Openluchtspel clou van Heerhugowaarder feesten „LANGS DEN MEIBOOM" PADVINDERS HULPACTIE OPENLUCHTSPEL DE PREMIÈRE WAS EEN GROOT SUCCES Her-opvoering 19 en 20 Juli om half acht „VRIEND HELPT VRIEND" Padvinders in West-Nederland ALKMAAR NEDERL. VOLKSBEWEGING Om .de stichting' van een Alkmaar sche afdeeling van de Nederlandsche Volksbeweging voor te bereiden, is een werkcomité gevormd door de heeren J. Akkerman, R. Bakken G. Bijleveld, mr. D. Bosscher B. Dun, K. Kirpenstein, C. B. Termaat Jr. en I. Vleugel. Secretariaat: Reekerstraat 8. Op Dinsdag 24 Juli zal in de turn zaal van den Stedelijken Muzlektuin dr. W. Banning over de N.V.B. ko men spreken. Voor nadere aankon diging hiervan zie men de raambil jetten en advertenties. R.K. A.F.C. NIEUWS Het "nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: H. ten Berge, voorzit ter; S. M. Spruit, Secr. Kennemer- straatweg 181; P. Hulskamp, pen ningmeester Baansingel 14; P. C. Klaver; H. F. Kuijper; P. de Graaf; J. A. Smit. Attentie: Woensdag 1 Augustus 8 uur ledenvergadering bij A. Haring, Oude Gr. 130. Allen aan wezig. Nieuwe leden ook hartelijk welkom. Geen lid vergete de dona teursactie. GEEFT VOOR WIE ZICH ZELVEN GAVEN. 'De Stichting Herstellingsoorden voor Oud-Illegale Werkers verzorgt allen die coor actief verzet in oor logstijd lichamelijk of geestelijk ge schaad werden. Het aanvragen voor opnamen of met bijdragen wende men zich tot de plaatselijke verte genwoordiging: D. W. L. Hoekstra, Arts, A 252, Heiloo. Telef. 3480. Post giro 1010 Amsterdamsche Bank. Bankrekening: Twentsche Bank en bijkantoren ten name van de Stich ting Herstellingsoorden voor Oud- Dlegale Werkers. VRIEND HELPT VRIEND Geaenkt Uw bekenden in de ge teisterde gebieden! Formulieren ver krijgbaar: Span jaarestraat 19, bur. v.d. Padvinders. Langestraat 15, in formatie bureau M. G. EEN TRACTATIE VOOR DE KINDEREN Bij de a.Sb Alkmaarsche kinderfeesten. De Voedsel-Commissie van de afd. Alkmaar N.V.H. maakt aan belang hebbenden bekend, dat als restant van de air-dropping enz. nog aanwe zig is een aatal chocoladereepen. Het is de bedoeling deze verhou dingsgewijs ter beschikking te stel len var. de organisatoren van kinaer feesten in Alkmaar, gedurende de bevrijdingsfeesten op 31 Augustus a.s. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen dienen hiertoe uiterlijk 23 Juli 1945 een aanvraag in te zenden bij genoemde commissie, acres Gem. Bureau voor Sociale Za ken, Doelenstraat 28-30 te Alkmaar, onder opgave var; het aantal kinde ren, hetwelk aan de feestelijkheden zal deelnemen en vermelding van den dag of de dagen, waarop deze feester; zullen worden gehouden. Naar eerst dezer dagen werd ver nomen, kan bij voldoenae deelname door bemiddeling van genoemde commissie voor thans te houden kin derfeesten Hollandsche kinderbis cuits (1.-— per kg.) -en limonade stroop (f 0.75 of f 0.85 per flesch, in houdende voor 25 glazen en f 0.20 voor de flesch) in Amsterdam wor den besteld. Een en ander kan uiter aard desgewenscht tot 31 Augustus worden bewaard. Opgave hiervoor zoo spoedig mo gelijk aan bovengenoemd adres. VUILNISOPHAALDIENST Namens den Directeur der Ge meente Reiniging wordt ons verzocht mede te willen deelen, dat met in gang1 van heden 14 Juli de vuilnis- dienst weer normaal functioneert. Dat beteekent dus, dat Jn de wijken waar tot nu toe nog éénmaal per week vuilnis werd opgehaald, nu ook des Zatercags de vuilniswagen weer zal verschijnen. Men houde hier dus rekening mede! Het storten van vuil langs wegen en singels moet nu ab soluut afgeloopen zijn. Hiertegen zal streng worden opgetreden. Ook het storten var; tuinafval, waaraan voor al enkele tuinders zich nog schuldig maken, moet nagelaten worden. On ze stad krijgt langzamerhand weer haar oude aanzien en de burgerij woreft verzocht nu weer mede te werken om de reputatie van Alk maar hoog te houden. POLITIERAPPORT Bij de politie werd aangifte gedaan door V., Fnidser., alhier, dat uit een colbertjasje, hangence aan een kap stok op de 1ste etage van zijn wo ning' een portefeuille o.m. inhouden de f 600.aar; waardepapieren is ontvreemd. Twee militairen, die in 't Gulden Vlies wilden overnach ten, doch afgewezen moesten worden wegens gebrek aan plaatsruimte, vernielden uit protest een groote spiegelruit, ter waarde van f 200. met een auto gingen zij er daarop vandoor. Gebroken arm en been De motorrijder Boltje uit Bergen, die geen voorrang verleende aan een militaire auto, werd Maandagavond bij de Eergerbrug aangereden; met gebroken Imker arm en been is hij naar h-A Centraal Ziekenhuis ver voerd. Gisternacht werd bij het station een afgesloten heerenfiets aangetrof fen; inlichtingen aan het politiebu reau. Burgerlijke Sand Geboren: Ma ria d.v. Martinus C. Kaptein en A. C. M. Bruin; Franciscus A. z.v. Fran- clscus A. Th. Terstappen en J. M. Engelman; Nicolaas z. v. Hendrik Couvert en I. Compas; Catharina E. C. d.v. Bernaröus J. Haring en C. M. Verberne. Overleden: Gerrit Zandbergen, geh. m. A. Post. 50 jr.; Bregje Grootes, 74 jr.; Tjakkiena C.E. Bielars, geh. m. H. J. Morsch. 55 jr.; Thomas A. Visser, 1 jr.; Maart je Zonneveld, geh. m. A. Overtoom, 67 jr. KAATSVEREEN. ALCMARIA Zaterdag hield de Alkmaarsche Kaatsvereeniging „Alcmaria" een wedstrijd onder de leden, waaraan door 8 parturen van 3 personen uerd deelgenomen. De uitslag was dat de heeren D. Torenbeek, K. de Wilde en Th. Helfrich de le prijs in de wacht sleepten en de 2e pr. over lieten aan de heeren A. Gonggïijp, T. Brouwer en D. Mus. De heeren H. Karsten, K. Broersma en J. M. Vis ser verwierven de 3e prijs. Tot ko ning van den wedstrijd werd uitge roepen de heer D. Torenbeek, waar na het eerste couplet van „It Fryske Folksliet" werd gezongen. BEGRAFENIS G. V. ZANDBERGEN Onder groote belangstelling, voor al van de zijde der verzetsbeweging', had gisteren hier de begrafenis plaats van hét stoffelijk overschot van den heer G. van Zandbergen, die na drie jaar van lijden in het concentratiekamp van Dachau, waar hij alle ziekter; doorleefde die een mensch doorleven kan, ongeveer drie weken geleden als een geraamte re patrieerde. Op de reis van Maas tricht naar Alkmaar was hij aan uit putting gestorven. Vele bloemen en kransen g'etuigder; van de hoogach ting die dezen strijder uit de ver zetsbeweging werd toegedragen. LANGEDIJK N.V.H. In de week van 16 tot en met 21 Juli zal Nederlands Volksherstel de tweede inzameling houden. Er is, zooals al gemeen bekend mag worden veron dersteld, een zeer groote behoefte aan hulp op allerlei gebied. Ditmaal zal een beroep op de burgerij wor den gedaan om eer.s diep in de por- temonnaie te tasten en een flinke geldelijke bijdrage te geven voor de hulp aan degenen, die zich thar.s in zoo groote moeilijkheden bevinden. Brengt allen een offer voor hen, wien het allernoodigste ontbreekt. 'T VELD BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zondagmorgen ongeveer elf uur gir.g een vijftal jongens uit 't Veld', allen vrienden van elkaar, als ka meraden bij warm weer aan hun ge woonte getrouw, zwemmen in de ringvaart aan De Weel. Toen drie van hen te samer; een afstand gin gen zwemmen, werd er een, met name Jo Jong Jaczn., blijkbaar plot seling onwel en om hulp roepende, verdween hij reeds onder den water spiegel. Een van zijn vrienden was zich dra bewust van den ernst van het geval en dook herhaalde malen, om zijn vriend weer boven te krij gen. Het duurde helaas een paar mi nuten, voordat hij hiermede succes had. Tot overmaat van ramp was de drenkeling verward geraakt in een laag flap. Onmiddellijk werd' door toegesnelden kunstmatige ademha ling toegepast, doch dokter Schreu- der en dokter de Boer, die beider; spoedig aanwezig waren, gaven geen hoop meer en adviseerden Pastoor v. d. Burg den drenkeling het H. Olie sel toe te dienen. Zijn levensgeesten keerden r.let weer. NIEUWE NIEDORP Nederlandsch Volkshertel. Het is een verblijdend verschijnsel in ons dorp, dat de bur gerij niet alleen, wanneer dat ver zocht wordt, met voedsel en kleeren hulp biedt, maar ook zelf wegen zoekt om te helpen. Zoo heeft dezer dagen 'n voetbalwedstrijd' plaats ge had v. Nieuwe Niedorp tegen 'n Eng. elftal, waarvan de netto-opbrengst ten bedrage van f 211.aan Volks herstel geschonken werd. De Waard heeft er vier dagen voor genomen om de bevrijdingsbloeme tjes eens buiten te zetten. Gisteren werden volksspelen gehouden, van daag trok een geweldige optocht door het dorp. Maar de clou var; het feest vormt de viervoudire opvoering van het openluchtspel „Langs den Meiboom". Met een prettige herinnering aan de op zoo'n hoog peil saar.de opvoe ringen van het Calderon-drama, en kele jaren geleden, door de amateurs van Heerhugowaard opgevoerd, zijn wij gisteravdha naar de Waard ge- toger; om de première te beleven van een openluchtspel, dat gisteren en heden voor de inwoners van Heer hugowaard en morgen en overmor gen voor andere belangstellenden wordt opgevoerd. Evenals toen be rustte ce regie in hander; van Anton Sweers, die het heeft klaargespeeld om de ca. 350 medespelende amateurs in drie weken tijds voor deze mas sale vertooning op te lelden. Wat een ir.houd van dit landju weel van vrede en vrijheid betreft, in dichterlijke maar tevens kinder lijk eenvoudige bewoordingen, roept de schrijver, Wim Snitker, vele tref fende, ja tot tranen ontroerende mo menten, aie de herinnering aan den nood, den angst en den terreur, waarvar; ons volk vijf jaar lang ht slachtoffer was, in ons wakker. Daar. bij zijn de tafreelen, waarin hij en kele honderden medewerkers m die bonte schakeering ter; tooneele voert, tegen den achtergrona van de koopvaardij er, het schip van staat symboliseerend, verreweg' het best geslaagd. De kinderdanser; in de scène, die het culminatiepunt vormt, als de vreugde oplaait om de her wonnen vrijheid en den terugkeer van ons Oranjehuis, vormer, een van die uitstekend geslaagde details, die de toeschouwers ontroeren. Diep grijpt de tragiek ons aan, als de artsen protesteeren tegen de mis dadige uitmergeling var. het Neder landsche volk door het zatgevreten Herrnvolk, als de hongeroptocht in al zijn naakte realiteit ten tooneele verschijnt en de bootsman, de voor naamste der dramatische personae, een felle aanklacht richt tegen den bezetter. In al zijn landelijken een voud wist deze bootsmande hem door den schrijver in den mond gelegde woorder; tot een levend gebeuren te vertolken. De Nederlandsche Maagd, door Nel Schouten op lofwaardige wijze ver- LONGJACHT BEDREIGT RUNDVEE De droogte heeft een sluimerend gevaar weder accuut doen worden. Verschillende runderen werden aan getast door longjacht, een ziekte, veroorzaakt door een in het droge gras woekerende schimmel. In geval niet direct wordt inggegrepen, sterft het aangetaste rund te velde in ne gen van de tien gevallen. Men dient bij vermoeden van het optreden van longjacht het zieke (dampige) dier onmiddellijk op stal te zetten en weinig of niets te voederen, totdat de veearts het deugdelijk heeft on derzocht en richtlijnen voor verdere behandeling heeft aangegeven. tolkt, maakte met haar optreden in het eerste tafreel een inarukwek- kend entree. Aan het slot sprak burgemeester Sutman Meyer eer. woord van dank tot den Militairen Commissaris voor zijn belangstelling en tot spelers en regisseur voor hun uitnemend spel. Hij uitte den wensch, dat de in het spel tot uiting komende saamhoorig- heid het Nederlandsche volk blijvend mocht kenmerken. De ruim 2000 aanwezigen zongen hierop het Wilhelmus, om na een wandeling door het versierde dorp, waar de jeugd zich amuseerde met muziek en dar.s, te genieten van een grootsch vuurwerk, dat dezen eersten bevrijdingsfeestdag besloot. Morgen en overmorgen worden de opvoeringen herhaald. Het zal storm loopen, daar twijfelen we r.let aan. Ongecorrigeerd MEN SCHRIJFT ONS: IS DAT IN ORDE? Men kan den laatsten tijd bij her haling in de kranten lezen, dat de levensstandaard is gestegen met on geveer 25 pet. gerekend naar den toestand in 1940. Dagelijks verneemt men van loonsverhoogir.g', hoewel vele stakingen het gevolg zijn van te lage loonen en andere wanverhou dingen. Hoe kan het ook anders? In beginsel is men het erover eens, dat de levensstandaard is gestegen. Dit blijkt o.a. uit het verstrekken van reductiebonnen van f 0.30 en f 0.60. Wordt het dar.» niet hoog tijd, dat men een algeheele loonsverhooging van 25 pet. invoert op het loon var; voor 1940? Of wordt daarmede ge wacht tot men geheel verarmd is? Vele arbeiders kunnen nu niet eens de aangewezen bonnen beste den, en Gat nog wel in een tijd. dat men geen gas- en electriclteits-reke- ning heeft te betalen en er geen kleeding en schoeisel te koop is. ..Naschrift Redactie. Wij wijzen er op, dat de loonen reeds verhoogd zijn tot 125 pet. van de loonen var. Mei '40. Dat zij daarmede voldoende verhoog'd zijn, willen wij niet bewe ren. Laten we echter beginnen ver trouwen te hebben in de nieuwe Re- geering, die het loonvraagstuk heusch wel onder de loupe zal nemen. handel, Kleinbderijf en Kleinindus- trie eenerzij ds en Groothanael, Grootbedrijf en Grootindustrie an derzijds geschiedt volgens Inschrij ving in het Handelsregister. De Ka mer van Koophandel kan hier even tueel inlichtingen over verstrekker;. Een lener wordt opgeroepen in het belang van den wederopbouw van ons Vaderland gerechtvaardigde klachten naar voren te brengen be treffende de vaderlandsche houding (zwarte handel inbegrepen) van hen, die in kleinhandel, kleinbedrijf en kleinlndustrie in Alkmaar werkzaam zijn. De klachten moeten behoorlijk ge motiveerd, schriftelijk en ondertee- kend worden ingediend bij het Se cretariaat der Commissie, gevestigd Kantoor Inspectie der Belastingen (den heer Gonlag), Kennemerstraat- weg 21, Alkmaar en wel vóór 1 Aug. a.s. Het adres var; den aanklager moet bij de aanklacht worden ver meld. Klachten welke na 1 Augustus worden ingediend, kunnen niet meer ln behar.aeling worden genomen. Aangeklaagde, aanklager en getuigen kunnen door de Commissie worden gehoord. Bij weigering om te ver schijnen kan door mij, op voorstel var; de Commissie, verschonings plicht worden opgelegd. De Militaire Commissaris in het District Alkmaar, De Majoor, Prof. Dr. M. BOKHORST Mededeeling Militair Gezag ZUIVERINGSCOMMISSIE KLEINHANDEL, KLEINBEDRIJF EN KLEININDUSTRIE Hiermede wordt ter algemeene ken nis gebracht, dat voor de zuivering van Kleinhandel, Kleinbedrijf en Klienir.dustrie in de gemeente Alk maar een commissie is benoemd wel ke als volgt is samengeseld: Voorzitter: Mr. J. N. Alblas, rechter Arrond. Rechtb. Alkmaar, te Bergen. Secretaris: M. Gonlag', Inspecteur 's Rijks belastingen te Bergen, voorm. Districtscomm. der B.S. Alkmaar. Leden: C. S. N. Adolf, garagehouaer te Alkmaar; S. E. L. Kühr.e, boekhondelaar te Alkmaar; N. J. Schaap, architect, Alkmaar- De onderscheiding tusschen Klein KORPS MARINIERS NEDERLANDER, Mariniers, de beroemde zeesoldaten uit Rotterdam, maken zich gereed om deel te nemen aar. dé bevrijding van Nederlandsch Indië. Het Korps moet grooter worden dan het ooit geweest is, ae eenheden zijn in belangrijke mate gemechaniseerd en de opleiding vindt plaats in Amerika. Meldt U aan als Oorlogsvrijwilliger voor het Korps Mariniers; er is een directe behoefte aan: Jongelui met een behoorlijke school opleiding, physiek in zeer goede con ditie, sportief, Er.gelsch sprekend', leeftijd tusschen 18 en 28 jaar. Na een korte opleiding zullen uit deze groep de candidaten voor de offi ciersopleiding worden gekozen. Militaire Instructeurs, waarvoor dienstplichtig kader (ook capitulan- ten) van de Koninklijke Landmacht en de Marinetroepen in aanmerking komt, leeftijd 2545 jaar. Gediplomeerde en leerling-zieken verplegers, leeftijd 1845 jaar. Radio telegrafisten en Marconisten, radiomonteurs en technici, Electro- en zwakstroommonteurs, leeftijd 18 36 jaar. Vaklieden uit de civiele weg- en waterbouwkunde, automonteurs en dieselmonteurs, machinisten en vrachtwagenchauffeurs, bankwerkers en lasschers, leefijd 1836 jaar. Administratieve krachten met lan gere en kortere ervaring van perso neels-, magazijn- en loonacministra- tie, hofmeesters, koks en bakkers, leeftijd 1836 jaar. Neemt dienst bij het oudste Korps van de Nederlandsche Strijdkrachten! Meldt U aan op het dichtstbijzijnde Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrij willigers, Gebouw De Unie, Koor straat 10, Alkmaar. U vertrekt op zeer korten termijn. De Recruteeringsofficier voor het Korps Mariniers, Voor dezen het Hoofd Aan meld ing«sbureau voor O. V. W. te Alkmaar, No. 46. ENGEL BRUINS en RIE DEKKER hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk,, waar van de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 2 Augustus a.s., om 9 uur in de parochiekerk van den H. Cornelius te Limmer;. Papenlaan 8. Toekomstig' adres: Molenweg 32, Limmen. Op Woensdag 25 Juli a.s. hopen onze geliefde ouders W. DEKKER en C. DEKKER—DE WAARD hun 12I/i-jarige echtvereeniglng te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wensch van hun dankbare kinderen Nelly, Puckie, Wimpie, Tonny Egmond a. d. Hoef, Hoeverweg 452 KENNISMAKING Nette Jongeman zoekt langs dezen weg ernstige kennismaking met net, degelijk R.K. meisje, tot 30 jaar. Br., liefst met foto, welke geretourneerd wordt, r;o. 1490 bur. v d.. blad. Gevraagd voor direct een nette jon gen. Melkhandel P. Leegwater, Leegh. waterstraat 17, Alkmaar. Bij de Gemeente Lichtbedrijven te ALKMAAR worden gevraagd voor spoedige indiensttreding TIJDELIJKE METEROPNEMERS. Vereischten: strikte betrouwbaarheid, accuratesse, elementaire technische kennis van electriciteit, administra tief onderlegd. Leeftijd niet boven 40 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan den Directeur der Ge meente Lichtbedrijven, Heldersche- weg 18. Alkmaar. Gevraagd: meisje voor dag of dag en nacht. P. F. v. Koningsbruggen, B 120, Nieuwe Niedorp. Voor direct gevraagdeen net dienst meisje; hoog loon en goede behande ling. Hotel Rusink, Castricum. Gevraagc: nette R.K. dienstbode. Rijper, Zoutstraat 4, Alkmaar. Flinke jongen gevraagd. Gopla, Laat 69, Alkmaar. Aanmelden 's avonds tusschen 6 en 7 uur. Gevraagd voor heele of halve dagen net R.K. meisje; hoog loon, goede kost. Br. onder no. 1447 bur. v. d. bl. Voor een of twee middagen ir; de week gevraagd net meisje voor ver stel- en stopwerk; hoog loon. Br. no. 1448 bur. v. d. blad. Mevr. Nolet te Warmenhuizen vraagt per 1 Sept. flinke dienstbode voor dag of dag' en nacht. Dr. Kerssemakers vraagt voor hulp in praktijk en administratie een secretaresse. Br. m. ui'tv. inl. en verl. salaris: Alk maar, Costerstraat 35. Terstond gevraagd flinke Ibakkersbe- diende, extern. B. J. Appel, S. Anna- straat 37, Alkmaar. Gevraagd: een bakkersknecht, niet beneden 18 jaar. A. Büster, Ooster- weg 17, Berger; N.H. R.K. Wed., oud' 71 jaar, gezond, ver zoekt inwoning bij R.K. dame of echtpaar eveneens op leeftijd, burg', stand, liefst St. Laurentiusparochie te Alkmaar. Br. no. 1466 bur. v. d. bl. Te koop gevraagd een ir; g. st. zijnde Studiepiano. C. J. Dongelmans, Hee- reweg B 36. Schoorl. Ter ruiling: een pr. z.g.a.n. donkerbl. peau de suède d. schoenen, 3/4 hak, mt. 3Sl,2 voor een pr. goede meisjes sportsch., mt. 38 of 39. v. Everdlngen- straat 8, Alkmaar. Degelijk goed kosthuis met bewas- sching gevraagd voor R.K. jongeman b.b.h.h. Br. no. 1481 bur. v. d. blad'. Ter ruiling aangeboden: lange lede ren heerenjas voor d. of h. rijwiel met goede banden. Na half zeven. P. Boots, v. Leeuwenhoekstr. 15a, Alkmaar. Verloren te Limmen: gouden arm bandje (aandenken). Tg. bel. terug te bez. N. Beentjes, Boogaaroslaan 2, Limmen. TE HEER HUGOWAARD Hebt U familieleden, vrienden of kennissen in de getroffen ge bieden var; Limburg, aan de Veluwezoom of in de Betuwe, die gebrek hebben aan meubilair, Weeding of dekking? Zoudt U hun graag iets willen toezenden, maar weet U niet hoe? Roept dan de hulp in van de Zij organiseeren, met medewerking var; het M.G. en van de Ne derlandsche Spoorwegen een expeditie van het Westen naar de getroffen gebieden in het Oosten des lands. Vraagt Inlichtingen en een invulformulier bij de Padvinders, Bureau Spanjaardstraat 19, Alkmaar, dag. geopend van 1012 uur, of bij het Informatiebureau van het Militair Gezag in de Lange straat te Alkmaar, dag. geopend van 9.3012.30 en van 1518 uur. De invulformulierer; worden uitgereikt tot en met Zaterdag 21 Juli a.s. U hebt vBor het aanvragen daarvan dus nog' 6 dagen tijd. ER MOET SNEL GEHOLPEN WORDEN J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3