NIEUW Tweede stadium van invasie in fapan Herstel van de Monarchie in Spanje? De Belgische Konings-crisis H.M. de Koningin lijdt aan een acute longaandoening DONDERDAG 19 JULI 1945 9,emeenteAaden De geruchten over Hitier Invasie Celebes van Don Juan, Koning van Spanje? Hirohito oorlogs misdadiger Liberator vermist Rusland tegen Japan? Nationale adviescommissie bijeen ge- AR res. :ns- ien 15. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18683 Buiten God is 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs I 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 ge- uur dag evraagd raclit dit blad evenng direct achtend, NDEL kmaar Een hooge autoriteit, verbonden aan het Britsche ministerie van Luchtvaart, deelde den luchtvaart-correspondent van Reuter heden mee, dat de Geallieerde bommenwerpers in den Stillen Oceaan vandaag onge veer het eerste stadium van het drie-stadiaplan voor de invasie in Japan hadden afgewerkt. Het tweede stadium zal bestaan uit een zwaar lucht- offensief op de afzonderlijke vijandelijke vliegvelden. De zegsman ver klaarde, dat het plan overeenstemt met dat, wat geleid heeft tot de ver_ nietiging van het Duitsche oorlogspotentieel. Het plan is verdeeld in drie hoofd-etappes en die zijn weer onverdeeld. Stadium 1 omvat: het verkrijgen en behouden van de suprematie in de lucht, waar de opera ties dit eischen; Stadium 2: vernietiging van het Japansche transport systeem; Stadium 3: Landingen op strategisch belangrijke punten. EJet communique van Nimitz meldt, dat Woensdag door de Britsche en Amerikaansche Pacific-vloten de aanvallen met vliegtuigen vanaf vliegdekschepen en de bombardemen ten door slagschepen op het gebied rond Tokio en op Noord-Oostelijk Hondsjoe, zijn voortgezet. Vliegtui gen van vliegdekschepen ontdekten overblijfselen van de Japansche vloot die zich verborgen had in het gebied van Yokosoeka en voerden hierop een aanval uit ondanks het welgerichte afweervuur. Het commu nique deelt niets mee omtrent het resultaat van dezen aanval. Door het hoofdkwartier van Mac Arthur is heden bekend gemaakt, dat meer dan driehonderd jagers en bommenwerpers van de vijfde en ze vende luchtmacht hun aanvallen vanaf bases op Okinawa tegen Ky- Eindelijk vernemen wij ook in ons gewest zoo hier en zoo daar een en ander over de voorbe reiding' van de verkiezing der tijde lijke gemeenteraden. Aanvankelijk is deze zaak geregeld bij Kon. Besluit van 12 April j.l. In elke gemeente wordt een kiescollege gevormd, dat dTiemaal zooveel ledentelt als de gemeenteraad heeft. De burgemeester maakt voor de samenstelling van dit kiescollege een aanbeveling' op. Hij laat,zich daarbij voorlichten door een commissie van vertrouwensmannen, die hij aanwijst en die tenminste drie leden moet tellen. Eet kiescollege wordt benoemd door den Commissa ris der Koningin in de Provincie, die zich daarbij weer laat voorlichten door een commissie van vijf leden, door dien Commissaris aangewezen onder goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken. Bij de "Samenstelling van dit kiescollege moet er naar worden gestreefd, dat de ^voornaamste geestelijke en maat schappelijke strooming'en in de ge meente daarin naar evenredigheid vertegenwoordigd zijn. Men heeft al dus getracht, zooveel mogelijk waar borgen voor objectieve samenstelling van de kiescolleges te geven, nu de normale volksinvloed door het tijde lijk wegvallen van verkiezing' uitge schakeld is. Niet te ontkennen valt, dat in de voorbereiding van de ver kiezingen aan den burgemeester een groote plaats is toegekend. Dat kan bezwaren hebben, ook omdat de ge meenteraad nu eenmaal het orgaan is, dat het gemeentebestuur, en dus ook den burgemeester controleert, al is het wenschelijk, in den nieuwen tijd' de tegenstelling hier niet scher per te maker: dan, noodig is en liever den nadruk te leggen op den factor samenwerking in het bestuur tus- schen den Raad en B. en W. Toch is overwegende invloed van den burge meester onjuist: reeds eerder heeft mr. In t Veld, zelf een burgemeester (van Zaandam) daar in het „Vrije Volk" op gewezen. Hij legde er daar bij terecht den nadruk op, dat we hier voor een noodgeval staan, waa7_ van we het beste moeten maken. Van alle kanten dan natuurlijk, voegen wij daaraan toe. Aan één opmerking van den schrijver willen wij nog even aandacht schenken. Hij drir.gt er n.l. op aan, dat de verschillende groepen in het kiescollege t.z.t. de Candida- tenlijsten voor den gemeenteraad op maken in overleg met hun par tij- af deelingen. Wij zouder: zeggen, met de besturen of deputaties daarvan. Op die manier wordt er van de de mocratie m de gegeven omstandig heden nog zooveel mogelijk gered. oesjoe, het meest Zuidelijke van de Japansche hoofdeilanden, op Maan dag hebben voortgezet. Australische troepen op Serawak hebben Marudi veroverd, dertig' mijl landinwaarts van Miri, en wel zon der tegenstand'. Tegenover de baai van Balikpapan in Zuid-Oost Borneo breiden de mar.nen van de Australi sche zevende divisie hun controle over de rivieren langs de kust uit. De aanvallen op Kioesjoe werden uitgevoerd door Mitchells, Libera tors, Mustangs, Thunderbolts en „In vaders". Dit laatste is het modernste type gevechts-bommenwerper, dat op het einde van den oorlog in Euro pa korten tijd in actie kwam, en dat thans voor het eerst wordt gebruikt bij groote aanvallen op het strijdtoo- neel in de Pacific. Zes steden werden gebombardeerd. In het gebied' van Balikpapan op Oost-Borneo bleven de Australiërs druk uitoefenen op de sterke stellin gen ten Noorden van het gevallen bastion van den berg Atokhampar, doch er had in dit gebied geen bij zondere verandering plaats. Tegen over de baai van Balikpapan hebben de mar.nen van de Australische ze vende divisie thans de controle over twintig mijl van de baai, de rivier en de kust van de Straat van Macas sar. Zij hebben een vooruitgang ge maakt van ongeveer zes mijl naar het Zuiden, sinds de berichter: over hun laatste positie zeven mijl stroom opwaarts van de Rikorivier ten Noor den van Penadjam. Op een Noorde lijke arm van de Rikorivier stootten de Australiërs Zondagavond op een vijftig voet groot barkas, volgeladen met troepen, welke vijf eveneens met troepen geladen oorlogscar.o's en een motorboot sleepte. Deze sche pen werden alle door vuur uit lichte wapenen vernield. Het Amerikaansche ministerie var: buitenlandsche zaken heeft heden verklaard, dat het nog geen rapport van de Amerikaansche ambassade in Argentinië had ontvangen aangaande het gerucht, dat Hitier zich in Zuid- Amerika zou bevinden. In verband hiermede had het ministerie op het oogenblik geen enkele verklaring af te legden. Officieus werd van de zij de der autoriteiten verklaard, dat men het bericht zeer twijfelachtig acht, waarbij er tevens op werd ge wezen, dat het te betreuren valt, dat het lichaam var: Hitier nooit werd teruggevonden. Hierdoor is de moge lijkheid tot legendevorming over het nog in leven zijn van Hitier ontstaan. Duitsche duikbooten bij Argentijnsche kust? In Argentinië meent mer: de laat ste dagen voortcurend duikbooten voor de kust te kunnen signaleeren en in de Argentijnsche blader: wor den steeds meer theoriën ontvouwd over de beweerce aankomst van Hit- Ier met zijn „vrouw" en over nazi- schatten, welke zich op diverse plaatsen tusschen de Zuidpool en Buenos Aires zouden bevir.den. Van officieele zijde konden geen inlichtingen worden verkregen om trent twee nog niet geïdentificeerde duikbooten, welke zich gisterer: voor de Argentijnsche kust zouden heb ben bevor.den. Domei heeft verklaard, dat men het ii> Japansche krir.gen mogelijk acht, dat Celebes 't tooneel zal wor den van de eerstvolgende geallieer de invasie en voegde er aan toe, dat het burgerlijk bestuur van het eiland onder leiding van de Japan sche marine-autoriteiten alle econo mische krachten hadden geconcen treerd' voor de verdediging. In een voor den Raad van de Phalanx gehouden rede heeft generaal Franco aangekondigd, dat Spanje binnenkort gevraagd zal worden de monarchie te herstellen. Hij zeide,.dat de traditioneele monarchie het eenig passende systeem voor Spanje was. Hij voegde daaraan toe: „Ik verwacht, dat de wet tot herstel van de monarchie langs den voor geschreven weg door de Cortes zal worden onderzocht en door de na tie zal worden aangenomen. De monarchie," aldus zeide Franco, „zal sterk en buigzaam moeten zijn en den geest van de Phalanx-heweging en van den socialen vooruitgang moeten garandeeren." Generaal Fran co kondigde geen .enkele andere onmiddellijke verandering in de poli tieke structuur van Spanje aan en maakte geen gewag van een her ziening van zijn kabinet. Verder zeide Franco nog: „Het po litiek systeem kan r.iet voor alle naties hetzelfde zijn. Het moet aan de omstandigheden worden aange past. Tijdens de democratische pe riode verloor Spanje zijn imperium, werd het in den burgeroorlog ge stort en stond het op het pur.t zijn eigen grondgebied te verliezen. Een breed opgezette buitenlandsche pra- paganda geeft zich over aan be schouwingen omtrent de Spaansche publieke opinie, welke tegen het regiem gericht zou zijn. Nooit is de politieke situatie in Spanje meer stabiel geweest dan thans. Wij moe ten de kwestie van de bepaling' va$ onzen status onder de oogen zien. Ket was een van mijn grootste zor gen mijn opvolging te verzekeren in overeenstemming met den wil van de Spanjaarden, zonder het werk van de beweging te benadeelen. Reeds eerder heb ik verklaard, dat wij aanstuurden op den traditionee- len vorm van Spaansche Regeerl-ng. De regeringsvorm, dien wij gaan vaststellen, moet sterker blijken te zijn dan de fouten, die door indivi- dueele gezaghebbers gemaakt zou den kunnen worden. Als het oogen blik daar is, verwacht ik, dat de nieuwe wet door de Cortes en door het volk zal worden goedgekeurd. De beste wet zal waardeloos zijn, als de geest van de Phalanx ver slapt. Wij moeten krachtig aanhou den op den koers, dien wij gevolgd hebben, als een g'oed kapitein, wat voor stormen er ook mogen opste ken." De VALERA heeft nu verklaard, dat Ierland wel een republiek is, maar ook lid var: het Britsche Ge- meenebest. Don Juan, Spaar.sch troonpreten dent heeft gisteren aan een specia- len correspondent van Reuter ver klaard, dat hij niet bereid was om de monarchie uit de handen van Franco te ontvangen. In tegenstelling tot andersluidende berichten maakt Dor: Juan geen toebereidselen voor een onmiddellüken terugkeer naar Span je. Don Juan is er vast van over tuigd, dat het beginsel der cor.stitu- tioneele monarchie de eenig'e oplos sing biedt voor het Spaansche poli tieke probleem en hij is bereid om den tijd te laten bewijzen of hij al dan niet gelijk heeft. Don Juan legde er nog den na druk op, dat hij gaarne Koning wenschte te worden, doch alleen in dien de mogelijkheid werd gegever: met succes als koning op te treden, daar hij niet nog meer oneenigheid in Spanje wenschte te veroorzaken. Een politieke raad, waarir: de ver tegenwoordigers van achttien volke ren zitting heben, heeft voorgesteld, dat China den nieuwen volkenbond moet verzoeken den Japanschen Kei zer Hirohito als oorlogsmisdadiger te brandmerken. De raad stelt hem aan_ sprakelijk voor het schandelijke Ja pansche optreden in China en in de Stille Zuidzee. Deze politieke raad is het Chineesche kernparlement. De hier genomen besluiten worden wet, r.acïat zij zijn goedgekeurd door den oppersten natlonalen raad van ver dediging. 'N ZUID-AFRIKAANSCK' VLIEG TUIG is bij Kartoem neergestort. Alle Inzittenden dertien passa giers en drie leden der bemanning kwamen om het leven. Het zoeken naar de Liberator wel ke als vermist werd opgegeven na zijn vertrek uit Montreal naar Lor.<- den, met officieele regeeringsperso- nen die van de conferentie te San Francisco terugkeerden aar. boord, is thans gestaakt, volgens mededeeling van het Engelsche ministerie van luchtvaart. Van vliegtuig en ir.zit- tenaen werd geen enkel spoor ge vonden. De toestand in Syrië De Engelsche druk in Syrië neemt van dag tot dag toe. Volgens uit Bei roet ontvangen, niet bevestigde be richten, zou de Syrische regeering zijn afgetreden. In een later door de Syrische regeering gepubliceerd com munique worden de door enkele Sy rische bladen verspreide berichten omtrent een eventueel aftreden van cte regeenng tegengesproken. Koning Leopold de derde van België kan in de toekomst alleen naai zijn troon terugkeeren met toestemming van beide Kamers van het Par. lement. De Belgische Senaat heeft heden eveneens de wet aangenomen, die den Koning uitsluit, totdat het Parlement hem toestaat naar Brussel weer te keeren. 77 leden stemden voor en 58 tegen en vijf leden waren afwezig. Deze cijfers toonen aan, dat de Koning in den Senaat aanmer kelijk meer steun vond dan gisteren in de Kamer, waar de stemmenver houding 98 voor de wet en 6 tegen bedroeg met 32 afwezigen. Tijdens het debat deelde de minister-president mede, dat hij eigenlijk van plan was geweest den Koning naar België terug te brengen, seint de correspon. dent van Reuter in Brussel. „Toen ik naar Salzburg ging op een van mijn eerste bezoeken aan den Koning, was het mijn plan met hem naar België terug te keeren" zei v. Acker. Maar er kwam een nieuwe factor bij, die van Acker later zou uiteenzetten. Het socialistische blad „Le Peuple" beweert heden in een uiteenzetting: „Dat Leopold eenigen tijd voor de landing van de Geallieerden in Nor- mandië op 6 Juni 1944 besloten had niet in België te zijn op het moment van bevrijding dat dit plan en zijn eigen wensch geleid hebben tot conferenties met de Duitsehers dat Leopold van den anderen kant geweigerd had zich in België schuil te houden en te verdwijnen bij de komst der Geallieerden dat zijn wensch niet in België te zijn, gemo tiveerd werd door het feit, dat hij een strenge vervolging van land ver - radelijke daden voorzag dat Leo pold niet aan die vervolging wilde meedoen en dat tenslotte iemand uit zijn omgeving hem in een begin Mei 1944 afgezonden brief suggereerde, dat Leopold er verstandig aan zou doen, mdien hij het lot van de Bel gische gevangenen in Duitschland zou deelen. Leopold' verwierp dit idee, omdat de Duitsehers hem waar schijnlijk in een -kasteel zouden ir:- terneeren en niet in een kamp, het geen geen diepe indruk op de Belgi sche bevolking zou maken. Geraffineerde vervalsching Een door de regeering Ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat een aantal schilderijen, die voor werk van Vermeer wercen gehouden, van de hand van een vervalscher zijn. De vervalscher, de schilder Han van Meegeren, die inmiddels is ge arresteerd, heeft, in bijzijr: van ge tuigen, een volle&ig'e bekentenis af gelegd. Volgens deze bekentenis be hoort tot de door hem vervalschte werken ook de beroemde „Emmaüs gangers" uit het museum Boymans te Rotterdam. Dit werk heeft, toen het in 1937 aan het licht kwam, over de geheele wereld' groote bewonde ring gewekt. De dader heeft van dien tijd af een aantal vervalschir.- g'en op de markt doen brengen, die hij op zulk een geraffineerde wijze heeft vervaardigd, dat de beste ken ners niet hebben getwijfeld aan de echtheid van zijn werk. De geheim zinnige omstandigheden, waaronder deze schilderijen opdoken en het feit, dat er In een kort tijdsbestek zooveel schilderijen voor den dag kwamen van een meester wiens be kend oeuvre niet zeer groot is, heb ben ertoe geleid, dat men de zaak der „teruggevonden" Vermeers weer opnieuw ging bestudeeren. Hierdoor is een van de geraffineerdste geval len var: vervalsching tenslotte ont dekt. De schilderijen werden voor groote bedragen aan het rijk en aan particulieren verkocht. APELDOORN, 18 Juli. De behandelende geneesheer van H. M. de Ko ningin heeft hedenmorgen het volgende bulletin \tttgegeven Tengevolge van een gevatte kou lijdt H. M. de Koningin sedert eenige dagen aan een acute longaandoening, die aanvankelijk zorg baaTde. Sedert neemt de ziekte een gunstig verloop, al zal een geruimen tijd rust nog noodig zijn. Indien zich ge en bijzonderheden voordoen, zullen geen verdere bulletins worden uitgegeven. Arts HAVERKAMP In Engelsche politieke kringen blijft men gelooven, dat de houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van Japan op de conferentie te Potsdam nader zal worcen gepreciseerd en waarschijnlijk veranderd. Berichten uit Tsjoenkmg zouden een optimis tisch beeld geven, waaruit men kan opmaken dat CHIr.a reden heeft van Ruslana effectieve hulp te verwach ten. Toch schijnt een oorlogsverkla ring van de zijde van Rusland wei nig waarschijnlijk. Het Russisch- Ja pansche neutraliteitsverdrag, dat op gezegd en eigenlijk afgeloopen Js, blijft theoretisch nog' verscheidene maar.oen van kracht. Het gebruik door de geallieerden van Russische lucht- en marineteses schijnt wel het maximum te zijn dat kan wor den bereikt. Men wees in Londen op de bijzoncer vriendschappelijke toon van de Japansche radiocommenta ren ten aanzien van Rusland, die men uitlegt als een aanwijzing van vrees, die men in Tokio gevoelt voor een Russische krachtsontplooiing. De Nationale Adviescommissie, welke straks o.a. een rol zal spelen bij de samenstelling van het Noodparlement, zal a.s. Vrij dag voor het eerst te Den Haag bijeenkomen. Deze Commissie, die gevraagd en ongevraagd advies geeft aan de Regeering, is sa mengesteld door de oude par tijen, sociaal-economische groe peeringen en de verzetsbeweging. Zij bestaat uit de volgende leden, aangewezen door de gezamenlijke verzetsgroepen J. Brandeburg, cir. J. A. H. J. S. Bruins Slot, J. Buys, dr. J. J. Glelen, F. J. Goedhart, mr. C. A. M. ten Hagen, mr. J. J. Han gelbroek J. Hendriks, Lou Licht veld, R. Nordheim, H. M. van Rand wijk, ir. H. van Riessen. prof. dr. M. H. van Rooy O.F.M., Soer.ito, mej. er. M. A. Tellegen, G. Wagenaar en dr. F. Wibaut. De andere groep bestaat uit mr. J. Alge ra, prof. F. M. van Asbeck, mr. F. J. H. Bachg, dr. W. Banning, A. W. Bieuwenga, mr. M. H. de Boer, A. C. de Bruyn, ds. J. J. Bus- kes, ir. W. J. Dewez, mr. R. Dob- belman, prof. dr. N. A. Donkersloot, mr. dr. J. Donr.er, J. J. Doornen, F. de Groot, mr. A. Joekes, E. Kupers, mr. K. P. v. d. Mandele, H. W. J. A. Meyerink, mr. E. E. Menten, mevr. mr. E. Ribbius Pelletier, mr. H. J. R. M. van Schaik, J. Schilthuls, prof. mr. P. Scholten, A. Stapelkamp, mr. D. U. Stikker, magister dr. J. G. Stokman O.F.M., J. E. Stokvis, H. W. Tilanus, mr. J. in 't Veld, prof. dr. J. H. W. Verzijl, mr. G. C. van Walsum, mr. H. Willemse, mr. dr. P. J. Witteman, J. Schouten, C. Vor- rink en J. Rutgers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1