NIEUW DOOR GETEISTERD NEDERLAND Van Sjanghai tot Kioesjoe Geen officieel nieuws van Potsdam VRIJDAG 20 JULI 1945 BUREAUX.r Verarmd volk in ontluisterd land Mijn geweten is zuiver Bombardementen op Japan Sabotagedaad in München Poolsche verkiezingen Hertog van Windsor ten tooneele Havenstaking in Engeland Hoop voor 2400 Nederlanders Heldersche logger op mijn geloopen Vier Engelsche militairen verdronken Amerikaansche critiek op Polen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18684 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Als we rijden over den breeden verkeersweg van Nijmegen naar Maastricht, aan het herstel waarvan hier en daar Duitsche krijgsgevange nen werken, zien wij links en rechts de sporen van- verwoesting en vernie ling ten gevolge van de zware ge vechten, die hier geleverd zijn. De boschpartijen op de heuvels, die zijn blootgesteld geweest aan hevig ar tillerievuur, vertoor.en nog slechts het droevig beeld van gebroken stammen, die kris-kras door elkaar liggen. Het rottend hout, waarin het ongedierte welig tiert, vormt een gevaar apart voor den houtstand van de Limburgsche bosschen, zooals de onkruid vorming op de met landmij nen bezaaide cultuurgronden niet minder dan 17500 H.A. ligt er braak een ander gevaar beteekent voor den land- en tuinbouw. Aan weerskanten van den weg liggen stapels munitie opgetast duizenden en duizenden tonnen m patronen en granaten van elk kali ber; hetzelfde zagen we aan weers kanten van den weg Bergen op Zoom Breda; een bewijs van de ontzag lijke voorraden, waaruit de geal lieerde legerleiding kon putten. Links van den weg liep ook de drievoudige pijpleiding voor den aan voer van olie en benzine van de At lantische kust naar het front. Wij passeeren de trieste verlaten heid van wat eens het uitgaansplekje de Piasmolen was en rijden over en kele kronkelende binnenwegen, aan weerskanten waarvan zich de met duizenden mijnen bezaaide vlakten uitstrekken; eens vruchtbare akkers met golvend graan, thans overwoe kerd door het ongestoord hoog op schietend onkruid. Verdwenen torens Wij zoeken den einder af naar be kende kerktorens. Ze zijn verdwe nen uit de vergezichten var. het Lim burgsche landschap. Steden en dor pen hebben hun bekende silhouetten verloren; niet alleen de woningen der menschen zijn tot grauwe puin hopen geschoten, ook de Godshuizen van Limburg en het waren er ve le zijn verpulverd of verpulnd. De schade aan kerken in het bis dom Den Bosch alleen al, is geschat op 20 millioen gulden. In het bisdom Roermond zijn: 19 kerken vergruizeld, 30 onherstelbaar verwoest, 54 zwaar en 30 licht be schadigd. Bijna de helft van de 270 tot dit bisdom behoorende kerken is door den oorlog aan een eeredienst onttrokken; systematisch werden de kerken door de edelgermanen opge blazen. Eén pastoor was er, die zijn kerk wist te sparen; hij inviteerde de springploeg op 'n glas wijn, waarop nog wel 'n enkel glaasje volgde, tot dat de kerels „etwas angeheitert" vertrokken en vergaten waarvoor ze gekomen waren. Elders had de B.S. kans gezien de lont door te kr.ippen die de dyna- mietlading tot ontploffing moest brengen, waarop de moffen een nieuwe lont legden, met aan weers kanten landmijnen. Toen zij later kwamen om de kerk op te blazen, werden zij zelf door de landmijnen gedood. Ware cultuurmonumenten zijn onherstelbaar verwoest; het kerkje van Asselt; de St. Odilia-kerk te Odiliënberg, de 2c.e Romaansche kerk na de O. L. Vrouwe van Maastricht; de uit 882 dateerende vroeg-Romaan sche kerk van Susteren, waarvan- alleen de toren beschadigd is; de H. Martinuskerk van Venlo en de Ka thedraal van Roermond, beide even eens tot een berg van puin gewor den. Ook in zijn diep geloof is de Lim burger zwaar getroffen; ook dit of fer moest hij brengen voor onze vrij heid; stellen wij. Noord-Nederlan ders daartegenover het offer van onze geldelijke bijdrage voor den herbouw en de restauratie van Lim burgs kerken. Ontwrichting vari het verkeer, zoowel van 't weg verkeer als het verkeer te water, var. het telefoon- en telegraafver- keer en van de Spoorwegen is een andere moeilijkheid, waarmee Lim burg, dat door evacuatie, plundering', verwoesting, veediefstallen en mij nengevaar al zoo zwaar getroffen is, te kampen heeft. De bevolking heeft geen fietsen en geen bander.-, om zich te verplaatsen, geen auto's om de noodzakelijke materialen aan te voeren voor den wederopbouw en geen telefoon, die voor een behoor lijk bestuursapparaat onontbeerlijk is. Volg-ens gegevens van de A.B.D. ir; Limburg loopen er in heel Mid den-Limburg nog slechts 69 vracht wagens. waarvan er nog 30 zijn van beroepsgoederenvervoerders. De spoorwegen in Midden- en Nrd. Limburg zijn opgeblazen; het Julia- nakanaal en de Maas onbevaarbaar, tengevolge var.' de verwoeste brug gen. De Minister van Verkeer en Energie bracht in de zelfde week als de journalisten een bezoek aan Lim burg; moge hij overtuigd zijn van de noodzaak, dat vrachtwagens, die in 't Noorden of Westen maar even ge mist kunnen worden, of die in het buitenland gekocht worden, in eerste instantie aan Limburg worden toe gewezen. Limburg heeft auto's en bussen noodig, om arbeiders te ver voeren naar de mijnen en de vitale bedrijven op het gebied van de voed selvoorziening. De niet-onbeteeke- nende fruitoogst van Limburg zal voor het grootste gedeelte op de mesthoop terecht moeten komen, als b.v. de Zd. Ned. Emballagefabriek te Roermond r.ïet geholpen wordt aan vrachtauto's voor het transport van hout en de arbeiders niet aan ban den voor hun fietsen. In de Cyclop Rubberfabrieken te Maastricht lig gen wel 32.000 rijwielbanden; maar deze zijn het klinkt gek geblok keerd. (Vervolg in 5e kolom) 77 11 zegt Koning Leopold In een onderhoud met een verte genwoordiger van het Amerikaansche blad .Stars en Stripes" heeft Koning Leopold verklaard, dat hij fouter, heeft gemaakt, maar alleen in de methoden niet in de principes. „Ik heb", zei de Koning', een „zuiver ge weten". De Koning is niet var.' plan af te treden, voordat het volk in de gelegenheid geweest is, zich op de mocratische wijze nieuwe leiders te kiezen. De politieke crisis, ontstaan door het bedanken van de zes Ka tholieke ministers, is nog niet opge lost. De Regent heeft net ontslag nog niet aanvaard. Zaterdag 21 Juli a.s. zouden in Bel gië feesten worden gehouden ter eere van het feit, dat op uien datum de eerste Belgische Koning is opgetre den. Deze feesten zijn afgelast.... omdat het verbod van samenscho ling nog bestaat! Efoe bestaat 't! DE OORLOGSMISDADIGERS De jacht op vooraanstaande nazi's en oorlogsmisdadigers in Duitschland is thans vrijwel ten einde gebracht. BUNKERBOUWERS IN ARREST In Amsterdam is weer eer.' aantal groote collaborateurs gearresteerd. Het zijn de aannemers N. Worp, W. J. Baardscheer, B. A. Volkers, J. Bos, H. J. Blom, L. Jansen, Th. Klein, L. Holst en eenige leden var. de fir ma Faas. Zij hebben voor millioenen bunkers en andere verdedigingswer ken, speciaal ir. Noord-Holland, voor den mof aangelegd. Hoofdzakelijk hebben zij zich vrijwillig met dit werk ingelaten! De laatste vier en twintig uur zijn. Japansehe steden en eilanden endoor Japan bezette gebieden van Sjanghai tot Kioesjoe gebombardeerd. Vijftig schepen zijn in den grond geschoten of in brand geraakt bij Hondoe. Zeshonderd vliegende vestingen hebben 4000 ton brandbommen geworpen op vier groote steden en oorlogscentra. De voornaamste haven van Kioesjoe is geïsoleerd. Tweehonderd vliegtuigen hebben Sjanghai gebom bardeerd, vooral vliegvelden, die Japansehe steunpunten in China waren. Een Japansch vrachtschip van 10.000 ton is tot zinken gebracht. De aan val op de vier Japansehe oorlogscentra was de zwaarste die Japan tot nog toe te verduren heeft gehad. In Borneo zijn de vierhonderd olie bronnen van Sambodja nu in handen van de geallieerden. Deze tot de rijk ste oliegebieden van Indië behooren de gebieden geven 7 millioen. ton olie. Ten Noorden van Balik Papan hebben Npd. Indische troepen Japan sehe tegenaanvallen afgeslagen. Ne- derlandsche, Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen hebben Japan sehe bezettingen op Nieuw Guynea, de Bismarck-eilanden en de Salo monseilanden gebombardeerd. Over de bewegingen van de geallieerde vloot in de wateren rond. Japan wordlt weer het diepste stilzwijgen bewaard. De opperbevelhebber van de Brit- sche luchtstrijdkrachten in de Paci fic, luchtmaarschalk Sir Hugh Lloyd, heeft heden voorspeld, dat Lancas ters en Lincolns van de R.A.F. Japan spoedig 24 uur per dag zullen aan vallen. „Wij zullen ze geen rust gun nen". Spreker.de over Churchill's be lofte, volgens welke alle bommen werpers van de R.A.F. ter beschik king zouden worden g'esteld om te. gen Japan te worden g'ebruikt, zelde Lloyd dat een groot aantal van deze strijdkrachten zouder.- worden inge schakeld, zoo gauw als er voor deze formaties plaats is op de beperkte vliegvelden. Het nauwkeurige aan tal vliegtuigen, dat aan den strijd zal oeelnemen, zoomede de bases vanwaar zij zullen opereeren, zijn nog niet vastg'esteld. De Lancasters zullen de hoofegroep vormen. DE OLYMPISCHE SPELEN zou den, zooals bekend in 1940 in Finland worden georganiseerd, doch deze zijn toen door het uitbreken van den oorlog niet doorgegaan. Finland blijkt thans opnieuw aspiraties voor dit sportfestijn te koesteren, want dezer dagen heeft de Finsche minis ter van opvoeding den wer.sch te kennen gegeven, dat de eerstvol gende Olympische spelen in Finland gehouden zullen worden. I In FRANKRIJK zal de Regeermg het vraagstuk van de staatsrechter lijke hervorming nader in overwe ging nemen als gevolg van de oppo sitie tegen de aanvankelijke voor stellen. In Munchen is een treinbotsing voorgekomen, vermoedelijk tengevol ge var. sabotage. Een baanwachter is gearresteerd. Er zijn niet minder dan 110 doocen en 120 gewonden. De Geallieerden treffen volgens een mededeeling van den .Amerikaan- schen waarnemenden minister van Buitenlandsche Zaken, voorbereidin gen om toezicht te houder; op de a.s. verkiezingen in Polen. De Hertog var; Windsor komt In Augustus naar Engeland. Hij zal een onderhoud hebben met zijn broeder Koning George en met minister Churchill. Op een vraag' van een cor respondent, of hij gouverneur-gene raal van Canada zou worden, ant woordde de Hertog met een ontken nend hoofdschudden. Hij zal ook een onderhoud heben met den afgetre den minister van Buitenlandsche Za ken Stettinius. De Britsclie ministeries van Oorlogstransport en Arbeid heb ben gisteren besloten de hulp van militairen in te roepen voor het lossen en laden van schepen in de havens van Swansea en Cardiff, indien de stakers niet onmiddellijk het werk hervatten. De staking ditmaal een ongeor ganiseerde ontstond toer. een Ca- nadeesch schip de „Fort Perrol" met een lading van ruim vijfduizend ton papier, vanwege de „go slow"-bewe- ging in de Londensche haver, naar Cardiff was gedirigeerd. De betrok ken havenarbeiders eischten nu, dat hun voor elke acht man twee en een halve shilling per ton inplaats van twee shilling betaald zou worden. Toen dit geweigerd werd legden der tienhonderd havenarbeiders het werk neer na zich solidair verklaard te hebben met de meer loon eischende collega's. In de Londensche haven heeft de beslissing der havenautori teiten om de go slow arbeiders, die tot dusverre zor.der iets uit te voe ren hun twaalf shilling wachtgeld per dag uitbetaald hebben gekregen, in de arbeidsreserve over te plaatsen van ae National Dock Labour Cor poration, waardoor dit wachtgeld hun ontnomen zou kunr.en worden, een zeer gemengde uitwerking ge had. De meeste arbeiders keerden weliswaar naar hun werk terug, maar talloozen bleven de „go slow" tactiek volgen. Dit zal tengevolge hebben dat zij van de betalingslijst geschrapt worden. De staking dreigt zich nu ook uit te breiden over andere fiavéns, met name Liverpool. De minister van Ar beid voert besprekingen'. Over de conferentie van Potsdam blijft een sluier van geheimzinnig heid hangen. Een Amerikaansch blad publiceerde gisteren een groote kop: Officieel nieuws van Potsdam, en daarondereen groot wit vlak! De Groote Drie, zoo is intusschen wel bekend geworden, verga deren nu geregeld iederen dag met hun ministers van buitenlandsche Zaken, die ook onder elkaar eiken dag bijeenkomen om de agenda voor den volgenden dag te hespreken. Truman heeft een gala-diner georgani seerd waaraan behalve Churchill en Stalin ook de vertegenwoordigers van de Regeeringen te Berlijn hebben deelgenomen. De besprekingen van de Groote Drie zijn nu in de tweede phase, seint een correspon dent, het tempo der besprekingen is bevredigend. Het overleg ging tot nu toe, volgens een Amerikaansch bericht, hoofdzakelijk over de rege ling van zaken in Duitschland. Er wordt op gewezen, dat in Yalta het stilzwijgen werd-bewaard tot het slotcommuniqué, zoodat er r.u eigen lijk nog meer nieuws doorlekt dan toen. Maar, toen was het nog oor log, nu, althans in Europa, niet meer! De berichten van Potsdam blijven dar; ook zeer schaars en de ontevredenheid onder de persverte genwoordigers neemt snel toe. Le digheid is trouwens ces duivels oor kussen en werkt in dit geval duim- zulgerij in de hand. Er wordt in perskringen te Potsdam rekening mee gehouder; dat de geheimzinnige sluier over deze conferentie nog wel veertien dagen zal aanhouden. Wel licht komen er enkele tusschentijd- sche communiqué's, het slotcommu niqué wordt met een veertien dag«en verwacht. De persvoorschriften zijn door de big three zelf vastgesteld. De geal lieerde correspondenten wonen in Zehlendorf, 6 K.M. van Potsdam. Anglo - Amerikaansche persautoritei ten hebben toegang tot het inter- geallieerde gebied. Civiele journalis ten zullen vermoedelijk g*een kans krijgen de big three aan het werk te zien, daar de Sovjet veiligheids maatregelen uiterst streng zijn. Zoo had men b.v. aan de bewoners van de huizen waarlangs Stalin's trein kwam, order gegeven hun ra men dicht te plakken of te verduis teren, zoodat niemand ook maar een glimp van Stalin te zien kreeg. De Duitschers werden er gezamenlijk voor verantwoordelijk gesteld als er iets met de trein, rails of andere spoorweginstallaties zou gebeuren. Ir; Lubeck komen vandaag 2400 Nederlanders uit Duitschland, uit het gebied, dat door Russen bezet is, aan. om zoo spoedig mogelijk te worden doorgezonden naar ons land. De Heloersche logg'er H 108 is gis teren ten Noorden van Borkum op een mijn geloopen en vernietigd. Drie opvarenden zijn gedood, twee gewond te Delfzijl binnengebracht, door een anderen logger, die een mijn in het net kreeg. Door tijdig dit net af te kappen, kon erger wor den voorkomen. De loggers hadden toestemming van de Koninklijke Ma rine, om overigens op eigen risico te visschen. _De drie slachtoffers van de „Den Helder 108" zijn: J. Lips, E. Zwaan en J. Baaies. De opvarenden J. Slot en J. Boer werden gewond. Vorige week werden ter hoogte van het z.g. Kurhaus aar. het Ber gen op Zoomsche Scheldestrand de kleedingstukken van vier Engelsche militairen gevonden. Men vermoed de, dat ce eigenaars waren verdron ken en de Schelde werd afgezocht. Dezer dager, zijn de lijken van drie Engelschen opgehaald. Een groep vooraanstaande Ameri kanen heeft aan Truman te Berlijn een petitie gezonden met het ver zoek, van de USSR te trachten te verkrijgen, dat deze zich zal onthou- aen van politieke inmenging in Po len, haar troepen zal terugtrekken en dat aan Polen vrije verkiezingen en vrijheid van meehingsuiting en pers worden verzekerd. De petitie critiseert de politiek van „verzoe ning" jegens Rusland, aangenomen door de Ver. Staten en Groot Brit- tanië en verklaart dat ae nieuwe Poolsche regeering niet onafhanke lijk Is. Hoover en de voormalige gou verneur van Kansas zijn onder de onderteekenaars. (Vervolg van 2e kolom) Het vernielen van de Maasbrug bij Roermond heeft Midden Limburg ten Oosten van ce Maas geïsoleerd; herstel van dit belangrijke verkeers middel is zeer urgent. De Maas moet bevaarbaar gemaakt worden, wil Nederland voor der. winter zijn ko len krijgen. Daarvoor is ook noodig cat het leven in de mijnstreek zoo spoedig mogelijk normaal op gang gebracht wordt.' Dit was de grond gedachte van het betoog, van Ir. Groothoff, dat hij tot de journalis ten richtte bij hur; bezoek aan de mijnen te Heerlen. Wanneer men aldus Ir. Groot hoff erin slaagt de mijnstreek door het verleenen van prioriteiten op verschillend gebied, zoo spoedig mogelijk weer een normaal aanzien te geven, dar; kan men ervan ver zekerd zijn, dat ae kolenproductie, die momenteel gemiddeld 16.000 ton per dag bedraagt tegen 45.000 ton in 1938 weer tot het normale peil zal stijgen. Het saneeren van heel het maat schappelijk leven in Limburg, waar van ae apparatuur door der; oorlog volkomen is ontwricht, is tenslote Overheidstaak. „Limburg' ligt niet ter neer, maar eigen energie kan niet alles" al dus de Commissaris der Koningin var; Limburg, de heer van Sonsbeek. Limburg kan niet zelf het ontwrich te verkeer op gang brengen; het kan niet zelf de honderdduizenden mijnen opruimen; er zijn al 80 Nederlancf- sche burgers ir; Limburg' bij het mij- nenruimen gesneuveld, afgezien van de dagelijks voorkomende ongeval len met doodelijken afloop; Ge Lim burgers kunnen niet zelf hun vee terughalen uit Duitschland, noch hur; gestolen landbouwmachinerie. Hier ligt een zware taak voor de Reg'eering. Individueel kunnen wij Noord- Nederlar.ders hieraan niet veel doen. Wat wij wèl kunnen, is de uitge plunderde en bestolen bevolking hel pen aan de meest-elementaire be hoeften van het dagelijksche leven: meubels en bedden, kleeren en ka chels, eetgerei, kookgerei en naai gerei; war.t dat alles hebben de Duitsche piraten haar ontstqlen; dat alles verwacht zij van haar landge- nooten uit het Noorden, als kleine compensatie voor de vele en zware offers, waarmee zij onze vrijheid be taald heeft. FR. OTTEN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1