NIEUW 1IT 46 Triomphale intocht in Tokio drijf loon ival LTZ •DAG lAND" VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Mac Arthur beveelt De staking der vijandelijkheden Japan chicaneert Aug. a.s.: rdag- kmaar ,2068 i ins t206 razocdt en, dc •eken anada l 3750 (anders i worden soorten NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18708 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) SLgÉp Loodsgracht 69 Abonnementsprijs t 1.10 per maand: r 3.30 per kwartaal WÊ Telefoon 2383 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 433U SCHAGEN Telefoon 459 Molenstraat 52 DEN HELDER INDONESIË UIT DE DUISTERNIS NAAR HET LICHT De bevrijding van Indonesië wordt nu practisch voorbereid. Luit.- Gouverneur-Genei aal dr. van Mook, minister-president ir. Scher- merhorn, en de minister voor de Overzeesche Gebiedsdeelen, prof. dr. Logeman, hebben, hetzij rechtstreeks tot Indonesië, hetzij meer direct tot het Nederlandsche Volk, via de radio niet alleen in hoog gestemde redevoeringen de vreugde en dankbaarheid vertolkt, die ons allen bezielt, maar ook practiiche mededeelingen gedaan. Zoo heeft de minister voor de Overzeesche gebieden, prof. Loge man, gezegd, dat de Regeering alles in het werk stelt, om de ver bindingen met Nederlandsch-Indië te herstellen, opdat meri hier te lande zoo spoedig mogelijk omtrent familieleden enz. kan worden ingelicht. Men bedenke echter, dat de verbindingsmiddelen over belast zijn. Wij zijn ook te laat bevrijd, wij zijn te radicaal uitge plunderd! De allereerste bezetting van Nederlandsch-Indië zal door geallieerde strijdkrachten worden voltrokken, maar eenheden van de Ned.-Indische Civiele Aangelegenheden (N.I.C.A.) zullen met hen Indië binnen trekken. Alles zal op alles gezet worden, om de hulp aan Indië zoo snel mogelijk te doen geschieden. Op de oorlogsvrijwilligers, die teleurgesteld zpn, dat zij niet kun nen vechten, wordt een beroep gedaan: er valt in Indië een groo- te taak te verrichten. Er moet o.a. een politie-apparaat zijn. De Re geering oefent bij den internatio nalen scheepvaartpool allen aan drang uit, om de noodzakelijke tonnenmaat ter beschikking te krijgen, voor de overbrenging van personeel naar het Oosten. De eerste voorbereidende maat regelen voor de wijziging van de Nederlandsch Indische Staatsrege ling zijn reeds ter hand genomen. Lt. gouverneur gen. dr. van Mook heeft er terecht nog eens de aandacht op gevestigd, „dat Japan al het geplunderde zal moeten te ruggeven, zal moeten betalen voor zijn wreedheden en voor zoover mogelijk de in andere lan den aangerichte schade zal moe ten betalen, het zal worden ont wapend en dusdanig onder con trole worden gebracht, dat het nooit meer in staat zal zijn, z'n rooftochten te herhalen". Tot aan het oogenblik, zoo zeide dr. van Mook verder o.a., dat de geal lieerde detachementen aan land zullen zijn gebracht en de wet tige regeering zal zijn gearriveerd, zijn de Japansche aanvoerders verantwoordelijk voor de hand having van de orde. Zij moeten zorgen, dat niemands veiligheid of eigendommen worden geschaad. Alle nog door den vijand te be gane misdaden worden met de uiterste gestrengheid gestraft. De oude autoriteiten kunnen hun taak hervatten, zü moeten de plaats innemen van de meeloopers en verraders, die verwijderd zul len worden. „Wij zullen spoedig by U zijn", zoo beëindigde dr. van Mook zijn toespraak tot het volk van Indonesië. Prof. ir. Scher- Generaal Mac Arthur heeft den Japanners Woensdag via den radio- omroep het bevel gegeven de vijan delijkheden oogenblikkelijk te staken en vertegenwoordigers naar Manilla te zenden, om instructies in ont vangst te nemen. Zijn boodschap luidde verder: „De vertegenwoordi gers moeten vergezeld worden door bekwame adviseurs van de Japansche vloot en luchtmacht, grondig op de hoogte met alles, wat de vliegvelden in de buurt van Tokio betreft/' merhorn zei, dat het drama, dat zich iit Zuid-Oost-Azië heeft af gespeeld, nog belangrijker is dan de nederlaagvaJTDintsreMand. Hij" schetste den achtergrond van de Japansche agressie, die iedere Nederlander in Indië had zien Het Japansche Nieuwsbureau heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de keizer bevel heeft gegeven aan alle Japansche strijdkrachten de vijande lijkheden onmiddellijk te staken. Het is mogelijk dat het eenigen tijd, wellicht zelfs verscheidene da gen, zal duren voor het keizerlijk bevel de onderdeelen aan het front, sommige afgelegen eilanden of berg achtige streken bereikt. De opperbevelhebber der Japan sche strijdkrachten in China, heeft volgens een bericht uit Tsjoenking, toegestemd in de overgave van de Japansche legers in China. De opperbevelhebber van de com munistische Chineesche achttiende legergroep, betwist generaal Tsjang- Kai-Tsjek het reehi twn -opJie treden als eenige Chineesche vertegenwoor diger! Aan de geallieerde bevelhebbers in Birma is officieel het bevel „staakt het vuren" gegeven. Amerikaansche, Britsche, en Australische oorlogsschepen zullen een triomphalen intocht houden, in de haven van Tokio. Aan de bezetting van |apan zullen ook Russische en Chineesche troepen deelnemen. ]apan zal niet in be zettingszones verdeeld worden. De R.A.F. zal deelnemen aan de bezetting van Indië. De onderteekening van de capitulatie-acte zou pas volgende week Woensdag plaats hebben. De strijd in Mandsjoerije duurt dan ook nog voort, volgens een Russische verklaring ,tot het moment dat de .apanners werkelijk de wapens hebben neergelegd". aankomen, en gaf een samenvat ting van het verloop van den strijd. Minister Schermerhorn roemde de wijsheid en Onver schrokkenheid van den Gouver neur-Generaal, jhr. van Starken- burg Stackhouwer, reeds voor,den oorlog bij de onderhandelingen met Japan tot uiting gekomen. In Maart 1942, kort na de bezetting van Java, is de Gouverneur, die terecht op zijn post bleef, gevan gen genomen. Hij zal nu, als zijn gezondheidstoestand dit toelaat, op zijn plaats, de troon van Bui tenzorg, zoo spoedig mogelijk worden teruggebracht. Een nieu we phase in de geschiedenis van ons Koninkrijk breekt aan; door de duisternis naar het licht, dat is de gedachte, die ons allen be zielt. Het herstel van de geschok te verhoudingen zal de uiterste inspanningen vergen, in een ont redderde wereld, met een ver zwakt Nederland, verzwakt naar hulpbronnen en kracht, maar het afgeloopen jaar heeft geleerd, dat duizenden van de besten uit ons vaderland bereid zijn, om hun kracht te geven aan een taak in Indonesië. Dit zien zy terecht als een stuk van hun nationalen plicht. Uit het offer der gevalle nen, die de minister huldigend herdacht, klinkt onze roeping te genover blank en bruin in ons ryk over zee ons tegemoet! Tokio staat nu in geregeld contact met het hoofdkwartier van Mac Ar thur op Manilla. Volgens een te New York Donderdag opgevangen bericht van. den Japanschen ardio-omfoep wordt van Japansche zijde verklaard, dat het voor Japan onmogelijk is om het vliegtuig met de Japansche af gevaardigden nog op 17 Augustus te doen vertrekken, zooals Mac Arthur bevolen had. „daar hiervoor de noo- dige tijd ontbreekt". Men zoxi echter voortgaan met het treffen van voor bereidingen en het vertrek van het vliegtuig met de gedelegeerden zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. 1. Gouverneur-generaal jhr. Tjarda v. Starkenburg Stack houwer, die op den troon van Buitenzorg terugkeert, ziet men hier in zijn Paleis, bij een ontvangst van den Sultan van Djokjo. 2. De Indische Vloot heeft onsterfelijke roem verworven bij den strijd tegen de Japan sche overweldiging; men ziet haar hier bij het verlaten van de Soerabaaische wateren. 3. Rijksgrooten van Indonesië onderhielden den band met het Moederland: de delegatie van den Soesoehoenan van Soerakarta bij den terugkeer van de Koninklijke Jubileum feesten in 1938.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1