HIEUW „Waar is Wieringerwerf gebleven?" Eenvoudige woorden van een moeder over haar kinderen De Wieringermeer gedicht Prinsesjes speelden met de kinderen uit Soest en Baarn Feest op paleis Soestdijk MAANDAG 6 AUGUSTUS 1945 BUREAUX Prinses vóór radio: En van een kind over haar moeder Nieuwe Big Three-conferentie in Washington? Het gaat goed UDereldnieuros Troostelooze aanblik van verdronken land Naar wij vernemen, is Zondagavond pre cies om 7 uur het laatste gat in de Wie- ringermeerdijk dichtgemaakt. Nu kan met leegpompen worden begonnen! Veestapel in beslag genomen Cdaatsle nientos /3id en werl Uil eigen land NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18898 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loijdsgracht 69 Telefoon 2383 Buiten God is "t nergens veilig (Vondel) H jB Wz&Éj I JT ,Wi B B SCHAGEN MuIfiwstTflflt 52 Abonnementsprijs I 1.10 per maand; 1 3.30 per kwartaal M Bk lÊBÊRM Bk Telefoon 459 Zaterdagavond heeft Prinses Juliana een toespraak voor de radio gehouden, waarin H.K.H. het volgende zeide; Er zijn vele en groote vraagstukken, die onze aandacht opeischen in deze dagen, maar ik wil door dezen microfoon nu u eenige persoon lijke dingen meedeelen. Hiermede tracht ik te voldoen aan de groote belangstelling en het medeleven in de ziekte van mijn moeder. De longontsteking als zoodanig verloopt heel goed, zij heeft alweer eenige malen mogen opstaan en eenige besprekingen kunnen hebben. Maar zelf zou ik hier aan willen toevoegen: De oorlogsjaren waren een periode van onafgebroken hard werken voor haar onder groote ver antwoordelijkheid. Zeker in de twee laatste jaren heeft zij geen enkele vacantie gehad. De druk en spanning stegen vooral tegen het einde geweldig en toen tenslotte de algeheele bevrijding er was, begon een nieuwe phase, met een .nieuwe reusachtige taak. Ik hoop, dat een periode, lang genoeg voor genezing en voor rust, nu verwezenlijkt zal kunnen worden. Verder wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om van harte dank te betuigen voor het grootsche welkom, dat wjj van alle kanten en op allerlei wijze ondervonden, terugkeerende in het vaderland. Ook de vele persoonlijke brie ven van vrienden en bekenden, alsook van onbekenden waren zoo' veel, dat zij met de aanvankelijk beperkte middelen niet allen be antwoord konden worden. Gaar ne wil ik er' langs dezen weg u zeer hartelijk voor bedanken. Bijzonder was ik overal getrof fen, waar ik ook kwam, door de warme belangstelling, die onze kinderen betrof. Waar ik kwam zei men mij: had de kinderen maar meegebracht, wanneer ko men zij eens hier? Natuurlijk zou ik het heerlijk vinden ze overal mee te brengen. Toch zal het practisch niet moge lijk zijn, daar kleine kinderen een rustig en geregeld leven moeten hebben, waarin wat geschiedt in eigen omgeving, de groote bele vingen voor ze zijn. Maar wel de gelijk zullen wij ze naar enkele groote gebeurtenissen in ons na tionale leven meenemen en ze een enkele maal een reisje laten maken om ze een indruk van hun vaderland en zijn verwoestingen te geven. Wij zullen ze allerminst verstoppen. Zelf zijn ze dol op omgang met menschen en andere kinderen. Wij zijn thans aan het zoeken naar een school voor Trix en Irene. Maar mogen mijn man en ik dan ook, als ouders, een ernstig beroep doen op de vaders en moe ders in Nederland en op allen, die in kinderen zien: opgroeiende menschen, die met wijsheid moe ten worden behandeld. Verwen ze niet. Zeg al de aardige dingen, die u tegen mij over ze zeide, niet in hun bijzijn. Laat hen vrij in hun dagelijksch leventje; kijk riiet naar ze, zoodat ze het mer ken. Ik herinner me hoe machte loos en rampzalig je je voelt, als kind, wanneer er een groep of menigte menschen naar je „staat te kijken" ep onze kinderen zijn dat heelemaal niet gewend, ver geet u dat niet. In een woord: overweldig ze niet door belang stelling en liefde en spring even wijs met ze om dat vragen we u dringend als ware het uw eigen kinderen. Thans ben ik met Trix, Irene en Margriet weer terug in ons eigen huis Soestdijk dat groote oogenblik is dan eindelijk geko men en is in overweldigende dankbaarheid ondervonden. Mijn man is weliswaar thans nog in zijn hoofdkwartier, maar is nu toch weer zeer bereikbaar. De kinderen voelen zich al hee lemaal thuis en zijn verrukt over Nederland. Zij hadden in het gast vrije Canada een heel prettig le ven en hadden het er in ieder op zicht goed, ja uitstekend, en toch bleven zij zeer Nederiandsch en leefden altijd toe naar dit groote moment van thuiskomen, althans de twee oudsten. Wanneer ik nu het groote voor recht heb weer door mijn eigen huis te loopen, waar de oorlog wel niet spoorloos aan is voorbij ge gaan, maar dat bewoonbaar is, worden mijn gedachten steeds ge trokken naar de vele huizen in Nederland, die in puin liggen, en bij de diepe vreugde van hereeni- ging in het vaderland, denkt men voortdurend aan de velen, naar wier thuiskomst tevergeefs werd uitgezien, of op wie nog steeds in angst wordt gewacht en men be seft des te meer zjjn verantwoor delijkheid tegenover dit alles om dan ook zijn uiterste krachten in te spannen en zijn alles te geven in den wederopbouw van ons aller vaderland. De Evening Standard verneemt in een telegram van den kruiser Augus ta waarop president Truman naar Amerika terugkeert dat Stalin in beginsel het voorstel van Truman zou hebben aangenomen, om de volgende conferente der „Big Three" in Wash ington te houden. Er zou nog geen datum zijn vastgesteld. Locomotieven en goederen wagens voor Nederland. Naar wij vernemen zullen de ge allieerden een vrij groot aantal loco motieven en goederenwagens, die door de beëindiging van den oorlog in Europa vrijkomen, aan ons land overdragen. Het betreft hier mate riaal van zeer goede hoedanigheden, dat reeds in Limburg wordt gebruikt. De locomotieven, geheel zwart van kleur, zijn gestroomlijnd. De goede renwagens zijn iets kleiner dan de Nederlandsche, het draagvermogen is evenwel belangrijk grooter. Oostelijk van de nieuwe Poolsche grens verblijven slechts een millioen Duitschers, tegen vroeger acht mil lioen. Het zgn. „complot" in de gevangenis van Laval ging, volgens een officieel bericht, niet om Laval, maar om een anderen minder „zwa- ren" gevangene. Officieele instan ties in Amerika klagen over den on rustbarenden achteruitgang van de vliegtuigproductie in de V.S. De nemarken eischt van Duitschland tienduizend millioen kronen als scha devergoeding. Een halfbroer .van Hitier, gearresteerd, is weer vrijge laten, omdat gebleken is dat hij niets met de practijken van den Fuhrer te maken heeft gehad. In Ecuador is weer eens een militaire revolutie tegen de Regeering onder drukt. Het Fransche slagschp „Strassbourg", in Toulon gezonken is gelicht en zal hersteld worden. Boer leverde niet aan de fabriek. Op last van den tuchtrechter te Alkmaar werd Vrijdag 3 Augustus bij een boer te Oudorp den geheelen veestapel bestaande uit 6 koeien en 3 kalveren in beslag genomen op grond van het feit dat hij ondanks herhaalde waarschuwingen en pro cessen verbaal sinds de bevrijding geen melk had geleverd. Hij had sinds 3 Juni 2.770 liter melk aan de distributie onttrokken. EEN WEEK VACANTIE De Stichting van den Arbeid vraagt aaTi cJe Rijksbemiddelaars machtiging voor een minimum vacantie van een week met behoud van loon. Zondagavond hebben honderd superforten aanvallen gedaan op de Japansche steden Tasa- saki, Sjiboekawa en Maebashi. Het Middellandsche Zee probleem, dat vooral Rusland en Engeland aangaat, is te Potsdam besproken, maar niet opgelost. *Op verschillende plaatsen in Engeland hebben de spoorwegen gisteren ge staakt. De Chineesche troe pen hebben de stad Soensjan bevrijd. De Spaansche repu blikeinen willen Franco op de lijst van oorlogsmisdadigers plaatsen. De Prinsesjes zijn weer thuis, in Sopstdijk. En het is Zaterdag, aan den voor-avond van den zesden ver jaardag van Irene, feest geweest. In heel Nederland trouwens, want over al hingen de vlaggen uit. Maar in Soestdijk was het echt feest. In den tuin van het Park voor het Paleis hebben schoolkinderen uit Baarn en Soest met de twee oudste Prinsesjes gespeeld. Prinses Juliana keek toe en Prins Bernliard filmde. De kinderen gingen heelemaal in de spelletjes met de andere kinderen op. Ten paleize hadden Prins en Prinses verschillen de autoriteiten ontvangen. Als geschenk van de jeugd' kregen de Prinsesjes nu was ook d'e klei ne Margriet er bij een prachtige Per motorschip vanuit de haven van Medemblik varend, heeft .een bijzondere verslaggever het gat in den Wieringermeerdijk bezichtigd. Hier wordt druk gewerkt aan de totstandkoming van het 735 m. lange dijkstuk, dat buiten om het gat wordt aangelegd. Het is hier een komen en gaan van zandbakken, onderlossers, schepen met keileem enz. In de verte zijn de zandzuiger en de keileembaggermolen aan het werk. De specie wordt geheel uit het IJselmeer opgezogen en gebaggerd. Hefkranen storten de keileem op het voetstuk van zand, plm. 2 m. onder water en reeds gaan aan weerszijden van het gat de nieuwe dijkstukken boven water verrijzen. Reeds ruim 300 m. van den zgn. binnen-keileemdam steekt hoven water uit. Nog weinige weken en dan zal het gat geheel gesloten zijn. waarna met de bemaling kan worden begonnen. Door het gat den Wieringermeer binnenvarend,constateert men, hoeveel de Wierin germeerdijk over zijn geheele lengte van den golfslag aan de binnenzijde heeft geleden. Van den breeden binnenberm is nagenoeg niets meer te zien en zelfs zijn de vraatzuchtige golven hier en daar tot op het hart van deii hoogen dijk ingedrongen. Op de gevaarlijkste plaatsen wordt da gelijks den strijd tegen het water geleverd. Tienduizenden zandzakken werden liïer reeds verwerkt, van de ruim honderdduizend zakken, die door toedoen van onze bevrijders vanuit het buitenland wefden. aange voerd. Met zeer veel moeite werden eenige dijkmagazijnen van het heemraadschap voor instorting behoed. Dan gaat het verd'er den polder in. Het is een* troostelooze aanblik. Waar men ook kijkt, overal mist men de fraaie woningen, van de boerderijen- zelf zijn nog slechts de daken over, die, nu door den bergingsaienst van- hun pannen ontdaan, een nog arm zaliger aanzien bieden. Wat er nog staat, zijn alleen nog bouwvallen. We kunnen van achter tot voor door de schuren heenvarendat bleef over van de eer;s zoo trotsche boerenbe drijven. die jarenlang de bewonde ring wekten zoowel uit binnen- als buitenland'. De beplanting langs de wegen, die hier en daar nog spichtig boven water reikt, is nagenoeg ge heel gestorven. Dan naar Wieringerwerf. voorheen het officieele centrum van den pol der, voor welk d'orp groote plannen van uitbreiding gereed lagen. Het fraaie Hinge-bosch is geheel nood. En dan, als de restanten hiervan ge passeerd zijn, slaat ons de schrik om het hartwaar is Wieringerwerf gebleven? We zien van het geheele dorp nog slechts: drie bouwvallen van kerken, het domeinkantoor en enkele wrakstukken van woningen. De Raadhuisstraat, ae Terpstraat, de Sternstraat, zij zijn geheel in de gol ven verdwenen. Verdwenen zijn ook het raadhuis, de drie schoolgebou wen, het distributiekantoor, het gym nastieklokaal enz. Alleen d'e maaier, het markante standbeeld op het Ir. Smedingplein. staat er nog fier in h^t ruim vier meiter d'iepe water. Zijn gelaat is ernstig, d'och uit zijn wilskrachtigen kop blikken zijn oogen vol vertrouwen over het wa ter in de verte, vanwaar eens de we. deropbouwers zullen komen. (Vervolg 2de pag.) 3500 PAARDEN zullen per schip uit Canada gehaald woraen door een paar honderd Nederlanders, die hoofd zakelijk uit Zeeland komen. GODS HEERLIJKHEID Op den Berg Thabor, zoo leert ons de liturgie van vandaag, greep het wonder van de Gedaanteverande ring van Christus plaats, om Hem te verheerlijken. Zijn aangezicht blonk als de zon en zijn kleederen werden wit als sneeuw; als de sneeuw, die Gods Won der in de vierde eeuw -in zomerhitte deed neerdalen in Rome om de plaats aan te duiden, waar Maria ter eer 'n kerk zou worden ge bouwd: Maria ter Sneeuw. Drie Apostelen en Mozes en Elias ivaren van het wonder op den Thabor ge tuige. Misschien kunnen wij iets begrijpen van de ver rukking van Petrus: het is ons goed hier te zijn. Ligt het niet voor een groot deel aan ons zelf, dat wij ons meer en meer trainen in het gevoel, Gods heerlijk heid nabij te zijn? „Gij al len, die Christus zoekt, slaat de oogen opwaarts" en buigt dé knieën! ponywagen met Shetlandsche pony. Een jongetje uit Baarn en een meisje uit Soest hebben het aangeboden en zeiden daarbij een toepasselijk ge dicht. De prinsesjes maakten dade lijk een eererondje. De goochelaar Larette heeft d'e jeugd op vernuftige en geestige wijze vermaakt. De schooljeugd werd op appels getrac- teerd. In een open auto maakte het prinselijk gezin een tocht door Baarn en Soest, hetgeen een ware triomf tocht is geworden. Vooral Beatrix en Ireentje genoten van dezen tocht. Ze stonden telkens in de auto rechtop om tegen het publiek te wulven. On derweg werd tweemaal gestopt. Een enorme menigte was uit de beide ge meenten en uit den omtrek toege stroomd, om alles mee te maken. MET DE SNELHEID VAN HET GELUID Een vliegtuig heeft den af stand Dayton (Ohio) New York van omstreeks 850 Km. in 62 minuten afgelegd. Het overtrof daarmee nog de snel heid van een vliegtuig, dat het traject New YorkParijs in 14 uur en 12 minuten vloog. Amerika is met Nederland en En geland aan het onderhandelen over de verbetering van de tinpositie van Amerika. Het s.s. Johan van OI- denbarnevelt is in de haven van Rot terdam aangekomen. Dezer dagen is de eerste groep Nederlandsche re- cruten aangekomen in het kamp van Darley, waar de militaire opleiding zal plaats vinden. De eerste nieu we personenauto's zullen in Septem ber a.s. arriveeren in ons land. Ongeveer half Augustus zal de Rijn- scheepvaart weer mogelijk zijn van ons land uit tot Duisburg-Ruhrort. In ons land zijn. 151 Nederlaiidch Herv. kerken, 91 pastorieën en 30 dienstgebouwen zwaar beschadigd of verwoest. De populaire Emma- bloemcollecte zal dit jaar weer in September worden gehouden. Bij een stoeiparty tusschen B.S.'ers is een wachtpost te Rotterdam doodge schoten. DE GROOTSTE VLIEGBOOT ter wereld, ae „Hawai Mars", is Zon dagmiddag in de Chesapeate-baai neergestort. De inzittenden werden gered'. DE HONDERDSTE trein met gere- patrieeraen is het station Eindhoven in de afgeloopen week gepasseerd',

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1