verant woordelijkheid droegen voor den in houd van een dagblad, dat door den vijand als propagandamiddel werd gebruikt, maar zich onthielden van eigen publicaties in „den geest van den nieuwen tijd"; 4. Aan de overige schrijvers in het Dagblad voor Noord-Holland me de te deelen, dat het juister ware geweest, in leder geval na 1 Januari 1943 alle medewerking te weigeren aan een krant, die tot het einde van een oorlog doorging met het ver spreiden van tendensieuze en aan het Nederlandsche Volk en zijn bondgenooten vijandige artikelen en berichten." In verband met bovenstaand ad vies heeft de Militaire Commissaris voor het District Alkmaar gelast, dat de navolgende voor den duur van den bij zonderen Staat van Beleg alle werkzaamheden van journalis tieken aard zullen nalaten, terwijl hij bovendien de adviezen der Com missie heeft doorgezonden aan de autoriteiten, welke zullen moeten be slissen over de periode na de ophef fing van dezen staat van beleg: A. R. Jonker, H. J. J. Marinus, K. M. C. Schroder, Fred. Groot en H. P. v. d. Aardweg. (Wij maker: er onze lezers ten overvloede op attent dat het „Dag blad voor Noordholland" niets uit staande heeft cf gehad heeft met het „Noord-Hollandsch Dagblad". Het „Dagblad voor Noord-Holland" was tot standgekomen na een fusie tus schen: Alkm. Crt., Schag'er Crt., Kel- dersche Crt., Zaanlander en Nw. Hoornsche Courant. (Red. Nw. N. H. D.). Aan het rapport van de Commissie voor Perszuivering en de naar aan leiding daarvan genomen beslissing door den M. C. zouden wij nog als onze eigen meening willen toevoegen, dat het geval-v. d. Aardweg anders ijst dan dat van de overige genoem de heeren. De heer v. d'. Aardweg genoot de laatste jaren van de be zetting als collega en als politiek persoon het volle vertrouwen van' de Alkmaarsche journalisten, die hem In hun kring opnamen. Illegaal kwa men de Alkmaarsche journalisten maandelijks bijeen, zonder mede weten en met uitsluiting van journa listen van de toen heerschende nieu. we orde. Ook de in het verzet ge sneuvelde collega's Ben Speet en Dick Jupijn waren met de overige collega's van meening', dat er tegen opname van den heer v. d. Aardweg onzen kring geen bezwaar was. De tegen v. d. Aardweg genomen beslissing komt ons dan ook wel wat rigoureus voor. Fr. O. NEDERLANDSCH VOLKSHERSTEL Ook moreele opheffing. Spontaan uit het volk ontstaan en reecs ondergronds voorbereid, trad Nederlandsch Volksherstel reeds di rect r:a dé capitulatie voor 't forum der belangstelling. vNoord-HoIland omvat vier districten, waarvar: het district Alkmaar, dat 80 gemeenten omvat, het grootste is. Nederlandsch Volksherstel, dat volgens bepaalde, van hoogerhand goedgekeurde richt lijnen werkt, is de overkoepeling van tal van andere organisaties, als C. B. V. O. (Centraal Bureau voor Oorlogs slachtoffers), U.V.V. (Unie Vrouwe lijke Vrijwilligers), H.A.R.K., I.K.O.: B.K.A. (Bissch. Hulp Actie), Jeugd raad en Stichting Oud-Illegale Wer kers. Wat steungevallen betreft deze worden plaatselijk beoordeeld, 'waar. bij er naar gestreefd wordt, dat ambtenarij voorkomen wordt. In nagenoeg alle plaatsen is een plaatselijk comité opgericht en is de actie gevoerd voor getroffen landge- nooter:. In West-Friesland is men hiermede reeds klaar en groote voor. raden wachten op vervoer naar het Oosten. Overal was de inzameling een groot succes, al bleek, dat men aan kleine dingen, zooals naaigerei, als ook aan gereedschap, veel te weinig gedacht heeft. Het getroffen Texel kon zichzelf grootendeels helpen en krijgt aan vullende hulp zoo noodig uit Den Helder, Schagen en West-Friesland. De getroffer: bewoners van de Wie- ringermeer zijn in de randgemeenten ondergebracht, en ook aan het noo- dlge huisraad geholpen. Het surplus gaat naar de getroffen gebieden. Het zoozeer gewenschte adoptie systeem zal nu vanuit een centrale leiding doorgevoerd worden, om te voorkomen, dat meerdere gemeenten hun adoptiezorgen over een en de zelfde gemeente uitstorten. „Indien wij van overheidswege r.iet de noodige medewerking krijgen voor het vervoer van de ingezamelde goe deren, aldus de districtsleider van N.V.H., de heer C. J., Vos, in een persconferentie dan zullen wij onzen eigen weg' bewandelen, om het goed spoedig naar de getroffen gemeenten te brengen." Ook moreel Volksherstel wordt door N.V.R. nagestreefd; de jeugd vooral heeft 'n opheffing noo dig uit d'e moreele inzinking', waarin zij de laatste jaren geraakt is. N.V.H. zal zich daarom bezig gaan houden met kinderuitzending naar het platteland gedurende de vacan- tieperiode; wat de jongen-s beneden de 10 betreft in gezinnen en wat de mannelijke jeugd betreft van 10-18 jaar in kampen, die 25 tot 50 gasten kunnen berg*en. In elk der 4 rayons, waarin het district Alkmaar is ver deeld, komen R.K., Christelijke en Neutrale kampen. Een en ander ge schiedt in overleg met de bestaande comité's voor kinderuitzenolng. Wij hoper: hierover t.z.t. nadere mede- deelingen te doen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2