„DIT IS DE DAG DER DEMOCRATIE de De tektst van Japansche beslissing VEERTIEN ZAK KOLEN II TRUMAN EN ATTLEE: „De Vrede is weergekeerd op aarde" Socialisten en Communisten Het volk weende Rus sluit verdrag met China Nanking regeering neemt de beenen Oorlogsschade zuivering en belastingen geld Keizer spreekt tot het Japansche volk Kruiser met atoombom materiaal vergaan Ter dood veroordeeld Weer een millioenen- heertje te pakken Ministers voor de Radio Raalsle nieuws zullen aan 2.300.000 gezinnen worden toegewezen Vuurpijl in kist met munitie ,WlacM U een q,eu-aav ifé wapen" lUat uue w-et eend. gAaag w-Ctten weten In den nacht van Dinsdag op Woensdag Js de inhoud van het antwoord van Japan aan de Vier Mogendheden, waarhij de capitulatievoorwaarden zijn aanvaard, tegelijkertijd in Washington, Londen, Moskou en Tsjoeng- king bekend gemaakt. President Truman en Minister Attlee legden ver klaringen af. Na zijn verklaring heeft Truman de menigte voor het Witte Huis toegesroken. Hij zeide: De groote dag is daar. Dit is de dag, waarop wij allen gewacht hebben sedert 7 December 1941. Dit is de dag, die het einde beteekent van het fascisme en het politiestelsel in de wereld. Dit is de dag van de democratie. Thans moeten wij de taak opvatten van omme keer en van de verwerkelijking van vrije regeeringen in de wereld. Ik weet, dat wij tegen deze taak zijn opgewassen." ATTLEE'S TOESPRAAK De Britsche premier heeft voor de radio verklaard: „De Japansche tegen stand is thans overal gebroken." Hij bracht hulde en dank aan de strijders van het land, de dominions, Indië en de koloniën en zei tot slot: „Laat voor het oogenblik allen die daartoe in staat zijn, rusten en zich verheu gen in het bewustzijn, dat zij goed gewerkt hebben. De vrede is weerge keerd op aarde. Laat ons God danken voor deze groote bevrijding en voor Zijn barmhartigheid. Leve de Koning." In Engeland zijn de verloven met 48 uur verlengd. Woer.sdag en Don derdag waren feestcagen in Engeland. Mac Arthur heeft het bevel gege ven cat de Japansche regeering en de keizerlijke generale staf een zen der tot zijn voortdurende beschikking moetep stellen, opdat zijn bevelen aan het Japansche volk kenbaar ge maakt kunnen worden. President Truman heeft in zijn ver klaring gezegd, dat hij van oordeel is, dat het Japansche antwoord „een volledige aanvaarding is van de Ver klaring van Potsdam, die de onvoor waardelijke overgave van Japan spe cificeert". Generaal Mac Arthur is benoemd tot geallieerd opperbevelhebber voor het in ontvangst nemen van de capi tulatie. Regelingen zijn getroffen voor een formeele, zoo spoedig mogelijke, onderteekening der bepalingen van de overgave. Intusschen is aan de geallieerde strijdkrachten bevel ge geven de offensieve actie op te schor ten. Het Nationale Congres van de Fransehe Socialistische Partij heeft practisch unaniem besloten, om tot eenheid te komen met de Communistische Partij, op ver schillende voorwaarden. De Com munistische Partij in België heeft aan de Belgische Socialisten het voorstel gedaan, de a.s. verkiezin gen gezamenlijk in te gaan op de basis van een gemeenschappelijk program. De Japansche eerste minister, Kan- taro Soezoeki, heeft het Japansche volk meegedeeld dat de oorlog' ver loren is, ,,door de tegenstanders van het gebruik van een nieuw type bom men". Het gebruik van den atoom bom had' het aangezicht van den oor log totaal veranderd! Volgens het Ja pansche persbureau, geciteerd door de afdeeling voorlichting' van het mi nisterie van oorlog, heeft Soezoeki verder gezegd', dat Japan een moei lijke toekomst tegemoet gaat, maar „wij willen den toestand onder de oogen zien. Onze plicht is thans, de nationale politiek te verdedigen." In de kabinetszitting deelde hij mede, dat keizer Hirohito te kennen had g'egeven, dat Hij het land niet veranderd wenschte te zien in een verschroeide aarde. „Wij, het Japan sche volk, weenen en bieden den keizèr onze allernederigste veront schuldigingen aan". Ondanks het feit, dat het volk heeft gefaald, zoo be sloot Soezoeki. had ce keizer het volk niet berispt. Een Amerikaansch draadloos bericht uit Moskou meldt, volgens Reuter uit Londen dat m de Russische hoofd stad een verdrag van vriendschap en bondgenootschap is onderteekend tus- schen c'e Sovjet-Unie en China. De zgn. „nationale" Chineesche re geering te Nanking, die onder Japan stond, heeft volgens een bericht van Domei „besloten uiteen te gaan". Op het ministerie van Financiën wordt met grooten, spoed gewerkt aan 'n regeling van de oorlogsschade en aan de stichting van 'n nationale herstelfinancieringsmaaftschappij. Tevens zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding de verde re geldzuivering en de registratie van effecten en andere vermogens- bestanddeelen. Op het terrein van de belastingen: kan een navorderingsbesluit worden tegemoet gezien, Wat in de afgeloo- pen jaren op het gebied' van belas tingen door oorzaken van allerlei aard te weinig is geheven zal worden nagevorderd. Verder wordt er een urgentiepro gram uitgewerkt voor een herzien belastingstelsel, dat de lasten welke op d'e ondenemingen drukken ver licht, waarvoor uiteraard op andere punten compensatie zal moeten wor den gevonden. Ook kan een vermogensaanwasbe- lasting worden verwacht. Keizer Hirohito heeft, voor de eerste maal in de geschiedenis der natie voor de radio tot het Japan sche volk sprekende, den Japan- neezen medegedeeld, dat het ul timatum van Potsdam was aan vaard. In zijn rede verklaarde hij de oorzaken van de nederlaag en spoorde het volk tot eenheid aan. De Japansche keizer sprak in zijn rede niet als een verslagen man, maar als een uitdagend man, zegt men in officieele com mentaren in Australië. Uit som mige mededeelingen over den gang van zaken in Japan krijgt men den indruk, dat Australië wel een gelijk kon hebben. Oom van Hirohito kabinets formateur! Inplaats van Soezoeki, die als premier is afgetreden, heeft Hi rohito zijn oom, Maroehikoe Hi- gasjinkoeni, tot kabinetsformateur benoemd. Het Japansche volk, zoo meldt Reuter uit Londen, gaat weliswaar gebukt onder smart, maar toont geen gevoelens van ontevredenheid. Volgens Londensche kringen is de benoeming van den Prins tot kabinetsformateur geschiedt, om het Japansche volk er gemakke lijker toe te brengen, de strenge maatregelen te aanvaarden, die genomen zullen worden. Leden van de Keizerlijke fami lie zullen naar de fronten gezon den worden, om de uitvoering van de bevelen tot staking van den strijd te controleeren. De tekst van het Japansche antwoord op de geallieerde, voorwaarden voor de overgave luidt als volgt: „Verwijzende naar de mededeeling van 10 Augustus, betreffende de aanvaarding van de bepalingen der Verkla ring van Potsdam, en het antwoord der regeeringen van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en China, verzonden door staatssecreta ris Byrnes op 11 Augustus, heeft de Japansche regeering de eer het vol gende mede te deelen aan de regeeringen der vier mogendheden: 1. Zijne Majesteit de Keizer heeft een keizerlijk rescript uitgegeven be treffende de aanvaarding door Japan van de bepalingen der Verklaring van Potsdam. 2. De Keizer is bereid machtiging te geven tot en de on derteekening door zijn regeering en het keizerlijk hoofdkwartier te ver zekeren van de noodzakelijke maatregelen voor de uitvoering der bepalin gen van de Verklaring van Potsdam. 3. Zijne Majesteit is ook. bereid hevel te geven aam alle militaire marine- en luchtautoriteiten, teneinde te worden uitgegeven aan alle onder hun hevel staande strijdkrachten, waar deze zich ook mogen bevinden, om den actieven weerstand te staken en de wapens over te geven en te gehoorzamen aan de hevelen van den geallieerden opperbevelhebber,.in overeenstemming met de hoven- staande voorwaarden." Naar „Agence France Presse" meldt, is de laatste dag van den oorlog tegen Japan voor de Amerikaansche marine een rampdag geworden. De kruiser „Indianopolis" is n.l. in de lucht gevlogen, waarhij van de be manning 875 opvarenden worden ver mist, terwijl 5 dooden en 316 gewon den werden geteld. Deze 9900 ton metende kruiser, welke in 1938 in dienst werd gesteld, had onlangs Sar* Francisco verlaten met een speciale spoedelschende opdracht. De kruiser vervoerde materiaal naar de bases van de vliegende supervestingen voor het uitvoeren van aanvallen mei atoombommen. Aangenomen wordt, dat het schip hij het vertrek uit Goeam in de lucht gevlogen is als gevolg van een vijandelijken aanval Maarschalk Pétain is ter dood ver oordeeld Het gerechtshof heeft den wensch uitgesproken, dat het vonnis, g'ezien den hoogen leeftijd van den veroor deelde, niet zal worden voltrokken. Pétain is schuldig bevonden aan wijziging van den regeeringsvorm met voorbedachten rade en aan ver standhouding met den vijand. Behalve dat Pétain ter dood is veroordeeld, is hij veroordeeld tot „nationale onwaardigheid" en tot verbeurdverklaring' van al zijn be zittingen. Nadat de verdedigers hun plei dooien hadden voortgezet, las de maarschalk een verklaring voor, waarin hij o.a. zeide, geen- ander ver langen te hebben gehad dan Frank rijk te redden. DE CACAOFABRIEKEN Op een persconferentie is mede gedeeld, dat de cacao-fabrieken, die wel chocolade hebben, maar geen brandstof, steenkolen zullen krijgen en dus aan het. werk kunnen. De consumptiebedrijven zuilen behoor lijke toewijzingen krijgen. In Bussum is gearresteerd een ze kere Langeveld uit België, die daar groote zaken heeft gedreven met de Duitsche weermacht, lid was van de organisatie Todt veel bezoek ont ving van vooraanstaande N.S.B.'ers en Duitsche officieren. Naar schat ting heeft de man f 25.000.000 ver diend, waarvan hij f 10.000.000 heeft verbruikt en de rest belegd in ef fecten. Minister Schermerhorn spreekt vanavond over de gevangenkam pen, Minister Drees morgenavond over de staking in de Rotterdam- sche haven. NATIONALE FEESTDAG In verband met de capitulatie van Japan werd de dag van gisteren, Donderdag 16 Augustus, blijkens een mededeeling van de Reg.eering', als Nationale Feestdag beschouwd, ter wijl Zondag a.s. een Dankdag zal worden gehouden. Gisteren werd in heel het land druk gevlagd. Officiee le kantoren en de meeste particuliere inrichtingen en bureaux waren gis teren geheel of gedeeltelijk gesloten. In vele plaatsen was muziek en werd gedanst. Op den Dam in Amsterdam werden enkele toespraken gehouden. De dagbladen verschenen niet. Hoe wel het ons, omcat wij op Woensdag, den Maria-feestdag, ook niet ver schenen, moeilijk viel, hebben wij ter wille van het alg-emeene karakter van den Nationalen Feestdag gemeend, ook gisteren onze krant niet te moe ten aoen uitkomen. In de Rotterdamsche haven ib thans een algemeene staking uitgebroken. Churchill heeft in het Lagerhuis onthuld, dat een geallieerde invasie in N. O. Indië was voorbereid. Mi nister Schermerhorn heeft onthuld, dat van officieele Nederlandsche zij de midden 1941 het voorstel was ge daan, de vloot van Japan met onze onderzeeërs aan te vallen! Te Rot terdam is de vlootweek geopend; Prins Bernhard opende daarbij een Engelsch maritieme tentoonstelling. Pétain is thans opgesloten in het fort Portalet. De Russische „Praw- da" beschuldigt eenige Turksche ffia- den van provocatie.. President Truman gaat een conferentie beleg gen van vertegenwoordigers van ar beid en kapitaal. De Regeering gaat een vliegdenst instellen van Den Haag uit resp. op "Leeuwarden-Gro- ningen. Arnhem-Enschedé en Eind hoven-Maastricht. Zooals de omstandigheden momenteel zijn en wanneer geen onvoorziene remmende factoren optreden (b.v. strenge vorst) zal het mogelijk zijn, plm. 7 bonnen voor vaste brandstofaan te wijzen. De vaststelling van 7 bonnen is gebaseerd op de productie en den aanvoer, zooals die volgens redelijke verwachtingen zal zijn. Om de bevolking 1 bon toe te wijzen, is noodig plm. 240.000 ton vaste brandstof. Ook de rijksbureaux enz., die buiten de distributie vallen, zijn sterk gerantsoeneerd. Zij krijgen plm. 50 pet. van hun normale verbruik toegewezen., Voor de geheel'e industrie rekening houdende met het feit, dat die nog lang niet voor 100 pet. draait is voor Augustus 100.000 ton aangewezen, zoodat voor huisbrand bijna 2'/t maal zooveel wordt aangewezen als voor de industrie. Met de gezinsgrootte kan men geen rekening houden. Eer men van 7 tot 8 eenheden per gezin kan overgaan, zal eerst overwogen moeten worden, wat men kan doen voor hen, die in niet-tochtvrije woningen zitten door- vernielde ruiten. Er zullen ook bruinkoolbriketten verstrekt worden. Aldus mededeelingen van den heer H. H. Wemmers Jr.. directeur van het Rijkskolenbureauj in een pers conferentie. Behalve de 100.000 ton voor de industrie is voor Augustus aant. de spoor- en tramwegen en bin nenscheepvaart plm. 75000 ton steen kolen toegewezen-. Om de bevolking lVi uur gas per dag te kunnen ver schaffen, zijn plm. 70.000 ton vaste brandstoffen noodig'. Het huidige ver bruik der electrische centrales be draagt 60.000 ton vaste brandstoffen per maand. Verwacht wordt, dat in den loop van September alle gasfabrieken in het land weer gas zullen producee- re». Als er meer kolen komen, zal men moeten kiezen tusschen verhoo ging van het gasrantsoen en van het electriciteitsrantsoen. Op de perscon ferentie sprak de meerderheid d'er De nationale feestdag te Rotterdam is geëindigd met een ontzettend on geluk, dat de levens heeft gekost van Nederlandsche burg-ers en Er.gelsche matrozen en waarbij meer dan hon derd personen ernstig werden ge wond. Juist was het afsteken van- het vuurwerk op een der oorlogsschepen begonnen, toen eer. vuurpijl mislukte en in plaats van zijn weg in de lucht te nemen, brandend terecht kwam op eer; langs den wal gemeerd schip, ongelukkigerwijze juist in een kist met munitie., De gevolgen waren ver schrikkelijk. De opgepakte menigte werd' door de explosie uit elkaar ge slingerd en er ontstond een geweldi ge paniek., Volgens voorloopige be richten zijn er vijf dooden te betreu ren, terwijl minstens 72 personen ernstig gewond werden. Bovendien zijn er nog al van licht gewonden in d'e verschillende ziekenhuizen ver- bonnen moeten worden. Op 15 Augustus is te Goirle geen begrip voor de absolute een officieele plechtigheid ge- waarden, die God in deze wereld houdenv om hulde te brengen stelde, tegenover staat. Duizen- aan de eerste vijf gijzelaars, die den excessen van een ontaarde daar, dien dag drie jaar geleden, samenleving hebben veel offers aanwezigen zich uit voor gas. Toen de heer Groothof, de beheerder der mijnen, aan 25 willekeurige menschen deze vraag' stelde, spraken allen zich uit vóór verhooging van het gasrant soen. Er wordt thans hard gewerkt voor het brengen van electrischen stroom uit Duitschland. Er zal 100 kg cokes worden ver strekt. als er cokes op de bonnen worat geleverd, ter vervanging van 70 kg' steenkolen of briketten. De co kes der gasfabrieken- zal ter plaatse worden gedistribueerd en niet. zooals vroeger, ook naar andere gemeenten worden vervoerd, daar de transport middelen beter voor andere doelein den kunnen worden aangewend. door de Duitschers gefusilleerd zijn. Er zijn verscheidene kran- gevraagd. Zijn wij, wat hun po sitieve beteekenis voor ons sen gelegd, o.a. namens H.M. de volksleven betreft, een illusie Koningin. Minister Schermer- armer geworden? Velen hadden hern heeft een indrukwekkende zich den loop van zaken in ons rede gehouden, niet als minis- land anders voorgesteld. Er is ter-president, zooals hij zeide, o.a. machtswellust en willekeur doch als kampleider van de gij zelaars te Haren. Prof. Scher- hier en daar, inplaats van Ne derlandsche rechtszekerheid in merhorn vroeg zich o.a. af, of kwade gevallen Gestapo-imita- het juist is, dat aan het Duitsche tie. Zoo is er veel teleurstelling volk geopenbaard wordt, dat bij hen, die teveel op de kracht macht voert tot bederf. Maar van menschen hebben gebouwd cck voor bepaalde verschijnse- en die vergeten hebben, dat len in ons land was hij geneigd, wanneer de mensch de hand te erkennen, dat macht een ge- aan Gods Schepping slaat, er vaarlijk wapen is, dat macht ruimte komt voer die vele haat, van menschen over menschen voor de verwildering en ver een geestelijke kracht, en een warring, die thans den aardbo- zedelijk gehalte vergt, die helaas dem en dit menschdom vervul- door te weinigen wordt opge- len. Wij, die het leven hebben bracht. Organisatie is macht en behouden, moeten dat gebruiken macht is bederf, tenminste daar als een instrument Gods, in den waar geen geestelijke kracht, geen besef van goed en kwaad, strijd om ons volksbestaan! Hoe denkt het Pinda-mannetje over den vrede? De lucht heeft ge daverd van de Indonesische jubel klanken. En temidden daarvan vin gen we plots een stem uit China op, het land, van d'e vechtende gene raals, dat almaar verdeeld was. en nu al veertien jaar. onder druk en dreiging van den Japanschen over weldiger stond. China is bevrijd. De vraag is of het werkelijk vrij zal zijn. Maar het heeft de kans. En nu denken wij aan het Pinda-mannetje. Wij hebben ze jaren gezien op de hoeken van de straten, de mystieke geelgezichten, in den winter bibbe rend van kou en meelijwekkend'. Maar het waren en bleven de zonen van Wang' Lung e.a. Hoe denkt het Pmda -mannetje over de bevrijding? Wij vonden hem altijd interessant en keken als regel medelijdend naar de gestrande zonen van Tsjoengking. Of was het Nanking? Was het een Binnen- of een Buiten-mongool? (Vandaar zeker in de Amsterdamsche Chineezenbuurt Binnen- en Buiten- bantammerstraat!) Was hij misschien een communist van Jenan of een volgteling van den Christen-generaal Tsjang Kai Tsjek? Maar wat kon ons dat toen schelen? Hij was het Pinda mannetje, een gestrande een inter nationaal geëvacueerde, een ver schoppeling, in zekeren zin een pa ria. Maar hij kondigde met zijn Pin da pinda, lekka, lekka, een paradijs van snoepzucht voor menigeen aan. Pinda, Pmda, het was het eenige, wat de doorsnee-Nederlander van China en het Chineesch begreep. En voor hem is het internationale vre desvraagstuk pas voor goed opgelost als de Pinda-mannetjes weer op de hoeken van de straten staan, en al dan niet vernederlandscht, met een stille heimwee naar het verre vader land in het hart, die smakelijke com binatie van suiker en sausjes weer aan den man brengen: want dat zal beteekenen. dat de verre en onmete lijke landen van suiker, en pinda's weer in het vrije economische ver keer zijn opgenomen, en dat zal pas het teeken zijn dat het werkelijk vrede is!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2