NIEUW Beperkte distributie van rijwielbanden Historische bijeenkomst op het Binnenhof Geschoolde krachten noodig voor den oogst In afwachting ZATERDAG 21 JULI 1945 BUREAUX: ,OOGSTPROBLEMEN 1945' /Qaiiieekeningen Rotterdam weer wereldhaven Nationale Adviescommissie geïnstalleerd t2cicilsle nieuws NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18685 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Radio-praatje van Minister Mansholt Het Radio-praatje van de Regeering is gisterenavond gehouden door minister Manshojft over Oogstproblemen 1945. Er is te kort aan handen voor het binnenhalen van den oogst, hier en daar zelfs een te groot te kort. Daar zijn vele oorzaken voor. Ook is liet niet mogelijk, die oor zaken op korten termijn uit den weg te ruimen. Het koren verkleurt reeds en binnen enkele maanden moet het veld geruimd worden. Daarom alle hens aan dek. De minister deed een ernstig beroep op ieder, die kan meewerken, en vooral op ieder, wiens plaats in den landbouw be hoort te zijn, zich van zijn verantwoordelijkheid bewust te zijn, de handen uit de mouwen te steken, opdat het ons gelukken zal, den oogst, dien wij zoo bitter noodig hebben, te bergen. In de eerste plaats moet ieder, die het landbouwwerk kent, zich beschikbaar stellen. Er zijn onredelijke loonverschillen op het platteland. Dat kan niet op korten termijn weggewerkt worden. Ook moet er een redelijke verhouding ko men tusschen de loonen op het platteland en die in de stad. Als voorbeeld van moeilijkheid noemde de minister dan de kleine zandbedrijven. De Regeering gaat hier weer met een toeslagregeling' beginnen, die 100 millioen zal ver gen. Dit is een noodmaatregel, het is niet de bedoeling weer in de steufi- politiek te vervallen. De Minister wees er nog eens op, d'at 600 millioen per jaar noodig is om de consumen tenprijzen te overbruggen. jeugdorganisaties, o.a. de padvinders, kan niet doorgaan, door d'e moeilijk heden van transport e.d. De minis ter deed verder een beroep op de boeren, die nog wat hebben, om hun collega's in het ontredcerc'e Zuiden te helpen. Daar staat de boer vrij wel machteloos. Er is behoefte aan vee en inventaris. Er zijn duizenden paarden te kort. De paarden- en de koeien, door de moffen gestolen, zijn Intusscher; hebben tienduizenden j nog niet terug. Getracht wordt, op stedelingen blijk gegeven met een daad' te willen medewerken aan de oogstmobilisatie. Onze vrijwilligers zijn echter niet alle geschikt en het is moeilijk, ze allen te vervoeren. De groepsgewijze aanmelding van VI (slot). De inhoud var.- de partij moet werden vernieuwd. Willen wij ons houden aan de meening van on ze leiders, zoover die hebben ge sproken door het Manifest van 16 Jur.-i j.l., dan weten wij, dat vast staat, dat er moet zijn een katholiek vormingsinstituut op staatkundig terrein. Dit betreft de politiek voor zoover zij is te voorzien als de leer van het staatsbestuur en alles wat „daaromheen en daaraan hangt". Maar politiek is ook de kunst var.' het bereikbare. In dit opzicht mag onderscheid gemaakt worden tus schen idealisme en werkelijkheid'. Idealisme is prachtig. Met waarlijk mooie idealen voor oogen kunnen wij gaan zeggen: geen partijstrijd meer e.d. maar ook ,als het over de toepassing van de staatkundige be ginselen gaat, zal er strijd zijn. On vermijdelijk. Laten wij dien strijd zuiver houden, wars van persoonlij ke overwegingen en laag bij de grohdsche motieven. Het zal niet al tijd gemakkelijk zijn. In dat opzicht is politiek een gevaarlijk ding, waar de menschelijke hebbelijkheden or.-s gauw parten spelen. Maar het moet eenigszins uitgebreide schaal politie ke gevangenen bij het landwerk in te schakelen. De Minister deelde me de, dat het de bedoeling is, oud- illegale werkers in te schakelen bij d'e controle op den zwarten handel. De Minister eindigde met den op roep: daar waar het hapert, sta nie mand aan den kant en steke leder de handen uit de mouwen. Eerst als het gehikt, onzen eigen oogst te bergen, hebben wij recht een rede lijk rantsoen- te eischen. Gemeld wordt thans ook het over lijden in het gruwelkamp van Ber ger.-- Belsen van mr. T. J. Verschuur, oud-minister en voorzitter van de R.K. Staatspartij. Hij was in 1943 ge arresteerd en 59 jaar oud geworden. Met hem verliest de Katholieke Staatkunde een tweede leider van meer dan gewoon formaat. Misschien zouden sommige critici eenigszins tot bezinning kunnen komen, indien zij overwogen, wat het zeggen wil voor Katholiek Nederland, in moei lijke tijden van zulke leiders te zijn beroofd. Na Goseling, die zeker nog veel voor Katholiek Neaerland be loofde. en dien wij in April 1941, di rect ha zijn dood in Buchenwalde hebben herdacht, verliezen wij thans Verschuur. Hij heeft het land en de Katholieke Gemeenschap belangrij ke diensten bewezen. Eerst in/ de journalistiek, daarna o.a. als voor zitter van den Raad van Arbeid in Breda, toen als minister van Econo mische Zaken. Als zoodanig legde hij gedurende vijf jaren niet alleen den grondslag voor de crisispolitiek van ons land in de moeilijke jaren 1929 tot 1934, maar ook voor de con crete stappen op de uitvoering van de ordeningsdenkbeelden. Aan de wet op ne Bedrijfsraden blijft zijn naam verbonden. Als voorzitter van- de Staatspartij gekozen, na het af treden van mr. Goseling, heeft hij zich daar een invloedrijke er; gezag hebbende positie verworven. Zijn woord in de Partijbijeenkomsten en zijn geschriften in de Partij getuig den van groote eruditie er; weten schap er. wa'ren niettemin helder en begrijpelijk voor een ieder. <Hij hield het beginsel hoog, ook zoolang het mogelijk was, tijdens de bezettings jaren-, toen het orgaan van de Partij zijn verschijnen nog eenigen tijd kon volhouden. Hij deed mee aan het illegaal politiek contact, dat hem zijn vrijheid en zijr; leven kostte. Hij is niet de eenige, die om zijn politieke overtuiging is gevallen. Ook dat stemt tot bezinning. Laten wij ir; ons gebed gedenken hem, die het po litieke werk op hooger plan voerde ter eere Gods. Met ingang van 20 Juli kan het publiek in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht opnieuw aanvragen ter verkrijging van rijwielbanden bij den distributiedienst indienen. Aangezien het aantal be schikbare banden uiterst beperkt is, dient men slechts in werkelijk zeer dringende gevallen aanvragen in te dienen. Uitsluitend zij. die een rijwiel noodig hebben voor de uitoefening van hun beroep, dan wel zij, die dagelijks groote afstanden moeten afleggen om op hun werk te komen, zullen eventueel in aanmerking komen voor rijwielbanden. Zij, die het kleinste aantal banden aanvragen, worden spoediger geholpen dan de genen die grootere aantallen aanvragen. Het is namelijk de bedoeling om zooveel mogelijk menschen weer in staat te s-tellen hun rijwiel te gebrui ken. Mer; zal ook begrijpen, dat vi tale diensten, die het leven in Ne derland weer zooveel mogelijk moe ten trachten te normaliseeren, een zekeren voorrang moeten genieten. Geleidelijk zullen de mogelijkhe den van verstrekking ruimer wor den. Men late vooral het brengen van bezoeken en het schrijven van brieven aan het rijksbureau voor rubber, het centraal distributiekan toor. Militair Gezag enz. r;a, daar zij in het werk, dat moet leiden tot geprobeerd worden. De zaak is het meer banden en meer productie en grootere distributie in het algemeen, waard. Evenwel, ook zin voor rea liteit. De taak van den katholiek in de politiek blijf ook, op te komen voor katholieke rechten en katho lieke belangen. Waar de neiging nog al eens, ook nu nog', bestaat, om ten aanzien van die rechten en die belangen aan de rechtmatigheid te kort te doen, zal eveneens strijd moeten worden ge voerd. Wij zien het al weer om ons heen. Wat de politiek als de kunst van het bereikbare betreft, komt ook de kwestie van de partij als verkiezingsapparaat aan de orde. De Partij-leiding adviseert op dit punt af te wachten. De „Volkskrant" (mr. Romme) is van oordeel, dat in de vroegere politieke organisatie deug delijk moet worden besproken de vraag, hoe de grenzen van het poli tieke verkiezingsinstituut moeten worden getrokken. Ook hier dus af wachten. Afwachten ook, wat hier bedoeld is met het „trekken van grenzen van het politieke verkie zingsinstituut". Het lijdt eerlijk ge zegd voor ons geen twijfel, dat d'e Katholieken t. z. t. als partij weer (Vervolg in 5e kolom) i niet anders dan zaken. stagnatie veroor- Met ingang van 23 Juli 1945 verlie zen de tot op heden uitgegeven bon nen hur; geldigheid. Na bovenge- noemden datum kunnen slechts op rijwielbandenbonnen, voorzien van een distributiezegel en stempel van den distributiedienst rijwielbanden worden gekocht. HET VLEESCHRANTSOEN Met ingang van 22 Juli worden bonnen van de bonkaarten aangewe zen voor 100 gram versch vleesch z. been (niet meer 125 gr.) of 112 gr. vleesch of visch in blik. In verband hiermede geven ook rantsoenbonnen voor vleesch behalve op 100 gram versch vleesch, recht op 4 oz. (112 gram) vleesch of visch in blik of 8 oz. (224 gram) meat and vegeta bles. Ex-politieke gevangenen voor zoover deze reed's een extra MG-kaart hebben ontvangen, kun nen bij d'en plaatselijken distributie dienst een extra noodkaart 5e serie ir; ontvangst nemen. MINISTER BEVIN in Engeland heeft een handvest voor de econo mische en sociale bestaansvoorwaar den voor de Britsche arbeiders op gesteld. DE GEHEIME PATENTEN, betrek king hebbend op de verdediging var; Duitschland, zijn vernietigd. In de laatste jarer;, voor het begin van den oorlog, werden in de Rotter, damscbe haven dagelijks gemiddeld' 80.000 ton goederen ingevoerd. Thans zijn er reeds weer dagen, dat 35.000 ton aankomen en Rotterdam is in staat belangrijk grootere hoeveelhe den te verwerken. Zonder twijfel zijn de zinlooze ver nielingen, door ae Duitschers aange richt, omvangrijk. Bovendien is door hen een deel van de haveninstallaties geroofd'. Er is nog ongeveer 14 K.M. kade volledig in tact. Van de vroegere vloeroppervlakte voor opslagruimte is nog ongeveer 3/5 deel bruikbaar. Ondanks de vele laadbruggen, welke vernield zijn of weggevoerd, is oe aanwezige drijvende outillage vol doende om 2 a 3 maal zooveel goede ren te verwerken als thans worden aangevoera. De blokkade bij Maas sluis is in zooverre opgeheven, dat er nu weer een opening is van plm. 150 meter, waardoor schepen met e'en diepgang van 35 voet kunnen bin nenvaren. Wat graan betreft, kan de haven zelfs volledig op de vroegere capaci teit werken, zoowel wat overslag als opslag betreft. Hoewel afsluiting van de Maashaven door een door de Duitschers tot zinken gebracht drij vend dok nog een hindernis vormt voor de zeeschepen om bij de silo's te komen, is toch door het gebruik van lichters dit bezwaar in belang rijke mate ondervangen. Ei' is dan ook geen sprake van, dat Rotterdam niet in staat zou zijn den aanvoer te verwerken, integendeel, belangrijk meer kan worden ver werkt dan tot nu toe dagelijks is aangevoerd'. Stichting van den Arbeid Het bestuur van de Stichting van der; arbeid, heeft op 5 Juli j.l. een onderhoud gehad met den minister van sociale zaken. Naar aanleiding daarvan deelde de minister aan het bestuur mede, dat de regeering met bijzondere waardeering kennis heeft genomen van de samenwerking tus schen werkgevers en arbeiders, die gedurende de bezettingsjaren is ont staan en vorm heeft gekregen ln een stichting van den arbeid. De totstandkoming van een cen traal orgaan van samenwerking tus schen werkgevers en arbeiders acht de minister ook voor de bemoeiin gen van de overheid op sociaal ter rein van. groot belang, r wijl daar door een vlotter en meer geregeld contact met het georganiseerde be drijfsleven mogelijk wordt gemaakt. De minister voegde hieraan toe, dat in afwachting van een nader door de regeering gewer.scht over leg omtrent den inhoud der stich- tingsacte en de regeling van een permanente samenwerking tusschen overheid, werkgevers en arbeiders, de regeering bereid is de stichting reeds aanstonds als adviseerend li chaam te erkennen. Dit houdt in, dat de stichting door de regeering zal worden g'eraadpleegd over op sociaal gebied te treffen voorzienin gen, alsmede dat de stichting ook eigener beweging over al dergelijke aangelegenheden var; advies zal kun nen dienen. Het oude Binnenhof .was vandaag de plaats van een bijeenkomst, welke weder een apart moment was in de Nederlandsche historie. De Natio nale Advies Commissie, samengesteld door het Vaderlandsch Comité en de Groote Adviescomissie der Illegaliteit is 't eerste voorloopige lichaam, dat de regeering in staat zal stellen, de stem van het Nederlandsche volk te vernemen, hield in de middaguren in de rolzaal haar installatie vergadering. Een betere plaats ware niet te vinden geweest dan deze zevenhonderdjarige zaal, waar het hof van Holland en Zeeland verga derde. waar eeuwen lang recht en vrijheid verdedigd werden en waar Oldenbarneveldt heeft terecht gestaan. Minister Drees opende de bijeenkomst als voorzitter van het Vaderlandsch Comité Bij de samenstelling nu var; de N.A C. liet men zich leiden door de ge dachte, dat bij het algemeen regee- rlngsbeieid niet alleen het verzet moest adviseeren. Aan den anderen kant zouden toch ook een bijzonder woord hebben mee te spreken zij, die tijdens ae bezetting alles op het spel hebben gezet. Men kwam zoo doende op de gedachte dat er een algemeene adviescommissie moest wezen, waarin niet alleen het verzet vertegenwoordigd! moest zijn. Voor de samenstelling is dan ook een moeizame weg gevolgd. Rantsoenbonnen melk De wisselbonn er; voor 1/7 rantsoen melk en 1/7 rants, taptemelk zijn i Nooit is het de bedoeling geweest, niet meer geldig. dat de N.A.C. zou treden in de plaats van een parlement, noch de totstandkoming daarvan zou ver tragen. Zij zal echter een belangrijke stem hebben bij de aanvulling van de volksvertegenwoordiging met nieuwe leden. Verheugend is de veelzijdigheid dezer commissie. Er zijn ir; samengebracht verte genwoordigers der gedachten, die in het volk leven. Allerlei tegenstellin gen zijn hieir-bverkoepeld, zoodat al le hoop bestaat op een vruchtbaren arbeid. De werkzaamheid' der N.A.C. zal niet lang duren. Spr. hoopte, dat de commissie in het Nederlandse ne volk een spoor zal achterlaten var; den brandenden wil om het Neder landsche volk in volle onbaatzuch tigheid te dienen. (Vervolg op pag. 2) De toegang tot de Rotterdam- sche Maashaven is vrij ge maakt. De amerikaansche vlag is geheschen hoven Ber lijn Een korps gezagstroe- pen wordt opgericht, als voor- looper van het nieuwe leger, om bewakings- en ordedien sten te verrichten. In de Rotterdamsche haven is over eenstemming bereikt. Vijf vliegvelden bij Okinaiva zijn aangevallen door 200 bom menwerpers. In Spanje is 'n nieuw kabinet geformeerd. Er is geen bijzonder nieuws uit het Oosten, noch van Pots dam. Vervol? Ie kolom.- aan de verkiezingen zullen moeten deelnemen, wanneer deze straks ge houden zullen worden. Hoe dan, dat is een kwestie var; niet zoo heel veel later, ook al omdat er stem men opgaan, om belangrijke veran deringen in te voeren in de verkie- zingsmethoder;. Als derde punt gaf de „Volkskrant" het advies, voor leven, minstens vijf lichtingen van alsnog geen lid te worden van een andere organisatie op politiek ter rein. Dit gezaghebbende advies komt te laat, om de velen, die zich bijv. al bij de Volksbeweging hebben aan gesloten, nog richtinggevend te hel pen. Zij hebben zich zelf al gehol pen. Maar het komt vroeg genoeg, om overwogen te worden door de zeer velen, die nog niet weten, waar aar; zij zich te houden hebben. Men kent het standpunt, dat wij sinds ge. ruimen tijd héfeben ingenomen: m elk geval Staatspartij. Daarnaast misschien ook Volksbeweging, maar in elk geval ook dan eerst de eigen Partij. Dit is in het bijzonder van belang voor de jongeren. Van ver schillende kanten is er reeds op ge wezen, dat er na vijf jaar partijloos nieuwe, jonge kiezers zijn, allen die tuschen 1940 en 1945 kiesgerechtigd zijn geworden, die Staatkundig zon der dak zouden zijn. Naast de richtlijnen van de eigen leiding der Partij hebben wij hier het woord' der Bisschoppen. In het artikel ir; de „Volkskrant" van Woensdag wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Bisschoppen reeds onmiddellijk in het bevrijde Zuiden als richtlijnen, hebben gegeven, dat de vroegere organisaties op sociaal en cultureel gebied haar onderbroken werk onmiddellijk moeten voortzet ten. Wat de voorstellen en denkbeel den der nieuwe richting betreft, moesten deze volgens de Bisschop pen slechts in overweging genomen worden onder twee voorwaarden: ten eerste, dat de Katholieken voorals nog geen lid zullen worden van de op te richten algemeene Nederland sche organisaties op sociaal en cul tureel gebied, dat zij lid zullen blij ven of zullen worden van de eigen Katholieke vormingsinstituten. Dit betreft de sociale en cultureele or ganisaties. Op politiek gebied zijn de Katholieken vrij. Dat dit zoo blijft, hangt af van de geestesgesteldheid in niet-Katholieken kring en van da vraag, of de katholieken hun vrij heid op dit punt verantwoord zullen gebruiken. Intusschen lijkt het den schrijver in de „Volkskrant" verstan dig, dat de Katholieken op politiek gebied overwegen dezelfde gedrags lijn te volger;, die door.de Bisschop pen voor het sociale leven is voor geschreven. Dat is niet een kwestie van gehoorzaamheid, maar van het besef van de innerlijke redelijkheid van die gedragslijn. De jongeren vooral doen goed, geen onberaden stap te doen, waar alles nog zoo vaag is en hun inzichten nog niet gerijpt zijr;. In een laatste artikel zullen wij zien, dat het ook weer niet de be doeling is, af te wachten ln werke loos toezien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1