NIEUW Radicale vernieuwing in de R.K. Staatspartij Laval uit Spanje gezet De Radio Staalindustrie van Velsen naar Limburg ackers DINSDAG 31 JULI 1945 Aanwijzingen van het Dagel, Bestuur De Gaulle dreigt Senaat ratificeert De misdadigers van Belsen worden berecht Geen contact met de moffen M.C. stelt verordening vast in district Alkmaar Churchill obstinaat? Attlee verlaat Potsdam Tegen geheime diplomatie Installatie en grondstoffen uit het Ruhrgebied Tragische omvang van dienstboden-nood Meer vrachtauto's voor herstellend Nederland itelleh op aan- eugdige perso- n te kunnen le omzetver- gen. De uitge geven in de waarin zij toor zijn afge- jetrekken van isatiebedrijven. riJZINGEN EM. Voedselvoorzie- lat in de pro- Zuid-Holland van 22 t.e.m. laatselijke cis- •schottoewijzin- zullen worden de ingelever- 05 (rood en 05 (rood en jzing voor 2 worden ver met 10 pet., gewezen, dat iem 100 gram deze toewij - worden van 3e detaillisten lem te betrek- GORT. yoedselvoorzie- at in d'e pro- Zuid-Holland K'jke cdstrlbu- e welc var.' a.s. toewijzin- uitreiken op de bestelbon- uw). Per bon V» rantsoen neerd'erd' met te waakhond, 14 m. L. Sui- armenhuizen. >b ellen onder Ai .KM A AR oor den Pro- missarls voor steld 'als be lande *tuin- /atteride: en te Broek op Buurt 169 [endijk Buurt 169 ;endijk oofdpad 297 [endijk 26, Zuid- 98, Zuid- tfoord-Schar- ïts te vorde- verschuldigd in huur heb- of verhuurd >acht hebben, <ben, goede- sn van dezen enz., hiervan schriftelyk, )f op 4 Aug. aan: TER, - Schar woude. lan deze op- :htens de be- tsverkeer en er: z., iroude B. 132 r van de L. \RBORG- PIJ kan Brieven te antoor van DEON. d. blad. rkt aantal v parapluie een. Cham- S Alkmaar e-inriebting 9 41e JAARGANG - NUMMER 18693 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Het dagelijksch bestuur van de R. K. Staatspartij, wrnd. voorzitter mr. dr. P. J. Witteman, secretaris mr. F. Teulings, heeft zich dezer dagen voor het eerst na de bevrijding tot de besturen van de Rijkskieskringen gewend. Het herinnert aan de bekendmaking, die in de dagbladen van half Juni is opgenomen. Het D.B. vat deze als volgt samen: de deur wijd open voor nieuwe menschen en voor nieuwe gedachtetn. De mandaten van alle partijfunctionarissen moeten ter beschikking worden gesteld. Ge rekend sedert 1937, toen voor de laatste maal verkiezingen werden gehou den. treden straks negen jaarklassen nieuwe kiezers aan. Zij moeten mede hun stempel drukken op hej te vernieuwen Partij-apparaat. Nieu we gedachten, nieuwe wenschen treden naar voren, tot behandeling waarvan de volle gelegenheid moet worden geboden. Wat de beginselen betreft, behoudt het bestaande pröbgram zijn volle waarde, wat de richtlijnen aangaat, deze zullen moeten worden aangevuld. Een proeve daarvan is gereed. Het D. B. wil vrije discussie geven over wezen en karakter, doelstelling en streven onzer partij, welke in haar geheel aan het werk van vorming en studie moet deelnemen. Vrije discussie, „ruimschoots en zonder aarzeling". Daartoe dient het staatkundig centrum. dat gezien moet worden' als uitgaande van de Partij. Het kan zich tot de Partij leiding «richten met adviezen, e.d'., de Partijleiding kan die adviezen ook vragen. Overigens kan het centrum zijn werk in volle vrijheid regelen eh inrichten. Beslissingen, die de Partij binden, worden uiteraard uit sluitend door de Partij zelf genomen. Binnenkort zullen nadere mededee- lingen worden gedaan. In afwachting daarvan moeten de afdeelingen deze zaak nie zelf ter hand nemon. Het Centrum zal met name ook de vraag bestudeeren hetgeen stellig wel op zeer korten termijn zal mogen ge schieden! of de Partij-als-zooda nig1 weer aan de verkiezingen zal deelnemen. Echter moet, als de Par tijraad' zou uitspreken, dat dit dient te geschieden, leiding aanwezig zijn In de radio dienen geestelijke en maatschappelijke factoren tot uitdrukking te komen, onafhan kelijk van de Overheid. Zoo stelde minister Schermerhorn« het in 'zijn rad'io-rede van Vrijd'ag vast. Daarom geen staatsomroep, zooals we sinds de bevrijding, en dat is voor het Zuiden bijna gedurende een jaar. ge had' hebben. In de rad'io dienen de verschillende geestelijke en maat schappelijke stroomingen zelfstandig tot haar recht te komen, tenzij zij gericht zijn tegen de openbare orde en de openbare zeden, en tenzij ze gericht zijn tegen de veiligheid' van den Staat. Vroeger geschiedde dat op basis van de verschillende particu liere omroepvereenigingen. Het kan best zijn, dat daarin wijziging' moet komen. Maar daarover gaat in prin cipe de strijd niet, die thans in den radio-sector van het geestelijk leven van ons vaderland gevoerd wordt .en met de red'e van den minister scherp gesteld is. Immers, hoewel de Regee ring ook thans geen overheidsorgaan wenscht, om den radio-omroep in overgangstijd te regelen, geeft zij toch aan de leiding van de nieuwe Stichting als richtlijn mede, „den geestelijken stroomingen zooveel zelfstandigheid te verleenen, als met de samenstelling vanv een harmonisch programma in overeenstemming is te brengen". De Reg'eering is er zich van bewust, dat zij het kostelijk goed der geestelijke vrijheid moet bewa ren. „ook al vragen sommige proble men in den overgangstijd een bijzon dere oplossing" zooals de minister zich uitdrukte. Omdat deze geeste lijke vrijheid niet uit het oog mocht worden verloren.... „treft men in het bestuur van de stichting' geen vertegenwoordiger van de Regeering aan". Maar alleen de aanwezigheid van een Regeeringsverteger.woordiger in het bestuur behoeft die geestelij ke vrijheid nog' niet te beknotten. Dat zou wel kunnen doen de richt lijn. die de Regeering het bestuur heeft gegeven: de volkomen vrijheid en zelfstandigheid van de geestelijke stroomingen ondergeschikt te maken aan het harmonische van het pro- (Vervolg in 5e kolom) op dat gebied'. Daarom moet de Par tij weer georganiseerd zijn. Vernieuwing moet van onder-op, uit de afdeelingen geschieden. Daar aan moet leiding worden gegeven. Het dagelijksch bestuur heeft daar om de Rijkskieskringbesturen uitge- noodigd, naar nieuwe en jongere krachten in den vorm van een voor- loopigen voorzitter en/of voorlooplge Kringbestuurders uit te zien, zoodat de wil tot vernieuwing duidelijk blijkt. Deze voorloopige Kringvoor zitters zullen het nieuwe voorloopige Partijbestuur vormen. Wat betreft de afdeelingen ver trouwt het dagelijksch bestuur dat deze onder de stuwende leiding der voorloopige Kringvoorzitters alom actief zullen herleven en onder stu wing van de oude afaeelingsbesturen tot vernieuwing onder voorloopig'e leiding, zullen komen. De definitieve bezetting van de plaatselijke bestu ren zal geschieden na nieuwe leden werving. Niet vergeten worde, naar de meening van het bestuur, dat nu, meer dan ooit. aanwerving van jon gere leden noodzakelijk is. Het trag'e tempo van zijn optreden wijt het dagelijksch bestuur, behalve aan de gebrekkige verkeersmoeilijkheden, aan de omstandigheid, dat d'e ijverige en kundige directeur van het Partij bureau, mr. Kolfschoten zijn post moest verlaten om het Vaderland tc dienen als Minister van Justitie. In rijn plaats is benoemd tot secretaris, belast met de leiding der dagelij kschê werkzaamheden, de heer mr. F. M. J. J. Duynstee, te 's Gravenhag'e. Intusschen vernemen wij nader, dat mr. dr. Witteman In een persconfe rentie te Tilburg heeft medegedeeld, dat de R.K. Staatspartij, die dus blijft, echter in vernieuwden, ver jongden vorm, zal streven naar nau wer contact met andere partijen. Met betrekking tot de Ned. Volksbeweging deelde de voor- ziter mede, dat de leidende ge dachte dier beweging aantrekt. Zoolang het geen party is doch een beweging staat men er wel willend tegenover. Een lidmaat schap van de R.K.S.P. en N.V.B. tegelijkertijd acht hy mogeiyk, zoolang de laatste geen partij fs. Voorts kan worden medegedeeld, dat de Kath. Staatkundige Vereen. In het Zuiden, opg'ericht in afwach ting van de ontwikkeling ten aan zien van de R.K.S.P.. zich zal ont binden. In de Fransche Raadgevende vergadering, die de voorstellen voor de nieuwe constitutie be spreekt, waarin principiëeie mee- ningsverschillen tot uiting kwa men, heeft generaal de Gaulle met aftreden gedreigd, wanneer hij zou moeten beleven, dat de vertegenwoordigers yan zijn strijd makkers zich van hem zouden af scheiden. Ondanks dit' dreigen werd'en zijn voorstellen niet aanvaard. De Kamer heeft zich uitgesproken voor een enkele constitueerde vergadering en alle leden waren van meening, d'at de reg'eerir.'g aan d'ie vergadering ver antwoording verschuldigd is. De Senaat van de Vereenigde Staten heeft Zaterdag het Hand vest van den nieuwen Volken bond geratificeerd, met 89-2 st. ..Reuters bijzondere correspondent by de 21e legergroep meldt, dat Jo seph Kramer, de commandant van het beruchte concentratiekamp Bel sen. die van Brussel is overgebracht naar de gevangenis van Celle in Duitschland, de volgende maand te Lueneburg met 47 andere beklaagden zal terechtstaan. Hun wordt ten laste gelegd, gemeenschappeiyk den dood veroorzaakt te hebben van ca. Het is haast niet te gelooven, maar er zijn nog steeds Nederlanders, die zich met nog' in de kuststreek zich bevindende moffen bemoeien. Niet alleen ce meisjes, die door de mof fen-grieten-affaire niets geleerd blij ken te hebben, maar ook and'ere bur gers onderhouden betrekkingen met de Duitschers e_n geven hun sigaret ten en levensmiddelen. Daar het op grond' van geen enkele wetsbepaling' mogelijk is, tegen deze onnederland- sche Nederlanders op te treden, heeft de Militaire Commissaris in het district Alkmaar het noocig ge oordeeld een verordening in het le ven te roepen, volgens welke het verboden is, schriftelijk of monde ling contact te zoeken of te hebben of omgang' te hebben met leden var: de voormalige Duitsche weermacht. Op overtreding van deze verordening staat maximum een maand gevange nisstraf of een geldboete van 2000 gulden. Churchill heeft de orde van den Kousenband, de hoogste in Engeland, geweigerd „onder de huidige om standigheden." Attlee zal heden naar Engeland terugkeeren, ..aangezien de bespre kingen te Potsdam een bevredigend I verloop hebben." Be vin zal te Pots dam blijven. De premier zou aan het eind van de week r.-aar de conferentie te hebben mishandeld. terugkeeren. De Fransche premier der Vichy-regeering Pierre Laval, is uit Spanje uitgewezen. Hij vertrok gisteren per vliegtuig, bestuurd door Duitsche piloten, die een noodlanding maakten om tijd te winnen. Gaat Laval naar Frankrijk of naar Italië? Men wist het niet. Volgens latere berichten zou Laval vér- trokken zijn naar Volzano, tenzij de Duitsche piloten ergens anders heen viiegen! Frankrijk staat gereed, om Laval te arresteeren; Volzano is een Italiaansche stad. RECLAME IN BUITENLAND Contact via Volksherstel Met nadruk wordt er door Volks herstel op gewezen, d'at zij, die op eenigerlei wijze in het buitenland propaganda voor Nederland' maken of gaan maken, zich vooraf in verbin ding dienen te stellen met het lande lijk bureau van Nederlands Volks herstel (afdeeling buitenland'). Paleis- straat 1, 's-Gravenhag'e. (Bedoeld zal wel zijn propaganda voor „hulpver leening". Red.) HET SPROOKJE VAN DEN TROUWRING Na 26 jaar teruggevonden. De echtgenoote van den heer Hoo- g'ewerf te Ursem verloor 26 jaar ge leden haar trouwring. Dezer dagen vond zij het gouden kleinood terug, toen een mol op het erf aan het wroeten was geweest en het kostbare bezit aan de oppervlakte bracht. De „Manchester Guardian" schrijft in een hoofdartikel dat Labour dient aan te dringen op het instellen van een nieuwe organisatie ter vervan ging van ce geheime onderhandelin gen der drie groote mogendheden. Door de vernietiging van de gebouwen en het weghalen van de machi nes, die door de Duitschers naar DuitschlauB werden gesleept, is het groote walsbedrijf te Velsen volledig uitgeschakeld voor de behoeftevoor ziening van plaatijzer en dergelijke. Naar wij thans vernemen, is de kans zeer groot, dat er op korten termijn een groote staalfabriek in Zuid- Limburg zal worden gevestigd. Volgens onzen zegsman is er in beginsel overeenstemming beieikt tusschen de geallieerde legerautoriteiten en vertegenwoordigers van Nederland, België en Frankrijk over het over brengen van enkele groote staalfabrieken uit het Ruhrgebied naar de drie genoemde landen. In den loop van deze week zullen over deze voor ons land zoo gewichtige kwestie besprekingen in Brussel worden ge voerd en er wordt verwacht, dat deze zaak spoedig zal worden afgewik keld. De grondstoffen voor de staalindustrie, o.a. Ijzererts, zullen uit het Ruhrgebied en den Elzas worden aangevoerd. DE EEUWIGE VULPEN! In Engeland wordt thans een vulpen gefabriceerd, welke slechts eenmaal per jaar gevuld behoeft te wor den. Slechts één procent van dit product zal op de Britsche markt komen, de rest is voor uitvoer be stemd. Deze pen wordt niet met inkt gevuld, doch is voorzien van een schrijf stift, verbonden aan een in een buisje gevatten draad, welke inkt laat vloeien wanneer op de stift druk wordt uitgeoefend. Dit soort vulpen is een oor- logs-uitvinding, welke be stemd was voor piloten ten gebruike op groote hoog ten, waar een gewone vul pen tengevolge van den la gen luchtdruk uit elkaar zou springen. Mede over dit onderwerp is ge sproken op een bijeenkomst van den. Alkmaarschen Jeugdraad', een pro bleem, voor heel ons gewest van be lang'! Wij vestigen daar de bijzondere aandacht op. Mej. M. Raat. bemiddelaarster voor vrouwelijke beroepen aan het Ar beidsbureau, hield een korte speech, waarin zij constateerde, cat vele meisjes in het maatschappelijk leven een plaats innemen, die den man toekomt; daarcoor IJ'bben vele meisjes zich afgewend van de vrou welijke beroepen, die gericht zijn op het gezin en het moederschap. Bij het aanvaarden van een werkkring! letten zij er op. waar de lasten het minst en de genoegens het meest zijn; wie echter oog heeft voor het mooie van een taak, let minder op de lasten. Een meisje, dat op een fabriek werk, verliest de belangstel ling' voor het huishouden. Vele jonge huwelijken mislukken, omdat de vrouw het huishoudelijk werk niet geleei'd heeft. De dienstbodennood heeft eer: vragischen omvang aange nomen; er moet een betere sociale verzorging van huishoudelijk perso neel komen. De specifiek vrouwelijke beroepen zijn op het gezin gericht. Als de meisjes zich terugtrekken uit beroepen, die beter door mannen be oefend kunnen worden, komen er voor de jongens en daardoor ook voor de huwbare meisjes betere vooruitzichten. De vrouw moet te rug' naar 4iet gezin. Als d'e meisjes er niet voor voelen, dan zullen van regeeringsweg'e maatregelen genomen dienen te worden; bijv. door invoe ring van een sociaal jaar op 18-jari gen leeftijd, waardoor de meisjes te vens gelegenheid krijgen tot nauwer contact met meisjes van andere rich ting' er: uit ander milieu. De dienen- ce liefde moet de grondslag vormen van de taak van het werkende meisje. Te Helmond zijn Zaterdag 16 officieren van het Nederlandsche corps aan- en afvoertroepen be- eedigd. Bij deze gelegenheid had een parade plaats van 264 nieu we vrachtauto's die Canada aan Nederland geschonken heeft voor het herstel van ons land. Het zijn wagens met een capaciteit van 36 ton. Het Ministerie van Handel en Nijverheid doet, onder leiding van het betreffende Rijksbureau en met inschakeling van den auto handel, in Frankrijk aankoopen van vrachtauto's uit den voorraad van ongeveer 9000, die de geal lieerden achterlaten. Reeds staan 363 2 V-i -ton-trucks ter beschik king, terwijl zeker nog 1600 zware wagens voor ons land zullen kun nen worden aangekocht. OUDE ZEEROT NEEMT AFSCHEID. De Holland-Amerikalijn deelt mede, dat gezagvoerder Ge .rgo Barendse, kapitein van de „Nieuw Amsterdam", na 43 jaar te heb ben gevaren, de zee vaarwel zal zegggen Vervolg le kolom, gram. Gehanteerd door verkeerde menschen wordt het zoo gemakkelijk van harmonischdemonisch! Vooral als men dit voegt bij de ver dere beperking, dat sommige proble men (in verband met de geestelijke vrijheid) een bijzondere oplossing vragen in den overgangstijd. Het ia de vraag, welke problemen dit zijn, en van welk karakter de bijzondere oplossing zal wezen. Dit tenminste zouden wy moeten weten, voorenal- eer wij de beduchtheid kunnen over winnen. welke ons bekruipt, zoodra bijzondere amendementen op de vry- heid worden voorgesteld. Aan de geestelijke stroomingen dient ook in de radio volledig recht gedaan te worden. Of dat geschieden moet In den vorm van de oude vereenigin«- gen, of door principieels radio-orga nisaties op nieuwe basl3, is een an d'ere zaak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1