NIEUW JAPAN'S LOT IN RUSSISCHE HAND 40.000 Wat deed Lord Mountbatten in Potsdam? Nog Nederlanders Duivelsch noodlot hechtte zich aan zijn schreden" „Het Duitsche volk wist het" DONDERDAG 26 JULI 1945 Uil eigen land De verbinding met het Zuiden „Radio Nederland in overgangstijd I0erelditi teviws &ti£üfrutCetiiemu4 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18689 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Lood.sgra.cht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Admir&al Lord Louis Mountbatten, de opperbevelhebber in Zuidoost- Azië, is per vliegtuig in Londen aangekomen. Naar te Londen bekend is gemaakt, heeft ook Lord Mountbatten de conferentie te Potsdam bijge woond! Dit duidt er wel op. dat de strijd tegen Japan in Potsdam be sproken is. -Hoe lang het nog zal duren, voordat Japan zich overgeeft), hangt voor het grootste gedeelte af van Ruslands bereidheid om aan den oorlog deel te nemen, aldus bericht. Reuters militaire correspondent te Londen. Dit steunt op de verzekeringen, welke Stalki van president Tru man heeft ontvangen. Zijn die verzekeringen tevredenstellend, dan ver wacht men, dat de Russen de geallieerde „voorwaarden van overgave" aan de Japansche regeering zullen aanbieden, onder verzekering, dat af wijzing van haar kant de Sovjet-Unie met Japan in oorlog zal brengen. Het laatste bericht omtrent een te verwachten Russische interventie in den oorlog tegen Japan was afkom stig van den diplomatieken corres pondent van de „Daily Tel.". Deze verklaart, dat het thans mogelijk wordt geacht, dat Rusland' zonder rechtstreeks aan den oorlog deel te nemen het aan Engeland en de Ver. Staten zal toestaan gebruik te maken van bases in het gebied van Wladlwostock voor de operaties te gen Japan. „Particuliere berichten", welke Londen hebben bereikt, ver sterken- de meening, dat „de confe rentie van Potsdam tot gevolg zal hebben, dat Rusland definitieve stap- pen onderneemt, wat den oorlog te gen Japan betreft." Churchill is Woensdagmiddag per vliegtuig uit Potsdam in Londen aan gekomen. Hij reed terstond per auto naar Downingstreet 10. Reuter wijst er nogmaals op. dat de onderbreking van de besprekingen te Potsdam uit sluitend moet worden toegeschreven aan het verlangen van Churchill, Eden en Attlee, om in de Britsche hoofdstad aanwezig te zijn bij de be kendmaking van óe verkiezingsuitsla gen. Ook Eden en Attlee zijn in Lon den aangekomen. Truman brengt heden. Donderdag, een bezoek aan Frankfort, waar hij besprekingen zal voeren met gene raal Eisenhower. Het s.s. Edam van de HollandAme- rika-lijn is uit Baltimore vertrokken met 23 passagiers voor Engeland. Minister Schermerhorn heeft den eer sten steen gelegd van 200 noodwonin gen in Breskens.. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men den N.O.-polder alleen mag bereiken via de officieele toegangswegen, daar de bewakers van de gevangenenkampen op ieder vuren, die onbevoegd buiten deze wegen vertoeft! Er wrordt nog eens op aangedrongen, zich stipt te houden aan de vastgestelde electrici- teitsrantsoenen. De hees Meuten, directeur van Volksherstel, vertoeft in Amerika, om den steun aan Ne derland te coördirteeren. Vanwege Help Holland Council zijn tien am bulancewagens voor het Roode Kruis aangekomen, ten dienste van het bin- nenlandsche ziekenvervoer. Het zal nog maanden duren, voordat de Ne- derlandsche industrie weer serviezen e.d. leveren kan. In tegenstelling tot andere berichten, Wordt gemeld, dat er geen rantsoeneering van gedis tilleerd te verwachten is. HET GEVAARLIJKE GOEDJE! Munitie aan het broeien in 's-Gravesande. In de naHjheid van- 's-Gravesande bevindt zich een opslagplaats van Duitsche munitie, waar ongeveer 1500 ton aan projectielen en andere ont plofbare stoffen in een veilinglooö's zijn oncérgebracht. Door de groote warmte var.' de laatste dagen zijn en kele partijen hiervan gaan broeien, zoodat zij een gevaar voor de omge ving opleveren. Als de geheele voor raad in Ge lucht zou vliegen, zou de schade niet te overzien zijn. De be wakingsmanschappen hebben echter alle maatregelen1 genomen om een dergelijke ramp te voorkomen. Als voorzorg' is men er toe overgegaan, 2000 personen uit de gemeente 's-Gra vesande uit de onmiddellijke omge ving van u'e opslagplaats te evacuee- ten. De vorige week is in hetzelfde munitiedepot door zelfontbranding een kist met fosfor in vlammen op gegaan. De inwoner van 's-Gravesan de H. de Glopper heeft bij die gele genheid zeer veel persoonlijken moed getoond bij het verwijderen van dit zoo gevaarlijke object. Mijnwerkers krijgen extra distributiekaart Met medewerking van g'g regeering zal bij de Limburgsche mijnen een regeling worden ingevoerd, waarvan verwacht wordt, dat zij een gunstige uitwerking zal hebben op de kolen- productie en daardoor op het ge heele industrieele apparaat in Neder land. Er bestaat een vicieuze cirkel, welke doorbroken moet worden. In het kort komt de regeling dan hier op neer. dat de mijnwerker in den vorm van punten een middel krijgt, dat aan de zwaarverdiende mijnwer kersguldens ook koopkracht geeft. Een deel van zijn loon, dat wordt ge- süeld op 80 pCt., gebruikt de mijn werker voor zijn- dagelijksche be hoeften. Voor het resteerende deel van het loon zal den arbeider naast de normale betaling in geld ook een aantal punten verstrekt worden, dat mede afhankelijk is van de presta- t|ies van den mijnwerker. Binnenkort zullen allen, die werk zaam zijn in het Limburgsche mijn bedrijf, een speciale distributiekaart ontvangen, waarvan bepaalde bonnen zullen worden geldig verklaard voor artikelen, waaraan in de mijnstreek behoefte bestaat (textiel, schoeisel, huisraad, e.a.) INDISCH REGEERINGSCOMMIS- SARIS IN NEDERLAND Oud-minister Kerstens benoemd De heer P. A. Kerstens, oud-minis ter van Handel enz. (en oudvoorzitter van Ge Indische Katholieke Partij) was met 1 September 1944 benoemd tot tijdelijk regeeringscommissaris voor de behartiging van Nederlandsch Indische aangelegenheden in Neder land. Hij heeft zijn functie bij de Ned.-Indische regeering' in Australië uitgeoefenc'. Thans heeft hij zijn ar beid hier te lande aanvaard. Na de noodige voorbesprekingen met den nieuwen minister van overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Loge- mann. Hij zal zijn ambt uitoefenen onder den titel van „Indisch regee ringscommissaris ter beschikking van den minister van overzeesche ge biedsdeelen". In dezen titel komt aan den eenen kant tot uitdrukking, dat de nieuwe functionaris een orgaan is van de Indische regeering, maar aan den anderen kant, dat hij werkt on der de verantwoordelijkheid van den betrokken minister. Hij moet derhal ve gezien worden als een liaison tus- schen den lt. gouverneur-generaal van Ned. Indië en den minister van overzeesche gebiedsdeelen. Zonder vooruit te loopen op de nad'er te con- strueeren verhouding der rijks.deelen, gebaseerd op de algemeene beginse len als geformuleerd in de rede van H. M. d'e Koningin van 6 December 1942. £bmt de nieuw geschapen fi guur toch tegemoet aan de eischen van goed wederzijdsch begrip en in nig contact tusschen de twee voor naamste deelen van het koninkrijk: eischen, die door d'e lange scheiding' der oorlogsjaren met al de gevolgen van gebrek aan voeling en informatie over en weer nog dringender gewor den zijn dan zij voor den oorlog al waren. Maandag schakelde de minister van verkeer en energie de 150.000 volt hoogspar/ningskoppellijn in, die het complex van Zuidholland'sche Centralen verbindt met het Zuiden des lands. Hierdoor werd- een begin gemaakt met de levering van energie, welke bij de Limburgsche mijnen beschik baar is en langs electrïschen weg, o.a via de netten der Limburgsche enBrabantsche electriciteitsbedrij - ven, naar het Westen van ons land wordt getransporteerd. Het is mede aan deze verbinding te danken, dat met d'e stroomlevering aan de bevol king kon worden begonnen. ten Noorden van Berlijn De perschef van den dienst der repatrieering, kapitein R. J. Vogels, heeft een reis door Duitschland en Denemarken gemaakt. Uit gesprek ken met -hooge Russische repatriee- ringsofficieren, alsmede uit verkla ringen van landgenooten is op te maken, dat er zich in d'en Russi- schen sector ook nog een niet onbe langrijk aantal Nederlanders ophou den. Van bevoegde Russische zijde werd de verzekering gegeven, dat onze landgenooten spoedig naar het Westen zullen worden vervoerd. Ten Noorden van Berlijn zouden zich nog 35 a 40.000 Nederlanders be- vinGen.' Aangezien de spoorwegen in dat gebied, aldus een Russisch offi cier, volkomen intact zijn en er met iedere frequentie en snelheid gere den kan worden is te verwachten, dat ook de laatste groepen Nederlan ders, die door de Duitschers van huis en haard zijn weggesleept, spoedig naar het vaderland' zullen worden teruggebracht. Te Luebeck worden dezer dagen reeds 2400 Nederlanders verwacht. WIELRIJDERS! Rijdt niet in het midden van Hen rijweg. Rijdt niet naast elkaar. Kijkt rechts en links en achterom, alvorehs U een weg oversteekt. WEEST VOORZICHTIG! Proces Pétain! 11 Naar A.N.P.-Aneta verneemt, is de ministerraad tot overeenstemming gekomen met betrekking tot het vraagstuk, hoe de radio-omroep ge organiseerd moet worden. Er zal worden opgericht een stich ting, genaamd „stichting racio Ne derland in den overgangstijd". Voor zitter der stichting wordt) Mr. L. A. Kesper, griffier van ae Tweede Ka mer. thans waarnemend secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Het stichtings bestuur zal breed zijn samengesteld, zoodat alle stroomingen in de Neder landsche radio wereld zullen zijn ver tegenwoordigd. Koos Vorrink Naar wij 'vernemen, wordt de heer K. Vorrink (tot 1940 voorzitter van Ge S.D.A.P.) verbonden aan het ka binet van den minister-president en zal hij voor speciale diensten ter beschikking zijn var; alle ministers. Het radiopraatje In het wekelijksche radiokwartier van de regeering zal a.s. Vrijdagavond 9 uur de minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn een nadere toe lichting geven op het besluit met betrekking to-t de organisatie van den Nederlandschen radio-omroep. Bij tienduizenden vertrekken de Amerikaansclie soldaten uit Marseille naar het Verre Oosten. De beruch te commissaris-generaal van Tsjechië, Frank, zal aan de Tsjecho-Slowaak- sche autoriteiten uitgeleverd worden. De befaamde Sovjetgezante in Zweden, mevrouw Kollontal, is afge treden. Ook de Australische minis ter-president Chifley heeft verklaard, dat de eisch van onvoorwaardelijke overgave voor Japan gewijzigd wordt. De afgetreden minister van Finan ciën in Amerika zal zijn plan, om Duitschland terug te brengen tot een landbouwstaat, in boekvorm nader publiceeren. In den Amerikaan- schen Senaat openbaarde zich de eer ste oppositie tegen het Handvest van San Francisco. Volgens de U. N. R. A. zijn van de acht millioen men- schen. die uit hun land waren weg gevoerd, er tot heden zes millioen gerepatrieerd. De Noorsche socia listische en communistische partij hebben een eenheidspartij gevormd. De oudste zoon van Mussolini is krijgsgevangene hij de geallieerden. In de Londensche haven wordt ge- DE HEILIGE LANDSTICHTING 1e staakt, militairen gaan voedsel los- Nfeegen .wederom voor het pu- sen. - Britsche vrachtauto's met dui. bliek toegankelijk. Weliswaar zijr..' verschillende monumenten en de we gen min of meer beschadigd', maar aan het herstel wordt druk gewerkt. yy Na Reynaud en Daladier getuigt Lebrun Het proces tegen maarschalk Pétain heeft sensationeele wendingen geno men door de verklaringen van de vroegere premiers Reynaud en Dala dier. Zware beschuldigingen werden tegen den maarschalk ingebracht om zijn politieke houding, ondanks waar schuwende telegrammen van wijlen Roosevelt. Koning Leopold kwam ook nog even ter sprake; zijn houding in verhand met de capitulatie werd ver raad genoemd. Reynaud gaf toe, in 1940 de deelneming van Italië te heb ben willen afkoopen door concessies inzake Afrika, waar Churchill zich tegen verzette. Reeds vóór den oorlog zou Pétain een defaitistische rol ge speeld hebben.. De besprekingen dwaalden zoover af, dat de jury voorstelde, weer tot het proces terug te keeren! Ook Daladier beschuldig de Pétain van buitenlandsche sym pathieën. De maarschalk was al in September 1939 voorstander van het opnemen van Laval in de regeering. Daladier bracht hulde aan de rechters van Riom, die geweigerd' hadden te verklaren, dat Dalacler, Reynaud e.a. schuldig' waren aan den oorlog. De president las een telegram voor, ond'erteekend „Pétain" en gericht aan Hitler, waarin wordt verzocht, dat Frankrijk zou gemachtigd wor den. om na de Britsche landing te Dieppe, zelf zijn eigen verdediging tie verzorgen. Pétain weigerde te ant- woorGen, waarop een jurylid zeide: „De eer van den maarschalk staat op het Spel, hij moet antwoorden". Pé tain zegt dan: „Ik ben doof. ik heb niets verstaan, ik heb reeds gezegd, dat} ik niet zal antwoorden. Ik zeg geen woord". Vervolgens vertelde Albert Lebrun, oud-president van de republiek, hoe generaal Weygand op 12 Juni voor stelde. om wapenstilstand te verzoe ken. Pétain steunde dit voorstel; na het aftreden van Reynaud werd Pé tain formateur, die terstond met een kant-en-klaar kabinet voor den dag' kwam. (Pétain ontkende Git.) De re geering van Vichy, zoo vervolgde Le brun. draagt een zware verantwoor delijkheid en niet alleen de maar schalk. De maarschalk geloofde m een Duitsche overwinning; hij meen de, dat het prestige van zijn maar schalksterren er toe zou bijdragen, het bezette land te behoeden en te gen den bezetter te beschermen. Met name laakt Lebrun den stilzwijgen- den afstand van den Elzas, het af wezig' blijven van protesten tegen de toepassing van den wapenstilstand en van protesten tegen de deportaties, de voedselvoorziening, de vervolging van de maquisards enz. Lebrun legde zijn verklaringen zeer bewogen af. „Zoo hoog gestegen en zoo g'iep gezonken welk somber en duivelsch noodlot hechtte zich aan zijn schreden?" Door juryleden en verdedigers ver der ondervraagd, verklaarde Lebrun, Laval meer dan Bétain de oorsprong van 'het politieke spel van 1940 te achten. Lebrun achtte de wapenstil stand niet In overeenstemming met de eer van Frankrijk. De zitting is hierop verdaagd tot Donderdag*. zenden tonnen voedsel zijn onderweg naar Berlijn. Ook in Beieren zijn vakvereenigingen toegestaan. BON VOOR VETTE KAAS De Girecteur-generaal van de voed selvoorziening maakt bekenc, dat, aangezien niet alle soorten vette kaas even lang' houdbaar zijn, reeds thans in de provincies Noordholland, Zuid holland en Utrecht een bon voor 100 gFam vette kaas beschikbaar wordt gesteld. Daar het niet mogelijk is geweest, de detaillisten tijdig te be voorraden, moet men ter verkrijging van deze kaas bon 167 der M.G.- kaart uiterlijk Zaterdag 28 Jqli a.s. bij den kaasleverancier inleveren. De Getaillist. die een ontvangsbewijs af geeft, zal de kaas zoo spoedig' moge lijk afleveren. Er wordt géén afzon derlijke koopbon aangewezen. Men kan de kaas dus uitsluitend verkrij gen bij den detaillist, bij wien bon 167 is ingeleverd, tegen afgifte van het ontvangstbewijs. Meening van Beiersche Bisschoppen Onderwijsproblemen en millioenen schemering In een herderlijk schrijven van het Beiersche episcopaat, dat te Reich- stadt onder leiding van Kardinaal Faulhaber bijeen is geweest, wordt een wereldvrede afgesmeekt, welke gebaseerd zal zijn op rechtvaardig heid. De bisschoppen verklaren in hun herderlijk schrijven, dat voor het verkrijgen van een waren vrede in Duitschland aan de volgende voorwaarden zal moeten worden voldaan: Terugkeer naar een zuiver leven, de onontbindbaarheid van het huwelijk, een waar Christelijk ge loof, een Christelijke opvoeding van de jeugd en de eerbiediging van het gezin. In dit herderlijk schrijven verklaren de bisschoppen, dat het on waarschijnlijk moet worden geacht, dat het Duitsche volk voor het mee- rendeel niets zou hebben afgeweten van het bestaan van concentratie kampen. De bisschoppen spreken ten slotte hun vertrouwen uit in den steun van den Paus voor het geestelijk herstel van het Duitsche volk en verklaren, dat de Katholieke Kerk een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot den terugkeer van Duitschland tot gezonde begrippen. Een correspondent van Reuter in Westfalen schrijft, dat, voor de Duitsche scholen heropend kunnen worcen, er eerst een selectie onder het onderwijzend personeel moet plaats vinden en dat daarmede de militaire autoriteiten voor een moei lijk probleem zijn geplaatst Profes sor Mohl van de Universiteit van Goetïmgen heeft verklaard, Gat op het platteland tachtig percent van de onderwijzers volledig genazificeerd is. Van de Universiteit in Goettingen behoeven enkel drie of vier vroegere professoren verwijderd te worden vanwege hun politieke overtuiging. Hij stelde voor momenteel op de scholen in Duitschland geen aard rijkskunde en geschiedenis te onder wijzen De burgemeester van Cuxhaven zeide, dat bijna alle onderwijzers on der de dertig onbruikbaar zijn, daar deze volledig doortrokken zijn met de nazileer. Katholieke priesters in de omgeving van Stade hebben een beroep gedaan op de militaire auto riteiten d'e bijzondere scholen, die door de nazi's onderdrukt zijn, weer te openen, en eischten, dat ook de onderwijzers boven d'e dertig „gezui verd" zoudpn worden. De Duitsche bezittingen jfi het buitenland. In een radiopraatje door drie leden van den Amerlkaanschen Senaat is aangedrongen op confiscatie van Duitsche bezittingen in het buiten land met name in de neutrale land'em ten einde het Duitsche kartelsysteem te fnuiken. Volgens senator Kiloore bezitten de Duitschers een som van driehonderd millioen dollar fn' Spanje en eenzelfde som in Argentinië, als mede meer dan tweehonderd millioen aan activa resp. in Luxemburg en het vorstendom Liehtenstein. VolgenS Senator Mitchell bezitten zij verder tientallen millioenen in Zweden, Por tugal, Turkije en Engeland. „En ver geet niet: in de Vereenigde Staten", werd hieraan toegevoegd door sena tor Ferguson, die zeide, dat de Duit schers ook nog meer d'an vijfhonderd millioen dollar hadden staan op hun mysterieuze Zwitsersche rekeningenl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1