ANNEXATIE Lava! getuigt in proces- Pétain W,at tue uwl ee.nl 31 qAaag, w-ittenuwtm Ordelijk overbrengen van Duitsche bevolking" Reisverbod opgeheven QiltiifrutLenieuuLi Inlevering tabaks bon R 15 <5 tact en Onttrek De moord op den landbouwer Nierop Is de Katholieke Staatspartij een kerkelijke partij Er 2ijn er die het beweren. Ook in- onze kringen. Ook in het Vrije Volk van deze week kwam de dwaling weer voor. Het be vreemdt ons van menschen, die zoo volop willen vernieuwen, dat ze met zulke stokoude argumenten aanko - men, reeds honderdmaal weerlegd, al van dr. Schaepman anno 1896, toen het eerste Partijbegin er was. „Een staatkundige vereeniging van Katholieken, geen kerkelijke partij", was zijn solide stelling. En.... toch staat ook sinas 1936 in ons beginsel program op papier, wat al jaren practijk was. dat de Katholieke Par tij voor haar beginselen steun zoekt in de Openbaring, zooals die door de Kerk wordt geleerd. Maar dat maakt de partij met tot een kerkelijke. Zij zou dit pas zijn, als zij voor de prac- tische politiek richtlijnen aanvaard de van de Kerkelijke Overheid. Dat doet zij niet. De Kerkelijke Overheid laat zich met practische politieke za ken niet in. Dat laat zij zelfstandig aan de leeken over. Het juiste ver band tusschen kerk en politiek is al duizendmaal aangegeven, het is een oer-oude én in vezen eenvoudige zaak. waar niettemin boeken over vol geschreven zijn en krantenarti kelen van een lengte en gedegenheid, om in dezen tijd jaloersch op te wor den. Toch heet het altijd nog, dat de Katholieke Partij een kerkelijke partij is. Gelukkig wordt een on juistheid niet juist, al wordt ze ook zeven maal zeventig maal per dag herhaald DE PRINSESJES WEER IN ONS LAND De prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet zijn Dondercagmicdag per vliegtuig uit Londen op het vlieg veld Teuge aangekomen. H. K. H. Prinses Juliana begeleidde de prin sesjes op haar thuisreis. Op het vlieg veld was ter begroeting aanwezig Z. K. H. Prins Bernard, aie kort te voren met zijn sportvliegtuig op Teuge was geland. Het moment dat de kleine Mar griet voor het eerst den Vaderland - schen bodem betrad, werd door Prins Bernarc op de film vastgelegd Met een pop in de armen stapten de prinsessen vroolijk uit het toestel. Na een hartelijke begroeting coor den Prins, boden meisjes de prinses sen oranjebloemen aan. De drie regeeringen erkennen' in de Verklaring van Potsdam, dat een verplaatsing van Duitsche bevolkin gen of elementen daarvan, welke nog over zijn in Polen Tsjecho-Slowa- kfje en Hongarije, onaernomen zal moeten worden. Aangezien de immi gratie van een groot aantal Duit- schers naar Duitschland de lasten, die reeds óp de bezettende autoritei ten drukken, zou vermeerderen, zijn zij van oordeel, dat de geallieerde controleraad in Duitschland in de eerste plaats het probleem dient te onderzoeken, speciaal met betrekking tot de kwestie eener billijke verdee ling dezer Duitschers over de ver schillende bezettingszones. De Tsjecho Slowaaksche regeering, de Poolsche voorloopige regeeringen de controleraad in Hongarije worden van het vorenstaande op de hoogte gebracht en hun wordt verzocht in middels verdere uitzettingen van Duitschers op te schorten, hangende het onderzoek door de betrokken re geeringen van de rapporten, welke zij van hun vertegenwoordigers in den controleraad ontvangen hebben. Gedurende de conferentie hebben besprekingen plaats g!evonden tus schen de stafchefs der drie regee - ringen over militaire aangelegenhe den van gemeenschappelijk belang. Het rapport sluit als volgt: „Goed gekeurd J. V. Stalin, Harry S. Truman, C. R. Attlee". Door het Militair Gezag is ingaan de 2 Augustus voor het geheele land het reisverbod opgeheven, zoo meldt men ons uit Den Haag. Dit houdt aerhalve in, dat voor reizen in het binnenland geen „permits" of vergunningen meer behoeven te wor den aangevraagd. (Reeds geplaatst in een deel v. d. vorig oplaag) PRIESTERJUBILEA IN HET BISDOM HAARLEM 15 Augustus 1945: 50 jaar priester: H. Piflterse, rustend-pastoor van Oud-Schoten, thans verblijvend' in het Carmelitessenklooster te Buiten- veldert. 15 Aug. 1945. 40 jaar priester: N. H. Aanstoots, pastoor te Volen- dam; G. J. Blankenouw, pastoor te Wester-Blokker; Th. A. van der Burg', rector van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te 's-Gravenhage, Westeinde 132; J. H. Duymel, pastoor te 's-Gravenhage (H. Sacrament), adres: Waldeck Pyrmontkade 48; A. J. M. Hoogeveen, pastoor te Nibbix- woud; G. Kuys, Deken en pastoor te Schagen; A. F. C. van Noort, pas toor te Heemstede (O.L.Vr. Hemelv.). TREINVERBINDING ALKMAAR—HELDER. Ingaande 2 Aug is er een dagelijk- sche treinverbinding AlkmaarDen Helaer v.v. Vertrek Alkmaar 18.12 Aankomst Helder 20. Vertrek Helder 21.15 Aankomst Alkmaar 23.01 De trein stopt te Heerhugówaard, Noora-Scharwoude, Schagen en An na Paulowna. INLEVERING DETAILLISTEN Inleveringslijst voor de week van, 6 t.m. 11 Augustus 1945: Zout bon 133, chocolade bon 165. restant 145; suiker 166, R 34, restant 144, R 80; brood 161 162 163 177 178 en nieuwe bonnen; bloem 164. restant 143; rijst of kin dermeel R 33, restant R29; biscuit 179, restant 159; boter 151, restant 106; margarine 152 153 154; kaas 155, restant 130; eieren rantsoenbonnen; melk 168 R 35 R 36. restant 146, R31 GB 501 GC 501; huishoudzeep 132; vleesch 171 172 restant 149 150; aard appelen 169 170 180 restant 134 135 140 en nieuwe bonnen. De detaillisten gelieven er reke ning mede te houden, dat het loket tot half twaalf geopend is. II. H. Bakkers De bonnen „1 rantsoen tarwebloem" zijn thans gelcig voor 100 gr. bloem per bon; op deze bon mag dus géén brood worden verkocht. De bonnen ,,1 rantsoen tarwebloem" mogen slechts worden ingeleverd voor een- toewijzing tarwebloem dus niet voor een gezegeld ontvangstbewijs. De zitting van het proces Pétain begon Vrijdag met het oproepen van den getuige Pierre Laval die zei dat zijn politieke relaties met Pétain c'a- teeren van 1936. ,,Ik heb hardnekkig tegen den oorlog gestreden", zei La- val. Ik had het gevoel, dat ae bui- tenlandsche politiek, zooals die door ons gevoerc werd, tot den oorlog moest voeren. De concessies, die in 1935 aan Italië gedaan zijn, hadden volgens Laval geen enkel belang: het ging over woestijnen. Italië deed toen afstand van zijn rechten op Tunis, dat voor Italië even belang rijk is als Elzas Lotharingen voor ons. Ik heb met Italië geheime overeen komsten gesloten om ons te verdeel- E'en tegen de Duitsche agressie; dat was een werkelijke militaire allian tie. Zijn poging om de Ethiopische aangelegenheid uit den weg te rui men, stootte op politieke hartstoch ten. „Ik ben tegen den oorlog, ik haat den oorlog", aldus Laval. Ik heb eerbiea' voor het menschenleven (ge lach en protesten). De president pro beerde Laval's woordenvloed te stui ten, maar Laval zeide onoer hevige protesten van het «publiek: „Ik weet wel, dat het dit publiek niet interes seert, maar het interesseert het Fran- sche volk wel." In Juni 1940 heeft Pétain hem de portefeuille van jus titie aangeboden maar Laval heeft Pétain toen medegedeeld, dat hij hem in die functie geen diensten kon bewijzen, wel als minister van bui- tenlandsche zaken. Pétain heeft toen daarin toegestemd. Hij had zich verzet tegen het plan om naar Noord-Afrika te gaan, om- Het ministerie van Handel en Nij verheid maakt bekend, dat zij, die in de provincies Noordhollana. Zuid holland en Utrecht in het bezit zijn van een tabakskaart. uiterlijk op 8 Augustus a.s. bon R 15 van deze kaart moeten inleveren bij den win kelier van wien zij tabaksproducten wenschen te betrekken. De bonnen R 15 kan men uitslui tend in leveren bij een speciaalzaak in tabaksproducten, die in het bezit Is van een tabaksvergunning en van een codenummer van het centraal distributiekantoor. Inlevering in ho tels, café's, restaurants e.d. kan niet plaats hebben. Op oude rantsoenbon nen voor tabak mag niet meer wor den afgeleverd. De aflevering op rantsoenbonnen tabak ,,20-1-45" mag eerst geschieden, nadat voor den eersten keer een bon van de tabaks- kaart Is aangewezen. dat hij behoorde tot die groep, die er niet voor voelae veertig millioen Franschen aan den overwinnaar uit, te leveren. Hij gaf toe, dat hij stap pen gedaan had bij Lebrun, om hem er van af te brengen te vertrekken. Ik heb nooit een staatsgreep gedaan. In mijn gedachte was er geen Sprake van, dat ik een aanslag op het repu- blikeinsche bewind deed. Laval wees op den hoogen ouderdom van Pétain die in vele gevallen als verontschul diging voor Pétain kan dienen. Deze had in zijn omgeving lieaen, die het parlementarisme vijandig gezind' wa ren en keurde alles, wat men hem voorstelde, goed. Laval sprak ver volgens over de kweste Elzas Lotha ringen; hij had een persoonlijken brief geschreven om te protesteeren. „Er zijn nu eenmaal dingen, waar over men niet spreken kon, en die u, mijnheer de president, in den loop van dit proces zult vernemen" aldus Laval. Wij hebben gemeld, dat ook de da ders van den moord op den landbou wer Nierop te Berkhout in den nacht van 1 op 2 Juni 1944 thans opge spoord en ingesloten zijn. Het zijn, vernemen wij nader, evenals in de zaak van dr. Wytema, drie leden van den Sicherheitsdienst, nl. Kuiper, Wehner en Broekmüller. De NSB-lei- der Schmidt van Berkhout, die al van het begin der bevrijding af In de R.W.I. is opgesloten, heeft hier de rol vervuld, die de boerenleider Koeman in Blokker speelde: hij gaf aan den S. D. acht namen op van menschen, aie voor represaille in aanmerking konden komen! De heer Nierop is als gevolg daarvan doodgeschoten, na in het nachtelijk uur naar buiten gelokt te zijn. Het is echter niet zeker, dat de naam van den heer Nierop door Schmidt is opgegeven, het is moge lijk, dat de Duitsche moordenaars aan een ander adres hadden moeten zijn. VERSCHE VISCH Ook voor Heiloo, Egmonden en Langendijk. Nu het versche vleesch nog in be scheiden mate beschikbaar is, vormt de versche visch, die regelmatig ver krijgbaar is, een welkome aanvulling. Door bemiddeling van de Visscherij Centrale ontvangt de gemeente Alk maar regelmatig' een kwantum ver sche zeevisch. aanvankelijk 4 tot 5 ton; de laatste zendingen waren 2!/j a 3 ton, het kwantum, dat voor ste den van 40.000 inwoners beschikbaar wordt gesteld. In het vervolg zal een kwantum worden gegeven voor 70.000 Inwoners, doch hiervan zullen nu ook de Egmonden. Heiloo en de Lan gendijk worden voorzien. De aanvoer bestaat hoofdzakelijk uit kabeljauw, schelvisch, schol, tarbot en tong. Verwacht wordt, cat ook binnen kort haring beschikbaar wordt ge steld. alsook een zending paling uit Den Oever. De prijzen zijn van over heidswege vastgesteld. ALKMAAR DE VERRADERS ONDER ELKAAR! De schoenwinkelier Netten, aie dezer dagen uit het NSB-kamp ont slagen was, werd eenige dagen later weer gearresteerd'; het schijnt dat zijn medegevangenen, die over zijn vrijlating niet te 'spreken waren, voor het noodige bewijsmateriaal ge zorgd hebben, dat aanvankelijk zou hebben ontbroken. DE KAASMARKT Het staat nu eenmaal in d'e reis gidsen en het leeft in de herinnering van het vacanrtiepubliek, dat er op Vrijdag in Alkmaar kaasmarkt is. Dus trekken de vacantiegangers des Vrijdags naar de kaasstad. Maar wat zij zien is helaas nog niet de kaas markt Van het bioscoopjournaal, waarin we het Waagplein bedekt za gen met lange stapels, met duizen den gele kaasjes, al dan niet met grijze en witte zeilen gedekt. We missen nog de duizenden vreemde lingen, die er nu er maar enkele stapeltjes worden aangevoerd wel meer ruimte zouden hebben, om zich te bewegen, maar wier moeite naar hier te zijn gekomen, niet beloond zou worden. De kaasdragers de enkelen, die nu iets te doen hebben aragen nog niet hun witte pakken en kleurige hoeden. Er worden geen schepen geladen met rollende kazen. Alleen de stadsbeiaardier laat zijn liedjes en melodietjes galmen over het matig bezette Waaggebouw; van 11 tot 12 tokkelt d'e heer Crefela op zijn carillon; dat geeft een Vrij- dagsch tintje aan de stad en de en kele vacantietoeristen staan op de brug bij het Fnidsen naar de ruiter tjes te kijken, zooals op de hoogtij dagen van het vreemdelingenverkeer het duizenden deden. Het bezoek van boeren en handelaars is nog maar matig; er is nog weinig, wat hen trekt; de café's en sigarenwinkels hebben zoo weinig te bieden. Er waren gister 5 stapeltjes, totaal 573 kg en de prijs was f54.50.' Wanneer zal de Vrijd'agsche kaas markt weer in zijn volle glorie prijken? DE BURGEMEESTER OVER BATH Zooals bekend, heeft burgemeester van Kinschot ae Alkmaarweek in Bath meegemaakt en was hij in de gelegenheid gesteld door he* M.G. om de reis naar Bath met een vlieg tuig heen en terug te maken. De reis is voorspoedig verloopen en de ont vangst was bijzonder hartelijk. A.s. Maandagavona zal burgemeester van Kinschot, op het uur waarop anders de Militair Commissaris, Majoor 1 Bokhorst, zijn wekelijksch radio- praatje houdt, voor de radiodïstri- butie over zijn reis naar en zijn ver blijf in Bath vertellen. Dus Maandag om half 8 luisteren we naar burge meester van Kinschot. DE TABAKSDISTRIBUTIE Einaelijk wordt er dan weer een begin gemaakt met de tabaksdistri butie. Vóór 9 Augustus moet het pu bliek bon R 15 hebben ingeleverd bij den winkelier, die bevoorraad zal worden aan de hand van het aantal aoor hem ingeleverde bonnen. Het zal echter wel 2 a 3 weken duren, voor op een nieuw aan te wijzen bon het rookmateriaal voor het publiek beschikbaar wordt gesteld'. Er zullen dan iedere 14 dagen 2 bonnen bekend gemaakt worden; de klant kan dan kiezen: twee doosjes sigaretten van 75 cent per doosje, óf tien groote sigaren (welke gemiddeld 18 cent per stuk kosten), of 20 senoritas, óf één pakje tabak.' Den eersten keer ont vangt de winkelier 50 pet. sigaretten, 40 pet. sigaren en senoritas en 8 pet. tabak, vermoedelijk alleen rookta bak. De pij prookers zullen dus een klein kansje hebben, om op hun bon nen rooktabak te koopen. „LAURENTIUS" door0 CANTECLEER Onze verwachtingen t.a.v. het eer ste optreden van d'e R. K. Tooneel- vereen. Cantecleer zijn hoog' gespan nen. Als de voorteekenen niet be driegen. dan wacht ons met het drie- al opvoeringen van het drama „Lau- rentius" van J. Nieuwenhuis een evenement op tooneelgebied. Wij kregei." inzage van het programma, dat ons vertelt, dat er niet mineer dan 18 medespélenden zijn, de figu ranten niet medegerekenö. Het stuk speelt in het Rome van 256 na Chris tus. De muzikale omlijsting van het drama omvat werk van Mozart, C. M. von Weber en Grieg. Wij vertrou wen, dat de Katholieken van Alk maar en omg'eving in grooten getale dit debuut var; Caiitecleer zullen be antwoorden met drie uitverkochte zalen. Men zie voor mededeelingen inzake kaartverkoop de advertentie In dit nummer. DIEFSTAL OPGEHELDERD Onlangs werd bij een aannemer op het Zeglis een aantal steigerpalen en baddings ontvreemd. De politie heeft bij bewoners var; Ruiterstraat en Compagniestraat een gedeelte van de bult kunnen achterhalen. Het onderwerp, waarvoor tot voor kort geen Nederlander zich interes seerde, staat thans Ir; het midden van de publieke belangstelling. Over de annexatie zijn ae Nederlanders het nog niet heelemaal eens; waar zij het ongetwijfeld wél over eens zijn, dat is de kwestie, of Duitsch land ons schadevergoeding schuldig is.* Onmetelijke schade heeft de aan valler van 10 Mei 1940 aan ons land berokkend; hij is de verliezer, moet derhalve de schade tverg'oeder;. Voorop dient gesteld te worden, dat onherstelbaar is de geestelijke, de moreele schade, die de mof ons volk heeft toegebracht. De vijfjarige vernedering, waarvan ons volk onder de Duitsche bezetting het slachtoffer was, de nazificeering var; onze pers. radio en film, de terreur en vrij heldsberooving. de vuige vervolging' van onze beste landgenooten door S.D. en Grür.e, de gijzeling van onze geestelijke leiders, de bestiale, neen de satanische martelingen, aan onze politieke gevangenen, mannen zoo wel als vrouwer;, jongens en meisjes, ja aan de kinderen van ons volk zelfs begaan, de slavernij van dui zenden Nedèrlandsche dwangarbei ders en de dood var; nog eens vele duizenden in de gruwelijke martel kampen al die geestelijke ellende, door het Herrnvolk over ons vreed zame volk uitgestort, is onherstel baar; zou met annexatie van heel Duitschland r.og niet vergoed zijn. Dit mogen wij niet vergeten, als wij onze eischen gaan stellen van de vergoeding van d'e materieele schade aar; ons land en ons volk berokkend. Enorm zijn de verwoestingen en de schade door uitplundering en vernie ling aar; ons nationale vermogen toe gebracht. En. waar een definitieve beslissing van de Nederlandsche Re geering mede afhankelijk zal zijn var; den wil van het Nederlandsche volk, zal dit zich over het vraagstuk der annexatie door Minister van Kleffens aan de orde gesteld een oordeel moeten vormen. Niet alleen de meening var; de Nederlandsche pers zal hier gewicht in de schaal leggen, ook de opvattingen over an nexatie, cie leven onder het Neder landsche publiek, zuller; een woordje meespreken. Om een zuivere oordeel vorming te bevorderen, zullen wij naast onze meening, die wij in enke le artikelen zullen geven gaarne aan onze lezers de gelegeheid bieder;, ook hun meening over dit actueele vraagsuk in onze beperkte kolommen naar voren te brengen. Volger.s internationale zede heeft Nederland recht op schadevergoe ding. Alleen al de schade, veroor zaakt door de dwaze, nooc'elooze en daardoor misdadige inundaties, is enorm. Duizenden hectaren vrucht baar land in Zeeland, in de Betu we en de Hoe>»che Waard, in Greb be- en IJsselllnie, in onze vrucht bare Noordhollandsche polders, niet te vergeter; de 20.000 H.A. groote Wieringermeer, waarvan de cog^t al leen al één jaar voedsel beteckent voor een stad van een half millioen menschen werder; aan onze voed selproductie onttrokken. Voeg daarbij de grondige verwoes ting van de voor een belangrijk deel in puir; gelegde steden als Rotter dam Den Haag, Arnhem, Venlo, Middelburg en Nijmegen; van uitge strekte oorlogsgebieden in Limburg en Gelderland, waar zoovele welva rende dorpen ir; grauwe pulnhoopen veranderd zijn; van de door syste matisch slooperswerk vernielde bad- 'plaatsen, steden en dorpen langs de Westkust wij wijzen op Den Hel der, Castricum en Velsen. voor 25 tot 30 pet. gesloopt dan 'zijn we nog niet aar; het eind van de balans. Onschatbaar is ook de schade, ver oorzaakt door het stelselmatig leeg plunderen van onze Industrie, de diefstal van onze fabrieksinstallaties. spoorwegmateriaal, grondstoffen, auto's, veestapel en landbouwwerk tuigen, en tenslotte zijn er nog de absurd-hooge kosten der Duitsche bezetting cAe van 15 Mei '40 tot Dec. '44 reeds de fabelachtige som van 8 milliard gulder; bedroegen. Zoodat de totale materieele schade van ver woestingen, bezettingskosten, pro_ ductieverlles, uitplundering enz., volgens voorzichtige raming op 15 tot 18 milliard gulder; wordt geraamd, zijnde ongeveer de helft van ons na tionale vermogen. Hoe moet het berooide Duitschland met zijn In puir; gelegde steden ons deze schade vergoeden? Met briefjes van idem zooveel Mark? Waardeloos! Met beloften voor de toekomst? Waardeloos! Het geld en het woord van e'en mof heeft voor ons geen waarde; dat heeft de geschiedenis ons geleerd. Bovendien is Nederland! niet de eenige schulöeischer. Alleen door annexatie van Duitsch grondgebied kunnen wij op reëele wijze schadeloos gesteld worden voor d'e enorme schade, ons toegebracht. Dat is onze voorloopige conclusie. Fr. OTTEN DE TREIN NAAR AMSTERDAM In het treinverkeer naar Amster dam is eenige verbetering gekomen; er loopen dagelijks nu drie treinen, die de reis In bijna eer; uur minder tijd afleggen. De eerste trein vertrekt veertien minuten vroeger dan tot dusver, n.l. om 6.45 uur, aankomst te Amsteraam om 8.10 uur; de tweede trein vertrekt om 10.46 uur er; komt om 12.10 uur aan, (deze trein is nieuw ingelascht); de derde trein vertrekt om 15.16 uur. aankomst te Amsterdam 16.40 uur); 'de trein stopt zoowel heen als terug te Heiloo, Castricum, Uitgeest, Krommenie-As- sendelft, Wormerveer, Koog Zaan dijk, Zaancam en Hembrug. R.K. BOUWVAKARBEIDERS Op Maandag 30 Juli j.l. hebben de R.K. Bouwvakarbeiders een zeer ge animeerde, spannende en nuttige vergadering gehad. Geanimeerd was deze vergadering, zoodat er den ge- heelen avond een opgewekte stem ming heerschte. Spasming was er, omcat de bestuursverkiezing een spannend verloop had. Nuttig is deze vergadering geweest, want, naar aan leiding van het voorlezen var; een be. langrijke circulaire van het bonds- bestuur, zijn wij ervan overtuigd, dat de leden met de gedachte naar "huig zijn gegaan, dat de bond voor hun belangen op de bres staat en met het voornemen om den R.K. Bouwvak arbeidersbond sterk te helpen maken. Sterker dan zij ooit geweest is!! Het resultaat van d'e op deze ver- gaaering gehouden bestuursverkie zing is als volgt: J. de Nijs, Voorz., W. de Boer, Seer.; J. E. Dekker, Penn.; verder de vrienden H. Tra. J. D. Zijlstra, P. W. Beemster, J. Vree- ker, P. Korver en H. var; Westen, commissarissen. Bij de rondvraag kwam tot uiting, dat, de leden zeer afwijzend en wan trouwend staan tegenover het optre» den van de Ned. Heide Mij. Voor de vacantieweek zal een zoogenaamde overbruggingssteun worden verstrekt tot 80 pCt. van het loon. Ook hier ging de vergadering lang niet mee accoord. Men had gehoopt dat, nu de bevrijding er isr*het voor de arbei ders een werkelijk vrije vacantie zou worden. Juist nu, nu het met de loonvorming' ook al niet naar wensch gaat is het dubbel beroerd, dat de betreffende arbeiders naar een steun regeling worden overgeheveld. Onge. hoord' is het, om van de toch al zoo lage loonen in de vacantieweek nog maar 80 pót. te mogen ontvangen. Men maakte hiervar; een scherp ver wijt aan de Overheid, aan de hooge ambtenaren, die veel te weinig' oog hebben voor de werkelijkheid en zich te dikwijls blind staren op d'e pa pieren!! VOORLICHTING IN HET N.S.B.-KAMP De Sectie Voorlichting van het M. G. vergeet de NSB-ers niet. Op 'n avond moesten de bewoners var; het kamp in Schoorl aantreden en werd een der ex-burgemeesters voor het forum van de in carré opgestel- den kampbewoners geroepen, om met een stentor- sem voorlezing te doen van 't krantenbericht over de moord op dokter Wytema uit Westwoud, door den voormaligen boerenleider Koeman aan de S. D. verraden. Ook de voorlichting door middel van foto's werd niet vergeten. Een groot aantal foto's over de opgravingen van S.D.-slachtoffers uit de verschil lende massagraven in de duinen was in een der gebouwen aan de wand bevestigd. Na voorlezing van het krantenbericht, moesten de honder den NSB-ers langs deze foto-gallerij c'efileeren, ze bekijken en de speciaal voor dit doel samengestelae onder schriften lezen. De avor;d was hier mede voor de heeren wel gevuld; of het een aangename avond' geweest is, laten we in het midden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter J., z.v. Pieter Dek ker en M. J. van der Putten; Sonja, d.v. Wouter Ket en C. F. Henning'; Catharina d.v. Arie Timmerman en J. Beek; "Gerardus F. z.v. Gerard'us F. var. Veen en M. Velseboer. Gehuwd: Jan Temming en Trijntje A. Koning; Pieter Knip en Janke Westerhof; Jan G. Kemp en Anna J. de Groot; Corr.elis H. Smit en Neel- tje Mulder. BUURTFEEST OUDE GRACHT. De bewoners van de Oude Gracht hebben gisteren op eigen wijze hun bevrijdingsfeest gevierd. Des mor gens werden er voor d'e kinderen wedstrijden georganiseerd, waarbij een geanimeerGe stemming' heersch te. Des middags was er een poppen- kastvertoonir.g en trad er een goo chelaar op. Des avonds kwamen de ouderen bij elkaar in Hotel Irene, waar men zich amuseerde met een programma van eigen krachten, ter wijl ook hier de goochelaar optrad. De Oude Gracht zelf was feestelijk met vlaggen en oranjedoek versierd. BUURTFEEST FNIDSEN. HEKEL STRAAT EN APPELSTEEG. Heel aardig was d'e versiering' van de nauwe winkelstraatjes in onze binnenstad, Fnidsen, Appelsteeg en Hekelstraat, waarvan de bewoners de handen in elkaar geslagen hadden, om c'e bevrijding op waardige wijze te vieren. Des middags werd de jeugd met wedstrijden en poppenkast aange naam bezig gehouden; des avonds vereenigden de volwassenen zich ir; den muziektuln, waar de heer Ak kerman met zijn staf uit Heiloo voor een gevarieerd non-stop-programma zorgoe. Evenals de kinderen, werden ook de ouderen des avonds getrac- teerd op diverse heerlijke hapjes. „HET PORTRET" Voor de te houden tentoonstelling „Het Portret" zuller; van de volgen de kunstenaars werken worden ge- exposeerd: A. Bos Eyssen, Tj. Botte- ma, B. Essers (overleden) E. Fern- hout, Rachel Ternhout. L. Gestel. J. M. Graadt van Roggen, F. H'. ten Holt, H. v. d. Idsert. Jess- run de Mesquita, Toon Kelder, M. J. Lau, H. Lugt. W. Maris Jbz.. Jaap Mooy, D. Nijland, Par.der. J. Radec- ker, M. v. Regteren Alteria. Teixeira de Mattos, Charley Too'rop, Jan Toorop. Jan Veth, Mr. D. Vis, van Waterschoot van der Gracht, Wezé- laar en M. Wiegman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2