NIEUW (vr.) DREIGT BURGEROORLOG IN CHINA? WEER EEN DUIKBOOT MYSTERIE De Oostelijke grens van Polen vastgesteld Aansporing tot discipline enverzet ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Waar is de wacht op? Mac Arthur werd ongeduldig lOereldnieuws Japansche gedelegeerden werkelijk Zondag naar Manilla? Pétain krijgt levenslang De Duitsche roof buit in ons land Blokzijl en van Genechten zullen in September terecht staan Allemaal om den vrede te handhaven! 3 Liter petroleum op bon 543! NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e'JAARGANG NUMMER 18709 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 433U DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 9.00 In de Rotterö'amsche haven wordt algemeen gestaakt.. De schepen blijven liggen en worden niet gelost. Een deel blijft niet lig- geiji, maar zet koers naar andere ha vens, waar niet gestaakt wordt. De eenheidsvakbeweging stelt allerlei eischen, d'ie niet vervuld' kunnen worden en zegt nu weer, dat het gaat om het recht van staking. Maar daar gaat het r.iet om. Het gaat er alleen om, dat staking in vitale bedrijven onduldbaar is. nu ons volk verstelt om uit den nood' te komen. Een heel andere kwestie is, of staking' nog wel past in tijden, waarirj men beweert, d'en klassestrijd te hebben afgezwo ren. Daar zou nuttig over te praten zijn, als er gewerkt wordt aan alge- meene medewerking met socialisti sche experimenten l .Maar de Regee ring heeft bij monde van d'en Minis ter-president eenige malen te kennen gegeven, dat zij tegenover een sta king als ui de Rotterdamsche haven niet werkeloos karj t.oezien, dat zij geen anarchie zal dulden, dat de een heidsvakbeweging de Regeering te genover zich zal vinden, als er toch gestaakt wordt enz. Reeds heeft de E.V.B. na dergelijke verklaringen tweemaal toch weer gestaakt. De Regeerirjg heeft niets gedaan, zij heeft een keer een nietszeggende verklaring afgelegd. Nu is er alg'e- meene staking. Zij tast den hartader van Rotterdam aan en dreigt de voedselvoorziening erj andere vitale voorzieningen voor ons land in direct gevaar te brengen. Waar wacht de Reg'eering op met maatregelen, om de gevolgen van een dergelijke mis dadige woeling ongedaan te maken? Het Nederlandsche volk spreekt schande over de Rotterdamsche sta king. De Regeering is bij machte, de gevolgen daarvan ongedaan te ma ken. Dus moet zij het doen. Macht is een gevaarlijk wapen, heeft minister Schermerhom in Goirle gezegd. Dacht hij aan de macht, die de Een heidsvakbeweging ondanks het be staan van de andere zgn. bona-fide vakbonden blijkt te hebben? De Re geering moge dan bedenken, dat macht ook een verantwoordelijk wa pen is, dat, niet gebruikt, degenen die op de bescherming van dat wa pen mogen rekenen, weerloos maakt. Misschien- zijn parallellen niet altijd' juist, maar het is toch eigenaardig, dat de geschiedenis zich ook in Rot terdam herhaalt, waar in 1918 na den vorigen wereldoorlog revolutionaire woelingen wilden baanbreken. Toen zijn erge dmgen voorkomen door een tijdig, krachtig en onbelemmerd in grijpen van de toenmalige Regeering. De Communisten uit |enan liggen overhoop met Tsjoengking De geschiedenis herhaalt zich: veertig jaar geleden had Rusland oorlog met Japan, o.a. over den invloed in Mand- sjoerije. Na veertig jaar zijn de nieuwe Russische machthebbers nog even lekker op dit gebied als hun czaristische voorgangers. En om het zekere voor het onzekere te nemen, vechten de Russen nog maar een beetje door in de richting van hun begeerden buit. Het is niet op dit punt alleen, dat de geschiedenis zich herhaalt. Er is ook oneenigheld tusschen de Chineezen onderling. Behalve dat dit altijd is geweest, was er behalve de aanhang van Nanking, die on der Japan stond, en de zelfstandige regeering in Mandsjoeko, een z.g. centrale regeering te Tsjoengking, waarvan jarenlang Tsjang Kai Tsjek de premier was, die nu onlangs is vervangen door dr. Soeng, om zelf alleen opperbevelhebber te blijven, terwijl er nog een communistische republiek be stond, Jenan, die echter in den strijd tegen Japan schouder aan schouder stond met de troepen van Tsjoengking. derhandelen. Deze heer Maoe Tse Toeng geheeten, heeft die drin gende invitatie echter niet aan genomen. Thans herhaalt de histo rie zich opnieuw: de Amerikaan- sche ambassadeur in China, Pa trick Hurleij, zal zich per vlieg tuig naar Jenan begeven, om Maoe over te halen, toch naar Tsjang Kai Tsjek te gaan. Pre cies veertig jaar geleden, in Augustus 1905, bood President Theodoor Roosevelt, de vader van den pas gestorven Franklin, zijn bemiddeling aan in den oor log tusschen Rusland en Japan, die ook een stuk van den Chinee- schen invloedsfeer betrof. En Roosevelt had succes. Moge Hur leij dat ook hebben, terwille van de rust en de orde in het Verre Oosten en in de wereld, terwille van het Chineesche volk, dat door de Japanners weergaloos geplun derd en gebrandschat is! Maar de hang naar zelfbestuur en onafhankelijkheid bleef. Rus land nu, dat niet alleen bij voor baat Mandsjoerjje veroveren wil, in afwachting van de regeling na de capitulatie, heeft er blijkbaar ook belang bij, nog verder zijn been in het Chineesche wespen nest te steken en heeft derhalve onderhandeld met Tsjoengking, om de positie van de vrienden in Jenan veilig te stellen. In elk geval is nu een verdrag met China tot stand gekomen. Volgens een Amerikaansch bericht maar Amerika ziet de Russische pene tratie in China met leede oogen zou echter bereids alweer een burgeroorlog in China dreigen, tusschen Jenan en Tsjoengking, hetgeen beteekent, dat de Jenan- Chineezen de interventie van den Grooten Broer in Moskou blijk baar nog niet afdoende vinden Er zijn onmiddellijke geschillen gerezen, toen de Japansche capi tulatie in zicht was en thans dreigt niet alleen een openlijke scheuring, maar er wordt al ge vochten ook. Dit meldde U.P. ten minste uit New-York. Er was al eerder een dergelijk bericht ge weest, maar het punt van treffen was toen slechtszeven hon derd mijl gelegen vanaf het punt, dat nu in Noord-Oost-China ge noemd werd, terwijl het eerst over Noord-China ging. Weer een be wijs, dat de toestanden in China, het oudste land van de wereldbe schaving, niet gemeten kunnen worden met Westersche maatsta ven! Tsjang Kai Tsjek nu had den Chineeschen Communistenleider van Jenan uitgenoodigd, naar Tsjoengking te komen, om te on- Er is weer een Duitsche duik boot opgepikt bij de kust van Argentinië. Dat is de tweede, de eerste is eenigen tijd geleden door Argentinië aan de V.S. uitgeleverd. Vijftien weken na de capitulatie van Duitschland verscheen thans de U 977 voor de Argentijnsche kust, 10 K.M. van Mardelplata. Een Argentijnsch patrouille-vaar tuig heeft vüf officieren en 34 manschappen aan boord genomen. Zijn passagiers ontscheept, waar is de brandstof vandaan gekomen, waarom is geen gevolg gegeven aan het bevel om naar de dichts- bijzijnde haven te gaan?? Allemaal mysteries, die men nu door een onderzoek tracht uit te maken VOETBALWEDSTRIJDEN TEGEN DENEMARKEN AFGELAST De beide wedstrijden van het Ne derlandsche Voetbalbondselftal tegen Denemarken, die op 19 en 21 Augus tus gespeeld zoud'en worden, kunnen „wegens transportmoeilijkheden" niet doorgaanI HET ACTIEVE ELEMENT in de atoombom welke Horosjima heeft Verwoest, is volgens mededeeling varj professor Princeton het plutonium ook wel aangeduid als U 239 dat wordt verkregen door splitsing' var; het uranium. LODE WIJK DE VOCHT, de beken de Belgische componist' en dirigent, is benoemd tot directeur van het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen. WIERINGERMEERPOLDER IN NOVEMBER WEER DROOG? De stoomgemalen .Leemans" te Den Oever en „Lely" te Medemblik wer ken thans weer dag en nacht op vol le kracht, om liet water uit den Wie- ringermeerpolder weg te pompen. De „Leemans" verwerkt duizend kubie ke meter water per minuut, de „Lely" achttienhonderd kubieke me ter per minuut. Het gevolg is, dat het water op het oogenblik anderhalve centimeter per dag daalt. Bovendien zal binnenkort nog een drietal hulp gemalen in werking' komen, met een totaal vermogen van 2400 kubieke meter water per minuut. De mede werking van het personeel is enthou siast, en onder terzijdestelling van eigen moeilijkheden. Men hoopt om streeks 15 November den polder ge heel droog gemalen te hebben. De Amerikaansche radio meldt, dat generaal Mac Arthur op afdoende wijze een einde heeft gemaakt aan de nota's van Tokio, waarmede ge tracht wordt de aankomst der Ja pansche gedelegeerden uit te stellen. De generaal heeft den Japanneezen namelijk bevolen zich thans onver wijld' naar zijn hoofdkwartier te be geven. Uit betrouwbare bron werd. vol gens Agence France Presse, uit Wash ington bekend gemaakt, dat de Ja panners generaal Mac Arthur per radiobericht hebben medegedeeld, dat zij vertegenwoordigers hebben geko zen. die Zondag 19 Augustus a.,s„ naar Manilla zullen vliegen. Het eiland Timor is door de Ja panners weer ter beschikking gesteld van Portugal. Volgens het laatste bericht uit Parijs Is het Commuhis- tische voorstel tot fusie met de So cialisten op de slotzitting van het Fransclie socialistencongres van de hand gewezen. De Fransche Re geering heeft den poiitieken en eco- nomischen toestand in Indo-CKina besproken EEN HITTE-GOLF heerscht mo menteel in Opper-Egypte, de hevig ste sedert vijftig jaren, welke reeds aan tientallen menschen het leven heeft gekost. De verdragen die het gevolg zijn van onderhandelingen, welke te Mos kou plaats vonden tusschen verte genwoordigers van de Poolsche en Russische regeeringen, werden op 16 Augiistus geteekend door Molotov voor Sovjet-Rusland en Osubka Mo- ravski als hoofd van de Poolsche re geering van nationale eenheid. Zij behelzen de vaststelling van de Poolsch-Russische grenzen en ver goeding van oorlogsschade welke door de Duitschers werd aangericht. De regeeringen aanvaarden als grens de vroegere Curzon-lljn, waarin eeni ge wijzigingen zijn gebracht ten be hoeve van Polen. Zulks geschiedde overeenkomstig de bepalingen van dé Krim-conferentie. In afwachting1 var.» de definitieve beslissingen van de vredesconferentie is een voorloopige Russisch-Poolsche grens In de Baltische landen vastge steld. De Fransche regeering heeft het handvest van de vereenigde volken geratificeerd. Terwijl de Keizer van Japan, wien thans het nieuwe kabinet ouder leiding van zijn oom ter beschikking staat, een decreet heeft uitgevaar digd. waarin officieren en manschappen wordt opgedragen, in verband met de overgave „een strikte discipline bij hun bewegingen te handha ven", heeft de minister-president van de Fransch Indo-Chineesche ver- radersregeering Tran Trong Kim een oproep tot de bevolking gericht, om zich te vereenigen en te vechten voor onafhankelijkheid en verdrijving van den Franschen invloed,. De Japansche hevelhebber in China, Oka- moera, heeft zijn troepen bevolen, Vrijdag bij het aanbreken van den dag het vuren te staken. De Japanners waren met hun chicanes nog niet gereed. Mac Arthur is dan ook ongeduldig geworden en thans is het laat ste bericht, dat de Japansche gedelegeerden Zondag a.s., uit Tokio naar Manilla, het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur, zullen vertrekken., In een proclamatie tot de bevol- - king heeft de Japansche regeering gezegd, dat het onmogelijk is geble ken, de oorlogsdoeleinden te berei kenIn de toekomst, zoo heet het verder o.a. zal Japan te maken heb ben met vreemde autoriteiten en ziet men zich gesteld' tegenover een beproeving, welke aan de lijdzaam heid van de bevolking de grootste eischen zal stellen! Intusschen ver wacht Japan, blijkens een bericht uit New York, dat de spoedig te landen geallieerde troepen niet terstond overal levensmiddelen of woonkwar- tleren of bankfondsen zullen requi- reeren.... In Mandsjoerije duurde de strijd met de Russen nog voort,. Gis teren meldde het legerbericht van Moskou echter, dat de Japanners zich aan verschillende sectoren van het front beginnen over te geven. Reeds zijn 20.000 Japanneezen gevan gen genomen. De nieuwe Japansche premier, Prins Marahoeki, heeft aan de Japansche bevolking vrijheid van vereeniging en vrijheid van pers toe gezegd. Generaal De Gaulle heeft het doodvonnis van maarschalk Pétain veranderd' in levenslange gevangenis straf. Het is de taak van een speciale af- deeling van het Rijksbureau voor de metalenverwerkende industrie, hier bij alle andere takken van bedrijf vertegenwoordigend, de door de Duit schers geroofde en. in ons land achter gebleven goederen op te sporen en zoo mogelijk aan de eigenaars ter hand te stellen. Indien dit niet mo gelijk is, worden zij onder beheer gehouden, tot een definitieve be stemming kan worden gegeven. Er zijn. thans ca. 1100 schepen met een gemiddelden inhoud van 400 ton teruggevonden; ongeveer 50 kleinere opslagplaatsen en 10 groote losplaat sen worden onderzocht. De soorten goederen varieeren van draaibanken tot houten vaten en van spoorweg materiaal tot vlas. OMMEGANG NA 400 JAAR Veor het eerst na bijna vierhonderd' jaar is op den feestdag van Maria Ten Hemelopnemimng, te Bergen op Zoom db Lieve Vrouwe-ommegang' weer gehouden. Zij heeft voor het laatst plaats gehad in de zestiende eeuw, doch bleef in woelige tijden achterwege. In een interessante rede voor de radio heeft minister-president Scher- merhorn gisterenavond een en ander in het midden gebracht over de po litieke gevangenen, de kampen, de berechting enz. Hij zeide, verschil lende vraagteekens te moeten plaat sen. Er zijn allerlei moeilijkheden. Binnenkort zal, in verband met het gebrek aan goedfë Verzorging, beslist moeten worden, of de z.g. lichtere gevallen vrij gelaten zullen moeten worden. De Bijzondere Gerechtsho ven zullen binnenkort gaan werken. Op 21 Augustus a.s. zal dit Hof te Den Haag eenige gevallen behande len die een richtlijn zullen opleveren voor verdere zaken. Nog in Septem ber zullen voor dit Hof een aantal leidende N.S.B.-figuren terecht staan, naar alle waarschijnlijkheid o.a. Max Blokzijl en van Genechten. De Tribu nalen kunnen nog niet tot stand ko men, omdat er geen animo is, om daar lid van te worden! De Regee ring zal over alle kampen colleges van regenten aanstellen, ook om de reclasseering van bepaalde gevange nen voor te bereiden. Er zullen ook eenige nieuwe kampen worden ge bouwd. Nieuwe normen zullen wor den opgesteld om in bepaalde geval len tot voorwaardelijke vrijlating te komen., Er zal zoo spoedig mogelijk gestreefd worden naar herstel van normaal rechtsbestel, hetgeen dan ook stellig dringend noodzakelijk is. De Opperbevelhebber van de Amerikaansche luchtstrijdkrachten generaal Henry Arnold, heeft verklaard, dat de Amerikaansche luchtmacht volgens gigantische plannen ontwikkeld zal worden, dat zij alle verbeelding te boven zal gaan 'en al degenen zal af schrikken, die in de toekomst aan oorlog zouden denken! Laten wjj er het beste van hopen. Van de zijde van de strategische luchtmacht der Ver. Staten is me degedeeld, dat 437 supervliegende- forten tijdens de operaties boven Japan verloren gingen. Het C.D.K. maakt bekend dat met mgang van 20 Aug. in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op bon: 543 van de 5e nood- kaart 3 liter petroleum verkrijgbaar is. De bonnen zijn geldig tot en met 15 Sept. OOK HAVERMOUT OP BONNEN 529 EN 530 Op de voor gort aangewezen bon nen 529 en 530 is ook 125 gr. haver mout per bon verkrijgbaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1