HIEUW RUSLAND VERKLAART OORLOG AAN |APAN Strijd aan Mandsjoerijsche grens begonnen Geen levend wezen meer in Hirosiima Onmenschelijke uitwerking van atoombom DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Radio Moskou deelde Woensdagavond in de uitzending mede, dat de Sovjetunie zich met ingang van Donderdag, in staat van oorlog bevindt met Japan. Het bureau voor oorlogsinlichtingen te New York citeert Domei, dat meldt, dat het Roode leger den aanval op de Mandsjoerijsche grens is begonnen. De motieven van de Sovjets Nederlandsche bestellingen in Amerika Extra rantsoenen voor aanstaande en jonge moeders Wederom petroleum op de bon De strijd in het Verre Oosten De „Oranje" in Melbourne aangekomen Ulit land Atoom-bom op Nagasaki eigen Qaaisle nieuws Schoenendistributie Het zuiveringsbesluit Fransche verkiezingsplannen Vergiftiging in Hilversum NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18701 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Voordat Molotof de oorlogsverklaring aankondigde, zeide hij tot den Japanschen ambassadeur het volgende: „Na de ineenstorting en de capitulatie van Hitler'Duitschland was )apan de eenige groote mogendheid, die den oorlog wilde voortzetten. De eisch van de drie mogendheden de Ver. Staten, Groot Brittannië en China op 26 Juli van dit jaar dat de (apansche gewapende macht zich onvoor waardelijk over zou geven werd door )apan afgewezen en het verzoek van de )apansche regeering aan de Sovjet- regeering om in den oorlog in het Verre Oosten te be middelen was ongegrond geworden" De volledige verklaring, zooals radio Moskou die gegeven heeft, luidt als volgt: „Molotof, de Volkscommissaris der Sowjetunie, heeft heden den Japan schen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende verklaring afgelegd: Met het oog op Japan's weigering te capituleeren, hebben de Geallieer den zich tot de Sowjetregeering gewend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, daarbij den duur van den oorlog verkortend, het aantal slachtoffers verminderend en medewerkend aan het spoedig herstel van den algeheelen vrede. Trouw aan het bond genootschap met de Geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sowjetunie het aanbod aanvaard, en heeft zij zich aangesloten bij de Geallieerde ver klaring van 26 Juli van dit jaar. De Sowjetregeering is van meeniiig dat zulk een politiek van haar kant het eenige middel is dat in staat is om de vrede naderbij te brengen, het volk voor verdere offers en lijden te behoeden en het Japansche volk dé gelegenheid te geven die gevaren en vernietigingen te vermijden die door Duitschland na haar weigering om onvoorwaardelijk te capituleeren ge leden werden. Met het oog op het voorafgaande verklaarde de Sowjet regeering dat met ingang van mor gen 9 Augustus Rusland zich in staat van oorlog met Japan zal beschou wen. De verklaring gaat verder: Op 8 Aug. ontving Molotov een Britschen ambassadeur Sir Archibald Clerk Kerr, den ambassadeur van de Ver. Staten Hamman en den Chineeschen ambassadeur Foeking Tsjang en lichtte hen in over de beslissing van de Sowjetregeering om op den 9den Aug. den staat van oorlog tusschen de Sowjetunie en Japan te verklaren. De ambassadeurs spraken hun vol doening uit over deze verklaring van d'e Sowjetregeering. Molotov heeft Sato ervan op de hoogte gesteld d'at tezelfdertijd Marik de Sowjetambassadeur te Japan aan de Japansche regeering te Tokio de verklaring van d'e Sowjetregeering zou overhandigen. De ambassadeur deed' toezegging de verklaring van de Sowjetregeering aan de Japansche regeering te doen toekomen. Domei meldt uit het hoofdkwartier van het Kwantoengleger, dat ae Russische aanval op de grens van Mandsjoekwo begon om 3 uur 30 des voormidd'ags. Infanterie en lucht macht namen aan de actie deel. Een later bericht zegt, dat reeas kort na middernacht het vuur werd geopend. Het Japansche legercommuniqué ver meldt als tijdstip 3 uur 30. Naar ANP-Aneta uit Washington verneemt, hebben vertegenwoordigers der Neaerlancsche regeering aan de F.E.A. verzocht, materiaal voor hui zenbouw te leveren. Over den aan koop van venserglas en isoleerend materiaal wordt onderhandeld. De regeeringsvertegenwoordigers onder, zoeken oe bruikbaarheid en den le vensduur van uitneembare woningen. Bestellingen hieromtrent zijn nog niet gedaan. In aansluiting aan hetgeen destijds gepubliceerd werd', deelt de direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning mede, dat in de provincies Noordhollana. Zuidholland! en Utrecht aanstaande moeders, wier kind ver wacht wordt na 5 Januari 1946, doch vóór 3 Februari 1946 voor de eerste maal extra rantsoenen zullen ont vangen voor d'e periode van 5 Augus tus t/m 1 September terwijl aan staande moeders, wier kind verwacht wordt na 2 Februari 1946. doch vóór 3 Maart 1946 voor de eerste maal ex tra rantsoenen zullen ontvangen voor de periode van 2 t/m 29 September a.s. Voorts zullen jonge moeders, wier kind' geboren is na 3 Februari doch vóór 4 Maart 1944 voor tie laat ste maal extra rantsoenen ontvangen voor de periode van 5 Augustus t/m 1 September '45 en jonge moeders, wier kind geboren is na 3 Maart doch vóór 1 April 1944 voor de laatste maal voor de periode van 2 t/m 29 September '45. Met ingang van Maandag' 13 Augus tus zal voor het geheele land. met uitzondering van Zeeland, Noord'- Brabant en Limburg, wederom een bon worden aangewezen voor petro leum. Verstrekt zal worden: aan per sonen van 5 jaar en ouder V* liter en aan kinderen beneden den leeftijd' van 5 jaar 1 liter petroleum. De be treffende petroleumbonner; zullen geldig zijn van 13 Augustus tot en met 8 September. Hiermede wordt dus uitvoering gegeven aan het reeds eerder geopperde plan, de verstrek king voor petroleum voor huishoude lijk gebruik voort te zetten. Tegelij kertijd is een regeling in een verge vorderd stadium van voorbereiding om, zoodTa de aanvoer dit toelaat, aan gezinnen, die geheel verstoken zijn van gas of andere verwarmings bronnen voor koken, een extra hoe veelheid petroleum te verstrekken. De distributiediensten zullen binnen zeer korten tijd aan gegadigden for mulieren ter invulling doen toeko men, waarna uitreiking van petro leum-kookkaarten spoedig zal kun nen volgen. KIND VERDRONKEN TE BROEK OP LANGENDIJK Gisterenavond is het lV2-jarig kind je van de fam. Beemsterboer te Broek op Langendijk in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Het communiqué van gen. Spaatz deelt mede, dat Woensdagmorgen 25 SFF's, geëscorteerd door jagers, 1500 ton bommen hebben geworpen op in dustriecentrate Yawate op Kyoesjoe. Bij de aanvallen, die gisteren op het arsenaal te Toyokawa op Honsjoe uitgevoerd zijn, werd' 70 ton bommen neergeworpen. Volgens den marinespecialist voor de Amerikaansche radio zijn vloot- bombardementen op belangrijke pun ten van de kust van het Japansche moederland door eenheden van de Amerikaansche derde vloot, versterxt met Britsche vliegdekschepen, op handen. Systematische vernielingsbombarde-f menten op de steden op Kyoesjoe werden Maandag voortgezet, naar het communiqué van Mac Arthur bekeno heeft gemaakt. Ook werden verbin dingslijnen aangevallen. Kagosjima, de grootste haven en spoorwegknoop. punt op Z. Kyoesjoe, werd door 200 bommenwerpers en jagers aangeval len. 100 invaders en thunderbolts vie len Miyakonoho aan. Stations en fa brieken werden in brand geschoten met raketten en petroleumbommen Een vrachtschip van 3000 ton wera Zaterdag tot zinken gebracht en een ander beschadigd. Zondag vernietig den Mitchels een Japansch vracht schip in de haven van Foesan op Zuid Korea. Het communiqué van admiraal Ni mitz melat luchtaanvallen op Wake en op Japansche schepen aan de Chi neesche kust. Vier Japansche vlieg tuigen werden neergeschoten en vier vrachtschepen tot zinken gebracht. Dr. J. RIDDER is met ingang van 1 Juli 1945 benoemd tot thesaurier generaal van het departement van financiën. De heer J. Bakker is be noemd' tot raad-adviseur. Uit Melbourne wordt gemeld, dat het 20.000 ton metende m.s. „Oranje", het vlaggeschip van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat gedurende den oorlog als hospitaalschip heeft dienst gedaan, aldaar is aangekomen. Meer dan 27.500 gewonden zijn gedurende 37 vaarten door dit trotsche schip vervoerd. In September 1939 verliet het schip voor het eerst de haven van Amsterdam, om er niet meer terug te keeren. De „Oranje" was wel en kele weken geleden in een Engelsche haven, doch in verband met de gïoo- te schade, welke is aangebracht aan de sluizen te IJmuiden, was het niet mogelijk, dat het schip zijn thuisha ven opzocht. Over de reizen van d'e „Oranje" kan gezegd worden, dat het schip steeds een gelukkige vaart heeft ge had. Nooit hebben bommen of tor pedo's het schip beschadigd. Het heeft dan ook in den loop der jaren niets aan schoonheid ingeboet, en kan nog steeds beschouwd worden als een van Neerlanüs prachtigste zeekasteelen. De „Oranje" heeft deel genomen aan acties in de Middelland'- sche Zee, zoowel als in het Verre en nabije Oosten. New York, 9 Aug. (Reuter) Uit het hoofdkwartier van gene raal Spaatz is bekend gemaakt, dat thans ook atoombommen tegen Nagasaki zijn gebruikt. Het communique zwijgt over de kwestie, of er een dan wel meer bommen zijn afgeworpen. De tekst luidt: ,,De tweede aanval met de atoombom heeft plaats gehad op den 9en Augustus om 12 uur 's middags boven Naga saki. De eden van de beman ning rapporteerden goede uit werking. Er zijn geen verdere gegevens beschikbaar, zoolang de groep niet is teruggekeerd" De Amerikaansche minister van oorlog heelt verklaard, dat niets oi niemand in Rirosjima bij de explosie van de atoombom aan de vernieti ging is ontkomen. Alle levende wezens zijn door de ontploffing vei- morzeld. Met het dreigement voor oogen van nieuwe en nog heviger atoombomaanvallen op Japan en in de onzekerheid, wanneer die aanval len verwacht moeten worden, heeft Radio Tokio Woensdag aan de wereld een volledig verslag gegeven van de „verschrikkelijke verwoesting" op de militaire basis Hirosjima, een stad met een bevolkng van 318.000 zie len, nadat hierop Maandag j.l. een enkele atoombom was afgeworpen. De stad is thans niets dan een puinhoop. Alle levende wezens, menschen zoowel als dieren, zijn letterlijk doodgeschroeid. Zij, die zich in de huizen bevonden zijn levend verbrand, en zij die zich buiten bevonden zijn gedood door den onbeschrijflijken druk en de hitte. Toen de wolk van rook geleidelijk van Hirosjima wegtrok, kwamen de verkenningsvliegtuigen om foto's te maken. Zij zagen niets anders d'an brandende skeletten van huizen. De foto's toonen aan, dat een hitte die te vergelijken is met die van een he mellichaam werd' ontwikkeld, toen de atoombom in het hart van Hiros jima neerstortte. De perfectie van d'e atoombom en de belofte van haar gebruik in groo- ten getale heeft de plannen van de Geallieerden in zake een invasie van Japan niet doen veranderen, zoo were medegedeeld in het geallieerde hoofdkwartier op Goeam. De Gealli eerden zetten hun voorbereidingen voort voor amphibilandingen en de luchtstrijdkrachten in d'e Pacific gaan door met het bestoken van het Japansche vasteland. Bij de raids van vandaag werd Jawata, Japan's voor naamste staalcentrum, het hevigst verdedigde doel in het Japansche Rijk, verlamd door de uitwerking van 1500 ton ontplofbare stoffen, die werden uitgeworpen door 225 super- vest irvg'en. De Japanneezen gelooven, aldus Radio Tokio, dat 10 September a.s. voor hen d'e D. day zal worden, de dag van de geallieerde invasie op het Japansche vasteland, en zij zijn van oordeel, dat de poging gedaan zal w-orden op Kioesjoe, het Zuidelijkste eiland, het dichtst gelegen bij de ge allieerde basis Okinawa. Op Kioesjoe zou, volgens de Japanneezen, de be slissende slag' gestreden worden. Inmiddels zijn waarschuwingen uit gegaan tot 12 andere Japansche ste den, dat zij geplaatst zijn op de „dooaenlijst" d'er Geallieerden, die is opgesteld in het hoofdkwartier van de geallieerde luchtmacht op Goeam. Duizenden pamfletten zijn op deze steden uitgeworpen, om den bewo ners mede te deelen, dat wellicht binnen enkele uren de brandbommen zullen gaan vallen in zoo groote hoe veelheid, dat ae verwoesting van ce- ze steden op handen is. Het Amerikaansche departement van marine verklaarde in zijn gere gelde radio-uitzenGing, dat Japan thans voor de keuze staat tusschen zelfmoord en capituleeren. Het voeg de aan deze verklaring toe, dat afge wacht moetworden, welk effect de atoombom zal hebben op het Japan sche moreel. „Misschien zullen eerst nog vier of vijf steaen verwoest moe- ten worden, voor de Japanners wer kelijk gelooven. dat wij zulke bom men hebben." Minister Schermerhorn zal Vrijdag avond voor de radio spreken over het commissariaat noodvoorziening voor de getroffen gebieden. Het M.G. heeft een vereffenaar voor de Nederlandsche Kultuurkamer en de bijbehoorende gilden benoemd. De Raad van State afdeeling geschillen van bestuur heeft gisteren voor het eerst weer een vergadering gehouden, waarin de voorzitter van den Raad, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland een korte rede heeft gehouden. Bij den distributiedienst te Groningen is fraude geconstateerd, negen ambte naren zijn in arrest gesteld. De Minister van Justitie heeft een com missie voor oorlogspleegkinderen in gesteld. Bij nieuwe verordening van het M.G. is het rooken, stoomen enz. van visch verboden zonder goed keuring van het Staatstoezicht der Volksgezondheid. Nederland heeft eenige scheepsbouworders geplaatst in Amerika. Het Roode Kruis ont ving een groote partij kazen uit Zwitserland voor de ziekenhuizen van Rotterdam en Den Haag. Britsche en Russische troepen zul len zich uit Teheran, de hoofdstad van Iran, terungtrekken! Binnenkort zal ook weer, weliswaar op beperkte schaal, een begin worden gemaakt met de normale schoenendis tributie, zoodat ook degenen, die in sommige gevallen zelfs twee jaar geleden een aanvraag voor schoe nen hebben ingediend, in het bezit worden gesteld' van een schoenenbon. Het land zal daartoe in vijf kringen worden verdeeld, welke een voor een bevoorraad zullen worden. Men ziet. dat er hard' aan de distributie van schoenen wordt gewerkt. In kring I zal in de tweede helft van deze maand met de distributie worden be gonnen. Het zuiveringsbesluit is gewijzigd. De groep personen op wie het van ftoepassmg is, is met twee categorie- ^en uitgebreid. De eerste categorie omvat de bijzondere en kerkelijke hoogleeraren, de hoogleeraren aan bijzondere universiteiten en hooge scholen en de privaatdocenten. Bij de tweede categorie is ir; het bijzon der ged'acht aan het personeel van diensten en instellingen als de tram, het gas- of electriciteitsbedTijf, het waterleidingbedrijf. Voorts is de mogelijkheid geopend van ontslag van personen, ö1e blijk hebben gegeven van een nationaal- socialistische geestesgesteldheid, en van hen, die m ernstige mate zijn te kort geschoten in het betrachten van ae juiste houding i.v.m. ae be zetting. Omtrent de Fransche kabmetszit- ting verneemt Reuters correspondent van gezaghebbende zijde, dat in Oc tober verkiezingen zullen worden ge houden overeenkomstig' het resultaat van het referendum, dat waarschijn lijk kort tevoren zal worder; gehou den. Bij dit referendum zal het land! de volgende vraag worden voorge legd: „Wenscht gij terugkeer van de oude grondwet of wilt gij verkiezin gen voor een nieuwe constitueerende vergadering?" Indien de meerderheid van het land zich uitspreekt voor te rugkeer van de oune grondwet, zul len de verkiezngen voor kamer er; senaat worden gehouden. Indien de meerderheia een nieuwe constitutio- neerer.d'e vergadering wenscht zullen de verkiezingen de samenstelling dier vergadering bepalen. Ir; een groot gezin in de Marconi straat te Hilversum heeft zich een ernstig geval van vergiftiging voorge daan. Acht leden van het gezin zijn hiervar; het slachtoffer; de oorzaak is waarschijnlijk het nuttigen van be dorven voedsel. De twaalfjarige doch. ter is reeds overleden. Een onderzoek wordt ingesteld'.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1