NIEUW HET DUITSCHE MILITARISME EN NATIONAAL- SOCIALISME ZAL WORDEN UITGEROEID krland Opdat Duitschland nooit meer kan bewapenen of den wereldvrede kan verstoren" Ook China en Frankrijk -in den Raad voor Vredesverdragen Landbouw en industrie in de Duitsche economie voorop erland Ikmaar VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1945 Stalin naar Bornholm? Churchill en de kousehand Duitschland behoudt hoop voor later De eerste neer geschoten gijzelaars Geen goud, maar zilveren munten IV 23.—, bon- scheurde 11. bosprel 4.— p. 100 mm 0 9. cm 0 5. p. 100 kg'; 100 st.; sja- 15.— p. 100 tprika 22.p. "skolven 43.— >oven 7 cm 0 II van 5 cm 4.p. 0 36.p. en kl. groe- soorten 34.— JCATIES. BONNEN R 15 gst Handel en dat de- ies Noordhol- trecht d'e van genomen tabakskaart bij de plaat sten moeten zullen toewij - van den 'er ingelever- :en toewijzing [ïtsoenen. ver- Voor zoover kan worden, boven plaats. deze toewij- igelijk inleve- Qevering mag ben voor den jewijzingen js Aug'. 1945). eze toewijzin- koopen bij tabak en ta- koopen bij de toewijzin- oistributie- [en verzamel- 67 en wel deze toewij- 18 Aug. '45. deze laatste jn te betrek en aan de- 30 Aug. Op elnummer 67 tabakspro- en. Deze ge- cht op siga- m ts ld bbelen feest* BAKKERIJ te bakken te bezorgen, aller mede- m jubilea. BAKKERIJ Alkmaar ien Districts- ALKMAAR over het gen van JO- BER, van be woond heb- ifpru'ofl C .10 *en van- zijne vILHELMINA ,S, verzoekt eren hebben ijn aan ge ren of geinen ran deze in hun in eeni- staan, of we en/of gelden an genoemde hiervan zoo te doen aar.' ens de hun Rechtsverkeer ins. dezen oproep de besluiten n Vijand'elij- ïhriftelijk te 10 Augustus beheerder, assauldan 13. ïwerking met it Alkmaar bekenden Colonel M. H. Exodus) op 8 uur, in het ALKMAAR. E E N W ÏJ" Nedeïlandsch- len daarvoor •eidingen die ;roffen? ten wederop- Isch-Indië. •ten verkrijg- ifolksuniversi- hun lidmaat- 945 aan de te Alkmaar Aug. tusschen en met 6 lilitair Com- ïaar (Kamer n.m. 2 uur en om het 30.-, f 250.-. g 5 Aug. '45 pri,zengeld NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18696 Buiten God ia 't nergens peilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 ij LONDEN 2 Aug; (Reuter). Hedenavond is, na het einde van de conferentie te Potsdam, tegelijkertijd in Londen, Washington, Moskou en Berlijn een zevenduizend woorden omvattend commu nique uitgegeven, waarin de plannen, waarover overeenstemming is bereikt, betreffende de volledige en definitieve vernietiging van de nationaal-socialistische leer, den Duitschen generalen staf en het geheele complex van Duitschlands potentieel voor het voeren van oorlog tezamen met „alle andere maatregelen, welke noodig zijn om te verzekeren, dat Duitschlanc nooit weer den wereldvrede zal bedreigen". Alle Duitsche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van leder type zullen volledig afgeschaft worden, alle wapenen, munitie en oorlogswerktuigen zullen in handen blijven van de geallieer den of worden vernietigd, alle nationaal-socialistische instellingen en wetten zullen worden afgeschaft en voorloopig zal geen centrale Duitsche regeering worden toegestaan. De productie van alle soorten wapenen, evenals vliegtuigen en zeeschepen, wordt verboden, de machtige Duitsche handelskartels en syndicaten zullen ontbonden worden en het Duitsche bedrijfsleven zal worden gedecentraliseerd, terwijl de productie geconcentreerd zal worden op den landbouw en o>p vreedzame industrieën voor binnenlandsch gebruik. Duitschland zal gedwongen worden schadevergoedingen in natura te ver strekken, om in zoo groot mogelijke mate de verliezen en het leed, dat het veroorzaakt heeft, goed' te ma ker.', ofschoon het land voldoence hulpbronnen gelaten zullen worden om zonder bijstand van buiten te be staan. De oorlogsmisdadigers zullen „snel en vastberaden berecht worden", 'en een eerste lijst van te berechten per sonen zal voor het einde van deze maand worden gepubliceerd. De Big Three verklaren, dat het niet de bedoeling is van d'e geallieer den om het Duitsche volk te vernie tigen of tot slavernij te brengen, maar het de gelegenheid' te geven, zich voor te bereiden op lateren we deropbouw van zijn leven op demo bratischen, vreedzamen grondslag, zoodat het ter zijner tijd zijn plaats kan innemen onder de vrije, vrede lievende volkeren der wereld. Te dien einde zal de Duitsche opvoeding worden gereorganiseerd langs demo cratische lijnen en zal een democra tisch zelfbestuur worden hersteld. Voor zoover de militaire veiligheid dit veroorlooft, zal vrijheid' van spre ken, drukpersen gocsdienst veroor loofd worden. Gedurende de bezettingsperiode, omtrent den duur waarvan niets ge- zege' wordt, zal Duitschland behan deld worden als een enkele economi sche eenheid or.der geallieerde eco nomische controle. Het communiqué doet verder me- dedeeling van een raad der ministers van buitenlandsche zaken van Groot- Brittannië, Rusland, China, Frank rijk en de Vereenigde Staten, met een permanent secretariaat in Lon den, ter voorbereiding van de vre desverdragen met Italië en de lan den, die satellieten waren van de spil, en tot het ontwerpen van plan nen voor een vreedzame regeling met Duitschland. De toekomstige grenzen van Polen zullen wachten op de vredesregeling, maar intusschen zal Polen het gebied besturen ten Oosten van de rivieren Oder en Neisse. garije wordt verzocht het overbren gen van bevolkingen op te schorten tot de positie verder is overzien, of schoon het beginsel van het over brengen erkend wordt. Het communiqué biedt het lid maatschap der vereenigde volken aan daartoe in aanmerking komende sta ten aan, met de eeuige uitdrukkelij ke uitzondering van de Spaansche regeering, waarvan gezegd wordt, dat zij de noodige kwalificaties mist, door haar vroegere samengaan met de staten-agressoren. DE HERSTELBETALINGEN De herstelbetalings-eischen der Sovjet-Unie zullen vol daan worden door het weg voeren van goederen uit de door Rusland bezette Duit sche zóne en door Duitsche buitenlandsche activa. Uit dit aandeel zal Polen betaald worden. Amerika en Enge land en de andere landen die recht hebben, zullen schade vergoeding ontvangen uit de westelijke zones en de bui tenlandsche activa. Rusland krijgt bovendien 15 pCt. van de industrieele machines uit de westelijke zóne in ruil voor levensmiddelen, steen kool enz., en 10 pCt. van de industrieele machines uit die zönes zonder tegenprestatie. .In welingelichte kringer.' te Kopen hagen loopt het gerucht, cat het mogelijk is, dat Stalin op zijn reis van Potsdam naar Moskou een be zoek zal brengen aan Bornholm. LID N.A.C. Ook mr. E. E. Men ten is lid van de Nationale Advies commissie. hetgeen door eer. misver stand niet opgeg'even is. Een lezer schrijft ons, dat er na vijf jaar nog ondankbare menschen zijn. Neem het geval-Churchill, zoo schrijft hij, die de hem aangeboden kouseband weigerde, zulks „onder de huidige omstandigheden". Ze hadden het mij niet moeten vragen zoo schrijft hij, want ik loop al drie jaar zonder Bokkenhoudersll Het Donderdagmorgen verstrek te communiqué over de conferen tie der „Big Three" te Potsdam deelt mede, dat besloten is tot de vorming van een raad van ministers van buitenlandsche zaken ter voorbereiding van de vredesverdragen met de verslagen landen en tot het ontwerpen van plannen voor een vreedzame regeling met Duitschland, „wanneer een voor dit doeleinde geschikte Duitsche regeering zal zijn tot stand gekomen". Deze raad zal zijn samen gesteld uit de ministers van buitenlandsche zaken van het Ver eenigde Koninkrijk, Rusland. China, Frankrijk en de Ver. Staten met voor elk land een hooggeplaatst vervanger, teneinde de conti nuïteit te verzekeren. Normaal zal deze raad te Londen bijeenkomen en de eerste vergadering zal gehouden worden op of vóór 1 Sep tember. Het secretariaat zal permanent gevestigd zijn in Londen Des kundige adviseurs zullen de leden van den raad vergezellen naar deze vergaderingen, die ook in andere hoofdsteden kunnen worden gehouden. Naast de regeling van den vrede kunnen ook andere aan gelegenheden door de regeeringen van deze vijf landen aan den raad worden voorgelegd. Buiten de vijf genoemde staten kunnen andere landen worden uitgenoodigd, om in den raad te worden ver tegenwoordigd, wanneer aangelegenheden, op hen betrekking heb bende, besproken worden, en Frankrijk zal deelnemen aan de vredesonderhandelingen met Italië Duitschland nooit weer zijn nabu ren of den wereldvrede zal be dreigen. Het is niet de bedoeling der geallieerden, het Duitsche volk te vernietigen of tot slaver nij te brengen. Het is hun bedoe ling, dat het Duitsche volk de ge legenheid zal worden gegeven om zich voor te bereiden op een late ren wederopbouw van zijn leven op democratischen en vredelie- venden grondslag. Wanneer zijn eigeh pogingen gestadig op dit doel worden gericht, zal het te zij ner tijd mogelijk zijn dat het zijn plaats inneemt onder de vrije en vredelievende volkeren der we reld. Op 15 Augustus zal prof. Scher- merhorn op de Goirlesche heide eer.' monument onthullen ter herdenking van ce vijf gijzelaars, die daar op 15 Augustus 1942 zijn neergeschoten. Dit1 waren de heeren Willem Ruys graaf E. O. G. van Limburg' Stirum, mr. Robert Baelde, Chr. Bennekers en bar. A. Schimmelpenninvk v. d. Oye. Aangemaakt in Amerika Van bevoegde zijde verneemt A. N. P.-Aneta. dat de „partij goud wel ke zich volgens een Londensch blad aan boord van de „Amstelstroom" zou bevincen en waarvan werd beweerd, dat zij deel uitmaakte van de Nederlandsche goudreserve, wel ke naar Engeland' is overgebracht, toen de Duitschers Nederland onder den voet liepen geen partij goud is, doch een groote partij zilveren munter., die voor de Necerlandsche regeering in Ge VereenigG'e Staten zijn aangemaakt. China en Frankrijk die niet te Berlijn waren vertegenwoordigd, zijn uitgenoodigd tot dezen raad toe te treden, maar de „Big Three" van Berlijn houden het recht om onderling 'overleg te plegen. De Europeesche commissie van ad vies wordt ontbonden en hun werkzaamheden gaan over op de geallieerde raden van controle in Berlijn en Weenen. De „Big Three" leggen er den nadruk op, dat de conferentie de banden ver stevigd heeft, welke hun drie re geeringen verbinden, en hun ver trouwen heeft versterkt dat de vereenigde naties zullen voort gaan met het stichten van een rechtvaardigen en blijvenden vre de. Het rapport van de conferentie bespreekt vervolgens de politieke en economische beginselen, welke de behandeling van Duitschland moeten beheerschen in het begin van de controle-periode. Op deze conferentie, zoo ver klaart het communiqué, is over eenstemming tot stand gekomen ten aanzien van de politieke en economische beginselen eener ge coördineerde geallieerde politiek jegens het verslagen Duitschland. De bedoeling van deze overeen stemming is, de Krim-verklaring over Duitschland ten uitvoer te leggen. Het Duitsche militarisme en nationaal-socialisme zal wor den uitgeroeid, en de geallieerden zullen in overeenstemming, teza men, nu en in de toekomst de an dere maatregelen nemen, welke noodig zijn om te verzekeren dat a. Politieke beginselen. 1. Het gezag in Duitschland wordt uitgeoefend door ce opperbevelheb bers oer Amenkaansche, Britsche, Russische en Frar.sche troepen, op instructies hunner regeeringen, elk in zijn eigen bezettings-zöne en even eens gezamenlijk als leden van den controleraad. 2. Voorzoover uitvoerbaar is, zal er eenheid bestaan in de behande ling* van de Duitsche bevolking in geheel Duitschland. 3. De doelstellingen oer bezetting zijn: (1) volledige ontwapening en demilitarisatie van Duitschland en de verwijdering van of controle op iede re Duitsche industre, die gebruikt zou kunnen worden voor militaire productie. Te dien einde zullen alle Duitsche strijdkrachten en alle an dere militaire en uasi-qmilitaire or ganisaties, clubs en vereenigingen, welke er toe dienen de militaire tra ditie in Duitschland levendig' te hou den worden afgeschaft en niet meer opgericht. Alle munitie zal worden overhandigd of vernietigd en de pro ductie var.' vliegtuigen en munitie zal verhinderd worden. (2) Het Duit sche volk er van te overtuigen, dat het militair verslagen is en zich niet kn onttrekken aan de verantwoorde lijkheid. (3) De nationaal-socialisti sche partij en alle nat.-soc. instellin gen te vernietigen en alle nat.-soc. en militaristische propaganda te voorkomen. (4) Voorbereidingen: te treffen voor een lateren wederop bouw van het Duitsche politieke le ven op democratische groncslagen en voor een latere vredelievende samen werking door Duitschland in het in ternationale leven. 4. Alle nationaal-socialistische wet ten, die den grondslag hebben ge geven voor het regiem van Hitler of onderscheid hebben gevestigd om re denen van ras, geloof of politiek, zul len worden afgeschaft. 5. Oorlogsmisdadigers en ambte naren en alle andere personen, die gevaarlijk zijn voor de bezetting of haar doelstellingen, zullen gearres teerd er. geïnterneerd worden. 6. Alle leden van de nazipartij, die meer dan alleen in naam aan de werkzaamheden van de partij hebben deelgenomen, moeten verwijderd worden uit verantwoordelijke fur.c- les en vervangen worden Goor per sonen, die in staat geacht worden te kunnen helpen bij de ontwikkeling van d'e echte democratische instel lingen. 7. De Duitsche opvoeding zal zoo danig gecontroleerc worden, dat daaruit volledig de nazi en milita ristische leerstellingen worden ver wijderd en dat een succesvolle ont- wkkeling van democratische denk beelden mog'elijk wordt gemaakt. 8. De rechtspraak zal worden ge reorganiseerd in overeenstemming met de beginselen der democratie. 9. Het bestuur in Duitschland dient gericht te zijn op de decentra lisatie van de politieke structuur en op de ontwikkeling van de plaatse verantwoordelijkheid. Te dien einde zullen de volgen de maatregelen worden genomen: (1). In geheel Duitschland moet het plaatselijk zelfbestuur op de mocratische beginselen en vooral langs den weg van kiesraden her steld worden. (2). In heel Duitsch land moeten alle democratische politieke patijen worden toege staan en aangemoedigd. (3). In het bestuur van district, provincie en staat (land) moeten de begin selen van vertegenwoordiging en verkiezing worden ingevoerd. (4). Voorloopig mag er geen centrale Duitsche regeering worden ge vormd, doch zullen essentieele centrale departementen van be heer onder leiding van staatsse cretarissen worden opgericht, met name op het gebied van de finan ciën, het vervoer, de verbindin gen, den buitenlandschen handel en de nijverheid. Zij zullen optre den onder leiding van den con- tröleraad. (10). Met inachtneming van de hoofdzakelijkheid der handhaving van de militaire veiligheid, moeten de vrijheid van het woord, van de pers en van den godsdienst wor den toegestaan, moeten godsdien stige instellingen worden geres pecteerd en vakvereenigingen worden toegelaten. b. Economische beginselen: (11). Ten einde Duitschlands oorlogspotentieel uit te schakelen, moet de productie van wapenen, munitie en oorlogstuig en van alle types vliegtuigen en zeegaande schepen verboden worden. De producte van metalen, chemische stoffen en machines, die noodig zijn voor de oorlogvoering, moet streng gcontroleerd en beperkt worden tot Duitschlands goedge keurde na-oorlogsche behoeften in vredestijd. De productiecapaciteit, die niet noodig is voor de toege stane productie, moet in overeen stemming met het plan der her stelbetalingen verwijderd of ver nietigd worden. 12. Op een voor practische uitvoe ring zoo vroeg mogelijken d'atum moet het Duitsche bedrijfsleven ge decentraliseerd worden, teneinde alle cartels, syndicaten, trusts en andere monopolistische instellingen uit te schakelen. 13. Bij het orgar.iseeren van het Duitsche bedrijfsleven zal in Ge eer ste plaats ce nadruk worden gelegd op de ontwikkeling van den land bouw en van vreedzame ir.oustrieën voor binnenlandsch gebruik. 14. Tijdens de bezettingsperiode zal Duitschlanc behandeld worden als een enkele economische eenheid. Een gemeenschappelijke politiek zal worden vastgesteld ten aanzien van: de mijn. en Industrieele productie, den landbouw, den boschbouw en ce visscherij, loonen, prijzen en rantsoe neering, invoer en uitvoer, valuta en bankwezen, centrale belastingen en invoerrechten, herstelbetalingen, en transport er. verbinclngen. Het Duitsche "bedrijfsleven onder geallieerde controle 15. Geallieerde controle zal opge legd worcen aan het Duitsche be. drijfsleven, doch alleen in zooverre dit noodig is om de industrieele ont wapening, demilitarisatie en herstel betalingen uit te voeren en de pro ductie en handhaving te verzekeren van de goederen en diensten, die noocig zijn om in de behoeften te voorzien van de bezettingstroepen en van verplaatste personen, en die van essentieel belang zijn om in (Vervolg op pag. 2, le kolom)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1