NIEUW itie BIG THREE DEZE WEEK GEREED? DOOR GETEISTERD NEDERLAND Walcheren moet droog! Italiaansche kwestie en Balkan HUUR i Blad N.V. ER) IIDEN iRVAT eeK IRIJDAG ïj K. S lief. 3785 LctiUa 1KMAAR Iswerk erij MAANDAG 23 JULI 1945 BUREAUX: Churchill Donderdag naar huis Truman en Stalin ook? Hooge Nederlandsche onderscheiding voor Generaal Eisenhower Draverijen te Alkmaar De vloot ligt op den loer Prinses en Prinsesjes Opstand in een gevangenis te Rome (2aaiste meuws Twee nieuwe conferenties aangekondigd /Qanleeketiiitgett Ingd salaris ZOR- IU de n 2 30—9.—. N.H. leving. |aagde estem- |adres: tr. 31 1AAR emgmgen epen alle om vol- verstrek- 9 te Am- an zoek- NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18686 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 De meening schijnt gerechtvaardigd te zijn, dat de eigenlijke confe rentie van de Groote Drie Donderdag a.s. gereed kan zijn. Uit verschillen de berichten uit Londen mag worden afgeleid, dat Churchill en Atfclee Donderdag naar Londen terugkeeren, in verband met het vaststellen van den verkiezingsuitslag, welke zooals men weet, op 26 Juli bekend wordt gemaakt. Zij gaan dus naar Engeland terug, om a.h.w. hun vonnis te ver nemen. Volgens Reuter meent men nu te Londen in diplomatieke kringen ook, dat Truman en Stalin resp. naar Amerika en Rusland zullen terug keeren. „Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat dit het stopzetten van de geheele conferentie zal beteekenen", werd daaraan .toegevoegd, .,daar men hoopt, dat tegen dat tijdstip de voornaamste beslissingen reeds genomen zullen zijn en dan de details aan de deskundigen ter verdere uitwerking kunnen worden overgelaten." Dit is geen officieele mededeeling, maar als het bericht de situatie juist weergeeft, kan de conclusie geen andere zijn. dan dat de besprekingen van de Groote Drie zelf Donderdag gereed zijn, dat is dus tien dagen na de conferentie, die Maandag 16 Juli be gon. De eenige officieele mededeeling welke tot nog toe is verschenen, be trof het niet-deelnemen van De Gaulle aan de conferentie, hetgeen wel officieel, maar geen nieuws was. Ir.' sommige kringen suggereert men, dat de sluier van geheimzinnig, held over de conferentie blijft han gen uit vrees, dat de besprekingen niet in alle opzichten- tot het ge- wenschte resultaat zullen leid'en. Houdt dit verband met de moeilijk heid, om tegenstellingen te overbrugd- gen, speciaal tusschen Truman en Stalin? Heeft Truman andere opvat tingen ten opzichte van Rusland en het communisme dan Roosevelt? Moeten daaruit verklaard' worden de verschillende belangrijke wijzigingen, welke in het kabinet van Truman zijn en worden gebracht? Zoo wordt pas veer uit' Washington gemeld, dat het aftreden van den minister van oorlog1, Stimson, op til is. Als opvol ger wordt genoemd! generaal Patton, „omdat die een einde zou maken aan de communistische propaganda". Be doeld is waarschijnlijk aan die pro paganda in het leger, want naar aan leiding van beweerde communistische beïnvloeding' in het Amerikaansche leger heeft de Amerikaansche plaats vervangende Minister van Oorlog, Patterson, verklaard, dat het aan hangen van het communisme nog geen bewijs is van ontrouw tegen over het Amerikaansche leger; poli tieke meeningen mogen z.i. niet van invloed zijn op de militaire carrière. Om tot Potd'am terug' te keeren, kunnen wij zeggen, dat van. verschil lende kanten van Amerikaansche en Engeïsche correspondenten berich ten binnenkomen, welke den indruk pogen te wekken, dat er toch heusch hard gewerkt is en wordt in Pots dam. Er is Zaterdag een groote Pa rade geweest var.' de Britsche troe pen, tienduizend in getal, waaronder de beroemde Woestijnratten. Chur chill was daarbij aanwezig met „het grootste aantal zeer belangrijke Amerikaansche er.< Engeïsche per soonlijkheden, dat de geschiedenis ooit vereenigd heeft gezien." Een lid van de Amerikaansche delegatie heeft aan een B.B.C.-correspondent medegedeeld, dat de conferentie reeds veel belangrijke zaken heeft behandeld. Wij twijfelen d'aar geen oogenblik aan; de hoofdzaak is ech ter, of die behandeling ook resultaat oplevert en daarvan vernemen wij nog' niets. Alleen is er de bewering van den ebaoelden B.B.C.-correspon- dent Dingleby, dat uit de houding van minister Churchill bij de Brit sche overwinningsparade blijkt, dat er reeds goede en concrete resulta ten zijn bereikt. Sedert het begin van de conferentie zijn de Big Three gèm'iddeld drie uur per dag in ver gadering bijeen geweest. WINSTMARGE GROENTENHANDEL Naar wij vernemen, worden door den minister van Voedselvoorziening, Landbouw en Visscherij, den heer Mansholt, met leidende personen uit d!en groenten- en aardappelhandel besprekingen gevoerd over de ver laagde winstmarge van den. groenten- handel. Nadat hij in zijn landhuis bij Apel doorn het Grootkruis van Oranje- Nassau had uitgereikt aan generaal Crerar van- het eerste Canadeesche Leger, heeft Prins Bernhard te Frankfort 't Grootkruis van den Ne- derlandschen Leeuw overhandigd aan generaal Eisenhower en generaal Be dell Smith, chef van den staf van Eisenhower. •i De uitslagen van de Zaterdag en Zondag te Alkmaar gehouden drave rijen zijn als volgt: Uitslagen van Zaterdag: Victorie-prijs afstand 1740 metere le afd. 8 paarden-: 1. Neton Brewer (J. A. Bakker) 1 min. 36.1 sec., w f 2.~r pl. f 1110; 2. Juno Lumako pl. f 1.40; 3. Jeanne d'Arc pl. f 1.90; 2e afd. (9 paarden) 1. Ju Ju. tijd! 1 min. 40 secr,, w. f 1.80, pl. f 1.40; 2. Jerena Gregore' pl. f3.20; 3. Hannover Peter, pl. f 1.30. Eisenhower-prjjs, afstand 2020 m.: (18 paarden): 1. Frans (Geersen) tijd 1 min. 31.1, w. f 180. pl. f 1.40; 2. Holland Hannover, pl. f3.40; 3. Gonny Z., pl. f 5.60; 4. Guy Hannover, pl. f 2.20. Montgomery-prijs, afstand 2020 m. (11 paarden): 1. Handsome Scott (J. van Leeuwen Sr.), tijd' 1.35. w. f77.10, pl. f4.80; 2. Gratie Hannover, pl. f 1.40; 3. Geraldine, pl. f 1.40. Chester William Nimwitzprijs, af stand 2020 m. (12 deelnemers): 1. II- lustre H'annover (Geersen) 1 min. 28.7 sec., w. f 1.30, pl. f 1.40, 2. Domina pl. 'f 1.30; 3. Christophorus, pl. f2.30; 4. Edelman, pl. f 3.30. Crerarprijs (29 deelnemers) korte baan, afstand 690800 m.le serie Illustre Hannover f 1.30, 2e serie: Handsome Scott f 5.50; 3e serie Hol land Hannover f3.10; 4e serie: Frans fi2.70; 5e serie: Zoon van Silladar f2.10. Finale: 1. Illustre Hannover f 1.2. Holland Harm over; 3. Frans; 4. Handsome Scot{t To|o definitief Illustre Hannover winnend m stal- verband met Guy Hannover w. f 1.40. pl. f .210; 2. Holland Hannover f 1.30; 3. Frans f 4.20, 4. Handsome Scott f 23.40. Uitslagen van Zondag. Hygiea-prijs, afstand 1740 m.: 1. InaBascom (rijder Nottelman), tijd 1 min. 34,9 winnend f 7.60, pl. f 1.30; 2. Ju Ju pï. f 1.20; 3. Jeanne d' Are pl. f 1.90; 4. Hannover Peter pl. f 1.20. Groote bevvijdingsprijs, Engeïsche heat, afstand 1640 m.: le heat 7 paar den: 1. Christophor Kruithof), tijd 1 mm. 29.8 sec., w. f 2.10, pl. f 1.40; 2. Premier Mars! pl. f 1.20; 3. Y Ker nei pl. f 1.50. 2e heat 6 paarden: 1. Domina (Nottelman) tijd 1 min. 27.1 w. f 1.20, pl. f 1.20; 2. Boyke Norton pl. f 1.50. Beslissing 5 deelnemers; 1. Domina, tijd 1 min. 28.3, w. f3.10; 2. Premier Mars. plaats f 1.80; 3. Y Ker nei. Toto definitief: 1. Domina w. f 3.40, pl. f 1.80; 2. Premier Mars pl. f 4.50; 3. Y Kernei pl. f 16.90. Hellas prijs, afstand 2020 m.: 1. Don Brewer (J. A. Bakker) tijd' 1 m. 33,9, w. f33.10 pl. f2.70; 2. Gonny Z., pl. f2.30. 3. Brune pl. f2.60. Athene-prijs, afstand 2020 m. 1. Gratie Hannover (Leeuwen) 1 min. 37.2 sec., w f2.50, pl. f 1.20; 2. Geral dine B, pl. f 1.30; 3. Eton Brewer pl. f 1.70; 4. Hollywood Nimble pl. f 1.30. Olympia-prijs korte baan, afstand 690-800 m.: 1. Irene D. f3.10; 2. Bru no f3.80; 3. Holland Hannover f9.-; 4. Ju Ju f2.80. Beslissing: Ju Ju f 3.40, pl. f 2.50; 2. Holland. Hannover f 3.50; 3. Irene D f 3.30; 4. Bruno f5.40. i Het communiqué van admiraal Ni- mitz van Zondag vermeldt, dat Ame rikaansche en Britsche vliegdeksche pen, die Woensdag het gebied van Tokio aanvielen, groote schade heb ben toegebracht aan vijandelijke oor logsbodems, koopvaaraij schepen en vliegveld«in. Dat de geallieerde vloot nog altijd vlak voor Japan1 op de loer llg't. blijkt wel uit het feit. dat lich te eenheden van de derde vloot Zon dag de stad Omoera op het eiland Tsjitisjijima van de Boningroep heb ben aangevallen. Weer een nieuwe landing op Borneo. Volgens een bericht uit Manilla vermeldt het communiqué van ge neraal Mac Arthur van Zondag o.a., dat de Australische troepen verschei dene mijlen zijn opgerukt langs de baai van Balik Papan op Borneo en geland zijn bij de stad Tampadeong. Zonder Japanschen tegenstand te ontmoeten, verrichtten de Australiërs vervolgens verkenningen door het oerwoud ten Zuidoosten van de ri vier Berangoe. Australische vliegtui gen zetten hun aanvallen op Japan- sche installaties en colonnes op Bor neo voort. De strijd in Birma. Hoofdkwartier S.E.A.C., 22 Juli (Reuter) Groote groepen Japan ners. die geconcentreerd' waren op verschillende punten van Peguymas, doen nu pogingen uit te breken in Oostelijke richting'. Over den weg van Mandalay naar Rangoon naar de Sit tang bewegen de Japanners zich nog dteeds in Noordelijke richting naar de streek rond het dorp Myikyo, 29 mijl ten No.O. van Pegoe. Japansch alternatief. Kapitein Zacharias, een officieele woordvoerder van de regeering der Ver. Staten, heeft in een radiorede Japan voor het volgende alternatief gesteld: onvoorwaardelijke overg'ave met de voordeelen. die voorzien zijn bij het Atlanic Charter of volledige vernietiging, gevolgd door een opge legde vrede. In W.-Schotland aangekomen H. K. K'. Prinses Juliana is Zondag avond' met de drie prinsesjes aar.' boord van de „Queen Mary" in Gou- rock (West Schotland) aangekomen. Nader wordt uit Londen gemeld, dat de Prinses zich zoo spoedig mo gelijk naar Soestdijk zal begeven. De prinsesjes zullen korten tijd in de vroegere verblijfplaats van H. M. de Koningin te Londen vertoeven. In de Regina Coeli gevangenis te Rome, waar gewone veroordeelden en politieke gevangenen zijn opge sloten1, is een groote opstand uitge broken, waaraan tenslotte ongeveer alle 2400 gevangenen deelnamen. Ver_ schillende gevangenen braken uit en drongen tot in de gangen door. De politie wist ze nog in bedwang te houden; er vielen gewonden. Volgens het laatste bericht, van Zondagavond, schijnt het inwendige der gevangenis geheel in handen der gevangenen te zijn. Men vreest, dat de crimineele gevangenen zich van de 350 fascisti sche gevangenen zullen meester ma ken. De verouderde gevangenis is slechts voor 700 gevangenen ge bouwd! De geallieerde autoriteiten hebben hulp geweigerd', daar zij het als een zuivere binnenlandsche zaak beschouwer.-. Vier en twintig honderd gevange nen, die in de Regina Coeli-gevange nis te Rome in opstand zijn gekomen, hebben Zondagavond het dak in brand gestoken. Het af en toe hevig oplaaiende vuur kon echter worden bedwongen. DE EENHEIDSVAKBEWEGING heeft voor de Rotterdamsche haven een proteststaking van één uur geprocla meerd op heden. Maandagmiddag, omdat de regeering weigert de een heidsvakbeweging te erkennen. Op de Waalsdorpervlakte, on der 's-Gravenhage, in een duinpan, zijn wederom massa graven van aldaar door de Duitschers gefusileerde illegale werkers, afkomstig uit de ge vangenis te Scheveningen, ge vonden. Meer dan honderd lij ken zijn er in de afgeloopen week op last van de justitie opgegraven. Het betreft hier in hoofdzaak slachtoffers van de Duitsche terreur uit de ja ren 1941, '42, '43 en '44. Naar A.F.P. uit Washington meldt, wordt uit Potdam vernomen, dat de „Big Three" besloten zouden hebben tot het houden van twee nieuwe conferenties, en wel een voor het regelen van de Italiaansche kwestie en een voor het regelen van den toestand op den Balkan. De eigenlijke vredesconferentie voor regeling van de Italiaansche kwestie zou reeds binnenkort belegd worden. De volgende landen zouden daartoe worden uitgenoodigd: Frankrijk, de Sojvet-Unie, Gr. Brittanniê, Joego-Slavië, de Ver. Staten, Griekenland en Albanië. Het is nog niet zeker, of ook Abessinië hieraan zal kunnen deelnemen. De Balkanconferentie zou ge houden worden te Weenen. Zij zou de volgende onderwerpen moeten behandelen: de erkenning van de nieuwe regeeringen, de herstelbeta lingen en de grensregelingen. De munitie-opslagplaatsen d'ie in Beverwijk en Westervela' geëxplo deerd zijn, waren niet de eenige. Er zwerft r.og heel wat munitie op plaatsen, waar ze niet thuis hoort. In Bergen werd Maandag het 4-jarig zoontje van D. Min, door een hand granaat gedood'; het ventje had dit moordwerktuig in 'n tuir: gevonden. Zijn vriendinnetje, dochtertje van gasten uit Amsterdam werd dermate verwond', d'at voor haar leven wordt gevreesd. Naar aanleiding van d'it droeve voorval werd een ondersoek ingesteld en werden in de haag rond! G'e villa De Haaf een tiental hand granaten gevonden. In bur.kers en onbewoonde hulzen ligt, naar ons werd medegedeeld hier en daar nog allerlei munitie, die een gevaar blijft voor de spelende jeugd. Het wordt hoog tijd, dat al de nog ach tergebleven oorlogsmunitie eens opgespoord en opgeruimd wordt. schen is het raadsel van de explosies te Beverwijk en Westerveld! nog niet opgelost; hoe kwam deze munitie tot ontploffing? Heeft v. d. Lubbe. de Rijksdagbrar.dstichter, heben de Joden of heeft de B. S. het gedaan? Er zijn inderdaad personen geweest, die de B. S. ervoor verant woordelijk willen stellen; het komt ons voor. dat een onderzoek naar de schuldvraag urgent is en de resulta ten ervan openbaar gemaakt word'en, opdat de B. S. van alle blaam gezui verd wordt. Dat er te Velser,' maat regelen genomen zijn tegen de nog iosloopend'e moffen heeft de vrees voor meerdere explosies al danig doen verminderen. WIJ RIJDEN REEDS! Snelheid blijft ons parool. Wij zijn dus begonnen, dank zij de hulp van het persoonlijk initiatief van de af- deelingen zelf. Alkmaar rijdt. Boven dien zijn ook uit Hoorn reeds groote voorraden naar het Zuiden vertrok ken. Andijk is onderweg met vier af geladen vrachtauto's vol. Bravo! Nog veel meer zal volgen. Onbe schrijfelijk was de vreugde der Mid den-Brabanders, toen zij op een rondtocht met ons de keurig ver zorgde magazijnen bezichtigden. Steunt ons werk bij nog komende acties. Districtsbureau Volksherstel Aan het offer, dat onze Betuwsche en Limburgsche boeren brachten, doordat hun vruchtbare landouwen acht maanaen frontgebied werden, gmg het niet minder zware offer van onze stoere Zeeuwen van Walcheren vooraf. De haven van Antwerpen moest vrij en derhalve moest de mof weggebombardeerd worden aan de Scheldepoort, waarin hij zich in me tersdikke betonnen bunkers zoo ste vig genesteld had. Evenals in Nor- mandië bleek ook dit punt van'Hit- lèrs Westwall niet onneembaar door de geallieerden. Maar om de moffen op Walcheren te kunnen „ausradie- ren", moesten zes-tons bommen de zware dijken breken. Op 3 October werd dit noodlot aan den Westkapelschen zeedijk voltrok ken; een gat' van 600 meter werd in het machtige dijklichaam geslagen en door den dichten bommenregen werd het vriendelijke dijkwerkersdorpje Westkapelle, dat zoo vredig lag aan den binnenkant, van den Zeeuwschen bodem weggevaagd. Een platgesla gen puinhoop is er van over. Een meisje van Westkapelle 'n twintigjarige parel van het Zeeuw- sche land maakte onzen tocht van Middelburg door het verdronken land naar Westkapelle mede. Zij had het dramatisch gebeuren van dien fata len 3 October in een vers bezongen, waarvan wij hier enkele strophen weergeven Wat eens ons lieflijk dorpje was, Omringd door zee én duin, De plaats waar ik geboren ben, Is nu een hoopje puin. Als 'k peinzend op de puinhoop sta, Waar eens ons hutje stond. Voel ik mij daar toch beter thuis Dan op den vreemden gYond. Maar 'k laat geen moed' verloren gaan, Want alles komt weer goed, Westkappel zal verrijzen weer, Wat het ook kosten moet. Dat is de mentaliteit van 't Zeeuw., sche volk. „Walcheren moet droog", staat er lr.< groote letters op het spandoek boven de straten van Mid delburg; de Zeeuwen geven hiermee uitdrukking niet aan een eisch maar aan der.' vastberaden wil, die ook besloten ligt in de kernspreuk op het Zeeuwsche wapen: „Luctor et Emergo" ik worstel en ont- zwem om Walcheren weer droog te werken. Want gewerkt wordt er daar aar,« den gehavenden dijk van Westkapelle. daar viert men het feest van den arbeid met een tempo en een werkdrift, die weldadig aandoet. „Oof open en romp recht" stond er op een der werkkeeten gekalkt; deze woorden typeeren de struische Zeeu wen, kerels als boomen met pezen als kabeltouw op hun sterke ge bruind» armen. Het zijn niet alleen de jonge polderkerels, uit Sliedrechi gecharterd, ook de Zeeuwsche boe ren op leeftijd werken hier aar.' de vorming van het nieuwe dijklichaam, want hun polder, hun Zeeuwsche land moet weer droog er.' wel vóór den winter. Dank zij de geallieerde hulp zit er ook schot in het werk; aan weerskanten van het gat, waar van de bodem bedekt ligt met de resten van de Westkappelsche huis jes en wagrover de zee het zuivere zand gezaaid heeft, is men tóoende een ir.Iaagdijk te bouwen met behulp van handkracht en graafwerktuigen. Een baggermolen maakt 'n ligplaats gereed voor een zandzuiger, die met een buis van 1 M. doorsnee in het land een put zal gaan zuigen en het in den nieuwen dijk zal gaan spuiten. Dit zal nog slechts de nooddijk zijn var.' 45 m. breed. Als deze nooddijk gereed is, wordt eerst begonnen met het leggen van den remplacant van den weggêbombardeerden Westkap- pelschen zeedijk, meer Westwaarts. Wij stonden hier op het strand, waar zibh het inferno van de landing' afspeelde. Alles wijst op den tita nenstrijd, welke hier gestreden is; een van de drie mooie molens van Westkapelle, die hier op den dijk stor.d, waarin 37 van de veertig vluchtelingen uit het dorp den ver drinkingsdood vonden, ligt in brok ken op de resten van den dijk; een berg var.' beton van wat eens een machtig-massieve bunker was, ligt in z'n geheel terneergestort; de roes tende resten van wat eens bull dozers, tanks en Iandmijner.vegevs waren, door de landingsvaartuigen aan wal gezet, doch door de Duit sche afweerkanonr.en direct tot stil stand geschoten liggen hier als stille getuigen van het heete gevecht, dat hier geleverd werd en waarbij 2000 van onze bevrijders het offer van hun jor.ge leven gaven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1