NIEUW Het nieuwe vernietigings- wapen Na Potsdam Hirosjima voor meer dan de helft verwoest WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1945 BUREAUX Middel tot vrede of tot nieuw wantrouwen lOereldni leuws Nieuwe directeur- generaal van onderwijs Prof. dr. F. Sassen benoemd „Onvervangbaar" Qaalsle nieuws België houdt in Maart verkiezingen Uil etgen land van den Itair Gezag, aan exploi- café. en ingang van ien, zonder tair Gezag te laten 9.00 9.40 10.16 11.20 11.55 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18700 Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 De Verklaring van Potsdam heeft niet gebracht, wat veler.' zich aanvankelijk hadden voorgesteld. Aanvankelijk, want het was 4onmid dellij k na den verkiezingsuitslag var.' Engeland al öfuidelijk, dat er ten aanzien van verscheidene belangrij ke pur.-ten in d'e internationale poli tiek iets anders zou gebeuren, dan onder het regime-Churchill denk baar was. In zooverre is ook eigen lijk de sluier van de geheimzinnig heid' van Potsdam voor g'oed opge licht: mer.' voeld'e daar de Labour- bui blijkbaar wel aankomen en wil de zich door voorbarige publicaties niet binden.... Het meest-concreet en vrijwel afdoende is de regeling over d'e toekomst van Duitschlar.d Eisenhower en Montgomery hebben in radiored'evoeringen ieder in hun eigen Amerik&ansch en Engelsch res sort de bedoelingen van de Potsdam mer besluiten nog eens toegelicht. Gij behoeft de toekomst ondanks al les niet zonder hoop tegemoet te zien. aldus Eisenhower. De komende maanden zullen de toetssteen zijn voor de verhouding van het Duitsche volk tot de wereld. Amerika wil het Duitsche volk helpen, zijn leven op democratische wijze op te bouwen. Maarer zal In den komenden winter geen steenkool zijn. om de Duitsche huizen te verwarmen. Dit zijn de gevolgen van een aan valsoorlog. Montgomery sprak in denzelfden geest. Maar niet alleen- het Duitsche volk heeft belang bij den gang van zaken. Ook wij zijn er levenaig' by geïnteresseerd. Vooral ons gewest bij de regeling van de nieuwe economie. Wij hebben tot aan d'e bekendmaking van de beslui ten van Potsdam gedacht, dat hoe de gang van zaken ook zou zijn. het Duitsche volk van 50 millioen toch moest eten. Uitvoer van ons land- en tulnbouwoverschot, dat er gedeelte lijk is en anderdeels in d'e naaste toekomst zal zijn, zou dus zeker re den hebben; als er maar gezorgd werd voor betaalmiddelen, dan zou onze tradltioneele export naar ons klassieke achterland wel weer lang zaam maar zeker hersteld worden. In de naaste toekomst zal dat dan ook wel het geval zijn. Maar op den langen duur ziet het er op dit punt voor ons minder rooskleurig uit. De rol van Duitschland als groote mo gendheid met internationale beslis sende beteekenis is ten eenenmale uitgespeeld: de groote mogendheden hebben besloten, van Duitschland een agrarisch land' te maken, met een industrie, die voldoende zal zijn voor het produceeren van goederen voor binnenlandsch gebruik, en voor het vervaardigen van een hoeveel heid exportgoeaeren ter d'ekking van onmisbare importen. Echter zonder eerdge mogelijkheid om nog tot mi litaire productie over te gaan en ook zonder mogelijkheid, om een indus- trieele wereldmacht te vormen. Hoe zal het gevolg^an dit alles voor ons land' er uit zien? Onze land- en tuin bouw-export behoort stellig tot de onmisbare import voor Duitschland. Zal nij als zoodanig ook worden er kend Maar op den duur zal het wel zoo gaan, d'at Duitschland' agrarisch zichzelf voor een groot deel zal be druipen. Verder zullen vele fabrie ken en industrieën naar andere lan den worden verplaatst, en dit zal een grooten invloed hebben op d'e econo mische structuur van d'ie landen. In hoeverre dit ook met Nederland het geval zal zyn. hangt er van af, wel ke industrieën eventueel in ons land gebracht zullen worden. De annexa tie-kwestie, vooral gezien als schad'e- vergoedingsfactor speelt hier waar- schynlijk een groote rol. Maar het meest is voor ons op het oogenblik van belang, dat d'e radicale wijziging, die in ons economische achterland wordt aangebracht, op den duur een heroriënteering zal noodig maken, waarvan wy de consequenties pas heel geleidelik zullen kunnen over zien. Het zal geen kwestie zyn van Door waarnemers te Washington wordt er op gewezen, dat in de Sowjet-Unie in het geheel geen opmerking is gemaakt omtrent de Britsch-Amerikaansche samenwerking bij het construeeren van de atoombom. „De atoombom heeft te Potsdam aan Truman in alles een oorspronkelijk overwicht verleend", schrijft de Times Herald. De atoombom doet de belangrijkheid van de rol, die de U.S.S.R. in den oorlog in het Verre Oosten had kunnen spelen, in 't niet verdwijnen. Uit economisch gezichtspunt dringt de vraag zich op, of het uranium in de toekomst misschien de plaats van olie zal innemen in internatio nale kwesties, en in besprekingen over landstreken zooals het Mid den-Oosten. Van militair standpunt vraagt men zich af, welke waar de de grootste legermacht of vloot nog zou kunnen hebben, wanneer deze niet de beschikking zou hebben over atoom-explosieven! De „New-York Times" meent echter, dat de atoombom den vrede zal garandeeren voor alle vereenigde naties! In de Ver. Staten wordt druk gespeculeerd over de mogelijkhe den. Men acht het niet uitgeslo ten, in de toekomst de maan te kunnen bereiken. Steenkool en olie, zoo meent men, zullen als bronnen van kracht worden uitgeschakeld. Groote vorderingen op velerlei gebied kunnen worden verwacht,' met name ook op medisch gebied. In Australië zegt men, dat het menschdom nooit een grootere sensatie heeft beleefd. Een Zuid-Amerikaansche zegs man verklaarde, dat de ontwik keling van de atoombom oorlogen in de toekomst onmogelijk maakt. Een zegsman van het Vaticaan zeide, volgens Reuter, dat het be richt daar een pijnlijken indruk had gemaakt. Men beschouwt de atoombom als een nieuwen stap in het willekeurige gebruik van ver nietigingsmiddelen. Het Engelsche blad de „Man- chester-Guardian" is van mee ning, dat het gebruik van het nieuwe wapen in handen gelegd moet worden van den nieuwen volkenbond. Ook andere Engel sche bladen laten een waarschu wing hooren. Zoo de „Daily Tele graph", die van een ernstige ver antwoordelijkheid van de mensch- heid spreekt, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken De grootste vliegboot ter wereld, die het grootste vliegtuig was, de Hawai Mars. is by een proefvlucht in Amerika verongelukt.. Tropische typhoons hebben reeds eenige dagen activiteit van de Amerikaansche luchtmacht van Okinawa uit voor de invasie op Japan belet. Britsche autoriteiten verwachten volgens de „Observer" de overgave of nederlaag van Japan binnen een paar maanden. Joseph Kramer, de beul van Bel- sen. heeft zijn oorlogsmisdaden be kend. De politieke besprekingen tusschen Rusland en China zijn her vat.! Deelname van Rusland aan den oorlog tegen Japan wordt te eer der mogelijk geacht, nu de vernieti ging van de vloot Japansche actie te gen Rusland ter zee onmogelijk maakt. Een. cholera-epidemie heerscht in de provincie Berar in Centraal Britsch Indië, reeds byna zeshonderd personen zyn aan deze ziekte gestorven. Spaansche com munisten in Frankrijk, hebben hun hoofdkwartier van Parijs naar Tou louse verplaatst, „op den weg naar Madrid". Sovjet-Rusland gaat de diplomatieke betrekkingen met Fin land en Roemenië herstellen. vand'&ag of morgen, maar regeeren is ook hier vooruitzien en ons ge wekt zal de ontwikkelingsmogeiyk- heden op dit gebied, in verband met de economische vooruitzichten van onze land!- en tuinbouw'export. met groote nauwgezetheid en activiteit moeten gadeslaan. Tot directeur-generaal van het on derwijs aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd, prof. dr. F. L. R. Sassen, rector-magnificus en hoogleeraar in de geschiedenis der Grieksche en Ro- meinsche wijsbegeerte, de geschiede nis der paedagogiek en didactiek, te vens belast met het onderwijs in de rationeele psychologie in de litera rische faculteit aan de R.K. Univer- steit te Nymegen. Prof. Sassen, die sedert 1936 lid is van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, were op 13 Augustus 1894 te Nijmegen geboren. Hij is lid' van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde te Leiden, van het Historisch Genootschap en van het Provinciaal Utrechts Genootschap v. Kunsten en Wetenschappen en heeft zeer onlangs een brochure geschre ven onder den titel: „Eenheid' en verscheidenheid in het Nederlandsche volk. Een pleidooi voor samenwer king op principleelen grondslag". Onder het opschrift „De cul tus van den grooten man: de les van de verkiezing", schrijft „Peregrine" in de Londensche Observerdat het een van de groote lessen van de Britsche verkiezingen is geweest, dat een democratische natie geen leider heeft, die niet kan wor den vervangen, hoe groot die leider ook is. De Fuehrer is evenwel van het tooneel ver dwenen, doch het Fuehrerprin- cipe leeft nog in den Europee- schen geest voort. Daar is in de eerste plaats de groote onver vangbare in Rusland. Hij is in zeker opzicht onvervangbaar, want na tientallen jaren van een partijregime en de abso lute regel van een politieke lijn binnen die eene partij, heeft Stalin geen rivaal. Er klopt aan het Kremlin geen Russische Attlee. En zal dit vermoedelijk niet spoedig doen ook. Anders is het bijvoorbeeld in Frankrijk en Joegoslavië. Is, vraagt de schrijver, De Gaulle onvervangbaarder dan Churchill? Is maarschalk Tito met al zijn verdiensten als lei der in oorlogstijd, werkelijk de eenige leider die Joego-Slavië in vredestijd moet voorgaan? Het zal interessant zijn te zien hoeveel Europeesche landen het Britsche voorbeeld zullen volgen en welke van hen er toe bereid zijn. DE SPOORWEGVERBINDING tus- schen Frankrijk, zoowel als België, en alle deelen van de Britsche bezet tlngszone in Duitschland is hersteld. Over de spoorlijnen in het Roerge bied' worden thans 40.000 ton steen kool per dag vervoerd, tegen 5.000 ton zes weken geleden. TOT OP HEDEN ZIJN. volgens of ficieele mededeeling, in België reeds 2117 collaborateurs ter dood veroor deeld. Naar uit het hoofdkwartier van Generaal Spaatz op Guam wordt meegedeeld heeft de op Hirosjima geworpen atoombom 47io vierkante mijl, dat is zestiende gedeelte (60 procent), van dit Japansche militaire centrum vernietigd. Jon. Kimche, militair correspondent van Reuter, merkt op, dat de strategische opvattingen, die nog op de conferentie van Potsdam gol den, door de uitvinding van de atoombom ineens volkomen verouderd zijn. Militaire deskundigen zijn van oordeel, dat de strategische beslis singen van de conferenties van Teheran en Yalta waardeloos gewor den zijn. Veiligheid kan niet langer afhankelijk worden geacht van de controle over de Dardanellen of de beheersching van het Suezkanaal. Natuurlijke grenzen hebben elke beteekenis van strategisch voordeel verloren. Het bezit van den Rijn en van Keulen kan economische waarde voor Frankrijk hebben, maar men kan niet langer van stra tegische noodzakelijkheid spreken, en datzelfde geldt voor vele grenzen in O.- en Z.O.-Europa. Alleen internationale vrede is nog bjj machte veiligheid te waarborgen. Het is van veel grooter belang de fabricage van atoombommen onder controle te houden. Het moet onwaarschijnlijk geacht wor den. dat momenteel het geheim aan eenige andere mogendheid zal worden medegedeeld: het zal vooralsnog in handen blijven van die mogendheden, die onmiddel lijk betrokken zijn bij de produc tie van atoombommen. Japan wordt ingelicht! Generaal Spaatz, de comman dant van de strategische lucht macht In de Pacific heeft ver klaard, dat er een pamflettencam- pagne gevoerd zal worden om het Japansche volk in te lichten over het feit dat het „ge-atoom-bom- bardeerd" is en dat het in de toe komst meer kan verwachten. Er staan meer supperforten gereed om de eerste, die een atoombom wierp, te volgen. De bommenwer pers zouden opereeren van de basis van de 20ste luchtmacht op de Marianen uit. Generaal Spaatz weigerde te antwoorden op vra gen als hoe de bom vervoerd werd, het formaat en van welke hoogte de bom geworpen werd. ER DREIGT een conflict in de bin nenscheepvaart, omdat het departe ment van verkeer plotseling een di rect in werking tredenöe verlaging van de vracht in de binnenvaart heeft afgekondigd' en wel met dertig p rocenf. zonder dat er voldoende overleg met de organisatie waa ge pleegd. Meer dan 300 vliegtuigen hebben de systematische aan vallen op steden op Kioesjoe Maandag voortgezet. De Franscf& Regeering wil toch een referendum houden. President Truman is in New port aangekomen en onmid dellijk naar Washington door gereisd. Japan onderneemt stappen om aan Ned. Oost- Indië onafhankelijkheid te verleenen! Thans is een op roer uitgebroken in de St. The- resia-gevangenis te Florence, waar 150 gevangenen zichzelf in een groote zaal opsloten. Belgische regeeringsverklaring. De Belgische premier v. Acker heeft in de kamer van afgevaar digden een regeeringsverklaring afgelegd. Hij zeide, dat de regee ring er prijs op stelt, uiting te ge ven aan haar wil, om over te gaan tot uitschrijving der verkie zingen. Het aanleggen van kie zerslijsten zal worden bespoedigd en de regeering zal de kamer vragen het reeds uitgewerkte ont werp. dat er hoofdzakelijk toe- strekt de buiten-de-wet geplaat sten hun stemrecht te ontnemen, goed te keuren. Begin Maart klaar zijnde, zullen de verkiezin gen plaats hebben. De regeering zal eerst en vooral het werk der finantieele zuivering, dat sedert 10 maanden wegens politieke cri sissen werd vertraagd, voltooien. Sprekende over de moeilijkhe den in de ■kolenproductie, zeide van Acker, dat een beslissende poging om de werkkracht op ta voeren door aanwending van Duitsche krijgsgevangenen en door een beroep te doen op bui- tenlandsche arbeiders, thans wordt doorgevoerd. De regeering is ook voornemens de democratie krachtig te verde digen en pogingen van neo-fas- cisme, om het even van welken kant ze komen, te beteugelen. Een Maritiem Centrum, een moder ne zeeliedenwyk, zal te Rotterdam gebouwd worden, naar een plan, dat in het gijzelaarskamp is uitgebroed, zes en een half millioen zal kosten en een oppervlakte van 12.000 M2 zal beslaan. Bij den A.N.W.B. heeft zich het 150.000ste lid aangemeld. Van het vestigen van een staalfabriek in Limburg is bij het desbetreffende departement niets bekend. Het be staande verbod van het bereiden van melk en melkproducten in flesschen is tot het geheele land uitgebreid. Half Augustus komt er een nieuw spoorboekje, in den vorm van een vouwblad. In het kamp bij Amers foort zijn weer eenige nieuwe massa graven ontdekt. Naar Duitschland zijn destijds 11.000 krijgsgevangenen gevoerd, 8.000 zijn officieel als terug gekeerd bekend. Het aantal Ne derlanders. dat zich in het door Rus land bezette Duitschland bevindt, is volgens de Russische taxatie 15.000, naar Nederlandsche schatting zou het 65.000 zijn! Naar Duitschland zyn 110.000 Nederlandsche Joden gevoerd; 80.000 zijn er om het leven gekomen. DE VAART op de Maas en het Ju- lianakar.aal is Dinsdag weer geheel vrg gekomen, een verheugend feit dat plechtig gevierd is. TITO, de leider var.' Joego Slavlë, heeft zich tegen het koningschap uit gesproken. 25 PERSONEN werden gedood bij een explosie van een graanelevator irj Port Arthur (Ontario). DE OUDSTE ZOON van Sic Antho ny Eden is omgekomen met een vlieg* tuig ter hoogte van Birma,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1