Ook te Amsterdam de*' havenarbeiders in staking WAT VOOR WEER KRIJGEN WE? Export van groenten en fruit naar Engeland? Herstel van ons Indisch gezag Er is nog zwarte veehandel Benoemingen aan de R.K. Universiteit j3id en werk Mgr. Hopmans 80 jaar Pétain zal geen gratie vragen JDolilieke /Qchtalileilen Sfc Als gevolg van pamfletten, ver spreid door de Eenheidsvakcen- trale, zijn de arbeiders van de ha venbedrijven te Amsterdam Maan dagochtend in staking gegaan. Het betreft hier een proteststa king die 24 uur zou duren en in navolging van de Rotterdamsche staking gericht is tegen de regee ring die de erkenning van de Eenheidsvakcentrale niet wil verleenen, omdat de E.V.C. zich niet wil richten naar de condities die de regeering in deze aange legenheid gesteld heeft. Bijna 1000 man personeel van de di verse handelsbedrijven en vee- men deden aan deze staking mee. Het vaste personeel van de Mij. „Nederland" en de K.N.S.M. zijn aan het werk gebleven. De sta king heeft zich zelfs tot de bin nenscheepvaart uitgebreid. Zoo vertrok de Lemmerboot een uur te laat. Naar aanleiding van de staking gaf heer T. F. Bastet, directeur van de Scheepvaartvereeniging Noord terecht als zijn meening te kennen, dat de houding der ar beiders getuigt van een groot ge brek aan verantwoordelijkheids gevoel in een tijd dat allereerst het Nederlandsch belang gediend moet worden en alle andere klei nere belangen moeten wijken voor het belang van het algemeen. De Eenheidsvakcentrale weigert bij geschillen via den Rijksbemid delaar, overleg te plegen met de regeering en acht het verstandi ger zonder vorm van proces het bijltje er bij neer te leggen wan neer zij aan de regeering iets wil afdwingen. Het feit, dat de regee ring de E.V.C. onder deze om- tandigheden niet erkent, is oor zaak dat de havenarbeiders thans in staking zijn gegaan. De heer Bastet zei verder nog, dat de omstandigheden waaronder de havenarbeiders werken, lang niet ongunstig zijn. Het weekloon varieert tusschen f 35.52 en f 36.96 gebaseerd op een werk week van 48 uren. Uit de sta tistiek blijkt echter, dat zij voor dit loon gemiddeld niet langer dan 22 uur gewerkt hebben! Boven- Herstel van het officieele Ne- derlandsche gezag, overal in Ned.- Indië, zal vermoedelijk geruimen tijd duren, zelfs indien het Japan- sche gewapende verzet spoedig tot het verleden behoort. Den Ned.-Xndischen autoriteiten wacht een geweldige taak, zoo wordt ons uit het Columbia-opleidings- kamp in Australië gemeld. In overleg met de geallieerde militaire autoriteiten worden maatregelen voor een noodbestuur uitgewerkt. In verband met de ontwapening van de Japanners zullen geallieerde militaire deta chementen naar Indië vertrekken. Voor dit gebeurt moet zijn uitge maakt onder welk commando In dië zal komen. Thans is het groo- tendeels MacArthurs gebied, doch naar bekend zal het vermoedelijk onder Mountbattens commando komen. Oost-Sumatra bijv. valt nog onder MacArthurs bevel, ter wijl de rest van Sumatra onder Mountbatten ressorteert. Zoowel op MacArthurs, als op Mountbattens hoofdkwartier be vinden zich mannen van de Nica. Sinds eenigen tijd vormen Nica- eenheden de schakel tusschen de ze hoofdkwartieren en burgerlijke autoriteiten op Tndisch gebied. Voorbereidingen worden getrof fen om de bevolking in te lichten over plannen tot onmiddellijke bevrijding van politieke gevange nen en geïnterneerden en over bestuursplannen. Door de Ned.-Indische regee ring worden thans zooveel moge lijk krachten gemobiliseerd voor arbeid onmiddellijk na de bevrij ding. In het Columbla-kamp worden vele jonge Nederlanders, waarvan velen afkomstig zijn uit de ille gale beweging in Nederland, op geleid voor een administratieve laak. Zij zullen spoedig kans krij gen het geleerde in praktijk te brengen! dien is hun, om aan hun moeilijk heden tegemoet te komen, werk- kleeding en schoeisel verstrekt alle factoren, die zeker geen re den tot ontevredenheid mogen geven, in aanmerking genomen de omstandigheden waaronder de rest van Nederland moet werken. Bovendien maken deze stakingen hoe onbelangrijk ook op zich zelf beschouwd een zeer on- gunstigen indruk in het buiten land, waar men sterk gaat twijfe len aan de werklust van den Ne- derlandschen arbeider, terwijl de Nederlandsche havensteden de kans loopen dat de schepen die er aan moeten doen gedirigeerd worden. Op de markten in het Noorden komt het regelmatig voor, dat zwarte handelaren uit het Zuiden kalveren en schapen aankoopen tegen hooge prijzen die evenwel nog slechts een fractie zijn van de prijzen, die men er elders voor kan maken. De politie zit de hee- ren, die zich aan deze practijken schuldig maken, voortdurend op de hielen. Dezer dagen slaagde zij er nog in te Sneek een vollen wa gen kalveren en schapen aan te houden, waarvan de schapen frau duleus bleken te worden ver voerd. Tegen den eigenaar, een zekere W. v. d. Tob uit Echten werd proces-verbaal opgemaakt. Bovendien werden in de laatste dagen nog zes andere handelaren in clandestien gekocht vee betrapt. Tot buitengewoon hoogleeraar in de psychopathologie, de neuro psychologie en de forensische psy chiatrie #aan de R.K. Universiteit werd benoemd dr. J. J. G. Prick, die sinds Mei 1941 privaat-docent aan deze inrichting was. Hij is in 1909 te Maastricht geboren. Tot gewoon hoogleeraar in te ju ridische faculteit van de R.K. Univer siteit te Nijmegen voor het onder wijs in &e staatshuishoudkunde en statistiek is benoemd dr. J. v. d. Brink te Laren. 12 April 1915 te La ren geboren. Hij promoveerde in 1942 cum laude tot doctor in de economie op een dissertatie, getiteld „Maat schappijstructuur enwerkgelegenheic". Tot gewoon hoogleeraar in de Grieksche taal en letterkunde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen is be noemd dr. J. G. A. Ros S.J. te Nij megen. in 1900 te Amsterdam gebo ren. Tot lector aan ce faculteit der letteren en wijsbegeerte der R. K. Universiteit is benoemd dr. A. M. J. Chorus te Nijmegen, voor het geven van onderwijs in paedagogieken di dactiek. Dr. Chorus werd' in 1909 ge boren te Munstergeleen. HET BESTE DEEL ln de liturgie van den groo- ten Mariafeestdag van mor gen, de Ten Hemelopneming van de allerzaligste Maagd en Moeder van God, met ziel en lichaam, komt de Kerk telkens terug op den dieperen zin van de woor den uit het beroejnde Mar tha-evangelie: „Maria heeft het beste deel verkoren, hetwelk haar niet zal ont nomen worden". De zalige verheerlijking van Maria is het beste deel. Zij „die daar opstijgt als het morgenrood, schoon als de maan, schitte rend als de zon, vreeswek kend als een leger in slag orde geschaard", zij is als de Moeder van God in een zegetocht den hemel binnengegaan. Gekroond als Koningin van engelen en heiligen. Op den dag van Maria's hoogfeest wordt ook ons de richting van 't beste deel nog eens duidelijk aan gewezen. Het beste deel is ook voor ons het kindschap Gods, de zalige verheerlij king! En als het waar is, dat Maria onze machtige voorspraak is, om na het strijden en lijden op aarde de hemelsche zaligheid te bereiken, hoeveel te meer dan op haar feestdagen als deze, die ons dringen tot intensere vereering van de heilige Maagd. Maria, ko ningin van den hemel, van alle engelen en heiligen, van de apostelen en marte laren, van den heiligen Ro zenkrans, van den vrede, bid voor ons, help ons met Uwe machtige voo%spraak, laat ons zoo ver mogelijk U navolgen in liefde tot God en tot de menschen, help ons, eens „het beste deel" den hemel, te bereiken. Er komt weer een dagelijksch weerbericht Dezer dagen zal het Koninklijk Ne derlandsch Meteorologisch Instituut via de dagbladen weer dagelijks het weerbericht bekend maken. Dat is het verheugend bericht van Dr. Bleeker, directeur van het Instituu. Na 5 Mei heeft Dr. Bleeker met zijn staf hard gewerkt om zoo spoedig mogelijk den normalen arbeid te hervatten. En dat was niet zoo eenvoudig! Twee goede ontvangers waren se dert dollen Dinsdag uit de Bilt ver dwenen. Eind Mei kwamen de Cana- deezen met instrumenten van een Duitsch meteorologisch station, dat in Beverwijk gevesigd was, in De Bilt; op 9 Juni kon De Bilt de offi cieele weerverwachtingen ten be hoeve van de droogmaking van Wal cheren reeds doorgeven. De nationale stations te Groningen Den Helder en Maastricht waren gelukkig gespaard gebleven, alleen heeft het geruimen tijd' geduurd, voordat er telefonisch contact tot stand kwam. Vlissingen was vernield, maar thans is er weer een noodstation. Nu is de situatie al zoo veel verbeterd, dat er acht weer kaarten per dag worden geteekend. Er wordt gezorgd voor het vliegveld Valkenburg bij Den Haag, voor de marjrie-instellingen. Schiphol zal wel spoedig volgen en plannen voor de ancere vliegvelden zijn in ontwerp. Dit alles is mogelijk dank zij de me dewerking van de K.L.M. en d'en Luchtvaartdienst, welke instellingen radiotelegrafisten ter beschikking stel den, die thans tijdelijk te De Bilt gedetacheerd zijn. Een belangrijke stap in de verdere ontwikkeling zal binnenkort kunnen worden ondernomen. Dan zal het K. N. M. I. n.l. aangesloten worden bij het internationale meteo-telexnet, waarvan het centrum even boven Londen ligt. Via twee speciale lijnen zullen de weerberichten van Londen naar Nederland komen. Wel zullen dan nog radio-telegrafisten noodig zijn voor het opnemen der berichten van de ver afgelegen stations, maar via het meteo-telexnet zullen toch alle weerberichten van West-Europa, het Midcellandsche Zeegebied, den Atlantischen Oceaan en van het Oos telijk deel van Amerika komen. Dit meteo-telexnet reikt thans tot Han nover, Frankfurt en Hamburg, België en Frankrijk zijn er natuurlijk ook op aangesloten. Op de negentiende zitting' in het proces Pétain, kwamen de verdedi gers aan het woord. Advocaat Payen ving aan met uit te weiden over de verdiensten van den maarschalk in het verleden en weersprak de bewe ringen. volgens welke Pétain wordt afgeschilderd als een défaitist gedu rende den oorlog van '14-'18. Hij waarschuwde, dat Pétain. indien hij ter dood veroordeeld zou worden, geen gratie zou verzoeken. Payen nam daarop de kern van de ten laste legging, namelijk „verstandhouding met-den vijand" onder de loupe. Hij wees er op, dat men niet als getuige had doen verschijnen generaal Ga- melin, die vrijwillig verschenen zou zijn, terwijl men Weygand tusschen twee gendarmes had laten voorko men. Pétain had geen deel willen uit maken van het kabinet van nationale eenheid, omdat hij er zich physiek niet toé in staat voelde. Alleen op aandringen van Reynaud had' Pétain op 17 Mei 1940 ae functie van vice- president van den raad van ministers aanvaarc. Het sluiten van een wapen stilstand werd" voor de eerste maal niet voorgesteld door Péain, maar door Albert Lebrun en Reynaud. De verdeciger achtte voortzetting van den strijd' onmogelijk en wees op de vooraeelen, welke de wapenstilstand had gebracht. Advocaat Lemaire her innerde er aan, dat de aanklager de beschuldiging van ..samenzwering te gen de veiligheid van den staat" had laten varen, doch die van .aanslag tegen de republiek had gehand- haafd, en maakte er den procureur een verwijt van. dat deze blindelings de wet en de rëgeering diende. Hij citeerde uitspraken van linksche bla den. van Pierre Cot, Wladimir Or- messon en De Gaulle, die ten voor- aeele van den maarschalk waren en sprak een lofrede uit op de door Pé tain te Madrid' gevoerde diplomatie. Hij stelde de vraag, hoe Reynaud, Jeannency en Herriot een beroep hadden kunnen doen op de macht van Pétain in Juni 1940 en dezen nog een maand' daarna hadden kunnen ondersteunen, wanneer Pétain wer kelijk tegen het regiem zou hebben gecomplotteerd. Door de verdediging werd een telegram uit Engeland voor gelezen, waarin werd' verklaard', dat Britsche „politieke leiders" in Parijs wilden komen getuigen, dat Londen een Fransch-Duitsche wapenstilstand had verwacht nog voor deze werd' af gesloten. Leden van de jury hebben dreigbrieven ontvangen, waarin zij worden gewaarschuwd Pétain niet te veroordeelen. De oudste bisschop van Nederland, Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, hoopt op 22 Augustus a.s. zijn 80sten verjaardag te vieren. De pre laat. die kort geleaen H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana in zijn kathedraal ontving, is assistent bisschop bij den pauselijken troon en Romeinsch graaf. Sedert 1 November 1914 bezet hij den bisschoppelijken zetel als vijfde bisschop van Breda. ROTTERDAMSCHE POLITIE DOOR ZWARTE HANDELAREN BEDREIGD Een doode. twee gewonden In de Riebroekstraat, een centrum van oen zwarten handel, is het Zon dagavond tot een schietpartij geko men, waarbij één man werd gedood en een man en een vrouw ernstig1 gewond'. Gelijk vorige week in ons artikel „Na Potsdam" werd betoogd', maakt de neaerlaag van Duitschland' en het vooruitzicht dat de land- en tuin bouw aaar in de toekomst een be langrijker plaats zal gaan innemen voor onze groenten- en fruitprodu- centen heroriëneering van Gen export noodzakelijk. Voor den oorlog werd de helft van wat hier geteeld werd, uitgevoerd. Daarvan ging ruim 50 pCt. naar Duitschland. ongeveer 30 pCt. naar Engeland en d'e rest naar Frankrijk, België en andere Europee- sche landen. Op het oogenblik kan uiteraard van export nog geen sprake zijn. Onze fruit-centra in Limburg en Zeeland hebben niet veel. die in de Betuwe echter zwaar geleden. De groenten teelt is er vrij goed' afgeko men. In het Westland is veel glas In een vergadering van de R.K. Staatspartij te Haarlem heeft de waarnemend voorzitter van d'e Partij,, mr. dr. Witteman. een nadere aanduiding gegeven van het stand punt der Partijleiding ten opzichte van de Nederlandsche Volksbewe ging. Wij willen, zoo zeide hij. een* betere verstandhouding tusschen groepen en niet het samengaan van de individueele personen ir? één groo_ te socialistische partij. Wij hopen, aldus mr. Witteman, dat de katho lieken aan dit „individueele" niet mee zullen doen. Er zijn besprekingen met de N.V.B. aanstaande. Wil zij alleen betere samenwerking tusschen ae verschillende partijen, dan staan wij achter haar. Prof. mr. Romme, inmiddels benoemd tot voorzitter van het Katholiek Staatkundig Centrum, dat de Partij heeft ingesteld zei, dat wie eenig gevoel voor zelfrespect, heeft, begrijpt, dat de Katholieke Partij moest terugkeeren in ons door geloof zoo verdeelde land'. Moet er iets nieuws komen uit eigen kring, dan zal dat tot grootere eenheid moeten bijdragen tusschen hen die in beginsel het dichtst bij elkaar staan. Aldus prof. mr. Romme op d'e vergadering van de R. K. Staatspartij te Haarlem. „Grondwetsartikelen". Intusschen is van de hand var.' prof. mr. Romme een boekje ver schenen onder den titel „Nieuwe Grondwetsartikelen", een bijdrage tot herstel en vernieuwing, een merkwaaraige en belangwekkenae studie, waarin- ingrijpende wijzigin gen in het Staatsbestel aan de hand gedaan worden. Ingrijpender nog, dan reeds eerder door de Partij wer den gelanceerd en die gingen menig een al te ver! De hoofdzaak is, dat prof. Romme een consequent princi pieel standpunt inneemt ten aanzien van den geestelijken grondslag van den Staat. In artikel 2 lezen wij: „Het Koningrijk der Nederlanden erkent God als zijn eerste Oorzaak en laatste Doel en belijdt zijn vol komen afhankelijkheid van zijn schepper. De bevordering van ae eere Gods is voorwerp van de aan houdende zorg der Overheden". Het is een verkwikking temidden van aikwijls ongewilde, goedbedoelde aanpassing en geschipper en verdoe zeling van d'e ware feiten, zulke dui delijke taal te lezen.... Er zijn ech ter nog veel menschen in Nederlana, die de innerlijke redelijkheid van een dergelijke uitspraak niet inzien of de fundamenteele kracht ervan niet in dien zin erkennen, dat zij daarmede rekening willen houden. Wanneer dan ook in de uitwerking van dezen geestelijken grondslag gezegd wordt, dat ae verschillende burgerrechten gegeven worden aan „de belijders der onderscheidene godsdiensten", dan kan dit niet anders beteekenen, dan dat die burgerrechten er Liet zfjn voor hen, die geen godsdienst belijden? Bedoelt de ontwerper dit, dan zal de uitvoeringsmogelijkheid van die gedachte in een gemengd land als het onze, met altijd nog on geveer 15 pet. niet bij een kerkge nootschap aangeslotenen, wel op ver zet stuiten. Maar dat is dan nog geen reden, om de kwestie niet rijp te overdenken! Er.- eigenlijk zijn wij met deze opmerkingen al veel verder gegaan dan onze bedoeling was. Wij wilden slechts voorloopig' de ver schijning van dit interessante werk aankondigen en meten ons niet over een dergelijke gedegen studie van vele maanden in „a nutshell" even een oordeel te geven. Daar zal men nader van hooren. Program van N.V.B. Intusschen was een andere belang rijke verschijning op het politieke erf de uitkomst van het nadere pro gram van de N.V.B. Ook dit verdient een nadere beschouwing. De vader- landsche politieke actualiteiten zijn een beetje op dew achtergrond ge raakt door de sensationeele gebeur tenissen op het internationale ter rein van de laatste dagen. Het pro gram is zeer uitgebreid', en gedetail leerd. een volmaakte politieke partij waardig.... Aar? die partijkwestie worden uitvoerige beschouwingen ge wijd Zooveel is ons duidelijk, dat de N.V.B. in Ge toekomst wel een partij zal worden. Intusschen zijn er twee dingen in het boekje van Romme en dat van de N.V.B., die onze instem ming hebben: beide meenen nL dat ons volk voorloopig vel wat anders te doen heeft, dan zich op 't verkie zingspad te begeven. Voor zulk een groote beslissing is ons volk op het oogenblik inderdaad politiek nog niet rijp. Jr- vernield, in Noord-Holland staan ge bieden onder water. Groningen en Friesland hebbij practisch niets ge leden. Het mankeert echter aan ar beidskracht, kolen, vervoer en vooral kunstmest. Onze kunstmestpositie is nog niet rooskleurig, maar volgend jaar zal in 50 pCt. vari de normale behoefte, die in verband met onze bodemgesteld heid groot is. kunnen worden voor zien. In 1946 zal onze tuinbouw weer ongeveer 70 pCt. van de vooroorlog- sche capaciteit kunnen verwerken. Op het oogenblik is deze tengevolge van den oorlog niet meer dan 50 pCt. Deze 70 pCt. wil dus zeggen, dat het volgend jaar weer een zekere hoe veelheid voor export beschikbaar zal komen. Maar waarheen? Duitschland heeft ongetwijfeld nog gToenten noo dig. omdat bepaalde soorten daar nu eenmaal niet gekweekt kunnen wor den. Maar wat het daartegenover in de plaats kan stellen en hoe de be taling zal worden geregeld, is nog een open vraag. „Export van onze goede Nederland sche producten is daarom een levens kwestie voor ons land" aldus de heer G. van Riet, voorzitter van den be drijfsgroep groenten en fruit? Om ze te kunnen voortbrengen hebben we zoo goed als geen grondstoffen uit het buitenland noodig dus geen de viezen behalve dan wat stikstof terwijl we er de zoo broodnoodige de viezen voor terugkrijgen. Voor con currentie behoeven de Engelsche producenten niet bang te zijn. Er is daar nog genoeg noodig. Belangrijk voor ons is, dat er weer geregeld scheepvaartverkeer met Engeland komt en contact met den Engelschen handel wordt opgenomen. De moge lijkheid bestaat dat er dit jaar nog wat oruiven naar Engeland kunnen worden uitgevoerd, maar dat hangt af van d'e verkeersmogelijkheden. Wat de groenten, en fruitpositie in het binnenland gedurende den a.s, winter betreft, er zal wel voldoende zijn maar niet in overvloed. Het volgend jaar zal het beter gaan. Dan zal onze groenten- en fruitproductie weer behoorlijk op peil zijn. Maar dan begint export weer een dringende eisch te worden. Het ziet er naar uit dat het voorloo pig van Engeland zal moeten komen. DE ZUIVERING VAN DEN STATEN-GENERAAL De groote adviescommissie der ille galiteit heeft naar aanleiding van ae wijze, waarop te Staten-Generaal ge zuiverd zullen worden, aan den mi nister-presider/t en den voorzitter van de nationale adviescommissie haar verwonaering te kennen gege ven over dezen gang van zaken. Het ware aangewezen geweest, te natio nale adviescommissie te kennen in de procedure eer zuivering en haar zoo mogelijk deze zuivering zelve op te dragen. Nadat Contact neesheer- Ziekenhu Contact tair Com ontstane Geneeshe kenhuis van B. voorneme Augustus tenzij B. nemen, zich uit ken. Aan verzoek, kwestie sprake

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2