NIEUW Nieuw program der K.A. Over prijzen Onze nieuwe leger-organisatie Gemeenschappelijke politiek voor den toekomstigen vrede ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 Belangrijke radio-rede van den Minister van Oorlog Breekt Frankrijk met Spanje Naar Australië COMPLOT OM LAVAL? Prinsesse-dag De positie van Italië het eerst aan de orde Kinderverlamming in België Saaiste nieuws Opzienbarende verklaringen van Nehroe Hef Noodparlement Duitsche Marine en Koopvaardij NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18697 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 1 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Het is nog niet allemaal koek en ei met de prijs voorschrif ten. De Minister van Landbouw heeft onlangs de winstmarge voor de groenten drastisch verlaagd. Toen kwamen de handelaren in opstand. Er werd' geconfereerd en de moeilijk heden bleken grooter dan de voort varendheid van de ministerieele be slissing1 had! doen vermoeden. De zaak .hangt" nog. In Aalsmeer ïs een conflict' uitgebroken over d'e bloe men. De prijs voorschriften zouden strepg gehandhaafd worden. Dat is natuurlijk goed, want voorschriften die niet te handhaven zijn of waar mee de hand' gelicht wordt, kunnen beter verdwijnen. De eerbied voor de wet moet er weer zijn. Maar het ge volg van de aankondiging, om de prijzen voor bloemen te handhaven was, d'at er Maandag j.l. niet geveild werd. Dat is dus. practisch ook een staking.... Toen gebeurde er iets vreemds. -De veilingsbesturen gingen naar Den Haag en vroegen, de prij- zencontrole twee dagen op te schor ten. Dit geschiedde ;V en de veilingen in Aalsmeer draaiden weer. De fout was natuurlijk, dat de eerste ambte lijke beslissing te voorbarig was ge nomen, wat meebracht, dat men nu een nieuwe fout moest begaan, door overtredingen toe te laten, die al herhaaldelijk te Voren geconstateerd werden. Er zit hier meer achter dan alleen een kwestie van groenten- en bloemenprijzen. Er deugt iets niet in het systeem. En van het principe: over het algemeen kan men zeggen, dat de prijzen te laag zijn. Dat brengt die misère mee van geschip per met voorschriften en controle maatregelen. Dat mag niet. Er zit veel vast aan de pr ij zenkwestie. Wij kennen het bekende kringloopje van loonen en prijzen enz. En het is ge makkelijker gezegd dan gedaan, te beweren, dat de prijs rechtvaardig moet zijn. Toch moet daarnaar ge streefd worden. En dat moet geschie- c'en na degelijk onderzoek, alle be trokkenen gehoord. Dan is de ver trouwensbasis eerder aanwezig voor de handhaving van de voorschriften, een handhaving', die dan ook onver biddelijk dient te geschieden, ook uit eerbied' voor de wet. En dit alles dan afgezien van de kwestie, welke buiten d!it betoog staat, maar die we volledigheidshalve ever.' willen aan roeren, dat aan de Aalsmeersche kwestie nog iets anders vastzit, n.l. de omstandigheid, dat uit de prijs regeling in den bloemenhandel auto matisch .een ,,verd'eeling" voortvloeit, die echter volgens de Veilingen „practisch onuitvoerbaar" is. Indien dit vaststaat, zou daarvan dan per se het gevolg moeten zijn, dat een prijs regeling in den bloemenhandel niet kan bestaan? In een uitvoerige radio-rede heeft de Minister van Oorlog, mr. J. Mey- nen, Vrijdagavond een algemeen overzicht gegeven van den toestand, waarin het Nederlandsche leger in opbouw zich bevindt. De Minister sprak over de drie taken van hetnieuwe leger; de strijd tegen Japan, waarvoor de expeditionaire macht bestemd wordt, herstel van rust en orde in Indië, hetgeen de taak is der gezagsbataljons, en ten derde de be zetting van Duitschland. De opbouw van het leger voor deze drieledige taak moet echter zijn tijd hebben. De Minister wees op de kwestie van de opleiding van de hoeveelheid personeel, die 200.000 man bedraagt. Er moet kader gevormd worden, er is uitrusting envolledige bewape ning noodig. Er komt nu de training voor officieren en onderofficieren aan de beurt voor hen, die Engelschverstaan. Dan de manschappen. Ver wacht wordt, dat voor de eerste divisie der expeditionaire macht in den loop van October-November .rond 20.000 man naar Engeland zullen vertrekken. Bestaande plannen voor verder transport moeten wachten op het wegwerken van moeilijkheden met de beschikbare scheepsruimte. Aangenomen wordt, dat de eerste divisie der expeditionaire macht in de eerste helft van 1946 g'ereea en gevechtsklaar zal zijn, de tweede ongeveer vier maanden- later. De Mi nister acht het waarschijnlijk, dat ook na de ineenstorting van de groo- te militaire macht van Japan deze expeditionaire macht nooaig zal zijn voor het veroveren van heele eilan dengroepen. Er wordt een Neder- landsch leger opgebouwd, dat echter aansluit bij onze bond'genooten. De opleiding zal in geheel anderen geest geschieden. Noodig is allereerst een sterk ontwikkeld saamhorigheidsge voel. De eerste.taak is dienen, er zal sterke selectie worden gemaakt. De overheid zal bepalen wie in zijn maat schappelijke werkkring blijft wegens onmisbaarheid1. Bij het kiezen van het kader zal in de eerste plaats op karakter worden gelet. Niet iedere officier zal in zijn vroegeren rang worden hersteld. Het kader moet een Vierjonglng ondergaan. Reserve-offi cieren krijgen; de mogelijkheid bij -t beroepskader over te gaan. Aan de achterblijvers, die zich niet vrijwil lige meldden en niet aan het verzet meededen, zal een soort dienstplicht worden opgelegd. Er komt een wet, die bepaalt, dat alle Nederlandsche strijdkrachten, die hun plicht tegen over het vaderland' verstaan gega randeerd weer bij hun vroegeren werkgever in functie moeten komen. Van de gewone dienstplichtigen zal ongeveer 90.000 man dat is drie lich tingen, nooaig zijn. Het oproepen der jongste lichting is niet eerder te ver wachten dan iw de lente van 1946. -In den zomer en herfst van dat jaar zullen eventueele volgende jaarklas sen aan de beurt komen. Opgeroepen uurden zij, die in het jaar 1946 den leeftijd van 20 jaar en eventueel die van 21 en 22 jaar hebben bereikt. De diensttijd is in verband met den oor logstoestand onbeperkt. Ir.' afwach ting van de oproeping, zei de mi nister tot alle groepen: gaat vast stu- deeren ga aan het werk, terwijl de oorlogsvrijwilligers in afwachting van hun uitzending deel zullen uit maken van bewakingsbataljons. De commissie voor buitenlandsche zaken van de Raadgevende Vergade ring heeft eenparig besloten de Fran- sche regeerir.g te vragen de betrek kingen te verbreken met de regee ring van Franco. DE KATHOLIEKE ACTIE in het Bisdom Haarlem komt straks, over een paar weken, met een nieuw pro gram uit. De titel trekt de aandacht. Wat wil God van ons Na dezen oorlog, die zoo duidelijk geleerd heeft, dat de mensch Gods geboden zoo slecht onderhield. Omdat ze hen zoo slecht kende Daarom is het groote principe van de actie, die met September a.s. zal beginnen: terug naar de Tien Geboden Dat lijkt zoo oud, maar het is toch heusch nieuw. Goed, het Is het oude en het nieuwe samen, ook hier weer. Oud is. dat God zijn geboden heeft gegeven, op dat de mensch er naar zou leven, nieuw is, dat de mensch, die er niet naar geleefd heeft, dit nu gaat doen; dat is de bittere ernst van het oogenblik. De mensch moet weer te rug naar God weer leven volgens zijn geboden. Dat zal herstel en ver nieuwing geven En als eerste eisch zal gesteld worden, dat wij die Ge boden bewust kennen De vraag 4 werd dezer dagen in ernst in katho - lieke bijeenkomsten gesteld: kennen wij d'e Tien Geboden nog, en dan volgens de nieuwe redactiev zoo'als de Bisschoppen die een paar jaar ge leden hebben vastgesteld. Waarlijk, sommige menschen, ook die niet graag voor ouderwetsch willen wor den aangezien, bidden nog volgens de oude stijl, van jaren her. Hier is een klein puntje van gezonde een heid onder ons....De Tien Geboden! Grondwet voor het leven van alle menschen. Laten wij er vast aan den ken. om gereed te zijn, als de K.A. over enkele weken met zijn groote actie, die heel wat belooft, van wal steekt. Vrijdagmiddag vertrokken acht ge allieerde legertrucks met 130 perso nen, het tweede nica-d'etachement, dat uit Den Haag vertrekt. Bij deze groep zijn dertig leden van het vrou welijk vrijwilligerskorps, verlofgan gers, indologen, juristen, enz. die ir.' Australië werkzaam zullen, zijn bij de voorbereiding' van den opbouw van Ned. Indië. Een complot om wapenen te smok kelen in de gevangenis van Fresnes, waar Laval en de andere belangrijke Fransche collaborateurs en verraders in afwachting van hun proces ver blijven, is ontdekt en een klein aantal revolvers is in beslag genomen toen ze aan vier .politieke gevangenen overhandigd zouden worden. De be waker, die bij deze geschiedenis be trokken is, is verwijderd. Vier poli tieke gevangenen zijn in een speciale cel opgesloten. Het complot is ver ijdeld door een loyale bewaker, die had voorgegeven als tusschènpersoon te handelen. Lieve Ireentje, Op je zesden verjaardag komen wij je, vooral na mens de jongens en meisjes van Noordholland, hartelijk geluk wenschen met dit mooie feest. Geen gewichti ge gezichten vandaag, geen hoogdravende woorden en hooge hoeden daar zul je later nog genoeg mee te stellen hebben. Nu je met je lieve moeder, die onz Kroonprinses is en je sterk vader, die de groote baas is van de B.S., samen met je zusjes weer in Nederland bent, zal het wel extra feest zijn. Wij wenschen je toe, dat je heel veel gelukkige jaren zult beleven in ons land, dat altijd de zon in je leven zal schijnen en dat je allemaal goede menschen zult ontmoeten, die ons va derland weer groot en sterk zullen maken. De Redactie. ZWEDEN hervat, met ingang van 13 Augustus a.s., behoudens de toe stemming van de bevoegde autori teiten. de luchtlijn StockholmAm sterdam. PIETRO MASCAGNI, de vermaar de Italiaaaschb - componist o.a. van „Cavalleria Rusticana". is op 83-jari- gen leeftijd overleden. De conferentie der Groote Drie heeft, blijkens het communiqué van Potsdam, overeenstemming bereikt inzake de volgende verklaring eener gemeenschappelijke politiek, teneinde zoo spoedig «mogelijk na de over winning in Europa toestanden van blijvenden vrede te vestigen. De drie regeeringen achten het gewenscht dat aan de huidige afwijkende positie van Italië, Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië door het sluiten van vredesverdragen een einde wordt gemaakt. Zij vertrouwen, dat de andere betrokken geallieerde regeeringen deze inzichten zullen deelen. Van haar kant hebben de drie regeeringen de voorbereiding van een vredesverdiag met Italië als eerste taak opgenomen in de belangrijke aangelegenheden, die onverwijld door den nieuwen raad van ministers van buitenlandsche zaken zullen worden ter hand genomen. Het sluiten van een zoodanig vredesverdrag met een erkende en democratische Italiaan- sche regeering zal het voor de drie regeeringen mogelijk maken, haar wensch in vervulling te doen gaan om de aanvraag van Italië tot op neming onder de leden van de Vereenigde naties te steunen. De drie regeeringen, hebben den Raad van ministers van- buitenland sche zaken ook opgedragen vredes verdragen voor te bereiden met Bul garije, Finland. Hongarije en Roe menië. Het sluiter.: van vredesverdragen met de erkende democratische regee ringen in aeze staten zal de drie regeeringen ook in staat stellên, steun te verleen en aan verzoeken van hun kant om lid te word'en van den nieuwen Volkenbond'. De drie regeerirjgen komen overeen ieder af zonderlijk in de naaste toekomst de vestiging te bestuaeeren van diplo matieke betrekkingen met Finland. Roemenië. Bulgarije en Hongarije tot een omvan» die mogelijk zal zijn voor de afsluiting van vredesverdra gen met die landen. De drie regee ringen twijfelen er niet aan, d'at met het oog op de gewijzigde omstandig heden, welke voortvloeien uit de be ëindiging van den oorlog in Europa, de vertegenwoordigers der geallieer de pers volledige vrijheid zullen ge nieten om de wereld in te lichten over de ontwikkelingen in Roemenië. Bulgarije, Hongarije en Finland'. Wat de toelating betreft van andere sta ten tot de organisatie der Vereenig de Volkeren, zullen de drie regee- riiigen steun verleenen aan- verzoe ken om toelating van d'e staten, die gedurende denoorlog neutraal zijn gebleven en die voldoen aan de qua- llficaties, welke uiteengezet zijn in het charter van den nieuwen Vol kenbond'. De drie regeeringen voelen zich echter verplicht, duidelijk te maken dat zij, wat haar betreft, niet gunstig zouden staan tegenover eenïg verzoek om toelating, ingediend door de huidige Spaansche regeering, die, gevestigd zijnde met steun van de spilmogendheaen, gezien haar oor sprong. haar aard, haar geschiedenis en haar nauwe samengaan met de staten-agressoren, niet de qualifica- ties bezit, die noodig zijn tot recht vaardiging van ait lidmaatschap. De conferentie heeft een voorstel van de Sovjetregeering bestudeerd betreffenne territoriaal beheerschap, zooals dit gedefinieerd is bij ae.be- slissing van de Krimconferentie en in het handvest van den nieuwen Volkenbond. Na een geoachtenwisse- ling over dit vraagstuk is besloten, dat de beschikking over alle vroege re Italiaansche gebied beslist zal moeten worden in verband met de voorbereiding van het vredesverdrag met Italië en dat het vraagstuk van het Italiaansche gebied behandeld zal worden door de in September te houden vergacering van ministers van buitenlandsche zaken. Het aantal gevallen van kinderver lamming 111 België is thans tot onge veer 600 gestegen. Er werden geval len gemeld in West Vlaanderen, spe ciaal te Torhout, Roeselaere én te Moescroen. KONING HAAKON van Noorwegen heeft heden "zijn 73en verjaardag ge vierd. DE SCHADE door d'e Duitschers in Frankrijk aangericht wordt geraamd op 1440 milliard! franC3 volgens de waarde van 1939 of 4893 milliard francs volgens de waarde van 1945. Officieel Engelsch commentaar op de verklaring van Potsdam: Het Is niet mogelijk uit dit communiqué de gevolgtrekking te maken, dat Rus land niet zal deelnemen aan den oor log tegen Japan. Truman heeft verklaard, dat hij noch met Stalin noch met Attlee te Potsdam geheime afspraken heeft gemaakt. Het be drag aan schadevergoeding, door Duitschland te betalen, beloopt waar schijnlijk 200 milliard dollar. De torpedobootjager Jan van Galen is te Rotterdam aangekomen. De Spaansche minister van Buitenland sche Zaken is door Franco van zijn vacantie teruggeroepen. De 1ste zending van 150 ton goud is in ons land aangekomen. Ja- pansche scheepvaart is volledig ge blokkeerd. Officieel Amerikaansch commentaar: Japan zoekt een uitweg om liet moederland en een deel van de buit te redden. Pandit Jawajarlal Nehroe, de lei der van het Voor-Indische Congres, heeft zich uitgesproken voor a'e stichting van een Zuid-Aziatischen statenbond, omvattende Indië, Iran, Afghanistan. Irak, Siam en Burma. Nehroe gaf te kennen, dat het con gres tegenstander is van verdeeling van InGië en wel om economische en militaire redenen. De kleine staten, aldus Nehroe. hebben geen toekomst, 2ij zullen niét meer zijn: dan vazal staten zoóals bijv. Irak en Iran, die slechts in naam souverein zijn. In de gisteren gehouden vergade ring van de N.A.C. is besloten aan de Regeering te verzoeken, den grootst mogelijken spoed te betrach ten met de oplossing van het vraag stuk van het Noodparlement. Prae- advies zal worden uitgebracht over de vraag, of een openbare uiteenzet ting gewenscht is over het beleid van de Regeering in Londen. In de vol gende vergadering zal aan de orde komen de bepaling van het tijdstip, waarop verkiezingen voor de Volks vertegenwoordiging en de gemeente raden zouden kunnen worden ge houden. De conferentie van de Big Three is in beginsel tot overeenstemming gekomen over de regelingen voor het gebruik van en de beschikking over de overgegeven Duitsche vloot en d'e koopvaardijschepen. De arie regee rirjgen zullen deskundigen aanstellen om gedetailleerde plannen uit te werken. Een nadere gemeenschappe lijke medeceeling zal te zijner tijd! tegelijk worden uitgegeven. De conferentie is in beginsel tot overeenstemming gekomen, om uit eindelijk aan a'e Sovjet-Unie over te dragen de stad Koningsbergen en het aangrenzende gebieo. De presi dent der Vereenigde Staten en a'e Britsche premier hebben verklaard, dat zij het voorstel der conferentie bij de komende vredesregeling' zullen steunen. De oorlogsmisdadigers De drie regeeringen bevestigen op nieuw hun voornemen om de groot ste oorlogsmisdadigers, wier misda den niet aardrijkskundig aan een be paalde plaats gebonden zijn, snel te berechten. Zij hopen, dat de onder handelingen te Londen een snelle overeenstemming als resultaat zullen hebben, en beschouwen het als een zaak van groot belang, dat de be rechting van deze gioote misdadigers zoo spoedig mogelijk zal beginnen. Een eerste lijst van beklaagden zal vóór 1 September gepubliceerd wor den De kwestie Oostenrijk De conferentie heeft het voorstel van ce Sovjetregeering inzake uit breiding van gezag van de Oosten- rij ksche voorlocpige regeering over geheel Oostenrijk ih studie genomen en heeft besloten deze kwestie te behandelen na den intocht van de Britsche en Amerikaansche strijoH krachten in de stad' Weenen,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1